The Second Best Exotic Marigold Hotel (دومین هتل فوق العاده شگفت‌ انگیز ماریگولد)

کارگردان: John Madden (جان مدن)
نویسنده: Ol Parker (اوی پارکر),
6.6
51
0.64

خلاصه داستان:

با توجه به اين که هتل فوق العاده شگفت انگيز ماريگولد تنها يک جای خالی دارد- معضل جای خالی برای دو تازه وارد مطرح می­شود- [بنابراين] سانی به دنبال محقق ساختن رويای افتتاح دومين هتل خود می رود و...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Ann Hornaday (آن هورندِی)

نشریه Washington Post

نمره 5 از 10

راهزن بدنامی به نام مگی اسميت به عادت شيطانی صحنه رباییهای شيطانی خود در «دومين هتل فوق العاده شگفت انگيز ماريگولد/ The Second Best Exotic Marigold Hotel»، دنباله پرسروصدا و شلوغ فيلم پرفروش سال ۲۰۱۲، که درباره گروهی از انسانهای مسن بريتانيایی که برای تداعي دوباره سالهای طلایی زندگانی خود به مسافرخانه دلپذيری در شهر جايپور هندوستان آمدهاند است، ادامه میدهد.

 

«دومين هتل فوق العاده شگفت انگيز ماريگولد» در حالی شروع میشود که کاراکتر اسميت، خانم دانلی، را میبينيم که سوار بر موستانگ خوش آب و رنگش در کنار همکارش در هتل ماريگولد، سانی کاپور (با بازی دِو پاتل)، در جاده ۶۶ برای يافتن شريکی برای افتتاح دومين خانه سالمندانشان به سرعت میراند. وقتی از خانم دانلی پرسيده میشود که چرا آمريکا را رها کرده و به هند برگشته است، او به خشکی تنها به گفتن اين که «من با توقعات کمی به آنجا رفتم و نااميد برگشتم» بسنده میکند.

اين تک گوییهای مخرب، که با هدفی کُشنده بيان میشوند، باعث میشوند که «دومين هتل فوق العاده شگفت انگيز ماريگولد»، عليرغم طولانی بودن و اشباع بودن از پيامهای درهم و برهم، کج فهمیها و ده‌ها خط داستانی قابل پيش بينی، به اثری دلپذير، هر از گاهی جالب و مفرح تبديل شود. «دومين هتل فوق العاده شگفت انگيز ماريگولد»، که اين بار هم توسط جان مَدِن بر اساس فيلمنامه اول پارکر کارگردانی شده، به نظر سعی میکند با بالا بردن مدت زمان و شلوغی فيلم و چرخيدن از يک شخصيت به شخصيت ديگر توقع بيننده را بالا ببرد. آيا بالاخره ماج (با بازی سليا آيمری) با يکی از دو خواستگار ثروتمند و عاشق پيشهاش ازدواج میکند؟ آيا بالاخره نورمن و کارول (با بازی رونالد پيکاپ و ديانا هاردکستل) تک همسری را قبول میکنند؟ آيا ويل داگ (با بازی بيل نايی) و اِوِلين (با بازی جودی دنچ) دست از حرف زدن بر میدارند و وارد عمل میشوند؟

اين مجموعه خوب از بازيگران حتی به صحنههای بی اهميت با صداقت، آسيب پذيری و کمی جذبه جنسی خود جان میبخشند- که اين در مورد نماينده تازه وارد شرکت، ريچارد گر، که صميمت و گرمی زيادی از خود به عنوان مهمان دقيقه نودی ماريگولد نشان میدهد نيز صدق میکند. موتوری که قرار است داستان فيلم را به حرکت درآورد، نامزدی سانی با سان آينا (با بازی تينا دسای) و جشن عروسی شان است- اگر يکی از آن رقص و آوازهای باليوودی، که جزء لاينفکی از فيلمهایی که در هند ساخته میشوند تبديل شده است، در فيلم گنجانده میشد بهتر نبود؟ اما تنش روایی فيلم به اندازه چای آمريکایی، که خانم دانلی از آن متنفر است، ضعيف است و بازی در کل دلپسند پاتل به سرعت خسته کننده میشود. درست مثل نسخه اول، آنچه باعث میشود «دومين هتل فوق العاده شگفت انگيز ماریگولد» روی پا بماند حضور بازيگران بالای ۳۵ سال و مناظر ديدنی و فرهنگ پويایی است که همراه با نور، رنگ و بافتهای غنی در فيلم ديده میشوند.

اين مولفهها به خصوص زمانی بيشتر به چشم میخورند که اِوِلين در بازارچه جايپور برای خريد پارچه، به عنوان بخشی از «ارتباط» شغلی بين صنعتگران محلی و يک وارد کننده، راه میرود. بيشتر ساکنان ماريگولد داستانهای جديدی برای خود دارند. جای تعجب ندارد که فيلمهای «ماريگولد شگفت انگيز» چنين عشق و وفاداری از مخاطبان مسن ترش دريافت کرده است: مطمئناً اين فيلمها لحنی دوستانه و گاهاً ميهن پرستانه دارند، اما در عين حال پرترهای نادر و خوش بينانه از سالمندی را ترسيم میکنند که نشان میدهند اين دوران نيز میتواند پرثمر و باردار از هيجانات جنسی باشد. «دومين هتل فوق العاده شگفت انگيز ماريگولد» به مدد داشتن بازيگرانی خوش قريحه، جذاب و عاطفی اين دروغ را برای بينندهایش راست میکند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of