Spotlight (افشاگر)

 

کارگردان : Tom McCarthy

نویسندگان : Tom McCarthy, Josh Singer

بازیگران : Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams

هزینه تولید: ۲۰ میلیون دلار

محصول کشور: ایالات متحده آمریکا

کمپانی توزیع کننده: Open Road Films

خلاصه داستان : داستان واقعی این که چگونه روزنامه بوستون گلوب توانست پرده از رسوایی عظیم کودک آزاری و پرده پوشی در داخل قلمرو کلیسای کاتولیک محلی، که پایههای کل کلیسای کاتولیک را لرزاند، بردارد.

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۸.۸ از ۱۰ (۳.۵ از ۴)

 

 

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/Spotlight1.jpg«افشاگر»(Spotlight) هدیهای است به ژورنالیسم تحقیقی و یادآور تندی از مقصدی که اکنون به سویش رهسپاریم، این که این نوع نگارش که به گونه خطرناکی تبدیل شده است. این فیلم از آن جهت که تقریباً تمام تمرکز خود را به این فرایند معطوف میکند منحصر به فرد است. شخصیتها فرعی هستند. تنش دراماتیک موجود در فیلم ناشی از نبرد بین نیروهای خیر و شر نیست بلکه ناشی از مشکلات پیش روی روزنامه نگارهایی است که تلاش میکنند تا سر از حقیقت دربیاورند در حالی که با کاهش بودجه و ضرب الاجلها محاصره شدهاند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/Spotlight2.jpgدر سال ۲۰۰۱، تیم «افشاگری» روزنامه بوستون گلوب متشکل از ادیتور، والتر «رابی» رابینسون (مایکل کیتون)، و چند گزارشگر، مایک رزندس (مارک روفالو)، ساشا فیفر (ریچل مک آدامز) و مت کارول (برایان دی ارکی جیمز)، شروع به تحقیق درباره ادعاهای مطرح شده در خصوص لاپوشانی سوء استفادههای جنسی در داخل کلیسای کاتولیک رومی ماساچوست میکنند. آنها ابتدا با چند تجاوز انگشت شمار مواجه میشوند که تعدادشان به تدریج از ۴ به ۱۳ و ناگهان به رقم عجیب ۹۰ میرسد. بعد از دنبال کردن سرنخها، مصاحبه با قربانیان و وکلا، و ماهها تلاش گزارشگران گزارش خود را در اوایل سال ۲۰۰۲ نوشتند و با این گزارش سونامی عظیمی به پا کردند که سراسر کشور و دنیا را درنوردید.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/Spotlight3.jpg«افشاگر» به همان شکل که «همه مردان رئیس جمهور»( All the President’s Men) به رسوایی واترگیت می پرداخت به رسوایی سوء استفاده جنسی میپردازد. جرایم و پرده پوشی نشان دهنده جنبه مهمی از هر دو فیلم هستند اما درام اصلی هر دو فیلم درباره گزارشگرانی است که مصرانه سرنخها را، فارغ از این که چقدر میتوانند خطرناک باشند، دنبال میکنند. تمرکز فیلم نه روی قربانیان، نه کشیشها و نه قوانین کاتولیکی است بلکه بر سه مرد و یک زنی است که تیم «افشاگر» را تشکیل میدهند. لوکیشن اصلی اتاق خبر روزنامه گلوب و نه کلیسا یا دادگاه است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/Spotlight4.jpg«افشاگر» سعی نمیکند تا جایگزین مستندهای خیلی خوب بیشماری که درباره رسوایی جنسی کلیسای کاتولیک رم ساخته شدهاند بشود و چشم اندازش را به تحقیق درباره آنچه در بوستون رخ داده است محدود میکند. قدرت فیلم تا حدی ناشی از تمرکز محکم آن است، فیلم تلاش نمیکند تا کار زیادی انجام دهد و موضوع را بیش از حد کش بدهد. و به بهترین نحو از برخی از لحظات و صحنههای کوتاه حداکثر استفاده را میبرد. یکی از مصاحبههای کوتاه، که در آن فیفر از یکی از کشیشهای متهم سئوال میکند، ما را به یاد مستند خیلی خوب سال ۲۰۰۶ به نامه «از شر شیطان نجاتمان ده»( Deliver Us from Evil) می‌اندازد.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/Spotlight5.jpgاگر قرار بود بهترین بازیگران برای چنین فیلمی انتخاب شوند، بازیگران «افشاگر» در صف اول قرار می گرفتند. در فیلم هیچ بازیگر نقش اولی حضور ندارد اما پنج شش نقش مکمل قدرتمند وجود دارد. نامزدهای اسکار سالهای گذشته، مایکل کیتون و مارک روفالو، هر دو بازی قدرتمند و قابل قبولی از خود ارائه میدهند که با توجه به افرادی که اینها نقششان را بازی میکنند به طور فوق العادهای منطبق هستند. ریچل مک ادامز و لیو شریبر به طرز موثری نقشهای کوچکی را بر عهده دارند. همچنین جان اسلاتری (در نقش معاون سردبیر)، برایان دی ارکی جیمز و استنلی توچی (به عنوان وکیل قربانیان میچل گرارابدیان) بازیهای خوبی ارائه میدهند و نمیتوان نقطه ضعیف در بازی آنها پیدا کرد.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/Spotlight6.jpgرویکرد کارگردان تام مک کارتی باعث شده «افشاگر» قابل توجه شود. او از شرایط فرار برای ساخت ملودرام استفاده نمیکند. این کار را به راحتی میتوان با انبوه داستانهای اشک آور موجود انجام داد. ترفندی که اینجا به کار رفته است روایت سیر تحقیقات روزنامه نگارها بدون کاستن از اهمیت جرایمی که آنها به دنبالشان هستند است. «افشاگر» در ارائه محترمانه این تراژدی موفق است و در عین حال خود را دچار پریشانی نکرده است.

