The Grand Budapest Hotel (هتل بزرگ بوداپست)

کارگردان: Wes Anderson (وس اَندرسون)
نویسنده: Stefan Zweig (استفان زویِگ),
81.0
88
0.91

خلاصه داستان:

در سال ۱۹۳۰ که دولتی فاشیست در حال قدرت گرفتن است و شعله جنگ در حال روشن شدن، هتل بزرگ بوداپست به واسطه تلاش فراوان مهماندار و شاگردش به یکی از برترین تفریحگاه‌های اروپا تبدیل شده است. یکی از مشتریان همیشگی هتل می‌میرد و یک نقاشی ارزشمند به مهماندار می رس


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

آثار وس اندرسون، از «خانواده رویال تننبام» گرفته تا «آقای فاکس شگفت انگیز»  همیشه به نوعی سورئال بوده اند و شخصیت‌هایی عجیب غریب و غلو شده‌ داشته اند. بلافاصله می‌شود تشخیص داد که «هتل بزرگ بوداپست» هم اثر این کارگردان است؛ همه عناصری که طرافداران به واسطه آنها اندرسون را دوست دارند و عناصری که منتقدان با تاکید بر آنها فیلمهایش را پر ادعا و گنگ می‌دانند در این فیلم یافت می‌شود. «هتل بزرگ بوداپست» در مقایسه با آثار پیشین اندرسون فیلمی بینابین است؛ نه به اندازه «قلمرو طلوع ماه» دوست داشتنی است و نه به اندازه « قطار سریع السیر قطبی» خسته کننده. این فیلم یک ماجراجویی بیش از ۹۰ دقیقه‌ ای غیر معمول با رگه‌هایی از کمدی در پیش رویمان قرار می‌دهد که با وجود ارجاعات فراوان به فیلمهای کلاسیک گوناگون، سبک روایت مخصوص خودش را پیش می‌گیرد.

 

ساختار «هتل بزرگ بوداپست» شبیه عروسک های تودرتو[۱] است. سکانس آغازین زنی جوان را به تصویر می‌کشد که به مجسمه‌ای در یک قبرستان نزدیک می‌شود. سپس شروع به خواندن کتابی از مردی می‌کند که در مقابل تصویرش ایستاده است. سپس به ۱۹۸۰ برش می‌خورد که آن مرد که نویسنده‌ای بی نام است (با بازی تام ویلکینسون) در مورد اثرش بحث می‌کند، در مورد این که چطور یکی از داستانهایش به یکی از تجربیات گذشته اش مربوط می‌شود. 20 سال دیگر فلش بک می‌خورد و به لابی هتل بزرگ بوداپست می‌رود که زمانی، محل اجرای چند طبقه‌ای در جمهوری اروپایی زوبروکا (یک جمهوری خیالی) بوده و رو به خرابی گذاشته است. در آنجا نسخه جوانتری از نویسنده (حالا با بازی جود لا) با صاحب هتل، آقای مصطفی (با بازی بیل ماری)، مواجه می‌شود و سر میز شام سر داستان دیگری گشوده می‌شود. این داستان در دهه ۱۹۳۰ می‌گذرد که در آن زمان مصطفی پسر بچه‌ای بوده است. این تو در تویی چهار لایه دستمایه اصلی «هتل بزرگ بوداپست» است و باقی چیزها حکم تزئینات و دکوراسیون را دارد.

در سال ۱۹۳۰ که دولتی فاشیست در حال قدرت گرفتن است و شعله جنگ در حال روشن شدن، هتل بزرگ بوداپست به واسطه تلاش فراوان آقای گوستاو (با بازی رالف فاینس) مهماندار هتل و شاگردش زیرو مصطفی (با بازی تونی ریولوری) به یکی از برترین تفریحگاه‌های اروپا تبدیل شده است. یکی از مشتریان همیشگی هتل (تیلدا سوئینتن) می‌میرد و یک نقاشی ارزشمند به گوستاو می رسد. با این اتفاق همه چیز تغییر می‌کند. وارثان این [مشتری] زن به سرکردگی پسرش، دمیتری (با بازی آدرین برودی)، در صدد بر می‌آیند نقاشی را به هر نحو ممکن پس بگیرند. گوستاو به اشتباه به جرم قتل در یک پایگاه نظامی به زندان می‌افتد. در همین حین دمیتری با کمک دستیار روانی اش به نام جاپلینگ (با بازی ویلم دافو) در جستجوی نسخه‌ای از وصیتنامه دومی بر می‌آید که اگر آن نسخه علنی شود اهدافش از تصاحب میراث به خطر می‌افتد. اولین گزینه‌ای که برای فیصله دادن این قضیه به ذهن جاپلینگ می‌رسد بوی کشت و کشتار می‌دهد، کاری که در آن ید طولایی دارد.

