The Big Short (رکود بزرگ)


خلاصه داستان:

چهار تازه وارد دنيای معاملات عظيم مالی که سقوط حباب بازار اعتبار و مسکن اواسط دهه ۲۰۰۰ را پيش بينی کردهاند تصميم می‌گيرند با بانک‌های بزرگ به دليل عدم دورانديشی و حرص و طمعشان مبارزه کنند.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 8.8 از 10

بر خلاف انتظارها، «رکود بزرگ»(The Big Short) کار می‌کند. در واقع «کار می‌کند» توصيف کوچکی برای چيزی است که آدام مک کی، کارگردان، در خصوص ساخت اقتباس بعيدش از کتاب غيرداستانی مايکل لوئيس درباره بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ به آن دست يافته است. لوئيس در شماره دسامبر ۲۰۱۵ مجله ونيتی فر نوشت، «وظيفه من اين بود که کاری کنم که خوانندهها شديداً تشنه دانستن درباره مشکلات اعتباری و تعهدات رهنی بشود.» اين به نوبه خود به تعهد مک کی هنگام ساخت فيلم تبديل شد. و يکی از دلايل اصلی موفقيت «رکود بزرگ» اين اقدام مک کی است. مک کی با استفاده از طنز سياه، شخصیت های دوست داشتنی و برخی تکنيکهای فيلم سازی غيراستاندارد (مانند مورد مخاطب قرار دادن بيننده به صورت مستقيم) انرژی زيادی را در طول مدت بيش از دو ساعت حفظ می‌کند و مانع از کسل شدن ما می‌شود.

«رکود بزرگ» المان‌های داستانی را با نبش قبر شبه مستند گونه آنچه در طول سال‌های منتهی به رکود ۲۰۰۸ رخ داد ترکيب می‌کند. شخصيت‌ها يا افراد واقعی هستند که داستانشان را برای لوئيس گفته‌اند يا کمی حال و هوای داستانی گرفته‌اند (با تغيير اسامی برای محافظت از افراد مقصر). فيلم هم آموزنده و هم به شدت سرگرم کننده است. مک کی به روش خودش به بينندهها اطلاعاتی درباره دلايل منجر به اين بی ثباتی می‌دهد اما اين کار را با بی احترامی‌های غيرمستقيم انجام می‌دهد. يکی از ابزارهای او سوء استفاده از افراد مشهور در ارائه توضيحات است. مارگوت رابی در حالی که در حال گرفتن حمام حباب است به ما درسی می‌دهد (انصافاً تمرکز روی آنچه می‌گويد خيلی سخت است). آنتونی بوردين، آشپز معروف، از مقايسه تاس کباب ماهی استفاده می‌کند. سلنا گومز بيست و يک بازی می‌کند.

نويسنده سابق SNL قبلاً چند فيلم ديگر را کارگردانی کرده بود- که همگی کمدی بودند [از جمله «مجری»( Anchorman) و دنباله آن]. اين سابقه خيلی به درد رکود بزرگ خورده است. طعم کمدی به فيلم جذبه بيشتری داده است. نه تنها باعث شده که فيلم سنگين‌تر به نظر برسد، بلکه شتاب بيشتری به فيلم بخشيده است. لحن منتقدانه فيلم مورد پسند افرادی است که هميشه از فعاليت‌های کاری وال‌استريت متنفر هستند. مک کی به هيچ وجه از اين لحن برای گرفتن بازی‌های مسخره استفاده نمی‌کند. نوعی خشک عميق پشت اين کمدی وجود دارد که حس می‌شود.

«رکود بزرگ» شخصيت‌هايش را از کتاب گرفته- البته تمام شخصيت‌های کتاب لوئيس روی پرده ديده نمی‌شوند. تمرکز فيلم روی ۵ شخصيت است: مايکل بری (کريستين بيل)، يک نابغه مالی نه چندان اجتماعی؛ بارک بوم (استيو کارل)، يک دلال هشيار؛ جرد ونت (رايان گاسلينگ)، يک سرمايه گذار طماع که حاضر است آدم بکشد؛ و زوج چارلی گلر (جان ماگارو) و جيمی شيپلی (فين ويتراک)، يک جفت آماتور که دنبال فرصتی برای ثروتمند شدن هستند. بری نخستين کسی است که خطرات ذاتی واقع در روش وال‌استريت برای بالا بردن قيمت اوراق از طريق رهن‌های کمتر از ارزش اوراق را شناسایی می‌کند. در اوايل سال ۲۰۰۵، او زنگ خطر را به صدا در می‌آورد اما هيچکس آن را نمی‌شوند. پس او با «کوتاه کردن» اوراق اين را به يک فرصت سرمايه گذاری تبديل می‌کند- با اطمينان از اين که بازار مسکن سقوط می‌کند. ونت نيز به نتيجه مشابهی می‌رسد و با بوم- فردی که بعد از تحقيقات شخصی نظر او را تاييد می‌کند- بحث می‌کند. گلر و شيپلی در زمان و مکان مناسبی قرار دارند و به توصيه دلال سابق بن ريکرت (برد پيت) برای خود يک صندلی در ميز بزرگ اين پسرها رديف می‌کنند.