وقتی پای کاراکترها به میان میآید، اطلاعات زیادی درباره زندگی شخصیشان نداریم. نکات بسیار کوتاهی که درباره زندگی شخصی این افراد گفته میشوند برای ایجاد یک پرتره کامل کافی نیستند اما این مهم نیست. آنها یکسری افراد حرفهای، دلسوز و از خودگذشته هستند. «افشاگر» بیانگر این است که چگونه حرفه ای گری به سوخت عبور از موانع و کنار زدن تعصبات برای حمله به یک شرایط ظاهراً خطرناک تبدیل شده است. به قول انجیل، نبرد داود با جالوت. بدون تیم افشاگر آیا این فجایع کشف می‌شدند؟ و بدون این برند از روزنامه نگاری چه تعداد بی عدالتی در آینده پشت پرده همچنان باقی می‌ماند؟

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

 


 

 

منتقد: دانیال حسینی – امتیاز ۷ از ۱۰ (۳ از ۴)

 

 

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/Spotlight.2015.720.WebDL-MediaSity14-04-13Copy.JPG

اسپات لایت، برندهٔ اسکار بهترین فیلم سال ۲۰۱۶ در ظاهر ویژگی‌های فراوانی برای جذب نظر اعضای آکادمی دارد. رویکرد فیلم در مواجهه با یک مسئلهٔ اخلاقی که اجتماع را در بر می‌گیرد و همچنین شکل روایت فیلم که تلاش شخصیت‌ها برای پیروزی را در راستای تعریف دموکراسی در حالت ارمانی اَش قرار می‌دهد از اصلی‌ترین مشخصه‌های هم سو با سیاست‌های آکادمی اسکار می‌باشند. اما تصور اینکه فیلم با دستان خالی و با تکیه بر این ویژگی‌ها توانسته به جایگاه کنونی برسد تصور صحیحی نخواهد بود. اسپات لایت فیلمی ست که اهدافش را در بهترین شکل ممکن پیاده کرده و تأثیر گذاری‌اش نتیجهٔ یک اجرای بی ادا و ساده از یک فیلمنامهٔ بسیار کم نقص است. می‌توان گفت بخش قابل توجهی از عناصر تأثیرگذار فیلم معلول فیلمنامهٔ دقیق و بی اضافات “تام مک کارتی” بوده و او در مقام کارگردان تمام تلاش خود را به کار گرفته تا تعهد کامل را به متن نشان دهد. فیلم با افتتاحیه ای شروع می‌شود که تا حدود ده دقیقه پس از شروع داستان اصلی نمی‌توانیم ارتباطش را با کار شخصیت‌ها حدس بزنیم. اشارهٔ کاملاً بی تاکید و مبهم افتتاحیه به حضور مادری با بچه‌هایش در پاسگاه و کشیشی که با مشکل مواجه شده و دادگاهی که گویا قرار نیست برپا شود سر نخ‌هایی به ما می‌دهند تا نوعی هوشیاری را برای کشف ابعاد دیگرِ این حادثه داشته باشیم. در نتیجه مدت زمانی که فیلم صرف معرفی فضای روزنامه و شخصیت‌های اصلی می‌کند در کنار کارکرد روایی خود، انتظار برای میان آمدن پای کشیش‌ها را تقویت می‌کند. شوخی رابی (مایکل کیتون) با رییس روزنامه که رفتن او را دلیل آگاهی‌اش از یک راز می‌خواند این نکته را در ذهن مخاطب نگه می‌دارد و در نهایت با ورود رییس جدید، به شکل رسمی بحث پروندهٔ تجاوز یک کشیش به چند کودک مطرح می‌شود. فیلم برای نمایش اطلاعات ذکر شده تنها به ده دقیقه زمان احتیاج داشته و این وسواس و فکر شدگی متن تا پایان هم دیده می‌شود.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/Spotlight.2015.720.WebDL-MediaSity14-04-52Copy.JPG

