The Bourne Legacy (میراث بورن)

کارگردان: Tony Gilroy (تونی گیلروی)
نویسنده: Tony Gilroy (تونی گیلروی),
6.7
0
0.00

خلاصه داستان:

«میراث بورن» درباره ی دانشمندانی هست که به تکنولوژی ساخت یک نوع قرص پیشرفته دست پیدا کرده اند که باعث می شود در ژنتیک فرد تغییراتی به وجود آید و او تبدیل به فردی قدرتمند از نظر فیزیکی و ذهنی شود. حال در این بین ، ماموری به نام آرون کراس در جدیدترین ...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Roger Ebert (راجر ایبِت)

نمره 6.1 از 10

«میراث بورن» داستان مردی است که به مقداری دارو نیاز دارد و تمام فیلم صرف به دست آوردن این دارو می شود.این دارو، داروی خوبی است. با شروغ فیلم، او به داخل دریاچه ای در آلاسکا شیرجه می زند تا یک لوله مهر و موم شده را از کف دریاچه بیرون بیاورد. تعدادی قرص آبی و کمی قرص سبز می خورد، یک پتوی حرارتی هم دور خودش می پیچد و کنار آتش می خوابد. بعد کوله خود را می بندد و برای عبور از یک رشته کوه عازم سفر می شود و در راه با گرگ ها می جنگد. بعضی از سکانس های کوهنوردی شامل صحنه هایی می شود که باید کوهی با شیب خیلی تند را بدون استفاده از طناب یا میخ بالا برود.

آرون کراس یک ابر قهرمان نیست. مثل جیسون بورن او هم یک مامور است که باید برنامه ای را به اجرا برساند. یک پروژه مخفی اطلاعاتی در امریکا است که مربوط به تغییر ژنتیک کامل بدن انسان ها می شود و طی آن می توان مردانی را ساخت که دارای قدرت روحی و فیزیکی و دید عقابی خارق العاده ای هستند.

نقش کراس را جرمی رنر بازی می کند با چنان تمرکز و شجاعتی که در فیلم «صندوقچه درد» هم نشان داده بود. به دلایل زیادی از جمله اینکه تا مدت زیادی از فیلم به اسم او اشاره ای نمی شود و همچنین این که همه دائم تکرار می کنند که بورن هنوز زنده است و اینکه من تریلر فیلم را ندیده بودم، فکر می کردم که شاید جرمی نقش بورن را بازی می کند اما بالاخره و خوشبختانه یک پوستر از جیسون بورن با قیافه مت دیمون در فیلم به عنوان یک فرد تحت تعقیب نشان داده می شود که همه چیز را روشن می کند.

زمان زیادی از فیلم در یک مرکز کنترل در منتهتن برای اجرای این برنامه مخفیانه سپری می شود که خیلی هم شلوغ است با آن همه کامپیوتر و مونیتور و وسایل ارتباطاتی که ظاهرا می توانند به هر دوربین نظارتی در دنیا دسترسی داشته باشند. در این اتاق با طراحان نابغه این برنامه آشنا می شویم. سربازان قدیمی و ترسناکی که نقششان توسط اسکات گلن، استیسی کیچ و آلبرت فینی و به سرپرستی ادوارد نورتون اجرا می شود. این مردان تصمیم گرفته اند به این برنامه پایان دهند و این کار را با دادن یک قرص مثلثی زرد رنگ به ماموران متخصصشان انجام می دهند. این قرص باعث خونریزی از سوراخ راست بینی آنان و مرگشان می شود. همیشه هم خونریزی از سوراخ راست بینی اتفاق می افتد!

بعد از این که کراس در آلاسکا از یک هواپیمای بدون سرنشین که یک موشک به آن بسته شده است فرار می کند و باز با گرگهای دیگری می جنگد، با دکتر مارتا شیرینگ ( با بازی ریچل ویز) تماس می گیرد. او یک دکترا و دو فوق دکترای پژوهشی دارد و همه چیز را در مورد این قرص ها می داند. بهترین صحنه خشن فیلم در اینجا اتفاق می افتد که یکی از تکنیسین های آزمایشگاه هم در این درگیری حضور دارد و چهره اش دقیقاً شکل «تام نونان» است، اما اسم نونان در میان بازیگران ذکر نشده است. بعد کراس و شیرینگ در جستجویی بی سرانجام به نیروهایی در مانیلا می پیوندند. مانیلا جایی است که داروها در آن تولید می شود. زمان زیادی به کاراکتر ریچل ویز در این فیلم اختصاص داده شده چرا که معمولا به زنان در فیلم های اکشن این همه زمان نمی دهند و از او برای صحنه های جنسی فیلم هم استفاده نشده است. اجرای او قدرتمندانه، با اجرای رنر برابری می کند.

