Spotlight (افشاگر)


خلاصه داستان:

داستان واقعی اين که چگونه روزنامه بوستون گلوب توانست پرده از رسوایی عظيم کودک آزاری و پرده پوشی در داخل قلمرو کليسای کاتوليک محلی، که پايههای کل کليسای کاتوليک را لرزاند، بردارد.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 8.8 از 10

«افشاگر»(Spotlight) هديهای است به ژورناليسم تحقيقی و يادآور تندی از مقصدی که اکنون به سويش رهسپاريم، اين که اين نوع نگارش که به گونه خطرناکی تبديل شده است. اين فيلم از آن جهت که تقريباً تمام تمرکز خود را به اين فرايند معطوف میکند منحصر به فرد است. شخصيتها فرعی هستند. تنش دراماتيک موجود در فيلم ناشی از نبرد بين نيروهای خير و شر نيست بلکه ناشی از مشکلات پيش روی روزنامه نگارهایی است که تلاش میکنند تا سر از حقيقت دربياورند در حالی که با کاهش بودجه و ضرب الاجلها محاصره شدهاند.

در سال ۲۰۰۱، تيم «افشاگری» روزنامه بوستون گلوب متشکل از اديتور، والتر «رابی» رابينسون (مايکل کيتون)، و چند گزارشگر، مايک رزندس (مارک روفالو)، ساشا فيفر (ريچل مک آدامز) و مت کارول (برايان دی ارکی جيمز)، شروع به تحقيق درباره ادعاهای مطرح شده در خصوص لاپوشانی سوء استفادههای جنسی در داخل کليسای کاتوليک رومی ماساچوست میکنند. آنها ابتدا با چند تجاوز انگشت شمار مواجه میشوند که تعدادشان به تدريج از ۴ به ۱۳ و ناگهان به رقم عجيب ۹۰ میرسد. بعد از دنبال کردن سرنخها، مصاحبه با قربانيان و وکلا، و ماهها تلاش گزارشگران گزارش خود را در اوايل سال ۲۰۰۲ نوشتند و با اين گزارش سونامی عظيمی به پا کردند که سراسر کشور و دنيا را درنورديد.

«افشاگر» به همان شکل که «همه مردان رئيس جمهور»( All the President’s Men) به رسوایی واترگيت می پرداخت به رسوایی سوء استفاده جنسی میپردازد. جرايم و پرده پوشی نشان دهنده جنبه مهمی از هر دو فيلم هستند اما درام اصلی هر دو فيلم درباره گزارشگرانی است که مصرانه سرنخها را، فارغ از اين که چقدر میتوانند خطرناک باشند، دنبال میکنند. تمرکز فيلم نه روی قربانيان، نه کشيشها و نه قوانين کاتوليکی است بلکه بر سه مرد و يک زنی است که تيم «افشاگر» را تشکيل میدهند. لوکيشن اصلی اتاق خبر روزنامه گلوب و نه کليسا يا دادگاه است.

«افشاگر» سعی نمیکند تا جايگزين مستندهای خيلی خوب بيشماری که درباره رسوایی جنسی کليسای کاتوليک رم ساخته شدهاند بشود و چشم اندازش را به تحقيق درباره آنچه در بوستون رخ داده است محدود میکند. قدرت فيلم تا حدی ناشی از تمرکز محکم آن است، فيلم تلاش نمیکند تا کار زيادی انجام دهد و موضوع را بيش از حد کش بدهد. و به بهترين نحو از برخی از لحظات و صحنههای کوتاه حداکثر استفاده را میبرد. يکی از مصاحبههای کوتاه، که در آن فيفر از يکی از کشيشهای متهم سئوال میکند، ما را به ياد مستند خيلی خوب سال ۲۰۰۶ به نامه «از شر شيطان نجاتمان ده»( Deliver Us from Evil) می‌اندازد.

