The Martian (مریخی)

 

کارگردان : Ridley Scott

نویسنده : Drew Goddard

بازیگران : Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig

هزینه تولید: ۱۰۸ میلیون دلار

محصول کشور: ایالات متحده آمریکا

کمپانی توزیع کننده: ۲۰th Century Fox

خلاصه داستان : فیلم درباره فضانوردی به نام مارک واتنی است که در یک سفر فضایی به مریخ، پس از آنکه درگیر طوفان شد به حال خود رها شده چرا که همراهانش او را مرده فرض کرده اند، حال او در این سیاره به تنهایی گیر افتاده و با منابع محدودی که دارد باید از هوش و ذکاوت خود استفاده کند تا راهی پیدا کند و سیگنالی به زمین بفرستد.

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۸.۸ از ۱۰ (۳.۵ از ۴)

 

 

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/4286/TheMartian1.jpg«مریخی»( The Martian) آخرین کار از مجموعه فیلمهای علمی تخیلی واقع گرایانه است- این دسته فیلمها از المانهای عامه پسند فضایی این ژانر اجتناب میکنند و در عوض روی جنبههای باورپذیر تمرکز میکنند. بعد از نمایش «در میان ستارگان»(Interstellar) کریستوفر نولان (و هنرنمایی دو بازیگر مشترک)، «مریخی» به گمانه زنی درباره نحوه رفتن انسان به مریخ در آینده نزدیک میپردازد. به استثنای یک پایان تقریباً بالاتر از حد انتظار، فیلم اغلب از ایسمهای هالیوودی، که گاهاً ژانر علمی تخیلی را به فانتزی آینده گرایانه تنزل میدهند، اجتناب می کند. این فیلم نه اثری اکشن محور و نه مبالغه‌ای از جلوههای ویژه است. «مریخی» میتواند داستانی درون نگرانه درباره این که اوضاع چطور می تواند باشد اگر ما تنها ساکن دنیایی دوردست باشیم و بدانیم که برقراری ارتباط سریع با دیگران مقدور نیست و سریعترین اقدام برای نجات ما در کمتر از یک سال آینده محقق نخواهد شد. این فیلم همچنین به آزمایش این میپردازد که چگونه ضرورت میتواند مادر خلاقیت شود- نه تنها برای کسی که در فضا زنده مانده است بلکه برای انسانهایی که روی زمین به دنبال یافتن راهی برای نجات او هستند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/4286/TheMartian2.jpgرویدادهای «مریخی» در آینده نزدیکی رخ میدهند، اگرچه هرگز در فیلم تاریخ دقیقی ذکر نمیشود. با شروع فیلم، خدمه شش نفره ماموریت آرس ۳ را میبینیم که در سطح مریخ مشغول انجام آزمایشات و جمع آوری نمونه هستند. علاوه بر مارک واتنی فضانورد (با بازی مت دیمون) و کاپیتانِ ماموریت، ملیسا لوییس (جسیکا چستین)، این افراد عبارتند از خلبان، ریک مارتینز (مایکل پنا)، الکس وگل، شیمی دان (اکسل هنی)، و دو متخصص به نامهای بث یوهانسن (کیت مارا) و کریس بک (سباستین استن). نزدیک شدن طوفانی بزرگ- طوفانی که میتواند خانههای مصنوعی شکننده را در هم بشکند- لوییس را وادار به صدور دستور تخلیه فوری میکند. در تلاش برای رسیدن به سفینه واتنی با یک قطعه نخاله در حال پرواز برخورد میکند و گم میشود و همه فکر میکنند که او مرده است. دوستانش با ناامیدی او را ترک میکنند و به زمین بر می گردند. وقتی که ناسا اخبار را دریافت میکند، تدی ساندرز، مدیر (جف دانیلز)، و کنترلگر ماموریت مریخ، وینسنت کاپور (چیوتل اجیوفور)، اخبار مرگ واتنی را علنی میکنند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/4286/TheMartian3.jpgاما واتنی نمرده است. گرچه به سختی آسیب دیده، اما میتواند از یک کیت پزشکی اورژانسی برای بستن زخمش استفاده کند و بعد از کنار آمدن با وخامت شرایطش به ارزیابی آنچه باید برای زنده ماندن انجام دهد میپردازد. ظرف مدت یک ماه ناسا از زنده ماندن وی باخبر میشود و دیری نمیپاید که امکان ارسال پیامهای ابتدایی میسر میشود. بعد فیلم به جدال با زمان برای زنده ماندن واتنی قبل از تمام شدن آذوقه اش تبدیل میشود.

