The Great Gatsby (گتسبی بزرگ)

کارگردان: Baz Luhrmann (بز لورمن)
نویسنده: Baz Luhrmann (بز لورمن),
7.3
55
0.48

خلاصه داستان:

cخلاصه داستان: یک سرباز از جنگ برگشته، خودش را اسیر گذشته و سبک زندگی همسایه میلیونرش می بیند.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 5 از 10

گتسبی بزرگ، به عنوان یکی از بزرگترین رمان های آمریکایی قرن بیستم شناخته می شود و با این وجود خیلی ها هم آن را به عنوان کتابی به یاد دارند که در دبیرستان مجبور به خواندنش بودیم. تا به حال، چندین بار سعی شده تا این کتاب را به فیلم تبدیل کنند (که قابل توجه ترینشان نسخه سال 1974 با بازی رابرت ردفورد بود). اما هیچ کدام آن ها نتوانستند جادویی که در کتاب وجود داشت را به پرده نمایش منتقل کنند. متاسفانه این نسخه جدید با جلوه های سه بعدی و دیگر حقه های تصویری و صوتی، باز هم نتوانسته آن روند را تغییر دهد. با وجود این که به داستان اسکات فیتز جرالد وفادار است اما داستان روح ندارد و در جریان فیلم، قدرتش ضعیف می شود. شاید برای کارگردانی پر انرژی مثل باز لارمان خیلی بعید به نظر برسد، اما او یک فیلم سینمایی خواب آور را ساخته است.

 

واضح است که گتسبی بزرگ، برای این که درست از آب درباید، رمان سختی است اما شاید به لارمان برای اینکه تلاشش را کرده است، اعتبار خوبی بدهد. بعضی از انتخاب های او عجیب و غریب است و مواقعی هست که به نظر می رسد او به همان فرزند خوانده احمق مولین روج(فیلم قبلی او) تغییر شکل داده است. صحنه های میهمانی که شامل موسقی هایی از کینی وست و جی زی می شود کاملاً از محدوده کل فیلم خارج است و مخاطب را کاملاً از حال خود خارج می کند. همچنین یک احساس دیگر هم وجود دارد که شاید لارمن می خواسته با این صحنه ها پا را فراتر بگذارد و به نمایش هرزگی و عیاشی بپردازد اما برای اینکه درجه پی جی 13 بگیرد آن صحنه ها را کوتاه کرده است. این که فیلم را به صورت سه بعدی بسازند، شاید تصمیمی فاجعه بار نبوده است، اما قطعاً خوب هم نبوده است. چرا که مشکلات تصاویر پر عمق و تصاویر محو مربوط به موقعیت، باعث شده که گتسبی بزرگ دچار نقصان شود. و همچنین استفاده از کلمات پاپ آپ بنا بر موقعیت فیلم، باعث ایجاد حواس پرتی می شود.

ارائه داستان با یک ابزار قاب بندی غیر ضروری آغاز می شود، جایی که نیک کاراوی (توبی مک گوایر) داستانش را به یک روانشناس در یک آسایشگاه می گوید. به سال 1922 در نیویورک فلاش بک می خورد و کاراکترهای اصلی معرفی می شوند. به اضافه نیک، که به شهر نقل مکان کرده بود که اوراق بهادر بفروشد، با دخترخاله اش، دیزی بوچانان (کری مولگیان)، شوهر او، تام (جوئل ادگرتون) و بهترین دوست دیزی، جوردن بیکر(الیزابت دبکی) آشنا می شویم. و بعد جی گتسبی(لئوناردو دی کاپریو) را می بینیم. مرد مرموز و ثروتمند که در منزلی در همسایگی کلبه کوچک، یعنی جایی که نیک اقامت دارد، زندگی می کند. گتسبی وقت را برای دوست شدن با نیک تلف نمی کند. اما او انگیزه های بالاتری هم دارد. او از دوستش می خواهد که یک مهمانی ترتیب دهد که در آن جا بتواند به طور مثلاً «اتفاقی» با دیزی روبه رو شود. معلوم می شود که این دو زمانی خیلی به هم نزدیک بودند و گتسبی می خواهد که دوباره به عشق گذشته شان بازگردند.