کريستين بيل، که با تغييرات شديد ظاهری بيگانه نيست، اجازه داده تا ظاهرش را برای به تصوير کشيدن بری زشت کنند. بيل از برخی رفتارها و خصوصيات منحصر به فرد بری (مثلاً اين که او هميشه دوست دارد پابرهنه باشد) و به طرز بسيار باورپذيری توانسته شخصيت يک مرد مبتلا به سندرم آسپرگر را تقليد کند. استيو کارل توانسته خصوصيات فيزيکی و شخصيتی خود را پنهان کند، هرچند ذاتاً بوم به اندازه فردی مانند بری متقاعد کننده نيست. در حالی که بيل و کارل بخش عمده ای از زمان فيلم را در اختيار دارند، مجموعه ای از بازيگران بزرگ ديگر نيز در فيلم ديده می‌شوند مانند رايان گاسلينگ، برد پيت، مليسا لئو، ماريسا تومی و مارک استرانگ.

اين دومين اقتباس سينمایی نامتعارف از يکی از کتاب‌های لوييس است و اساساً موفق‌تر از «بازی پول»( Moneyball) است. تبديل يک فيلم سال دو هزار يازدهی به يک فيلم بيوگرافيک غيرمتعارف و عجيب امکان‌پذير بود. «رکود بزرگ»، به دليل لزوم اطلاع رسانی به بيننده ها در خصوص طيفی از اصطلاحات و فرايندها، بايد از رويکرد متفاوتی استفاده می‌شده است. مک کی (در کنار فيلمنامه نويسش، چارلز راندولف) راه حل شيرينی پيدا کرده‌اند. در نتيجه، «رکود بزرگ» نه تنها در سطح روایی جواب می‌دهد، بلکه به عنوان يک ابزار آموزشی نيز کار می‌کند و بدون خسته کردن بيننده به هدف دوم دست می‌يابد. فيلم‌های ديگری نيز درباره فساد بازار سهام ساخته شده‌اند. بيشتر اين فيلم‌ها مانند «وال‌استريت»( Wall Street) و «درخواست نهایی»( Margin Call) جی سی چاندور (حول و حوش سال ۲۰۰۸)به اين شرايط از چشم يک فيلم هيجان انگيز نگاه کرده‌اند. مک کی مانند مارتين اسکورسيزی در «گرگ وال‌استريت»( The Wolf of Wall Street) نشان می‌دهد که کمدی می‌تواند ابزار موثری در بيان داستانی به اين شکل باشد، به شرطی که از آن با دقتی موشکافانه استفاده شود. کات‌های «رکود بزرگ» عميق و ويرانگر هستند به گونه ای که نشان می‌دهند چگونه رکود سال ۲۰۰۸ رخ داد و اين که چقدر تحولات کمی در مقايسه با آن‌ها تاکنون صورت گرفته‌اند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


17
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
17 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
امیرحسین12367user443452Ara_yoe1162075m5m Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-big-short/ […]

یک نفر دیگه
Guest
Member
یک نفر دیگه

اصطلاح SHORT در بورس به حالتی گفته میشود که شما بر خلاف جهت یک سهام سرمایه گذاری می کنید. بنوعی قمار حساب شده تلقی میگردد.

یک نفر دیگه
Guest
Member
یک نفر دیگه

اصطلاح SHORT در بورس به حالتی گفته میشود که شما بر خلاف جهت یک سهام سرمایه گذاری می کنید. بنوعی قمار حساب شده تلقی میگردد.

نقل قول
Guest
Member
نقل قول

میدونم منفی زیاد میدیدولی حداقل رو چیزی ک م میگم فکر کنید!

دولت امریکا میدونست ک این اتفاق می افته ولی براش مهم نبود!! دیالوگ یکی از بازیگران فیلم
این رو خطاب به کسانی میگه ک میگن انسانیت تو امریکا خیلی مهمه !!!

نقل قول
Guest
Member
نقل قول

میدونم منفی زیاد میدیدولی حداقل رو چیزی ک م میگم فکر کنید!

دولت امریکا میدونست ک این اتفاق می افته ولی براش مهم نبود!! دیالوگ یکی از بازیگران فیلم
این رو خطاب به کسانی میگه ک میگن انسانیت تو امریکا خیلی مهمه !!!

