The Sixth Sense (حس ششم)

کارگردان : M. Night Shyamalan

نویسنده : M. Night Shyamalan

بازیگران : Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette

جوایز :

نامزد جایزه اسکار: بهترین فیلم سال، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین تدوین، بهترین فیلمنامه ی غیر اقتباسی

خلاصه داستان : این فیلم داستان دکتر مالکوم کرو روانشناسی است که از طرف شهردار تقدیر شده و در ابتدای فیلم توسط یکی از بیمارانش مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد. در ادامه او برای کمک به پسری به نام کول سیرز که ارواح را می‌بیند تلاش می‌کند.

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

[nextpage title=”نقد کوتاهی بر فیلم «حس ششم»”]

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/1-The-Sixth-Sense.jpg

 

شامالان خود در باره این فیلم می‌گوید: «حس ششم درباره‌ی فراگیری چگونه ارتباط برقرار کردن و در نتیجه بر طرف کردن ترس‌های درون ما است، حال چه این ارتباط بین یک دکتر و بیمارش، یک زن و شوهر یا یک مادر و پسر باشد. بازگو نکردن رازها به افرادی که دوستشان داریم می‌تواند زندگی زناشویی، شغل، خانواده و حتی زندگی خود ما را نابود کند. این عدم ارتباط خود ترسناک‌تر از هر چیز دیگر است.»

صرف‌نظر از بازی‌ها‌ و تکنیک فوق‌العاده، فیلم در جهت آنچه کارگردان می‌گوید پیش می‌رود و به این هدف هم رسیده است ولی آنچه مهم‌ به نظر می‌آید نکات دیگری است که در رابطه با مسئله مهم مرگ، ارواح و زندگی پس از مرگ مطرح می‌شود. این امور سوال‌هایی است که ادیان برای پاسخ دادن به آن‌ها آمده‌اند.

در فیلم روح مردگان بعد از مرگ در همان نقطه‌ای که برایشان سانحه رخ داده قرار دارند یا برخی در رفت‌ و آمد هستند و فقط با افرادی همچون کول که توانایی دیدن آن‌ها را دارد، ارتباط برقرار کرده و برخی اوقات خواسته‌هایی هم دارند. لذا روحشان به دنیایی ورای دنیای مادی منتقل نشده و در میان مردم به نوعی زندگی می‌کنند البته به همان شکلی که در سانحه از دنیا رفته‌اند و این نوع از تصویر همان نگرش باطل مبنی بر نبود جهانی دیگر و وجود بهشت و جهنم دنیوی را تقویت می‌کند که به صورت‌های گوناگونی در فیلم‌ها مطرح می‌شود که در صدد نفی معاد به عنوان یکی از اصلی‌ترین اعتقادات ادیان الهی مطرح می‌باشد.

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/2-The-Sixth-Sense.jpgمردگان پس از مرگ متوجه مرگ خود نمی‌شوند و دکتر مالکوم پس از گذشت روزها به این آگاهی می‌رسد که مرده است و با این تفاسیر آنچه به عنوان فرشتگان حساب‌گر و سوالات در شب اول قبر در اسلام و ادیان مطرح می‌شود را نفی می‌کند چرا که اگر چنین چیزی وجود داشت باید متوجه مرگ خود می‌شد و همچنین حسابرسی که یکی از پایه‌ای‌ترین اعتقادات است را زیر سوال می‌برد که در سایه این ابهام جواز بسیاری از اعمال صادر می‌شود.

فیلم با ظرافت خاص و با بازی چشمگیر سعی دارد عقایدی اینچنینی را تثبیت کند و لذا همچون دیگر آثار اینچنینی با وارد کردن مخاطب به یک سیر داستانی خاص، طوری پایان‌بندی دارد که مخاطب هم با این سیر همراه شده و نتیجه‌ای مشابهی داشته باشد. به این دلیل که مخاطب درگیر جزئیات داستان است اصل مطلب که همان نفی معاد است را به عنوان پیش فرض قبول می‌کند.

کارگردان این فیلم برای ساخت بخشی از مجموعه فیلم‌های هری پاتر و ایندیانا جونز هم دعوت شده که در هر دو مجموعه نکات چشمگیر محتوایی دیده می‌شود.

در پایان نکته‌ای قابل ذکر است که در ژانر وحشت و فیلم‌های اینچنینی این فیلم رتبه ی اول شوک‌آورترین فیلم‌های تاریخ سینما را از آن خود کرده است که در این ده فیلم فیلم‌هایی با موضوع مشابه آن همچون «دیگران» نیز دیده می‌شود.

منبع: وبلاگِ ” نویزها همیشه مزاحم نیستند “

——————————

 

[nextpage title=”تحلیل روانشناختی فیلم « حس ششم »: داستان ادراک و رنج ناشی از آن”]

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/3-The-Sixth-Sense.jpg

 

فیلم با این جملۀ همسر مالکوم شروع می شود: “هوا داره سرد می شه.” جشن گرم و کوچک مالکوم و همسرش که به افتخار دریافت لوح افتخار برگزار شده به زودی با حضور هراسناک وینسنت به هم می ریزد. بعد از صحنۀ شلیک، به پائیز آینده در فیلادلفیا منتقل می شویم. کول ۹ ساله در اولین ظاهر شدنش در فیلم، وقتی از خانه خارج می شود با قدم های سریع مثل فردی وحشتزده حرکت می کند. مالکوم (که هنوز خیلی مانده تا بفهمد جزئی از علت وحشت کول است – یعنی ارواح!) دارد او را تعقیب می کند. همۀ این صحنه ها همانطور که تا پایان فیلم پیش می رود، با ریتمی آرام اما پرکشش به جلو می رود.

کول در خانه با مادرش زندگی می کند، مادری که به لطف داشتن چنین فرزند با استعدادی همیشه در رنج و عذاب است. شیامالان با ترفند های ساده بی آنکه از جلوه های ویژۀ پرخرج و پر زرق و برق سینمایی استفاده کند، در صحنه هایی مثل باز شدن درِ کشوها در آشپزخانه یا نور آبی رنگ در عکـس های کول، توانایی خارق العادۀ ذهن او را نشان می دهد. کول پبش از ورود به مدرسه اندکی مکث می کند، چون در واقع هیچ کس از ورود به یک قتلگاه بزرگ پر از مرده خوشحال نمی شود.

در نمایی زیبا که از بالا گرفته شده کول را می بینیم که در میان برگ های خشکیدۀ کف خیابان به سمت مدرسه ای می رود که دیوارهایی ترجیحاً به رنگ قرمز دارد و البته پرچم آمریکا را هم بالای سر کول می بینیم. کول نه تنها با شاگردان مدرسه که با معلم، کلاس و حتی خود مدرسه رابطۀ خوبی ندارد. در کلاس تاریخ، معلم در مورد پایتخت سابق آمریکا یعنی فیلادلفیا (محل بزرگ شدن شیامالان) صحبت می کند و تصاویری از رئیس جمهور های سابق آمریکا بالای تخته دیده می شود: “فیلادلفیا یکی از قدیمی ترین شهر های این کشوره. نسل های زیادی اینجا زندگی کرده اند و مرده اند. تقریباً هر نقطه ای در این شهر برای خودش تاریخ و داستانی داره. حتی این مدرسه و زمینی که بر روی اون ساخته شده.”..