با مشخص شدن هدف بخش اسپات لایت روزنامهٔ گلوب، باقی مدت‌زمان فیلم صرف ایجاد موانع جدی و به‌طور همزمان گسترش ابعاد ماجرا می‌شود. با توجه به اینکه رییس جدید روزنامه – بارون – با مطرح کردن این هدف زمینه‌ساز پیش روی فیلم در راستای آن شده، این انتظار وجود دارد که با شخصیتی منحصربه‌فرد و متفاوت روبه‌رو باشیم اما فیلم‌نامه باوجود تمام فکر شدگی‌هایش در داستان‌پردازی، در مواجهه با شخصیت “بارون” رویکرد متفاوتی به کار گرفته است. “بارون” شخصیتی کم‌حرف است و غیر از کلمات ضروری چیزی از او نمی‌شنویم، هیچ‌وقت ناامید یا هیجان‌زده دیده نمی‌شود، جملات به شکلی یکنواخت و بدون فرازوفرود توسط او ادا می‌شوند و به شکلی جالب‌توجه اگرچه فیلم یک شخصیت مرکزی ندارد و با گروهی از شخصیت‌ها جلو می‌رود اما “بارون” حتی بین همین گروه هم نیست و شخصیتی کاملاً فرعی را پیدا کرده است. در ابتدا حضور پیدا می‌کند و هدف را به گروه نشان می‌دهد، در میانه یکی یا دو بار برای حل مشکلات دیده می‌شود و نهایتاً در پایان برای قدردانی از زحمات گروه حاضر می‌شود. به نظر می‌رسد هدف این بوده تا “بارون” جدا از ویژگی‌های معمولِ انسانی ترسیم شود و شخصیتی محکم، هدفمند و آسیب‌ناپذیر را نمایش دهد. این ویژگی‌ها کم‌وبیش در او خلق شده‌اند اما قرار نیست هیچ‌کدام مانع نزدیکی مخاطب به او و جذابیتش شوند که این دو نکته در این شخصیت دیده نمی‌شود.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/Spotlight.2015.720.WebDL-MediaSity14-05-18Copy.JPG

همان‌طور که ذکر شد فیلم نقاط قوت خود را از داستان‌پردازی دقیقش می‌گیرد و سیر تدریجی عمق پیدا کردن ماجرا که ازیکپرونده برای یک کشیش شروع می‌شود و نهایتاً با به میان آمدن پای شواهد و مدارک دیگر به بیش از هشتاد کشیش مختلف می‌رسد به بهترین شکل مخاطب را درگیر می‌کند. شخصیت‌های فرعی که برای گسترش ابعاد پرونده وارد فیلم می‌شوند، همگی حد استاندارد پرداخت را در خود دارند و حضورشان به‌واسطهٔ منطق درست فیلم، وصله‌ای به نظر نمی‌رسد. از “میچل گرابیدین” که نقش وکیل گرفتار در موانع خاص این شکل پرونده‌ها را به زیبایی ایفا کرده است و به شکلی قابل‌درک ترس‌ها و محافظه‌کاری‌ها و عقب‌نشینی‌های معمول این شخصیت‌ها را به نمایش می‌گذارد تا “فیل ساویانو” که به‌عنوان یک جوان زخم خورده از بی‌توجهی مطبوعات، فراموش‌کاری آن‌ها را با عصبیت یادآوری می‌کند. اما این میزان توجه به جزییات شخصیت‌پردازی برای حضور فرعی و کوتاه‌مدت پاسخ‌گوست و تکرارش برای طراحی اعضای گروه اسپات لایت چندان نتیجهٔ ایده آلی نداشته است. پیوند محکمی بین این چهار نفر و پرونده دیده نمی‌شود. جزییاتی مثل مادربزرگ کاتولیکِ ساشا فایفر یا همسایگی مت با یکی از کشیش‌های متجاوز برای ایجاد یک پیوند محکم و ترسیم پیش‌زمینه شخصیتی ناکافی به نظر می‌رسند. این کمبود در مورد مایک و رابی که حضور پررنگ‌تری در فیلم دارند بیشتر خودنمایی می‌کند. با توجه به تأکیدی که فیلم بر حرکت جمعی داشته بخشی از این کمبودها ناگزیر به نظر می‌رسند هرچند که برای برقراری پیوند و ایجاد پیشینه شخصیتی الزاماً به مدت‌زمان طولانی نیاز نیست. بااین‌حال از مرحله‌ای به بعد، می‌شود درک کرد که این بحران به لحاظ انسانی اشخاص درگیر را تحت تأثیر قرار داده و پیوندی کلی‌تر بین گروه و پرونده ایجاد کرده است.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/2376/Spotlight.2015.720.WebDL-MediaSity14-03-48Copy.JPGاسپات لایت فاقد قهرمان فردی ست. این یکی از معدود نکاتی است که در رویکرد کلاسیک فیلم جدا می‌ایستد. تلاش برای رسیدن به هدف توسط گروه به شکل تقریباً یکدست دنبال می‌شود و امکان جلوه گری به‌عنوان قهرمان، از تنها شخصیتی که پتانسیل آن را دارد یعنی “بارون” هم گرفته می‌شود. با توجه به نگاه اخلاقی فیلم که بی‌توجهی به چنین بحرانی را حاصل یک فراموشی جمعی می‌داند، خلق قهرمان جمعی برای حل آن بهترین تصمیم ممکن بوده است. بحرانی که با غفلت همگانی ایجاد شده جز با آگاهی همگانی حل نمی‌شود و این نکته ایست که فیلم روی آن دست می‌گذارد. اعتراف رابی و همکارانش به بی‌توجهی‌شان در طول چندین سال، می‌تواند تلنگری به مردم هم باشد. مردمی که در پیروزی آن‌ها شریک هستند قطعاً در این فراموشی جمعی هم شریک بوده‌اند، بدین ترتیب سکانس پایانی که بهت رابی را در میان انبوه تماس‌های قربانیان نشان می‌دهد بهترین پایان برای این روایت از سکوت جمعی است. سکوتی که بالاخره شکسته می‌شود.