اکثر فیلمهای ساخته شده درباره مریخ (که تعدادشان هم زیاد است) در واقع ترکیبی از ژانرهای علمی تخیلی و وحشت یا علمی تخیلی و هیجان انگیز هستند که تاکید کمی بر بخش «علمی تخیلی» این معادله دارند. با توجه به این که «مریخی» علاقهای به جنبه بهره برداری ندارد، به استثنایی در قاعده این قبیل فیلمها تبدیل شده است. در عوض خویشاوند نزدیک داستانهای علمی تخیلی معروفی مانند «ماه»(Moon) ،«جاذبه»(Gravity) و «در میان ستارگان» است و به برخی درونمایههای مشابه فیلمهایی مانند «دورافتاده»(Cast Away) و «لمس خلا»(Touching the Void) میپردازد. درام «مریخی» از دل تلاش برای نمایش این که چگونه این کاراکتر سعی میکند تا بر انزوا غلبه کند متولد میشود. قطعاً در فیلم چالشهای فیزیکی دیده میشوند اما دشواری های روانی متقاعد کننده ترین المانهای فیلم هستند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/4286/TheMartian4.jpgاگرچه مفهوم یک رابینسون کروزوئه مدرون رها شده در مریخ ممکن است چیزی شبیه یک پیشنهاد نا امید کننده باشد، لحن فیلم هرگز به قلمرو تاریکی و افسردگی نزدیک نمیشود. بدون منحرف شدن از جدی بودن شرایط، ریدلی اسکات این فیلم را با لحظاتی کم اهمیت و کمدی مناسب پیوند میزند. ویدئوژورنال‌های درون نگرانه واتنی نه تنها کارایی و نوآوری وی را نشان میدهند بلکه نشان از شوخ طبعی وی دارند. همچنین، برخی از صحنههای زمینی فیلم، در حالی که ظاهراً کمدی نیستند، اما با حسی نشاط آور ساخته شدهاند.

این فیلم فرصت نادری برای مت دیمون بود تا دامنه استعداد خود را نشان دهد. در این فیلم او نه یک قهرمان اکشن، نه یک نقش مکمل و نه در سایه جرج کلونی است، او در این فیلم بازی در حد و اندازههای بازیاش در «جدامانده»( The Departed) به عنوان بهترین بازی زندگیاش ارائه میدهد. اما یک تفاوت کلیدی وجود دارد: در این فیلم او با افرادی مانند لئوناردو دی کاپریو، جک نیکلسون و مارتین شین احاطه نشده است. این فیلم دیمون است و به سختی میتوان در تلاش او به برگرداندن واتنی به زندگی ایرادی گرفت.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/4286/TheMartian5.jpgترس، دلتنگی، تنهایی، ناامیدی و شادی…. همه اینها را می توان اینجا دید. فقط یک بار واتنی تسلیم ناامیدی می شود و آن یک بار هم زیاد طول نمیکشد. بازیهای دیگر نیز تاثیرگذار هستند، بازیگرانی مانند جسیکا چستین، کریستین ویگ، چیوتل اجیوفور و شون بین در فیلم حضور دارند اما نقششان چندان پررنگ نیست. آنها حمایت میکنند و هرگز تهدیدی برای دور شدن نورافکن از روی دیمون محسوب نمیشوند. (با توجه به این که او نقش یک فضانورد تنها افتاده را در «در میان ستارگان» بازی کرده است، چه کسی میتوانست تصور کند که او نامزد هالیوود برای ایفای این نوع نقش باشد).

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/4286/TheMartian6.jpgریدلی اسکات در مقام کارگردان گزینهای است که نمیتوان از او به سادگی گذشت. گرچه به سختی می توان در کارنامه وی کار ضعیف پیدا کرد، اما فیلمهای او به خصوص در سالهای اخیر ترکیبی از کارهای ضعیف و قوی بودهاند. بااین حال، وقتی که پای ژانر علمی تخیلی به میان می‌آید کارنامه اسکات حرف ندارد: بیگانه، بلید رانر، پروموتئوس- دو کلاسیک خوب و یک ادیسه ضعیف اما متقاعد کننده. «مریخی» با موارد فوق فرق میکند اما کمتر اثرگذار نیست. اسکات از جلوههای ویژه به عنوان ابزاری برای بالا بردن تجربه استفاده میکند و نه به عنوان روشی برای تعریف آن. بسیاری از جلوههای «مریخی» از تنوع عملی برخوردار هستند به طوری که از CGI در وهله اول برای ایجاد حس دگردنیایی در چشم انداز مریخی به کار رفته است. سکانسهای فضایی تقریباً به اندازه این سکانسها در «جاذبه» خوب هستند. نسخه سه بعدی گرچه به اندازه فیلم آلفونسو کوآرون در سال ۲۰۱۳ تاثیر گذار نیست، اما به نظر غیرضروری و سطحی نمیآید. کارگردانی با ویژگیهای اسکات می تواند دست به کارهای جالبی بزند، البته وقتی که شرایطش پیش بیاید و اینجا این شرایط رخ داده است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/4286/TheMartian7.jpg«مریخی» بر اساس داستانی از اندی ویر با همین نام ساخته شده است و از یک رویکرد علمی مشابه در بسیاری از صحنههایش استفاده کرده است. ناسا هم در مرحله فیلمنامه و هم در طول فیلمبرداری همکاری کرده است، گرچه در فیلم مواردی وجود دارند که در آنها «مریخی» از قوانین فیزیک دور میشود اما در مجموع یکی از دقیقترین فیلمهایی است که سفر به فضا را تاکنون به تصویر کشیدهاند. این دقت یکی از فاکتورهایی است که دیمون و اسکات را به این پروژه جلب کرده است و ادامه مشارکت ویر باعث شد که ناسا نیز وارد شود.