گوستاو با نقش آفرینی بی عیب و نقص رالف فاینس کاریکاتوری تمام و کمال از یک جنتلمن تمام عیار است. ظاهرش همواره آراسته و پیراسته است و بیش از هر چیز دیگری به برخورد درست و نزاکت اهمیت می‌دهد. در عین حال هیچ وقت برخوردش متظاهرانه نیست و به طرز عجیبی در بین همه محبوب است. تعدادی از بهترین و جذابترین لحظه‌های فیلم وقتی رقم می‌خورد که گوستاو از کوره در می‌رود و شروع به ناسزا گفتن می‌کند. گوستاو در قلب «هتل بزرگ بوداپست» است و باقی همه حول او می‌گردند.

طولانی ترین قسمت فیلم میان دیوارهای یک پایگاه نظامی رخ می‌دهد که گوستاو در آن زندانی است. این قسمت متاثر از فیلمهای کلاسیکی مانند «فرار بزرگ» و «استالاگ ۱۷» و به نوعی ادای دینی به آنهاست. کمی بعد یک تعقیب و گریز نسبتاً طولانی در یک سرازیری اتفاق می‌افتد که طعنه ای است به سینمای مدرن و میل باطنی این سینما به اکشن‌های کامپیوتری با جزئیات زیاد را دست می‌اندازد. اوج این داستان – که توضیحی در موردش نمی‌دهم – دلم را از خنده به درد آورد. همانطور که از سبک منحصر به فرد اندرسون بر می‌آید نماهایش در این فیلم هم بسیار با دقت گرفته شده اند. بنا به اقتضای موقعیت از نسبت طول به عرضهای مختلفی در سرتاسر فیلم استفاده می‌کند و حتی یک صحنه به صورت سیاه و سفید است.

 

اندرسون گروه بازیگرانش را با جمعی از چهره‌های آشنا در نقش‌های فرعی تشکیل داده است؛ متیو آمالریک، هاروی کایتل، بیل ماری، جیسون شوارتزمن، تیلدا سوئینتن، تام ویلکینسون، اُوِن ویلسون و باب بالابان همه نقشهای فرعی دارند. بسیاری از این بازیگرها پیشتر با کارگردان همکاری داشته اند. از بین بازیگرهایی که نقش‌های پر رنگتری دارند، آدرین برودی، ویلم دافو و اداورد نورتون هم سابقه حضور در فیلمهایش را دارند. اما این اولین باری است که رالف فاینس در یک ماجراجویی با اندرسون همراه می‌شود و با وجود این که تا بحال بیشتر به نقشهای تیره و تار تمایل داشته در این فیلم یک کمدی ناب و نادر از خود به نمایش می‌گذارد.

غیر قابل پیش بینی بودن روایت «هتل بزرگ بوداپست» این اجازه را می‌دهد که خیلی سریع پیش رود. آرایشی از چندین بازیگر زبده همراه با چاشنی شوخ طبعی منحصر به فرد و غیر معمول اندرسون مخاطب را به کاوش در فیلم و درگیر شدن با آن ملزم می‌کند. هرچند این موارد باز هم نمی‌تواند نظر کسانی که فیلمهای اندرسون را بیش از حد غامض و گنگ می‌پندارند عوض کند، اما برای آنان که از فیلمهای یکنواخت و معمول خسته شده اند می‌تواند بساط یک سرگرمی دلچسب را فراهم آورد.

[۱] عروسکهای تودرتو مجموعه‌ای از عروسک‌های کوچک‌شونده است که به ترتیب داخل دیگری قرار می‌گیرد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: سید مجتبی حسینی

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها،وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.


ممکن است شما دوست داشته باشید

71
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
71 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
50 Comment authors
ali zahmatkeshErfansamaneh nooriSepehr Akhoundiحسن خاکپور Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
adam sandler
Guest
Member
adam sandler

انصافا این فیلم به غیر از چند تا لبخند، شباهت بیشتری به ژانر کمدی داشت؟

مهسا
Guest
Member
مهسا

فیلم سرگرم کننده و خوبی بود و بیننده رو تا انتها با خودش همراه میکنه. چیزی که تو خیلی از فیلمها دیده نمیشه! ازجمله بردمن!

