To the wonder (به سوی شگفتی)

کارگردان : Terrence Malick

 

نویسنده : Terrence Malick

 

 

 

 

بازیگران: Rachel McAdams, Ben Affleck , Olga Kurylenko

خلاصه داستان :
مردی بعد از مدت ها دوباره با زنی از شهر زادگاهش ارتباط برقرار می کند و این درست موقعی است که ازدواجش با یک زن اروپایی با شکست مواجه شده است.

 

 

 

 

پیتر برادشاو – گاردین (امتیاز ۸ از ۱۰)——— نقد فیلم

 

 

ترنس مالیک تنها با گذشت دو سال از ساخت «درخت زندگی» و در یک چشم به هم زدن با فیلم دیگر خود بازگشته است. فیلمی که می تواند به عنوان طرف دوم داستان «درخت زندگی» به شمار آید و همچنین اینکه فیلمی شجاعانه و زیباست که به دور از هر گونه شعار و بدون کنایه و صریح به مفاهیمی چون عشق و خدا می پردازد و مهم تر اینکه می گوید که با نبود هر کدام از این عناصر چه اتفاقی برای ما انسان ها خواهد افتاد؟ «به سوی شگفتی» آن جاه طلبی های دیوانه وار و با شکوه «درخت زندگی» را ندارد و حتی بازیگری که بتواند با براد پیت برابری کند هم در اختیار نداشته است. زبان بصری مالیک این بار گویا تر و واضح تر است: روایت نجوا گونه فیلم، یک موسیقی متن پر فراز و فرود و یک فیلمبرداری پر جلوه، متلاطم و دوار که با سکانس های خارجی بی کلام همراهی می کند؛ سکانس هایی که اغلب شامل غروب هایی مه آلود و روشنایی هایی خیره کننده می شوند (به گونه ای که حتی در جایی از فیلم یکی از کاراکترها می گوید: خورشید درست در چشمان من است) و بله گاهی اوقات بیش از اندازه با فیلم آشنا پنداری می کنیم و مالیک در موقعیت هایی به تکرار خود پرداخته است.

مالیک باز هم با بی احتیاطی و بدون هیچ درنگی فیلم را ساخته مثل پرنده ای که روی شاخه درختی پریده و باعث شده تا هر لحظه امکان شکسته شدن شاخه وجود داشته باشد. وقتی نمایش «به سوی شگفتی» در فستیوال فیلم ونیز به پایان رسید، همان طوفان همیشگی هو کردن و گله کردن به وجود آمد. اینجا با مالیک چنین رفتاری می شود، در حالی که بی مزه ترین و کسل کننده ترین فیلم ها به راحتی با سکوت همراه با احترام روبرو می شوند. من فقط می توانم بگویم که نسبت به هیجان و ایده آل گرایی فیلم واکنش نشان دادم.

فیلم، داستان یک عشق و عاشقی محکوم به شکستی است که به هیچ وجه راه بازگشت ندارد. بن افلک در نقش نیل است. یک مهندس آمریکایی خوش تیپ با چهره ای سرد که در پاریس با مارینا ( با بازی اولگا کوریلنکو) دختر سر زنده و احساساتی، روابطی شهوانی دارد. وقتی که آن ها به «مونت سنت میشل» در نورماندی می روند، شیفته زیبایی های این جزیره می شوند و عشق آن ها به بالاترین حد رضایت و خوشحالی می رسد. مارینا زمزمه می کند: «ما به سوی شگفتی صعود کردیم.» نیل با خلق و خوی راحت و ملایم خویش، با دختر ۱۰ ساله مارینا که از رابطه قبلی اش دارد کاملاً کنار آمده و به آن ها پیشنهاد می دهد که در خانه او در امریکای میانه زندگی کنند. اما رابطه آن ها با رفتن به امریکا دچار مشکلاتی می شود و نیل از یکی از دوستان دوران کودکی اش به نام جین (با بازی ریچل مک آدامز) با اطلاع می شود. در موازات این جریان یک کشیش به نام پدر کوینتانا با بازی خاویر باردم وارد داستان می شود که وجدان و آگاهی او فیلم را وارد شکل و شمایل آمریکایی اش می کند و او با به میان کشیدن یک بحران اعتقادی به آزمایش دردناک خوشبختی نیل و مارینا می پردازد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/lawless/to-the-wonder/tothewonder_2327152b.jpgمحلی ها دقیقاً نمی دانند چطور با مارینا برخورد کنند، اما به طور مشخص، این نیل است که کاری می کند که به کشمکش و تقابل جامعه اطرافش با او منجر شود. او شروع به تحقیق در مورد نشست زمین در منطقه و مشکلات مربوط به سطح آب های زیرزمینی می پردازد؛ مسائلی که ممکن است قابلیت زیستی کل منطقه را زیر سوال ببرد. مردم اطراف به او می گویند که کارهایش باعث نگرانی آن ها شده. یکی از اهالی می گوید که حتی رفتار سگش عجیب و غریب شده است. با وجود اینکه مالیک زیبایی و شکوه را در هر کجا با هر شرایطی کشف می کند، یک مشکل ابتدایی با خود خاک آمریکا وجود دارد که این زیبایی را خدشه دار می کند. بحران اعتقادی باعث پژمردگی نیل و مارینا شده است. احتمالاً قصد مالیک ایجاد نوعی قافیه و هم وزنی با سکانس ابتدایی فیلم در مونت سنت میشل بوده است که در آن، این زوج در گل و لای می دویدند و جست و خیز کنان زیر پاهای خود بالا و پایین رفتن خاک و گل را احساس می کردند. آن صحنه بسیار سر زنده و احساسی بود و حالا در امریکا بی وفایی زمین نشان داده می شود که چقدر می تواند آزار دهنده باشد.

