Total Recall (یادآوری کامل)

کارگردان: Len Wiseman (لن وایزمن)
نویسنده: Mark Bomback (مارک بومبک),
7.6
0
0.00

خلاصه داستان:

کواید هر روز از راه هسته زمین از انگلستان به استرالیا مسافرت می کند و یک زندگی روتین و خوب به همراه همسرش و بهترین دوستش دارد. اما رویاهای پیاپی اوو وی را یه این فکر می اندازد که شغل و هویت اصلی او آن چیزی نیست که تصور می کند ...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 5 از 10

حتی اگر یک فیلمساز برای خودش هنرمندی تمام  عیار باشد، ساختن پروژه ای که قبلاً ستاره ای به بزرگی آرنولد شوارتزنگر در نسخه اصلی آن حضور داشته و آن را در خاطرات ماندگار کرده، مشکل خواهد بود. حدود 22 سال از زمانی که فیلم علمی تخیلی «یادآوری کامل» (Total Recall) به نمایش در آمد، گذشته است. اما این فیلم هنوز هم با گذشت این همه سال زنده و تازه به نظر می رسد. مشکل کار برای «لن وایزمن» و فیلمنامه نویسانش باز آفرینی ماهیت  اصلی «یادآوری کامل» و در عین حال متفاوت بودن عمق آن بوده است. برای انجام این کار، آن ها خیلی از لحظات کلیدی را دست نخورده باقی گذاشته اند و با این وجود جزئیات بی شماری را تغییر داده اند. بزرگترین نقص «یادآوری کامل» در سال 1990 این بود که چقدر پایان آن نا امید کننده و پیش پا افتاده بود اما در نسخه جدید، وایزمن جلوه های ویژه و آتش بازی های سبک مایکل بی را به فیلم اضافه کرده است، اما نتیجه مشابه همان فیلم 22 سال قبل است. روند فیلم دو برابر ضعیف تر است چرا که یکی از مزایای بزرگ بازسازی هر فیلمی این است که تو فرصت داری تا معیاب و مشکلات نسخه قبلی را برطرف کنی؛ چیزی که در این بازسازی هیچ تلاشی برایش نشده است.

کاملاً قابل پیش بینی بود که عملکرد کالین فارل در نقش اصلی خیلی متفاوت با شوارتزنگر خواهد بود. این فیلم هیچ دستاورد جسورانه ای نداشته است و آن چیزی که هر دو فیلم با هم شریک شده اند در یک اسم خلاصه می شود: داگلاس کواید. زمانی که «یادآوری کامل» در 1990 بیرون آمد، شوارتزنگر در راه رسیدن به بالاترین نقطه شهرتش قرار داشت، ورهوون این را فهمید و به او  فضای فوق العاده ای داد تا بتواند طرفداران خود را راضی نگه دارد. نتیجه این بود که آرنولد تبدیل به «آرنولد» شد. اما فارل در این نقش، مهار شده و درونگراست. احساس می شود که وایزمن می خواسته، داستان را به جهت دیگری ببرد. اما در عین حال وایزمن به روند اورژینال داستان وفادار مانده است. خیلی بد شد که اسپایک جونز هدایت کار را در دست نگرفت وگرنه فیلم وحشیانه ای می شد. در این «یادآوری کامل» هیچ مریخی در کار نیست. مریخ هنوز آن بالاست و به صورت گذرا به آن اشاره می شود، اما جزئی از پروژه نیست. زمان فیلم اوایل قرن 22 است و یک جنگ جهانی بیولوژیکی، بخش اعظمی از ساکنان زمین را بی خانمان کرده است. مکان هایی که هنوز قابلیت زندگی کردن دارند( بخش هایی از انگلستان و استرالیا)  در حال انفجار جمعیت هستند. اختلافات با  متحد شدن شورشیان به رهبری ماتتیاس (با بازی بیل نایی)خود را نشان می دهد و «امپراطوری» هم توسط کوهاگن ( با بازی برایان کرنستون) اداره می شود. برای پنهان کردن شباهت های فیلم با جنگ ستارگان تلاش کمی شده است. سربازان کوهاگن شباهت زیادی به سپاهیان کلون در حمله کلون ها دارند و هر لحظه انتظار داریم «جدای» جنگ ستارگان ظاهر شود و اعلام کند: آغاز جنگ کلون.

