The Revenant (از گور برخاسته)


خلاصه داستان:

در دهه ۱۸۲۰، مرزنشينی به نام هيو گلاس تصميم میگيرد که از آنهایی که او را بعد از حمله خرس رها کردند تا کشته شود انتقام بگيرد.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 8.8 از 10

«از گور برخاسته»(The Revenant) ، اولين فيلم الخاندرو گونزالز ايناريتو بعد از فيلم اسکاری «مرد پرندهای»( Birdman)، چيزی بين کارهای ترنس ماليک و سام پکينپا است. همان قدر که ترکيب اين دو فيلم ممکن است جالب به نظر برسد، حاصل کار جواب داده و گاهی اوقات اثری شگرف بر جای گذاشته است. در سالی که در آن بيش از پنج فيلم به تقابل انسان با طبيعت و بقای انسان پرداختهاند [«مريخی»( The Martian)، «اورست»(Everest)، «در دل دريا»( In the Heart of the Sea) و «پياده روی در جنگل»( A Walk in the Woods)]، «ازگور برخاسته» تا به امروز بيرحمترين، چالش انگيزترين و شگفت انگيزترين آنها است.

«از گور برخاسته» برگرفته از رمان مايکل پانک است که آن نيز به نوبه خود يک برداشت داستانی از زندگی مرزنشی افسانهای، هيو گلاس (لئوناردو دی کاپريو)، مردی که از حمله خرس زنده ماند و به سختی آسيب ديد، بيش از ۲۰۰ مايل در دنيای وحشی سال ۱۸۲۳ سفر کرد تا نجات پيدا کرد، است. فيلمنامه (که با همکاری ايناريتو و مارک ال اسميت نوشته شده است)، با استفاده از ماتريال کتاب، سفر گلاس را، چه جسمی و چه عاطفی، از طريق اضافه کردن يک پسر پاونی، هاوک (فارست گولاک)، و دليلی ملموستر برای انتقام گرفتن از مردانی که او را رها کردهاند، جان فيتزجرالد (تام هاردی) و جيم بريجر (ويل پولتر)، تقويت کرده است.

«از گور برخاسته» گاهی اوقات به مدد فيلمبرداری فوق العاده امانوئل لوبزکی، که سرزمينی منجمد و زمستانی را به سرزمينی ممنوعه و زيبا بدل کرده است، رويا گونه میشود. فيلم با نماهای زمينی به روی آسمان از لابه لای درختان زيباتر شده و صحنههای ممتد زيادی از اين دست در فيلم وجود دارد (هر چند قابل مقايسه با فيلمبرداری تک شاتی «مرد پرندهای»، که دومين اسکال متوالی را برای لوبزکی به ارمغان آورد، نيستند). مقايسه اين اثر با ماليک تصادفی نيست؛ لوبزکی فيلمبردار پنج فيلم اخير ماليک از «دنيای جديد»( The New World) به بعد بوده است.

راضی کردن اين بازيگران و عوامل با بی ميلی از نوع جيمز کامرونی توسط ايناريتو الحق کار بسيار دشواری بوده است. (دی کاپريو، که در فيلم تايتانيک جيمز کامرون بازی کرده است، ظاهراً علاقهای به انجام برخی کارهایی که ايناريتو از وی میخواسته نداشته است). فيلم در لوکيشنی در يک آب و هوای سرد با استفاده از نور طبيعی (نه صحنههای استوديویی با شرايط زمستانی شبيه سازی شده کامپيوتری) فيلمبرداری شده است. رئاليسم روی پرده را میتوان در سالن سينما حس کرد. مقاومت در برابر ضرورت پوشيدن کت و چمباتمه زدن روی صندلی تقريباً غير ممکن است.

