The Truman Show (نمایش ترومن)

کارگردان: Peter Weir (پیتر ویر)
نویسنده: Andrew Niccol (اندرو نیکول),
8.1
90
0.94

خلاصه داستان:

ترومن بربنک ، کارمند معمولي يک شرکت بيمه، يک زندگي معمولي در شهري معمولي دارد. اما «ترومن» که از زندگي اش راضي نيست و مي خواهد دنيا را ببيند، سرانجام کشف مي کند که ستاره ي يک نمايش تلويزيوني زنده است...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم

تاثیر بیش از حد رسانه ها در دنیای امروزی قابل انکار نیست. امروزه رسانه ها قدرت زیادی دارند و حتی می توانند سرنوشت یک ملت را تغییر دهند. انسان امروزی وابسته به رسانه هاست و زندگی بدون آن ها برایش سخت است. حتی در مواقعی که در حال انجام کاری مهم است به رسانه ها فکر میکند. در فیلم تماشاگران سریال ترومن در همه حال به تماشای این سریال می پردازند. وقتی که سرکار هستند ، صبح که از خواب پا می شوند و حتی فردی در فیلم نشان داده میشود که در حمام هم برای خودش تلویزیون گذاشته و با غم ترومن غمگین و با خوش حالی او شاد می شود. نگهبانانی در فیلم هستند که آن قدر در دنیای این سریال غرق شده اند که به وظایف و مسئولیت های خودشان عمل نمی کنند. خود ترومن ناخواسته زندگی اش توسط رسانه ها مختل شده . سرنوشت او به دست صاحبان این شبکه ها افتاده و آن ها تصمیم می گیرند که او با چه کسی ازدواج کند کی بخوابد و….آن ها آنقدر راحت برای زندگی او تصمیم می گیرند که بی ارزش بودن ترومن نزد آن ها برای بیننده اثبات می شود. این را میتوان به راحتی از دیالوگ او جلوی دوربین به دنیا آمده و ایرادی ندارد که همان جا هم بمیرد فهمید. شاید اگر نمایش ترومن به جای سال 1998 امسال ساخته می شد می توانست ابعاد بیشتری از تاثیر رسانه ها و تکنولوژی را در مسیر زندگی امروزی نشان بدهد

از زمان های دور تا به الآن افراد درمورد سرنوشت نظرات مختلفی دارند. عده ای به قابل تغییر بودن آن اعتقاد دارند و عده ای به غیرقابل تغییر بودن آن.. دیدگاه فیلم نمایش ترومن اعتقاد دسته ی اول است. سرنوشت ترومن تا به آخر عمر همان زندگی در ظاهر معمولی و جلوی دوربین های مخفی بود. او تا همیشه به همان زندگی خود ادامه می داد و هیچ کس هم به او حقیقت را نمی گفت اما معجزه ای رخ داد. ترومن از زنجیری که عوامل پشت پرده برایش درست کرده بودند رهایی یافت. ترومن بدون آنکه به حرف کسی توجه کند بدون آنکه بترسد سرنوشت خود را تغییر داد. سرانجام خودش تعیین کرد در آینده چکار کند. در صحنه ای از فیلم همسر ترومن چاقویی را به سمت او می کشد و او را تهدید می کند در حالیکه ترومن بی خبر از همه چیز نمی داند تمام آن تهدید ها جملات تبلیغاتی اسپانسر شوی تلویزیونی ترومن است! او تمام زندگی اش دروغ بوده و به حرف های دیگران اعتماد دارد. در برابر سرکوب هایی که به اومی شود جوابی ندارد و غیرمستقیم زندگی در چنین دنیای سیاهی را پذیرفته است.