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/4-The-Sixth-Sense.jpgاما کول اطلاعات بیشتری در مورد تاریخ مدرسه اش می داند: “از اینجا برای دار زدن استفاده می شده… اون ها مردم رو در حالی که گریه می کردند و اقوامشون رو برای خداحافظی می بوسیدند، کشان کشان به اینجا می آوردند. مردم نگاهشون می کردند، بهشون تف می انداختند…” جواب معلم به همۀ این ها حساب شده است: “کسی که این هارو گفته فقط می خواسته تو رو بترسونه!”

کول در موقع گفتگو با مالکوم درخواست خودش را اعلام می کند، اینکه بیشتر از این نترسد. شیامالان در طول فیلم تنها گوشه ای اطلاعات را در اختیار ما قرار می دهد به طوری که در انتها با تکمیل این اطلاعات و دانستن اینکه مالکوم مرده است غافلگیر می شویم. این راه دادن اطلاعات، هم تعلیقی سرگرم کننده را در فیلم ایجاد می کند و هم اینکه تنهایی عمیق کول را به خوبی نشان می دهد، زیرا تنها شخصی که کول به کمک او امید داشت و ما نیز او را در کمک به کول مؤثر می دیدیم، بی اثر و مرده از آب در می آید. تمام مدتی که کول داشت با این مشاور ورزیده و خوش قیافه در خیابان قدم و یا با او حرف می زد، در واقع در حال قدم زدن با روح یا حرف زدن با خودش بوده است.

حس ششم به خصوص در نیمۀ اولش بسیار پرمایه پیش می رود. تک تک صحنه ها به نظر در جای خودشان قرار دارند و صحنۀ زائد یا کسالت باری نمی بینیم. یکی از صحنه هایی که تاثیر گذار از کار در آمده صحنۀ جشن تولد است: پرواز بادکنک کول را به طبقۀ بالا می کشاند، در آنجا یکی از ارواح از داخل اتاقی قسم می خورد که “اسب ارباب را بر نداشته است!” وقتی تامی و دیک سر می رسند کول آب دهانش را فرو می دهد و با صدای لرزان تولد دیک را تبریک می گوید. بازی درخشان هالی جوئل اسمنت حیرت آور است.

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/5-The-Sixth-Sense.jpgریتم پر کشش فیلم در نیمۀ دوم تا حدودی از رونق می افتد، اما همچنان شیامالان بیننده اش را با قدرت حفظ می کند. مالکوم بعد از اینکه تصمیم می گیرد از کول جدا شود طبیعتاً به یاد وینسنت می افتد چون از تکرار آنچه قبلاً پیش آمده بود می ترسد. نوار ضبط شدۀ وینسنت را مرور می کند و صدای ارواح را در نوار می شنود. جواب این سؤالِ به جای مخاطب که “چطور می شود صدای ارواح روی نوار ضبط شده باشد؟” در سورپرایز آخر فیلم خودبخود داده می شود: مالکوم، ضبط صوت و نوار همگی جزو عالم ارواح بوده اند! “

به حرف های مرده ها گوش کن.” این تنها راه حلی است که مالکوم پیدا می کند و روز بعد کول و مالکوم راهی یک مراسم تدفین می شوند تا درخواست دختر مرده را اجرا کنند. جالب است که در همین مسیر هم در حالی که کول مناظر اطراف را تماشا می کند، تصاویری از قبر ها و یک ساختمان قرمز رنگ دیگر را مشاهده می کند.

حس ششم از آن دسته فیلم هایی است که بعد از دیدنشان تمایل برای دیدن دوباره و دقت بیشتر در تماشاگر ایجاد می شود و جزئیات فیلمنامۀ شیامالان به حدی است که دیدن دوبارۀ آن ارزشش را دارد. دیالوگ های فیلم هم از نقاط قوت آن محسوب می شود که در بعضی موارد بسیار تاثیر گذار و گیرا هستند.

اما آیا هدف فیلم تنها به این خلاصه می شود که دو ساعت بر روی صندلی بنشینیم و تحت تأثیر موسیقی زیبا و هیجان انگیز و صحنه های تکان دهنده که حاصل هنرنمایی “بروس ویلیس” و “هلی جوئل اسمت” می باشد، از ترس و وحشتی که در دوران کودکی برایمان عذاب آور بود، لذت ببریم؟

یکی از منتقدین می گوید: «وقتی برای اولین بار این فیلم را می دیدم، نمی دانستم چه انتظاری باید داشته باشم. فکر می کردم بعد از یک روز پرکار بد نیست که یک فیلم خوش ساخت وحشتناک و هیجانی ببینم (چون که خیلی تعریف آن را شنیده بودم). اما مدت کوتاهی از شروع فیلم نگذشته بود که دریافتم اهدافی که این فیلم به دنبال دارد، خیلی فراتر از این است که بینندگان را بترساند و آنها را مدتی سرگرم کند.»

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/6-The-Sixth-Sense.jpgگرچه فیلم “حس ششم” از این امتیاز نیز مستثنا نیست اما در تلاش است به نوعی توجه ببیننده را به این نکته جلب کند که چطور می توان با ترس هایی که در زندگی با آنها درگیر هستیم، روبرو شویم. کارگردان فیلم، نایت شیامالان، می گوید: «”حس ششم” بر مبنای ترس انسان های واقعی، بچه های واقعی و بزرگسالان واقعی ساخته شده است. ترس از دست دادن، ترس از ناشناخته ها، ترس از داشتن توانایی و قدرتی که کمک می کند با آنچه که در پشت پرده قرار دارد، روبرو شد و در آخر ترس از ندانستن احساسات درونی مان و واقعیات.» واضح است که بیشترین تأکید کارگردان بر روی ایجاد ارتباط است. می بینیم که مالکوم تنها راه آزادی از ترسی که کول با آن دست به گریبان است را ایجاد ارتباط با ارواحی می داند که مدام در سر راه پسربچه قرار می گیرند.

نایت شیامالان در فیلم از صحنه های سمبولیک زیادی استفاده کرده که بایستی با ذره بین هنرمندان به آنها نگاه کرد. یکی از این صحنه های سمبولیک استفاده از در و پنجره است. او معتقد است که ارتباط نادرست همانند در و پنجره ای عمل می کند که ما را از رابطه عاشقانه و صمیمی که بدان نیازمندیم، جدا می سازد. داستان این فیلم به نوعی به زندگی هر یک از ما نیز بر می گردد. خوب است در زمانی که این فیلم را مجدداً یا برای اولین بار تماشا می کنید، از خود بپرسید چه چیزهایی در زندگی من موجب ترس و نگرانی شده است؟ و آیا برای من هم جای امیدی هست؟

در یکی از صحنه های فیلم، کول (قهرمان فیلم) را می بینیم که برای فرار از ارواح مرده به دنبال جای امنی می گردد و پی می برد که تنها در کلیسا می تواند احساس امنیت کند. همچنین کارگردان فیلم ناخواسته به ما درس دیگری نیز می آموزد. ما نمی توانیم تنها به جنگ با ترس هایمان برویم. ما به یک دوست، به کسی که ما را باور کند و حاضر باشد تا آخرین لحظه در کنارمان بایستند، نیاز داریم.

منبع: وب سایت روانشناختی

 

——————————

 

[nextpage title=”شیالامان و «حس ششم»: تحلیل و نقد”]

نویسنده: فاطمه فضایلی

 

وجود فضایی مرموز و تاریک و روشن و همچنین وجود نکته ای شگفت انگیز که بیننده را در نقطه ای از فیلم شگفت زده میکند از ویژگی های خاص فیلمهای شیامالان است.