 

اختصاصی نقد فارسی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

71
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
71 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
محمدحسینsasan-liAra_yoe11فرناز فرنازنگینننننننننن Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
امید omid
Guest
Member
امید omid

روزگار: امید omid:سخن آخر در مورد مذهب: ممکنه بگید که من فقط نیمه خالی لیوانو میبینم و خوبی های قرآنو نمیگم ولی باید خدمتتون عرض کنم که کتابهای مقدس یا همون آسمانی که به گفته مسلمان ها قرآن کاملترین کتاب مقدس است توسط خدا گفته شده اند و این کتاب ها برای هدایت انسان ها است. حرف من این است که کتابی که توسط قدرت مطلق(از همه لحاظ) ساخته و گفته شده باشد نباید عاری از هیچگونه اشکالی باشد. این کتاب که برای آیندگان هم نوشته شده باشد نباید همه دوره های زندگی و بشریتو در نظر میگرفت واقعا خودتونو… ادامه »

امید omid
Guest
Member
امید omid

دوستان عزیز جناب خوش نام و روزگار
دوستان کاری که شما انجام میدید اسمش سفسطه است. هیچ جوابی به من ندادید و فقط دارید توهین میکنید.
جناب خوش نام هرجا من از مذهب به کار بردم منظورم همون دین بوده.
همه روحانیون ادیان مختلف هم همیشه مثل شما وقتی به بنبست میرسند کار شما رو انجام میدهند.
و جملاتی مثل
تو سواد نداری یا سطح سوادت پایینه یا به کلمه ای یا جمله ای خاص گیر میدهند و کلا بحث رو به حاشیه می رونن.
به هر حال من سطح سواادم همین قدر شما بیا و سطح ما رو ببر بالا.

خوش نام
Guest
Member
خوش نام

امید omid:سخن آخر در مورد مذهب: ممکنه بگید که من فقط نیمه خالی لیوانو میبینم و خوبی های قرآنو نمیگم ولی باید خدمتتون عرض کنم که کتابهای مقدس یا همون آسمانی که به گفته مسلمان ها قرآن کاملترین کتاب مقدس است توسط خدا گفته شده اند و این کتاب ها برای هدایت انسان ها است. حرف من این است که کتابی که توسط قدرت مطلق(از همه لحاظ) ساخته و گفته شده باشد نباید عاری از هیچگونه اشکالی باشد. این کتاب که برای آیندگان هم نوشته شده باشد نباید همه دوره های زندگی و بشریتو در نظر میگرفت واقعا خودتونو بزارید… ادامه »

روزگار
Guest
Member
روزگار

امید omid:سخن آخر در مورد مذهب: ممکنه بگید که من فقط نیمه خالی لیوانو میبینم و خوبی های قرآنو نمیگم ولی باید خدمتتون عرض کنم که کتابهای مقدس یا همون آسمانی که به گفته مسلمان ها قرآن کاملترین کتاب مقدس است توسط خدا گفته شده اند و این کتاب ها برای هدایت انسان ها است. حرف من این است که کتابی که توسط قدرت مطلق(از همه لحاظ) ساخته و گفته شده باشد نباید عاری از هیچگونه اشکالی باشد. این کتاب که برای آیندگان هم نوشته شده باشد نباید همه دوره های زندگی و بشریتو در نظر میگرفت واقعا خودتونو بزارید… ادامه »

