The Past (گذشته) به کارگردانی «اصغر فرهادی»


خلاصه داستان:

یک مرد ایرانی همسر فرانسوی خود را به همراه دو فرزندش ترک می کند تا به سرزمین مادری خود بازگردد. در همین حین، زنش یک رابطه جدید را آغاز می کند، واقعیتی که شوهرش با درخواست طلاق زن، با آن مواجه می شود.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Peter Bradshaw (پیتر بردشاو)

نمره 8 از 10

فیلمساز ایرانی، اصغر فرهادی با یک فیلم جذاب، فریبنده و فکر شده راهی جشنواره فیلم کن شده است. یک مثلث عشقی با درخشش برنیس بژو، علی مصفا و طاهر رحیم. یک زن فرانسوی، به نام ماری(بژو) در تلاش است تا مشکلاتش با همسر ایرانی اش، احمد(مصفا) را که خیلی وقت است از هم جدا شده اند، حل کند و یک شروع شدید با یک شریک جدید با نام سمیر(رحیم) داشته باشد. فیلم بعضی از تم های فیلم قبلی اصغر یعنی جدایی را هم دارد. مفاهیمی مثل فناپذیری عشق در کنار ایده هایی چون ایجاد رابطه صمیمانه و خانوادگی در دنیایی که قبول کردن فرزند همسر جدید، یک مساله معمول به حساب می آید. این موضوع با یک تم تراژیک قوی _ گذشته که با بیرحمی بر ما چنگ می زند _ ترکیب و دارای قدرت بیشتری شده است. فرهادی، افسردگی و عصبانیتی که در مبارزه با گذشته و از بین بردن انتخاب های نادرست زندگی، درگیرش می شویم را نشان می دهد.

ماری از احمد خواسته است که از تهران به پاریس بازگردد و برای انجام کارهای طلاق به تاخیر افتاده و اختلاف نظر ها حاضر شود. از نظر قانونی نیازی نیست که او حضور داشته باشد، اما ماری یک خاتمه خوب می خواهد تا یک خداحافظی متمدنانه و بالغانه با ازدواج شکست خورده اش داشته باشد. همچنین احمد هم با فرزندانش، لی کوچولو (جین جاستین) و لوسی نوجوان (پائولین برلت)که همیشه شیفته او بوده اند، وداعی درخور داشته باشد.

ماری برای ترساندن احمد، برایش هتل رزور نکرده است، اما با انگیزه هایی پیچیده انتظار دارد که احمد در خانه کوچک و شلوغ ماری اقامت کند تا او را بیندازد درست در وسط مسئولیت ها و زندگی اخیری که ماری داشته است. شریک جدید و جوانتر ماری، یعنی سمیر (رحیم) که صاحب یک مغازه خشکشویی است، به همراه پسر کوچکش، فرود(الیاس آگیس) به خانه ماری نقل مکان کرده است. احمد و ماری هنوز هم رابطه یک زوج متاهل را دارند و این باعث ناراحتی سمیر است هر چند که این رابطه یک رابطه ناکام است. و هر سه بچه ها به صورت غریزی به احمد در جایگاه پدر نگاه می کنند و باعث می شوند که این موقعیت دردناک، پیچیده و غامض، حتی سخت تر هم شود. غم انگیز تر از همه، وظیفه ای است که ماری از احمد انتظار دارد، انجام دهد: که با لوسی صحبت کند و از او بخواهد دلیل عصبانیتش را توضیح دهد. جواب های لوسی، حقایق دردناک و حتی وحشتناکی را در مورد مسائلی که به ایجاد این موقعیت ختم شده است، آشکار می کند.