از جهت دیگری بخواهیم فیلم را بررسی کنیم باید به نماد های مذهبی به کار رفته در فیلم توجه کنیم. نمونه ی بارز آن صحبت ترومن با آقای کارگردان در صحنه های پایانی فیلم است. صدای او از پشت ابرها می آید و انگار که در آسمان ها زندگی می کند (در حالیکه از آنچه به نظر می آید به ترومن نزدیک تر است) . آسمان ها جایی که به اعتقاد خیلی از مذهبی ها وجود خدا در آن جاست. او به ترومن به طور غیرمستقیم می گوید که من خالق تو هستم و به تو لطف زیادی تا به الآن کرده ام. به نوعی کل فیلم با مسائل دینی گره خورده. کارگردان شوی تلویزیونی ترومن توانایی اعمالی را دارد که میتواند هوای دکور شهر مانند محل زندگی ترومن را در چندثانیه از آفتابی به طوفانی تغییر دهد (و بر عکس) کارهایی که فقط از پس خداوند بر می آید. خدای نمایش ترومن رحم ندارد ولی خودش را رحمان نشان می دهد. نمایش ترومن نشان می دهدکه قابل اعتماد ترین چیز تجربیات خود انسان است نه حرف دیگران!

از محتوای با ارزشش که بگذریم پایان ایهام دارش از همه استادانه تر است. ترومن از دنیای خود رهایی یافت ولی به راستی چه دردسرهایی پشت آن در خواهد داشت؟با مردمی که او ستاره ی محبوبشان است چه خواهد کرد؟درست است که او خوش حال است ولی بهشتی در پشت آن در ها در انتظارش نیست. در واقع او از یک بحران بزرگ وارد بحرانی ملایم تر می شود . پایان بندی فیلم به نوعی با جهان آخرت و رستاخیز در ارتباط است ولی نکته ی جالب در مورد کلیت فیلم آن است که هرکسی با هر عقیده ای می تواند برداشت خودش را داشته باشد.

کارگردانی و بازی بازیگران در سطح بالایی قرار دارد. جیم کری که تا به آن زمان در فیلم هایی نظیر کاراگاه حیوانات و ماسک ظاهر شده بود با بازی در این فیلم استعداد خود را نشان داد. پیتر ویر به راستی در فضاسازی موفق عمل کرده و فیلمنامه ی خلاقانه و بی نقص نیکول را عالی به تصویر کشیده. فیلمبرداری فیلم نیز عالی است. مثل جایی که همسر ترومن در حال گفتن محاسن چاقوی آشپزخانه است و با چرخش دوربین و طرز حرف زدن وی حس دیدن یک پیام بازرگانی به مخاطب منتقل می شود. موسیقی فیلم نیز بسیار زیباست. ضرب آهنگ موسیقی با حالات روحی ترومن در طول فیلم تغییر می کند و به درک کردن فضای فیلم کمک به سزایی می کند.

در مجموع نمایش ترومن شاهکاری است که امکان ندارد فیلمی به مانند آن ساخته شود. نمایش ترومن شبیه هیچ فیلمی نیست و اکثر بینندگان برای فهمیدن موضوعات درون فیلم چندین بار به تماشای آن می نشینند بدون آنکه فیلم برایشان کهنه شده باشد.

اختصاصی نقد فارسی

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.


ممکن است شما دوست داشته باشید

17
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
17 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
Reza N.ZارادترانهreneeArjuna Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-truman-show-2/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-truman-show-2/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-truman-show-2/ […]

ترانه
Guest
Member
ترانه

کسی زیرنویس فارسی فیلم سلما رو نداره دوستان؟

اراد
Guest
Member
اراد

فیلم را می توان داستان زندگی حضرت ادم و هبوط او به زمین هم تعبیر کرد ..ترومن در جایی زندگی میکند که هیچ کمبودی و غمی در ان نیست ..همچنان که اد هریس(خالق؟؟) در انتهای فیلم میگوید ..کسی که ادم را وادار به خوردن میوه ممنوعه(بقول الهی قمشه ای :دانش و اگاهی) میکند ..یک زن است ..حضرت هوا..شیطان ؟!زدن به دریا برای کشف حقیقت که در ادبیات ما بسیار ذکر شده ..تماشاگران (فرشته ها..تغییر ندارند ..در طول فیلم ساکن و بدون تغییر هستند ..جای ثابت ..مسیر ثابت …عمل ثابتو..)در پایان که ترومن خروج از بهشت را بر زندگی پر چالش… ادامه »