بازیگران فیلم:

Bruce Willis: در نقش دکتر مالکوم کرو(Doctor Malcolm Crowe) روانشناس کودکان، اولین نقش متفاوت دوران حرفه ای خود را در این فیلم ایفا میکند. او در این فیلم بر خلاف فیلم های دیگرش فردی محترم، باریک بین، حساس، تنها، آرام و عاشق است. نقش آفرینی بروس ویلیس در فیلم های اکشن مانند “جان سخت”، “عنصر پنجم” و “آرماگدن” همواره مانند نقابی، توانایی های وی در ایفای نقش های دراماتیک را پوشانده بود.

:Haley Joel Osment کارکتر کول سیرز(Cole Sears) ، پسری که ارواح را می بیند و صدای آنها را میشنود را با بازی منحصر به فرد خویش به نمایش می گذارد. اسمنت با یک نگاه و حرکت می تواند خواسته ها، هراس ها و تردیدهای روحی را به صورتی عمیقا باورپذیر به مخاطب منتقل نما ید و در واقع بار اصلی فیلم بر روی شانه های این هنرپیشه ی ۱۰ ساله می باشد. اوبه عنوان بهترین بازیگر خردسال شناخته شده است و جمله معروف او را دیگر همه می شناسند: “من آدم های مرده می بینم” (I see dead people)

Toni Collette : در نقش لین سیرز (Lynn Sears)، مادر کول، بازی باور پذیر و روانی را ارائه می دهد. او مادری است که به تنهایی و با داشتن چند شغل زندگی خود و پسرش را اداره می کند. او فرزندش را با تمام وجود دوست دارد و از اینکه نمی تواند او را درک کند در عذاب است.

Olivia Williams : در نقش آنا کرو (Anna Crowe)، همسر دکتر ملکم. تا قبل از حادثه ی تیراندازی آنا و ملکم عاشقانه یکدیگر را دوست می داشتند، چند ماه پس از آن حادثه ی دلخراش آنها از یکدیگر دور شده و رابطه آنها به سردی گرویده است. ملکم از این موضوع سخت ناراحت است و می خواهد با همسرش رابطه دوستانه ی خود را دوباره بر قرار کند ولی نمی داند چگونه.

نشانه ها در فیلم (Symbolism) :

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/7-The-Sixth-Sense.jpg“حس ششم” فیلمی ست مملو از نشانه های سمبلیک که از آنها در انتقال پیام فیلم استفاده ی بهینه می شود. در اینجا به برخی ازاین نشانه ها اشاره می گردد:

۱٫ داستان این فیلم درHalloween یا همان جشن ارواح و فصل پاییز که به فصل مرگ معروف است رخ میدهد.

۲٫ در ها، پنجره ها و دیوارها نشانگر موانع ایجاد ارتباط با آنهایی که دوستشان داریم می باشد.

۳٫ در این فیلم رنگ قرمز نماد جایگاه مقدس و امن و همچنین خون و خشونت است، به طوری که رنگ در کلیسا، لباس مادر در صحنه ای که کول راز خود را به او می گوید و در نتیجه مامن او می شود، شال آنا که در صحنه ی پایانی برروی خود کشیده است و چادری که کول در گوشه ی اتاق خود علم کرده و از مجسمه هایی که از کلیسا بر داشته است انباشته، همگی به رنگ قرمز می باشند. همچنین رنگ لباس زن قاتل و درون جعبه ای که دختر مرده به کول می دهد به رنگ قرمز می باشند.

۴٫ از سایه ها و بازتابها که همواره نمایشگر ارواح و چیزهای نا معلوم و مجهول بوده اند نیز استفاده شده است.

تحلیل فیلم بر اساس مبانی ارتباطات انسانی :

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/8-The-Sixth-Sense.jpgآن چه باعث شگفت انگیز بودن تماشای این فیلم می شود، نه فقط ارائه ی بازیهای عالی، هیجانی بودن آن و یا حتی موضوع فیلم است، بلکه دیدگاه شیامالان و نحوه ی بیان فیلم می باشد که مخاطب را به خود جذب می نماید، و در نتیجه او را به تماشای نمایشی غنی از احساسات : هراس، غم، شادی، پریشانی و رضایت می نشاند.

در ساخته ی سوم خود شیامالان ۲۸ ساله، تسلط و هنر خود را در به هم بافتن موضوعات پیچیده ی روانشناسی، دینی و ماوراء الطبیعی به یکدیگر به صورت یک داستان قوی و مافوق انتظار نشان می دهد. حس ششم با اینکه در ظاهر در ژانر فیلم های ترسناک قرار می گیرد، ولی حقیقتا داستانی درباره ی روابط انسانی در یک پیش زمینه ی ماوراء الطبیعی است؛ به طوری که حتی مردگان تا اواسط فیلم به مخاطبین نشان داده نمی شوند و هنگامی که آنها در لحظاتی کوتاه ولی تاثیر گذار دیده می شوند- جایی که مخاطب وحشت زده در انتظار صحنه هایی پر از خشونت می نشیند- فیلم نگاه خود را تغییر داده و تماشاگر کول را می بیند که با یافتن تسلط بر خود، بدون ترس با ارواحی که به صورت ناعادلانه و خشونت بار مرده اند ارتباط بر قرار می کند و به صحبت می نشیند. در واقع هنگامی که کول خود و توانایی های خود را می شناسد، نگاه خود را تغییر داده و به درک بهتر از افراد پیرامون خود (ملکم، مادر و ارواح)می رسد، و در اینجاست که به آرامش و امنیت دست می یابد.

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/22-The-Sixth-Sense.jpgهنگامی که ملکم و کول با یکدیگر آشنا می شوند هر یک دارای مشکلات خاص خود می باشند. ملکم به عنوان شوهر و روانشناس احساس گناه و شکست می کند و کول نیز بخاطر راز باور ناپذیر خود در مرز جنون قرار دارد؛ ولی هیچکدام مشکلشان آنطور که به نظر می رسد نیست. تنها راه شناخت این مشکلات در شناخت خود و فهمیدن و درک کردن طرف مقابل و ایجاد یک ارتباط موثر می باشد و اینگونه است که ملکم و کول در آخر به آرامش می رسند.

این فیلم همچنین به بحث مهم گشودگی یا openness در روابط انسانی می پردازد. کول از آنجایی که درباره ی مشکل خود با کسی سخن نمی گوید در تنهایی و انزوای روحی و روانی به سر می برد. او نه در خانه، نه در اجتماع و نه در مدرسه نمی تواند با کسی ارتباط موثر بر قرار نماید. او از داشتن لقب “عجیب غریب” سخت ناراحت است و از اینکه کسی درباره ی او اینچنین فکر کند می هراسد. در فیلم کول از مادرش می پرسد :”درباره من چه فکری می کنی مامان؟ آیا فکر بدی می کنی؟” و مادرش با حالتی غمگین ولی اطمینان بخش به او میگوید:”به صورت من نگاه کن, من هیچ فکر بدی درباره ی تو نمی کنم.” ولی دکترملکوم با مهارتی خاص کول را از انزوا در آورده و به خود گشودگی می رساند. هنگامی که کول مشکل خود را به ملکم می گوید ارتباطی موثر میان آنها برقرار می گردد وملکم با هم فکری و هم دلی با کول دیدگاهش را نسبت به مشکل خود تغییر میدهد و با اینکه اصل مشکل او یعنی دیدن مردگان هرگز بر طرف نمی شود ولی به یک راه حل موثر جهت کنار آمدن با آن می رسد.

