The General (ژنرال)

کارگردانان : Clyde Bruckman, Buster Keaton

نویسندگان : Clyde Bruckman, Buster Keaton

بازیگران : Buster Keaton, Marion Mack, Glen Cavender

خلاصه داستان : جنگ داخلى امریکا.«جانى گرى» در زندگی اش دو عشق دارد:یکى لوکوموتیوى به نام «جنرال» و دیگرى دخترى به نام «آنابل لى».نیروهاى نفوذى شمالى «جنرال» را میدزدند و در حالى که «آنابل لى» در یکى از واگن‏هایش به جا مانده،آن را به طرف مناطق خودى میبرند.«جانى» یک تنه به تعقیب لوکوموتیوش میرود تا «جنرال» و «آنابل لى» را نجات دهد و …

 

 

 

 

[nextpage title=”چند پارگراف در معرفی فیلم «ژنرال»”]

 

۲-چند پارگراف در معرفی فیلم «ژنرال»

 

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/50/part4/50/34-The-General/1-The-General.jpgحسن نیازی:«باستر کیتون یکی از کمدین های بزرگ سینما، پس از ساخت چند فیلم موفق در ژانر کمدی «مهمان نوازی ما» (۱۹۲۳)، «شرلوک جونیور» (۱۹۲۴)، «هفت شانس» (۱۹۲۵)، با ساخت فیلم «ژنرال» یکی از شاهکارهای خود و تاریخ سینما را خلق کرد. «ژنرال» بر اساس یک ماجرای واقعی ساخته شد و «کیتون» فیلمش را در لوکیشن های واقعی کارگردانی کرد. فیلم داستان علاقه و عشق «کیتون» به یک لوکوموتیو و یک دختر است که ماجرایش در زمان جنگ های داخلی آمریکا می گذرد. «ژنرال» علاوه بر اینکه تا حد امکان به واقعیت نزدیک است، یک اثر کمدی بسیار موفق نیز هست. فیلم سرشار از صحنه های متنوع و هیجان انگیز و شوخی های خلاقانه «کیتون» است که آن را به اثری گرم و تماشایی بدل کرده است.»

 

سینما خبر:« کیتون در ‘ژنرال’ نیز این سیر صعودی را ادامه داده و با ایفای نقش یک آتشکار لکوموتیو در جریان جنگ های داخلی آمریکا، نقش درخشان دیگری را به کارنامه سینمایی خود اضافه کرد.’ژنرال’ سرشار از شوخی های جذابی است که باستر کیتون در مرکز آن قرار دارد که برای مثال می توان به مرد تنبلی اشاره کرد که برای به دست آوردن هیزم مورد نیازش، به سمت قطار سنگ انداخته و کیتون برای مقابله به مثل، چوب های کنار کوره قطار را به سمتش پرتاب می کند!»

 

دانشنامه رشد:«کیتن بار دیگر با فیلم جنرال( ۱۹۲۷) به اوج شهرت خود دست یافت. کیتن فیلم جنرال را بر اساس فیلم نامه ای از یار و همراه قدیمی اش کلاید بروکمن ساخت. جنرال بر اساس یک داستان واقعی از جنگ های داخلی امریکا نوشته شده بود که در آن ماموران مخفی متحدین یکی از لکوموتیوهای جنوبی ها را می دزدند. باستر کیتن در این فیلم نقش آتشکار غیر نظامی این لوکوموتیو را بر عهده داشت که غیر منصفانه متهم به بزدلی شده است. او در ادامه شجاعت خود را نشان می دهد و…. تلفیق حرکت های نمایشی با کمدی در فیلم جنرال به حد کمال رسیده است. باستر کیتن در این فیلم با واقع نمایی بی نقص و طراحی زیبای لباس و دکور توانسته به بهترین وجه فضای آن دوران را بازسازی کند. جنرال در سال نخست پخشش، مورد استقبال چندانی قرار نگرفت، ولی امروزه بسیاری از منتقدان آن را شاهکار باستر کیتن می دانند.»