در اکران «مریخی»، کمپانی فاکس قرن بیستم نمای اول را در رقابت اسکار ۲۰۱۵ پخش کرد. اگرچه فیلمهای ژانر علمی تخیلی اغلب در گرماگرم فصل تابستان پخش میشود تا در بحبوحه فیلمهای جدی فصل پاییز، اما «مریخی» یک استثنا است. افرادی که مشتاق تماشای اکشنهای نفسگیر و تدوین های پشت سرهم هستند شاید ممکن است ضرباهنگ این فیلم را بیش از حد سنجیده تصور کنند. شاید نتوانند به ارزش شخصیت پردازی آن و ایجاد تنش آهسته اما انکارناپذیر آن پی ببرند. این یک فیلم علمی تخیلی برای مخاطبان ریزبین است و از این روی تجربهای رضایتبخش محسوب میشود.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

 


 

 

منتقد: ایمان عباسی

 

 

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/6578/phoca_thumb-1Copy.jpg“مریخی” اسکات با نشانه رفتن یکی از سرگرم کننده ترین و روی بورس ترین موضوعات, سعی در نجات خود دارد, “مبارزه انسان در شرایط سخت برای زنده ماندن”. حتی فیلم امسال ایناریتو نیز حول همین موضوع مانور می دهد, همچنین “۱۲۷ ساعت”, “جاذبه” و… بسیاری از آثار مطرح که شامل این مضمون هستند. نقطه مشترک این آثار, سرگرم کننده بودن و جذاب بودنشان در نگاه اول است. فارغ از کیفیت اثر, این چالش (مبارزه برای زندگی) همواره برای مخاطبین پرکشش بوده, اسکات نیز با علم به این موضوع وارد میدان می شود, به صورتی که تمرکز کامل اثر بر این چالش است (نحوه مبارزه کاراکتر محوری در شرایطی بسیار دشوار, برای زندگی) شاید سخت تر از چالشی که در “۱۲۷ ساعت” با آن مواجه بودیم, “مردی که در سیاره ای تنها میماند!”. همچون سایر آثار در این مجموعه, این پیرنگ نیز در نگاه اول بسیار جذاب است اما اگر با دقت اثر را بررسی کنیم, به این نکته می رسیم که اسکات در “مریخی” حرف بیشتری برای گفتن ندارد, تکیه بر موضوعی جذاب, همین. فیلمساز از این بار دراماتیک و پتانسیل موجود در ایده اولیه, استفاده نکرده و به صورت سرسری و سطحی به همین ویژگی اکتفا می کند. نهایتا با یک اثر معمولی هالیوودی طرف هستیم که به هیچ وجه کاراکتری نساخته و به شدت اسیر قصه است. فیلم از اواسط ماموریت یک تیم تحقیقاتی در مریخ کار خود را شروع میکند, فردی که قرار است در فیلم نقشی محوری داشته باشد -مارک- با مانور بیشتر قابل تشخیص است, در ابتدا از آن تیپ های مثبت شیفته علم معرفی می شود که گویا خورده رابطه احساسی نیز با فرمانده ماموریت دارد, ناگهان طوفان شده و “مارک” ناپدید می شود, سایر اعضا نیز از سر ناچاری مجبور به رها کردن او می شوند, فرمانده سخت تر از او دل می کند که این گمانه اولیه برای وجود رابطه میان آن دو را قوی تر میکند. به هر روی با جلوه های ویژه نه چندان جالب و ضرب آهنگی به شدت بالا در حدود ۱۰ دقیقه ما به وسط یک ماموریت پرتاب می شویم و سپس نابودی ماموریت و تنها ماندن یکی از افراد را شاهدیم, فردی که قرار است در ادامه با او همراه باشیم, استارت چندان جالبی نیست …

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/6578/phoca_thumb-3Copy.jpgمارک تنها در ایستگاه فضایی, بی آنکه کسی از زنده بودن او خبر داشته باشد, با کوچکترین کور سوی امید باید برای زنده ماندن تلاش کند, اینجسات که خلاقیت و هنر فیلمساز در بهره گیری از این موقعیت دراماتیک مشخص می شود, کاراکتر محوری شروع به فیلم گرفتن از خود و درد و دل کردن با آن میکند, کاری که در ادامه نیز شاهد آن هستیم, این فرمول با رگه های مستند گونه به نوعی به همذات پنداری با کاراکتر اصلی کمک میکند, حس میشود که کاراکتر قصه در حال صحبت با ماست, فرمولی که در صورت پرداخت درست کاراکتر, به یک ارتباط حسی درست با او منتج می شود, اتفاقی که به عنوان مثال در “۱۲۷ ساعت” افتاد, در “مریخی” اما فیلمساز کوچکترین تلاشی برای معرفی کاراکترش به ما نمی کند, “مارک” کیست؟ او میتواند هرکسی باشد! در واقع در این اثر ما صرفا با یک انسان به مفهوم عام طرف هستیم که در حال مبارزه برای زنده ماندن است, اینکه این انسان کیست؟ چه انگیزه ها و افکاری دارد؟ درونش چه میگذرد؟ برای ما مبهم می ماند, او برای ما یک انسان غریبه و عام باقی می ماند و به همین جهت فیلم را محدود در ایده اولیه میدانم, حتی زمانی که با فرمانده اش به صورت خصوصی صحبت میکند و از رابطه اش با پدر و مادر و خانواده اش می گوید نیز همه چیز عام است, به دیالوگ ها توجه کنید: “بهشون بگو ازشون ممنونم که پدر و مادرم بودن و خیلی دوستشون دارم …” هیچ رابطه خاصی تصویر نمیشود, حتی رابطه صمیمانه اش با فرمانده نیز الکن است, برای چه این دو با هم رابطه نزدیکی دارند؟ حتی در ابتدای تنهایی “مارک” در ایستگاه فضایی نیز می بینیم که وسایل فرمانده را جمع کرده و وسواس و علاقه خاصی نسبت به او دارد, اما فرمانده داستان ما, خود ازدواج کرده و در نهایت نیز او را در آغوش همسرش داریم, رابطه ای مبهم که بی سر و ته تصویر می شود و بی سر و ته تر رها می شود!
شاید بشود گفت برای فیلم مهم نیست که چه کسی قرار است به چالش کشیده شود, بلکه این چالش است که مهم است.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/6578/phoca_thumb-4Copy.jpgدر روایت موازی وضع از این نیز وخیم تر است, به صورت همزمان تلاش مسئولین را برای برقراری ارتباط و نجات “مارک” شاهد هستیم, این بخش از کار پر از تیپ و حتی ماقبل آن است! تیپ های متعددی از گوشه و کنار با یک اعلامیه که نام و جایگاهشان را مشخص می کند, بی سر و ته وارد کار شده و گوشه ای از آن را می گیرند, آدم هایی که برای مخاطب به همان اعلامیه ها محدود می شوند بی آنکه پرداخت مستقلی داشته باشند, پس نگرانی هایشان, حس هایشان, روابطشان, مانور هایی که دوربین روی آن ها میدهد و قصد دارد درام شکل دهد, همگی سطحی و کار نشده است! تنها تیپ مشخصی که مقداری شناسنامه دارد, رئیس ناسا, تیپی محافظه کار است که از رسانه ها و مردم هراس داشته و به اصطلاح آبرو برایش از هرچیز مهمتر است که باز هم به ابهاماتی می رسیم, آنقدر بر این ویژگی ها فوکوس میشود که مخاطب در اواسط حس می کند او “مارک” را مرده میخواهد! در ادامه اما می بینیم که پیگیر زنده نگه داشتنش است و در نهایت مخاطب با سردرگمی به لبخند رضایتش هنگام نجات “مارک” می رسد! یا آن سیاه پوست به اصطلاح نابغه که همه ی حضورش در فیلم شاید ۱۰ دقیقه باشد! گویا فیلمساز هرجا که گیر می کند, تیپی ساخته و برای حل مشکل وارد اثر می کند و سپس او را از داستان حذف می کند. “مریخی” اسکات در حد این ایده باقی می ماند “تلاش سرگرم کننده انسان برای بقا” همین.