در واقع ساختار این فیلم بر اساس سه نوع ارتباط بر قرار شده است :ارتباط کول با مادرش، ملکوم با همسرش و مهمتر از همه ملکوم با کول. این نظریه که “عشق و همدلی ترس ها را در خود حل می کند” بیننده را با نفسی حبس شده به دنبال خود می کشد و در آخر تمامی مشکلات حتی سخت ترین و غیر قابل تصورترین آنها را برطرف می کند.

“حس ششم” به ما این فرصت را می دهد که برآورده شدن امیدها و آرزوها را از اعماق جنون و غم تجربه کنیم و ما به عنوان انسان های مدرن همواره به دنبال داستان هایی این چنین هستیم. زیرا باعث ایجاد آرامش در درون ما می شود.

شیامالان خود در باره این فیلم می گوید: “حس ششم در باره فراگیری چگونه ارتباط برقرار کردن و درنتیجه بر طرف کردن ترس های درون ماست، حال چه این ارتباط بین یک دکتر و بیمارش، یک زن و شوهر یا یک مادر و پسر باشد. بازگو نکردن رازها به افرادی که دوستشان داریم می تواند زندگی زناشویی، شغل، خانواده و حتی زندگی خود ما را نابود کند. این عدم ارتباط خود ترسناک تر از هر چیز دیگر است.”

نویسنده: فاطمه فضایلی

منبع: علوم ارتباطات اجتماعی

 

——————————

 

[nextpage title=”نقد فیلم حس ششم؛ بی نیاز از نیاز”]

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/10-The-Sixth-Sense.jpg

 

به ام نایت شیامالان کارگردان آمریکایی هندی تبار ؛ لقب اسپیلبرگ جوان را داده اند. او که اکنون ۴۱ ساله است این لقب را تقریبا ده سال پیش و پس از ساخت فیلمهای موفق حس ششم و نشانه ها بدست آورد. سبک فیلمسازی او تخیل پردازانه و ترسناک به همراه تعلیق های فراوان در روایت داستانش است.

به گفته خود شیامالان، او الگوبرداری فراوانی از آلفرد هیچکاک داشته و همچنین فیلم پرندگان، از موفق ترین فیلم های هیچکاک یکی از فیلم های الهام بخش و مورد علاقه شیامالان است. در عمده آثار این کارگردان جوان نظیر همین حس ششم در سکانس های پایانی به تمامی سئوال های مطرح شده در طی روایت داستان، پاسخ منطقی و یا حداقل تماشاگر پسند داده می شود تا جائی که ممکن است تمام روایت و روند شکل گیری آن به یکباره از این رو به آن رو گردد.

حس ششم روایت رئالیستی ندارد و قرار هم نیست داستانک ها دارای چنین عناصری باشند اما به قدری عناصر داستان جذاب و زیبا و قوی کنار هم گرد آمده اند که چاره ای جز همراه شدن ناخواسته با فیلم نیست.

دکتر مالکوم کرو( بروس ویلیس) در مقام یک روانشناس ارشد ؛ مورد اعتبار و تائید فراوان است. با این حال قرار نیست همه به ویژه برخی از بیمارانش نیز از او راضی باشند. یک شب یکی از بیماران او ناغافل به منزلش می آید تا اورا بکشد اما بر اثر این حادثه اگرچه او سخت زخمی شده اما از مرگ نجات می یابد.

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/11-The-Sixth-Sense.jpgمدتی بعد دکتر کرو ؛ پسربچه ای به نام کول را مورد معالجه و بررسی های روانشناسانه قرار می دهد. مورد کول ؛ بحث پزشکی غریبی دارد چرا که رفتارها و یا توانائی هایی از کول مشاهده می شود که پیش از این سابقه نداشته است. برای مثال کول می تواند به سادگی با روح چندین شخص به طور جداگانه و یا همزمان ارتباط برقرار کند و پیام های اشخاص مرده را به کرو برساند. پیام هایی که در صحت آنها هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.

مدتی از آشنایی دکتر کرو و کول می گذرد تا اینکه واقعه ای به شدت تکان دهنده باعث می شود دکتر کرو دریابد آنچه در ظاهر امر و در زندگی حال حاضرش می بیند ؛ ممکن است تمامی اش از بیخ و بن توهم باشد. چنانچه در نهایت در می یابد خودش نیز یکی از مردگانی است که از دنیای ارواح توانسته با کول ارتباط برقرار کند. در حقیقت در شب سوقصد دکتر کرو توسط همان بیمار سابقش کشته شده است…

در حس ششم، تعلیق حرف آخر را می زند به گونه ای که هر داستانک ؛ داستانک دیگری می آفریند و در انتها تمام این جریان های اصلی با ظرافت به یکدیگر متصل می شوند. بازی خوب و بی نقص هری جوئل آزمنت در نقش کول به عنوان یک کودک یکی از برگ های برنده این فیلم به شمار می آید چنانچه خود آزمنت نیز برای این نقش آفرینی نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل گردید. در کنار این فیلمنامه ی قوی و سرشاز از جزئیات منطقی و ربط آنها به یکدیگر و کارگردانی خوب فیلم از دلایل موفقیت حس ششم به شمار می آیند. چنانچه خود شیامالان نیز نامزد دریافت اسکارهای بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامه ی اوریژینال گردید.

فروش بسیار موفقیت آمیز حس ششم و همچنین استقبال منتقدان از فیلم باعث شد موقعیت شیامالان به عنوان یک کارگردان جوان که حرف های تازه ای در ژانر تعلیق و سینمای دلهره دارد ؛ تثبیت گردد و این روند تا ساخت فیلم نشانه ها ( ۲۰۰۲) و حتی فیلم دهکده ( ۲۰۰۴ )ادادمه داشت، اما بعد از آن ساخته های دیگر او نظیر او خانم در آب ( ۲۰۰۶ ) و اتفاق ( ۲۰۰۸) آنچنان مورد توجه قرار نگرفتند.

منبع : همشهری آنلاین

——————————

 

[nextpage title=”تحلیل حس ششم؛ در اهمیت ارتباط”]

نویسنده: مهروش ذاکری

 

لامپ را معمولا نشانه شکل گیری یک ایده، روشن شدن یک مساله و یا بلوغ یک تفکر یا استعداد می دانند. هر چند حس ششم با صحنه ای از روشن شدن دو رشته درونی یک لامپ آغاز می شود اما به نظر نمی رسد که که این نشانه، دال بر مدلولهای ذکر شده باشد. به این علت که ذکاوت، تعهد و تبحر دکتر مالکوم کرو در معالجه بیمارانش و قدرت خدادادی کول، پسر بچه بیمار در فیلم حس ششم نه یک اتفاق ناگهانی بلکه فرایندی است که مراحل پخته شدن را طی می کند.