گتسبی بزرگ، به عنوان یک کتاب، بسیار قابل قبول است. اما وقتی توسط لارمن به یک فیلم ترجمه شده است، جای بحث باقی می گذارد. فیلم به طور مداومی فاقد ریتم است. فیلم چرخش های ناهماهنگ دارد و بیننده را مجبور میکند که علاقه مند باقی بماند. سرانجام اینکه هیچ کدام از کاراکترها برایت اهمیت داشته باشند، سخت است. جزئیات زمانی، وقتی توسط سه بعدی به خطر نمی افتند، به خوبی نمایش داده می شوند. با این وجود باز هم حس اینکه در دهه 20 میلادی است را به ما نمی دهد. پیچش های خارج از زمانی بسیاری وجود دارند که جادوی داستان را باطل می کنند. اگر لارمن این کارها را در یک فیلم موزیکال و فانتزی چون مولین روج انجام می داد، یک چیز بود و انجام دادن همه آن ها در یک اقتباس از رمانی که حرمت دارد، یک چیز دیگر است. یکی از نقاط قوت رمان فیتزجرالد این است که پنجره ای را باز می کند که خودت را در دهه پر سر و صدای 20 می بینی. تصویری از یک علاقه بزرگ که در ادامه اش یک افسردگی بزرگ هم در پی دارد. این یکی از معدود چیزهایی است که اقتباس سال 1974 درست انجام داد. لارمن بدون نیاز یا علاقه به بالا بردن شدت هر چیزی، این نکته را هم فراموش می کند.

هیچ بحثی نیست که لئوناردو دی کاپریو نقش گتسبی را اجرا کرده است. بهترین عنصر فیلم هم وقتی خود را نشان می دهد که در اوایل آن او یک حضور نیمه درک شده دارد. یک سایه روی یک اردک یا یک شمایل نصفه و نیمه در یک پنجره. آشکارسازی چهره او بی نظیر است، یک کلوز آپ بسیار خوب از دیکاپریو در حال لبخند زدن. بعد از آن، بازیگر در یکی شدن با کاراکتر مشکل دارد. تجربه او با گتسبی، کشمکش های سختی دارد و وقتی او می گوید: «ورزش قدیمی»، لحنی که کلمات را با آن ادا می کند، قانع کننده نیست. اجرای دی کاپریو از ردفورد بهتر است اما این هم از چهره ای که جی گتسبی داشته است، خیلی متفاوت است. توبی مگوایر در نقش نیک خوب است، اما حضور بیشتر مثل یک تماشاچی است تا کسی که نقشی داشته باشد. کریمولیگان در نقش دیزی از هر جهت که نگاه کنی، قابل توجه نیست.

باید جالب باشد که بدانیم، طرفداران گتسبی بزرگ چطور به این فیلم واکنش نشان خواهند داد چرا که آن ها تنها افرادی هستند که مناسب تماشای این فیلم هستند. بین لحظات افراطی فیلم، لحظاتی هم هست در مورد مفاهیم عمیق و زیبای کتاب در رابطه با عشق، ثروت، شهرت و قدرت که بی عیب هستند. در رومئو و ژولیت، باز لارمن قادر بود که از سبک افراطی خود برای نشان دادن یک داستان هیجان انگیز کلاسیک استفاده کند. در گتسبی بزرگ، او ثابت م یکند که در تکرار تاریخ ناتوان است و نتوانست کسانی را که می گفتند، خوب بودن فیلم استرالیا، از دستش در رفته بود را قانع کند!

