Spenser Confidential (اسپنسر محرمانه)

کارگردان: Peter Berg (پیتر برگ)
نویسنده: Sean O’Keefe (شان اوکیف),
6.2
49
0.40

خلاصه داستان:

داستان این فیلم دربارهٔ یک زندانی سابق به نام اسپنسر است که پس از آزادی به دنیای زیرزمینی جرم در بوستون بازمی‌گردد، تا یک پرونده توطئه قتل را حل و فصل کند.


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

Chicago Sun-Times ( امتیاز ۸.۸ از ۱۰ )

« اسپنسر محرمانه » فیلمی بالاتر از سطح فیلم‌های درجه‌ی B برای نسل استریم‌کنندگان آثار سینمایی است.

کنث توران – Los Angeles Times ( امتیاز ۷ از ۱۰ )

« اسپنسر محرمانه » که به نظر با الهام از « سرزمین پرسه‌زدن » نوشته‌ ی« رابرت بی پاکر » ساخته شده است، در نهایت به فیلمنامه‌ای بسیار سرگرم‌کننده رسیده است که بازیگران آن باعث شده اند کیفیتش بالاتر از چیزی که هست هم بشود.

دیوید فیر – Rolling Stone ( امتیاز ۶ از ۱۰ )

شاید برای دیدن این فیلم در سالن سینما پول پرداخت نکنید اما قطعا برای تماشای آن وقتی که روی مبل دراز کشیده اید تعلل نخواهید کرد، برای همین هم ساخت آن برای نت‌فلیکس کاملا منطقی به نظر می‌رسد. پایان‌بندی فیلم هم فرصت را برای ساخت یک دنباله فراهم می‌کند.

جیم وجودا – IGN ( امتیاز ۶ از ۱۰ )

رابطه‌ی جالب و بامزه‌ی « مارک والبرگ » و « وینستون دوک » توانسته تا به افزایش کیفیت اثر کمک بکند.

پیتر دبروژ – Variety ( امتیاز ۶ از ۱۰ )

فیلم در پروسه‌ی روایت داستان حتی خودش را هم مسخره می‌کند، آن هم کاملا با آگاهی از اینکه « اسپنسر محرمانه » قرار نیست به اندازه‌ی هیچ‌کدام از فیلم‌های اخیر « مارک والبرگ » جدی گرفته بشود.

Consequence of Sound ( امتیاز ۵.۸ از ۱۰ )

« اسپنسر محرمانه » یک فیلم اکشن-کمدی است که تکرار واضحات می‌کند؛ در حالی که فیلم اصلا چیز بدیع و تازه‌ای نیست اما صحنه‌های به‌یادماندنی زیادی خلق می‌کند.

ایگناتی ویشونتسکی – The A.V Club ( امتیاز ۴.۲ از ۱۰ )

در حالی که همکاری بین « والبرگ » و کارگردانِ سابقا بازیگر یعنی « پیتر برگ » از زمان ساخت « تنها بازمانده » ( Lone Survivor ) منجر به تولید آثار موفقی شده است، هیچ‌کدام از آن‌ها به اندازه‌ی « اسپنسر محرمانه » در ذات خود اثر متوسطی نبوده اند.

مارک کندی – The Associated Press ( امتیاز ۲.۵ از ۱۰ )

« اسپنسر محرمانه » به لحاظ لحن کاملا مشکل دارد و فیلمنامه‌ی آن نیز لایه‌های عجیب و غریب زیادی را در خود جای داده است.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه reelviews

نمره 6.3 از 10

اگر گذراندن دو ساعت وقت چیزی است که از یک فیلم انتظار دارید، « اسپنسر محرمانه » به خوبی از عهده‌ی آن برخواهد آمد.