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/12-The-Sixth-Sense.jpgحس ششم داستان از این قرار است که یک روانپزشک بسیار متبحر در شبی که از سوی شهردار به خاطر تلاشها و فعالیتهای پرثمر خود در بهبود کودکان مورد بهترین قدردانی ها قرار گرفته، از سوی یکی از بیماران قدیمی خود که الان پسری جوان و رنجور است مورد این اتهام قرار می گیرد که در معالجه وی در سالهای کودکی اش دکتر تمام تلاش خود را نکرده و پسرک در تمام این سالها رنج کشیده است. جوان که هنوز نشانه های بیماری را با خود دارد پس از شلیک به دکتر مالکوم کرو، خودکشی می کند. عذاب وجدان دکتر کرو که ناشی از تعهد و علاقه او به کارش است با وی می ماند و تمام افتخاراتش را برایش نابود می کند. یک سال پس از آن اتفاق دکتر کرو با پسری ۹ ساله به نام کول آشنا می شود که همان مشکل وینست گری را داشته: کول می ترسد و راز ترس خود را هرگز به کسی نگفته و رنجش را تنهایی به دوش می کشد. داستان از این پس به زیباترین و محکمترین شکل ممکن ادامه پیدا می کند. هر چند کول در میانه های داستان راز مهیب خود را با دکتر کرو در میان می گذارد اما راز دیگر او و شُک اصلی داستان در آخرین لحظات فیلم است که بیننده را تکان می دهد…

آموزه های شرقی

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/14-The-Sixth-Sense.jpgفیلم حاوی یک سری مضامین اخلاقی و ایدئولوژیک است که به واسطه ظرافت در به کار گیری و پرهیز از شعارگونگی به هیچ وجه آزار دهنده نیست. این امر البته نمی تواند بی ربط به ریشه شرقی کارگردان آن “م. نایت شیامالان” باشد. کلیسا تنها جایی است که کول در آن نمی ترسد و احساس آرامش می کند. احتمالا تنها جایی است که ارواح مرده را در آن نمی بیند. او برای انتقال این آرامش به خانه مملو از وحشت خود مجسمه های قدیسین را دزدیده و در کلبه بازی اش پنهان کرده است. با این حال او در تمام طول فیلم از آرامش در کلیسا یا علت جمع کردن آن همه مجسمه در کلبه اش حرفی نمی زند. نکته دیگر اینکه همسر جوان دکتر کرو که به شدت دلباخته اوست حتی در فقدان او نیز به وی وفادار است و سالگرد ازدواجشان را در تنهایی جشن می گیرد، شبها را با دیدن فیلم عروسیشان می گذراند، خوابش را می بیند و با او حرف می زند. مادر کول زنی جوان، زیبا و مطلقه است، علیرغم تصویری که از زنانی با این شرایط در فیلمهای غربی دیده می شود، او فقط به فکر تامین معاش خود و پسرش است، در خانه اش زیاد زحمت می کشد، همیشه به یاد مادر مرحومش است و در لحظاتی که خود و پسرش را در سختی می بیند راه حل مشکل خود را در حرف زدن با خدا می داند. هیچ مردی در زندگی او در این فیلم وجود ندارد.

وجود دنیای پس از مرگ، سرگردانی مردگانی که هنوز کاری در این دنیا دارند و امکان ارتباط برقرار کردن با اوراح از دیگر آموزه های شرقی است که هر چند دنیای غرب با آن بیگانه نیست اما کمتر چنین نگاه معناگرایانه و تا حدودی لطیف به آن دارد. با وجود ترسناک بودن صحنه های نمایش مردگان، با این حال ارتباط رقت بار آنها با کول و نیازی که آنها به این مدیوم کوچک دارند کمی از ترسناک بودن آن می کاهد.

حس ششم؛ در اهمیت ارتباط

بحث ژانر در فیلم حس ششم کمی پیچیده به نظر می رسد. شاید با یک نگاه ابتدایی به آن بتوان آن را در ژانر وحشت گنجاند و خود را خلاص کرد اما با کنکاشی در مضامین پنهان تر فیلم می توان هم آن را در ژانر درام و با کمی اغماض در ژانر اجتماعی نیز گنجاند.

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/15-The-Sixth-Sense.jpgفیلم کاملا از بعد ارتباطات بین فردی قابل تحلیل است. ارتباط کول- دکتر کرو، ارتباط کول- مادر مستاصلش، ارتباط دکتر کرو- همسر افسرده اش، در نهایت ارتباط کول و ارواح مردگان و البته ارتباط اوراح مردگان با بازماندگان زنده آنها. هر چند در ابتدا برقراری همه این ارتباطات پیچیده و سخت به نظر می رسد اما هر کدام از دو شخصیت اصلی، دکتر کرو و کول، کلید برقراری ارتباطات فرد مقابل خود را در اختیار یکدیگر قرار می دهند. اصل مطلب انتقال پیام است؛ حرف زدن است. حرف زدنی که اگر در شرایط مناسب خود اتفاق بیفتد بهترین تاثیر را خواهد گذاشت و بیشترین همراهی را از سوی مخاطب در پی خواهد داشت.

خود کارگردان در جایی در این مورد گفته است:… بازگو نکردن رازها به افرادی که دوستشان داریم می تواند زندگی زناشویی، شغل، خانواده و حتی زندگی خود ما را نابود کند. این عدم ارتباط خود ترسناک تر از هر چیز دیگر است.

نشانه ها در حس ششم

رنگ قرمز در فیلم اهمیت و کاربرد ویژه ای دارد. کلبه اسباب بازی کول قرمز است. زن قاتل لباس قرمز و رژ لب کاملا قرمز دارد. برخی دیوار های ساختمانهای شهر قرمزند. شال همسر دکتر قرمز است و برگ درختان نیز. قرمز می تواند نشانه ای از ترس و تنهایی درونی کول و فضای ذهنی او باشد. او در هیچ کجا آرامش ندارد همه جا می ترسد او حتی در کلبه کوچکش نیز در امان نیست. فضای شهر از دید کول تصویر شده. با همه زیبایی هایش همه سراسر مملو از نشانه های تنهایی و وحشتند: رنگ قرمز. و در یک جا این رنگ به نشانه خیانت تصویر شده. در مراسم عزاداری دخترک مسموم زن قاتل کاملا قرمز پوش است. این امر را نیز می توان به فرهنگ شرقی مآبانه حاکم بر فیلم مربوط دانست.

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/16-The-Sixth-Sense.jpgدر ِ زیرزمین خانه دکتر کرو در این فیلم بیش از نقش یک در، را ایفا می کند. انگار که نشانه ای از برقراری یا عدم برقراری ارتباط است. در بخش دوم فیلم که دکتر کرو درگیر مسائل کول است، از همسرش دور شده و شبها دیر به خانه می آید این در همیشه بسته است. و تا قبل از اینکه راز مرگ او بر ملا شود این در نشانه خشم و اعتراض همسر اوست. اما پس از افشا شدن راز مرگ دکتر، در نشانه ای از تمام شدن است. نشانه ای از اتمام یک خاطره و نشانه ای غم انگیز از بستن در به روی تمام آنچه که به دکتر کرو به عنوان یک دکتر مربوط می شده. در این صحنه اعتراضی دیده نمی شود. این صحنه تاثر انگیز و نستالژیک است. مانند مرگ می ماند. انگار که هیچ گاه باز نخواهد شد.