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: شبنم سیدمجیدی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات“منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

89
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
89 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
72 Comment authors
FilmBine Amateursayehمائدهreza11kimia gh Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
وحید قدیانی
Member
Member
وحید قدیانی

فیلم جالب و در عین حال ملموس بود بدلیل رعایت زیاد کپی رایت بسیار مشابه نسخه قبلی ساخت Jack Clayton می باشد و حتی سکانس های آن خیلی مشابه بود در کل دیدنش خالی از لطف نیست

دیونه ی سینما
Guest
Member
دیونه ی سینما

بینهایت زیبا بود – مخصوصا بازی لئوناردو که مستحق اسکاره

کتایون
Guest
Member
کتایون

چند نکته در فیلم که در اصل در خود رمان آمده برام خیلی جالب بود که شاید شما هم دوست دارید بدونید:
تابلوی تبلیغ دکتر عینک ساز نشاندهنده چشمان خداست که ناظر دروغها خیانتها است.
چراغ سبز اسکله نشاندهنده رویای گستبی که سالها تلاش کرده برای رسیدن به دیزی
دره خاکستر طبقه ای که تنها نصیبشان از رویای آمریکا گرد و غبار و خاکستر بوده
و پیشنهاد میکنم تاریخ نگارش این رمان و وقایع آن دوران را برای درک بهتر تاریخی فیلم حتما بخونید

کیخسرو
Guest
Member
کیخسرو

دو ساعت و اندی وقتم را تلف کردم

واقعاً فیلم حوصله سربر و کسل کننده ای بود

قاطمه.ک
Guest
Member
قاطمه.ک

ترجمه خنده داری بود 😀
شرط میبندم مترجم اصلا فیلم رو ندیده، وگرنه old sport رو ورزش قدیمی برگردان نمیکرد… 😕
من فیلم رو خیلی دوست دارم… اتفاقا اینکه از موزیک غیرمتعارف استفاده کرده بود، خیلی جالب بود.. عاشق فضاهای فیلم شدم!

حمید
Guest
Member
حمید

اینقدر صحبت از آهنگ شد. صحبت از بهترین آهنگ فیلم یعنی The xx- together نشد! آهنگی که در پایان فیلم هم یه بار به صورت کامل پخش شد تا فضای کلی فیلم رو بتونه در آخر فیلم به مخاطب القا کنه.
پیشنهاد میکنم حتما آهنگای The xx رو گوش بدین.

SH-45
Guest
Member
SH-45

من عاشق رمان گتسبی بزرگ هستم. فیلم به نظرم متوسط بود و سرگرم کننده با تک صحنه های خیلی جالب،با موسیقی متن و بازیگرانی در اکثر موارد بد انتخاب شده (انتخاب دیکاپریو و جوئل ادجرتون در نقش "تام"انتخاب خوبی بود البته) و جلوه های ویژه و تدوین اغراق آمیز و دیوانه وار همیشگی باز لورمن که اینجا جواب نداده بود با طراحی صحنه و لباس خیلی خوب.

در ضمن میخواستم بگم ترجمه ی این متن خیلی اشکال داشت واضح ترینشون همون جمله اییه که گتسبی مدام میگه: old sport که نمیشه ورزش قدیمی! میشه یه چیزی شبیه"جوانمرد" یا "رفیق"

شهاب ش
Guest
Member
شهاب ش

ممنون از ترجمه من رمانو نخوندم و فک نمیکنم نیازی باشه که با رمان مقایسه ش کنیم چون یه فیلم باید بتونه نظر همه رو جلب کنه. از نظر بصری و به قول منتقد حقه های تصویری خوب بود هرچند که به نظر من فناوری های جدید باعث شده که کارگردانا کمتر به فاکتورای اصلی فیلم که فیمنامه و بازی ها باشه توجه کنن که در مورد این فیلم دقیقا لورمان توی همین دام افتاده بود. از نظر موسیقی بعضی قسمتا شاهکار بود و بعضی قسمتا فاجعه به طوری که ببینده رو از دهه بیست به قرت بیست و یک… ادامه »

منا
Guest
Member
منا

من دیدمش ! همین الان ! فوق العاده بود به نظرم البته شاید برای ما که رمانشو نخوندیم عالی بود !!
نقد هم به نظرم یکم تندروی کرده بود !!
به هر حال پیشنهاد میشه که حتما ببینید !

