Star Wars: Episode IV – A New Hope (جنگ ستارگان: امیدی تازه)

کارگردان : George Lucas

نویسنده : George Lucas

بازیگران: Mark Hamill, Harrison Ford ,Carrie Fisher

جوایز :

برنده اسکار:

بهترین طراحی صحنه، بهترین طراحی لباس، بهترین جلوه های ویژه، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن، بهترین صدا برداری، بهترین صدا گذاری،

نامزد اسکار:

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه اورجینال

خلاصه داستان:

خلاصه داستان :

قسمت چهارم جنگ ستارگان با صحنه ای شروع می شود که فرمانده ی خبیث Darth Vader در حال سوار کردن اسیران شورشی بر روی یک کشتی می باشد. سپس داستان زندگی یک پسر روستایی ساده به نام Luke Skywalker و دوستان جدیدش یعنی Han Solo ،Chewbacca ،Ben Kenobi ،C-۳PO و R۲-D۲ را دنبال می کند که سعی به نجات فرمانده ی شورشیان به نام Princess Leia، از دست امپراطوری را دارند. آن ها بالاخره تصمیم خود را می گیرند و توسط کشتی فضایی Ace به خطرناک ترین و قوی ترین اسلحه ی امپراطوری، Death Star حمله می کنند…

[nextpage title=” نقد فیلم جنگهای ستاره ای: امید تازه (به مناسبت توزیع نسخه ویژه در سالگرد ۲۰ سالگی اکران) (نقد فارسی)”]

 

۲- نقد فیلم جنگهای ستاره ای: امیدی تازه (به مناسبت توزیع نسخه ویژه در سالگرد ۲۰ سالگی اکران) (نقد فارسی)

منتقد: جیمز براردینلی

مترجم: بهروز آقاخانیان

 

وقتی به لیست هزاران فیلم ساخته از اواخر قرن هجدهم تا به امروز نگاه بیاندازید، کمتر فیلمی را پیدا خواهید کرد که پیشگام جریانی نو در سینما باشد. یکی از این فیلمها جنگهای ستاره ای George Lucas در سال ۱۹۷۷ است (که امروزه با نام کامل جنگهای ستاره ای: امید تازه شناخته میشود). فیلمی که نه تنها ماجراهایی بسیار هیجان انگیزی را روایت میکند، بلکه در زمان اکران توانست گونه علمی تخیلی را دوباره در سینما احیا کند و مهمتر از آن انقلابی را در جلوه های ویژه باعث شد که هنوز هم در قسمتهای جدید آن ادامه دارد. کمپانی Industrial Light and Magic که بعد از ساخت این فیلم توسط Lucas پایه گذاری گشت نیز در دهه ۸۰ و ۹۰ پیشگام نوآوری در جلوه های ویژه بود؛ از ساخت سفینه های مختلف در فیلمهای فضایی تا دایناسورهای پارک ژوراستیک. هرچند ارزیابی کامل تاثیرات مختلف فیلم جنگهای ستاره ای در زمینه های مختلف فرهنگی اجتماعی سخت است ولی مطمئناً این را میتوان گفت تاثیر فراوانی بر روی صنعت سینما در دو دهه بعد از خود داشته است.

وقتی فیلم برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ اکران شد، نقدهای بسیار خوبی برایش نوشته شد و خیلی زود آن را تبدیل به یک پدیده کرد. فیلمی کاملاً خانوادگی، مناسب بچه های و پدر مادرهایشان که سریالهای علمی فضایی پیش از خود را با فاصله ای زیاد پشت سر گذاشته بود و به سوی آینده ای درخشان پیش میرفت. بزرگترها اثر استادانه Lucas را میستودند و بچه ها هم عاشق موجودات عجیب و غریبش بودند. خیلی زود جنگهای ستاره ای همه گیر شد و همجا حرف از آن بود. بعد از مدتی هم روتختی، عروسک، کتاب عکس و پوستر آن به بازار آمد.