این داروها از ویروسی ساخته شده اند که ژن افراد را تغییر می دهد. شما می توانید به فواصل زمانی داروهای نیروزا مصرف کنید یا با روند دیگری و تکرار در مصرفشان به آن ها معتاد شوید که این همان چیزی است که کراس به دنبالش است. او به داشتن عضلات و ماهیچه های فوق العاده و قدرت بالای ذهنی معتاد شده است. می توان مزایای دیگر قرص ها را هم حدس زد؛ طبق برداشت من کراس در تمام طول فیلم نه چیزی می نوشد نه چیزی می خورد.

«میراث بورن» دائم، در لحظه در جا می زند. من با صراحت اعتراف می کنم حداقل تا 30 دقیقه از فیلم نفهمیده بودم که چرا همه این ها در حال رخ دادن است. دیالوگ های فیلم کوتاه است. فیلمبرداری محصور است و طرح داستان آشفته و مبهم است.

سه صحنه تعقیب وگریز بزرگ در فیلم وجود دارد: با ماشین، با استفاده از پارکور و با موتورسیکلت. پارکور را که به یاد می آورید، هنر پریدن و دویدن روی دیوار و حرکت از روی سقف خانه ها که ظاهراً استفاده از قرص ها آن را ممکن کرده است. تعقیب و گریز با موتور هم در مانیلا اتفاق میفتد بعد از اینکه کراس و شیرینگ یک موتور سیکلت را می دزدند پلیس به دنبالشان می رود و یک پلیس مصمم با عینک تیره خلبانی، بدون دلیل قانع کننده ای در این تعقیب پافشاری می کند. از آنجایی که حتی یک کلمه دیالوگ هم ندارد، غیر ممکن است که حدس بزنیم آیا او می دانسته که کراس و شیرینگ چه اشخاص مهمی هستند یا نه! اما او درست مثل شخصیت «بانی نیروزا» به کار خود ادامه می دهد و به دیگران کاری ندارد.

این تعقیب و گریز آن قدر طول می کشد که من دو بار چشمانم بسته شد و نزدیک بود خوابم ببرد. این دنبال بازی به همه جا کشیده می شود از بالای پله ها و پایین پله ها، در بزرگراه و… و باعث به وجود آمدن بیشمار تصادف می شود و همه این ها را بگذارید کنار سبک تدوین نا امید کننده و بد آن. تدوین طوری است که قسمت های اکشن کار را میبینید اما کل تصویر را ندارید. در کل در مورد فیلم باید بگویم: بی خیال! ما نده ام تا کی اسم بورن می خواهد روی این سریال باقی بماند. به هر حال او هنوز زنده است.

مترجم: شبنم سیدمجیدی

اختصاصی نقد فارسی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگیرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

35
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
35 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
محمد ایرانیarmnzcsiavashبابک Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-bourne-legacy/ […]

تحليل گر
Guest
Member
تحليل گر

من اون اول که فیلمو ندیده بودم فکر میکردم نقش بورن رو دادن جرمی رنر ولی بعد از دیدنش دیدم نه.
شاید این فیلم برای مخاطب های تازه کار خوب باشه ولی از دیدگاه یکی مثل من که بش از ده هزار تا فیلم دیدم باید بگم آشغال بود.
هرچی مت دیموند زحمت کشیده بود به باد دادن.من موندم با خودشون چی فکر کردن؟
سه گانه رو به گند کشیدن

محمد
Member
Member
محمد

فکر کنم لحن تمسخر آمیزی که ایبرت واسه نقدش به کار برده گویای همه چیزه.۴/۱۰٫

ایرانی
Guest
Member
ایرانی

تا نیم ساعت اول فیلم طرفهای داستان مشخص نیستند

armnzc
Guest
Member
armnzc

حیف ۳تای قبلی که این شد چهارمیش

siavash
Guest
Member
siavash

nemidunam midunid ya na vali dastane ketabe The Bourne Legacy ba in film fargh mikone tu ketab hamchnan bourne shakhsiate aslie vali vaghti matt damon goft tu film bazi nemikone Universal ham kolan shakhsiate bourne ro az film hazf kard man beshakhse tarjih midadam jeremy renner naghshe bourne ro bazi kone ta inke shakhsiate bourne hazf beshe va dastano avaz konan rajebe film ham bayad begam age be onvavne ye filme mostaghel dar nazar begirimesh khube vali be onvane donbaleye filmhaye bourne khub nist be paye un segane nemirese