اگر قرار بود بهترين بازيگران برای چنين فيلمی انتخاب شوند، بازيگران «افشاگر» در صف اول قرار می گرفتند. در فيلم هيچ بازیگر نقش اولی حضور ندارد اما پنج شش نقش مکمل قدرتمند وجود دارد. نامزدهای اسکار سالهای گذشته، مايکل کيتون و مارک روفالو، هر دو بازی قدرتمند و قابل قبولی از خود ارائه میدهند که با توجه به افرادی که اينها نقششان را بازی میکنند به طور فوق العادهای منطبق هستند. ريچل مک ادامز و ليو شريبر به طرز موثری نقشهای کوچکی را بر عهده دارند. همچنين جان اسلاتری (در نقش معاون سردبير)، برايان دی ارکی جيمز و استنلی توچی (به عنوان وکيل قربانيان ميچل گرارابديان) بازیهای خوبی ارائه میدهند و نمیتوان نقطه ضعيف در بازی آنها پيدا کرد.

رويکرد کارگردان تام مک کارتی باعث شده «افشاگر» قابل توجه شود. او از شرايط فرار برای ساخت ملودرام استفاده نمیکند. اين کار را به راحتی میتوان با انبوه داستانهای اشک آور موجود انجام داد. ترفندی که اينجا به کار رفته است روايت سير تحقيقات روزنامه نگارها بدون کاستن از اهميت جرايمی که آنها به دنبالشان هستند است. «افشاگر» در ارائه محترمانه اين تراژدی موفق است و در عين حال خود را دچار پريشانی نکرده است.

وقتی پای کاراکترها به ميان میآيد، اطلاعات زيادی درباره زندگی شخصیشان نداريم. نکات بسيار کوتاهی که درباره زندگی شخصی اين افراد گفته میشوند برای ايجاد يک پرتره کامل کافی نيستند اما اين مهم نيست. آنها يکسری افراد حرفهای، دلسوز و از خودگذشته هستند. «افشاگر» بيانگر اين است که چگونه حرفه ای گری به سوخت عبور از موانع و کنار زدن تعصبات برای حمله به يک شرايط ظاهراً خطرناک تبديل شده است. به قول انجيل، نبرد داود با جالوت. بدون تيم افشاگر آيا اين فجايع کشف می‌شدند؟ و بدون اين برند از روزنامه نگاری چه تعداد بی عدالتی در آينده پشت پرده همچنان باقی می‌ماند؟

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۸.۸ از ۱۰ (۳.۵ از ۴)

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


80
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
80 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
محمدحسینsasan-liAra_yoe11فرناز فرنازنگینننننننننن Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 67858 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 57570 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 62207 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 33782 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 11934 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

محمدحسین
Member
Member
محمدحسین

Stillwater: مت دیمون و ابیگیل برسلین بازیگران اصلی فیلم بعدی کارگردان Spotlight

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/spotlight/ […]

قاسم محمدی
Guest
Member
قاسم محمدی

فرناز:این فیلم حتما طرفداران خودش رو داره و مسلما شایستگی های زیادی داشته که اسکار گرفته اما من به شخصه همون نیم ساعت اول ازش خسته شدم چون کشش نداشت.

این فیلم یه جورایی نزدیک به یه مستند بود. قرار نبود که سینمایی بشه اونقدر.
فیلم از لحاظ های انتقادی قشنگ بود و اتفاقا به نظر من کشش رو داشت. مخصوصا روزنامه نگاران حتما باید این فیلمو ببینن.

قاسم محمدی
Guest
Member
قاسم محمدی

[quote name=”فرناز”]این فیلم حتما طرفداران خودش رو داره و مسلما شایستگی های زیادی داشته که اسکار گرفته اما من به شخصه همون نیم ساعت اول ازش خسته شدم چون کشش نداشت.[/quote]
این فیلم یه جورایی نزدیک به یه مستند بود. قرار نبود که سینمایی بشه اونقدر.
فیلم از لحاظ های انتقادی قشنگ بود و اتفاقا به نظر من کشش رو داشت. مخصوصا روزنامه نگاران حتما باید این فیلمو ببینن.

mahtaf
Guest
Member
mahtaf

نگینننننننننن:خیلی فیلم چرتی بود

نه فیلم خیلی قشنگی بود و کاملا آموزنده و اجتماعی

فرناز فرناز
Guest
Member
فرناز فرناز

این فیلم حتما طرفداران خودش رو داره و مسلما شایستگی های زیادی داشته که اسکار گرفته اما من به شخصه همون نیم ساعت اول ازش خسته شدم چون کشش نداشت.