موفقیت عظیم ناشی از اکران اول فیلم در سال ۱۹۹۷ باعث شد تا دو بار دیگر هم در اوایل دهه ۸۰ بر روی پرده نقره ای بیاید و بعداً نیز برای شبکه خانگی بر روی VHS توزیع گردد که البته بخاطر تفاوت رسانه (یعنی صحفه کوچک تلویزیون) موفقیت اکران سینمایی را نداشت.

هر ساله تعدادی فیلم به مناسب های مختلف مانند سالگرد ۲۰ سالگی یا غیره با تدوینی جدید یا تغییری در موسیقی مجدداً اکران یا در شبکه خانگی توزیع میشوند. تعدادی از آنها مانند لورنس عربستان و سرگیجه تنها سعی میکنند تا بتوانند با ترمیم و کارهای فنی کیفیت اکران اولیه را دوباره برای اکران مجدد تکرار کنند. اما Lucas چیزی بیشتر از این میخواهد. برای همین علاوه بر دیجیتالی کردن موسیقی، تغییراتی نیز در جلوههای ویژه داده است. این تغییرات همچنین شامل چهار دقیقه از تکه فیلمهایی میشود که تا بحال نشان داده نشده است. هر چند این سکانسها چندان هم کیفیت فیلم را در کل بالا نمیبرند ولی دیدنشان خالی از لطف هم نیست، بخصوص برای کسانی که جزئیات سکاسنهای اکران اصلی را کاملاً بخاطر دارند.

امروزه قهرمانهای آن لوک اسکای واکر (Mark Hamill)، هان سولو(Harrison Ford)، شاهزاده لیا(Carrie Fisher)، اوبی- وان کنوبی(Alec Guiness)، چوباکا(Peter Mayhew) ، C-3P0 (Anthony Daniels)و R2-D2 (Kenney Baker) تبدیل به اسامی شدند که میان اعضای خانواده رد و بدل میشود. همچنین آدمهای بد داستان هم یعنی فرماندار تارکین (Peter Cushing) و البته Darth Vader و Dark Lord of Sith نیز بسیار معروف شدند. شخصیتهایی که معروفیتشان نه فقط در ایالات متحده بلکه به کشورهای دیگر نیز رفته بود.

خصیصه دیگری که در مورد جنگهای ستاره ای به یاد تماشاگرها میماند، موسیقی آن است. وقتی Lucas برای اولین با به John Williams پیشنهاد موسیقی حماسی برای فیلم را داد، تصور نمیکرد که بعداً میلیونها کپی از آن در سراسر دنیا فروخته شود. موسیقی کمتر فیلمی به این حد از محبوبیت رسیده است. اثری جاودان از Williams که مکمل جلوه های تصویری بینظیر فیلم است.

محتوای داستان جنگهای ستاره ای نبرد لوک در برابر شرارت و بدی است. کسی که نمیخواهد کنار بایستد و تنها نظاره گر مبارزه دیگران باشد و این فرصت زمانی برایش پیش میاید که نامه سری از شاهزاده زیبای شورشیها اتفاقی به دستش میافتد. قهرمان جوان ما نیز پیش شوالیه و جدای (Jedi) پیری بنام اوبی – وان کنوبی میرود تا فنون اسرارآمیزی را یاد بگیرد. فنونی که با استفاده از انرژیهای عجیب همه عناصر عالم رابهم پیوند میزند. اوبی – وان کنوبی، لوک را قانع میکند تا به نیرویهایی بپیوندد که میخواهند شاهزاده را از دست شخصیتهای منفی داستان نجات دهند. در نتیجه لوک به همراه قاچاقچی غرغرو بنام هان سولو و دوستش چوباکا وارد ماجرا میشوند.

جنگهای ستاره ای از فیلمهای زیادی الهام گرفته شده است که مهمترین آنها شاید دژ مخفی Kurosawa، ماجراهای Flash Gordon و Buck Rogers، افسانه های شاه آرتور و یونان باستان است. همچنین مجموعه ای از عناصر فیلمهای وسترن و جنگ جهانی دوم نیز در آن دیده میشود. هنر Lucas تلفیق این داستانها و عناصر به شکلی است که نه تنها به منابع اصلی ادای دین میکند بلکه خود اثری است کامل و ارژینال. مقایسه کنید با فیلم ضعیفی مانند روز استقلال و تفاوت را ببینید.

