The Revenant (از گور برخاسته)

 

کارگردان : Alejandro González Iñárritu

نویسندگان : Alejandro González Iñárritu , Mark L. Smith

بازیگران : Leonardo DiCaprio , Tom Hardy, Will Poulter

هزینه تولید: ۱۳۵ میلیون دلار

محصول کشور: ایالات متحده آمریکا

کمپانی توزیع کننده: ۲۰th Century Fox

خلاصه داستان : در دهه ۱۸۲۰، مرزنشینی به نام هیو گلاس تصمیم میگیرد که از آنهایی که او را بعد از حمله خرس رها کردند تا کشته شود انتقام بگیرد.

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۸.۸ از ۱۰ (۳.۵ از ۴)

 

 

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/TheRevenant1.jpg«از گور برخاسته»(The Revenant) ، اولین فیلم الخاندرو گونزالز ایناریتو بعد از فیلم اسکاری «مرد پرندهای»( Birdman)، چیزی بین کارهای ترنس مالیک و سام پکینپا است. همان قدر که ترکیب این دو فیلم ممکن است جالب به نظر برسد، حاصل کار جواب داده و گاهی اوقات اثری شگرف بر جای گذاشته است. در سالی که در آن بیش از پنج فیلم به تقابل انسان با طبیعت و بقای انسان پرداختهاند [«مریخی»( The Martian)، «اورست»(Everest)، «در دل دریا»( In the Heart of the Sea) و «پیاده روی در جنگل»( A Walk in the Woods)]، «ازگور برخاسته» تا به امروز بیرحمترین، چالش انگیزترین و شگفت انگیزترین آنها است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/TheRevenant2.jpg«از گور برخاسته» برگرفته از رمان مایکل پانک است که آن نیز به نوبه خود یک برداشت داستانی از زندگی مرزنشی افسانهای، هیو گلاس (لئوناردو دی کاپریو)، مردی که از حمله خرس زنده ماند و به سختی آسیب دید، بیش از ۲۰۰ مایل در دنیای وحشی سال ۱۸۲۳ سفر کرد تا نجات پیدا کرد، است. فیلمنامه (که با همکاری ایناریتو و مارک ال اسمیت نوشته شده است)، با استفاده از ماتریال کتاب، سفر گلاس را، چه جسمی و چه عاطفی، از طریق اضافه کردن یک پسر پاونی، هاوک (فارست گولاک)، و دلیلی ملموستر برای انتقام گرفتن از مردانی که او را رها کردهاند، جان فیتزجرالد (تام هاردی) و جیم بریجر (ویل پولتر)، تقویت کرده است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/TheRevenant3.jpg«از گور برخاسته» گاهی اوقات به مدد فیلمبرداری فوق العاده امانوئل لوبزکی، که سرزمینی منجمد و زمستانی را به سرزمینی ممنوعه و زیبا بدل کرده است، رویا گونه میشود. فیلم با نماهای زمینی به روی آسمان از لابه لای درختان زیباتر شده و صحنههای ممتد زیادی از این دست در فیلم وجود دارد (هر چند قابل مقایسه با فیلمبرداری تک شاتی «مرد پرندهای»، که دومین اسکال متوالی را برای لوبزکی به ارمغان آورد، نیستند). مقایسه این اثر با مالیک تصادفی نیست؛ لوبزکی فیلمبردار پنج فیلم اخیر مالیک از «دنیای جدید»( The New World) به بعد بوده است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/TheRevenant4.jpgراضی کردن این بازیگران و عوامل با بی میلی از نوع جیمز کامرونی توسط ایناریتو الحق کار بسیار دشواری بوده است. (دی کاپریو، که در فیلم تایتانیک جیمز کامرون بازی کرده است، ظاهراً علاقهای به انجام برخی کارهایی که ایناریتو از وی میخواسته نداشته است). فیلم در لوکیشنی در یک آب و هوای سرد با استفاده از نور طبیعی (نه صحنههای استودیویی با شرایط زمستانی شبیه سازی شده کامپیوتری) فیلمبرداری شده است. رئالیسم روی پرده را میتوان در سالن سینما حس کرد. مقاومت در برابر ضرورت پوشیدن کت و چمباتمه زدن روی صندلی تقریباً غیر ممکن است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/TheRevenant5.jpgواژه revenant به جسد زنده شدهای اشاره دارد که از مرگ برگشته است تا به زندگی سر بزند. این توصیفِ درخوری برای فیلم است. کاراکتر اول فیلم، گلاس، بعد از