کارگردان فیلم نایت شیامالان(M. Night Shyamalan) هندی الاصل در آخر یک مصاحبه درباره خود می گوید:

در یک جمله فلسفه من…

خودت را بشناس فرقی نمی‌کند زن خانه‌دار باشی یا نقاش یا وکیل چون اگر خودت را درست بشناسی به دنیا خدمت می‌کنی چون دیگر نه تظاهر می‌کنی و نه چیزی را پنهان می‌کنی و می‌توانی برای کاری که می‌کنی آنقدر انرژی صرف کنی که دیگر ان را نیز تحت تأثیر قرار دهد و آن‌ها نیز از این انرژی مثبت بهره‌مند شوند. من فکر می‌کنم دردسرها و مشکلات وقتی شروع می‌شوند که به آ‌‌‌‌ن‌چه که نیستیم تظاهر می‌کنیم.

نویسنده: مهروش ذاکری

منبع: ذهن مجازی

 

——————————

 

[nextpage title=”نقد فیلم «حس ششم»: ترس از تاریکی”]

نویسنده: مریم دانشور

 

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/17-The-Sixth-Sense.jpgبه‌یاد دارم در دوران کودکی از اینکه در اتاقی تاریک تنها باشم می‌ترسیدم و تا سال‌ها از ترس وجود ارواح و افراد ناشناخته در پشت پنجره رو به دیوار می‌خوابیدم و سرم را زیر پتو پنهان می‌کردم. اما با ورود به سن نوجوانی دریافتم که نه تنها من بلکه سایر کودکان هم درگیر چنین ترس‌هایی هستند و حتی بعدها فهمیدم که بعضی از بزرگسالان نیز هنوز با ترس‌های مشابهی دست و پنجه نرم می‌کنند.

فیلم حس ششم (The Sixth Sense) که توسط نایت شیامالان (M. Night Shyamalan) نوشته و کارگردانی شد و در سال ۱۹۹۹ به اکران درآمد پسربچه‌ای را به تصویر می‌کشد که می‌تواند ارواح مرده‌ها را ببیند اما به‌دلیل اقتضای سنش از در میان گذاشتن این راز با دیگران امتناع می‌ورزد و با این مشکل به تنهایی دست ‌به گریبان است. مالکوم کرو (Malcolm Crow) دکتر روانشناسی که نقش آن را بروس ویلیس (Bruce Willis) بازی می‌کند در تلاش است پرده از اسرار کول (Cole) بردارد و به‌نوعی با این کودک ارتباط برقرار کند.

اما آیا هدف فیلم تنها به این خلاصه می‌شود که دو ساعت بر روی صندلی بنشینیم و تحت‌تأثیر موسیقی زیبا و هیجان‌انگیز و صحنه‌های تکان‌دهنده که حاصل هنرنمایی “بروس ویلیس” و “هلی جوئل اسمت” می‌باشد از ترس و وحشتی که در دوران کودکی برایمان عذاب‌آور بود لذت ببریم؟

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/18-The-Sixth-Sense.jpgیکی از منتقدین می‌گوید: «وقتی برای اولین بار این فیلم را می‌دیدم نمی‌دانستم چه انتظاری باید داشته باشم. فکر می‌کردم بعد از یک روز پرکار بد نیست که یک فیلم خوش‌ساخت وحشتناک و هیجانی ببینم (چون که خیلی تعریف آن را شنیده بودم). اما مدت کوتاهی از شروع فیلم نگذشته بود که دریافتم اهدافی که این فیلم به‌دنبال دارد خیلی فراتر از این است که بینندگان را بترساند و آنها را مدتی سرگرم کند.»

گرچه فیلم “حس ششم” از این امتیاز نیز مستثنا نیست اما در تلاش است به نوعی توجه ببیننده را به این نکته جلب کند که چطور می‌توان با ترس‌هایی که در زندگی با آنها درگیر هستیم روبرو شویم.

کارگردان فیلم، نایت شیامالان می‌گوید: «”حس ششم” بر مبنای ترس انسان‌های واقعی، بچه‌های واقعی و بزرگسالان واقعی ساخته شده است. ترس از دست دادن، ترس از ناشناخته‌ها، ترس از داشتن توانایی و قدرتی که کمک می‌کند با آنچه که در پشت پرده قرار دارد روبرو شد و در آخر ترس از ندانستن احساسات درونی‌مان و واقعیات.»

واضح است که بیشترین تأکید کارگردان بر روی ایجاد ارتباط است. می‌بینیم که مالکوم تنها راه آزادی از ترسی که کول با آن دست به گریبان است را ایجاد ارتباط با ارواحی می‌داند که مدام در سر راه پسربچه قرار می‌گیرند.

نایت شیامالان در فیلم از صحنه‌های سمبولیک زیادی استفاده کرده که بایستی با ذره‌بین هنرمندان به آنها نگاه کرد. یکی از این صحنه‌های سمبولیک استفاده از در و پنجره است. او معتقد است که ارتباط نادرست همانند در و پنجره‌ای عمل می‌کند که ما را از رابطۀ عاشقانه و صمیمی که بدان نیازمندیم جدا می‌سازد.

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/19-The-Sixth-Sense.jpgداستان این فیلم به نوعی به زندگی هر یک از ما نیز بر می‌گردد. خوب است در زمانی که این فیلم را مجدداً یا برای اولین بار تماشا می‌کنید از خود بپرسید چه چیزهایی در زندگی من موجب ترس و نگرانی شده است. و آیا برای من هم جای امیدی هست.

در یکی از صحنه‌های فیلم کول (قهرمان فیلم) را می‌بینیم که برای فرار از ارواح مرده به دنبال جای امنی می‌گردد و پی می‌برد که تنها در کلیسا می‌تواند احساس امنیت ‌کند.

این نه تنها تجربه قهرمان فیلم است بلکه تجربه هزاران انسان دردمند و هراسانی است که با پناه بردن در آغوش گرم مسیح احساس امنیت را بدست آورده‌اند.

همچنین کارگردان فیلم ناخواسته به ما درس دیگری نیز می‌آموزد. ما نمی‌توانیم تنها به جنگ با ترس‌هایمان برویم. ما به یک دوست، به کسی که ما را باور کند و حاضر باشد تا آخرین لحظه در کنارمان بایستند نیاز داریم.

امروز مسیح پشت در قلب‌مان ایستاده تا ما را از ترس‌ها و نگرانی‌هایمان آزاد سازد و با ما ارتباط برقرار کند تا ما نیز بتوانیم وسیله‌ای باشیم برای کمک به انسان‌های دیگری که به‌نوعی با مشکلات دست‌ و پنجه نرم می‌کنند.

نویسنده: مریم دانشور

منبع: کلمه

 

——————————

 

[nextpage title=”یادداشت کوتاه سید آریا قریشی بر فیلم «حس ششم»”]

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/20-The-Sixth-Sense.jpg

 