ویزای مارینا تا ابد اعتبار ندارد و تصمیم گیری در مورد ازدواج نباید به تاخیر بیفتد و این درست موقعی است که هر دوی آن ها به اینکه آیا امریکا جای مناسبی برایشان است، شک کرده اند. و اینجاست که جین وارد داستان می شود و مالیک با جادوی خود یک سکانس با شکوه از روابط عاشقانه ای دیگر را رو می کند. آیا تعهد به تک همسری، نشان از اعتماد بی چون و چرا به خداست و آیا در کشاکش با زیبایی های اسرار آمیز زندگی، این اعتماد می تواند موفق بیرون بیاید؟ و یا عمل به آن، فقط یک اشتباه وحشتناک است؟

در بهترین حالت باید گفت که این حماسه سرایی سینمایی مالیک، باشکوه و جذاب است. مالیک در لحظاتی که مردد بوده، خودش را تکرار کرده، اما در نهایت فقط آن چیزی که در ذهن او درخشیده و لذت بخش است، در فیلم به چشم می آید.

مترجم: شبنم سیدمجیدی

اختصاصی نقد فارسی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگیرد قضایی می شود.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

13
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
13 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Dexteralan wakeسینا میرخزیمهسیاه و سفیدعلیرضا... Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Dexter
Member
Member
Dexter

اگه هیچکاک و آنتونیونی و کیشلوفسکی فیلمسازن، پس این جایزه بگیرهای جدید کی ان؟ آای بن افلک هم که متخصص فیلم های مزخرف بازی کردن هستند. اون از آرگو اینم از این فیلم فوق العاده الکی!

سینا میرخزیمه
Guest
Member
سینا میرخزیمه

mh.jask.se: سینا میرخزیمه:در مورد جناب مالیک بیکردن جوایز هم همینه بر خلاف مردم و اکثر منتقدین که فیلمهای جهل مطلق اولا که ما نمی خواییم که توی فیلم به نماد ها و طرز فکر ها توجه کنیم می خواییم فیلم ببینیم. دربارهto the wonder می توان گفت که این فیلم دارای فیلمبرداری فوق اعاده ونیز گارگردانی خوب است.در این فیلم مالیک مثل فیلم قبلیش کارکتر های فیلم های را در شرایط های مختلف قرار می ده تا انها انتخاب کنند و انتخاب آنها و اثرات انتخاب آنها فیلم را تشکیل می دهد.فیلم در واقع شبیه داستانی است که گفتگو افراد… ادامه »

PSF
Guest
Member

به سوی شگفتی گویی از دل همان اثر قبلی ملیک بیرون آمده، شعری ناب همچون درخت زندگی، با دوربینی که بر باد سوار است و سبک بال و آزاد، فیلم را به پرواز در می آورد.

امتیاز من به فیلم: ۸٫۵ از ۱۰

mh.jask.se
Guest
Member
mh.jask.se

سینا میرخزیمه:در مورد جناب مالیک بیکردن جوایز هم همینه بر خلاف مردم و اکثر منتقدین که فیلمهای جهل مطلق اولا که ما نمی خواییم که توی فیلم به نماد ها و طرز فکر ها توجه کنیم می خواییم فیلم ببینیم. دربارهto the wonder می توان گفت که این فیلم دارای فیلمبرداری فوق اعاده ونیز گارگردانی خوب است.در این فیلم مالیک مثل فیلم قبلیش کارکتر های فیلم های را در شرایط های مختلف قرار می ده تا انها انتخاب کنند و انتخاب آنها و اثرات انتخاب آنها فیلم را تشکیل می دهد.فیلم در واقع شبیه داستانی است که گفتگو افراد انه… ادامه »