ناقص ماندن عملیات جمع کردن خز عده ای مسیریاب توسط جنگجوهای آریکارا، آنها را به سوی جای امنی هدایت میکند، که مورد هجوم خرسی قرار میگیرد و تا یک قدمی مرگ پیش میرود. گرچه گلاس موفق به کشتن خرس گریزلی میشود، اما از نظر سایر اعضای گروه زخمهای مهلکی برداشته است. فرمانده، اندرو هنری [دامنال گلیسون، که به مراتب نقش کوچکتری نسبت به «نیرو برمی خیزد»( The Force Awakens) اینجا دارد]، تصمیم میگیرد که به راه خود ادامه دهد اما سه نفر را باقی میگذارد تا از گلاس مادامی که زنده است مراقبت کنند (و وقتی مُرد دفنش کنند). این سه نفر پسر دورگهی پاونی گلاس، هاوک؛ جیم بریجر جوان و اثرپذیر؛ و جان فیتزجرالد بدبین هستند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/TheRevenant6.jpgمدت کوتاهی بعد از دور شدن گروه، فیتزجرالد تصمیم میگیرد که بهترین راه حل برای همه این است که گلاس را از این بدبختی راحت کنند. وقتی که هاوک اعتراض میکند، فیتزجرالد او را با خنجر میکشد و بعد گلاس را زنده به گور میکند. او و بریجز محل را ترک میکنند اما گلاس میتواند از گور بیرون بیاید، داغ روی زخمهای عمیق خود بگذارد، پای شکستهاش را مداوا کند و مسیر طولانی به سمت سرزمینهای متمدن را در پیش بگیرد. این سفر تقریباً نیمی از ۱۵۰ و چند دقیقه زمان فیلم را در برمیگیرد و خام ترین و ابتدایی ترین بازی دی کاپریو از زمان بازیگریاش را نمایش میدهد. این نقش برای بازیگری که اعتبارش به خاطر پولساز بودنش در گیشه است هیچ چیز جذاب یا شیفته کنندهای وجود ندارد.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/TheRevenant7.jpgدر فیلمی که پر است از لحظات بیقرار کننده و به یاد ماندنی، ناراحت کنندهترین صحنه میتواند صحنه حمله خرس باشد. «ازگوربرخاسته» که بدون کاتهای پیاپی نمایش داده میشود نمایی واقعی از آنچه ممکن است هنگام رو در رو شدن انسان با یک خرس مادر عظیم الجثه که میخواهد از تولههایش محافظت کند رخ دهد را نشان میدهد. این صحنه خونین و بیرحمانه است و برای برخی بینندهها ممکن است غیرقابل تحمل باشد. هشدار به افرادی که میخواهند «از گور برخاسته» را ببینند: این سکانس نه به بیننده و نه به بازیگر رحم نمی کند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/TheRevenant8.jpgایناریتو لحن محزونی را انتخاب کرده است. فیلمهای انتقامی اغلب توسط هیجان و پیش بینی پیش میروند. اما هیچ یک اینجا چندان مشهود نیستند. «از گوربرخاسته» فیلمی آهستهتر و جدیتر است. به لحاظ فنی، «از گوربرخاسته»، یک وسترن است اما مانند اکثر فیلمهای اخیر این ژانر میتوان آن را یک وسترن «تجدید نظر خواه» در نظر گرفت چون در آن از کابویها و سرخ پوستهای کلیشهای خبری نیست و بیشتر در آن تفسیرهای متعادلی بر اساس طبیعت انسان دیده میشود. یعنی برخی از بومیان آمریکایی جنگ طلب و تشنه خون تصویر شدهاند و برخی دیگر به کمک گلاس میآیند. از سوی دیگر، هِنری مفید و سمپاتیک است در حالی که فیتزجرالد شخصیت منفی اصلی فیلم است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/TheRevenant9.jpg«از گور برخاسته» نوعی تجربه است- نگاهی احساسیتر و ویران کننده به یک زنده ماندن ظاهراً غیرممکن در مقایسه با حتی «مریخی» (هر چند میتوانم ثابت کنم که مریخی فیلم بهتری است). شاید چیزی که در این فیلم تاثیرگذارتر است میزان متفاوت بودن آن با «مرد پرنده ای»- چیزی که نشان میدهد ایناریتو هنوز با خودش و بازیگرانش در چالش است- باشد. «از گور برخاسته» فیلم مناسبی برای همه نیست- خواسته آن از بینندهاش فراتر از فیلمهای متوسط است- اما برای افرادی که موضوع فیلم برایشان مهم است، این فیلم در میان به یاد ماندنی ترین آثار سال ۲۰۱۵ خواهد بود.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