 

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/50/part4/50/34-The-General/10-The-General.jpgمجله سینما تئاتر:«سرشناس‌ترین فیلم کیتون «جنرال» نام دارد که درباره یک آدم عاشق‌پیشه است که برای اثبات مردانگی خود به نامزدش می‌خواهد عازم جنگ‌های داخلی آمریکا شود اما چون ریزه‌میزه و شکننده است، او را نمی‌پذیرند. سرانجام کیتون که بازیگر اصلی این فیلم است در اثر اتفاقی بامزه در جریان ماموریتی خطرناک قرار می‌گیرد و صحنه‌های درخشانی با بازی او رقم می‌خورد. کیتون با این فیلم به اوج کارنامه هنری خود دست یافت. بی دلیل نیست که رودی بلش درباره ی کیتون می نویسد: «او می توانست به آسانی نفس کشیدن، معجزه خلق کند.»کیتون قبلاً نیز از قطار سود جسته بود اما در این فیلم قطار به یکی از شخصیتهای داستان مبدل می شود. او که با قطارها، ریلها، پل ها، توپ و سربازان دشمن مبارزه می کند، ماشین و جنگ جهانی را، که هر دوی این ها را چون بلایای طبیعی اجتناب ناپذیر می داند، به مسخره می گیرد. در حالی که هارولد لوید در یک آسمان خراش یا مسابقه ی فوتبال با حوادثی اضطراب و ترس می آفریند و بر حوادث ناگوار با خیره سری یک شیر بچه فایق می آید، باستر کیتون به حوادث بس ناگواری که او را تهدید می کنند حتی کوچکترین توجهی نمی کند و ظاهراً‌ با پوست کلفتی و خونسردی با آنها مقابله می کند.«ژنرال» هنگامی که در سال ۱۹۶۲ مجدداً پخش شد از موفقیت جهانی جدیدی برخوردار شد. در رأی گیری جهانی منتقدین در سال ۱۹۶۷ به عنوان یکی از «دوازده فیلم از بهترین کمدیهای تاریخ سینما» شناخته شد.»

 

[nextpage title=”نقد کوتاهی بر فیلم «ژنرال»”]

 

۳-نقد کوتاهی بر فیلم «ژنرال»

 

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/50/part4/50/34-The-General/11-The-General.jpgباستر کیتون با ژنرال از طریق هنری معاصر و با چشم اندازی مدرن به جامعه معاصر می نگرد. یکی از دغدغه های اصلی ژنرال ( و کیتون) برخورد امروزی با ماشین است. کیتون ماشین را در خدمت انسان می بیند و انسان را کنرا آمده با این موضوع. هم زیستی مسالمت آمیز ماشین و انسان موضوع بسیاری از فیلم های کیتون را تشکیل می داد. در این فیلم نیز ماشین نقش مایه اصلی را ایفا می کند.فیلم بر اساس ماجرایی واقعی و در صحنه های واقعی فیلمبرداری شده است. و همین حس واقعی بودن باعث خنده آور بودن شوخی های فیلم می شود.تلفیق حرکت نمایشی با کمدی در فیلم ژنرال به حد کمال رسیده است. کیتون در این فیلم نقش جانی گری آتشکار غیرنظامی قطاری در جریان جنگ داخلی را بر عهده دارد که نا منصفانه به بزدلی متهم شده است. جانی به تنهایی ژنرال و نامزدش را نجات می دهد و با سرعت به سمت جنوب بازمی گردد. ژنرال به عنوان یک کمدی صحنه سازانه (زنجیره ی تمهید های بصری) از نظر زمان سنجی و ساختار حتی امروز هم بی رقیب مانده است.با این که قهرمان کیتون مردی کوچک است (کارگری ساده و در عین حال بی گناه از جنس ولگرد کوچک چاپلین) و برای رسیدن به خوشبختی تلاش می کند، شباهتی به ولگرد کوچک فیلم های چاپلین ندارد. او بر عکس چاپلین اجازه نمی دهد تماشاگرش با شخصیت هایش هم ذات پنداری کند، با او بخندد، با او ناراحت شود…

در شروع فیلم در نمایی نزدیک کیتون را از پشت میله هایی می بینیم که با بازتر شدن نما پی می بریم میله های خانه ی دختر مورد علاقه اش هستند، که او را به استقرار در جامعه مجبور می کند (آدمی از جنس باقی آدم ها). اما این آن چیزی نیست که قهرمان فیلم می خواسته بلکه فردیت کیتون در مقابله با نظم جامعه، شانسی برای برد ندارد. حتی بی نظمی جامعه برای موجودیت او خطرناک است.این فیلم کامل ترین اثر کیتون است. در طول فیلم کیتون بارها و بارها درگیر حوادثی است که حتی عبور قطار را از سرزمین دشمن به راحتی ایجاد می کند (نکته ای که تمام نیروهای درگیر جنگ به آن بی توجه اند). او با چهره ی بی تفاوت و سنگ گونه اش، با آرامش و گاه با بی اعتنایی از دام هر حادثه می رهد و به طور ضمنی پوچی و بیهودگی جنگهای انفصال طلب را مجسم می کند.ژنرال مانند بقیه ی آثار کیتون کمدی موقعیت است. کیتون در ایجاد این موقعیت ها از عوامل متضاد موجود در صحنه نهایت استفاده را می برد و از برخورد آنها نتایج کمیکی به دست می آورد. به همین جهت کمدی های او از آثار سایر کمدین ها جدی تر به نظر می آید. نه فقط به این خاطر که شخصیت خود کیتون شوخ طبعی و شیطنت سایر کمدین ها را ندارد بلکه به این جهت که قصد او القاء احساس و مفهوم کمدی به تماشاگر است نه خنداندن سطحی و موقتی وی. اما آنچه کیتون را منحصر به فرد می کند آن است که او در مجموعه آثارش هرگز از یک فرمول روایی تکراری استفاده نمی کند.