فرهادی ارتباطات بین افراد را مثل آناتومی بدن تشریح می کند: دردآور و پیچیده. آیا ماری باید طلاقش را در غیبت احمد نهایی می کرد؟ آیا او باید رشته های گذشته را پاره می کرد و خودش با ناراحتی های لوسی برخورد می کرد؟ و اگر ناراحتی لوسی ریشه در نارضایتی او از شریک جدید ماری داشت، بهتر نبود که او شریک قبلی اش را خارج از این مساله نگه دارد؟ فرهادی نشانمان می دهد که جواب «بله» ممکن است یک پاسخ معقول نسبت به هر سه پرسش بالا باشد، اما این را هم نشان می دهد که این ها به هم نامربوطند. ماری قانع شده است که احمد را برگرداند تا با او به شکلی ویرانگر رو به رو شود. و باز هم با همان فشارها قانع می شود که به سمت سمیر هم هل داده شود. چیزی که در این درام، رضایت بخش است، اهمیتی است که به عمل معذرت خواهی می دهد. بچه ها مجبور می شوند که برای خطایی که مرتکب شده اند، معذرت خواهی کنند وگرنه هدایایشان را نخواهند گرفت. سمیر به خاطر رفتارش با ماری عذرخواهی می کند و با عصبانیت می گوید که این «تاسف» به این معنا نیست که او میدان را خالی می کند. شاید این رفتار متمدنانه معذرت خواهی و جبران، ما را از اشتباهات گذشته مان جدا کند و شاید باز هم تشویق به تکرار آن ها شویم.

فکر می کنم فرهادی فیلمش را با فراوانی جزئیات مرموزانه و غافلگیری های داستانی پر نکرده است و آن را به محدوده باورپذیری و معقول بودن نزدیک کرده است. اما عجب فیلم محکم و گیرایی است که تار و پودی واقعی و عقلانی دارد و از همان سکانس شجاعانه اول فیلم، خود را نشان می دهد. یعنی جایی که ماری، احمد را از فرودگاه برمی دارد، سوار یک اتومبیل نا آشنا می شوند و از محل پارک دنده عقب می گیرد و یک تصادف بی دلیل اتفاق می افتد: حادثه ای که فرهادی با هوشمندی عنوان فیلم را در پی آن بالا می آورد :گذشته. که برف پاک کن ماشین همراه آن می شود. دنده عقب گرفتن خطرناک است، بازگشت خطرناک است، گذشته خطرناک است.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: شبنم سیدمجیدی

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات“منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

158
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
158 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
105 Comment authors
ا.اسهيللیامAli!reza Lotfiامیر عباس Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
P78
Member
Member
P78

sepanta: ali546:من در مورد فیلم گذشته که ندیدم نظر نمیدم.ولی سال ۲۰۱۱ فیلم warrior که ژانرش هم درام بود اسکار نگرفت ولی جدایی گرفت.کسایی که دیدن بدون تعصب قضاوت کنن کدومش قشنگتره.با اسکار گرفتن ارگو من مطمئن شدم اسکار کاملا سیاسیه دوست گرامی یه چیز دیگه بگو … فیلم جدایی اسکار بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی گرفت واریور که محصول آمریکا بود. بگو واریور چرا اسکار نگرفت و جدایی گرفت. اسکار همیشه سعی کرده بهترین فیلم هنری انتخاب کنه مثل آرتیست ، سخنرانی پادشاه و … ولی ۲۰۰۹ اومد مهلکه رو انتخاب کرد که در مورد جنگ در عراق بود… ادامه »

P78
Member
Member
P78

تموم شد!!!

نخل طلای جشنواره کن به اسغر فرهادی کارگردان فیلم ایرانی-فرانسوی "گدشته" رسید.

آقای شمقدری گفتند که با آقای اسپیلبرگ تماسی داشتند و سپردند که نخل طلا را به این فیلم بدهند 😀 😀 😀 😀 ادم از خنده روده بر می شه.

این شمقدری هم سوپرمنیه واسه خودش 😀 😀 😀 😀
اند خندست

sepanta arya
Member
Member
sepanta arya

ali546:من در مورد فیلم گذشته که ندیدم نظر نمیدم.ولی سال ۲۰۱۱ فیلم warrior که ژانرش هم درام بود اسکار نگرفت ولی جدایی گرفت.کسایی که دیدن بدون تعصب قضاوت کنن کدومش قشنگتره.با اسکار گرفتن ارگو من مطمئن شدم اسکار کاملا سیاسیه دوست گرامی یه چیز دیگه بگو … فیلم جدایی اسکار بهترین فیلم غیر زبان انگلیسی گرفت واریور که محصول آمریکا بود. بگو واریور چرا اسکار نگرفت و جدایی گرفت. اسکار همیشه سعی کرده بهترین فیلم هنری انتخاب کنه مثل آرتیست ، سخنرانی پادشاه و … ولی ۲۰۰۹ اومد مهلکه رو انتخاب کرد که در مورد جنگ در عراق بود ….… ادامه »

ali
Member
Member
ali

من در مورد فیلم گذشته که ندیدم نظر نمیدم.ولی سال ۲۰۱۱ فیلم warrior که ژانرش هم درام بود اسکار نگرفت ولی جدایی گرفت.کسایی که دیدن بدون تعصب قضاوت کنن کدومش قشنگتره.با اسکار گرفتن ارگو من مطمئن شدم اسکار کاملا سیاسیه

