The Boy Next Door (پسر همسایه)

کارگردان : Rob Cohen

نویسنده : Barbara Curry

بازیگران : Jennifer Lopez, Ryan Guzman, Kristin Chenoweth

هزینه تولید: ۴ میلیون دلار

محصول کشور: ایالات متحده آمریکا

کمپانی توزیع کننده: Universal Pictures

خلاصه داستان : یک معلمی به نام کلیر به تازگی به دلیل اینکه همسرش به وی خیانت کرده از او جدا شده و اوضاع مناسب روحی ندارد. در این حین یک همسایه جدید جوان به نام نوح به عنوان همسایه در کنار منزل او اقامت می کند و خیلی طول نمی کشد تا کلیر از این پسر جوان خوشش بیاید اما…

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۲.۵ از ۱۰ (۱ از ۴)

 

 

images/stories/rooz/theboynextdoor1.jpgتوجه: در پاراگراف یکی مانده به آخر این نقد مطالبی درج شده که ممکن است داستان فیلم را لو دهند.

اصلاً قصد ندارم نویسنده فیلمنامه، باربارا کری، را بابت افتضاح مضحکی که «پسر همسایه/The boy Next Door» از آب درآمده سرزنش کنم. از اینها گذشته همه میدانیم که هالیوود چطور کار میکند. شاید اصلاً فیلمی که روی پرده میبینیم نماینده آنچه خانم کری نوشته، نباشد. شاید فیلمنامه او تریلر اروتیک جدی با کاراکترهای واقعی، دیالوگهای کوتاه و پر از تنش بوده است. در این صورت، بی شک لیاقت او خیلی بیشتر از قرار گرفتن اسمش در میان عوامل این فیلم آبکی بوده است. اما حتی اگر «پسر همسایه» نمایش وفادارانهای از آن چه خانم کاری روی صفحه آورده باشد، فیلم آن قدر مشکلات دارد که سرزنش زیادی متوجه نویسنده نمیشود. این فیلم کارگردانی بدی دارد، تدوین ضعیفی دارد و برخی از بدترین بازی های یک فیلم تجاری دم دستی را میتوان در آن دید.

images/stories/rooz/theboynextdoor2.jpgهالیوود دیگر نمیداند چطور تریلرهای اروتیک بسازد و وقتی هم این کار را میکند حاصل کار اغلب اوقات چیزی در مایههای «پسر همسایه» از کار در میآید. گرچه فیلم درجه R گرفته ، ولی به نظر می‌رسد که برای مخاطب PG-13 ساخته شده است. اروتیک میخواهید؟ بنشینید «گرمای بدن/Body Heat»، «غریزه اصلی/ Basic Instinct» و فیلمهای آدرین لین تماشا کنید. (داستان فیلم قرابت زیادی به فیلم «جذابیت کشنده / Fatal Attraction» آدرین لین منتها اینجا قربانی زن است نه مرد). در «پسر همسایه»، صحنه س*ک*س طوری فیلمبرداری شده است که مواجهه را به حداقل برساند. پوشاندن سینه با دست و کاتهای سریع بسیار دیده میشوند. به این نمی گویند س*ک*سی. مثل این میماند که در کلاس تدوین فیلمی شرکت کردهایم که در آن به ما یاد داده میشود چگونه وقتی هنرپیشه زن هیچ تماس جنسی از طریق بدن عریان خود برقرار نمیکند یک صحنه س*ک*سی را به هم بچسبانیم. گرچه نبود عریانی را در این صحنه میتوان توجیه کرد، اما عریانی که بعداً در فیلم رخ میدهد (در صحنهای که خبری از جنیفر لوپز نیست) بیخود و بی‌فایده است و این کار را بدتر میکند.

images/stories/rooz/theboynextdoor3.jpgمشکلات تازه از این صحنه س*ک*سی سمبل شده شروع میشوند. هیچ چیزی شبیه به تنش اروتیک بین لوپز، که نقش معلم چهل و خردهای سالهای به نام کلر پترسون را بازی می کند، و دانش آموز تقریباً ۲۰ سالهای به نام نوح سندبورن (با بازی رایان گازمن) که شبی را با لوپز میگذراند، دیده نمیشود. شاید عوامل فیلم نگران این اختلاف سنی بودهاند چون گازمن را انتخاب کردهاند که در زمان ساخت فیلم ۲۷ ساله بوده و هرکاری کرده اند تا او را بزرگتر جلوه دهند. این باعث به وجود آمدن نوعی تعلیق ناباوری شده است که به راحتی نمی توان آن را نادیده گرفت. به نظر میرسد که دلیل انتخاب گازمن بیشتر ظاهر محصلانه او بوده تا توانایی های بازیگریاش. او ظاهر خوبی دارد اما دامنهاش محدود است. او برای انتقال عواطفش تا میتواند دندان قروچه و غرغر میکند. در عین حال، به نظر میرسد که انگار لوپز فوت و فن بازیگری را فراموش کرده است. او نیز همچون گازمن ظاهر خیلی خوبی دارد ما به نظر کیلومترها از بازی فوق العادهای که در فیلم «خارج از دید/Out of Sight» ارائه داده فاصله گرفته است.