برگرفته از:تاریخ سینمای جهان،ترجمه هوشنگ آزادی ور.راهنمای فیلم (بهزاد رحیمیان،بهروز دانشفر)

 

گردآوری:علی زارع قنات نوی

 

منبع:گاهنامه ی تخته سیاه

 

[nextpage title=”یادداشتی درباره ی فیلم «ژنرال» ساخته ی باستر کیتون”]

 

۴-یادداشتی درباره ی فیلم «ژنرال» ساخته ی باستر کیتون

 

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/50/part4/50/34-The-General/12-The-General.jpgژنرال،شاهکاری زیبا از باستر کیتون خشک چهره است که به عنوان یکی از بهترین کمدی های صامت تاریخ سینماست. فیلم ژنرال (۱۹۲۶) پایه ای بود برای بازسازی شهرت باستر کیتون، یکی از نوابغ کمدی جهان. توان فیزیکی تحسین برانگیز، چهره سرد و بی روح و طنز باستر کیتون در هماهنگی کاملی در این شاهکار هستند. فیلم ریتمی محکم و شجاعانه دارد و پر از صحنه ها و اتفاقاتی است که بیننده را ثانیه به ثانیه به دنبال خود می کشد. بدلکاری هایی که خود کیتون انجام می دهد، شات های روان، وسواس غیر قابل انکار در چینش صحنه ها، صراحت دلپسند در شوخی ها، همه و همه دست به دست هم می دهند تا هیچ گاه فیلم از ریتم نیفتد و مخاطب مدام در تب و تاب انتظار برای اتفاق بعدی باشد. کلاید براکمن، نویسنده دوم فیلم ژنرال در جایی گفته که «کیتون می توان با بالا بردن یک ابرو داستانش را بگوید. او می تواند با بالا نبردن ابرو هم داستانش را روایت کند». این تراز دقتی است که در روایت این فیلم به کار رفته شده. فیلم بر اساس ماجرایی واقعی و در صحنه های واقعی فیلمبرداری شده است و همین حس واقعی بودن باعث خنداننده بودن شوخی های فیلم می شود.او توازنی چشم نواز بین کمدی و تراژدی برقرار می کند، برای مثال دسته تبر شکسته را به درون کوره لوکوموتیو می اندازد تا به حرکت خود ادامه دهد ( با وجود هیزمی که در انبار بود ). این ویژگی سورئال کیتون است که او را تازه و همیشه غیر معمول و غافلگیر کننده نگاه می دارد.کیتون به حق به خاطر کمدی فیزیکیش ستایش می شود. ژنرال نه تنها فیلمی سرگرم کننده بلکه در حد و اندازه های فیلم های نوآر سینمایی و هنرمندانه است. نمای POV سوراخ رومیزی، نمایی زودگذر از زیبایی است در قلب تنش.کیتون در فیلمش مصرانه شخصیتی روراست را بازی می کند. اگرچه جانی گری شخصیتی بسیار کمدی است ولی یک احمق نیست. او مردی نسبتا سست است که در طی فیلم رفته رفته شخصیت قهرمانانه خود را پیدا می کند و مشوق او در این راه تبدیل به قهرمان شدن، حس عاطفی و رمانسش به ژنرال و معشوقه اش آنابل است. نه احساسات وطن پرستی.شاید یکی از مهیج ترین ویژگی های دیدن این فیلم این باشد که دوربین مدام در حال حرکت است. اگرچه از حرکات امروزی ۳۶۰ درجه دوربین یا زوم های رفت و برگشتی خبری نیست، اما برای آن دوره از فیلمسازی، حرکت دوربین با قطاری که واقعا در حال حرکت است واقعا تاثیرگذار است.