Reza N.Z
Guest
Member
Reza N.Z

مهمترین بخش فیلم به نظرم مقابله با جبر و راده و اختیار بود که تسلیم جبر نشد و با اراده بود که ورق رو برگردوند….در واقع نفی جبر مطلق

renee
Guest
Member
renee

Arjuna:یکی از نکات جالب این فیلم مریل همسر ترومن بود که در حقیقت کنایه ای بود به مریل ستریپ. شباهت این ۲ با هم تصادفی نبود.

خوب آخه چزا باید این به اون شبیه شه؟؟؟ 😐

mojde daliri
Member
Member
mojde daliri

در واقع این فیلم نمایی از جامعه ی مدرن است که به گفته ی فوکو انسان در حالی که حس آزادی فردی میکند توسط کانال های مختلف حکومت تحت کنترل است. مفهوم سراسر بین در ادبیات مدرنیته در این فیلم به تصویر کشیده شده و بازیچه شدن انسان مدرن در دست سرمایه داری و مصرف گرایی نمایش داده شده و آگاهی بر این مساله یکی از دشواری های انسان جامعه ی مدرن می باشد . ما توسط کارت های شناسایی؛ کارت ملی؛ کارت اعتباری؛ تامین اجتماعی؛ آی پی؛ اثر انگشت؛ رزومه های کاری؛ شبکه های اجتماعی و دوربین های ترافیکی… ادامه »

Arjuna
Guest
Member
Arjuna

یکی از نکات جالب این فیلم مریل همسر ترومن بود که در حقیقت کنایه ای بود به مریل ستریپ. شباهت این ۲ با هم تصادفی نبود.

Amir Mahmoodi
Member
Member
Amir Mahmoodi

علی جان نقدت عالی بود. لذت بردم

Arjuna
Guest
Member
Arjuna

یکی از بهترین فیلم هایی که درتمام عمرم دیده ام !

peyman*
Guest
Member
peyman*

rocky69:به نظر من که امتیاز ۱ هم برای فیلم زیاده
به شدت خسته کننده

ممنون بابت پودر کردن ارزش فیلم!
ولی جدا یک بار کامل بشین ببینش ریتمش هم آخرش خیلی تند میشه هرچند که من نه تنها از فیلم خسته نشدم بلکه در یک روز دو بار پشت سر هم دیدمش!
از نظر من حقش ۱۰/۱۰ هست ، و جزو ۵ فیلم اول عمرم

امیر محمدی
Member
Member
امیر محمدی

به نظر من که امتیاز ۱ هم برای فیلم زیاده
به شدت خسته کننده

محمدحسین
Guest
Member
محمدحسین

نمایش ترومن یک ایده جدید و فوق العاده بود ولی با این جمله اصلا موافق نیستم "نمایش ترومن اگر بهترین فیلم دهه ۹۰ نباشد بدون شک جزو ۳ تای اول است" حتی از لحاظ ساختاری که تو نقد اشاره کردین بهش بازم جز ۳ فیلم برتر دهه ۹۰ نیست بهتر بود می گفتید ۱۰ فیلم اول ، البته این نظر شخصی من هستش …

محمد
Member
Member
محمد

منم موافقم یکی از ناب ترین ایده هایی بوده که من تاحالا دیدم

Nim@ Ba
Member
Member
Nim@ Ba

من از همه بیشتر از ایده ی فیلم خوشم اومد
فوق العاده بود

pouriya naghavi
Member
Member
pouriya naghavi

عجب فیلم عجیبی بود !!!