یولبارس
Member
Member
یولبارس

ali546:به نظر من همون قدر که argo لایق گرفتن جایزه ی اسکار نبود "جدایی" هم لایق نبود.کلا هثچ چیز به اندازه ی فیلم رو ادم تاثیر نمی ذاره(حتما تا حالا فهمیدین) و هدف هالیوود هم از همون اول ثوق دادن مردم به سمت اهداف خودشون بود اسکارم کلا سیاسیه.

توهم توطئه

sara boss
Member
Member
sara boss

آقایون و خانوما هر فیلمی اولش که میاد امتیازش خیلی بالاس چون تعدادمعدود کسانی که دیدنش و خیلی هم مورد توجهشون واقع شده بهش رای دادن
و به مرور که فیلم بیشتر دیده میشه رتبه اش معقولانه تر میشه.

شطرنجیان
Guest
Member

من فیلم رو هنوز ندیدم اما مطمئنم یه شااهکار دیگه از اصغر فرهادیه.در ضمن اونایی که همش میگن فرهادی حقش نبود اسکار بگیره باید بگم مگه اسکار وحی منزله که اینقدر هنرمند بزرگمون رو لایق نمی دونین به نظر من فیلمهای فرهادی بخصوص "جدایی" جزو شاهکارهای سینما هستن به تصویر کشیدن فرهنگ و زندگی ایرانی به زبان ساده اما شیوا.

ali
Member
Member
ali

به نظر من همون قدر که argo لایق گرفتن جایزه ی اسکار نبود "جدایی" هم لایق نبود.کلا هثچ چیز به اندازه ی فیلم رو ادم تاثیر نمی ذاره(حتما تا حالا فهمیدین) و هدف هالیوود هم از همون اول ثوق دادن مردم به سمت اهداف خودشون بود اسکارم کلا سیاسیه.

waterlilies
Member
Member
waterlilies

قضیه فرو بردن سر زیر برف بمثال کبکه…
با نادیده گرفتن مسائل اخلاقی موجود در اجتماع، نمیتونیم حلشون کنیم. گیرم که فرهادی هم راجع به دروغ و خیانت فیلم نسازه، یعنی دروغ و خیانتی توی زندگی ایرانیا نیست؟؟ یه نگاهی به آمار طلاق بندازین میفهمین که چه بخوایم بپذیریم چه نه این چیزا وجود داره…مثل هر جامعه دیگه ای حالا چه کسی توی فیلمش نشون بده چه نده

ناشناس
Guest
Member
ناشناس

neymar:سلام فرهادی وطن فروشه فرهادی میاد تو فیلماش مردم ایران رو خوار نشون میده مخصوصا مردای ایرانی رو جایزه میگیره از چهارشنبه سوری که مرده خیانت میکنه به زنش تا این فیلم که مرده که ایرانی زن و بچشو تنها میزاره میاد ایران نمره ای که کاربرایimdbبه این فیلم دادن چرنده مطمئنن خیلی از رای دهنده ها هنوز فیلم رو ندیدن دائم میگیم آمریکا تاریخ نداره کاش ماکه اینقدر تاریخ داریم اندازه ی اوناعرق ملی داشتیم من نمیدونم چرا بعضیا نمیخوان قبول کنن که این مشکلات تو ایران هست؟؟بابا یه کم منطقی فکر کنین ایران که مدینه فاضله نیست قبول… ادامه »

احمدرضا شاهرخی
Member
Member
احمدرضا شاهرخی

نمیدونم چرا اصلا ازش خوشم نمی یاد!!
ولی بازم یه افتخاره برا ایران تو این وضعیت سینما!!!!!!
امتازش ۹/۱۰ شده.

سعید گیلانی
Member
Member
سعید گیلانی

توی جدایی باید قبول کنین که ادمای مذهبی رو ادمای اعصاب خورد و روانی ای نشون داده بود.و جلوه ی بدشونو تو فیلم نشون داد.درصورتی من خیل ادمای مذهبی میشناسم که اتفاقا خیلی هم با صفان.