 

منبع:تراوشات یک ذهن خسته

 

[nextpage title=”بیوگرافی باستر کیتون،خالق فیلم «ژنرال»”]

 

۵-بیوگرافی باستر کیتون،خالق فیلم «ژنرال»

 

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/50/part4/50/34-The-General/13-The-General.jpgباستر کیتون یکی از نوابغ سینما و جزو مشهورترین کمدین‌‌هایی است که در هنر هفتم ظهور کرده‌اند. کیتون متولد ۱۸۹۵ است، یعنی همزمان با اختراع سینما به دنیا آمد و به همین دلیل، بسیاری از منتقدان در بزرگداشت او، کیتون را همزاد سینما معرفی کرده‌اند. او از پدر و مادری هنرمند متولد شد که نمایش‌های آکروبات را اجرا می‌کردند.مدتی پس از تولد کیتون، او نیز به گروه نمایش خانوادگی اضافه شد و هر ۳ با هم این نمایش‌ها را اجرا می‌کردند. تا آن زمان کیتون‌ها به معنی خانم و آقای‌ کیتون بود اما پس از میلاد فرزند، درست در زمانی که او فقط ۲ سال داشت این گروه سه نفره شد و خانواده کیتون نامیده شد. معروف است که وقتی باستر کیتون تنها ۲ سال سن داشت، یک بار همراه پدر و مادرش در خیابان راه می‌رفتند که ناگهان توفان می‌شود و جریان باد آنقدر شدید می‌شود که کیتون کوچک را از زمین بلند می‌کند و چند خیابان آن‌طرف‌تر روی زمین می‌اندازد. والدین او که بسیار نگران فرزندشان شده بودند او را سرانجام در حالی می‌یابند که سرگرم بازی بوده است. کیتون از کودکی استعداد حیرت‌انگیزی در حرکات آکروباتیک داشت و بدن نرمش این امکان را به او می‌داد تا نمایش‌های پر برخورد را باورپذیر از آب در بیاورد.کیتون پس از این که به سال‌های نوجوانی رسید و پس از شهرتی که از اجرای نمایش‌هایش به دست آورد بتدریج مورد توجه تهیه‌کنندگان سینما قرار گرفت. چند سال بعد به تشویق یکی از دوستانش در تعدادی فیلم کوتاه بازی کرد که با استقبال مردم روبه‌رو شد؛ هیچ‌کدام از فیلم‌های سال‌های اولیه بازیگری کیتون اینک در دسترس نیستند و نشانی از آنها نیست. استعداد خیره‌کننده این بازیگر لاغر و کوتاه قامت در خلق صحنه‌های شلوغ و بامزه، رفته‌رفته راهش را به استودیوهای فیلمسازی باز کرد و شهرت و اعتباری که در این سال‌ها به دست آورده بود، زمینه‌ساز تولید مستقل فیلم‌هایش شد. کیتون با این که در تعدادی از فیلم‌های این دوران و کمدی‌های سال‌های بعدش، کارگردان نبود اما در طراحی موقعیت‌های کمدی آزادی کامل داشت. یکی از فیلم‌های این دوره‌اش «یک هفته» نام دارد که کیتون در آن نقش تازه دامادی را بازی می‌کند که به همراه عروس‌اش برای ساختن خانه‌شان اقدام می‌کنند. مرد دیگری که دلبسته دختر بوده، با کارشکنی و تغییر برنامه ساخت خانه، باعث می‌شود تا سرانجام این خانه شکل عجیب و غریبی به خود بگیرد. آنها مجبور می‌شوند خانه‌شان را به جای دیگری منتقل کنند و کیتون برای این کار خانه را بکسل ماشین‌اش می‌کند اما در راه قطاری از راه می‌رسد و با له کردن خانه، خیال عروس و داماد را راحت می‌کند. این فیلم مربوط به سال ۱۹۲۰ است. در صحنه‌ای از این فیلم کوتاه، عروس در حال استحمام ناگهان صابونش بیرون از وان می‌افتد. در این لحظه دستی خارج از کادر وارد می‌شود و جلوی ویزور دوربین را برای لحظه‌ای می‌گیرد و پس از باز شدن دوباره تصویر، عروس را می‌بینیم که با لبخند شیطنت‌آمیزی رو به دوربین می‌خندد. این اقدام عجیب کیتون در کارگردانی این صحنه از فیلمش دهه‌ها بعد منتقدان برجسته‌ای مانند اندرو ساریس و دیوید تامپسون را به تحسین واداشت و آنان اعلام کردند که پیش از نوآوری‌ها و ساختارشکنی‌های ژان لوک گدار در دهه‌های شصت و هفتاد، این باستر کیتون بود که در ۱۹۲۰ چنین اقدام عجیبی را در کارگردانی «یک هفته» انجام داد. فیلم‌های کوتاه مشهور و برجسته کیتون در این سال‌ها «خانه جن‌زده»، «بز»، «کشتی»، «همسایه‌ها» و «بدشانس» است که دقایق کوتاهی از این آخری، سال‌ها پس از مرگ کیتون پیدا شد و در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت. موفقیت فیلم‌های کوتاه کیتون در اوایل دهه بیست میلادی انگیزه‌های او را برای بازی در فیلم‌های بلند تقویت کرد. این اتفاق افتاد و بر شهرت کیتون به عنوان کمدینی برجسته و دوست‌داشتنی افزوده شد. کیتون در این زمان سالی ۲ فیلم می‌ساخت و برای بازی و طراحی فیلم‌هایی که حتی کارگردانی‌شان را عهده‌دار نبود هفته‌ای ۲۰ هزار دلار می‌گرفت. در این زمان کمپانی متروگلدوین مایر که بزرگ‌ترین کمپانی تولید فیلم بود، از کیتون برای همکاری دعوت به عمل آورد و به گفته بسیاری از مورخان سینما، امضای این قرارداد بزرگ‌ترین اشتباه زندگی نابغه سینمای کمدی بود.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/50/part4/50/34-The-General/15-The-General.jpgمارتین اسکورسیزی، کارگردان بزرگ سینما در بررسی تاریخی خود از سینمای کشورش، تاریخچه متروگلدوین مایر را مرور می‌کند و نقش تهیه‌کنندگان این کمپانی را تحلیل می‌کند. به اعتقاد او فشار زیاد این تهیه‌کنندگان بر فیلمسازان، گاه آنان را در سخت‌ترین شرایط قرار می‌داد؛ به طوری‌که با سلب آزادی عمل آنان، استعداد کارگردانی را در درون این هنرمندان می‌کشت. اسکورسیزی با تجلیل از فرانک کاپرا کارگردان بزرگ سینمای کلاسیک، او را جزو معدود کارگردان‌هایی می‌داند که با استقامت زیاد توانست اقتدار خود را به تهیه‌کنندگان کمپانی متروگلدوین مایر دیکته کند و از سوی دیگر دریغ می‌خورد از تباه شدن استعدادهای ناب و شگرفی همچون باستر کیتون که در این سیستم خردکننده، فرصتی برای آزادی عمل پیدا نکردند. به این ترتیب کیتون که او را بزرگ‌ترین نابغه سینمای کمدی می‌شناسند، سال‌هایی را در اسارت این کمپانی به سر برد و بتدریج در اثر فشارهای فراوان از آنجا اخراج شد و سپس همسرش ناتالی تالماج از او جدا شد و پیامد این رویدادهای تلخ، ورشکستگی او بود. نکته غم‌انگیز این است که چند سال بعد برخی از مدیران متروگلدوین مایر از سر دلسوزی بار دیگر کیتون را استخدام کردند و این بار برای ویرایش متن‌های کمدی با حقوقی بسیار ناچیز و شرم‌آور.کیتون در سال‌های فعالیتش با شرایط بسیار سختی دست به گریبان بود اما هیچ‌وقت این تجربیات دردناک در آثار او بازتاب نیافتند. درست برعکس همتایش چارلی چاپلین که همواره ثروتمند بود و حتی زمانی که فهرست هنرمندان مشکل‌دار مک کارتی منتشر شد و پس از فیلم‌های افشاگرانه‌ای مانند «عصر جدید» و بویژه «دیکتاتور بزرگ» در اروپا زندگی مرفهی داشت و نامه‌های منتسب به او خطاب به دختر یا دخترانش نیز سراسر کذب محض است. باری کیتون در این شرایط زندگی کرد و نام کمدین صورت‌سنگی را به خود گرفت؛ زیرا از سال ۱۹۲۰ تا پایان عمرش هرگز در هیچ فیلمی نخندید و دیوید تامپسون منتقد بزرگ درباره‌اش گفت که کیتون نمی‌خندید چون دلیلی در این دنیا برای خندیدن نداشت. اورسن ولز درباره این هنرمند بزرگ گفته که در صورت او رازی بود که هرگز فاش نشد…