امید omid
Guest
Member
امید omid

سخن آخر در مورد مذهب: ممکنه بگید که من فقط نیمه خالی لیوانو میبینم و خوبی های قرآنو نمیگم ولی باید خدمتتون عرض کنم که کتابهای مقدس یا همون آسمانی که به گفته مسلمان ها قرآن کاملترین کتاب مقدس است توسط خدا گفته شده اند و این کتاب ها برای هدایت انسان ها است. حرف من این است که کتابی که توسط قدرت مطلق(از همه لحاظ) ساخته و گفته شده باشد نباید عاری از هیچگونه اشکالی باشد. این کتاب که برای آیندگان هم نوشته شده باشد نباید همه دوره های زندگی و بشریتو در نظر میگرفت واقعا خودتونو بزارید جای… ادامه »

امید omid
Guest
Member
امید omid

روزگار: omidcruise: خوش نام: omidcruise: خوش نام: omidcruise: maaahdiiii:فیلم علیه دین مسیحیت و در ترویج سکولاریسم است و اصالت دادن به یهود(وَ قالَتِ الْیَهُودُ لَیْسَتِ النَّصاری‏ عَلی‏ شَیْ‏ءٍ «و یهودیان گفتند: مسیحیان بر حق نیستند.» – آیه ۱۱۳ سوره بقره) . . . میلیونها انسان نمازخوان و دعا گزار هر روز عاجزانه با تمنا و التماس از خدا چیزى را تقاضا مى کنند: "خدایا این کار را برایم بکن"، "من اتوموبیل نو مى خوام"، "شغل بهتر مى خوام"، "این را به من بده"، آن را به من بده". اما مشکل این است که اگر خدا به دعاها و عجز و… ادامه »

روزگار
Guest
Member
روزگار

omidcruise: خوش نام: omidcruise: خوش نام: omidcruise: maaahdiiii:فیلم علیه دین مسیحیت و در ترویج سکولاریسم است و اصالت دادن به یهود(وَ قالَتِ الْیَهُودُ لَیْسَتِ النَّصاری‏ عَلی‏ شَیْ‏ءٍ «و یهودیان گفتند: مسیحیان بر حق نیستند.» – آیه ۱۱۳ سوره بقره) . . . میلیونها انسان نمازخوان و دعا گزار هر روز عاجزانه با تمنا و التماس از خدا چیزى را تقاضا مى کنند: "خدایا این کار را برایم بکن"، "من اتوموبیل نو مى خوام"، "شغل بهتر مى خوام"، "این را به من بده"، آن را به من بده". اما مشکل این است که اگر خدا به دعاها و عجز و التماس… ادامه »

امید omid
Guest
Member
امید omid

خوش نام: امید omid: آرشیتکت: خوش نام:این فیلم رو دیدم ، فیلم خوبی بود ،اما نکته ای از نگاه خودم به فیلم رو لازم بود بگم : در اینکه کودک ازاری در بین کشیش ها رواج دارد شکش نیست و این رو از اخبار گوناگون می توان دانست. اما روزنامه بوستون در طی داستان این رو میگه که در ضمن فساد کشیشها، کلیسای کاتولیک از این نوع جرم به نوعی پرده پوشی میکنه ولی نکته اصلی اینه که ، خارج از اینکه روزنامه این نوع جرم رو میگه فیلم هدف دیگه ای رو دنبال میکنه و اون اینه: فیلم نشون… ادامه »

خوش نام
Guest
Member
خوش نام

امید omid: آرشیتکت: خوش نام:این فیلم رو دیدم ، فیلم خوبی بود ،اما نکته ای از نگاه خودم به فیلم رو لازم بود بگم : در اینکه کودک ازاری در بین کشیش ها رواج دارد شکش نیست و این رو از اخبار گوناگون می توان دانست. اما روزنامه بوستون در طی داستان این رو میگه که در ضمن فساد کشیشها، کلیسای کاتولیک از این نوع جرم به نوعی پرده پوشی میکنه ولی نکته اصلی اینه که ، خارج از اینکه روزنامه این نوع جرم رو میگه فیلم هدف دیگه ای رو دنبال میکنه و اون اینه: فیلم نشون میده مدیر… ادامه »

omidcruise
Guest
Member
omidcruise

خوش نام: omidcruise: خوش نام: omidcruise: maaahdiiii:فیلم علیه دین مسیحیت و در ترویج سکولاریسم است و اصالت دادن به یهود(وَ قالَتِ الْیَهُودُ لَیْسَتِ النَّصاری‏ عَلی‏ شَیْ‏ءٍ «و یهودیان گفتند: مسیحیان بر حق نیستند.» – آیه ۱۱۳ سوره بقره) . . . میلیونها انسان نمازخوان و دعا گزار هر روز عاجزانه با تمنا و التماس از خدا چیزى را تقاضا مى کنند: "خدایا این کار را برایم بکن"، "من اتوموبیل نو مى خوام"، "شغل بهتر مى خوام"، "این را به من بده"، آن را به من بده". اما مشکل این است که اگر خدا به دعاها و عجز و التماس شما… ادامه »