حس ششم از آن جمله فیلم هایی است که در انتهای آن،یک پیچ داستانی غافلگیر کننده را شاهد هستیم.سنتی که می توان گفت از فیلم مطب دکتر کالییگاری آغاز شد و هنوز هم طرفداران بسیاری دارد. اصولاً هر فیلمی برای این که پیچ ایانی اش خوب از آب در بیاید،باید سه خصوصیت داشته باشد:یکی اینکه واقعاً غافلگیر کننده باشد.یعنی تماشاگر نتواند تا آخر این تغییر رویه را پیش بینی کند.دوم اینکه باورپذیر باشد.یعنی تماشاگر بعد از فهمیدن اصل ماجرا و بت نگاه به اتفاقات رخ داده،نشانه هایی را درک کند که او را به این سمت هدایت می کرده اند،ولی آنقدر در فیلم مخفی بوده اند که از ابتدا قابل درک نبوده اند، و نهایتاً اینکه برای تماشاگر لذت بخش باشد.یعنی بعد از پیچ روایت، تماشاگر سرخورده نشود و احساس نکند که تا این لحظه مورد تمسخر قرار گرفته است.بلکه از این که تاکنون در اشتباه بوده لذت ببرد. اجرای هر سه مورد در یک فیلم،کار ساده ای نیست.ولی شیامالان در حس ششم به خوبی از پس کار بر آمده است.اگر چه نتوانسته کار را کامل کند و ابهاماتی وجود دارد.مثلاً این که مالکوم چگونه در این چند ماه متوجه نشده است که کسی او را نمی بیند؟ما فقط یک بار در صحنه ی رستوران،نمونه ای از نادیده شدن او را می بینیم که تا انتهای فیلم،آن را به علت دلخوری زن مالکوم از او حس می کنیم.ولی به هر حال قطعاً نمونه های هم از این مورد وجود داشته است.مساله ی دیگر این است که چگونه در این چند ماه پیراهن مالکوم خونی بوده و او متوجه نشده است؟!آیا او در این مدت،پیراهن خود را عوض نکرده است؟ حس ششم قطعاتی کم دارد،ولی تقریباً هیچ قطعه ی اضافی ندارد و همین خود موهبتی است.شیامالان می داند فیلم را در چه زمانی تمام کند و از کشدار کردن بیش از حد فیلم جلوگیری می کند.

در انتها باید به بازیهای فیلم اشاره کنیم که در سطح خوبی قرار دارد.به خصوص هیلی جویـل آزمنت که در نقش خود،درخششی باور نکردنی دارد.بروس ویلیس هم در نقش مالکوم بسیار خوب بازی می کند.به خصوص در سکانس های پایانی فیلم.

نویسنده: سید آریا قریشی

منبع: عشاق سینما

 

——————————

 

[nextpage title=”معرفی فیلم «حس ششم» از چهار دیدگاه”]

روزنامه شرق:

 

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/21-The-Sixth-Sense.jpgفیلم «حس ششم» به کارگردانی «ام نایت شامالان»، با بازی بروس ویلیس، بزرگ ترین شوک را به تماشاگران سینما وارد کرده است. «نایت شامالان» کارگردان هندی- امریکایی جوان از بسیاری از نام های بزرگ سینمای جهان در این نظرسنجی پیشی گرفته است. ساخت فضاهای مرموز، تاریک و روشن و همچنین وجود نکته ای شگفت انگیز که بیننده را در نقطه ای از فیلم شگفت زده می کند از ویژگی های خاص فیلم های شامالان است که بالاخره به عنوان نقطه قوت فیلم های او به چشم منتقدان سینما آمدند.

شامالان خود درباره این فیلم می گوید: «حس ششم درباره فراگیری چگونه ارتباط برقرار کردن و در نتیجه برطرف کردن ترس های درون ماست، حال چه این ارتباط بین یک دکتر و بیمارش، یک زن و شوهر یا یک مادر و پسر باشد. بازگو نکردن رازها به افرادی که دوست شان داریم می تواند زندگی زناشویی، شغل، خانواده و حتی زندگی خود ما را نابود کند. این عدم ارتباط خود ترسناک تر از هر چیز دیگری است.» در این نظرسنجی حس ششم در صدر فیلم هایی با پایان های تکان دهنده نشسته و پس از آن فیلم های روانی ساخته آلفرد هیچکاک و مظنونین همیشگی ساخته برایان سینگر (با بازی کوین اسپیسی) قرار گرفته اند.

—–

Cinelove:

حس ششم به نویسندگی و کارگردانی ام.نایت شیامالان،فیلمی ایست که یقه تماشاگر را می گیرد و او را تا آخر پای فیلم می نشاند.مسلما فیلمنامه این فیلم یکی از عوامل برجسته شدن این فیلم است که در کنار عوامل دیگری چون کارگردانی و بازیگری این فیلم را به یک فیلم ماندگار تبدیل کرده است. رابرت مک کی در کتاب فیلمنامه نویس خود این سوال را مطرح می کند که ماده اولیه و خام داستان چیست ؟ کلمه ؟ جواب نه است. ماده خام داستان شکاف است. اما شکاف چیست ؟ شکاف که از آن به غافلگیری هم یاد می شود در واقع چیزی است بین آنچه که انتظار داریم روی دهد و آنچه که واقعا روی می دهد. شکاف باعث می شود که حس کنجکاوی بیننده بر انگیخته شود و داستان رو به جلو برود.

—–

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/23-The-Sixth-Sense.jpg“حس ششم” (The Sixth Sense) در سال ۱۹۹۹ توسط “نایت شیامالان” (M. Night Shyamalan) نوشته و کارگردانی شد. فیلم پسربچه‌ای را به تصویر می‌کشد که می‌تواند ارواح مرده‌ها را ببیند اما به دلیل اقتضای سن‌اش از در میان گذاشتن این راز با دیگران امتناع می‌ورزد و با این مشکل به تنهایی دست به گریبان است. “مالکوم کرو” دکتر روان‌شناسی که نقش آن را “بروس ویلیس” (Bruce Willis) بازی می‌کند، در تلاش است پرده از اسرار “کول” بردارد و به نوعی با این کودک ارتباط برقرار کند… کارگردان فیلم، “نایت شیامالان” می‌گوید: “حس ششم بر مبنای ترس انسان‌های واقعی، بچه‌های واقعی و بزرگ‌سالان واقعی ساخته شده است. ترس از دست دادن، ترس از ناشناخته‌ها، ترس از داشتن توانایی و قدرتی که کمک می‌کند با آن‌چه که در پشت پرده قرار دارد، روبرو شویم و در آخر ترس از ندانستن احساسات درونی‌مان و واقعیات…”. فیلم در سال ۲۰۰ نامزد ۶ اسکار بود اما هیچ‌یک را به دست نیاورد.

—–

سیمرغ، مریم محبعلی نژاد:

images/stories/rooz/naghd/250/The-Sixth-Sense/9-The-Sixth-Sense.jpgآن چه باعث شگفت انگیز بودن تماشای این فیلم می‌شود، نه فقط بازی‌های درخشان، هیجانی بودن و یا حتی موضوع فیلم است، بلکه دیدگاه شیامالان و نحوه بیان فیلم می‌باشد که مخاطب را به خود جذب می‌نماید، و در نتیجه او را به تماشای نمایشی غنی از احساسات: هراس، غم، شادی، پریشانی و رضایت می‌نشاند.