امیرحسین12367
Guest
Member
امیرحسین12367

بر چه اساس عنوان فیلم رو به "رکود بزرگ" معنی کرده اید؟

user443452
Guest
Member
user443452

m5m:میگن اون چشم مصنوعی کریستن بیل رو با جلوه های ویژه کامپیوتری نساختن بلکه خود بیل یه چشمش رو ثابت نگه میداشته و اون یکی رو حرکت میداده 😮 😮
مگه میشه همچین چیزی ؟ 😕

کاملا واضحه که گریمی که روی بیل انجام شده شامل یک لنز قرنیه ایه. مگه بیل آفتاب پرسته؟ 😐

Ara_yoe11
Guest
Member
Ara_yoe11

دوستان , کاری به اینکه فیلم چه جایزه یا چه نمره ای گرفته نداشته باشین… به نظر من اصلا فیلم خوبی نبود شیوه ی روایت کاملا مشکل داره. الان ممکنه یه عده بگن تو نفهمیدی چرا از فیلم ایراد میگیری. ولی نکته همینجاست…انگار فیلم فقط برای آمریکایی ها ساخته شده. مثل پل جاسوسان … حتی اگه چندین بار فیلم رو متوقف کنیم و عبارات تخصصی و متعدد فیلم رو پس از سرچ در گوگل متوجه بشیم,باز هم با فیلم جذابی روبه رو نیستیم. حتی یه جاهایی فیلم خسته کننده میشه در ضمن فیلمساز اصرار داشت چند بخش کمدی رو به… ادامه »

62075
Guest
Member
62075

m5m:میگن اون چشم مصنوعی کریستن بیل رو با جلوه های ویژه کامپیوتری نساختن بلکه خود بیل یه چشمش رو ثابت نگه میداشته و اون یکی رو حرکت میداده 😮 😮
مگه میشه همچین چیزی ؟ 😕

از این بازیگر هر چیزی ممکنه 🙂

m5m
Guest
Member
m5m

میگن اون چشم مصنوعی کریستن بیل رو با جلوه های ویژه کامپیوتری نساختن بلکه خود بیل یه چشمش رو ثابت نگه میداشته و اون یکی رو حرکت میداده 😮 😮
مگه میشه همچین چیزی ؟ 😕

داریوش
Guest
Member
داریوش

تشکر از نویسنده به خاطر این نقد بدرد نخور

حسن تیموری
Member
Member

با تشکر از نقدهای زیبای جناب سیلاوی
امکان دانلود با کیفیت های مختفل در تورنت فارسی وجود دارد. دسترسی به بخش خصوصی برای کاربران نقد فارسی بدون بررسی میزان فعالیت انجام می شود:
[url]http://torrent.ir[/url]

سینا میلانی
Guest
Member
سینا میلانی

فیلم بسیار زیبا حوادث بحران اقتصادی رو نشون میدهد. با یک تدوین عالی که تصاویر پشت سر هم مارو میخکوب خود میکند. بازی بیل و کرل عالی بود و حیف شد که کرل نامزد اسکار نشد . تنها بدی که فیلم داره اینه که اگه شما یه اقتصدان دان یا کسی که از قوانین و اصطلاحات بورسی سر در نیاره فهمیدن فیلم براش کمی مشکل میشه مثل خودم البته در فیلم به روشی طنز شخصیت های واقعی و بیربط به وسط فیلم می ایند و اصطلاعاتی و مباحثی که نیاز هست بدانید رو به زبان ساده بیان میکنن که البته… ادامه »

رامین دائی
Member
Member
رامین دائی

متفاوت ترین فیلم سالهای اخیر ، فیلمی که جرات بسیاری رو به خرج داد و راهی جز استفاده از هنرپیشه های جذاب برای جذب بیننده پیدا نکرد، اما وقتی بیننده فیلم رو میبینه پی میبره دیدن این فیلم صرفا به خاطر نقش آفرینان فیلم اشتباه هست
فیلم خوش ساخت با موضوعی وحشتناک!!!

شادبانو
Guest
Member
شادبانو

عنوان فیلم غلط ترجمه شده. "رکود بزرگ" (Great Depression) اصطلاحى است که به دوره رکود اقتصادى امریکا در دهه سى میلادى گفته میشود و به کاربردنش براى سایر دورانهاى بحران مالى درست نیست. ضمن اینکه short در اصطلاح امور مالى معناى مشخصى دارد: افرادى که در بازار بورس و اوراق بهادار، اوراق قرضه را بدون خریدن میفروشند و بعد به امید ارزان شدن آن اوراق میمانند (به نوعى سر ارزان شدن شرط میبندند) درواقع مشغول short selling هستند که در اصطلاح فارسى به "فروش استقراضى" یا "فروش رهنى" ترجمه میشود.

َشرلوک
Guest
Member
َشرلوک

فقط میشه بهش گف یه طنز سیاه شاهکار ، اینم بگم برای فهمیدن فیلم باید زبانتون خوب باشه و هر چند وقت یکبار فیلمو نگه دارین و تو اینترنت جستجو کنید و ببینید چی به چیه و شدیدن فیلم سنگینیه اگه یه بیننده عادی هستید نبینید فیلم رو چون هیچی ازش نمیفهمید! ولی اگه فهمیدین شاید ۳ روز تو کما باشید

پارمیس
Guest
Member
پارمیس

فیلم خوبی بود البته با اینکه کارگردان تمام تلاشش رو کرده بود فیلم خسته کننده نباشه بازم میشه گفت فیلم سنگینی بود و سر در آوردن از اعداد و ارقام و معادلات بانکی که توی فیلم ازش صحبت میشد واقعا برای بیننده عادی گیج کننده ست ولی فیلم چیزای زیادی داشت که قابل تحسین باشه…بیشتر از همه بازی کریستین بیل