بابک
Guest
Member
بابک

یه سه گانه رویایی به باد رفت واقعا در مدتی که فیلم رو می دیدم متعجب مانده بودم پیش خودشون چه فکری کردن وقتی این فیلم رو ساختن امیدوارم دیگه ادامه پیدا نکنه تا به سه گانه اصلی لطمه بیشتری نخوره

ATILA
Guest
Member
ATILA

از لحاظ داستانی متوسط از لحاظ صحنهای اکشن خوب از لحاظ بکارگیری سلاح ها ازجمله بهپادها که کاملا مطابق با واقعیت بود خوب. رو هم رفته فیلم خوبی بود. و اون دسته از دوستانی که نظر شون رو نگرفته باید بگم نسبت به فیلم های جدید هالیوود که زیاد جالب نیستند فیلم خوبییه. و در نهایت
تشکر از سایت خوبتون

frank castle
Member
Member
frank castle

من نمی دونم چرا الکی خواست کش بدن پایانش که خیلی آبکی بود و با خودشون فکر کردن حتما ادامه ای باید داشته باشه داستان مسخره و آبکیه و اصولا نمی دونم چه اصراریه که به بورن ربطش بدن اسمشو می کردن یک چیز دیگه برای اینکه صد در درصد داشتانش از روی کتاب اقتباس نشده چون اگه داستان اصلی این باشه پس این خبر که گرین گرس قرار بوده فیلمو با مت دیمون بسازه ولی چون کنار کشیده مت دیمون هم نخواسته بیاد کلا نقض میشه بورن تو این فیلم اصلا نقشی نداشته که بخوان مت دیمون رو بیارن… ادامه »

Sajad kasaie
Guest
Member
Sajad kasaie

ادمه فیلم به این صورت یک اشتباه محض بود
تا نیمه فیلم که نگاه کردم ، با خودم گفتم واقعاً این بورن ۴ هست یا یه فیلم دیگه؟!
به نظر بنده این شماره ۴ در خور نام سه گانه بورن نبود
۵ از ۱۰
اکشن فیلم هم بی شک بالیوودی بود!
چطور میشه یک دکتر خانم مثل یک کماندو از روی موتور با لگد به یک رنجر دوپینگ کرده لگد پرت کنه و رنجر هم چون بده داستانه بترکه؟
از این که عامیانه صحبت کردم عذر میخوام ولی فیلم بالیوودی بود!

kamy benjamin
Guest
Member

امشب فیلمو دیدم.

به قبلی ها نمی رسید ولی زیبا بود.

من : ۳ از ۴ و ۷٫۵ از ۱۰ می دهم.

kamy benjamin
Guest
Member

فیلم توپیه و تکراری نیست.

ادامه همان ماجراهاست و شاید مت دیمون در قسمت بعد حضور داشته باشه.

بازسازی نیست

Khalil abbasian
Member
Member
Khalil abbasian

igb: khalil_best: igb:میدونید وقتی فیلم رو نگاه میکنید مخصوصا برای کسایی که سه قسمت قبل رو دیدن ، دچار یک تکرار اعصاب خرد کن میشن. من خودم به شخصه از دیدن جرمی رنر که حرکات مت دیمن رو تغلید میکنه اصلا راضی نبودم . با اینکه امکان داره خوب بازی کنه ولی بازی با این سبک به نظر من فقط مختص مت دیمنه. دوست عزیز از اینکه میگید سری فیلمای بورن فقط مختص به مت دیمونه نظر شما کاملا متین ,اما جرمی رنر هم دست کمی از مت دیمون نداره و بازی های قشنگی رو در فیلمای The Town و… ادامه »