واژه revenant به جسد زنده شدهای اشاره دارد که از مرگ برگشته است تا به زندگی سر بزند. اين توصيفِ درخوری برای فيلم است. کاراکتر اول فيلم، گلاس، بعد از ناقص ماندن عمليات جمع کردن خز عده ای مسيرياب توسط جنگجوهای آريکارا، آنها را به سوی جای امنی هدايت میکند، که مورد هجوم خرسی قرار میگيرد و تا يک قدمی مرگ پيش میرود. گرچه گلاس موفق به کشتن خرس گريزلی میشود، اما از نظر ساير اعضای گروه زخمهای مهلکی برداشته است. فرمانده، اندرو هنری [دامنال گليسون، که به مراتب نقش کوچکتری نسبت به «نيرو برمی خيزد»( The Force Awakens) اينجا دارد]، تصميم میگيرد که به راه خود ادامه دهد اما سه نفر را باقی میگذارد تا از گلاس مادامی که زنده است مراقبت کنند (و وقتی مُرد دفنش کنند). اين سه نفر پسر دورگهی پاونی گلاس، هاوک؛ جيم بريجر جوان و اثرپذير؛ و جان فيتزجرالد بدبين هستند.

مدت کوتاهی بعد از دور شدن گروه، فيتزجرالد تصميم میگيرد که بهترين راه حل برای همه اين است که گلاس را از اين بدبختی راحت کنند. وقتی که هاوک اعتراض میکند، فيتزجرالد او را با خنجر میکشد و بعد گلاس را زنده به گور میکند. او و بريجز محل را ترک میکنند اما گلاس میتواند از گور بيرون بيايد، داغ روی زخمهای عميق خود بگذارد، پای شکستهاش را مداوا کند و مسير طولانی به سمت سرزمينهای متمدن را در پيش بگيرد. اين سفر تقريباً نيمی از ۱۵۰ و چند دقيقه زمان فيلم را در برمیگيرد و خام ترين و ابتدایی ترين بازی دی کاپريو از زمان بازيگریاش را نمايش میدهد. اين نقش برای بازيگری که اعتبارش به خاطر پولساز بودنش در گيشه است هيچ چيز جذاب يا شيفته کنندهای وجود ندارد.

در فيلمی که پر است از لحظات بيقرار کننده و به ياد ماندنی، ناراحت کنندهترين صحنه میتواند صحنه حمله خرس باشد. «ازگوربرخاسته» که بدون کاتهای پياپی نمايش داده میشود نمایی واقعی از آنچه ممکن است هنگام رو در رو شدن انسان با يک خرس مادر عظيم الجثه که میخواهد از تولههايش محافظت کند رخ دهد را نشان میدهد. اين صحنه خونين و بيرحمانه است و برای برخی بينندهها ممکن است غيرقابل تحمل باشد. هشدار به افرادی که میخواهند «از گور برخاسته» را ببينند: اين سکانس نه به بيننده و نه به بازيگر رحم نمی کند.

ايناريتو لحن محزونی را انتخاب کرده است. فيلمهای انتقامی اغلب توسط هيجان و پيش بينی پيش میروند. اما هيچ يک اينجا چندان مشهود نيستند. «از گوربرخاسته» فيلمی آهستهتر و جدیتر است. به لحاظ فنی، «از گوربرخاسته»، يک وسترن است اما مانند اکثر فيلمهای اخير اين ژانر میتوان آن را يک وسترن «تجديد نظر خواه» در نظر گرفت چون در آن از کابویها و سرخ پوستهای کليشهای خبری نيست و بيشتر در آن تفسيرهای متعادلی بر اساس طبيعت انسان ديده میشود. يعنی برخی از بوميان آمريکایی جنگ طلب و تشنه خون تصوير شدهاند و برخی ديگر به کمک گلاس میآيند. از سوی ديگر، هِنری مفيد و سمپاتيک است در حالی که فيتزجرالد شخصيت منفی اصلی فيلم است.

