Terminator Genisys (سرآغاز نابودگر)


خلاصه داستان:

جان کانر، کايل ريس را به زمان گذشته بر میگرداند تا از سارا کانر محافظت کند، اما وقتی که او به سال ۱۹۸۴ برمیگردد، همه چيز بر خلاف انتظار او است.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

او بر میگردد…

آرنولد شوارتزنگر بعد از ۱۲ سال عدم حضور در فيلم نابودگر به يکی از آن نقشهایی که او را به بزرگترين بازيگر اکشن دهه های ۸۰ و ۹۰ تبديل کرده بود برگشته است. آيا اين برای کسی اهميتی دارد؟ اين هفتمين فيلم شوارتزنگر بعد از بازگشت دوباره به دنيای بازيگری است و هيچ يک از شش فيلم قبلی وی نتوانستهاند فروش چشمگيری در گيشه داشته باشند. کارشناسها مطمئن هستند که او دايناسوری است که دورانش سالها قبل به پايان رسيده است. در واقع، آينده اين بازيگر به عنوان نقش اول تقريباً بدون شک به فروش جهانی «سرآغاز نابودگر»(Terminator Genisys) بستگی دارد.

اين فيلم کاری را انجام میدهد که بسياری از طرفداران اين مجموعه فيلمها خود را برای ديدنش آماده کرده اند: يعنی ناديده گرفتن «نابودگر ۳»(Terminator 3) و «رستگاری نابودگر»( Terminator Salvation). گرچه اين فيلمها در جای خود لذتبخش بودند، اما چيز چندانی به داستان اصلی اضافه نکردند. «سرآغاز نابودگر» خود را فيلم بعدی «نابودگر»(The Terminator) و «نابودگر ۲: روز جزا»(T2: Judgment Day) معرفی میکند. به اين ترتيب، اين فيلم به داستان فيلم جيمز کامرون ميانبر میزند. در واقع، اين فيلم به قدری همسو و موازی با دو قسمت اول ساخته شده است که شايد به سختی بتوان بدون ديدن دو فيلم قبلی متوجه داستان آن شد. «سرآغاز نابودگر» طوری ساخته شده است که اگر کامرون تصميم به ساخت ادامه دو قسمت قبلی میگرفت قسمت سوم را اين گونه میساخت. در واقع، او مقداری مشاوره غيررسمی به فيلم سازها داده است و به بخشی از کمپين بازاريابی فيلم تبديل شده است. کامرون، چه به دليل دوستی با شوارتزنگر و چه به خاطر علاقه قلبیاش به «سرآغاز نابودگر»، گفته است که اين فيلم نشان دهنده ادامه «واقعی» اين مجموعه است.

بدون شک در فيلمنامه لائتا کالوگريديس و پاتريک لوسيه و کارگردانی آلن تيلور چيزهای جذاب زيادی وجود دارند. اين فيلم تحت تاثير «بازگشت به آينده ۲»(Back to the Future 2) و بازسازی «پیشتازان فضا»(Star Trek) جی جی آبرامز با خطوط زمانی بازی میکند و دنياها را با هم عوض میکند تا بتواند روايت خود را نقل کند. اين فيلم قلمرویی را که قبلاً در «نابودگر» و «نابودگر۲» ايجاد شده بود با تفاوت های فاحش پوشش میدهد. ماجرا قبل از زمانی که شخصيتها از جاده اصلی خارج شوند شروع میشود. مثل هميشه، هدف يکسان است: استفاده از اتفاقات گذشته برای نجات آينده. توانایی فيلم در استفاده از سفر در زمان زير سئوال است. رويکردش به پارادوکسها مناسب نيست، به طوری که فيلم بيشتر بر يک رويکرد فانتزی دکتر هو محور استوار است تا بر يک رويکرد علمی تخيلی محکمتر. «سرآغاز نابودگر» مرتب از دورهای به دوره ديگر میپرد: آينده فرا آخرالزمانی که در آن جان کانر (جيسون کلارک) سپاهش را برای حمله نهایی به اسکاينت هدايت میکند؛ ۱۹۸۴، که در آن کايل ريس (جای کروتنی) در جريان جستجويش برای محافظت از سارا کانر (اميليا کلارک) از حمله يک T-800 (شوارتزنگر) فرود میآيد؛ و ۲۰۱۷، تاريخ جديد روز جزا.