کواید یکی از سربازانی است که هر روز از راه هسته زمین به یک سفر سریع السیر به نام «سقوط» از استرالیا به انگلستان می رود. این سفر حدود 17 دقیقه طول می کشد. کار هر روز کواید یکسان است او همیشه کنار هری (بوکیم وودباین) بهترین دوستش از زمان کودکی می نشیند و وقتی روز به پایان می رسد به خانه و نزد همسر دوست داشتنی اش لوری( کیت بکینسیل) بر می گردد. اما همیشه یک جای خالی در زندگی او احساس می شود و او این جای خالی را وقتی کشف می کند که به یک سفر احضار می شود. یک شرکت که در کار کاشت خاطرات دروغی برای مخفی کردن حقیقت در ذهن افراد است  این حقیقت را معلوم می کند که کواید فقط رویای تبدیل شدن به یک مامور مخفی را نداشته است، بلکه او خودش یکی از آنهاست. اما او از زندگی اش و اسم و رسم واقعی خود هیچ تصوری ندارد و اصلاً نمی داند که چطور و برای چه کسی کار می کرده است. آیا اودست راست کوهاگن بوده است یا یک نفوذی بوده که برای شورشیان کار می کرده؟ همچنین ملینا ( با بازی جسیکا بیل) زیبارویی با موهای مشکی که در رویاهای کواید ظاهر می شود، کیست؟

هر چیز جالبی که در این فیلم می بینیم قبلاً در فیلمنامه 1990 وجود داشته است که خود آن فیلمنامه بر اساس داستان کوتاهی از فیلیپ کی. دیک نوشته شده بود. «می توانیم کاری کنیم که همه چیز را به یاد آوری.» در زمینه نوآوری در داستان، وایزمن و نویسندگانش چیز خاصی ارائه نداده اند. ممکن است ادعا شود که ایده انتقال داستان از مریخ به زمین مال آن ها بوده است اما اصلاً دلیل قانع کننده ای برای انجام دادن این تغییر وجود ندارد. آن هایی که با سبک ورهوون آشنایی دارند در همان لحظه اولی که چشمشان به این فیلم بیفتد، آن را برادر دوقلوی کارهای او می بینند.

البته تفاوت هایی وجود دارد. اولین و واضح ترین این تفاوت ها لحن فیلم است. «یادآوری کامل» 1990 به خاطر به کارگیری خشونت شدید درجه R  گرفت همچنین نوعی شوخ طبعی تلخ در آن وجود داشت. وایزمن خشونت را از فیلم حذف کرده است تا یک اثر نوجوانانه مطلوب با درجه پی.جی.13 ارائه دهد. جهانی که او نشان می دهد مهربانانه تر یا نجیب تر نیست، اما چیزهایی که ورهوون به صورت گرافیکی نشان می داد در این یکی وجود ندارد. طنز تلخ هم در این فیلم خاموش شده و نتیجه اش یک دستاورد عامیانه شده است. از طرف دیگر نسخه 2012 بیشتر حول محور اکشن می چرخد. در حقیقت خیلی از سکانس ها یاد آور بازی های کامپیوتری هستند و این فکر را به ذهن می آورند که آیا طراح هنری بازی٬ هنگام طراحی بعضی بخش ها ایده های فیلم  را در ذهن داشته است یا نه. من قبلاً زیاد بازی های اینچنینی دیده ام.

دو شخصیت لوری و ریچر در نسخه 1990 ( که نقششان توسط شارون استون و مایک آیرونساید با هنرمندی اجرا شد) به یک شخصیت تبدیل شده اند تا زمان بیشتری را به همسر وایزمن بدهند تا روی صحنه باشد! کیت بکینسیل این نقش را طوری بازی می کند که گویی هنوز در یکی از فیلم های «دنیای ماورا» ایفای نقش می کند. ارائه ای که استون از ملکه یخی داد موجه تر و قانع کننده تر بود و این دو سال قبل از آن بود که او در فیلم های بعدی ورهوون ظاهر شود. احتمالاً تاریخ در مورد کیت بکینسیل تکرار نخواهد شد.