«از گور برخاسته» نوعی تجربه است- نگاهی احساسیتر و ويران کننده به يک زنده ماندن ظاهراً غيرممکن در مقايسه با حتی «مریخی» (هر چند میتوانم ثابت کنم که مريخی فيلم بهتری است). شايد چيزی که در اين فيلم تاثيرگذارتر است ميزان متفاوت بودن آن با «مرد پرنده ای»- چيزی که نشان میدهد ايناريتو هنوز با خودش و بازيگرانش در چالش است- باشد. «از گور برخاسته» فيلم مناسبی برای همه نيست- خواسته آن از بينندهاش فراتر از فيلمهای متوسط است- اما برای افرادی که موضوع فيلم برايشان مهم است، اين فيلم در ميان به ياد ماندنی ترين آثار سال ۲۰۱۵ خواهد بود.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


140
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
140 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
55 Comment authors
ابوالفضل7saeedsurena Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Member
Member

سلام یکی خاهش میکنم بگه اخره فیلم دی‌کاپریو میمیره یا زنده میمونه بعد از جنگش با تام هاردی؟؟؟؟

Member
Member
KING EVERY MOMENT

تنها ایرادی که میتوان به این فیلم گرفت کاهش غلظت فیلمنامه در نیمه ی دوم فیلم بود. انگشت شمارند کارگردانانی که بتوانند این فیلم را به خوبی ایناریتو بسازند.ایناریتو این فیلم رو با وسواس و دغدغه ی بسیار ساخت. این فیلم سکانس هایی داشت که بسیار زیبا و ماندگار بود که دوستان اشاره کردند. علاوه بر این ها بازی دیکاپریو یک شاهکار هنری بود که جناب فراستی فرمودند خرسه از دیکاپریو بهتر بازی کرد😂😂 چیزی که خیلی ها به آن دقت نمیکنند این بود که چطور از اینچنین ایده ی ساده برای فیلمی , فیلمی ساخت که نامزد ۱۲ جایزه… ادامه »

Admin
Member

دوستان. لطفا بحث دین نکنید. نا سلامتی اینجا سایت سینمایی هست. بزارید این صفحه و سایت برای همه در دسترسی بمونه تا بتونن دوستداران سینما ازش استفاده کنن.

ضمنا. تا چند وقت پیش کامنت ها همگی بدون نیاز به تایید منتشر میشدن. برای همین بعضی کامنت ها اینجا بودن که توهین آمیز بودن و بابتش عذر خواهی می کنم.

اتوپیا
Guest
Member
اتوپیا

[b]واقعا دلیل تایید کردن این کامنت (شیمس و بقیه رفقا!) رو نمیدونم. این بشر یه راست میاد سایت توهین بارون میکنه و مسئول نظرات هم منتشر میکنه! اینجا سایت سینماییه و این دیدگاه کجاش به این فیلم ربط داشته که مجوز پخش گرفته؟! اگه از طریق حساب کاربری نظر داده دیگه بهتره از این پس تمام کامنت ها اول بررسی بشن بعد تایید… به شیمس اینکه دین اسلام کثیفه، اشتباهه چون تمام این بدبختی ها، فساد و کشتار مربوط به ایدئولوژی و عقاید شخصی آدماست و هیچ ارتباطی به دین اسلام نداره… هر کسی جور دیگه ای حرفای خدا رو… ادامه »

ابوالفضل
Member
Member
ابوالفضل

اشتباهات فیلم از اول ۱/گلس دراصل داخل فیلم مثل مترسک بود ۲/سرخ پوستها خیلی وحشیانه تر از هر فیلمی حمله میکردن و صداهای سگ زیاد درمیاوردن ۳/اونهمه ادمو ۳۰ ۴۰نفر از خودشون مرد ۳۳ نفر هم از امریکاییا بخاطر چی دختر خرابش پواکا اینهمه ادم مردن ۴/اونهمه جراحت برداشت گلس باید میمرد ولی معجزه شد ۵/اون سرخ پوسستی که داشت مثل سگای وحشی دلو جیگر میخورد و یه تیکه پرت کرد برای گلس ۶/وقتی سرخ پوسته دهنشو مثل ادمای دیوونه باز کرده داره برف میخوره و مثل احمقا هم میخنده ۷/بچه گلس خیلی با حرف زدن پونی مسخره کرده بود… ادامه »