خوش نام
Guest
Member
خوش نام

omidcruise: خوش نام: omidcruise: maaahdiiii:فیلم علیه دین مسیحیت و در ترویج سکولاریسم است و اصالت دادن به یهود(وَ قالَتِ الْیَهُودُ لَیْسَتِ النَّصاری‏ عَلی‏ شَیْ‏ءٍ «و یهودیان گفتند: مسیحیان بر حق نیستند.» – آیه ۱۱۳ سوره بقره) . . . میلیونها انسان نمازخوان و دعا گزار هر روز عاجزانه با تمنا و التماس از خدا چیزى را تقاضا مى کنند: "خدایا این کار را برایم بکن"، "من اتوموبیل نو مى خوام"، "شغل بهتر مى خوام"، "این را به من بده"، آن را به من بده". اما مشکل این است که اگر خدا به دعاها و عجز و التماس شما جواب نداد… ادامه »

خوش نام
Guest
Member
خوش نام

Rezaa:قدرت و نفوذ مبلغان مذهبی [در هر دینی ] در سیستم جکومتی هر کشوری [ حتی بعد از رنسانس] غیر قابل انکار هست . به خصوص و به ویژه اگه کشور مدنظر سکولار نباشه. اگر امثال گروه اسپاتلایت نباشند این افراد دست به هر کاری می زنند و صدای هیچکسی درنمیاد. متاسفانه تعصب چشم ما رو کور کرده ! همین الان تعصب باعث شده که ما کل فیلم رو بیخیال شیم و فقط به سردبیر "یهودی" گیر بدیم!! و همین نشونه رو عنوان کنیم که فیلم جهت دار به سمت یهودی ها ساخته شده و توسط لابی یهودی ها اسکار… ادامه »

omidcruise
Guest
Member
omidcruise

maaahdiiii:فیلم علیه دین مسیحیت و در ترویج سکولاریسم است و اصالت دادن به یهود(وَ قالَتِ الْیَهُودُ لَیْسَتِ النَّصاری‏ عَلی‏ شَیْ‏ءٍ «و یهودیان گفتند: مسیحیان بر حق نیستند.» – آیه ۱۱۳ سوره بقره)

.
.
تو رو خدا بس کنید آخه چه ربطی داره؟!!! کل فیلم براساس وقایع واقعی ساخته شده شما اومدین چی میگین

omidcruise
Guest
Member
omidcruise

خوش نام: omidcruise: maaahdiiii:فیلم علیه دین مسیحیت و در ترویج سکولاریسم است و اصالت دادن به یهود(وَ قالَتِ الْیَهُودُ لَیْسَتِ النَّصاری‏ عَلی‏ شَیْ‏ءٍ «و یهودیان گفتند: مسیحیان بر حق نیستند.» – آیه ۱۱۳ سوره بقره) . . . میلیونها انسان نمازخوان و دعا گزار هر روز عاجزانه با تمنا و التماس از خدا چیزى را تقاضا مى کنند: "خدایا این کار را برایم بکن"، "من اتوموبیل نو مى خوام"، "شغل بهتر مى خوام"، "این را به من بده"، آن را به من بده". اما مشکل این است که اگر خدا به دعاها و عجز و التماس شما جواب نداد چه؟… ادامه »

Rezaa
Guest
Member
Rezaa

قدرت و نفوذ مبلغان مذهبی [در هر دینی ] در سیستم جکومتی هر کشوری [ حتی بعد از رنسانس] غیر قابل انکار هست . به خصوص و به ویژه اگه کشور مدنظر سکولار نباشه. اگر امثال گروه اسپاتلایت نباشند این افراد دست به هر کاری می زنند و صدای هیچکسی درنمیاد. متاسفانه تعصب چشم ما رو کور کرده ! همین الان تعصب باعث شده که ما کل فیلم رو بیخیال شیم و فقط به سردبیر "یهودی" گیر بدیم!! و همین نشونه رو عنوان کنیم که فیلم جهت دار به سمت یهودی ها ساخته شده و توسط لابی یهودی ها اسکار… ادامه »

