The Wedding Ringer (سخنران عروسی)


خلاصه داستان:

بعد از دو هفته فرار از جشن ازدواج، بالاخره يک جوان خجالتی با استخدام مالک شرکتی که برای دامادهای تنها ساقدوش فراهم می‌کند وارد ماجرایی می‌شود و...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 6.3 از 10

شايد کوين هارت کمدين بزرگ و س*ک*س*ی بعدی سينمای آمريکا باشد- او بازيگری پرانرژی است که قادر است درام و کمدی را با هم اجرا کند و در عين حال پا در جای رابين ويليامز، ادی مورفی، جيمی فاکس و ديگران بگذارد. اگر اين را قبول داشته باشيم، در اين صورت «سخنران عروسی/The Wedding Ringer» بهترين قالب برای نمايش توانایی‌های هارت نيست- «سخنران عروسی» کمدی بی انگيزه و مناسب برای کليه سنين است که هرگز توقعات بيننده را به چالش نمی‌کشد- اما به هر حال فرصت خوبی برای هارت است تا از دايره نقش‌های مکمل خارج شود و نقش اول فيلم را بی چون و چرا در اختيار بگيرد. از طرفی، برخلاف فيلم «گردش/Ride Along» که در آن کوين هارت نقش مکمل آيس کيوب را بازی می‌کرد، در اين فيلم او نقش اول را دارد و جاش گاد دنباله رو او است.

 

داستان فيلم بسيار ساده است: هارت نقش جيمی کالاهان معروف به «سخنران عروسی» را بازی می‌کند. او حاضر است در قبال مبلغی نقش ساقدوش هر دامادی را بازی کند. اين پکيج هميشگی شامل وقت گذرانی در مهمانی عروسی، نوشيدن به افتخار ساقدوش و … است. او برای به دست آوردن پول بيشتر می‌تواند در فعاليت‌های جانبی اين گونه مراسم‌ها مانند رديف کردن مهمانی مجردی نيز شرکت کند. داگ هريس (با بازی جاش گاد) چالشی را مقابل پای جيمی قرار می‌دهد: او نه تنها ساقدوش می‌خواهد بلکه ۷ تا هم می خواهد. اين بخش بسيار دشوار اما خواستنی کار يا همان «توکسيدوی طلایی» است. بعد در مسير رسيدن جيمی به اين پول اتفاقات زيادی برايش رخ می‌دهد: او کم کم به داگ علاقمند می‌شود و داگ با خود فکر می‌کند که آيا گرچن (با بازی کالی کوکو-سوييتينگ) همانی است که او می‌خواسته؟

«سخنران ازدواج» به عنوان نخستين کار جرمی گارليک، کارگردان، شروع ضعيفی دارد. نيم ساعت اول، فيلم از نظر دراماتيک راکد و از نظر کمدی ضعيف است. اما بالاخره راه می‌افتد. کاريزمای هارت در فضای دود گرفته اين فيلم پايين‌تر از حد ستاره ها شروع به درخشيدن می‌کند. شوخ طبعي فيلم با صحنه ای که در آن کلوريس ليچمن عصبانی می‌شود شروع می‌شود و اندک اندک «سخنران عروسی» خندههای از ته دل را که از اين قبيل فيلم‌ها انتظار می‌رود بيدار می‌کند. «عشق برداری» بين جيمی و داگ کليد می‌خورد. «سخنران عروسی» هرگز به پای يک فيلم عالی نمی‌رسد اما به سطحی از سرگرمی می‌رسد که با توجه به شروع بدش، از نظر برخی، قابل قبول است.

همان طور که از يک کمدی درجه R ساخت سال ۲۰۱۵ ممکن است انتظار برود، شوخ طبيعی فيلم بيشتر بر استفاده از کلمات زشت استوار است و ظاهراً در صحنهای آلت تناسلی مردی با چيز ناخوشايندی برخورد می‌کند. با اين حال، گرچه اين کمدی هر از گاهی به سطح «خماری /Hangover» نزديک می‌شود، اما معمولاً عقب می‌رود و بيشتر در حد National Lampoon’s Vacation’s باقی می‌ماند. البته صحنه های خنده داری نيز در فيلم وجود دارند که گستاخانه و بی‌ادبانه نيستند.

جایی گفته شده که يکی از وجوه تمايز کمدی‌های جود آپاتو با همکاران ديگرش «صميميتی» بود که او در کارهايش وارد می‌کرد. مقداری از آن صميميت را می‌توان اينجا ديد. گارليک، هارت و گاد انرژی لازم را برای شکوفا ساختن دوستی بين جيمی و داگ سرمايه گذاری کرده‌اند و مسير درازی را طی شده است تا «سخنران عروسی» به فيلمی قابل ديدن تبديل شود. صحنه ای که در آن جيمی متوجه می‌شود که آن قدرها هم با انسان‌های «بازنده» فرق نمی‌کند، بازی داگ به طرز عجيبی تلخ است. مثل اکثر فيلم‌های اکران فصل ژانويه (دوران رکود سينما در آمريکا)، «سخنران عروسی» نيز ناقص است اما کمبودهايش قابل تحمل هستند چون با مقداری درام، اندکی خنده و يک پُرس بزرگ از کوين هارت همراه هستند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


5
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-wedding-ringer/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-wedding-ringer/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-wedding-ringer/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-wedding-ringer/ […]

رضاشیرازی
Guest
Member
رضاشیرازی

فیلم جالبی بود من که لذت بردم