نام
Guest
Member
نام

– انتخاب لوکیشن ها خیلی خوبِ
– نماهای زیبا، خوش رنگ و لذت بخشی گرفته شده
– فیلم برداری خیلی خوب
– موسیقی متن متناسب با فیلم
– اون نوجوانِ، تام هاردی و دیکاپریو هم بازی خوبی ارائه دادن
امّا داستان فیلم معمولیِ و روایت چندان قوی نیست (برای من خیلی اهمیت داره، داستان نو و جذاب)
به عقیده من، اساسِ فیلم بر بازی های خوب و فرم نمایشیِ بسیار زیباش استوارِ امّا به علّتِ عدم برخورداری از داستانی خاص و متفاوت، شاهکار تلقی نمیشه طبعاً…

7saeedsurena
Guest
Member
7saeedsurena

.

مریم ۶۷:یعنی هر فیلمی که بسازند و جایزه بگیرهاز حسودیتون ایراد می گیرند. بابا هنر دارید برید یه فیلم که میگین خوبه رو بسازید

باید قبول کرد این فیلم واقعا کلیشه ای و پایین تر از حد انتظار بود. نمیدونم، اما حس میکنم که این فیلم به جز اسکار دیکاپریو رهاورد دیگه ای نداشت

رضاا
Guest
Member
رضاا

Mohamed: با عزت:فیلمی فاشیستی با دستان پشت پرده ی صهیونیسم که هدفشون فقط ترویج خشونت و عقاید کپک زدشون میان مسلموناست و اون خرس هم نماد مسلمونهای ازاده و جنگجوئه که کارگردان یهودی فیلم خواسته مسلمونا رو مثل حیوان نشون بده.دیکاپریو هم که یکی از افتضاح ترین بازیهاش رو دیدم البته خودشم زیاد مالی نیست.هالیووده دیگه.انتظار دیگه ای هم ازش نمیره.بهتره از این به بعد خالیوود صداش کنیم تا هالیوود. باور کنید اینایی که اینجوری حرف میزنن مسلمون نیستن فقط اومدن اسلامو خراب کنن موافقم، چه ربطی داره این تفاسیر و ربط دادن های جناب "با عزت". حالا یه فیلمایی… ادامه »

رضاا
Guest
Member
رضاا

فقط همون سکانس حمله خرسش قشنگ بود، داستان پیش پا افتاده ای داشت.

فرهاد
Guest
Member
فرهاد

یک وسترن هالیوودی کامل مردی که اونهمه زخم داره با اسب از کوه میفته اسب میمیره ولی او زنده است وحتا دست وپاش هم نشکسته و…

سیری
Guest
Member
سیری

نمیدونم چرا هرچی تو امریکا درست میشه رو میگن ضد اسلامه همش بعضیا چرت میگن. بیایین برین ببینین چقد جوایز گرفته این فیلم بعدش ی عده اومدن بیخودوبی جهت نقدهای مسخره میکنن اخه خدایی چی سرتون میشه میایین زر منیزنین؟

مریم ۶۷
Guest
Member
مریم ۶۷

یعنی هر فیلمی که بسازند و جایزه بگیرهاز حسودیتون ایراد می گیرند. بابا هنر دارید برید یه فیلم که میگین خوبه رو بسازید