سبک و لحن فيلم، اکشن رترو سای فای است. اين فيلم شبيه «نابودگر ۲» منتها بزرگتر و پرسروصداتر است. فيلم پر است از نبردهای بسيار، چند تعقيب و گريز (که خوشبختانه هيچ کدام بيش از حد طولانی نيسند) و جلوههای ويژه سنگين فراوان. چند تا از نبردهای ربات با ربات بيش از حد طولانی شده اند- بالاخره زمانی میرسد که اين خسته کننده میشود. بهترين نمونه اين نبردها خيلی زود در فيلم اتفاق می افتد يعنی زمانی که يک نابودگر ۴۰ ساله با همنوع جوانتر خود مبارزه میکند. فرايند پيچيده خلق يک شوارتزنگر انيميشنی جوان شده قابل توجه است: اين نخستين بار است که ما چنين چيزی را میبينيم. طوری به نظر میرسد که انگار فيلمسازها از فوتيج «نابودگر» استفاده کردهاند، اما اين اهميتی ندارد. جلوه های بصری تاثيرگذار هستند (اگرچه استفاده از تکنيک سه بعدی کار بی فايده ای است) و موسيقی بِرَد فيدل در لحظات مناسب به خوبی میدرخشد.

بهترين ديالوگها، مانند بهترين صحنههای نبرد، برای شوارتزنگر نوشته شدهاند. هنوز برای گفتن اين که «سرآغاز نابودگر» ادامه خواهد داشته و يا پايان اين مجموعه است. بخش زيادی از کمدی فيلم ناشی از تلاش های ناکام نابودگر در تقليد رفتار انسانها است.

بازاريابی میتواند بهترين دوست فيلمساز باشد، اما در عين حال میتواند دشمن او نيز باشد. جيمز کامرون هنگام ساخت «نابودگر ۲» متوجه اين نکته شد. او قصد داشت تا وفاداری نابودگر را مخفی نگه دارد، اما دپارتمان بازاريابی معتقد بود که علنی کردن يک نکته کوچک تاثير زيادی روی فروش فيلم میگذارد. تاريخ برای تيلور تکرار میشود. قرار بود که يک پيچش کليدی رو نشود تا بيننده خود آن را کشف کند، اما اين در تريلر، پوستر و ساير ادوات تبليغاتی فيلم مطرح شده است. من آن را اينجا فاش نمیکنم اما اين نکته تاثير بيشتری بر آنهایی که آن را نمیدانند میگذارد.

«سرآغاز نابودگر» بازيگران خوبی دارد. اگرچه جيسون کلارک و جِی کورتنی کمتر ديده میشوند، چنين چيزی را نمیتوان به ساير بازيگران اصلی فيلم نسبت داد.

البته شوارتزنگر يک سمبل است؛ حتی در سن ۶۷ سالگی بسياری از صحنهها را بدون بدل بازی میکند. اميليا کلارک خيلی خوب از پس نقش سارا کانر برآمده است، به نظر میرود پای در کفش ليندا هميلتون بگذارد و لشکری از طرفداران «بازی تاج و تخت»(Game of Thrones) را با خود همراه سازد. شايد تعداد طرفدارهای او تنها بيشتر از دکتر هوی سابق، مت اسميت، که نقشی کوچک اما بسيارمهمی را در اين فيلم دارد، باشند. در نهايت، يک برنده اسکار را در اين فيلم داريم، گرچه شايد بهتر باشد بگوييم که جی کی سيمونز دست کم گرفته شده است.

«سرآغاز نابودگر» قصد ندارد کسی را عوض کند. افرادی که اين مجموعه را دوست ندارند يا متوجه نمی شوند به هيچ وجه از تماشای اين يکی هم لذت نمیبرند. اين فيلم برای کسانی ساخته شده است که عاشق اپيزودهای آغازين کامرون هستند اما ممکن است در مدت ۲۴ سال گذشته سرگردان شده باشند. اين فيلم نيز مانند «دنیای ژوراسيک»(Jurassic World) تکيه زيادی بر نوستالژی دارد. به سختی میتوان «نابودگر» ديگری را تصور کرد که بتواند کار بهتری از بازگشت مجدد به شخصيتهای آشنایی که ديگر مانند سابق نيستند انجام دهد. «سرآغاز نابودگر» به آنهایی که احساس میکنند اين مجموعه مدتها است که تاريخش گذشته ثابت میکند که هنوز دود از کنده بلند میشود. و اگرچه پايان فيلم امکان ساخت نسخه بعدی را باز میگذارد، اما لزوماً به معنای ساخت آن نيست.

حال روز جزا- نه در فيلم- بلکه برای آن فرا میرسد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


29
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
29 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
مهران ----Francis Underwoodحامد نقیبmj ha Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 18268 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/terminator-genisys/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/terminator-genisys/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/terminator-genisys/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/terminator-genisys/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/terminator-genisys/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/terminator-genisys/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/terminator-genisys/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/terminator-genisys/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/terminator-genisys/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 64286 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/terminator-genisys/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/terminator-genisys/ […]

مهران ----
Member
Member
مهران ----

قطعا از شماره ۳ و ۴ بهتر بود و هست!!

