Support the Girls (دختران را حمایت کنید)

۲۰۱۸ | کمدی, درام | ۹۳ دقیقه | درجه نمایشی R

 

کارگردان :Andrew Bujalski

نویسنده :Andrew Bujalski

بازیگران :Regina HallHaley Lu RichardsonDylan Gelula

خلاصه داستان :مدیرکل یک مجموعه که همه به به او اعتقاد دارند، در یک روز عجیب و سخت به چالش کشیده می شود.

 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

اریک کوهن – Indiewire (امتیاز ۹٫۱ از ۱۰)

«دختران را حمایت کنید» یک فیلم ساده و بی‌آلایش است که بعضا بی‌هدف به نظر می‌رسد.

 

جان فینک – The Film Stage (امتیاز ۹٫۱ از ۱۰)

«بوخالسکی» به عنوان یک فیلمساز، اثری ساخته که به اندازه‌ی تمامی کارهای قبلی‌ش تحسین‌برانگیز است.

 

مایک دی‌آنجلو – The A.V Club (امتیاز ۹٫۱ از ۱۰)

کمدی جدید جذاب «اندرو بوخالسکی» به نام «دختران را حمایت کنید» در یک بار ورزشی به نام «دابل ومیز» جریان دارد.

 

امی نیکولسن – Variety (امتیاز ۹ از ۱۰)

بازی «هال» – منعطف، مستحکم، تاثیرگذار و کنترل‌شده – در آنی از گریه به سوی خنده می‌رود. با یک پدیده طرف هستیم.

 

دنی کینگ – Village Voice (امتیاز ۹ از ۱۰)

«بوخالسکی» اکثر لحظات «دختران را حمایت کنید» را همچون یک هرج و مرج واقعی فیلم‌برداری کرده است اما نحوه‌ی خاص روایت داستان او – پرجزئیات و غیرقابل پیش‌بینی – لایه‌های مختلفی را به این هرج و مرج اضافه کرده است.

 

کارسون لوند – Slant Magazine (امتیاز ۸٫۸ از ۱۰)

فیلم قدرت درنظرگرفته‌نشده‌ی خواست یک انسان و همچنین تحمل حقوق پایین اکثر کارهای خدماتی در این کشور است.

 

جان دیفور – The Hollywood Reporter (امتیاز ۸ از ۱۰)

یک فیلم صاف و ساده که برای هر کسی که در کارهای خدماتی مشغول بوده است بسیار درست به نظر می‌رسد و آثاری که در آن این فیلمساز به مضامین مشابهی پرداخته است را ادامه می‌دهد.

 

لی گرین بلت – Entertainment Weekly (امتیاز ۷٫۵ از ۱۰)

دید اینکه یک زن ۴۰ ساله‌ی سیاه‌پوست در مرکزیت فیلمی درباره‌ی زندگی‌های ساده قرار دارد حس لذتبخشی است.

 

راجر مور – Movie Nation  (امتیاز ۶٫۳ از ۱۰)

فیلم بسیار ساده، واقعی و به‌گونه‌ای به نظر می‌رسد که گویی همه تجربه‌ش کرده اند. شاید کارگردان اثر نیاز داشت که کمی لحن کمدی بیشتری به آن تزریق کند.

 

جیمز براردینلی – Reelviews (امتیاز ۶٫۳ از ۱۰)

اگر تنها یک دلیل برای دیدن این فیلم وجود داشته باشد، آن «رجینا هال» است.

«رجینا هال» شگفت‌انگیز با اشک وارد «دختران را حمایت کنید»(Support the Girls) می‌شود و در نهایت با درخششی افتخارآمیز صحنه را ترک می‌کند. این پیروزی بزرگ به تنهایی متعلق به او نیست، وی این افتخار را با «هیلی لو ریچاردسون» و «شایانا مک‌هیل» شریک است؛ دو دوست صمیمی و فوق‌العاده نزدیک که هر مدیر رستورانی آرزوی داشتن آن‎ها را دارد. اما روح این کمدی هوشمندانه و شگفت‌انگیز بازی بی‌نظیر «هال» در نقش «لیسا» است، کسی که مدت زمان بسیار طولانی‌ای به عنوان مدیر «دابل ومیز» گذرانده است، یک بار ورزشی در تگزاس که اکثر مشتریانش را مردانی که به دنبال زنان، الکل و صفحات نمایش بزرگ می‌کردند پر کرده است.

نویسنده و کارگردان توانا یعنی «آندرو بوخالسکی» این اثر را با سطح کمدی ملایمی روایت کرده است که در عین حال احترام بسیار زیادی نیز برای کسانی که در آن دخیل بوده‌اند داشته است. «لیسا» در حالی که سعی دارد به چند خدمت‌کار جدید یک سری توضیحات بدهد، تاکید می‌کند که «دابل ومیز»  یک مجموعه‌ی دوستدار خانواده است که به هیچ وجه تحمل بی‌احترامی و یا آزار جنسی را ندارد. قائم مقام بشاش و خنده‌روی او یعنی «مکی»(ریچاردسون که بازی بسیار درخشانی داشته است) توصیه‌های دیگری هم مبنی بر چگونه راضی نگه داشتن مشتریان به خدمتکاران می‌دهد؛ لبخند بزنید، خیلی آرام شانه یا بازوی آن‌ها را تکان دهید و بی‌خیال آن یونیفرم‌های تنگ شوید.