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/50/part4/50/34-The-General/16-The-General.jpgدر ایران کیتون را به دلیل نمایش فیلم‌هایش از تلویزیون بسیاری می‌شناسند. سرشناس‌ترین فیلم او «ژنرال» نام دارد که درباره یک آدم عاشق‌پیشه است که برای اثبات مردانگی خود به نامزدش می‌خواهد عازم جنگ‌های داخلی آمریکا شود اما چون ریزه‌میزه و شکننده است، او را نمی‌پذیرند. سرانجام کیتون که بازیگر اصلی این فیلم است در اثر اتفاقی بامزه در جریان ماموریتی خطرناک قرار می‌گیرد و صحنه‌های درخشانی با بازی او رقم می‌خورد. فیلم معروف دیگرش «استیم‌بوت بیل جونیور» است که کیتون در آن نقش پسر درس‌خوانده یک کشتی‌دار عامی را بازی می‌کند که پدرش ابتدا از داشتن این پسر عاشق‌پیشه و سوسول احساس شرم می‌کند اما در پایان فیلم سرانجام همین پسر جوان پدر و نامزد و پدر نامزدش را از مرگ نجات می‌دهد. فیلم‌های معروف دیگر کیتون شرلوک جونیور، سفر به غرب،battling butler،go west، navigator،our hospitality وsaphead هستند و او پس از سال‌ها با چهره‌ای میانسال در فیلم‌های شاخصی مانند «سانست بلوار» اثر بیلی وایلدر و «لایم لایت» به کارگردانی چارلی چاپلین بازی کرد و درست یک سال پیش از مرگش در تنها فیلم نمایشنامه‌نویس بزرگ قرن بیستم ساموئل بکت بازی کرد و در همان سال در جشنواره ونیز از کیتون تجلیل باشکوهی به عمل آمد.باستر کیتون در فیلم‌های خود که عموما در قالب کمدی‌های اسلپ‌استیک (بزن و بکوب) ساخته می‌شدند هرگز از بدل استفاده نکرد و دشوارترین صحنه‌های فیلم‌هایش را خودش بازی کرد. یک بار در صحنه‌ای از فیلم «شرلوک جونیور» که داستان یک آپاراتچی است که در رویاهایش وارد فیلمی می‌شود، از ارتفاع سقوط کرد و گردنش بشدت آسیب دید. پرسونای او در فیلم‌هایش تیپ انسانی است که با وجود ضعف‌های جسمانی‌اش و نیز شرایط سخت زندگی، اما امیدوار و معتقد به خود و با اعتماد به نفس بر ضعف خود غلبه می‌کند و شرایط را به شکل دلخواه درمی‌آورد. امروز بسیاری از منتقدان برجسته جهان و حتی ایران، جایگاه باستر کیتون را فراتر از کمدین‌های مشهور دیگر از جمله برادران مارکس، هارولد لوید، چاپلین و لورل و هاردی ارزیابی می‌کنند و نقش سرنوشت‌سازش را در شکل‌گیری نگاهی مستقل، عاشقانه و وفادار به سینما می‌ستایند. فیلم‌های کوتاه و بلند به جا مانده از باستر کیتون گنجینه‌هایی از سال‌های اولیه ظهور سینما هستند؛ فیلم‌هایی که با گذشت زمان ارزش آنها بیشتر معلوم می‌شود.

