The Lego Movie 2: The Second Part (فیلم لگو ۲)

۲۰۱۹ | انیمیشن, اکشن, ماجراجویی | ۱۰۶ دقیقه | درجه نمایشی PG

 

کارگردان :Mike Mitchell

نویسنده :Phil LordChristopher Miller

بازیگران :Chris PrattElizabeth BanksWill Arnett

خلاصه داستان :پنج سال از زمانی که زندگی به خوبی و خوشی بود میگذرد اما اکنون تهدیدی بزرگ لگوها رو با مشکل رو برو ساخته است…

 
 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

یولاندا ماچادو – The Wrap (امتیاز ۸٫۸ از ۱۰)

«فیلم لگوی ۲» یک فیلم لذت‌بخش برای تمامی سنین است که توانایی این را دارد که سخت‌گیرترین و بدبین‌ترین فرد را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 

Empire – (امتیاز ۸ از ۱۰)

سبک ماجراجویی عجیب و جنون آمیز و درس‌هایی که اثر به ما می‌دهد تنها استخوان‌بندی‌ای هستند که گوشت اثر بر روی آن‌ها شکل می‌گیرد؛ فیلم بسیار دلپسند و به طور شگفت‌انگیزی خودشناخته است، بسیار هوشمندانه بوده و در عین حال لطیفه‌هایش نیز به گونه‌ای هستند که تا کنون نظیرشان را ندیده اید.

 

جسی هسنگر – The A.V Club (امتیاز ۷٫۵ از ۱۰)

در زیر صداگذاری کم‌نظیر، لطیفه‌های جذاب و حضور افتخاری برخی افراد، یک رزونانس مضمونی در «فیلم لگو ۲» وجود دارد که به خوبی کار نشده است.

 

ویلیام بیبیانی – IGN (امتیاز ۷٫۵ از ۱۰)

«فیلم لگوی ۲» نه به اندازه‌ی اولی بامزه است و نه به اندازه‌ی آن خوب از کار درآمده است اما یک دنباله‌ی دوست‌داشتنی و جاه‌طلبانه است. کودکان از فیلم لذت خواهند برد و افراد بالغ نیز از این نکته که فیلمسازان اثر را جدی گرفتند و سعی کردند چیزی معنادار احساس رضایت خواهند کرد.

 

کریس ناشاواتی – Entertainment Weekly (امتیاز ۷٫۵ از ۱۰)

هر چقدر هم که «فیلم لگو ۲» در نهایت سرگرم‌کننده و جذاب باشد – و بیاید راستش را بگوییم، هنوز از ۹۹ درصد رقبایش سرتر و بهتر است – باز هم چیزی در اینجا کم است؛ آن خلاقیت دیوانه‌وار و ساختارشکنانه‌ای که باعث شد فیلم اول آنچنان غیرمنتظره و انقلابی باشد در این اثر وجود ندارد. همه چیز همچنان بی‌نظیر است اما خب نه در سطح فیلم اول.

 

جود درای – Indiewire (امتیاز ۶٫۷ از ۱۰)

نبوغ فیلم اول در جایی بود که توانست یک انتقاد بزرگ به سرمایه‌داری را در داخل یک پکیج خنده‌دار مخفی کند، ایده‌ای که خود به خود خنده‌دار است. این دنباله با لطیفه‌ها و آهنگ‌های دوباره تکرار شده‌ش را به سختی ‌می‌توان یادآوری دوباره‌ای از اینکه فیلم اول چقدر خوب بود دانست.

 

کیمبر میرز – The Playlist (امتیاز ۶٫۷ از ۱۰)

«فیلم لگوی ۲» همانند آهنگ معروفش سرگرم‌کننده و پر از انرژی است اما برخلاف فیلم اصلی، نمی‌توان تماماً آن را خاطره‌انگیز دانست.

 

متیو لیلند – Total Film (امتیاز ۶ از ۱۰)

زمان و مکان روی دادن اتفاقات در این اثر – فضای پادآرمان‌شهری، کیهانی به رنگ رنگین‌کمان، همگی شگفت‌اگیز اند، طنز اثر لذت‌بخش و نه سخیف است. فیلم تلاش بیش از اندازه نمی‌کند که کودکان و افراد بالغ را سرگرم کند.

 

رابی کالین – The Telegraph (امتیاز ۶ از ۱۰)

همه چیز در این فیلم به حد کافی وجود دارد. شاید که چیز خاصی و اضافه‌تری نباشد اما به حد نیاز است.

 

تاد وندرواف – Vox (امتیاز ۶ از ۱۰)

مطمئن باشید که «فیلم لگوی ۲» کاملا سرگرم‌کننده و بامزه است. اگر شما فیلم اول را دوست داشتید یا صرفا دوست دارید که به سینما بروید، این اثر شما را ناامید نخواهد کرد. فیلم مشخصا سعی کرده برخی از چیزهایی که در قسمت اول به آن‌ها انتقاد شده بود را تغییر بدهد علی‌الخصوص تصویری از زنان نشان داده بودند. اما فیلم انتظارات بالایی که از آن داشته میشد را نمی‌تواند پاسخ دهد.