اختصاصی نقد فارسی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

179
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
179 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
FilmBine Amateur7saeedsurenaیه بد اقبالمهرداد مصوریpjk Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
جلال
Guest
Member
جلال

اوووووه……ببین چه خبره.حدس میزدم این دعواها سر فیلم های نولان و اسکات بشه.ولی خب به حرفام گوش کنید: اولا مقایسه ی نولان و اسکات احمقانست یه نفر اون پایین حرف قشنگی زد:اگه ریدلی اسکات نبود که فیلمای شاهکاری مثل بیگانگان و بلید رانر رو بسازه الان فیلمسازایی مثل نولان به وجود نمیومدن.این یه حقیقتیه که نمیشه کتمان کرد. دوما اگه اسکار به فیلمهای نولان توجه نمیکنه بی دلیل نیست.فیلمهای نولان متظاهرانست.نولان تو فیلماش بیشتر سعی میکنه خودشو نشون بده تا مفهومی برسونه و میخواد قدرت کارگردانی و استعداد خودشو به رخ بکشه و خودنمایی کنه.اکادمی اسکار از این دست فیلمها… ادامه »

Soheil96
Guest
Member
Soheil96

مریخی هر چی که باشه ، از فیلم نولان بهتره و خواهشا برای مقایسه ی نولان و اسکات از آی ام دی بی مثال نزنید . همین آی ام دی بی فیلمهایی رو بشون بالای هشت داده که آدموهنده اش میگیره . من خودک یک طرفدار نولانم و عاشق سه گانه ی بتمن و تعقیب و ممنتو و پرستیژ هستم . اینسپشن به نظرم متوسطه و میان ستاره ای بد . اسکات هم فیلم بد زیاد داره ولی بسیار هم فیلم قوی داره . مقایسه ی نولان با اسکات به نظرم شوخیه . مثل اینه که بگی بتمن بهتره یا… ادامه »

Soheil96
Guest
Member
Soheil96

Syn_gh18: اق جوکر: hossein7mg:این فیلم در واقع سومین فیلم در ژانر فضانوردی در ۳ سال اخیر بود. واقعن بعد از دیدن فیلم فهمیدم در حق کریس نولان ناحقی شده چتور گراویتی و مریخی این همه نامزد اسکار شدند و فیلم بین ستاره ای کمتر مورد توجه آکادمی قرار گرفت. تخیل این فیلم بسیار بیشتر از بین ستاره ای بود ب طوری که برای هر مشکل محال یه راه حل ساده پیدا می کرد چقد فضای این فیلم white بود چقد کمدی بود اصن .. مت دیمون سوپرمن شده بوده.حتی زندگیش راحتتتر از زمین بود در فیلم گراویتی ساندتراکهای بهتر و… ادامه »

Soheil96
Guest
Member
Soheil96

Hossein7mg: اق جوکر: hossein7mg:این فیلم در واقع سومین فیلم در ژانر فضانوردی در ۳ سال اخیر بود. واقعن بعد از دیدن فیلم فهمیدم در حق کریس نولان ناحقی شده چتور گراویتی و مریخی این همه نامزد اسکار شدند و فیلم بین ستاره ای کمتر مورد توجه آکادمی قرار گرفت. تخیل این فیلم بسیار بیشتر از بین ستاره ای بود ب طوری که برای هر مشکل محال یه راه حل ساده پیدا می کرد چقد فضای این فیلم white بود چقد کمدی بود اصن .. مت دیمون سوپرمن شده بوده.حتی زندگیش راحتتتر از زمین بود در فیلم گراویتی ساندتراکهای بهتر و… ادامه »