یولبارس
Member
Member
یولبارس

water lilies:اصلا کاری به ایران و امریکا و هیچ جای دیگه ای ندارم. از نظر من فیلمی رو ندیده باشی و بری بهش رای بدی کاری غیرمنطقی و مضحکه
اگه صرفا بخاطر دوست داشتن یه نفر و پسندیدن کارای قبلیش بری به کار جدیدشم که هنوز ندیدی امتیاز بدی این دیگه طرفداری نیست تعصب بیجاست. مثلا من اگه طرفدار فیلمای وودی آلن باشم باید برم به کار جدیدشم که هنوز ندیدم امتیاز بالا بدم؟؟؟؟؟؟

نظر منم همینه دیگه … حرف دلمو زدی 😉

waterlilies
Member
Member
waterlilies

اصلا کاری به ایران و امریکا و هیچ جای دیگه ای ندارم. از نظر من فیلمی رو ندیده باشی و بری بهش رای بدی کاری غیرمنطقی و مضحکه
اگه صرفا بخاطر دوست داشتن یه نفر و پسندیدن کارای قبلیش بری به کار جدیدشم که هنوز ندیدی امتیاز بدی این دیگه طرفداری نیست تعصب بیجاست. مثلا من اگه طرفدار فیلمای وودی آلن باشم باید برم به کار جدیدشم که هنوز ندیدم امتیاز بالا بدم؟؟؟؟؟؟

یولبارس
Member
Member
یولبارس

water lilies:اولا جمعیت آمریکا حداقل ۵ برابر ایرانه و رواج استفاده از اینترنت بین همه قشری اونجا خیلی بیشتر از ایرانه( بدلیل مدرن تر بودن و تسلط به زبان انگلیسی و سرعت بالای نت و خیلی عوامل دیگه) ضمنا فیلمهای پرخرجی مثله اونجرز اکران جهانی میشن پس نمیتونی بگی این رای ها رو فقط آمریکاییا دادن هر جا ایرانی باشه به فیلم های ساخته ی اصغر فرهادی ده میدن… چونکه اصغر فرهادی محبوبیت خیلی زیادی رو در ایران داره … وقتی که آونجرز اکران نشده بود و امتیاز ۹ میگرفت از هوادارهاش … تعجبی هم نداره فیلم گذشته ی اصغر… ادامه »

P78
Member
Member
P78

ریتش تو ای ام دی بی ۹٫۱ هست. عالیه. ولی ۱۰۰% (متاسفانه) پایین خواهد آمد. ولی انشالله به ۲۵۰ تا برتر خواهد رسید. (البته با کمک لابی اقای شمقدری :D: D ) . ولی صد در صد موفقیت هایی خواهد داشت
شاهکار ایران ،جدایی نادر از سیمین، هم اوایل ۹٫۱ بود امتیازش ولی به مرور کم شد و الان حدود ۸٫۴ هست فکر کنم.

پ.ن: قشمت شمقدری شوخی بودا!!!

P78
Member
Member
P78

شما ها مگه یادتون رفته؟؟؟

موفقیت این فیلم ۱۰۰% به لابی اقای شمقدری بستگی داره. تا لابی ایشون هست، اسکارم درست فرهادی هست!!!

شوخی کردما!!! جدی نگیرین

water lilies
Guest
Member
water lilies

اولا جمعیت آمریکا حداقل ۵ برابر ایرانه و رواج استفاده از اینترنت بین همه قشری اونجا خیلی بیشتر از ایرانه( بدلیل مدرن تر بودن و تسلط به زبان انگلیسی و سرعت بالای نت و خیلی عوامل دیگه) ضمنا فیلمهای پرخرجی مثله اونجرز اکران جهانی میشن پس نمیتونی بگی این رای ها رو فقط آمریکاییا دادن

water lilies
Guest
Member
water lilies

من فیلم رو ندیدم و هیچ نظری هم در موردش نمیدم. اما راجع به موضوع تعصب فقط میخوام یه نکته ای رو بگم: دو سال پیش چند هفته قبل از برگزاری اسکار یه ایمیل گرفتم از دوستم که برو و تو این سایت به نامزدای اسکار رای بده. یه سایت بین المللی بود که نظر مردم و انتخاب مردم رو پیش از اعلام آرای اسکار میخواست بسنجه. منم رفتم اونجا و دیدم که توی همه ی بخش ها مثل بهترین فیلم، بهترین بازیگرای مرد و زن و خیلی از بخشبندیهای دیگه تعداد کسایی که رای داده بودن حدود ۱۴ -۱۵… ادامه »