مسلم
Guest
Member
مسلم

سلام و خسته نباشید
کسی میدونه موسیقی که در زمان
۱:۴۵:۰۰ پخش میشه رو بگید

اگر امکان داره برام ایمیل کنید چون احتمالا وقت سر زدن نداشته باشم
Warrior2Roma @ gmail
.com

با تشکر از تمامی دوستان

سحر.ر
Guest
Member
سحر.ر

من دیشب تا ساعت پنج بیدارموندم این فیلمو دیدم.خیلی فضاش رو دوس داشتم.خییییلی.مخصوصا اولاش که گتسبی رو یه جوری مرموز نشون میده.علاوه براین شخصا دیکاپریو رو خییییییلی دوس دارم.به نظرم حالت هاش هم تواین فیلم خیلی پرستیجس بود.من رمان رو نخونده بودم البته ولی بعد از فیلم برای اینکه بفهمم چه قدربارمان مطابقت داشته یه نگاهی بهش انداختم.همونطور که دوستان گفتند آخرش هم آروم آروم اشک ریختم وبا گتسبی همذات پنداری کردم.عاشق این تیکه کلامش شدم:old sport!!!

شایان
Guest
Member
شایان

فیلم اتمسفر خاصی رو به بیننده القا میکرد.کمتر فیلمی رو دیدم که فضاش اینجوری باشه.
اگه اشتباه نکنم وسطای فیلم یه آهنگ با صدای لانا دل ری وجود داشت.اگه میدونید اسمش چیه بگید.خوشم اومده از این آهنگ.

فرزاد
Member
Member
فرزاد

با اینکه به نزدیکی کیفیت رمان هم نمیرسه اما فیلم خیلی خوبیه ولی چون از بهترین های ادبیات اقتباس شده توقعات خیلی بالا بود که در اون حد بر آورده نشد اما واقعا فیلم بسیار خوبی هست

akia
Guest
Member
akia

فیلم خوبی بود. اون آهنگهای JayZ, West , will.i.am , fergie اونجا چی میگفتن من نمیدونم. بنظر زیرنویس فیلم بعضی از دوستان اصلا خوب نبوده. عوضش کنند دوباره فیلم و ببینند.

ایناز
Guest
Member
ایناز

به نظر من فیلم خوبی بود درسته که بعضی کاستی هایی داشت اما حس عاطفی قوی تو ادم ایجاد میکرد حداقل واسه من که صادق بود

صبا:حیف!!! فکر میکردم فیلم خوبی از آب دربیاد…من این رمان رو خیلی دوست دارم… 🙁

عالی نبود ولی بدم نبود شاید اگه چیزی رمانش نمی دونستیم به نظرمون خیلی بهتر میومد ،ولی نباید انتظار داشت که یه رمان خیلی پرمحتوا رو در غالب یه فیلم دو ساعته درست کنن وعالی از اب دربیاد

رحیم
Guest
Member
رحیم

من هم با نظرت موافقم احمد جان 🙂

احمد پاپ
Guest
Member
احمد پاپ

هر کی فیلمو دیده اینو بخونه
به نظر من اون نوره سبز یعنی نوره امید در قلب گتسبی ..وگتسبی در پایان کار با این امید مرد که دیزی هنوز به اون وفداره… امه هر کی این فیلمو فهمیده میدونه که فیلمه بدی نبود.

علیرضا تاجی
Guest
Member
علیرضا تاجی

فیلم بدی نیست حداقل به خاطر بازی دی کاپریو

اما همانطور که در نقد هم اشاره شد فیلم به شکلی هست که نمی تونی با هیچکدوم از شخصیت های فیلم هم ذات پنداری کنی یا حتی درکشون کنی!
جز بازی دی کاپریو و تا حدی توبی مک گوایر بازی باقی بازیگرانش زیر خط بود.

voroojax
Guest
Member
voroojax

مهران: kevin spacey: فرزانه:بازی دیکاپریو در هر صورت عالیه به خاطر اونم که شده باید فیلم خوبی شده باشه! راستی من یک سوال داشتم لطفا دوستان پاسخ بدن فیلم تایتانیک چزو فیلمهای برتر سینما از نگاه IMDB نیست؟؟و اگه هست چه رتبه ای؟ تایتانیک جزو ۲۵۰ فیلم برتر imdb نیست . این فیلم ها براساس رای کاربران imdb انتخاب می شوند و هر فیلم برای قرار گرفتن در این لیست باید امتیاز بالای ۸ کسب کند و بیش از ۵۰۰۰ رای نیز داشته باشد که تایتایک امتیازش ۷٫۶ است . دوست عزیز در مورد چیزی که اطلاع کافی ندارید نظر… ادامه »