در این فیلم شیامالان تسلط و هنر خود را در به هم بافتن موضوعات پیچیده روانشناسی، دینی و ماوراء الطبیعی به یکدیگر به صورت یک داستان قوی و مافوق انتظار نشان می‌دهد. حس ششم با اینکه در ظاهر در ژانر فیلم‌های ترسناک قرار می‌گیرد، ولی حقیقتا داستانی درباره روابط انسانی در یک پیش زمینه ماوراء الطبیعی است؛ به طوری که حتی مردگان تا اواسط فیلم به مخاطبین نشان داده نمی‌شوند و هنگامی ‌که آنها در لحظاتی کوتاه ولی تاثیرگذار دیده می‌شوند فیلم نگاه خود را تغییر داده و تماشاگر کول را می‌بیند که با یافتن تسلط بر خود، بدون ترس با ارواحی که به صورت ناعادلانه و خشونت بار مرده اند ارتباط بر قرار می‌کند و به صحبت می‌نشیند. درحقیقت حس ششم فیلمی ‌است که می‌کوشد بدون لوث کردن مفاهیم ماورالطبیعه روابط متقاعد کننده ای بین مرده‌ها و زنده برقرار کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

20
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
20 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
یغمااسماعيل سياحىمسلممهدی مهاباد Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Member
Member
Arash Sabet

در یک جمله میگم که عاااااالی بود این فیلم.یهو شوکت میکنه. مرسی از کارگردان فوق العادش

trackback
Member

[&#8230 ;] نقد و بررسی فیلم The Sixth Sense (حس ششم) &#8211 ; نقد فارسی [&#8230 ;]

شهاب94
Guest
Member
شهاب94

بدترین اتفاقی که برای این قسم فیلم ها میتونه برای بیننده بیفته اینه که از قبل یه نیمچه اطلاعاتی راجع به فیلم داشته باشه. از بد حادثه من هم قبل از تماشای این فیلم فقط در همین حد که «حس ششم» یه فیلم با پایان غافلگیر کنندس میدونستم که همین گند زد به کل هیجان فیلم 😕 . دقیقا از اونجایی که کول رازش رو برای دکتر مالکوم برملا میکنه (اواسط فیلم) برام مسلم شد که مالکوم حتما مرده. بنابراین اون حس ناب سورپرایز شدنی که خیلی ها براشون پیش اومد رو از دست دادم. قبل از دیدن بعضی فیلم… ادامه »

شهاب94
Guest
Member
شهاب94

بدترین اتفاقی که برای این قسم فیلم ها میتونه برای بیننده بیفته اینه که از قبل یه نیمچه اطلاعاتی راجع به فیلم داشته باشه. از بد حادثه من هم قبل از تماشای این فیلم فقط در همین حد که «حس ششم» یه فیلم با پایان غافلگیر کنندس میدونستم که همین گند زد به کل هیجان فیلم 😕 . دقیقا از اونجایی که کول رازش رو برای دکتر مالکوم برملا میکنه (اواسط فیلم) برام مسلم شد که مالکوم حتما مرده. بنابراین اون حس ناب سورپرایز شدنی که خیلی ها براشون پیش اومد رو از دست دادم. قبل از دیدن بعضی فیلم… ادامه »

محمدعلی
Guest
Member
محمدعلی

چجوری صدای ارواح رو میشنید ولی نمدیدشون؟؟؟

یغما
Guest
Member
یغما

۳ فیلم واقعا منو شوکه کرد در انتها.یکی حس ششم و دیگران با بازیه نیکول کیدمن و سومی نفرت با بازیه وینسنت کسل.حس ششم عاااالیه

جمال
Guest
Member
جمال

اسماعیل سیاحى:صفحه ٣ شما گفتین که رنگ قرمز براى کول یک نوع امنیت است در حالى که یکى از ارواح به کلیساى چادرى کول که تو خونه واسه خودش ساخته شده بود حمله میکنه و یه جاى دیگه وقتى کول تو جشن تولد دوستش توسط یک روح آسیب میبینه کول لباس قرمز رنگ تنش بوده و این نشون میده که رنگ قرمز هیچ کمکى به کول نمیکنه نه رنگ قرمز نه دکتر مالکوم و نه حتى کلیسا(خدا) کارگردان داره میگه تنها کسى که میتونه به ما کمک کنه خود ما هستیم،و اما از نظر من بزرگترین عیب این فیلم اوناس… ادامه »

مسلم
Guest
Member
مسلم

همه دوستان به بازی خوب بروس ویلز اشاره کردن اما به بازی فوق العاده haley joel osment یا همون کول توجهی نکردن واقعا ترس رو میشد تو چهرش دید و اینکه دیالوگاشو خوب ادا میکرد

اسماعيل سياحى
Guest
Member
اسماعيل سياحى

صفحه ٣ شما گفتین که رنگ قرمز براى کول یک نوع امنیت است در حالى که یکى از ارواح به کلیساى چادرى کول که تو خونه واسه خودش ساخته شده بود حمله میکنه و یه جاى دیگه وقتى کول تو جشن تولد دوستش توسط یک روح آسیب میبینه کول لباس قرمز رنگ تنش بوده و این نشون میده که رنگ قرمز هیچ کمکى به کول نمیکنه نه رنگ قرمز نه دکتر مالکوم و نه حتى کلیسا(خدا) کارگردان داره میگه تنها کسى که میتونه به ما کمک کنه خود ما هستیم،و اما از نظر من بزرگترین عیب این فیلم اوناس که… ادامه »

مهدی مهاباد
Guest
Member
مهدی مهاباد

تو صحنه ای که حلقه ازدواج مالکوم از دست زنش افتاد و معلوم میشه مالکوم مرده تماااااام بدنم میلرزید و پشتم سرد سرد شده بود
فوق العاده بود فیلم….فنتستیک

کارن سلیمی
Member
Member
کارن سلیمی

سلام بیشتر یه فیلم روانشناسی بود اصلا ترسناک نبود ولی بازی بروس ویلس عالی بود.

senator
Guest
Member
senator

فیلم خوبی بود از نطر فیلم نامه ولی روایت فیلم خیلی خوب نبود .باید به جنبه های دیگر فیلم و موسیقی و تدوین بیشتر دقت کرد صرفا داستان خوب ملاک نیست

امیر مسعود
Guest
Member
امیر مسعود

خیلی سبک و روایت داستانش شبیه "دیگران" بود… البته این فیلم چند سال زودتر ساخته شده… ولی با این حال خیلی ضعبف تر از دیگران بود برای ادا کردن حس داستان.

نازنین
Guest
Member
نازنین

برای صفحه‌ی ۸
راه دررو برای سوالات شما و خیلی سوال‌های دیگه، از زبان کول گفته می‌شه: اونا فقط چیزهایی رو می‌بینن که دوست دارن ببینن.

نازنین
Guest
Member
نازنین

در پاسخ چند خط آخر صفحه‌ی ۳:
ولی کارگردان در نمای دیگه‌ای نشون می‌ده که کلیسا هم کارساز نیست چون روح می‌ره توی کلیسایی که کول برای خودش ساخته بود. می‌خواد بگه درواقع تنها خود ما هستیم که می‌تونیم به خودمون کمک کنیم.

amirreza kavian
Member
Member
amirreza kavian

عالی بود فقط میتونم بگم عالی. انقدر مرموز بود که تا اخرشو ندیدم هیچی حالیم نمی شد. ولی جالبیش اینجاست که این فیلم صحنه های ترسناکن داشت ولی سایت IMDB نزده horror. اگه نوی یه اتاق تاریک و موزیکش بلند باشه واقعا می ترسی.

دختر ناشناخته
Guest
Member
دختر ناشناخته

یکی از مرموز ترین و در حین حال جالب و شگفت انگیز ترین فیلم های بروس ویلیس…
بعضی اوقات جادوگر میشه…

مينا قربانى قرخلو
Guest
Member
مينا قربانى قرخلو

فیلم غافلگیر کننده ایه

mohammad amin
Guest
Member
mohammad amin

اخر فیلم منو مجبور میکنه که بگم بعداز ۱۲ angry men بهترین فیلمیه که دیدم.. شاهکاره!

Abe
Member
Member
Abe

یکی از بهترین های رازآلود با بازی درخشان ویلیس و پایانی غیر منتظره و غافلگیر کننده