140
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
140 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
55 Comment authors
ابوالفضل7saeedsurena Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Member
Member

سلام یکی خاهش میکنم بگه اخره فیلم دی‌کاپریو میمیره یا زنده میمونه بعد از جنگش با تام هاردی؟؟؟؟

Member
Member
KING EVERY MOMENT

تنها ایرادی که میتوان به این فیلم گرفت کاهش غلظت فیلمنامه در نیمه ی دوم فیلم بود. انگشت شمارند کارگردانانی که بتوانند این فیلم را به خوبی ایناریتو بسازند.ایناریتو این فیلم رو با وسواس و دغدغه ی بسیار ساخت. این فیلم سکانس هایی داشت که بسیار زیبا و ماندگار بود که دوستان اشاره کردند. علاوه بر این ها بازی دیکاپریو یک شاهکار هنری بود که جناب فراستی فرمودند خرسه از دیکاپریو بهتر بازی کرد😂😂 چیزی که خیلی ها به آن دقت نمیکنند این بود که چطور از اینچنین ایده ی ساده برای فیلمی , فیلمی ساخت که نامزد ۱۲ جایزه… ادامه »

Admin
Member

دوستان. لطفا بحث دین نکنید. نا سلامتی اینجا سایت سینمایی هست. بزارید این صفحه و سایت برای همه در دسترسی بمونه تا بتونن دوستداران سینما ازش استفاده کنن.

ضمنا. تا چند وقت پیش کامنت ها همگی بدون نیاز به تایید منتشر میشدن. برای همین بعضی کامنت ها اینجا بودن که توهین آمیز بودن و بابتش عذر خواهی می کنم.

اتوپیا
Guest
Member
اتوپیا

[b]واقعا دلیل تایید کردن این کامنت (شیمس و بقیه رفقا!) رو نمیدونم. این بشر یه راست میاد سایت توهین بارون میکنه و مسئول نظرات هم منتشر میکنه! اینجا سایت سینماییه و این دیدگاه کجاش به این فیلم ربط داشته که مجوز پخش گرفته؟! اگه از طریق حساب کاربری نظر داده دیگه بهتره از این پس تمام کامنت ها اول بررسی بشن بعد تایید… به شیمس اینکه دین اسلام کثیفه، اشتباهه چون تمام این بدبختی ها، فساد و کشتار مربوط به ایدئولوژی و عقاید شخصی آدماست و هیچ ارتباطی به دین اسلام نداره… هر کسی جور دیگه ای حرفای خدا رو… ادامه »