مارکو
Guest
Member
مارکو

بهترین فیلم سال بهترین کارگردانی بهترین بازیگران عمرم بهترین پرونده ای که تا حالا افشا شده بهترین تیم بهترین افشاگری و بهترین اسکار عمرم البته بعد ازسال ۲۰۱۴ بدون شک spotlight

sasan-li
Guest
Member
sasan-li

فیلم خوبی بود و به نظرم دوستانی که ازش بد میگن به خاطر اینه که سعی داشت واقعیتر باشه و بیشتر چهره های نگران و در تلاش داستان رو نشون بده.۲حالت میتونست باشه یا باید سینمایی ترش میکردن که در این حالت از واقعیت دور میشد یا انقدر بعضی سکانسا و صحبتارو کش میدادن که خسته کننده میشد.در نتیجه فیلم خوشساخت بود و بهترین حالت حد وسطش بود. جاهایی کارگردان هنرشو به رخ میکشید و بازیگرا عالی بودن همه ی اینها باعث میشد فیلم زیبا باشه به نظرم فیلم خیلی خوبی بود اینکه به دلایلی اسکار گرفت کسی منکرش نیست(ای… ادامه »

Ara_yoe11
Guest
Member
Ara_yoe11

در ادامه باید بگم…birdman که پارسال اسکار بهترین فیلم رو گرفت با اینکه فیلم خیلی خوبی نبود ولی حداقل یه سری ویژگی های جدید و خوب داشت مثه فیلمبرداری فوق العادش …ولی افشاگر فاقد جذابیت خاصی (به جز خط اصلی داستان) بود

Ara_yoe11
Guest
Member
Ara_yoe11

کاری به این بحث هایی که پیش اومده ندارم ولی انصافا شایسته ی جایزه اسکار نبود. فیلم خوبی بود. همین…شاید فقط به خاطر موضوع اسکار پسندش ,جایزه بهترین فیلم رو گرفت. فیلمی بود که مخاطب رو تا آخر,پای خودش نگه میداشت و مفهوم سعی و تلاش رو به خوبی به تصویر کشیده بود ولی آیا بقیه ی فیلم های امسال این ویژگی ها رو نداشتن؟
به نظر من ((revenant )) و ((room)) ازین فیلم بهترن یا حداقل در یه سطح ان…

نگینننننننننن
Guest
Member
نگینننننننننن

خیلی فیلم چرتی بود

خوش نام
Guest
Member
خوش نام

ali.m:تقدس سرمنشا دیکتاتوری است و این فیلم به جنگ مهمترین نهاد مسیحیت(کلیسا و کشیش ها)رفته و در نشان دادن رابطه ی قدرت و فساد ناشی از آن حتی در ساختارهای مذهبی ادیان و لایه های عمیق تقدس،قدرت و فساد ناشی از آن،اگر بهترین فیلم تاریخ سینما نباشد قطعآ یکی از آثار برتر است.طی یادداشتهای آخر فیلم متوجه میشیم که اسقف اعظم پس از رسوایی رسانه ای استعفا داده اما بخاطر خدمات شایانش؟؟به مقامی بالاتر در رم(نزدیکی مقر پاپ در واتیکان)منصوب میشه؟؟و متاسفانه در تمام جهان حتی کشورهای اسلامی از جمله خودمان هم سیاست تشویق به جای مجازات بیشتر اعمال میشود… ادامه »

ali.m
Member
Member
ali.m

*** یعنی حکومت شاهنشاهی قبلی کشور عزیزمون که خوشبختانه بساطش در بهمن ۱۳۵۷ برچیده شد.لطفآ درست سانسور کنید.

يك ايراني
Guest
Member
يك ايراني

این فیلم درس بزرگی به ما ایرانی ها میده که میگه دین رو با سیاست قاطی نکنین که بیچارتون میکنه.ولی کو گوش شنوا؟؟؟؟؟؟؟؟؟ما باید یه حکومت مردم سالار سکولار درست کنیم وگرنه ایران با این وضعیت الان نابود میشه.

