Troy (تروی)


خلاصه داستان:

فیلمی اقتباسی از افسانه حماسی هومر، که ماجرای حمله هزار کشتی یونانی به سرزمین تروی را روایت می کند.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Richard Corliss (ریچارد کورلیس)

نشریه Time

نمره 8 از 10

 

چه اشکالی دارد اگر تروی برخی از نکات مثبتش را فدای موفقیت [تجاری] کند؟شما نمی توانید اثری عظیم و تاریخی را با حضور عواملی که در راسشان «برد پیت» با آن زره پر زرقو برقش در نقش آشیل است، و مدام برای بدست آوردن دل یک دختر در حال تکرار بازی “من از تو جذاب ترم” است را خلق کنید.درست است، این فیلم از افسانه های هومر اقتباس شده و یادآور اجرای شعر ایلیاد در کلاس ادبیات است.

اما تروی، علاوه بر اینکه به شدت سرگرم کننده است، بهترین اقتباس از افسانه‌های هومر است.کارگردان این فیلم «وولفگانگ پترسن»، افسانه ی تروی را زیر و رو کرده و فیلمی اکشن با بودجه ی ساخت 200 میلیون دلاری ارائه داده است.او جلوه های کامپیوتری دیوانه واری ارائه داده، بطوریکه در صحنه های جنگ با در اختیار داشتن هزار سرباز، نبردی عظیم و پنجاه هزار نفری خلق کرده است.

پسران ترویی شاید صندل هایی شبیه به صندل های زنانه به پا داشته باشند، اما می توانند شمشیر بدست بگیرند و در موقعیت های بغرنج خونریزی به راه بی اندازند، و البته آنقدر به فکر عیش نوش هستند که فیلم رتبه ی R را دریافت کند.

فیلم داستان پاریس، شاهزاده ی جذاب تروی را روایت می کند که همراه هلن، همسر جذاب شاه یونانی منلیوس، به تروی می گریزد.بعد از این واقعه شاه و برادرش آگاممنون، به شکلی عظیم هزار کشتی را به سمت تروی روانه می کنند (باز هم به شکل کامپیوتری).

صحنه‌های نبرد، با وجود سربازهایی که به یکدیگر هجوم می برند و اسلحه های سنگین خود را به اهتزاز در می آورند، ابا تمام وجود به تصویر در می آیند.آیا شما می توانید در میان شخصیت های فیلم های تجاری کسی را یپدا کنید که اهل عشق و عاشقی نباشد؟اینجا هم به همین منوال است.در ابتدا، به نظر می آید که برد پیت پاشنه آشیل شخصیت آشیل است.بدون کلاه خودش، موهای پرپشت و بلوندش نمایان می گردد، بطوریکه عملاََ موهایش به مخاطب می فهمانند: “سلام. من آشیل دوستدار شامپوی گارنیر فروکتیس هستم”. این مُبَلِّغ شامپو [آَشیل] – از برهنگی هایش در هنگام آمیزش با راهبه ای به نام بریسیس (با بازی جذاب رز بایرن) فاکتور گیری شده است- یک انسان بسیار بی‌پروا به نظر می آید.آشیل، مزدوری که توسط یونانی ها به جنگ آورده شده، توسط شیاطین تسخیر شده است.

فیلمنامه ای که نوشته ی «دیوید بنیوف» (نویسنده ی «بیست و پنجمین ساعت») است، او [آشیل] را در زمره ی بزرگان قرار نمی دهند (“برای ابدیت- تصاحبش کن [منظور افتخار است] مال توست!”) و همین امر سبب می شود تا او راهی این سفر شود.پیت برای هرچه طبیعی تر کردن فیلم، بسیار هیکلی شده است، اما این تغییر ظاهر پیت هم کمکی به بیشتر به چشم آمدنش در میان بازیگران کاربلد اکثراََ انگلیسی، که «پیتر اُ تول» افسانه ای نیز در نقش شاه پرایم پادشاه تروی نیز میانشان حضور دارد نمی کند.«اورلاندو بلوم»، ریسک بجایی کرده، بازیگری که بواسطه ی نقشش در ارباب حلقه ها شناخته می شد اینجا به خوبی در نقش پاریس، شاهزاده ی جوان و نحیفی که عاشق هلن (با بازی مدل آلمانی، «دایان کروگر» که چهره ی زیبایی دارد اما بازیگر خوبی نیست) است ظاهر شده. یکی از صحنه های چشمگیر فیلم مربوط حماقت پاریس و نبرد تن به تن او با منلائوس اختصاص دارد و پاریس، برای در امان ماندن به پیش پای برادرش هکتور (با بازی «اریک بانا») می خزد.عموماََ به نقش شاهزاده ی جوان {پاریس} خرده گرفته می شد، اما بلوم با زیرکی تغییرات لازمه را به وجود آورده است.بانا، بازیگر استرالیایی که نمایش خوبی در فیلم «ساطور/Chopper» داشت و در «هالک» چندان درخشان نبود، اینجا بهترین و قوی ترین نقش آفرینی فیلم را به ارمغان آورده، و هکتور را بدون اینکه خام نشان دهد، بسیار پخته و خوب به نمایش درآورده است.

با مدت زمان دو ساعت و چهل و سه دقیقه، تروی می توانست فقط اتلاف وقت کند.اما حتی وقتی پترسن نبردهای اکشن فیلم را به سومین بخش می رساند، جایی که آشیل و هکتور در نبردی تن به تن و مرگبار صف آرایی می کنند و یونانی ها در حال مخفی شدن در یک اسب 38 فوتی ترویی هستند -سربازان در نزدیکی دریا در گردن و شکم این اسب چوبی قایم می شوند تا به شهر نفوذ کنند- هیجان به هیچ وجه از بین نمی رود.تروی آن توجهی که سازندگان گلادیاتور به آن داشتند را ندارد، اما این بدین معنی نیست که گلادیاتور که برنده ی اسکار شد خیلی هوشمندانه بود.در هرحال، چه کسی از یک تابستان پر از فیلم بدش می آید؟

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: دانیال دهقانی

منتقد: پیتر تراورس-امتیاز 7.5 از 10 (3از 4)

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

11
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
فیلم دوستمحمدجواد هفتانی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 11430 more Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/troy-2/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/troy-2/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 40570 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/troy-2/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 66725 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/troy-2/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/troy-2/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/troy-2/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/troy-2/ […]

محمدجواد هفتانی
Guest
Member
محمدجواد هفتانی

۱۰

فیلم دوست
Guest
Member
فیلم دوست

۱۰

مجید ج
Guest
Member
مجید ج

هربار که فیلم رو میبینم دوست دارم تاریخ ی جور دیگه رقم بخوره و پایان فیلم عوض بشه و اکیلیس نمیره! 😥 واقعا فیلم فوق العاده ایه!

hero۷
Guest
Member
hero۷

خداوکیلی عجب فیلمی بود تا ابد تو تاریخ می مونه مثه شخصیتهای فیلم . براد پیت عالی بود استایل و همه چیزش