M
Guest
Member
M

ورزش قدیمی به کنار اون سایه ای روی اردک خیلی ضایع بود تو ترجمه ! داک به معنیه باراندازه نه اردک

ایمان
Guest
Member
ایمان

من همین الان فیلم رو دیدم، چند دقیقه ی آخر فیلن نمیدونم چی شد که یهو یک حس عجیب غم انگیز بهم دست داد 😥

سعید عسگری
Guest
Member
سعید عسگری

دیشب دیدمش . فیلم قشنگی بود . اما تهش نمیدونم چرا یه حس غمی توی من به وجود اورد . طوری که امروز صبح دوباره اون قسمت پایانی فیلم رو دوباره دیدم .
همچنین oldsport از تیکه کلام های ارتشی هست که به فارسی میشه گفت . "رادمرد" یا "جوانمرد"

آراد
Guest
Member
آراد

سوتی دادید در حد لالیگا. وقتی گتسبی تو فیلم میگه old sport معنیش نمیشه ورزش قدیمی که توی ترجمه نقد نوشتید بلکه میشه جناب یا سرکار 😀 :-*

SepehrMosMos
Guest
Member
SepehrMosMos

به نظر من خیلی هم فیلم خوبی بود یه فیلم با پرستیژ 😆 با بازی خوبه داداشم لئو 😆 به خصوص از لحاظ جلوه های ویژه و …. موزیک های فیلمم خوب بودن اینکه یه فیلم ماله دوران ۱۹۲۰ اونورا باشه و موزیک های متنش الکترونیک و هیپ پاپ و نخ سوزن با صدای جی زی باشن خیلی هم خفن میشه 😆 کارگردان یه جورایی با این کار سنت شکنی کرده والله بوخودا کیب گفته حتما باید موزیک و دوره ای که فیلم توش روایت میشه با هم تناسب داشته باشند ؟؟ :-* اسم موزیک اول فیلم هم که تو… ادامه »

مهران
Guest
Member
مهران

kevin spacey: فرزانه:بازی دیکاپریو در هر صورت عالیه به خاطر اونم که شده باید فیلم خوبی شده باشه! راستی من یک سوال داشتم لطفا دوستان پاسخ بدن فیلم تایتانیک چزو فیلمهای برتر سینما از نگاه IMDB نیست؟؟و اگه هست چه رتبه ای؟ تایتانیک جزو ۲۵۰ فیلم برتر imdb نیست . این فیلم ها براساس رای کاربران imdb انتخاب می شوند و هر فیلم برای قرار گرفتن در این لیست باید امتیاز بالای ۸ کسب کند و بیش از ۵۰۰۰ رای نیز داشته باشد که تایتایک امتیازش ۷٫۶ است . دوست عزیز در مورد چیزی که اطلاع کافی ندارید نظر ندید.… ادامه »

نیما هوشمند
Guest
Member
نیما هوشمند

جلوه های ویژه ی فیلم ، تدوین و فیلمبرداری فوق العاده بودند

بازی بازیگران بی نقص دی کاپریو ستاره ی بی چون و چرای فیلم بود

همه فوق العاده بودند

لذت بردم لذت…

موسیقی فیلم که اصلاً جای حرف نداشت.

لیلا
Guest
Member
لیلا

عالی بود 😛

lynch
Guest
Member
lynch

امیرمهرداد:نقد و بررسی فیلم fast & furious 6 رو لطفا انجام بدید.

میشه بگی واسه از این دست فیلمای مقوا چه نقدی باید کرد. من فیلمشم نمیبینم چه برسه نقدشو.