images/stories/rooz/theboynextdoor4.jpgموضوع فیلم- عواقب رابطه جنسی بین یک معلم و دانش آموز وقتی که پسرک عاشق زن میشود- تقریباً در سراسر عرصه درسهای اخلاقی فیلم به چشم میخورد. این مانع از این نمیشود که راب کوئن، کارگردان (سازنده نخستین فیلم از مجموعه فیلمهای «سریع و خشن / The Fast and the Furious»)، از تکنیک سیاه و سفید استفاده نکند. او دست به هر کاری میزند تا از لوپز چهرهای دوست داشتنی و مهربان ارائه دهد- زن سخاوتمندی که در لحظهای مرتکب اشتباه میشود. از سوی دیگر، نوح تجسمی از شیطان است- انسان روانی که معلمش (و دوست مادرش) را تحریک میکند و بعد از هر ابزاری شامل اخاذی و قتل برای کنار خود نگه داشتن او استفاده میکند.

images/stories/rooz/theboynextdoor5.jpgبسیار خب، «پسر همسایه» علاقهای ندارد که نگاهی هوشمندانه و جدی به مساله عقده جنسی داشته باشد. بلکه فقط میخواهد یک تریلر آبگوشتی باشد. فیلم بارها با در نظر گرفتن بینندههایش در مقام بچههای کودکستانی به آنها توهین میکند. در یک صحنه، یکی از بازیگران وسط یکی از راهروهای دبیرستان چنان خشمگین میشود که نه تنها ناظم مدرسه را میزند بلکه دانش آموز دیگری را به قدری بد کتک می‌زند که جمجمهاش میشکند. با این حال، گرچه ضارب از نظر قانونی یک فرد بالغ به شمار میآید اما هیچ خبری از دخالت پلیس نمیشود. کمی بعدتر، یه بابایی فکر میکند که پاک کردن فایل ویدئویی از یک کامپیوتر باعث از بین رفتن آن برای همیشه میشود (حتی اگر وجود بک آپ را نادیده بگیریم، باید بدانیم که فایل delete شده را میتوان بازیابی کرد). و البته قاتلها همیشه فیلم جنایتهای خود را داخل فولدرهای قابل شناسایی در کامپیوتری که حتی رمز عبور ندارد نگهداری میکنند. جزئیاتی نظیر اینها باعث می شوند که فکر کنیم نکند «پسر همسایه» پارودی زیرکانه و مرموزانهای از این ژانر است [و ما بی خبریم]. چون واقعاً نمی توانیم باور کنیم که یک فیلم تا این حد احمقانه باشد. متأسفانه، مدام نگرانم که مبادا این حرفها اعتبار زیادی برای این فیلم بیاورند.

images/stories/rooz/theboynextdoor6.jpgدر آخر باید بگویم که «پسر همسایه» سراسر ناامید کننده است. تماشای گندیدن یک ایده رسیده مایه تاسف است. تماشای مسخره بازی های بازیگر فرضاً با استعدادی که در فیلم مسخرهای بازی کرده که حتی هنرپیشه های دائمی فیلم های ترسناک دهه ۱۹۸۰ را آشفته میکند نامید کننده است. و تماشای آدم شریر جذابی که فکر میکند در فیلم اکشن بازی میکند و باید چند بار کشته شود تا واقعاً بمیرد مضحک است.