خوش نام
Guest
Member
خوش نام

omidcruise: maaahdiiii:فیلم علیه دین مسیحیت و در ترویج سکولاریسم است و اصالت دادن به یهود(وَ قالَتِ الْیَهُودُ لَیْسَتِ النَّصاری‏ عَلی‏ شَیْ‏ءٍ «و یهودیان گفتند: مسیحیان بر حق نیستند.» – آیه ۱۱۳ سوره بقره) . . . میلیونها انسان نمازخوان و دعا گزار هر روز عاجزانه با تمنا و التماس از خدا چیزى را تقاضا مى کنند: "خدایا این کار را برایم بکن"، "من اتوموبیل نو مى خوام"، "شغل بهتر مى خوام"، "این را به من بده"، آن را به من بده". اما مشکل این است که اگر خدا به دعاها و عجز و التماس شما جواب نداد چه؟ حتما مى… ادامه »

omidcruise
Guest
Member
omidcruise

maaahdiiii:فیلم علیه دین مسیحیت و در ترویج سکولاریسم است و اصالت دادن به یهود(وَ قالَتِ الْیَهُودُ لَیْسَتِ النَّصاری‏ عَلی‏ شَیْ‏ءٍ «و یهودیان گفتند: مسیحیان بر حق نیستند.» – آیه ۱۱۳ سوره بقره) . . . میلیونها انسان نمازخوان و دعا گزار هر روز عاجزانه با تمنا و التماس از خدا چیزى را تقاضا مى کنند: "خدایا این کار را برایم بکن"، "من اتوموبیل نو مى خوام"، "شغل بهتر مى خوام"، "این را به من بده"، آن را به من بده". اما مشکل این است که اگر خدا به دعاها و عجز و التماس شما جواب نداد چه؟ حتما مى گوئید… ادامه »

مهدی شفیعی
Member
Member
مهدی شفیعی

فیلم علیه دین مسیحیت و در ترویج سکولاریسم است و اصالت دادن به یهود(وَ قالَتِ الْیَهُودُ لَیْسَتِ النَّصاری‏ عَلی‏ شَیْ‏ءٍ «و یهودیان گفتند: مسیحیان بر حق نیستند.» – آیه ۱۱۳ سوره بقره)

امیر حسین ابراهیمی
Member
Member
امیر حسین ابراهیمی

فیلمنامه ای بسیار قوی.بهترین فیلم ۲۰۱۵ 🙂

رضا1369985
Guest
Member
رضا1369985

وحیدزمانی:فیلم بسیار آمریکایی زده بی احساس است که کارگردانی بدون میزانسن دارد که سینما نمیسازد. پرداخت آدمها ضعیف وشوخی است بازیها هم معمولی.

کاملا موافقم خیلی فیلم بدب بود

پژمان-1370
Guest
Member
پژمان-1370

وحیدزمانی:فیلم بسیار آمریکایی زده بی احساس است که کارگردانی بدون میزانسن دارد که سینما نمیسازد. پرداخت آدمها ضعیف وشوخی است بازیها هم معمولی.

سلام اقای مسعود فراستی…..اینورا؟؟؟؟؟؟

وحیدزمانی
Guest
Member
وحیدزمانی

فیلم بسیار آمریکایی زده بی احساس است که کارگردانی بدون میزانسن دارد که سینما نمیسازد. پرداخت آدمها ضعیف وشوخی است بازیها هم معمولی.

بهرام
Guest
Member
بهرام

فیل خوبی بود در رو کردن دست روحانیان (لفظ روحانی در اصل از مسیحیت گرفته شده و پدر روحانی به کشیش میکن. در اسلام ما روحانی نداشتیم و این کلمه در نیم قرن اخیر از راه ترجمه وارد فارسی شده) و اینکه در همه جای دنیا چقدر قدرت دارن که میتونن بزرگترین جنایتهای خودشون رو مخفی کنن

mehrdad mehrdad
Member
Member
mehrdad mehrdad

فیلم بدی نبود
ولی بردن اسکار : نه
نامزدی هنرپیشه مرد و زن : اونم نه

امید omid
Guest
Member
امید omid

آرشیتکت: خوش نام:این فیلم رو دیدم ، فیلم خوبی بود ،اما نکته ای از نگاه خودم به فیلم رو لازم بود بگم : در اینکه کودک ازاری در بین کشیش ها رواج دارد شکش نیست و این رو از اخبار گوناگون می توان دانست. اما روزنامه بوستون در طی داستان این رو میگه که در ضمن فساد کشیشها، کلیسای کاتولیک از این نوع جرم به نوعی پرده پوشی میکنه ولی نکته اصلی اینه که ، خارج از اینکه روزنامه این نوع جرم رو میگه فیلم هدف دیگه ای رو دنبال میکنه و اون اینه: فیلم نشون میده مدیر جدید روزنامه… ادامه »

m_e
Guest
Member
m_e

با سلام
نقد دوستان رو خوندم نکات جالب توجهی ذکر کرده بودن.
خب با توجه به لابی بسیار قدرتمند یهودیان انتظار میرفت که این فیلم اسکار بگیره ولی جدای از بحث یهودیت و مسیحیت و فارغ از داستان فیلم از بعد هنری و تاثیر گزاری بر بیننده به نظرم در رتبه بالایی قرار داره.نحوه تصویر برداری لوکیشن ها و بازی بسیار تاثیر گزار بازیگران که به خوبی حس خشم و نفرت خودشون رو به بیننده القا میکنند.
فیلم واقعا زیبا و تاثیر گزاری بود