Syn_gh18
Guest
Member
Syn_gh18

اق جوکر: hossein7mg:این فیلم در واقع سومین فیلم در ژانر فضانوردی در ۳ سال اخیر بود. واقعن بعد از دیدن فیلم فهمیدم در حق کریس نولان ناحقی شده چتور گراویتی و مریخی این همه نامزد اسکار شدند و فیلم بین ستاره ای کمتر مورد توجه آکادمی قرار گرفت. تخیل این فیلم بسیار بیشتر از بین ستاره ای بود ب طوری که برای هر مشکل محال یه راه حل ساده پیدا می کرد چقد فضای این فیلم white بود چقد کمدی بود اصن .. مت دیمون سوپرمن شده بوده.حتی زندگیش راحتتتر از زمین بود در فیلم گراویتی ساندتراکهای بهتر و فضای… ادامه »

SINAS
Guest
Member
SINAS

مریخی فیلم بسیار خوب و جذابی بود . شاهکار نبود ولی واقعا قشنگ بود . فیلم در مورد بقا بود و بازی دیمون و فیلمبرداری و فضاسازی اسکات فوف العاده بود . فیلم بینهایت سرگرم کننده اس . فیلم اشکالاتی هم داره به نظرم اما این اشکالات کم باعث از بین رفتن جذابیت فیلم نمیشه . فیلم گنده گویی و فلسفه بافی نکرد و میشه گفت اندازه ای که ادعا داره حرف میزنه و این یعنی یک فیلم خوب . نمره ی من به شخصه به این فیلم ۸ از ۱۰ هست . فیلم جذاب ، سرگرم کننده و خوش… ادامه »

hossein7mg
Guest
Member
hossein7mg

اق جوکر: Hossein7mg: اق جوکر: hossein7mg:این فیلم در واقع سومین فیلم در ژانر فضانوردی در ۳ سال اخیر بود. واقعن بعد از دیدن فیلم فهمیدم در حق کریس نولان ناحقی شده چتور گراویتی و مریخی این همه نامزد اسکار شدند و فیلم بین ستاره ای کمتر مورد توجه آکادمی قرار گرفت. تخیل این فیلم بسیار بیشتر از بین ستاره ای بود ب طوری که برای هر مشکل محال یه راه حل ساده پیدا می کرد چقد فضای این فیلم white بود چقد کمدی بود اصن .. مت دیمون سوپرمن شده بوده.حتی زندگیش راحتتتر از زمین بود در فیلم گراویتی ساندتراکهای… ادامه »

SINAS
Guest
Member
SINAS

اق جوکر: Hossein7mg: اق جوکر: hossein7mg:این فیلم در واقع سومین فیلم در ژانر فضانوردی در ۳ سال اخیر بود. واقعن بعد از دیدن فیلم فهمیدم در حق کریس نولان ناحقی شده چتور گراویتی و مریخی این همه نامزد اسکار شدند و فیلم بین ستاره ای کمتر مورد توجه آکادمی قرار گرفت. تخیل این فیلم بسیار بیشتر از بین ستاره ای بود ب طوری که برای هر مشکل محال یه راه حل ساده پیدا می کرد چقد فضای این فیلم white بود چقد کمدی بود اصن .. مت دیمون سوپرمن شده بوده.حتی زندگیش راحتتتر از زمین بود در فیلم گراویتی ساندتراکهای… ادامه »

SINAS
Guest
Member
SINAS

اق جوکر: Hossein7mg: اق جوکر: hossein7mg:این فیلم در واقع سومین فیلم در ژانر فضانوردی در ۳ سال اخیر بود. واقعن بعد از دیدن فیلم فهمیدم در حق کریس نولان ناحقی شده چتور گراویتی و مریخی این همه نامزد اسکار شدند و فیلم بین ستاره ای کمتر مورد توجه آکادمی قرار گرفت. تخیل این فیلم بسیار بیشتر از بین ستاره ای بود ب طوری که برای هر مشکل محال یه راه حل ساده پیدا می کرد چقد فضای این فیلم white بود چقد کمدی بود اصن .. مت دیمون سوپرمن شده بوده.حتی زندگیش راحتتتر از زمین بود در فیلم گراویتی ساندتراکهای… ادامه »

اق جوكر
Guest
Member
اق جوكر

Hossein7mg: اق جوکر: hossein7mg:این فیلم در واقع سومین فیلم در ژانر فضانوردی در ۳ سال اخیر بود. واقعن بعد از دیدن فیلم فهمیدم در حق کریس نولان ناحقی شده چتور گراویتی و مریخی این همه نامزد اسکار شدند و فیلم بین ستاره ای کمتر مورد توجه آکادمی قرار گرفت. تخیل این فیلم بسیار بیشتر از بین ستاره ای بود ب طوری که برای هر مشکل محال یه راه حل ساده پیدا می کرد چقد فضای این فیلم white بود چقد کمدی بود اصن .. مت دیمون سوپرمن شده بوده.حتی زندگیش راحتتتر از زمین بود در فیلم گراویتی ساندتراکهای بهتر و… ادامه »

esmaeil7
Guest
Member
esmaeil7

خیلی ساده و قابل پیش بینی بود… کاملا مشخص بود مت دیمون توسط سفینه خودش نجات پیدا میکنه