ali.m
Member
Member
ali.m

تقدس سرمنشا دیکتاتوری است و این فیلم به جنگ مهمترین نهاد مسیحیت(کلیسا و کشیش ها)رفته و در نشان دادن رابطه ی قدرت و فساد ناشی از آن حتی در ساختارهای مذهبی ادیان و لایه های عمیق تقدس،قدرت و فساد ناشی از آن،اگر بهترین فیلم تاریخ سینما نباشد قطعآ یکی از آثار برتر است.طی یادداشتهای آخر فیلم متوجه میشیم که اسقف اعظم پس از رسوایی رسانه ای استعفا داده اما بخاطر خدمات شایانش؟؟به مقامی بالاتر در رم(نزدیکی مقر پاپ در واتیکان)منصوب میشه؟؟و متاسفانه در تمام جهان حتی کشورهای اسلامی از جمله خودمان هم سیاست تشویق به جای مجازات بیشتر اعمال میشود… ادامه »

امین کورلئونه
Guest
Member
امین کورلئونه

کلا درسی که من از این فیلم گرفتم این بود که میشه هر کاری رو انجام داد. ولی با درایت و صبر و حوصله
اگه کمی عجولانه کار میکردن شاید به یکصدم از هدفشون هم نمیرسیدن.

mrmovies
Member
Member
mrmovies

با این همه ستاره و بازیگر خوب تونست اسکار رو از چنگ revenant در بیاره هر چند revenant
گلدن گلوب رو درو کرد بهترین بازیگر مرد و بهترین کارگردان و بهترین درام

امیر حسین پاکزاد1
Guest
Member
امیر حسین پاکزاد1

maaahdiiii: Rezaa:قدرت و نفوذ مبلغان مذهبی [در هر دینی ] در سیستم جکومتی هر کشوری [ حتی بعد از رنسانس] غیر قابل انکار هست . به خصوص و به ویژه اگه کشور مدنظر سکولار نباشه. اگر امثال گروه اسپاتلایت نباشند این افراد دست به هر کاری می زنند و صدای هیچکسی درنمیاد. متاسفانه تعصب چشم ما رو کور کرده ! همین الان تعصب باعث شده که ما کل فیلم رو بیخیال شیم و فقط به سردبیر "یهودی" گیر بدیم!! و همین نشونه رو عنوان کنیم که فیلم جهت دار به سمت یهودی ها ساخته شده و توسط لابی یهودی ها… ادامه »

مهدی شفیعی
Member
Member
مهدی شفیعی

Rezaa:قدرت و نفوذ مبلغان مذهبی [در هر دینی ] در سیستم جکومتی هر کشوری [ حتی بعد از رنسانس] غیر قابل انکار هست . به خصوص و به ویژه اگه کشور مدنظر سکولار نباشه. اگر امثال گروه اسپاتلایت نباشند این افراد دست به هر کاری می زنند و صدای هیچکسی درنمیاد. متاسفانه تعصب چشم ما رو کور کرده ! همین الان تعصب باعث شده که ما کل فیلم رو بیخیال شیم و فقط به سردبیر "یهودی" گیر بدیم!! و همین نشونه رو عنوان کنیم که فیلم جهت دار به سمت یهودی ها ساخته شده و توسط لابی یهودی ها اسکار… ادامه »

krbhfbv
Guest
Member
krbhfbv

ای کاش انقدر که به این فیلم بها دادن کمی هم به فیلم پیغام رسان را بکش توجه میشد

امیر
Member
Member
امیر

به نظرم اتاق از این بهتر بود اما اسکار همیشه فیلم هایی رو انتخاب میکنه که در یه اتفاقی در گذشته افتاده و در زمان حال داره مورد بررسی قرار میگیره در مجموع فیلم خوبی بود

ابوذر
Guest
Member
ابوذر

امید omid:دوستان عزیز جناب خوش نام و روزگار دوستان کاری که شما انجام میدید اسمش سفسطه است. هیچ جوابی به من ندادید و فقط دارید توهین میکنید. جناب خوش نام هرجا من از مذهب به کار بردم منظورم همون دین بوده. همه روحانیون ادیان مختلف هم همیشه مثل شما وقتی به بنبست میرسند کار شما رو انجام میدهند. و جملاتی مثل تو سواد نداری یا سطح سوادت پایینه یا به کلمه ای یا جمله ای خاص گیر میدهند و کلا بحث رو به حاشیه می رونن. به هر حال من سطح سواادم همین قدر شما بیا و سطح ما رو… ادامه »

امید omid
Guest
Member
امید omid

از خدمت آقا مهدی معذرت میخوام ولی باید این لینکو در جواب maaashti میذاشتم.
مقاله نسبتا کامل و بلندی هست با حوصله بخوانید و جواب این منابعی که شما گذاشتید رو داده.
https://goo.gl/SQlxM4
در ضمن جناب maaashti این طرز حرف زدن شما نشانه شخصیت شماست. براتون متاسفم.