دختر خاص
Guest
Member
دختر خاص

:-* ۸)
ببینم نبینم ؟ من عاشق فیلمای خاصم این چه جوریه ؟

alan wake
Guest
Member
alan wake

فیلم نبود که مالیک زده تو کار فیلم هایی که به نظر گلچین هایی از برنامه های تلویزیونه که توی نوار ضبظ کردن حالا با تدوین چسبونده به فیلمش فیلم قبلی اش گلچینی از مستند های راز مانند بود این یکی هم فیلم های عاشقانه خونوادگی که فقط برای افراد داخل فیلم جالبه

حیف واقعا حیف از این جوایز که همه رو جو زده می کنند که یادشون بره فیلم ساختن چیه جایزه میدن که طرف کارش بهتر شه بدتر می شه

سینا میرخزیمه
Guest
Member
سینا میرخزیمه

در مورد جناب مالیک بیش از اندازه اغراق شده ایشون در طول طی طریق فیلمسازیش نوعی ناتورالیسم و گاها پانتئیسمی رو به نمایش گذاشته که در بعضی فیلمهاش حتی به فلسفه داروینیسم نزدیک میشه و این چیزی نیست که الهی یا مذهبی باشه بلکه دقیقا برعکس و علت درو کردن جوایز هم همینه بر خلاف مردم و اکثر منتقدین که فیلمهای ایشون به حق به شدت ملال آور میدونن من تریلوژی اولیه شون رو تا ۱۰% بیشتر قابل تحمل نمیدونم خط باریک قرمز اوج ایشونه در این دو فیلم اخر که یک مالیخولیای فاجعه باره دوستان چون فیلم ها رو… ادامه »

سیاه و سفید
Guest
Member
سیاه و سفید

فیلم نبود یک کلیپ طولانی که میشد در ده دقیقه جمش کرد مثل درخت زندگی که اونم فیلم نبود و میشد راحت هر قسمتی ازش رو حذف کرد و دور انداخت! سبک روایی بی سرو ته! خسته کننده و ملال اور ……………………

علیرضا...
Guest
Member

😆
یکی از مثبت ترین نقدهای منفی عجیبی بود که تا به حال خوندم!
من آخرش متوجه نشدم آقای
پیتر برادشاو – گاردین از این فیلم خوششون اومده… یا به نظرش فیلم خوبی نیست.

درکل با این فضایی که ایشون برامون تشبیه کردند فکر میکنم با یک درام زیبا و آرام طرفیم که بیشتر سکانس ها توی روستا و چشم اندازهای زیبای طبیعی هست و داستان عشق و نفرتی رو روایت میکنه که هم سکانس های تلخ رو به همراه داره هم شیرین.

آقای
پیتر برادشاو – گاردین به فیلمی که بدت میاد که نباید از ۱۰ نمره ۸ بدی که!

hamed f
Guest
Member
hamed f

آقای مالیک از نظر عقلی فاقد سلامت هستن اما گویا اسپانسرهای خوبی دارن که چنین نقدهایی راجع به فیلماشون نوشته میشه! اصلا یک سوال ، چطور ایشون که ده ها سال از خودشون عکس رو نمی کردن و اصرار داشتن که با کارگردانی مثل استنلی کوبریک مقایسه بشن ، چطور دو ساله تپ و تپ عکس می دن بیرون ؟ غیر از این که همون حامیان مالی خواستن ؟ ماجرای فیلمهای ایشون هم مثل فیلم "همشهری کین " هست که فقط یه عده معدودی ستایشش می کنند و اکثریت نمی تونن درکش کنن ! یه سوال دیگه ، این بار… ادامه »

Khalil abbasian
Member
Member
Khalil abbasian

بنده از فیلم قبلی مالیک (درخت زندگی) بسیار لذت بردم…واقعا فیلم های این کارگران..پر معنا و با مفهوم هستن….بشخصه برای دیدن این فیلم زیبا و پر محتوا لحظه شماری میکنم…

با توجه به تعداد معدود نقدهای ارائه شده نزد منتقدین..انتخاب این منتقد, خوب بود..
با عرض ادب واحترام فراوان, خانم مجیدی اگر برای شما مقدور است …لطف کنید, در صورت ارائه نقدهای منتقدین… از منتقد دیگری نظیر جمیز براردینلی و یا راجر ایبرت نقد بزارید ..قدردان زحمات شما هستیم..ترجمه شما هم بسیار عالی بود

Mojtaba Bahremand
Member
Member
Mojtaba Bahremand

ممنون از نقد ، حسابی غافلگیر شدم
از درخت زندگی که خوشم اومد و امیدوارم این یکی هم عالی باشه .
البته اگه اشتباه نکنم برادشاو فعلا جزء معدود منتقدانی بوده که انقدر از فیلم خوشش اومده و با این حال یه مشکلاتی باهاش داشته .

mr.ka
Guest
Member
mr.ka

باز هم یک شاهکاره دیگه از مالیک
جز ۵ کارگردان برتری انصافا
درخت زندگیت که ترکوند.
عالی بود