هیییی، اما الان ژانویه است و «پسر همسایه» همان چیزی است که در این ماه انتظار دیدنش میرود. تنها چیزی که در این تفرج حال به هم زن جایش خالی است، حضور نیکلاس کیج است، اما باور بفرمایید که نقشی برای ایشان در این فیلم وجود نداشته !!! محصولات بهتری از این فیلم هر هفته وارد شبکه نمایش خانگی میشوند اما حدس می زنم یکی این وسط فکر میکرده که اسم جنیفر لوپز میتواند فروش خوبی در گیشه ایجاد کند. «پسر همسایه» را چه رفراندومی برای قدرت جذابیت او فرض کنیم یا نکنیم، این فیلم آیینه ای از نوع نقشهایی است که این روزها به وی پیشنهاد میشوند، چون هیچ بازیگر با عزت نفسی حاضر نمی شود با وجود پیشنهاد دیگر در چنین فیلمی حاضر شود.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

17
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
17 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
Emi sekhaمحمد جوادjvالیحضرت رسول Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Emi sekha
Guest
Member
Emi sekha

فیلمش قشنگ بود, هیجان داشت, اسمش فیلمه باید دید لذت برد, کسایی که بد میگن دارن احساسی به موضوع نگاه میکنن, چون از موضوعه فیلم بدشون میاد , از رویه احساس نظر میدن ,..
یعنی که کله فیلمو نقده منفی میکنن. درصورتیکه این.یک واقعیته که همیشه برایه خیلیها اتفاق میفته.

الی
Guest
Member
الی

اصلا قشنگ نبود

jv
Guest
Member
jv

Ryan Guzman نه به بازیش تو step up نه اینکه تو فیلم چرتی مثل این بازی کرد لا اقل تو step up یک رقص قشنگی میکرد این جا که فقط ….

محمد جواد
Member
Member
محمد جواد

پشیمونم پشیمون از اینکه این فیلم حال بهم زن مزخرف رو دیدم یعنی جز آشغال ترین فیلم هایی که تو عمرم دیدم و ترجیح میدم که دو ساعت فیلم رو به سقف نگاه کنم تا به این چرت و پرتا

حضرت رسول
Guest
Member
حضرت رسول

خوب البته جنیفرلوپز در آخر با شاوسین ازدواج خواهد کرد.این دنیا هم داستان تکراری مریم دست پاک(جبرائیل)هست

بابی
Guest
Member
بابی

سلام ببخشید لطفا نقد وبررسی کامل فیلم جامانده رو هم بگذارید با تشکر

Arad
Guest
Member
Arad

جالب اینه که این چند هفته تو box office اول،دوم،سوم یا چهارمه!با وجود فیلمای تحسین بر انگیز هدف مردم از دیدن این فیلم چیه ?! من فقط تریلر فیلمو دیدم اما همه چیز مشخصه!

Al0n3
Guest
Member
Al0n3

boy:حالم از جنیفر لوپز به هم می خوره 😡

اونم از تو 😀 😐

boy
Guest
Member
boy

حالم از جنیفر لوپز به هم می خوره 😡

Cha22
Guest
Member
Cha22

این فیلمو به کسانی که مشکل خواب دارن پیشنهاد میشه 😐

امیرحسین پاکزاد
Guest
Member
امیرحسین پاکزاد

من از جنیفر جنیفر قطع امید کردم
رسما به جمعیت بچ ها پیوسته
اون از موزیک ویدئوهاش که استغفراللهیه جدیدا
اینم این فیلماش
یه عده هم این فیلمو میگیرن میبینن ببینن جنیفر هم آره…..

محمد
Member
Member
محمد

تشکر بابت ترجمه.من که فیلمو ندیدیم و به نظر میاد گند زده.ولی کارهای قبلی کارگردان قابل قبول بودند.همین منتقد به خیلی از فیلمها حدود همین نمره رو داده که من دوست داشتم.باید ببینیم بعد نظر بدیم…

سعید کلانی
Guest
Member
سعید کلانی

تنها چیزی که در این تفرج حال به هم زن جایش خالی است، حضور نیکلاس کیج است، اما باور بفرمایید که نقشی برای ایشان در این فیلم وجود نداشته !!!

محسن غلامی
Member
Member
محسن غلامی

یادمه قبل از این که تو imdb عضو بشم تو مووی سایت یاهو عضو بودم.
اونجا بدترین فیلم تاریخ gigli بود از جنیفر

نوید خوشنود
Member
Active Member
نوید خوشنود

فقط میتونم بگم که پول باعث بازی خانم جی لو تو این فیلمه. یک فیلم چرت و مزخرف

Guest
Guest
Member
Guest

وقتى برادینلى ٢.۵ بده یعنى دیدنش وقت برق مصرف میکنه 🙂

شملی
Guest
Member
شملی

با این امتیاز و نقد رسما گرخیدم