هیچ کس نمی تواند بر دید وایزمن خرده بگیرد. دنیای ترسناک او اگر چه از کارهای علمی تخیلی تاریک دیگری مثل لبه تیغ یا عنصر پنجم مشتق شده است اما زنده ترین و موثرترین استفاده از شیوه CGI در آن اتفاق افتاده است. جزئی نگری جرج لوکاس به نوعی در این فیلم دیده می شود و اگر بخواهیم مقایسه کنیم جزئیات علمی تخیلی ورهوون ساده و کم هزینه به نظر می رسیدند. اما اگر فیلم 1990 به CGI دسترسی داشت می توانست خود را به شکل متفاوتی به رخ بکشد.

این دومین بازسازی اخیر از فیلم های دهه 80 است که فارل در آن بازی می کند. اگر چه این بازسازی احساس مطلقاً به درد نخور، مبهم و توهین آمیز فیلم «شب وحشت» را منتقل نمی کند، اما نمی تواند برای آن ها که می خواهند بر سر خوب بودن بازسازی ها بحث کنند، نمونه خوبی باشد. اگر دو انتخاب داشتید بین تماشای تصویری که پائول ورهوون با ستارگانی چون آرنولد شوارتزنگر و شارون استون (با درجه R) ارائه داد و نسخه لن وایزمن با درخشش کالین فارل و کیت بکینسیل (با درجه PG-13 )، کدام را انتخاب می کردید؟ پرونده بسته است.

مترجم: شبنم سیدمجیدی

اختصاصی نقد فارسی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگیرد قضایی می شود.


35
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
34 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
omidمحمد عليرضانا شناسسجاد gh Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/total-recall/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 17480 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/total-recall/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/total-recall/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 51550 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/total-recall/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/total-recall/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/total-recall/ […]

omid
Member
Member
omid

فیلم خوبی بود
دوستانی که میگن فیلم هندی بود و تو صحنه های اکشن زیاده روی کرده بود
شما واقعا آخر فیلم رو متوجه نشدید وقتی که رو دستش میبینه که اون برچسبی که تو ریکال براش زدن نیست جا میخوره و میفهمه همش فقط توهم بوده و کلن الان تو توهمه چون اگر دنیای واقعی بود اون برچسبه باید رو دستش میبود
خود منم گفتم یه فیلم اکششنه به درد نخوره که با آخرین سکانسش نظرم عوض شد
وصف یک رویا ایده ی خوبی بود

trackback
Member

[&#8230 ;] Total Recall (یادآوری کامل) &#8211 ; نقد فارسی [&#8230 ;]

majid22
Guest
Member
majid22

به نظرم فیلمهایی که imdb نمره کمتر از هفت میده رو نباید نگاه کرد ، واقعا فیلم مزخرفی بود ، فکر کنم تو گیشه فروشی کمی داشته و فیلم زیان ده بوده .

محمد
Member
Member
محمد

قبل از دیدنش حس خوبی بهش نداشتم به خاطر نسخه قبلیش.ولی واقعا فیلم سرگرم کننده خیلی خوبیه.

عليرضا
Guest
Member
عليرضا

فیلم عالی بود..هر فیلمی که کارلین فارل بازی میکنه عالیه،اما نقد فیلم خوب نبود،یا برداشت من اشتباه بود، من ١٣ بار این فیلم دیدم اما هنوز سیر نشدم،و درسته که شخصیت ارنولد عالیه اما فیلم١٩٩٠ خیلی ضیفتر از ٢٠١٢ هست .داستان فیلم،گرافیک عالی،شخصیت های خوب،وداشتن اکشن های جذاب این فیلم رو عالی جلوه داد..باتشکر

نا شناس
Guest
Member
نا شناس

عادل اینا چین دگه چیمیگی زیر دیپلم حرف بزن چقد فیلم نیگا میکنی 😮 😮 😮 😮

به نظرم جلوه های ویژش عالی بود در کل فیلم هندی بود 😆 😆 😆

سجاد gh
Guest
Member
سجاد gh

کل فیلمهای سینمای ایران با هم جمع شن یک هزارم این فیلم جیگر ارزش ندارن.راستی شمایی که میگین کامپیوترییه باید توجه کنید که کلی فکر و تکنولوجی استفاده شده گلم.