امید omid
Guest
Member
امید omid

maaashti: امید omid: روزگار: امید omid:سخن آخر در مورد مذهب: ممکنه بگید که من فقط نیمه خالی لیوانو میبینم و خوبی های قرآنو نمیگم ولی باید خدمتتون عرض کنم که کتابهای مقدس یا همون آسمانی که به گفته مسلمان ها قرآن کاملترین کتاب مقدس است توسط خدا گفته شده اند و این کتاب ها برای هدایت انسان ها است. حرف من این است که کتابی که توسط قدرت مطلق(از همه لحاظ) ساخته و گفته شده باشد نباید عاری از هیچگونه اشکالی باشد. این کتاب که برای آیندگان هم نوشته شده باشد نباید همه دوره های زندگی و بشریتو در نظر… ادامه »

maaashti
Guest
Member
maaashti

امید omid: روزگار: امید omid:سخن آخر در مورد مذهب: ممکنه بگید که من فقط نیمه خالی لیوانو میبینم و خوبی های قرآنو نمیگم ولی باید خدمتتون عرض کنم که کتابهای مقدس یا همون آسمانی که به گفته مسلمان ها قرآن کاملترین کتاب مقدس است توسط خدا گفته شده اند و این کتاب ها برای هدایت انسان ها است. حرف من این است که کتابی که توسط قدرت مطلق(از همه لحاظ) ساخته و گفته شده باشد نباید عاری از هیچگونه اشکالی باشد. این کتاب که برای آیندگان هم نوشته شده باشد نباید همه دوره های زندگی و بشریتو در نظر میگرفت… ادامه »

Hossein333
Guest
Member
Hossein333

خیلی فیلم چرتی بود
خسته کننده
مضمون زده
از اون فیلم هاییست که حوصلتون نمیکشه تا آخرشو ببینید

خوش نام
Guest
Member
خوش نام

من هم موافقم با Mehdi-Afsharha بله ایشون درست میفرمایند
امیدوارم همین موضوعی که سرش بحث شد تلنگری بشه برای عده ای از افراد که منصفانه راه عقل و استدلال رو در پیش بگیرند و سر به هوا نگند این نیست اون هست این اینجوریه اون اونجوریه
دنبال جواب باشند تلاش کنند مطالعه کنند در ضمن نقد، نقدپذیر هم باشند.
تمام
یاعلی

امید omid
Guest
Member
امید omid

Mehdi-Afsharha:دوستان گرامی.
لطفا با ادب و احترام با هم بحث کنید.
اینکه اینجا کامنت گذاشتن آزاده به معنای اطمینان ما به شماست. وگرنه تمام قوانینی ایران بر رسانه های داخلی، از جمله نقد فارسی بر ما هم قابل اجراست. ممنون میشم اجازه بدید نقد فارسی یه سایت سینمایی باقی بمونه و از بحث های مذهبی که هیچ وقت تمومی ندارن تا حد امکان اجتناب کنید

.
.
تشکر به خاطر شعور و فرهنگ شما.
من این بحث رو شروع کردم و همین جا هم بهش پایان میدم.
اگر کسی هم ناراحت شده معذرت میخوام.

Admin
Member

دوستان گرامی.
لطفا با ادب و احترام با هم بحث کنید.
اینکه اینجا کامنت گذاشتن آزاده به معنای اطمینان ما به شماست. وگرنه تمام قوانینی ایران بر رسانه های داخلی، از جمله نقد فارسی بر ما هم قابل اجراست. ممنون میشم اجازه بدید نقد فارسی یه سایت سینمایی باقی بمونه و از بحث های مذهبی که هیچ وقت تمومی ندارن تا حد امکان اجتناب کنید