Hossein7mg
Guest
Member
Hossein7mg

اق جوکر: hossein7mg:این فیلم در واقع سومین فیلم در ژانر فضانوردی در ۳ سال اخیر بود. واقعن بعد از دیدن فیلم فهمیدم در حق کریس نولان ناحقی شده چتور گراویتی و مریخی این همه نامزد اسکار شدند و فیلم بین ستاره ای کمتر مورد توجه آکادمی قرار گرفت. تخیل این فیلم بسیار بیشتر از بین ستاره ای بود ب طوری که برای هر مشکل محال یه راه حل ساده پیدا می کرد چقد فضای این فیلم white بود چقد کمدی بود اصن .. مت دیمون سوپرمن شده بوده.حتی زندگیش راحتتتر از زمین بود در فیلم گراویتی ساندتراکهای بهتر و فضای… ادامه »

اق جوكر
Guest
Member
اق جوكر

hossein7mg:این فیلم در واقع سومین فیلم در ژانر فضانوردی در ۳ سال اخیر بود. واقعن بعد از دیدن فیلم فهمیدم در حق کریس نولان ناحقی شده چتور گراویتی و مریخی این همه نامزد اسکار شدند و فیلم بین ستاره ای کمتر مورد توجه آکادمی قرار گرفت. تخیل این فیلم بسیار بیشتر از بین ستاره ای بود ب طوری که برای هر مشکل محال یه راه حل ساده پیدا می کرد چقد فضای این فیلم white بود چقد کمدی بود اصن .. مت دیمون سوپرمن شده بوده.حتی زندگیش راحتتتر از زمین بود در فیلم گراویتی ساندتراکهای بهتر و فضای دارک تر… ادامه »

عاليجناب سياه پوش
Guest
Member
عاليجناب سياه پوش

١ سال تلاش براى نجات یک نفر برابر است با ٣ ثانیه قتل عام ٢۴٠ هزار بیگناه ژاپنى!
… 😐

hossein7mg
Guest
Member
hossein7mg

این فیلم در واقع سومین فیلم در ژانر فضانوردی در ۳ سال اخیر بود. واقعن بعد از دیدن فیلم فهمیدم در حق کریس نولان ناحقی شده چتور گراویتی و مریخی این همه نامزد اسکار شدند و فیلم بین ستاره ای کمتر مورد توجه آکادمی قرار گرفت. تخیل این فیلم بسیار بیشتر از بین ستاره ای بود ب طوری که برای هر مشکل محال یه راه حل ساده پیدا می کرد چقد فضای این فیلم white بود چقد کمدی بود اصن .. مت دیمون سوپرمن شده بوده.حتی زندگیش راحتتتر از زمین بود در فیلم گراویتی ساندتراکهای بهتر و فضای دارک تر… ادامه »

skyboy
Guest
Member
skyboy

برجام:خاری دلواپسان: Skyboy: rooney: skyboy:این فیلم منو نسبت به بین ستاره ای نولان کمتر درگیر کرد ولی بیشتر گیج شدم! انواع اصطلاحات و محاسبات علمی به گونه ای بود که مجبور به فشار دگمه پوز بودم تا بلکه ازشون سر دربیارم! اما مفاهیم فیلم نولان حداقل واسه من قابل هضم تر بود میگن سینما رو سیاسی نکنین اما امریکایی هایی که واسه نجات جون هموطنشون این جوری به تکاپو میافتن خوب بود به کشته شدن ادمایی که به دست هم پیماناشون ثبت میشد هم این قدر موضع دلسوزانه داشتن تو رو به خدا….تو رو به جون عزیزت….تو رو به هرچی… ادامه »

Syn_gh18
Guest
Member
Syn_gh18

آقایون ,استادا جون هر کی که دوست دارین ولش کنین این بحثا رو… یه مقدار برین بالا تر ببینین مطلبی که دارین زیرش کامنت میزارین درباره ی چیه…به خدا اسم سایت نقد فارسیه ,صفحه مربوط به فیلم مریخیه,اصن چه نیازی هست درباره ی فلسطین و اسرائیل توی نقد فیلم بحث شه … اونم همچین فیلمی… اگه کسی فکر میکنه این فیلما ضد ایران و ضد اسلام و از این چیزاست,نه فیلم رو نگاه کنه ,نه بیاد اینجا نظر بده.از بقیه هم خواهش میکنم اگه دیدین یه نفر میاد فیلم رو به اینجور مسائل ربط میده شما اصن جوابشو ندین…راستی نظرتون… ادامه »

Syn_gh18
Guest
Member
Syn_gh18

Skyboy: rooney: skyboy:این فیلم منو نسبت به بین ستاره ای نولان کمتر درگیر کرد ولی بیشتر گیج شدم! انواع اصطلاحات و محاسبات علمی به گونه ای بود که مجبور به فشار دگمه پوز بودم تا بلکه ازشون سر دربیارم! اما مفاهیم فیلم نولان حداقل واسه من قابل هضم تر بود میگن سینما رو سیاسی نکنین اما امریکایی هایی که واسه نجات جون هموطنشون این جوری به تکاپو میافتن خوب بود به کشته شدن ادمایی که به دست هم پیماناشون ثبت میشد هم این قدر موضع دلسوزانه داشتن تو رو به خدا….تو رو به جون عزیزت….تو رو به هرچی که میپرستی… ادامه »