نویسنده:امان جلیلیان

 

منبع:قاب کوچک جام جم

 

[nextpage title=”نگاهی گذرا به زندگی باستر کیتون”]

 

۶-نگاهی گذرا به زندگی باستر کیتون

 

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/50/part4/50/34-The-General/2-The-General.jpgوقتی ۶ ماهه بود از روی پله ها سقوط می کند و هیچ آسیبی نمی بیند که این باعث می شود که اسمش را “باستر” به معنی عجیب گذاشتند.باستر کیتون یک بازیگر کمدی، فیلمساز، تهیه کننده و نویسنده بود. او یکی از بهترین ها در فیلم های صامت بود. تمام کمپانی های فیلم سازی او را با نام “صورت سنگی” می شناختند.کیتون توسط مجله آمریکایی Entertainment Weekly به عنوان هفتمین کارگردان بزرگ تاریخ سینما شناخته شد. او به عنوان بیست و یکمین بازیگر مرد تاریخ سینما توسط “مؤسسه فیلم آمریکا” شناخته شده است. منتقد مشهور آمریکایی “راجر ایبرت” در مورد کیتون نوشته است:در دوره بین سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۹، زمانی که او بدون وقفه در یک سری فیلم که توسط خودش ساخته می شده است بازی می کرد، بی شک او به عنوان بزرگترین بازیگر- کارگردان در تمام تاریخ سینما است.Orson Welles کارگردان و بازیگر بزرگ آمریکایی در مورد کیتون توضیح می دهد: فیلم “The General” کیتون، بهترین کمدی است که در تاریخ ساخته شده است و بهترین فیلم جنگ داخلی ساخته شده است و ممکن است بهترین فیلم ساخته شده برای همیشه باشد.در سال ۲۰۰۲ در یک نظر سنجی جهانی که توسط مجله فیلم ” Sight & Sound” انجام شد، فیلم ژنرال کیتون به عنوان پانزدهمین فیلم برتر تاریخ انتخاب شد. سه فیلم دیگر او که موفق به کسب رأی شدند، عبارتند از :” Our Hospitality” و ” Sherlock, Jr.” و فیلم “The Navigator”.