فـــــــــــرزاد
Guest
Member
فـــــــــــرزاد

این منتقدِ سرشناس (براردینلی) چنان حرف از تو در تو بودنِ روایت داستان گفته که هر کس فیلمو ندیده باشه خیال میکنه حالا چه خبـــــره ! مثلا اینسپشنه 🙄 🙄

اقا جان اولش یه نویسنده خیلی مختصر میگه سال ۱۹۸۰ توی یه هتلی بودم که "فلاش بک میخوره به ۱۹۸۰" سپس از صاحب هتل میپرسه که چطور صاحب این هتل شدی که وقتی صاحب هتل تعریف میکنه فلاش بک میخوره به سال ۱۹۳۰ .. حالا این "تـــــــو در تــــــــو " اگه اسمشو بذاریم به نظر خنده دار میاد :sigh: :sigh:

میم...
Guest
Member
میم...

این فیلم با ذوق هنری خاصی ساخته شده نباید از داستان فیلم انتظار زیادی داشته باشید بلکه فیلم و ببینید و ذوق هنری کارگردان رو تحسین کنید. با اینکه بازیگرای نسبتا بزرگی تو فیلم حضور داشتن ولی فیلمی نیست که توانایی های بازیگرها رو بخوبی به نمایش بذاره ، با اینکه بازی رالف فینس خوب بود اما متاسفانه در حد نامزدی اسکار نبود و همین میتونه علتی باشه که جانی دپ هم بازی تو این فیلم رو رد کرد چون به اندازه کافی به چالش کشیده نمیشد بازیگر. ادکلنی که توی فیلم اسمشو بارها میشنویم "L' ;Air de Panache" و… ادامه »

نیما هوشمند
Guest
Member
نیما هوشمند

فیلم خیلی زیباییست و پر از طنز و فیلمبرداری و کارگردانی عالی

Soldier
Guest
Member
Soldier

امکانش هست یکی بگه این فیلم اصلا در مورد چی بود و چی می خواست بگه ؟؟؟؟!!!!!!

kian
Guest
Member
kian

خوب بود ولی boyhood فیلم قویتریه

محمد32121121
Guest
Member
محمد32121121

فیلم متوسطی بود. نمره اش ۶٫۵ از ۱۰ البته توی فیلمای سال ۲۰۱۴ از هالیوود که دیدم جزو تاپ ۵ قرار میگیره. یک مقدار هالیوود امسال تحلیل رفته و به همین دلیله که من ۲ ساله فیلم اروپایی و آسیایی زیاد میبینم به دوستان هم توصیه میکنم اینکارو بکنید

a.sadeghi
Member
Member
a.sadeghi

چرت بود اسکار خیلی امسال حالش خرابه بایدحتما یه دکتر بره 😆

علیرضا
Member
Member
علیرضا

دیگه اینقدر هم فیلم بدی نیست یکجور صحبت میکنید که انگار با فیلم اخراجی ها طرف هستیم,یه خورده انصاف داشته باشید.

k im
Guest
Member
k im

فیلم فضای گیج کننده ای داشت
فیلمی نیست که بگم شاهکاره …
ولی جالب بود تا حالا فیلمی به این سبک ندیده بودم…

KEYHAN
Guest
Member
KEYHAN

فیلم خوبی بود.خیلی با فضاسازی متنوع فیلم حال کردم.ولی متاسفانه فیلمای امسال نسبت به پارسال پسرفت چشمگیری داشته.معلوم نیست ۲ ماه دیگه تو مراسم اسکار چیرو میخوان انتحاب کنن.
فعلا غیر از Interstellar نولان و gone girl فینچر چیز بدردبخوری ندیدیم.

معصومه.ع
Guest
Member
معصومه.ع

عالی بود این فیلم . از سایت خوبتان هم تشکر میکنم.

магазин ви
Guest
Member

магазин виниловых пластинок

amir
Member
Member
amir

چقد خوب بود این فیلم!
چرا براردینلی انقد خوب گفته بعد ۷٫۵ داده؟

reza permon
Member
Member

یه فیلم محشر دیگه از یکی از بزرگترین کارگردانان معاصر یعنی وس آندرسون

shahrooz
Guest
Member
shahrooz

به نظر من بسیار فیلم قشنگ و جالبی بود.اما داستانش بسیار ساده بود.

اردوان
Guest
Member
اردوان

می خواستم بدونم کجا میتونم نقد نمادین فیلم ها از جمله این فیلم رو پیدا کنم؟

mohsen650
Guest
Member
mohsen650

Expendables:به شدت سرد و کسل کننده

پس معلومه یا ندیدی شما یا اصلا توجه نگردی

هوشنگ هوشنگی
Guest
Member
هوشنگ هوشنگی

یک فیلم بی مفهموم و بی سر و ته

amirhosein 2
Guest
Member
amirhosein 2

شبیه فیلمای تیم برتون بود

P78
Member
Member
P78

amirekachal:

P78:فیلمای وس انرسون عالین!
عالی مسخره شکل!