از سال ۱۹۷۷ تا به امروز فیلمهای علمی تخیلی زیادی ساخته شده است اما هیچکدام نتوانسته ترکیب مناسبی از ماجراجویی، شخصیتهای دوست داشتنی و داستانی حماسی ارائه نکرده است جنگهای ستاره ای همانند همشهری کین، کازابلانکا و بر باد رفته تا سالها بعد مرگ سازندگانشان در ذهنها باقی خواهند ماند.

 

منتقد: جیمز براردینلی

مترجم: بهروز آقاخانیان

اختصاصی نقد فارسی

*****************************

 

[nextpage title=” کوتاه درباره ی جنگ های ستاره ای: امیدی تازه (ویکی پدیا)”]

۳- کوتاه درباره ی جنگ های ستاره ای: امیدی تازه (ویکی پدیا)

 

جنگ‌های ستاره‌ای قسمت چهارم: امیدی تازه یا Star Wars Episode IV: A New Hope که نخست در ۱۹۷۷ به نام جنگ‌های ستاره‌ای اکران شد، فیلمی علمی-تخیلی در زیر سبک اپرای فضایی است که جرج لوکاس آن را نوشته و کارگردانی کرده‌است.

این فیلم اولین قسمت از مجموعه سه‌گانه جنگ‌های ستاره‌ای جورج لوکاس و چهارمین قسمت از شش‌گانه‌است. قسمت‌های بعدی داستان را ادامه دادند و سه فیلم بعدی که از مه ۱۹۹۹ اکران شدند، به داستان پس‌زمینه‌ی این مجموعه‌ی سه‌گانه‌ی نخست به خصوص تاریخ شخصیت دارت ویدر می‌پرداختند. این فیلم با شالوده‌شکنی‌هایی که در زمینه‌ی جلوه‌های ویژه داشت، موفق‌ترین، موثرترین و محبوب‌ترین فیلم تاریخ سینمای علمی‌تخیلی شمرده می‌شود.

فیلم با حمله‌ی ناوگان امپراطوری به یک کشتی سیاسی متعلق به جمهوری آلدران آغاز می‌شود و با ماجرای لوک اسکای‌واکر و ابی وان کنوبی از تاتویین تا یاوین ۴ به پایان می‌رسد.

لوک نزد عمویش بزرگ می‌شود، و از خانواده‌اش اطلاعات چندانی ندارد؛ تا اینکه یک روز، عمویش دو روبوت برای کار در مزرعه می‌خرد .روبوت‌ها همان سی تری پی او و آر تو دی تو هستند که از سفینه لیا اورگانا که توسط دارت ویدر مورد بازرسی قرار گرفته، فرار کرده‌اند.

آر تو دی تو حامل پیامی برای اوبی وان کنوبی است که در اکنون سیاره تاتویین زندگی می‌کند. اوبی‌وان سالهاست که نام اصلی‌اش را بازگو نکرده و همه او را به نام بن ِ پیر می‌شناسند. لوک موفق می‌شود، پیام ضبط شده در آر تو دی تو را که به صورت هولوگرام است، مشاهده کند .

پیام را خود پرنسس اورگانا ضبط کرده‌است. لوک با مشاهده همان پیام به پرنسس دل می‌بندد. پیام خطاب به اوبی وان کنوبی است، و لوک که کسی را به این نام نمی‌شناسد، احتمال می‌دهد منظور همان بن پیر باشد. پس آر تو دی تو را نز بن می‌برد و آنجاست که با خبر می‌شود، پدرش یک جدای بوده‌است.