 

آغاز زندگی:

 

باستر با نام جوزف فرانک کیتون به دنیا آمد. او در یک خانواده هنرمند که کار آنها ” vaudeville” به معنی “درام دارای رقص و آواز” است به دنیا آمد. اسم او را جوزف نامیدند تا ادامه دهنده راه خانواده باشد. باستر ششمین فرد از خاندان بود که نامش جوزف کیتون بود و نام فرانک در اسم او از پدر بزرگ مادریش گرفته شده بود، شخصی که از طرف والدینش به عنوان یک شخصیت بد شناخته شده بود و به همین دلیل باستر نام وسط خود را به فرانسیس تغیر داد.زمانی که سه سال داشت، در سال ۱۸۹۹، برای اولین بار در صحنه نمایش به همراه خانواده اش ظاهر شد. که این کار در قالب یک کمدی اسکچ (یک سری کمدی کوتاه که مدت هر سری بین یک تا ده دقیقه می باشد) بود.

آغاز دوره فیلم های صامت:

 

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/50/part4/50/34-The-General/3-The-General.jpgدر فوریه ۱۹۱۷ کیتون “Roscoe “Fatty” Arbuckle” (بازیگر فیلم های صامت، کمدین و کارگردان) را در استودیو “Talmadge” در نیویورک سیتی ملاقات کرد. در آن زمان کیتون توانست یک نقش متوسط به دست آورد. در همین دوره آشنایی با آربوکل، کیتون از او خواست تا یکی از دوربین هایش را به او قرض بدهد تا بفهمد که کار کردن با دوربین چه حسی را به او منتقل می کند. سپس کیتون دوربین آربوکل را به او پس داد. پس از اینکه کیتون متوجه شد که کار کردن با این ماشین فیلمبرداری چقدر سخت است، او دوباره روز بعد پیش آربوکل رفت دوربین در دست و برای کار کردن از او درخواست کرد. کیتون توانست نقش بازیگر جانبی و دستیار کارگردان را در فیلم “The Butcher Boy” بدست آورد. کیتون بعد ها بیان کرد که برایش خیلی زود بود که به عنوان دستیار کارگردان آربوکل کار کند. خیلی زود کیتون و آربوکل با هم دوستان صمیمی شدند.در سال ۱۹۲۰ کیتون با بازی در فیلمThe Saphead اولین نقش جدی و مهم خود را ایفا کرد. با این که او در این فیلم جزو نقش اصلی نبود ولی حضور طولانی در این فیلم و ایفای خوب نقش، سرآغاز شروع طولانی او در سینما شد.بعد از موفقیت کیتون با آربوکلف او توانست به صورت مجزا و مستقل شروع به فیلم سازی کند. او چند سری کمدی ساخت که از معروف ترین آنها می توان به One Week 1920، The Playhouse 1921، Cops 1922 وThe Electric House 1922 اشاره کرد.David Thomson منتقد فیلم در مورد سبک کمدی سازی کیتون توضیح می دهد:باستر به طور واضح به پوچی ایمان دارد. ریاضیات و پوچی شبیه یک عدد که او همیشه برای برابری به دنبال آن می گشته است. به صورتش نگاه کنید.یک صورت زیبا ولی کاملا بی عاطفه شبیه یک پروانه و شما این نقص کامل را در تعیین احساسات در می یابید.Gilberto Perez (استاد فیلم شناسی) نیز کیتون را این گونه توصیف می کند: کیتون در بازیگری یک نابغه است به طوری که آن صورت خشک و بی عاطفه را نگاه میدارد و آنرا ارائه می دهد. به طور واضح این بی عاطفگی در صورت کیتون زندگی داخلی او را نشان می دهد. چشم های بزرگ و گود افتاده او ویژگی سخنوری دارند. صرفا یک نگاه خیره او می تواند طیف وسیعی از احساسات را منتقل کند، از اشتیاق به سمت بد گمانی. از سرگشتگی به سوی غم و اندوه.

 

ازدواج:

 

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/50/part4/50/34-The-General/4-The-General.jpgدر سال ۱۹۲۱ کیتون با Natalie Talmadge ازدواج کرد (خواهر ناتنی رییسش Joseph Schenck). و در سه سال اول زندگی آنها دو پسر با نام های جیمز و رابرت داشتند. ولی متأسفانه بعد از به دنیا آمدن رابرت رابطه آنها با هم به عذاب منتهی شد.کیتون در دهه ۱۹۲۰ با Kathleen Key رابطه ای را آغاز کرد.در سال ۱۹۳۱ ناتالی بالاخره از کیتون طلاق گرفت. ناتالی حتی نگذاشت کیتون پسرانش را ببیند و حتی نام خانوادگی آنها را از کیتون به Talmadge برگرداند.در سال ۱۹۴۰ کیتون با Eleanor Norris ازدواج کرد. کسی که ۲۳ سال از کیتون کوچکتر بود.