 

قسمت دوم انیمیشن «فیلم لگو»(The Lego Movie) حتی از قسمت اصلی نیز بهتر است؛ یک ماجراجویی پیچیده‌ی بدیع که به ما دید تازه‌ای از اینکه جهانی بودن دنیای لگو چقدر بیشتر از چیزی که فکر می‌کنم جنسیتی است. این اثر شامل صداگذاری بی‌نظیر شخصیت‌ها، ارجاعات خلاقانه به فرهنگ عامیانه(فردی گاها می‌گوید:«اوه، رفرنس!»)، گرافیک سطح بالا و چشم‌نواز و همچنین فیلمنامه‌ای نوشته‌ی «فیل لورد» و «کریستوفر میلر» که ۱۰۷ دقیقه‌ی متوالی و بدون توقف شما را سرگرم خواهد کرد.

لحظه‌ی موردعلاقه‌ی من در تمام این فیلمنامه که باعث شگفتی‌م شد، آنجایی است که یک خون‌‎آشام نوجوان بسیار روی اعصاب بل لحنی احساسی به بقیه می‌گوید که:«من در کنار این شغل DJ بودن نیز دارم و شلوار لی زنانه هم می‌پوشم». تنها توصیف من برای خوب بودن بیش از حد فیلم این است که شخصیت‌های لگویی یک توانایی ماورایی دارند و آن هم این است که از قبل داخل خانه‌های خانواده‌ها زندگی کرده اند که راستش را بخواهید به نوعی تقلب کردن محسوب می‌شود. اما حتی استفاده از همین مسئله هم نیازمند هوشمندی بالایی بوده است درست مثل هر چیز دیگری.

داستان قسمت اول به‌گونه‌ی‌ای تمام شد که ما دچار یک نگرانی وجودی شدیم. بچه‌ای که در دنیای واقعی آن زیرزمین حضور داشت مطلع شد که از این به بعد خواهر کوچک‌ترش قرار است با این وسایل بازی کند و موجودات دنیای لگو نیز از ورود «دوپلو»ها شوکه شدند؛ بلوک‌های بزرگی با رنگ صورتی. مردانگی دنیای لگوها در معرض تهدید قرار دارد.

موجودات «دوپلو» در حقیقت افراد حاضر در یک کشتی فضایی هستند و تهاجم‌های نامنظمی انجام می‌دهند؛ تهاجم‌هایی که موجودات لگویی آن‌ها را به شدت خشن می‌بینند. پس از سال‌های تلخی از جنگ و مبارزه، شهر آن‌ها به «آپوکالیپسیبرگ»(به معنی مکانی جهنمی برای زندگی) تغییر نام داده شده است، دیگر هیچ چیزی شگفت‌انگیز نیست و «اِمت» که روزگاری خوش و خرم آواز می‌خواند(با صداگذاری بی‌نظیر کریس پرت) اکنون دیگر شاد نیست. او را به هیچ‌وجه چیزی که «آپوکالیپسیبرگ» نیاز دارد نمی‌بینند، یعنی مبارزی سرسخت. این مسئله علی‌الخصوص برای «لوسی» موضوعیت دارد(با صداگذاری الیزابت بنکس)، دختر سرسختی که واضحا توانایی‌های «امت» را زیر سوال می‌برد.

سپس موجودات «دوپلو» با یک دستور از راه می‌رسند؛ سرشناس‌ترین شهروندان «آپوکالیپسیبرگ» باید برای حضور در یک مراسم عروسی به «سوستار» سفر کنند. ملکه‌ی نیروهای دشمن یعنی «واتورا واآنابی»(با صدای تیفانی هدیش) اعلام کرده است قصد دارد با شایسته‌ترین مرد مجرد «آپوکالیپسیبرگ» ازدواج کند. این شخص کسی نیست جز «بتمن»(با صداگذاری ویل آرنت) اما او اعلام می‌کند که قصد دارد همچنان مجرد باقی بماند. آیا این اقدام دشمنان در راستی صلح و دوستی است یا اینکه قصد دارند سختی مردانه‌ و به خودمتکی‌بودن قهرمانان ما را با این تمهید عروسی بشکنند.

هیچ شکی در این باره نیست؛ برخی از شخصیت‌های مثبت اصلی داستان ما با با ایده‌ی کاملا فمنیستی درباره‌ی یک عروسی گول می‌خورد اما بحران خود «امت» درباره‌ی مردانگی‌ش توسط حضور یک ماجراجوی به شدت سرسخت به نام «رکس دانگروست»(که باز هم توسط کریس پرت صداگذاری شده است) حل می‌شود. او مدام به همه می‌گوید که قصد ندارد که داستان زندگی خود را برای بقیه تعریف کند تا اینکه در نهایت درواقع این کار را می‌کند.

«فیلم لگو»یِ ۲ با ارجاعاتی به «۲۰۰۱: یک ادیسه‌ی فضایی»(۲۰۰۱: A Space Odyssey)، سری «داستان اسباب‌بازی»(Toy Stories) و «ماتریکس»(The Matrix) است؛ برای مثال لغت «Stargate» که در «۲۰۰۱: یک ادیسه‌ی فضایی» کاربرد داشت به «Stairgate» تغییر یافته است. شخصیت‌های اثر متناوبا توسط نگران‌هایی که درباره‌ی تجاربشان دارند محاصره شده‌اند، نگرانی‌هایی درباره‌ی اینکه چیزهایی که تجربه می‌کنند واقعی است یا اینکه صرفا توهماتی بیش نیستند. آن‌ها بسیار می‌ترسند از اینکه به دنیای خارجی «انبار» تبعید بشوند. اما ساختار و مضامین اثر را باید با تمام نبوغی که دارند دریافت کرد. هر لطیفه‌ی اثر کاملاً به جا است و فیلم در اکثر لحظات خود کیفیت بالایی را حفظ می‌کند.

مترجم :امید بصیری


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of