دادا حرفت خعلی سنگینو تکنیکی بود الان دو هفتست دارم فک میکنم هنو ***یدم 😆

یکم راستش بد گفتم. فیلماش حال و هوا و جدیت فیلمای اینحدی رو ندارن ولی عالین. یعنی اگه چند تا از عکسا و یک تیزر ۱دقیقه ایش رو بهت نشون بدن فکر می کنی یک فیلم
چیپ هست ولی اصلا اینطوری نیست.

درکل فیلماش اصلا جو ساکن بر فیلمای مثلا دارای متای ۸۵ رو ندارن و خیلی فان هستن!

amirekachal
Guest
Member
amirekachal

P78:فیلمای وس انرسون عالین!
عالی مسخره شکل!

دادا حرفت خعلی سنگینو تکنیکی بود الان دو هفتست دارم فک میکنم هنو نفهمیدم 😆

شیپورچی
Guest
Member
شیپورچی

فقط کویینتین تارانتینو 😆 😆 😆

Abe
Member
Member
Abe

وس اندرسون کارگردان جوان و خوش ذوقیه و همه فیلمهاش عالیه. فیلمهاش منو یاد برادران کوئن میندازه

نوید خوشنود
Member
Active Member
نوید خوشنود

به شدت سرد و کسل کننده

شملی
Guest
Member
شملی

براندلی عددی بجز ۷٫۵ براش تعریف نشده؟؟

reza m.r.h
Member
Member
reza m.r.h

انگار آدم داره به بوم نقاشی نگاه میکنه 😥

P78
Member
Member
P78

فیلمای وس انرسون عالین!

عالی مسخره شکل!

م ج
Guest
Member
م ج

عروسک های تودرتو تو روسیه و کشورهای اطرافش بهش میگن "ماتریوشکا" یکی از همین ها رو برادرم داره که عروسک تمام رئیس جمهورهای شوروی رو داره.

علیرضا
Member
Active Member
علیرضا

پوسترش ذهن آدمو درگیر خودش میکنه!

fardad
Guest
Member
fardad

amirekachal:جالبه توی متن ایراد خاصی نگرفته از فیلم ولی ۳ داده! باید فیلم جالبی باشه. یه سوال دوستان معمولا نسخه بلوری فیلما چه مدت پساز اکرانشون منتشر میشه؟

حدود سه تا چهار ماه بعد از اکران

SAEED JACKSON
Member
Member
SAEED JACKSON

حیف شد قراربودjohnny deppداخلش بازی کنه به نظرم فیلموببینه بشیمون بشه

وحید حسینی
Guest
Member
وحید حسینی

ای خدا دوباره ۷٫۵؟!!۱
من واقعا اشکال خاصی ندیدم که برادینلی گرفته باشه پس چطور بهش ۷٫۵ میده؟؟ فکر کنم از سر تکلیف نمره هاشو میده
این فیلم به نظرم یکی از فیلمایی هست که حتما باید دید واقعا کارای وس اندرسون خاصن و البته زیبا. این کارگردان آینده ی درخشانی داره

abed banihashemi
Member
Member
abed banihashemi

کسی نمی دونه کی نسخه های دانلودش ریلیز می شه؟
خیلی منتظرم فیلم رو ببینم. وس اندرسون از اون کارگردانای آینده دار و با اصل و نسبه
ضمنا نقدی هم که منتقد روزنامه گاردین رو فیلم نوشته خوندنیه
http://lilmedia8.org/t14221.html

amirekachal
Guest
Member
amirekachal

جالبه توی متن ایراد خاصی نگرفته از فیلم ولی ۳ داده! باید فیلم جالبی باشه. یه سوال دوستان معمولا نسخه بلوری فیلما چه مدت پساز اکرانشون منتشر میشه؟

زهرا
Member
Member

DASD:چرا کامنتای خبر کوروش رو حذف کردین
بعد بگید آزادی بیان/…

حذف نشده
اشکال فنی بود. درست شد.

Nim@ Ba
Member
Member
Nim@ Ba

عاشق فیلم های وس اندرسون ـم.

علیرضا نوری
Member
Member

ممنون از مجتبی جان. باید فیلم جالبی باشه. من که به شدت منتظرم.

fardad
Guest
Member
fardad

از تک تک فیلم های وس اندرسون لذت بردم..هر وقت که فیلم هایش رو میبینم از زندگیم لذت می برم…واقعا با تمام وجود عاشق این کارگردان و فیلم هایش هستم