دوره صدا و تلویزیون:

 

کیتون با کمپانی MGM در سال ۱۹۲۸ یک قرارداد کاری امضا کرد. قراردادی که بعدها کیتون به عنوان بدترین اتفاق زندگی از آن یاد کرد. اولین فیلم صدا دار کیتون Spite Marriage بود. برای اولین بار کیتون مجبور بود از کارهای خطرناک در صحنه های فیلمبرداری استفاده کند. کمپانی MGM راه های بدی برای حفاظت از سرمایه اش داشت.نکته خیلی جالب در زمان فیلم های صدا دار اولیه این بود که کیتون و بقیه بازیگرانش می بایست هر سکانس را سه بار اجرا کنند (یک بار انگلیسی و یک بار اسپانیایی و یک بار آلمانی یا فرانسوی). تمام بازیگران باید دیالوگ های خارجی را حفظ می کردند و در صحنه با آن زبان صحبت می کردند.

مرگ:

 

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/50/part4/50/34-The-General/5-The-General.jpgکیتون در یکم فوریه ۱۹۶۶ به دلیل ابتلا به بیماری سرطان ریه درگذشت. او را در “Woodland Hills, California” به خاک سپردند. با اینکه او در ژانویه همان سال فهمیده بود که دارای بیماری بدون درمان است ولی هرگز در مورد آن به کسی چیزی نگفت. در یک مستند تلویزیونی انگلیسی که در مورد او ساخته شد، همسر کیتون (Eleanor) توضیح داد که او تا آخرین روز هایی که در خانه بود در حال کارت بازی کردن با دوستانش که به عیادت او آمده بودند بود. او در اطاق کاملا بی قرار بود و دائما در حال قدم زدن در اطاق بود.Eleanor نیز در سال ۱۹۹۸ به دلیل ابتلا به آمفیزم و سرطان ریه در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

 

جمله های خارج از فیلم به یاد ماندنی:

 

کسی با کفش های نوک دراز و کلاه تخت نابغه نمیشه

 

به نمایش فکر کن، سریع بازی کن

 

تنها چیزی که می توانم در مردم عادی تصور کنم، فکر می کنم باقیمانده خاطرات مردم است.

 

نمایش خاموش بهترین چیز برای مردم است، اگر آنها در عموم ظاهر می شوند.

 

جوایز:

 

برنده جایزه اسکار افتخاری در سال ۱۹۶۰ به خاطر استعداد منحصر به فرد او در پدید آوردن کمدی های فنا ناپذیر.

 

برنده جایزه British Film Institute Awards برای بازی در فیلم Seven Chances 1925

 

نویسنده:منصور داودی

 

منبع :انجمن سینما سنتر

ممکن است شما دوست داشته باشید

14
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
14 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
moshelامین کورلئونهmilad_851991آروین فخریولگرد Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-general/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-general/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-general/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-general/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-general/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-general/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More: naghdefarsi.com/the-general […]

ali1991
Guest
Member
ali1991

یه فیلم عالی. واقعا لذت بردم از دیدنش. یکی از صحنه های جالبش اونجاییه که پل میشکنه و قطار دشمن سقوط میکنه توی آب. برام جالب بود که توی اون زمان همجین صحنه واقعی ساختن.

آروین فخری
Member
Member
آروین فخری

بهترین فیلم کیتون.

moshel
Guest
Member
moshel

سلام. نقد غیر منصفانه و سیاهی بود راستی شما کجایی سینمایی که دم از شاهکارشناسی میزنی ظاهرا منتقد نسبتا محترم…..

امین کورلئونه
Guest
Member
امین کورلئونه

هیجان هیجان
خودتونو بزارید جای آدمهایی که این فیلمو در آن سالهای آغازین سینما دیدن چه کیفی کردن
کارگردانی عالی
هزینه بسیار زیاد
سیاهی لشگر منظم
و اما بهترین صحنه:به نظر من اون جایی که دسته ی تبرش شکست و انداختش تو کوره لوکوموتیو.

milad_851991
Guest
Member
milad_851991

عالی بود
😉

ولگرد
Guest
Member
ولگرد

کاش افراد بیشتری این فیلم رو میدیدن و با کیتون آشنا میشدن.

Abe
Member
Member
Abe

فیلم بسیار عالی بود. مخصوصا باستر کیتون خیلی قشنگ بازی کرده بود.