سین
Guest
Member
سین

من همچنان نمی فهمم که چرا یه عده ای به شخصیت پردازی دقیق و بعضی چیزای دیگه گیر میدن که مختض سینمای کلاسیکه. آقایون خانوما شما نمیتونید این فیلمو با وسترن های جان فورد مقایسه کنید. سینمای کلاسیک دیگه تموم شده و تتمه هاش همین سریال های آمریکایی هستند.این مشکلی بود که سر ماهی و گربه هم با یکی داشتم. هی این شخصیت پردازی رو نکوبید رو سر و صورت فیلم. اگه قراره شبیه جان فورد بسازند که دیگه اون لذت و نوآوری سینما از بین میره. هیچکاک هم در زمان خودش اسکار نگرفت و فیلمهاش مورد توجه نبودند ولی… ادامه »

Mohamed
Guest
Member
Mohamed

با عزت:فیلمی فاشیستی با دستان پشت پرده ی صهیونیسم که هدفشون فقط ترویج خشونت و عقاید کپک زدشون میان مسلموناست و اون خرس هم نماد مسلمونهای ازاده و جنگجوئه که کارگردان یهودی فیلم خواسته مسلمونا رو مثل حیوان نشون بده.دیکاپریو هم که یکی از افتضاح ترین بازیهاش رو دیدم البته خودشم زیاد مالی نیست.هالیووده دیگه.انتظار دیگه ای هم ازش نمیره.بهتره از این به بعد خالیوود صداش کنیم تا هالیوود.

باور کنید اینایی که اینجوری حرف میزنن مسلمون نیستن فقط اومدن اسلامو خراب کنن

rasoul
Guest
Member
rasoul

واقعا که تمام فیلم های دی کاپریو محشره….

ﻣﺤﻤﺪ
Guest
Member
ﻣﺤﻤﺪ

ﻓﻘﻄ ﻛﻴﻔﻴﺖ ﺩاﺭﻩ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﭘﻮﭺ ﺑﺎﻏﺎﻓﻠﮕﻴﺮﻱ ﻫﺎﻱ اﻟﻜﻲ ﻭﺁﺩﻡ ﺧﻮﺏ ﺑﺎﻓﻴﻠﻢ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻪ اﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﺮﻗﺮاﺭﻛﻨﻪ

مهران ----
Member
Member
مهران ----

دیدن پشت صحنه یا همون [b]EXTRA[/b]ی فیلم کمک زیادی به فهم فیلم میکنه. حتما دانلود و تماشا کنید

Mohsen RRR
Member
Member
Mohsen RRR

محمدm:فکر کنم قراره نظرات حاوی توهین منتشر نشه….نظر این دوست اهل مطالعه و گفتار نیک اهورایی ناشی از سواد بالاش و پندار نیکش، نه ارتباطی به موضوع این سایت داره نه مناسب انتشاره.

حرف حساب!
جالبه میبینم مخالفان اسلام مخصوصا تو این سایت جز فحاشی کردن کار دیگه ای بلد نیستند و در عین حال دم از تمدن و انسانیت میزنند!!!
واقعا حیفه آدم خونشو کثیف کنه و با این آدما دهن به دهن بذاره؟؟؟؟؟

Sepehr Akhoundi
Member
Member
Sepehr Akhoundi

به نظر من فیلم در حدی که ازش تعریف میکردند نبود(درست مثل بردمن). تم اصلی فیلم یعنی کشته شدن یکی از عزیزان به دست یه نفر و بعد تحمل سختی ها برای انتقام گرفتن خیلی کلیشه ای بود. حتی اواخر فیلم که دیکاپریو به هاردی کلک میزنه هم قبلا بارها تکرار شده بود! منظورم اینه که فیلم چیز جدیدی برای ارائه نداشت. یا مثلا توجه کنید که زمان زیادی از فیلم به تعریف کردن سرگذست سرخپوست فیلم میگذره و کارهای اونا رو نشون میده، ولی تنها برآیندش اینه که آخر فیلم به دیکاپریو رحم می کنن! خیلی از صحنه های… ادامه »

Member
Member
Unknown

طراحی سایتتون فوق العاده بد و کلمات بد شکل و بسیار کوچک هستند. بهتره که طراح سایتتون رو اخراج کنید و در دکونتونو ببندید