Mr.Rossi
Guest
Member
Mr.Rossi

نکته جالب این بود که با توجه به اینکه قالبا تمامی افراد در فیلم اهل Boston بودند، هیچکدوم لهجه اونجا رو نداشتند !!!!

hossein.m
Guest
Member
hossein.m

موضوع فیلم عالی ولی خود فیلم بینهایت خسته کننده

سید محمد رضا
Guest
Member
سید محمد رضا

نقد ها خوبه . بنظرم یادداشت اقای حسینی از توضیحات براردینلی بهتره … اگر به این فیلم چیزی غیر از یک پروپاگاندا نگاه کنیم قطعا حماقت کردیم . نقاط قوت هنری داره بله درسته … اما به هیچ وجه لیاقت برگزیده شدن نداره اصلا بنظرم بیشتر شبیه فرم فیلم های تلوزیونی هست تا سینما … اما جایزه که گرفته قطعا بخاطر همون بحث که فاتحه کلیسا رو میخونه … باز میگم هر چند درست میگه ولی این تأکید از طرف سینما اونم در این فضای پیچیده ی رابطه مردم با معنویت در غرب ، این فیلم خواسته یا ناخواسته میخواد… ادامه »

wintersoldier
Guest
Member
wintersoldier

یکی از بهترین فیلم هایی بود که دیده بودم. جایزه اسکار بهتذین فیلم هم به این خاطره که یهودیت رو دین خوب و مسیحیت رو دین بدی نمایش داده.
ولی درکل فیلم خوبی بود. به قول شهرام آذر من به این فیلم کردیت مییدم.

wintersoldier
Guest
Member
wintersoldier

j

آرشيتكت
Guest
Member
آرشيتكت

خوش نام:این فیلم رو دیدم ، فیلم خوبی بود ،اما نکته ای از نگاه خودم به فیلم رو لازم بود بگم : در اینکه کودک ازاری در بین کشیش ها رواج دارد شکش نیست و این رو از اخبار گوناگون می توان دانست. اما روزنامه بوستون در طی داستان این رو میگه که در ضمن فساد کشیشها، کلیسای کاتولیک از این نوع جرم به نوعی پرده پوشی میکنه ولی نکته اصلی اینه که ، خارج از اینکه روزنامه این نوع جرم رو میگه فیلم هدف دیگه ای رو دنبال میکنه و اون اینه: فیلم نشون میده مدیر جدید روزنامه بوستون… ادامه »

خوش نام
Guest
Member
خوش نام

این فیلم رو دیدم ، فیلم خوبی بود ،اما نکته ای از نگاه خودم به فیلم رو لازم بود بگم : در اینکه کودک ازاری در بین کشیش ها رواج دارد شکش نیست و این رو از اخبار گوناگون می توان دانست. اما روزنامه بوستون در طی داستان این رو میگه که در ضمن فساد کشیشها، کلیسای کاتولیک از این نوع جرم به نوعی پرده پوشی میکنه ولی نکته اصلی اینه که ، خارج از اینکه روزنامه این نوع جرم رو میگه فیلم هدف دیگه ای رو دنبال میکنه و اون اینه: فیلم نشون میده مدیر جدید روزنامه بوستون گلوب… ادامه »

Mohammada
Guest
Member
Mohammada

alireza 111:این جیمز براردینلی قرار نیست امسال ۱۰ بده؟؟
به room و sicario و martian و creed و steve jobsو این فیلم و…. همش ۸٫۸ داده

به هشت نفرت انگیز ده داده
البته بازم جایه شکرش باقیه که ۷/۵ کم تر میده جدیدن

احمدv
Guest
Member
احمدv

آقا: من فیلم رو دیدم با زیرنویس انگلیسی. زیرنویس فارسی هنوز نیومده.
یک فیلم فوق العاده و یک شاهکار خارق العاده.

بسیار بسیار زیبا.

از دستش ندید.

سیا.مک
Guest
Member
سیا.مک

S.g.7:به نظر شباهت هایی به فیلم مارجین کال داشته باشه.

به نظر میاد بیشتر شبیه به Insider باشه

صادق پارسانیک
Member
Member
صادق پارسانیک

اوه اوه ازین فیلمایی که واقعا داستان گیرا و سکرتی داره بی صبرانه منتظر دیدنشم

محمد
Member
Member
محمد

به نظر شباهت هایی به فیلم مارجین کال داشته باشه.

پیمان ...
Member
Member
پیمان ...

این همه ستاره !!! باز ی بیوگرافی ! باز ی نامزد اسکار دیگ

علیرضا ظفری
Member
Member
علیرضا ظفری

این جیمز براردینلی قرار نیست امسال ۱۰ بده؟؟
به room و sicario و martian و creed و steve jobsو این فیلم و…. همش ۸٫۸ داده