برجام:خاري دلواپسان
Guest
Member
برجام:خاري دلواپسان

Skyboy: rooney: skyboy:این فیلم منو نسبت به بین ستاره ای نولان کمتر درگیر کرد ولی بیشتر گیج شدم! انواع اصطلاحات و محاسبات علمی به گونه ای بود که مجبور به فشار دگمه پوز بودم تا بلکه ازشون سر دربیارم! اما مفاهیم فیلم نولان حداقل واسه من قابل هضم تر بود میگن سینما رو سیاسی نکنین اما امریکایی هایی که واسه نجات جون هموطنشون این جوری به تکاپو میافتن خوب بود به کشته شدن ادمایی که به دست هم پیماناشون ثبت میشد هم این قدر موضع دلسوزانه داشتن تو رو به خدا….تو رو به جون عزیزت….تو رو به هرچی که میپرستی… ادامه »

Skyboy
Guest
Member
Skyboy

rooney: skyboy:این فیلم منو نسبت به بین ستاره ای نولان کمتر درگیر کرد ولی بیشتر گیج شدم! انواع اصطلاحات و محاسبات علمی به گونه ای بود که مجبور به فشار دگمه پوز بودم تا بلکه ازشون سر دربیارم! اما مفاهیم فیلم نولان حداقل واسه من قابل هضم تر بود میگن سینما رو سیاسی نکنین اما امریکایی هایی که واسه نجات جون هموطنشون این جوری به تکاپو میافتن خوب بود به کشته شدن ادمایی که به دست هم پیماناشون ثبت میشد هم این قدر موضع دلسوزانه داشتن تو رو به خدا….تو رو به جون عزیزت….تو رو به هرچی که میپرستی و… ادامه »

rooney
Guest
Member
rooney

skyboy:این فیلم منو نسبت به بین ستاره ای نولان کمتر درگیر کرد ولی بیشتر گیج شدم! انواع اصطلاحات و محاسبات علمی به گونه ای بود که مجبور به فشار دگمه پوز بودم تا بلکه ازشون سر دربیارم! اما مفاهیم فیلم نولان حداقل واسه من قابل هضم تر بود میگن سینما رو سیاسی نکنین اما امریکایی هایی که واسه نجات جون هموطنشون این جوری به تکاپو میافتن خوب بود به کشته شدن ادمایی که به دست هم پیماناشون ثبت میشد هم این قدر موضع دلسوزانه داشتن تو رو به خدا….تو رو به جون عزیزت….تو رو به هرچی که میپرستی و معتقدی……ول… ادامه »

rooney
Guest
Member
rooney

فیلم به شدت زیبایی بود.خیلی خوش ساخت و با مفهوم و نگرش و واقع بینانه بود.بالاخره ریدلی اسکات دوباره به اوج برگشت و به همه ثابت کرد که هنوز پیر نشده و پدر سینمای علمی-تخیلیه.فیلم واقعا منو جذب خودش کرد.به نظر من از فیلم بین ستاره ای نولان بسیار واقع گرایانه تر و بهتر بود.همه چیز این فیلم عالی بود.

skyboy
Guest
Member
skyboy

این فیلم منو نسبت به بین ستاره ای نولان کمتر درگیر کرد ولی بیشتر گیج شدم!
انواع اصطلاحات و محاسبات علمی به گونه ای بود که مجبور به فشار دگمه پوز بودم تا بلکه ازشون سر دربیارم!
اما مفاهیم فیلم نولان حداقل واسه من قابل هضم تر بود
میگن سینما رو سیاسی نکنین اما امریکایی هایی که واسه نجات جون هموطنشون این جوری به تکاپو میافتن خوب بود به کشته شدن ادمایی که به دست هم پیماناشون ثبت میشد هم این قدر موضع دلسوزانه داشتن

Syn_gh18
Guest
Member
Syn_gh18

Lنقدی بر فیلم مریخی : ((آیا اسکات به همراه فضانوردش,باردیگر به زمین باز میگردد؟)) این فیلم ویژگی های خوبی دارد که در جاهای مختلف توسط افراد مختلف بیان شده. فیلمی شبیه به فیلم جاذبه و البته به نظر من , حتی کمی بهتر از آن. با بازی مت دیمن که طبق معمول از بقیه دور افتاده و جداشده و کل شخصیت های فیلم باید او را نجات دهند(مشابه نقش او در سرباز رایان و بین ستاره ای و حتی هویت بورن) سوالی که بعد از دیدن فیلم برای من پیش اومد این بود: که آیا با فیلمی رو به رو… ادامه »

ناصر
Guest
Member
ناصر

benjamin:ریدلی اسکات در ژانر حماسی تاریخی و ژانر علمی تخیلی عالی هست

لایک داره 😀

سلام.
البته همیشه هم تو تاریخی موفق نیست.مثلا فیلم حضرت موسی که با هیچ کدوم از کتب الهی سازگاری نداره رو همسن اسکات ساخته.مردم دنیا هم نا,اضی بودند.

پیمان ...
Member
Member
پیمان ...