اوبی‌وان به او می‌گوید پدرش در جدال با شخصی با نام دارت ویدر کشته شده، و شمشیر پدرش را به او نشان می‌دهد . لوک تصمیم می‌گیرد به انقلابیون بپیوندد، و هر طور شده پرنسس لیا را پیدا کند. اوبی‌وان به لوک که آخرین امید جدای‌ها و امپراطوری به حساب می‌آید، تعلیم می‌دهد و او را با مفاهیم فراموش شده‌ی جدای آشنا می‌سازد

*****************************

 

[nextpage title=” یادداشتی بر جنگ ستارگان ۴: یک امید تازه (قلم نوشت)”]

۴- یادداشتی بر جنگ ستارگان ۴: یک امید تازه (قلم نوشت)

 

 

لوک اسکای‌والکِر پسر جوانی ست که پدرش در مبارزه علیه امپراطور شیطانی کشته شده و در نتیجه همراه عمو و خاله‌اش در سیاره بی آب و علف تاتونی زندگی می‌کند. لوک به صورت تصادفی و از طریق رباتهایی که به تازگی خریده‌است، پیام کمک شاهزاده لیا را می‌شنود. شاهزاده لیا در پیامش مدعی هست که اطلاعات مهمی در یکی از رباتها گذاشته که باید هرچه زودتر به دست ابی‌وان کِنوبی برسد. لوک، که در ابتدا به دلیل منع عمویش چندان مایل به مشارکت در این امر خطیر نیست، بالاخره به گروه مبارزان می‌پیوندد.

مجموعه اولیه کتابهای جنگ ستارگان که توسط جرج لوکاس نوشته شد مورد استقبال فراوان قرار گرفت. داستان در فضایی تخیلی سیر می‌کند که انسانها، رباتها، و موجودات تخیلی دیگر در کرات مختلف زندگی می‌کنند. در این میان گروهی مبارز در تلاش هستند تا جهان را از شر امپراطور سیاهی که می‌خواهد تمام جهان را زیر سلطه خود بگیرد نجات دهند.

امیدی تازه از نظر وقایع داستانی و سیر زمان قسمت چهارم است اما اولین قسمت از مجموعه جنگ ستارگان است که به صورت فیلم در آمده‌است. این فیلم در سال ۱۹۷۷ اکران شد و در سال ۲۰۰۴ نسخه ای از این فیلم منتشر شد که افکت های تصویری و جلوه های ویژه جدیدتری به آن اضافه شده بود که بسیار هم مورد توجه بینندگان واقع شد.

 

اگر می‌خواهید با هری پاتر نسل قبل، که کتابش را می‌خوانده‌اند، فیلمش را می‌دیده‌اند، و فرهنگشان متأثر از آن بوده، آشنا شوید مجموعه جنگ ستارگان را از دست ندهید.

گاف: سربازان امپراطوری همان سربازان کلون که در ۲ اپیزود حمله کلونها و انتقام سیث دیدیم هستند و همگی شکل و قد مشابه دارند. اما در صحنه های آغازین اپیزود ۴، زمانی که سفینه پرنسس لیا به تصرف در می آید سربازانی که پشت سر دارت ویدر راه می روند، از لحاظ قامتی، بلند و کوتاه هستند. البته، این مساله قابل پذیرش است، چون زمانی که اپیزود ۴ ساخته می شده است، شاید لوکاس چندان در بند ساختن اپیزودهای قبلی نبوده است.

شباهتهای موضوعی زیادی بین ۶ اپیزود جنگ ستارگان وجود دارد.

شبهاتهی اپیزود ۱ و اپیزود ۴

۱) در هردو اپیزود پسر جوانی از زادگاه خود دور می شود تا آنکه جدای شود.

۲) در هردو اپیزود این پسر جوان عاشق دختری می شود.

۳) در هردو اپیزود یک جدای توسط یک سیث کشته می شود.

۴) در هردو اپیزود پسر جوانی در پیروزی بر بدی نقش عمده دارد.

۵) هردو اپیزود پایانی خوش دارند.

۶) در هردو اپیزود نبرد سفاین فضایی دیده می شود.