ابوالفضل
Member
Member
ابوالفضل

اشتباهات فیلم از اول ۱/گلس دراصل داخل فیلم مثل مترسک بود ۲/سرخ پوستها خیلی وحشیانه تر از هر فیلمی حمله میکردن و صداهای سگ زیاد درمیاوردن ۳/اونهمه ادمو ۳۰ ۴۰نفر از خودشون مرد ۳۳ نفر هم از امریکاییا بخاطر چی دختر خرابش پواکا اینهمه ادم مردن ۴/اونهمه جراحت برداشت گلس باید میمرد ولی معجزه شد ۵/اون سرخ پوسستی که داشت مثل سگای وحشی دلو جیگر میخورد و یه تیکه پرت کرد برای گلس ۶/وقتی سرخ پوسته دهنشو مثل ادمای دیوونه باز کرده داره برف میخوره و مثل احمقا هم میخنده ۷/بچه گلس خیلی با حرف زدن پونی مسخره کرده بود… ادامه »

نام
Guest
Member
نام

– انتخاب لوکیشن ها خیلی خوبِ
– نماهای زیبا، خوش رنگ و لذت بخشی گرفته شده
– فیلم برداری خیلی خوب
– موسیقی متن متناسب با فیلم
– اون نوجوانِ، تام هاردی و دیکاپریو هم بازی خوبی ارائه دادن
امّا داستان فیلم معمولیِ و روایت چندان قوی نیست (برای من خیلی اهمیت داره، داستان نو و جذاب)
به عقیده من، اساسِ فیلم بر بازی های خوب و فرم نمایشیِ بسیار زیباش استوارِ امّا به علّتِ عدم برخورداری از داستانی خاص و متفاوت، شاهکار تلقی نمیشه طبعاً…

7saeedsurena
Guest
Member
7saeedsurena

.

مریم ۶۷:یعنی هر فیلمی که بسازند و جایزه بگیرهاز حسودیتون ایراد می گیرند. بابا هنر دارید برید یه فیلم که میگین خوبه رو بسازید

باید قبول کرد این فیلم واقعا کلیشه ای و پایین تر از حد انتظار بود. نمیدونم، اما حس میکنم که این فیلم به جز اسکار دیکاپریو رهاورد دیگه ای نداشت

رضاا
Guest
Member
رضاا

Mohamed: با عزت:فیلمی فاشیستی با دستان پشت پرده ی صهیونیسم که هدفشون فقط ترویج خشونت و عقاید کپک زدشون میان مسلموناست و اون خرس هم نماد مسلمونهای ازاده و جنگجوئه که کارگردان یهودی فیلم خواسته مسلمونا رو مثل حیوان نشون بده.دیکاپریو هم که یکی از افتضاح ترین بازیهاش رو دیدم البته خودشم زیاد مالی نیست.هالیووده دیگه.انتظار دیگه ای هم ازش نمیره.بهتره از این به بعد خالیوود صداش کنیم تا هالیوود. باور کنید اینایی که اینجوری حرف میزنن مسلمون نیستن فقط اومدن اسلامو خراب کنن موافقم، چه ربطی داره این تفاسیر و ربط دادن های جناب "با عزت". حالا یه فیلمایی… ادامه »

رضاا
Guest
Member
رضاا

فقط همون سکانس حمله خرسش قشنگ بود، داستان پیش پا افتاده ای داشت.

فرهاد
Guest
Member
فرهاد

یک وسترن هالیوودی کامل مردی که اونهمه زخم داره با اسب از کوه میفته اسب میمیره ولی او زنده است وحتا دست وپاش هم نشکسته و…

سیری
Guest
Member
سیری

نمیدونم چرا هرچی تو امریکا درست میشه رو میگن ضد اسلامه همش بعضیا چرت میگن. بیایین برین ببینین چقد جوایز گرفته این فیلم بعدش ی عده اومدن بیخودوبی جهت نقدهای مسخره میکنن اخه خدایی چی سرتون میشه میایین زر منیزنین؟

مریم ۶۷
Guest
Member
مریم ۶۷

یعنی هر فیلمی که بسازند و جایزه بگیرهاز حسودیتون ایراد می گیرند. بابا هنر دارید برید یه فیلم که میگین خوبه رو بسازید