فراز
Guest
Member
فراز

بد نبود سرگرم کننده بود

ولی تو جلوهای ویژه زیاده روی کرده بودند

عادل
Guest
Member
عادل

یک فیلم سراسر جلوه های کامپیوتری! بعد از دیدن این فیلم واقعا به ضعف فیلم نامه حسرت خوردم. این فیلم با داشتن این همه قابلیت، پایانی مثل فیلم های درجه دو هالیوود داشت. همه به هم رسیدن و شاد رفتن عروسی! به نکات افسرده کننده ی دیگری اشاره می کنم. یعنی کسل کننده تر از این هست که داستان مثل هزاران داستان دیگه از یک جنگ بزرگ جهانی شروع شده و زندگی فقط در چند جای جهان ادامه داشته باشه؟ به قول یک منتقد، شاید یک روایت بهتر و خلاقانه تر، به ذهن یک نوجوان ۱۵ ساله می رسید. به… ادامه »

hamid_depp
Guest
Member
hamid_depp

😡 حیف این وقت گرانبها که واسه دیدن این فیلم حروم شد . ینفر اقا که هوش و حواسش پریده با دوتا خانوم خوشکل که تازه حسادت هم به هم میکنن . حالا این ۳ تا میان وسط ی سری عملیات سیاسی و فوق سری باید نقش قهرمان ایفا کنن !!!!اخرش هم خوش و خرم به هم میرسن ! مسخرست

alireza.r
Guest
Member
alireza.r

با سلام خدمت دوستان عزیز من این فیلم رو با کیفیت ۱۰۸۰ دیدم و واقعا لذت بردم. البته نسخه قدیمی فیلم (محصول۱۹۹۰) رو ندیده ام و فکر می کنم به همین دلیل فیلم رو بدور از پیش داوری و مقایسه با نسخه قدیمی دیدم و تجربه خوبی بود. صرف نظر از لایه بیرونی فیلم که روایتگر یک داستان علمی-تخیلی همراه با چاشنی اکشن و جلوه های ویژه زیبا بود ، این فیلم به نوعی روایتگر روزگار ماست : جمعیت زیادی با امکانات و حقوق مادی و اجتماعی پایین و یک زندگی تکراری مجبور به کارگری هستند تا اقلیتی جاه طلب… ادامه »

qwertyy
Guest
Member
qwertyy

به نظر منم فیلم جالبی بود ولی یه نیکه تو صحنه آخرشو نفهمیدم …وقتی پانشسمان رو از رو دستش برداشت چرا اون علامت رو دستش نبود!!! یعنی اینم مثل فیلم inception فیلمشو تموم کرد!!!
اگه کسی منظور خاصی برداشت کرده لطفلا بگه که من هم از این سردرگیمی در بیام…

omid
Member
Member
omid

یعنی فهمید که تو رویا و توهم بوده و جامیخوره و اون زنه همش بهش میگه چی شد چی شد و اون دوستشم که میگفت تو الان تو ریکال تو ضندلی نشستی و…. همش راست بود
چون اگر تو دنیای واقعی بود اون برچسب یا خالکوبی باید وجود میداشت که نداشت

mehdi h
Guest
Member
mehdi h

farhad:3 تا بازیگر خوش قیافه و یه داستان تقریبا سرگرم کننده و بی آزار و کلی جلوه های ویژه که به قول نویسنده منو یاد گیم های کامپیوتری مثل کرایسیس مینداخت! کلا یه چیزی تو مایه های فیلم شونه تخم مرغی ما بود!! البته با یه بودجه ۱۴۰ میلیون دلاری! از این دست فیلم های هالیوودی زیاد هست و هر سال هم چندین عنوان ازشون میاد بیرون.برای کسایی که توی فیلم دنبال چندتا ستاره جذاب و کلی صحنه cgi و یه درام در حد سیندرلا! و یه پایان هندی وار هستن این فیلم ها براشون اکازیونه.و دقیقا هم این فیلم… ادامه »