فیلم تا وسطش دیدم.پرده ای بود،بعد ازفیلم مضخرف اکسودوس وفیلم متوسط کنسلور ،این ی اثر قابل توجهه

kael
Member
Member
kael

Invoker:امیدوارم مثل فیلم نولان نباشه چون واقعا ضعیف بود ، یک ساعت اول که درحد سیندرلا بود(به قول فراستی) ، وسطاش یه جاهایی بود که اصلا با عقل جور در نمیومد،اخرشم من ***یدم اون رباته از کجا مسئله جاذبه به اون سختی رو حل کرد و اون مسئله طولانی چطور با یه مورس ساده تو ساعت دختره جا شد 😆 فقط ۲ تا سکانس خوب داشت یکی پشت کتابخونه گریه میکرد و یکی هم اخرش که با دختر پیرش روبرو میشه… اوه اوه ، -۱۹ !!! اصلا خیلی فیلم خوبی بود Inter… باید همه اسکارا رو میگرفت ، واقعا نامردی… ادامه »

bent ben
Member
Member
bent ben

ریدلی اسکات در ژانر [b]حماسی تاریخی[/b] و ژانر [b]علمی تخیلی[/b] عالی هست

لایک داره 😀

kael
Member
Member
kael

Invoker:امیدوارم مثل فیلم نولان نباشه چون واقعا ضعیف بود ، یک ساعت اول که درحد سیندرلا بود(به قول فراستی) ، وسطاش یه جاهایی بود که اصلا با عقل جور در نمیومد،اخرشم من ***یدم اون رباته از کجا مسئله جاذبه به اون سختی رو حل کرد و اون مسئله طولانی چطور با یه مورس ساده تو ساعت دختره جا شد 😆
فقط ۲ تا سکانس خوب داشت یکی پشت کتابخونه گریه میکرد و یکی هم اخرش که با دختر پیرش روبرو میشه…

*** چیه ؟! اون نفهمیدم بود ، اگه باز *** شد به جاش میگم ندونستم مثلا 😆

kael
Member
Member
kael

امیدوارم مثل فیلم نولان نباشه چون واقعا ضعیف بود ، یک ساعت اول که درحد سیندرلا بود(به قول فراستی) ، وسطاش یه جاهایی بود که اصلا با عقل جور در نمیومد،اخرشم من نفهمیدم اون رباته از کجا مسئله جاذبه به اون سختی رو حل کرد و اون مسئله طولانی چطور با یه مورس ساده تو ساعت دختره جا شد 😆
فقط ۲ تا سکانس خوب داشت یکی پشت کتابخونه گریه میکرد و یکی هم اخرش که با دختر پیرش روبرو میشه…

reza2404
Guest
Member
reza2404

این فیلم کتابش ترجمه شده، من دارم الان کتابش رو میخونم تا بعدا با دیدن فیلمش هم لذش دو چندان بشه..خوب چون حالا حالا ها نمیشه منتظر این فیلم بود پس رفتم سراغ کتابش
مریخی- ترجمه حسین شهرابی- نشر تندیس
عجب اتفاقاتی براش افتاده، حتما بخونیدش

abolika
Guest
Member
abolika

وای خدا یعنی دارم خواب میبینم ؟ برادینلی بالاخره یه نمره بالای ۷٫۵ داد پس معلومه باس شاهکار باشه حتما باید ببینمش

bab esfanji
Member
Member
bab esfanji

عاشق فیلم های هستم که طرف تنهای زندگی میکنه

محمد11
Guest
Member
محمد11

نقد Peter Bradshaw برای bridge of spies رو لطفا ترجمه بفرمایید

محمدجواد
Guest
Member
محمدجواد

به نظر میرسه تکلیف اسکار از حالا معلومه دیگه
این فیلم تو بخش جلوه های ویژه جایزه میگیره
فیلمه اسپیلبرگ شاید فیلمنانه یا بازیگری
تارانتینو طبق معمول توی بازیگری
و بقیه جوایز میرسه به فیلم ایناریتو
یا همون revenant
تریلر جدیدی که از این فیلم اومده رو ببینید
بهترین تریلریه که توی عمرم دیدم

Francis Underwood
Member
Member
Francis Underwood

با تشکر از ترجمه.فیلم خیلی خوبی شده متاش ۸۱ شده فعلا هم نمرش در imdb با ۴۳ هزار رای ۸٫۱ شده نشون دهنده اینه که دود از کنده بلند میشه!

Member
Member

داستانش تا حدی به فیلم جاذبه شباهت داره.

تورج
Guest
Member
تورج

اسکار برای گلادیاتور حق مسلم ریدلی اسکات بود که از او دریغ شد حالا و در هشتاد سالگی بعید هست که فرصتی برای دریافت اسکار کارگردانی پیدا کند. چگونه توانستند اسکار را برای گلادیاتور به اسکات ندهند در حالی که خود فیلم برنده بهترین فیلم سال شد.

kazemi
Guest
Member
kazemi

اسکات کبیر آثار سترگ و بی همتایی خلق کرده : بلید رانر و بیگانه و تلما و لوییز و گلادیاتور و گنگستر امریکایی و سقوط شاهین سیاه و… اسطوره ساز بزرگ عصر ماست .سبک بصری منحصر به فرد اسکات امضای کاریش پای فبلماشه. مرجع خیلی از کارگردانهاس : کریس نولان و کاترین بیگلو و انتوان فوکوا . . . این درام فضایی هم رفت به تالار ساخته هاش کس که سه بار نامزد اسکار شده و در هر سه دوره فیلمهایی که اسکار و گرفتن بی شک از فیلمهاش قویتر نبودن امیدوارم اسکار افتخار قرار گرفتن در دستان اسکات و… ادامه »

rooney
Guest
Member
rooney

بازگشت قدرتمند ریدلی اسکات بعد از مدتها

1 2 3 5