یولبارس
Member
Member
یولبارس

خود امریکایی ها و بقیه ی جاها هم به فیلم های مورد علاقه شون کیلو کیلو تو IMDB رای می دن… نمونش آونجرز… فقط ما ایرانی ها نیستیم که :-*

sepanta arya
Member
Member
sepanta arya

دوست عزیز یه کم منظو حرف تو کامل نفهمیدم تا جایی که فهمیدم می گم :(بزارش به حساب اینکه من مخ ندارم ) من آدمیمم که اصلاً تعصب رو ایران ندارم . ولی به نظرت نسبت به فیلم های فرهادی زیاده از حد لطف نمی کنن ….. !!! طاهر رحیم در فیلم یک پیامبر قشنگ بازی کرد . ولی جایزه بهش ندادن ولی قول بهت می دم طاهر رحیم چون با یک همسر ایرانی رابطه برقرار کرده جایزه بهش می دن . جایزه ها رو به خاطر منافع خودشون میدن . راست می گی فیلم های آلمانی ، فرانسه ای… ادامه »

سروش سپهر
Member
Member
سروش سپهر

Sepanta:بابا یه کم تعصب نداشته باشید . درسته ایرانیا از اول قهرمان دوست نبودن ولی به خدا اصغر فرهادی لایق جایزه اسکار نیست . مطمئن باشید از اسکار سیاسی تر وجود نداره . الان آمریکا فقط فکر و ذهنش مردم ایرانه می دونید ویزا یه مرد ایرانی چقدر ارزش داره ؟؟؟ یه افغانی بالاتر از یه ایرانی ویزاش ارزش داره …. خوب مشخصه هالیوود می خواد ما رو بد جلوه بده …. (هر چند بد هستیم) ولی دوس داره تو سینما هم بدتر جلوه بده…. یه نگاه به فیلم True Romance1993 بندازید وقتی دختره و پسره تو رستوران داشتن غذا… ادامه »

neymar
Guest
Member
neymar

سلام
فرهادی وطن فروشه
فرهادی میاد تو فیلماش مردم ایران رو خوار نشون میده مخصوصا مردای ایرانی رو جایزه میگیره
از چهارشنبه سوری که مرده خیانت میکنه به زنش تا این فیلم که مرده که ایرانی زن و بچشو تنها میزاره میاد ایران
نمره ای که کاربرایimdbبه این فیلم دادن چرنده مطمئنن خیلی از رای دهنده ها هنوز فیلم رو ندیدن
دائم میگیم آمریکا تاریخ نداره کاش ماکه اینقدر تاریخ داریم اندازه ی اوناعرق ملی داشتیم

امیر جیران
Member
Member
امیر جیران

Sepanta:بابا یه کم تعصب نداشته باشید . درسته ایرانیا از اول قهرمان دوست نبودن ولی به خدا اصغر فرهادی لایق جایزه اسکار نیست . مطمئن باشید از اسکار سیاسی تر وجود نداره . الان آمریکا فقط فکر و ذهنش مردم ایرانه می دونید ویزا یه مرد ایرانی چقدر ارزش داره ؟؟؟ یه افغانی بالاتر از یه ایرانی ویزاش ارزش داره …. خوب مشخصه هالیوود می خواد ما رو بد جلوه بده …. (هر چند بد هستیم) ولی دوس داره تو سینما هم بدتر جلوه بده…. یه نگاه به فیلم True Romance1993 بندازید وقتی دختره و پسره تو رستوران داشتن غذا… ادامه »

sepanta arya
Member
Member
sepanta arya

بابا یه کم تعصب نداشته باشید . درسته ایرانیا از اول قهرمان دوست نبودن ولی به خدا اصغر فرهادی لایق جایزه اسکار نیست . مطمئن باشید از اسکار سیاسی تر وجود نداره . الان آمریکا فقط فکر و ذهنش مردم ایرانه می دونید ویزا یه مرد ایرانی چقدر ارزش داره ؟؟؟ یه افغانی بالاتر از یه ایرانی ویزاش ارزش داره …. خوب مشخصه هالیوود می خواد ما رو بد جلوه بده …. (هر چند بد هستیم) ولی دوس داره تو سینما هم بدتر جلوه بده…. یه نگاه به فیلم True Romance1993 بندازید وقتی دختره و پسره تو رستوران داشتن غذا… ادامه »