frank castle
Member
Member
frank castle

farhad:3 تا بازیگر خوش قیافه و یه داستان تقریبا سرگرم کننده و بی آزار و کلی جلوه های ویژه که به قول نویسنده منو یاد گیم های کامپیوتری مثل کرایسیس مینداخت! کلا یه چیزی تو مایه های فیلم شونه تخم مرغی ما بود!! البته با یه بودجه ۱۴۰ میلیون دلاری! از این دست فیلم های هالیوودی زیاد هست و هر سال هم چندین عنوان ازشون میاد بیرون.برای کسایی که توی فیلم دنبال چندتا ستاره جذاب و کلی صحنه cgi و یه درام در حد سیندرلا! و یه پایان هندی وار هستن این فیلم ها براشون اکازیونه.و دقیقا هم این فیلم… ادامه »

farhad
Guest
Member
farhad

۳ تا بازیگر خوش قیافه و یه داستان تقریبا سرگرم کننده و بی آزار و کلی جلوه های ویژه که به قول نویسنده منو یاد گیم های کامپیوتری مثل کرایسیس مینداخت! کلا یه چیزی تو مایه های فیلم شونه تخم مرغی ما بود!! البته با یه بودجه ۱۴۰ میلیون دلاری! از این دست فیلم های هالیوودی زیاد هست و هر سال هم چندین عنوان ازشون میاد بیرون.برای کسایی که توی فیلم دنبال چندتا ستاره جذاب و کلی صحنه cgi و یه درام در حد سیندرلا! و یه پایان هندی وار هستن این فیلم ها براشون اکازیونه.و دقیقا هم این فیلم… ادامه »

mehdi h
Guest
Member
mehdi h

عمرا دیگه با نظر منتقدین یا حتی فروش درباره فیلمی قضاوت کنم یکی از بهترین فیلهایی بود که امسال دیدم. سراسر هیجان

kamy benjamin
Guest
Member
kamy benjamin

barney sawyer: kamy:فیلم عالی است با کارگردان حرفه ای شما کلا هرچی آشغاله می گی خوبه ؟ باز خوبه مثل فراستی برای این که متفاوت باشی از شاهکار بد نمی گی احیانا شما مطمئن هستید کدوم فیلم رو دیدید ؟/ نسخه ی قدیمی نبوده ؟؟ چون باز ورهوون بلد بود ۲ ۳ تا فیلم جریان ساز داشت نه این آقا که آندروولدش که کلا مسخره بود جان سخت چهارش هم بیشتر شبیه اکشن های تین ایجری بود نه عزیز کارگردان و جلوه های ویژه و بازیگران همه عالی بودند و فیلم خوبی است نه شاهکار حالا تو فروش موفق نبوده… ادامه »

mmmee
Guest
Member
mmmee

تریلر فیلم رو که دیدم گفتم حتما فیلم عالی هست مخصوصا با بازیگرای معروفش اما حالا با دیدن این نقد و فروش کمی که داشت ناامید شدم 🙁

frank castle
Member
Member
frank castle

kamy:فیلم عالی است با کارگردان حرفه ای

شما کلا هرچی آشغاله می گی خوبه ؟ باز خوبه مثل فراستی برای این که متفاوت باشی از شاهکار بد نمی گی احیانا شما مطمئن هستید کدوم فیلم رو دیدید ؟/ نسخه ی قدیمی نبوده ؟؟ چون باز ورهوون بلد بود ۲ ۳ تا فیلم جریان ساز داشت نه این آقا که آندروولدش که کلا مسخره بود جان سخت چهارش هم بیشتر شبیه اکشن های تین ایجری بود

kamy benjamin
Guest
Member
kamy benjamin

فیلم عالی است با کارگردان حرفه ای

رضا کوچولو
Guest
Member
رضا کوچولو

سلام. سایت خوبی دارین. من Total Recall رو زمانی که خیلی کوچولو( 😮 ) بودم، دیدم. یادش بخیر…