اگرچه، در مسیر نگه‌داشتن این کشتی در این اقتصاد کار آسانی نیست. «دختران را حمایت کنید» در طی یک روز سخت برای «لیسا» داستان خود را روایت می‌کند، البته ممکن است این یک روز معمولی هم باشد با توجه به نحوه‌ی مدیریت او بر همه چیز. پس از گریه‌کردن در ماشینش برای دلایلی که بعدا مشخص خواهند شد، «لیسا» به سوی محل کارش می‌رود و خیلی زود خود را مشغول سر و کله زدن با مشتریان سختگیر، تلوزیون‌هایی از کار افتاده و پیامدهای یک دزدی ناشیانه می‌‌بیند.

متخصص کنترل خسارت یکی از بسیار کارهایی است که «لیسا» از پس انجامشان برمی‌آید، علاوه بر آن‌ها می‌توان به مادر بودن، روانشناس، تشویق‌کننده‌ی اصلی، مشارکت‌کننده در امور خیریه و در صورت لزوم لوله‌کش نیز اشاره کرد. او که شدیداً به یک سیستم صوتی جدید نیاز دارد به خدمتکار و دوست صمیمی‌ و نزدیکش یعنی «دنیل»(با بازی مک هایل که به سادگی چشم‌ها را به زیبایی خود خیره می‌کند) تا حرکاتی را بر روی یکی از کارکنان فروشگاه لوازم صوتی که خود از مشتریان ثابت «دابل ومیز» بود پیاده کند.

«لیسا» همچنین کسی است که باید با صاحب رستوران که انسان بدعنقی است سر و کله بزند. او عقاید بسیار سخت‌گیرانه‌ای دارد از جمله اینکه در هر شیفت کاری تنها یک مستخدم با لباس رنگی می‌تواند کار کند. فیلم به هیچ‌وجه بر روی این جزئیات ریز نمی‌شود؛ تنها اشاره‌هایی به این موارد و شبیه به آن‌ها دارد تا بتواند محیط کار پر استرس را به خوبی به تصویر بکشد، جهنمی که در حال حاضر با توجه به شغل آن‌ها پر از بی‌احترامی‌ها و تبعیض‌ها نیز هست.

«دختران را حمایت کنید» اوایل از قصد جوری تظاهر می‌کند که گویی این یک روز عادی از زندگی «لیسا» بوده است. ما با این حقیقت مواجه می‌شویم که روبه‌رویی با کارکنانی غیرقابل‌اعتماد و خستگی کار رستوران تا چه حد می‌تواند کثیف، زشت و اعصاب‌خوردکن باشد. ما همچنین با دقت و عشق و علاقه‌ی بالای «لیسا» و فداکاری‌هایی که او کرده تا کارکنان این محل را شبیه به یک خانه ببینند آشنا می‌شویم.

هدف غایی فیلم با یک سری پیرنگ‌های فرعی – مثل قضیه‌ی شوهر افسرده‌ش «کامرون» (لارنس ورنادو)، و دو همکار سابقی که او سعی دارد برای بازگشتن به زندگی عادی بهشان کمک کند – تحت تاثیر قرار می‌گیرد و این موارد سطوح احساسی عمیقی به داستانی که قبلا به نظر بسیار ساده به نظر می‌رسید می‌کنند. در برخی لحظات «دختران را حمایت کنید» شبیه به یک نسخه‌ی زنانه از «مایک جادویی»(Magic Mike) به نظر می‌رسد آن هم نه صرفا به خاطر موارد مشترکی که در هر دو اثر یافت می‌شود بلکه مواردی مثل انتقاد مستقیم و واضح «بوخالسکی» از سرمایه‌داری و حس همذات‌پنداری ای که با کسانی که درحال دست و پا زدن زیر پای سرمایه‌دارها هستند را نیز شامل می‌شود.

سال‌ها پس از ساختن کارهای مستقلش مثل «ها ها ها»(Funny Ha Ha) و یا «قدررانی دوطرفه»(Mutual Appreciation)، آقای «بوخالسکی» چندین قدم غیرمنتظره به سوی سبک فیلم‌سازی همراه با استودیوها و جریان اصلی برداشته است که جدیدترین نمونه‌ش را می‌توانستیم در فیلم سال ۲۰۱۵ او یعنی «نتایج»(Results) ببینیم.

اما اگرچه که شخصیت‌های آثار او پیچیده‌تر شده اند و یا تصاویر آثارش متفاوت‌تر شده اند (او همچنان با فیلم‌بردار محبوب خود یعنی «ماتیاس گرانسکی» همکاری کرده است)، اما منطق آثارش همچنان ثابت مانده است. تغییر نحوه‌ی صحبت و تعللی که در نحوه‌ی صحبت کردن بازیگران آثار او وجود داشت تغییر چندانی نکرده است، صرفا جذب روح اثر شده است.

«دختران را حمایت کنید» که مدت زمانی کمی بیش از ۹۰ دقیقه دارد، حس شوخ‌طبعی جالبی دارد که میشه با واقع‌گرایی اثر حس جالبی ایجاد می‌کند و شبیه به سریال‌های «سیتکام» به نظر می‌رسد. دیالوگ‌هایی در این اثر وجود دارد که اگر یک قطعه‌ی خندیدن بر رویشان قرار می‌گرفت فرقی با «سیتکام» ها نمی‌کرد اما او از بازیگرانش خواسته است که این قطعات را به‌گونه‌ای عادی بیان کنند. او همچین چیزی را درباره‌ی سیاست‌های خود نیز که رمزگشایی از آن‌ها آسان است رعایت می‌کند.

علی‌رغم تمام توجهی که به «تیفانی هدیش» برای بازی خارق‌العاده‌ش در فیلم «سفر دخترها»(Girls Trip) در سال گذشته شد، شخصیت خارق‌العاده‌ای که «هال» خلق کرده است نیز به نوعی یک جهش بزرگ برای این بازیگر محسوب می‌شود اما به اندازه‌ی بازی «تیفانی هدیش» به آن توجه نشد.

مترجم :امید بصیری


دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of