The Second Best Exotic Marigold Hotel (دومین هتل فوق العاده شگفت‌ انگیز ماریگولد)

 

کارگردان : John Madden

نویسنده : Ol Parker

بازیگران : Judi Dench, Maggie Smith, Bill Nighy

هزینه تولید: ۱۰ میلیون دلار

محصول کشور: بریتانیا | ایالات متحده آمریکا

کمپانی توزیع کننده: Fox Searchlight Pictures

خلاصه داستان : با توجه به این که هتل فوق العاده شگفت انگیز ماریگولد تنها یک جای خالی دارد- معضل جای خالی برای دو تازه وارد مطرح می­شود- [بنابراین] سانی به دنبال محقق ساختن رویای افتتاح دومین هتل خود می رود و…

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

منتقد: آنا هورنادی (Washington Post) – امتیاز ۵ از ۱۰ (۲ از ۴)

 

 

images/stories/rooz/thesecondbestexoticmarigoldhotel1.jpgراهزن بدنامی به نام مگی اسمیت به عادت شیطانی صحنه رباییهای شیطانی خود در «دومین هتل فوق العاده شگفت انگیز ماریگولد/ The Second Best Exotic Marigold Hotel»، دنباله پرسروصدا و شلوغ فیلم پرفروش سال ۲۰۱۲، که درباره گروهی از انسانهای مسن بریتانیایی که برای تداعی دوباره سالهای طلایی زندگانی خود به مسافرخانه دلپذیری در شهر جایپور هندوستان آمدهاند است، ادامه میدهد.

«دومین هتل فوق العاده شگفت انگیز ماریگولد» در حالی شروع میشود که کاراکتر اسمیت، خانم دانلی، را میبینیم که سوار بر موستانگ خوش آب و رنگش در کنار همکارش در هتل ماریگولد، سانی کاپور (با بازی دِو پاتل)، در جاده ۶۶ برای یافتن شریکی برای افتتاح دومین خانه سالمندانشان به سرعت میراند. وقتی از خانم دانلی پرسیده میشود که چرا آمریکا را رها کرده و به هند برگشته است، او به خشکی تنها به گفتن این که «من با توقعات کمی به آنجا رفتم و ناامید برگشتم» بسنده میکند.

images/stories/rooz/thesecondbestexoticmarigoldhotel3.jpgاین تک گوییهای مخرب، که با هدفی کُشنده بیان میشوند، باعث میشوند که «دومین هتل فوق العاده شگفت انگیز ماریگولد»، علیرغم طولانی بودن و اشباع بودن از پیامهای درهم و برهم، کج فهمیها و ده‌ها خط داستانی قابل پیش بینی، به اثری دلپذیر، هر از گاهی جالب و مفرح تبدیل شود. «دومین هتل فوق العاده شگفت انگیز ماریگولد»، که این بار هم توسط جان مَدِن بر اساس فیلمنامه اول پارکر کارگردانی شده، به نظر سعی میکند با بالا بردن مدت زمان و شلوغی فیلم و چرخیدن از یک شخصیت به شخصیت دیگر توقع بیننده را بالا ببرد. آیا بالاخره ماج (با بازی سلیا آیمری) با یکی از دو خواستگار ثروتمند و عاشق پیشهاش ازدواج میکند؟ آیا بالاخره نورمن و کارول (با بازی رونالد پیکاپ و دیانا هاردکستل) تک همسری را قبول میکنند؟ آیا ویل داگ (با بازی بیل نایی) و اِوِلین (با بازی جودی دنچ) دست از حرف زدن بر میدارند و وارد عمل میشوند؟

images/stories/rooz/thesecondbestexoticmarigoldhotel4.jpgاین مجموعه خوب از بازیگران حتی به صحنههای بی اهمیت با صداقت، آسیب پذیری و کمی جذبه جنسی خود جان میبخشند- که این در مورد نماینده تازه وارد شرکت، ریچارد گر، که صمیمت و گرمی زیادی از خود به عنوان مهمان دقیقه نودی ماریگولد نشان میدهد نیز صدق میکند. موتوری که قرار است داستان فیلم را به حرکت درآورد، نامزدی سانی با سان آینا (با بازی تینا دسای) و جشن عروسی شان است- اگر یکی از آن رقص و آوازهای بالیوودی، که جزء لاینفکی از فیلمهایی که در هند ساخته میشوند تبدیل شده است، در فیلم گنجانده میشد بهتر نبود؟ اما تنش روایی فیلم به اندازه چای آمریکایی، که خانم دانلی از آن متنفر است، ضعیف است و بازی در کل دلپسند پاتل به سرعت خسته کننده میشود. درست مثل نسخه اول، آنچه باعث میشود «دومین هتل فوق العاده شگفت انگیز ماریگولد» روی پا بماند حضور بازیگران بالای ۳۵ سال و مناظر دیدنی و فرهنگ پویایی است که همراه با نور، رنگ و بافتهای غنی در فیلم دیده میشوند.

images/stories/rooz/thesecondbestexoticmarigoldhotel5.jpgاین مولفهها به خصوص زمانی بیشتر به چشم میخورند که اِوِلین در بازارچه جایپور برای خرید پارچه، به عنوان بخشی از «ارتباط» شغلی بین صنعتگران محلی و یک وارد کننده، راه میرود. بیشتر ساکنان ماریگولد داستانهای جدیدی برای خود دارند. جای تعجب ندارد که فیلمهای «ماریگولد شگفت انگیز» چنین عشق و وفاداری از مخاطبان مسن ترش دریافت کرده است: مطمئناً این فیلمها لحنی دوستانه و گاهاً میهن پرستانه دارند، اما در عین حال پرترهای نادر و خوش بینانه از سالمندی را ترسیم میکنند که نشان میدهند این دوران نیز میتواند پرثمر و باردار از هیجانات جنسی باشد. «دومین هتل فوق العاده شگفت انگیز ماریگولد» به مدد داشتن بازیگرانی خوش قریحه، جذاب و عاطفی این دروغ را برای بینندهایش راست میکند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of