The Dig (حفاری)


خلاصه داستان:

داستان این فیلم که در سال ۱۹۳۸ روایت می‌شود، زندگی یک باستان‌شناس را به تصویر می‌کشد که شروع به حفاری مهم تاریخی در ساتن هو می‌کند. اما…


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

 

لیندزی بحر – the Associated Press – 88 از 100

به نحوی « حفاری » محصول خودش نیز است، گویی یکی از فیلم‌های « آنتونی مینگلا » که سی سال پیش ساخته شده است را تازه از زیر آوار درآورده باشی.

دیوید مور – Movie Nation – 70 از 100

داستان‌گویی فیلم آغشته به رشته‌ای نازک از مالیخولیا است که این اثر نتفلیکس بسیار تاثیرگذار باشد.

کتی رایف – the A.V. Club – 67 از 100

به علت گستردگی دامنه ایده‌های عاشقانه تجربه تماشای فیلم « حفاری » مانند نشستن در ایستگاه اتوبوس است.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه reelviews

نمره 6.25 از 10

« حفاری » از آن دسته اوقات بی‌سر و صداست که بریتانیایی‌ها خوب عمل کرده‌اند. بر اساس پدیده‌های واقعی اتفاق افتاده پیش از جنگ جهانی دوم در سافولک فیلم تلاش‌های یک کاوشگر به نام « بازل بروان » با بازیگری « رالف فینس » که موجب به کشف یک مکان دفن مربوط به قرن ششم می‌شود را نشان می‌دهد. البته که فیلم شامل چیزهایی فراتر از جنبه‌های باستان شناسی می‌شود. کارفرمای بازل، بیوه « ادیت پرتی » با بازیگری « کری مولیگان » مبتلا به شرایطی است که او را کاملا از فناپذیر بودنش آگاه می‌سازد و او به براون بی‌احساس و مزدوج حس پیدا می‌کند. پسر کوچک ادیت، رابرت با بازیگری « آرشی »، تازه‌ وارد را به عنوان پدر می‌پندارد. هرچند پس از اینکه بزرگی اکتشاف براون دانسته شد، چهره‌های شاخصی از راه‌های دور و درازی می‌آیند که اعتبار کار را به نام خودشان بزنند مانند آقا و خانم « پیگوت » با بازیگری « لی‌لی جیمز » و « بن چاپلین » و آقایی از لندن، « چارلز فیلیپز » با بازیگری « کن استات ». چنده دهه پیش، این فیلم به دو قسمت تقسیم می‌شد و در « تئاتر شاهکار » به نمایش گذاشته می‌شد اما امروز مستقیم به نتفلیکس سپرده شده است.

عناصر تاریخی فیلم که ابتداّ بر کاوش « ساتن هوو » 1939 متمرکز است با توجه بسیاری بر جزئیات ارائه می‌شود. ارتباط بین رالف فینس و کری مولیگان طبیعی است، این جفت کمیستری قوی (بیشتر از گونه عشق افلاطونی تا عشق رمانتیک) نشان می‌دهند و بازسازی دقیق فعالیت به جریان خوشایند نیمه اول می‌افزاید. متاسفانه نیمه دوم فیلم در بی‌نظمی کامل به سر می‌برد. درست زمانی که عاطفه بین پگی که در ازدواجی ناموفق اسیر است و روری بر همه چیز سایه می‌اندازد روایت فیلم دچار سکته و لکنت می‌شود. این که رابطه دو نقش اصلی به نقش‌های حمایتی یک داستان عاشقانه نیمه پخته تقلیل می‌یابد خسته کننده است.

شخصیت جیمز، پگی پیگوت، با ادیت مولیگان دوست می‌شود. این دو خوب با هم کار می‌کنند اما با توجه با در نظر داشتن تعداد ریزداستان‌‌هایی که برای غلبه در پنجاه دقیقه پایانی حفاری مبارزه می‌نند، وقت کافی برای اختصاص دادن به این رابطه وجود ندارد.

سیاست‌های حفاری باستان‌شناسی واقعی نیستند اگر چه صحنه‌های نشان داده شده حیرت آورند. کن استات نقش پارلز فیلیپس که نمایانگر دانشمندان طبقه اجتماعی بالا هستند را بازی می‌کند که از طرف موزه بریتانیا برای بازبینی کاوش فرستاده شده است. حفاری شبیه به نسخه کوتاه شده یک داستان است. اگر زمان بیشتری می‌داشت شاید تاثیرگذارتر می‌بود.

مترجم: پدرام موسی‌پور


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of