حسين فلاحتکار
Member
Member
حسين فلاحتکار

khalil_best: igb:میدونید وقتی فیلم رو نگاه میکنید مخصوصا برای کسایی که سه قسمت قبل رو دیدن ، دچار یک تکرار اعصاب خرد کن میشن. من خودم به شخصه از دیدن جرمی رنر که حرکات مت دیمن رو تغلید میکنه اصلا راضی نبودم . با اینکه امکان داره خوب بازی کنه ولی بازی با این سبک به نظر من فقط مختص مت دیمنه. دوست عزیز از اینکه میگید سری فیلمای بورن فقط مختص به مت دیمونه نظر شما کاملا متین ,اما جرمی رنر هم دست کمی از مت دیمون نداره و بازی های قشنگی رو در فیلمای The Town و The… ادامه »

Khalil abbasian
Member
Member
Khalil abbasian

igb:میدونید وقتی فیلم رو نگاه میکنید مخصوصا برای کسایی که سه قسمت قبل رو دیدن ، دچار یک تکرار اعصاب خرد کن میشن. من خودم به شخصه از دیدن جرمی رنر که حرکات مت دیمن رو تغلید میکنه اصلا راضی نبودم . با اینکه امکان داره خوب بازی کنه ولی بازی با این سبک به نظر من فقط مختص مت دیمنه. دوست عزیز از اینکه میگید سری فیلمای بورن فقط مختص به مت دیمونه نظر شما کاملا متین ,اما جرمی رنر هم دست کمی از مت دیمون نداره و بازی های قشنگی رو در فیلمای The Town و The Hurt… ادامه »

حسين فلاحتکار
Member
Member
حسين فلاحتکار

میدونید وقتی فیلم رو نگاه میکنید مخصوصا برای کسایی که سه قسمت قبل رو دیدن ، دچار یک تکرار اعصاب خرد کن میشن. من خودم به شخصه از دیدن جرمی رنر که حرکات مت دیمن رو تغلید میکنه اصلا راضی نبودم . با اینکه امکان داره خوب بازی کنه ولی بازی با این سبک به نظر من فقط مختص مت دیمنه.

ESSE
Guest
Member
ESSE

تونی گیلروی گفته بود که آرزو داره تو فیلم بعدی دیمون و رنر با هم بازی کنن.
چه حالی داره این!!

میثم امینی
Member
Member
میثم امینی

من نقد رو نخوندم چون فیلمو ندیدم. ولی به خانم سیدمجیدی در کل بابت همه ترجمه هاشون و وقتی که میزارن یه خسته نباشید اساسی میگم.

شبنم سید مجیدی
Guest
Member
شبنم سید مجیدی

آرمان:این راجر ایبرتم که دیگه سنش رفته بالا خودشم نمیفهمه چی میگه ! یه نگاه به نقدش بندازی میبینی فقط به قسمتایی از فیلمو به جای نقد نوشته ! لطفا نقدی رو بذارید که درمورد ساختار و اسکلت خود فیلم توضیح بده ! نه اینکه اینجوری با همچین نقد بیخودی وقتمون تلف شه ! اکثرا از این فیلم راضی بودن غیر از این آقا

اکثر منتقدا نمرشون به این فیلم در همین حد بوده از جمله تاد مک کارتی. جیمز براردینلی هم هنوز نقدشو نذاشته. فعلا به همین قناعت کنید.

حسن15
Guest
Member
حسن15

رفیقم این فیلمو دیده میگه خیلی ضایع هست 😮

amir+18
Guest
Member

در کل در مورد فیلم باید بگویم: بی خیال! ما نده ام تا کی اسم بورن می خواهد روی این سریال باقی بماند. به هر حال او هنوز زنده است.

😀 😀 😀 😀 😀

عاشق اون تیکه کلامتم

آرمان
Guest
Member
آرمان

این راجر ایبرتم که دیگه سنش رفته بالا خودشم نمیفهمه چی میگه ! یه نگاه به نقدش بندازی میبینی فقط به قسمتایی از فیلمو به جای نقد نوشته ! لطفا نقدی رو بذارید که درمورد ساختار و اسکلت خود فیلم توضیح بده ! نه اینکه اینجوری با همچین نقد بیخودی وقتمون تلف شه ! اکثرا از این فیلم راضی بودن غیر از این آقا

ShahFace
Member
Member

مرسی از نقد
ظاهرا هر چی مت دیمون رشته کرده بود اینا با این فیلم پنبه کردند.
سایت کولیدر هم به فیلم ۵٫۵ از ۱۰ داده.