بی نام
Guest
Member
بی نام

درسته که نمیتونه در حد ترمیناتور ۲ باشه ولی برای من همین که ارنولد توش بازی میکرد کافی بود

سیامک 12
Guest
Member
سیامک 12

کورش:فیلمش خیلی اکشن قشنگی داشت ولی اینقدر به گذشته و آینده بردن که آدم گیج میشه و باید تاریخارو مرور کنه که این الان صحبتش برای آیندست یا گدشته, در آخر فیلم هم نشان میده اسکاینت هنوز زندست که خیلی حرصم در اومد که باز میخوان این فیلم رو ادامه بدن , به نظرم جایی که میشه یه پایان خوب ازش تموم کرد باید بس کنن و اصلا چرا خود کایل ریس دوباره اومد به خودش بگه جنسیس همون اسکاینته مگه اونا فکر نمیکردن که دیگه اسکاینت از بین رفته باز اومدن میگن که یعنی چی؟ یعنی میخواد بگه حواست… ادامه »

bent ben
Member
Member
bent ben

فیلم با طراوتی بود

بازسازی دوباره فیلم ترمیناتور مخصوصا پوشیدن کفش نایک در اوایل فیلم خاطرات زنده کرد

جلوه های ویژه و سکانس های اکشن واقعی خیلی خوب و خوش ساخت بودند ولی بهترین قسمت همون قسمت [b]2[/b] هست .

شماره ۵ ترکیبی از شماره ۱ و ۲ و ۴ هست به نوعی !!!!

بهش ۷ از ۱۰ می دهم

مم
Guest
Member
مم

فقط تعداد کمی می دونند که سری ترمیناتور چی می گه من که از عدم نابودی اسکای نت خوشحالم.

doostdare naghde
Guest
Member
doostdare naghde

نقد پروژکتور اومد یادتون نره سریع بذارید تشکر

چارک
Guest
Member
چارک

دوستان لطفا اسپویل نفرمایید…!!

کورش
Guest
Member
کورش

فیلمش خیلی اکشن قشنگی داشت ولی اینقدر به گذشته و آینده بردن که آدم گیج میشه و باید تاریخارو مرور کنه که این الان صحبتش برای آیندست یا گدشته, در آخر فیلم هم نشان میده اسکاینت هنوز زندست که خیلی حرصم در اومد که باز میخوان این فیلم رو ادامه بدن , به نظرم جایی که میشه یه پایان خوب ازش تموم کرد باید بس کنن و اصلا چرا خود کایل ریس دوباره اومد به خودش بگه جنسیس همون اسکاینته مگه اونا فکر نمیکردن که دیگه اسکاینت از بین رفته باز اومدن میگن که یعنی چی؟ یعنی میخواد بگه حواست… ادامه »

bent ben
Member
Member
bent ben

شماره قبلی با حضور کریستین بیل عالی بود

khashayar universe
Guest
Member

آخرش رو انگار از روی x-men days of future past کپی کردن. 😐

علی عسگری
Guest
Member
علی عسگری

وااااااقعا مخم رد داد زیاد پیچیده بود:|

مجید11
Guest
Member
مجید11

امیلیا کلارک در حد لیندا همیلتون نه تنها ظاهر نشده بلکه یک دهم اون هم نبوده در حقیقت نقش ساراکانر رو کاملا خراب کرده

محمّد
Guest
Member
محمّد

من احساس کردم، پارادوکس‌ها رو نتونستند رفع کنند، البته در کل بد نبود، ولی به پای ترمیناتور ۴ نمی‌رسید.

mj ha
Member
Member
mj ha

به نظرم فلسفه فیلم نابودگر مثل فیلم لژیون باشه
دوستان اگه نظر دیگه ای دارن ممنون میشم

مهران ----
Member
Member
مهران ----

[b]ایول[/b]!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Francis Underwood
Member
Member
Francis Underwood

با توجه به متای شگفت انگیز ۳۹ بایدم انقدر براش لحظه شماری کنید

حامد نقیب
Member
Member
حامد نقیب

اوه اوه اوه بالاخره اومد.
امیدوارم نامید نکنه مثل اخرین قسمتش.
این نقش واقعا به ارنولد میاد یعنی زاده شده برا این نقش.

Member
Member

مسلماً این فیلم همانند سریهای قبلی آن بسیار جذاب و مهیج خواهد بود. ۸)