سین
Guest
Member
سین

من همچنان نمی فهمم که چرا یه عده ای به شخصیت پردازی دقیق و بعضی چیزای دیگه گیر میدن که مختض سینمای کلاسیکه. آقایون خانوما شما نمیتونید این فیلمو با وسترن های جان فورد مقایسه کنید. سینمای کلاسیک دیگه تموم شده و تتمه هاش همین سریال های آمریکایی هستند.این مشکلی بود که سر ماهی و گربه هم با یکی داشتم. هی این شخصیت پردازی رو نکوبید رو سر و صورت فیلم. اگه قراره شبیه جان فورد بسازند که دیگه اون لذت و نوآوری سینما از بین میره. هیچکاک هم در زمان خودش اسکار نگرفت و فیلمهاش مورد توجه نبودند ولی… ادامه »

Mohamed
Guest
Member
Mohamed

با عزت:فیلمی فاشیستی با دستان پشت پرده ی صهیونیسم که هدفشون فقط ترویج خشونت و عقاید کپک زدشون میان مسلموناست و اون خرس هم نماد مسلمونهای ازاده و جنگجوئه که کارگردان یهودی فیلم خواسته مسلمونا رو مثل حیوان نشون بده.دیکاپریو هم که یکی از افتضاح ترین بازیهاش رو دیدم البته خودشم زیاد مالی نیست.هالیووده دیگه.انتظار دیگه ای هم ازش نمیره.بهتره از این به بعد خالیوود صداش کنیم تا هالیوود.

باور کنید اینایی که اینجوری حرف میزنن مسلمون نیستن فقط اومدن اسلامو خراب کنن

rasoul
Guest
Member
rasoul

واقعا که تمام فیلم های دی کاپریو محشره….

ﻣﺤﻤﺪ
Guest
Member
ﻣﺤﻤﺪ

ﻓﻘﻄ ﻛﻴﻔﻴﺖ ﺩاﺭﻩ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﭘﻮﭺ ﺑﺎﻏﺎﻓﻠﮕﻴﺮﻱ ﻫﺎﻱ اﻟﻜﻲ ﻭﺁﺩﻡ ﺧﻮﺏ ﺑﺎﻓﻴﻠﻢ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻪ اﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﺮﻗﺮاﺭﻛﻨﻪ

مهران ----
Member
Member
مهران ----

دیدن پشت صحنه یا همون [b]EXTRA[/b]ی فیلم کمک زیادی به فهم فیلم میکنه. حتما دانلود و تماشا کنید

Mohsen RRR
Member
Member
Mohsen RRR

محمدm:فکر کنم قراره نظرات حاوی توهین منتشر نشه….نظر این دوست اهل مطالعه و گفتار نیک اهورایی ناشی از سواد بالاش و پندار نیکش، نه ارتباطی به موضوع این سایت داره نه مناسب انتشاره.

حرف حساب!
جالبه میبینم مخالفان اسلام مخصوصا تو این سایت جز فحاشی کردن کار دیگه ای بلد نیستند و در عین حال دم از تمدن و انسانیت میزنند!!!
واقعا حیفه آدم خونشو کثیف کنه و با این آدما دهن به دهن بذاره؟؟؟؟؟

Sepehr Akhoundi
Member
Member
Sepehr Akhoundi

به نظر من فیلم در حدی که ازش تعریف میکردند نبود(درست مثل بردمن). تم اصلی فیلم یعنی کشته شدن یکی از عزیزان به دست یه نفر و بعد تحمل سختی ها برای انتقام گرفتن خیلی کلیشه ای بود. حتی اواخر فیلم که دیکاپریو به هاردی کلک میزنه هم قبلا بارها تکرار شده بود! منظورم اینه که فیلم چیز جدیدی برای ارائه نداشت. یا مثلا توجه کنید که زمان زیادی از فیلم به تعریف کردن سرگذست سرخپوست فیلم میگذره و کارهای اونا رو نشون میده، ولی تنها برآیندش اینه که آخر فیلم به دیکاپریو رحم می کنن! خیلی از صحنه های… ادامه »

Member
Member
Unknown

طراحی سایتتون فوق العاده بد و کلمات بد شکل و بسیار کوچک هستند. بهتره که طراح سایتتون رو اخراج کنید و در دکونتونو ببندید