محمد فتحی
Member
Member
محمد فتحی

این فیلم نسخه سال ۱۹۹۰ ش فوق العاده مزخرف و سطحی بود دیگه چه برسه به بازسازی اون تازه بایک تیم سطح پایین

شبنم سید مجیدی
Guest
Member
شبنم سید مجیدی

Bardia.S: شبنم مجیدی: Bardia.S:ترجمه فارسی Total Recall میشه "یادآوری کامل" نه عنوان عجیب و غریب "پایان روز" لطفا اصلاح کنید. این عنوان عجیب و غریب از ۲۲ سال قبل تا حالا روی این فیلم بوده و همه به این اسم میشناسنش وگرنه بعد از این همه سال ترجمه معنای توتال ریکال رو میدونم.همه منتقدا این فیلم رو به این نام صدا میکنن. من هم به خاطر همین٬ به نام مبدا وفادار موندم مثل خیلی از فیلما که ترجمشون با اسم اصلی متفاوته اما همه به اون اسم میشناسن. ولی باشه تغییر میدیمش. خانم مجیدی در اینکه شما معنی کلمه Total… ادامه »

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

شبنم مجیدی: Bardia.S:ترجمه فارسی Total Recall میشه "یادآوری کامل" نه عنوان عجیب و غریب "پایان روز" لطفا اصلاح کنید. این عنوان عجیب و غریب از ۲۲ سال قبل تا حالا روی این فیلم بوده و همه به این اسم میشناسنش وگرنه بعد از این همه سال ترجمه معنای توتال ریکال رو میدونم.همه منتقدا این فیلم رو به این نام صدا میکنن. من هم به خاطر همین٬ به نام مبدا وفادار موندم مثل خیلی از فیلما که ترجمشون با اسم اصلی متفاوته اما همه به اون اسم میشناسن. ولی باشه تغییر میدیمش. خانم مجیدی در اینکه شما معنی کلمه Total Recall… ادامه »

شبنم سید مجیدی
Guest
Member
شبنم سید مجیدی

Bardia.S:ترجمه فارسی Total Recall میشه "یادآوری کامل" نه عنوان عجیب و غریب "پایان روز" لطفا اصلاح کنید.

این عنوان عجیب و غریب از ۲۲ سال قبل تا حالا روی این فیلم بوده و همه به این اسم میشناسنش وگرنه بعد از این همه سال ترجمه معنای توتال ریکال رو میدونم.همه منتقدا این فیلم رو به این نام صدا میکنن. من هم به خاطر همین٬ به نام مبدا وفادار موندم مثل خیلی از فیلما که ترجمشون با اسم اصلی متفاوته اما همه به اون اسم میشناسن. ولی باشه تغییر میدیمش.

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

من نسخه قدیمی تر رو قبلا دیده بودم که به واسطه کمبود امکانات و یا کمبود بودجه، کارگردان چندان در خلق فضای مناسب موفق نبود و مصنوعی به نظر می رسید.اما وقتیکه تریلر این یکی رو دیدم به نظر خیلی بهتر از نسخه اول می رسید چون به نظر نمی رسید از لحاظ جلوه های ویژه و ایجاد یک فضای تخیلی مشکل نخسه اول رو داشته باشه.
با این حال الان که نقدو خوندم و شاهد فروش ضعیف ۲۶ میلیون دلاری(برای یه پروژه ۱۳۶ میلیون دلاری) در هفته اولش بودم فهمیدم که فیلم در قسمت فیلمنامه و داستان ضعیف عمل کرده.

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

ترجمه فارسی Total Recall میشه "یادآوری کامل" نه عنوان عجیب و غریب "پایان روز" لطفا اصلاح کنید.

رضا اسدی
Member
Member

ما گفتیم خوب از آب در میاد که! 😕
ممنون از ترجمه