المیرا
Guest
Member
المیرا

به نظر من که فیلم جدایی یک فیم با موضوع ساده بود و وقتی اسکار گرفت من تعجب کردم 😮 بیایم بدون تعصبات الکی نظر بدیم فیلم گذشته هم یک فیلم ساده است دوباره همون فضاهای تکراری و کلیشه ای از اقای فرهادی مثل درباره ی الی و جدایی و…البته گذشته یک نسخه از جداییه.این زرنگیه فرهادی رو میرسونه که خواسته یک فیلم دو ملیتیه ایران کشور خودش و فرانسه کشوری که جشنواره کن مختص یه اونه بسازه و مسلما داوران جشنواره اونقدر بی فکر عمل نمیکنن که نخل طلایی به فرهادی برسه البته اگه دوباره نخوان با سیاست عمل… ادامه »

bbq
Guest
Member
bbq

عادت همیشگی ما ایرانیا… یا اینقد از فرهادی تمجید میکنید که ایشون رو تا حد چه میدونم کوبریک و .. بالا میبرید یا اینکه ندیده میگید فیلمش مزخرفه و خودشم کارگردان نیست آقا یه کم منطقی باشید خواهشا بذار فیلمش بیاد ببینید بعد…در ضمن من نمیدونم چه اصراری هست که ما همیشه تو سر قهرمان ها مون میزنیم طرف اسکار رو برده .. وجهه ی وحشتناک ما ایرانیا رو حداقل در عالم هنر التیام بخشیده به جای اینکه افتخار بکنیم میایم ازش به ناحق بد میگیم…شما ها لیاقتتون همون سلحشور بی پدر مادره

امین amin
Guest
Member
امین amin

امیدوارم دوباره فرهادی برای مطرح شدن از نقطه ضعف داوران خارجی استفاده نکرده باشه و فقط به روایت فیلمش پرداخته باشه نه به نشان دادن وضعیت اخلاقی بد ایرانیها که به مردم خارج از ایران مربوط نمیشه

مصیب
Guest
Member
مصیب

ali reza:سلام به همه امتیاز فیلم گذشته در IMDb به ۹٫۱ رسید!!!! 😆 😆

تبریک به اصغر فرهادی
امیدوارم نخل طلا رو بگیری

سلیقه ی اسکار و کن وبرلین و… که مثل imdb نیست imdb هم یه ادمی مثل من و شما یه سلیقه ای داره حالا اونم خوشش اومده . چرا اینقده شلوغش میکنین. روزی روزگاری تو اسکار و هیچ مراسم دیگه جایزه نگرفت ولی imdb بهش ۸ و خورده ای داده . ۸)

امید کیا
Member
Member
امید کیا

ali reza:سلام به همه امتیاز فیلم گذشته در IMDb به ۹٫۱ رسید!!!! 😆 😆

تبریک به اصغر فرهادی
امیدوارم نخل طلا رو بگیری

۹٫۱?فکر کنم تا چند سال دیگه ۲۵۰ imdb تبدیل به لیست کارای اصغر فرهادی بشه
پالپ فیکشن،شاوشنک،ما داریم میاییم(بر وزن کربلا کربلا خوانده شود) 😀

َA-Y
Member
Member
َA-Y

سلام به همه امتیاز فیلم گذشته در IMDb به ۹٫۱ رسید!!!! 😆 😆

تبریک به اصغر فرهادی
امیدوارم نخل طلا رو بگیری

امید کیا
Member
Member
امید کیا

کیشلوفسکی:

ناشناس:به نظر من گذشته همون جداییه اما نسخه فرانسویش فقط فضا تغییر کرده و از اون حالت سرد به گرمتر تبدیل شده حتی صحنه مربوط به تصادف و آشپرخونه هم تو جدایی بود

آقا دمت گرم با دیدن یه تریلر نصفه نیمه کل خاندان فیلم رو چطوری میبری زیر سوال آخه؟