یک شباهت دیگر هم در پایان نبردهای فضایی انتهایی است که هم در اپیزود۱وهم۴برای نابودی پایگاه اژدرها باید به نقطه ضعف پایگاه بخورد و در هر دو فیلم اینکار را یک اسکای واکر انجام میدهد…

 

منبع: قلم نوشت

 

8
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
سینAbeحسينکامدینsaeed-a Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

[&#8230 ;] Star Wars: Episode IV – A New Hope (جنگ ستارگان: امیدی &#8230 ; [&#8230 ;]

دارت میرانوس
Guest
Member
دارت میرانوس

افرادی که نمیتونن فیلمهای جنگ ستارگان رو درک کنن فکر میکنن فقط به خاطر جلوه های ویژه معروف شده. مسلماً میلیونها نفر از نسلهای مختلف در این چهل سال اخیر فقط به خاطر جلوه های ویژه عاشق و طرفدار پر و پا قرصش نشدن. در جنگ ستارگان فضاهای بسیار عالی وجود داره مثل سیاره بیابانی تاتویین. نبرد شوالیه های جدای، اشخاصی که قدرتهای خاص و زندگی زاهدانه و سختی دارن و مثل سامورایی ها زندگیشون رو وفق عرفان و برقراری عدالت کردن و حتی ازدواج نمیکنن و نیرویی رو درک میکنن که مردم عادی قادر به درکش نیستن. در طرف… ادامه »

روح الله
Guest
Member
روح الله

گر جنگ ستارگان۴ بخاطر نوآوریهاش باید رتبه بالایی میگرفت درست در صورتی که یک داستان معمولی داشت.چرا باید جنگ ستارگان ۵ و ۶ رتبه بالا بگیرند!

سین
Guest
Member
سین

کلن علاقه ی زیادی به سبک اپرای فضایی ندارم و خیلی به خودم فشار آوردم که این فیلمو تا آخر تماشا کنم! البته در مورد فیلم باید بگم که جلوه های ویژه، طراحی لباس و طراحی صحنه با اینکه برای مخاطب زمان حال ممکنه معمولی و حتی پر از نقص جلوه کنه، نسبت به زمان خودش خیلی توجهمو جلب کرد و برام تحسین برانگیز بود…

Abe
Member
Member
Abe

فیلم خیلی معمولی بود. نمیدونم چرا انقدر این سری جنگ ستارگان معروفه؟ مطمئنا اگر این فیلم در زمان حال ساخته میشد هیچ طرفداری نداشت. محبوبیتش هم تنها به این دلیله که در دهه ۷۰ و ۸۰ این فیلم با جلوه های ویژه خوب خودشو نشون داده. اصلا ارزش هنری نداشت تنها دلیل ساختش تجارت بود و بس.

حسين
Guest
Member
حسين

سلام متعجبم که نقد زیادی از این فیلم اینجا نمبینم و به همین علت نمیخوام زیاد چیزی بگم ولی برداشت شخصی من از این فیلم (به خصوص اپیزود ۱ و ۲ و ۳ ) تقریبا شبیه برداشتی بود که از فیلم های ارباب حلقه ها و هری پاتر داشتم و شاید خیلی از فیلم های دیگه ی اینروزهای هالیوود!!! (یاد فیلمهایی مثل taxi driver و fight club یا leon بخیر !) اول بگم که خود ظاهر فیلم ه واقعا جذاب هست و گیرا اما در باطن مخلص کلام اینه که توی هر سه تای فیلم ها : ما نبرد خیر… ادامه »

کامدین
Guest
Member
کامدین

ممنون 😉 🙂

saeed ako
Member
Member
saeed ako

فروش این مجموعه همیشه یک نکته مهم رو به من یادآوری کرده:

اینکه نظرات انسانها تا چه حد می تونه متفاوت باشه!

چون خودم همیشه ازین شمشیرهای لیزری تو این مجموعه متنفر بودم اما کسانی رو دیدم که دیوونه وار عاشق همین شمشیرهاشند! 😡