مهبد تتلو
Guest
Member
مهبد تتلو

برای طرفداران و سازندگانش واقعا متاسفم.افتضاح بوووووووود.

sassan
Guest
Member
sassan

kevin spacey: فرزانه:بازی دیکاپریو در هر صورت عالیه به خاطر اونم که شده باید فیلم خوبی شده باشه! راستی من یک سوال داشتم لطفا دوستان پاسخ بدن فیلم تایتانیک چزو فیلمهای برتر سینما از نگاه IMDB نیست؟؟و اگه هست چه رتبه ای؟ تایتانیک جزو ۲۵۰ فیلم برتر imdb نیست . این فیلم ها براساس رای کاربران imdb انتخاب می شوند و هر فیلم برای قرار گرفتن در این لیست باید امتیاز بالای ۸ کسب کند و بیش از ۵۰۰۰ رای نیز داشته باشد که تایتایک امتیازش ۷٫۶ است . من هم فکر نمی کنم تایتانیک لیاقت فیلم های برتر رو… ادامه »

ساره
Guest
Member
ساره

فیلم خسته کننده بود بازی بازیگران زیاد جالب نبود مخصوصا کری مولیگان

frank castle
Member
Member
frank castle

خیلی هم فیلم زیبایی بود معلومه نمیشه کتاب چند صد صفحه ای رو تو دو ساعت فیلم در آورد

ولی باز دستشون درد نکنه اون درونمایه کتاب رو تونستن تا حدی در بیارن بدون این که ارزش سینمایی کار بیاد پایین

طراحی صحنه و موسیقی عالی

بازی دی کاپریو هم عالی بود مگوایر و مولیگان هم خیلی خوب بودن

بهترین فیلم لورمان همین فیلمه زمانی که علایق شخصی کارگردان داستان رو تحت شعاع قرار نمی ده و باعث نمیشه بیننده خسته شه و به داستان اهمیتی نده

من
Guest
Member
من

من رمان the great gatsbyروئ خوندم واقعا سخته ازش فیلم در آوردن .گتسبی به انوان یک فیلم بد نیست مهونیاش و.. باحالن در کل امتیازش ۶ از ده هس فکر کنم

امیرمهرداد
Guest
Member
امیرمهرداد

نقد و بررسی فیلم fast & furious 6 رو لطفا انجام بدید.

kevin spacey
Guest
Member
kevin spacey

فرزانه:بازی دیکاپریو در هر صورت عالیه به خاطر اونم که شده باید فیلم خوبی شده باشه!
راستی من یک سوال داشتم لطفا دوستان پاسخ بدن فیلم تایتانیک چزو فیلمهای برتر سینما از نگاه IMDB نیست؟؟و اگه هست چه رتبه ای؟

تایتانیک جزو ۲۵۰ فیلم برتر imdb نیست . این فیلم ها براساس رای کاربران imdb انتخاب می شوند و هر فیلم برای قرار گرفتن در این لیست باید امتیاز بالای ۸ کسب کند و بیش از ۵۰۰۰ رای نیز داشته باشد که تایتایک امتیازش ۷٫۶ است .

ph-di
Member
Member
ph-di

بازی دیکاپریو در هر صورت عالیه به خاطر اونم که شده باید فیلم خوبی شده باشه!
راستی من یک سوال داشتم لطفا دوستان پاسخ بدن فیلم تایتانیک چزو فیلمهای برتر سینما از نگاه IMDB نیست؟؟و اگه هست چه رتبه ای؟

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

با توجه به این کستینگ محشر،کارگردانی مثل باز لورمن و منبع اقتباس درخشانی مثل گتسبی بزرگ واقعا شوکه شدم که اینطور فیلمی از آب در اومده.
البته وقتیکه اکرانش از فصل جوایز افتاد به بهار امسال شک کردم که احتمالا از نظر فروش امکان موفقیتش بیشتره تا از لحاظ انتقادی و موفقیت تو جشنواره ها.

آرمین سهرابی
Member
Member
آرمین سهرابی

من خیلی منتظر این فیلم بودم ناامید شدم 😕

رضا اسدی
Member
Member

ممنون از ترجمه.
از تریلر اول فیلم میشد حدس زد فیلم به درد بخوری نمیشه.

صبا اسلامی
Member
Member
صبا اسلامی

حیف!!! فکر میکردم فیلم خوبی از آب دربیاد…من این رمان رو خیلی دوست دارم… 🙁