Supervized (سوپروایزد)


خلاصه داستان:

چهار ابرقهرمان بازنشسته شده و سالخورده در خانه‌ی سالمندانی در کشور ایرلند برای آخرین بار دور هم جمع می‌شوند تا ماموریتی مهم و سخت را انجام دهند. اما در این بین با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند که…


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:
Hollywood Reporter (امتیاز ۶ از ۱۰)

«سوپروایزد» هیچ‌وقت به آن اندازه‌ای که باید و شاید الهام‌بخش نیست، اما در میانه‌ راهش چندین لحظه‌ی سرگرم‌کننده دارد.

 

الکس ساولیو – Film Threat (امتیاز ۶ از ۱۰)
این فیلم یک برداشت مستقل و با بودجه‌ی پایین درباره‌ی یک ژانر سینمایی اشباع‌شده‌ی کنونی است؛ فیلمی که به طور مداوم به طنز رکیک و هدف‌های ساده روی می‌آورد.

 

نوئل موری – Los Angeles Times (امتیاز ۴ از ۱۰)
بازیگران جوری رفتار می‌کنند که انگار در زمان ساخت این اثر بسیار خوشحال بوده اند اما بن‌مایه‌ی داستانی که آن‌ها بر پایه‌ی آن نقش خود را بازی کردند بسیار سطح پایین و ابلهانه بوده است. این فیلم توهینی به طرفداران فیلم‌های ابرقهرمانی است.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه ReelViews

نمره 5 از 10

بگذارید من به افتتاحیه دوست داشتنی «سوپروایزد» (Supervized) اعتراف کنم. مشکل این است که یک فیلم به چیزی بیشتر از یک افتتاحیه خوب نیاز دارد – نیاز دارد تا رشت کند و آن ایده را تغذیه کند، و این جایی است که «سوپروایزد» در آن موفق عمل نمی‌کند. تا یک جایی و برای مدتی، فیلم به شکل عمده روی قدرت طنز نامتوازن و پر فراز و نشیب خود اتکا می‌کند. با این حال، وقتی که نوبت به به تصویر کشیدن تروپ‌های مربوط به کتاب‌ّهای مصور می‌‌شود، قدرت را از دست می‌دهد. کوچک‌ترین جرقه‌ای از اورجینال بودن در جنبه‌های ابرقهرمانی فیلم هویدا نیست و تفکیک یکنواخت و قابل پیشبینی آن‌ها در فیلم در قیاس با آن افتتاحیه یاد شده بی‌ارزش است.

فیلم «سوپروایزد» را می‌توان شبیه به «بی‌مصرف‌ها» (The Expendables) در دنیای سینمایی مارول و یا جهان دی‌سی دانست. فیلم داستانی «پایان بازی» وار برای قهرمانانی روایت می‌کند که دیگر نمی‌توانند از ساختمان‌های بلند بپرند (یا اینکه آن‌ها را نابود کنند) و بدترین آدم‌بد ها را شکست بدهند. کاری که فیلم «لوگان» (Logan) با لحنی جدی و بسیار هوشمندانه انجام داده بود را «سوپروایزد» با حالتی کمدی‌گونه می‌کند. «دونمانور» که در کشور ایرلند واقع شده است محلی برای بازنشستگی ابرقهرمان‌ها است. این محل تحت نظارت «آلیشیا» (فیونا گلاسکوت) جذاب و دوست‌داشتنی قصد دارد که ابرقهرمان‌های دنیا را به زندگی پس از دوران مبارزه‌شان با مجرمان برساند. از جمله ابرقهرمان‌های حاضر در این محل می‌توان به «ری» (تام برگنر) که زمانی با نام «سرحد عدالت» (Maximum Justice) شناخته می‌شد، همراه سابق او «تد» (بیو بریجز)، «پندل» (با نام مستعار رعد کامل) و عشق قدیمیش «مادرا مونلایت» (فیونولا فلاگان) اشاره کرد.

اگر فیلم «سوپروایزد» سعی می‌کرد که محتوای خود را در حالت «نیمه جدی – نیمه کمدی» نگه دارد و صرفا نگاهی به محل نگه‌داری ابرقهرمان‌ها پس از دوران مرگشان داشته باشد، احتمالا موفقیت بیشتری شامل‌شان می‌شد.

بسیاری از بخش‌های اثر خام مانده اند و چیز زیادی برای ارائه ندارند. یکی از این موارد را در جایی می‌بینیم که ساکنان این خانه لباس‌های قدیمی خود را بر تن می‌کنند اما حضور ابرقهرمان کنونی و مشهور دنیا، «سلسترو» (با بازی هیران آبیسکرا) کاملا بر روی وجود آن‌ها سایه می‌اندازد. این صحنه بسیار درخشان است اما فیلم ناگهان این نیاز را در خود می‌بیند که صحنه‌های اکشن سطح پایین و پیرنگ‌های داستانی نه چندان با کیفیت را به متن اثر اضافه بکند. طنز در این نوع بن‌مایه‌ی داستانی را کاملا می‌توان تکمیل‌کننده دانست.

آقای «استیو بارون»، متخصص موزیک ویدئو‌ها که برخی ممکن است او را با ساخت اولین نسخه‌ی سینمایی «لاک‌پشت‌های نینجا» (Teenage Mutant Ninja Turtles) به یاد بیاورند، با ساخت «سوپروایزد» قصد داشته تا نقبی به جریان کنونی فیلم‌های ابرقهرمانی بزند. مجموعه‌ی بازیگران این اثر بسیار قدر است، مخصوصا «تام برنگر» و «لوئیس گاست جونیور» که در تصویر کردن مردانی که نمی دانند روزهای ابرقهرمانی‌شان به کدام سو رفته است عملکرد بسیار درخشانی داشته اند.

هیچ شخصیت واقعی‌ای در این اثر وجود ندارد بلکه صرفا فیگورهایی سریع طراحی شده در لباس‌هایی بسیار تنگ اند که چند باری شما را به قهقهه خواهند انداخت و نه چیزی بیشتر. حس یک فرصت از دست رفته کاملا واضح است، فرصتی برای ساختن چیزی در ابعاد بزرگ‌تر. اگر بخش اکشن/کمدی دنیای کنونی سینما تا این اندازه و بیش از حد اشباع نمی‌بود احتمالا با اثر بسیار بهتری روبه‌رو می‌بودیم (علی‌الخصوص وقتی که صحبت درباره‌ی آثار اقتباس شده از کامیک‌بوک‌ها باشد). اینکه در میان این همه آثار متوسط بخواهی شاخص باشی، باید چیز خیلی خاصی در چنته داشته باشی و فیلم «سوپروایزد» از همچین کیفیتی بی‌بهره است.

مترجم :امید بصیری


دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of