تریلر نصفه و نیمه کجا بود خبر نداری ایشون یکی از داوران جشنواره کن و یکی از منتقدان هالیوود ریپورتر هستن 😀

samira m
Member
Member
samira m

a-z:آرگو و جدایی مشخص کردن که این جشنواره های سینمایی فاقد ارزش هنری ان حالا این کن که داره این سیاست بازی تکرار میکنه حالا هم فرانسه ازش خواسته جدایی رو بازسازی و کپی کنه به روش دلخواه اونها پس عجیب نیست اگه نخل طلای فرانسه هم بگیره یعنی هدف همین بوده!! تا کی توهم توطئه ؟؟؟؟ هنوز فیلم رو ندیده براش حکم صادر میکنین ، نظر تمام منتقدها و کارشناسای سینمایی رو به جرم سیاسی بودن زیر سوال می برین و از الان پیش بینی میکنین که اگه خدای نکرده این فیلم نخل طلا رو برد به فلان دلیله… ادامه »

a-z
Guest
Member
a-z

آرگو و جدایی مشخص کردن که این جشنواره های سینمایی فاقد ارزش هنری ان حالا این کن که داره این سیاست بازی تکرار میکنه
حالا هم فرانسه ازش خواسته جدایی رو بازسازی و کپی کنه به روش دلخواه اونها پس عجیب نیست اگه نخل طلای فرانسه هم بگیره یعنی هدف همین بوده!!

کیشلوفسکی
Guest
Member

ناشناس:به نظر من گذشته همون جداییه اما نسخه فرانسویش فقط فضا تغییر کرده و از اون حالت سرد به گرمتر تبدیل شده حتی صحنه مربوط به تصادف و آشپرخونه هم تو جدایی بود

آقا دمت گرم با دیدن یه تریلر نصفه نیمه کل خاندان فیلم رو چطوری میبری زیر سوال آخه؟

hesam bahrami
Guest
Member
hesam bahrami

از نقدی که در سایت گذاشتین متشکرم …
بی صبرانه منتظر دیدن این فیلمم …
امیدوارم این بار آقای فرهادی نخل طلای کن هم بگیره و باز هم باعث افتخار ایرانیان بشه.

شبنم سید مجیدی
Guest
Member
شبنم سید مجیدی

P78:ببخشید می دونم یکم زیادی نظرم چرته ولی نمیشد از یه منتقد دیگه بزارین؟؟؟ (یکی که حد اقل بهش ۹-۱۰ داده باشه)

هنوز نقد های زیادی از این فیلم نیومده و ما میخواستیم که سریع نقدی از اون بذاریم. پیتر برادشاو بین همه کسانی که نقد نوشتن منتقد شناخته شده تر و بهتریه. گاردین هم که دیگه نیاز به توضیح نداره!
کاری به نمره دادنش ندارم.(که البته ۸ هم نمره خوبیه) اما کاملاً از متن معلومه که چقدر فیلم رو دوست داشته.

P78
Member
Member
P78

ببخشید می دونم یکم زیادی نظرم چرته ولی نمیشد از یه منتقد دیگه بزارین؟؟؟ (یکی که حد اقل بهش ۹-۱۰ داده باشه)

sepanta arya
Member
Member
sepanta arya

اولاً اصغر فرهادی همین که اسکار رو برد یعنی بزرگ و هر چی هم بگم بد شما می گید بزرگه (اسکاری که داره از بد بدتر با یه کم فرق بدو انتخاب می کنه… ) اسکار یعنی زمانی که همفری بوگارت اسکارو بهش دادن بدون اینکه نگاه کنن ببینن رقیبش کیه؟ (مارلون براندو) واسشون مهم نبود فیلم سیاسی باشه یا چیزی فقط مهم این بود که کدوم بهتر بازی کرده . نه الان !!! فیلم ایرانی همه یه داستان دارن . اینم مثل فیلم قدیمیشه….. می تونید یه فیلم ترکی Head-On مراجعه کنید نویسنده عالی کارگردان عالی (هر دو تا… ادامه »

ناشناس
Guest
Member
ناشناس

به نظر من گذشته همون جداییه اما نسخه فرانسویش فقط فضا تغییر کرده و از اون حالت سرد به گرمتر تبدیل شده حتی صحنه مربوط به تصادف و آشپرخونه هم تو جدایی بود