 

فیلم « اسپنسر محرمانه » ( Spenser Confidential ) نمونه‌ی عالی‌ای از یک فیلم ساخته‌ی شبکه‌ی « نت‌فلیکس » است؛ یک فیلم اکشن-هیجانی با بودجه‌ی متوسط که یک ستاره‌ی بسیار سرشناس دارد و چیز زیاد دیگری هم برای کسب توجه بینندگان نیاز ندارد. « اسپنسر محرماه » فیلمی است که بینندگان شاید ۲۰ دلار برای دیدن آن در سالن سینماها نپردازند اما قطعا دیدن آن را به عنوان بخشی از یک سرویس استریم کردن فیلم بپسندند. پنجمین همکاری بین « مارک والبرگ » و « پیتر برگ » که بازگشتی به روزهایی است که مردانگی و ترشح تستوسترون این ژانر را تعریف می‌کرد، شبیه به اقدامی برای دور شدن از آثار سفت و سخت‌تر و حقیقت‌محوری که قبلا می‌ساختند ( مثل « آخرین بازمانده » ( Lone Survivor ) و « افق آب‌های عمیق » ( Deepwater Horizon ) ) و به سوی سمت کم‌عمق‌تر استخر است.

پنجمین همکاری بین « مارک والبرگ » و « پیتر برگ » بازگشتی به روزهایی است که مردانگی و ترشح تستوسترون این ژانر را تعریف می‌کرد.

احتمالا برخی از بینندگان این اثر مجموعه‌ی تلوزیونی دهه‌ی ۸۰ ای به نام « اسپنسر برای استخدام » ( Spenser for Hire ) را به یاد دارند. این فیلم تفسیر دیگری از شخصیت اصلی آن سریال ساخته‌ی « رابرت پارکر » است ( بر اساس رمان « سرزمین پرسه‌زنی » نوشته‌ی « ایس اتکینز ). شخصیت « اسپنسر » با بازی « والبرگ » را نمی‌توا با نسخه‌ی « رابرت اوریخ » در آن فیلم متفاوت دانست اگرچه که شباهت‌هایی بین رفتار او با زیردست « اسپنسر » یعنی « هاوک » وجود دارد. « والبرگ » این شخصیت را با رویکردی بسیار جدی ایفا کرده است. روش بازجویی معمولا به‌گونه‌ای است که به کتک خوردن ختم می‌شود.

داستان، داستانِ همیشه کلیشه‌ی نخ‌نمای فیلم‌های جنایی یعنی کشف فساد ساختاری در نیروی پلیس است. فرمانده « بویلان » ( مایکل گتسون ) کثیف و رقت‌انگیز پس از تحمل حکم ۵ ساله‌ی زندان به خاط حمله به مافوق خود آزاد می‌شود. پس از اینکه آن مافوق مذکور در قتلی که به آن شبه-اعدام می‌گویند کشته می‌شود، « اسپنسر » وارد زیر ذره‌بین می‌رود. رفیق پلیس « اسپنسر » یعنی « دریسکول » ( بوکم وودباین ) از او دفاع می‌کند و به زودی یک مظنون دیگر هم وارد قضیه می‌شود. « اسپنسر » که شدیدا این نیاز را احساس می‌کند که عدالت باید اجرا شود، باور دارد که این قضیه یک پاپوش است و با کمک دوستش « هنری » ( آلن آرکین ) و زیردست جدید او یعنی « هاک »، شروع به سرک کشیدن در جاهایی می‌کند که نباید.

داستان، داستانِ همیشه کلیشه‌ی نخ‌نمای فیلم‌های جنایی یعنی کشف فساد ساختاری در نیروی پلیس است.

چیز خیلی جدید و بدیعی را نمی‌توان در « اسپنسر محرمانه » یافت و چند صحنه هم در اثر هست که وجودشان در فیلمی در سال ۲۰۲۰ کمی عجیب است ( مثل سکانس رابطه‌ی جن*ی در دستشویی ). مفهوم زنانگی قدرتمند در بین چیزهایی که « برگ » و « والبرگ » بخواهند به عنوان جنبه‌ی تبلیغاتی این اثر بر روی آن مانور بدهند وجود نخواهد داشت. نزدیک‌ترین رابطه‌ی « اسپنسر » یعنی « کلیسی » ( ایلیزا شلسینگر ) ذهنیتی مردانه دارد که هیچ چیزی شبیه به یک زن زنده در آن دیده نمی‌شود.

روایت در اکثر مواقع بسیار قابل پیش‌بینی است و گاها هم به لحاظ احمقانه‌ای اینگونه است. هویت شخصیت منفی اصلی اثر تنها برای افرادی شوکه‌کننده خواهد بود که هیچ فیلم دیگری در ژانر جنایی ندیده باشند. باید به « برگ » تبریک گفت چرا که خودش هم احتمالا می‌داند که در حال ساخت چه فیلم احمقانه‌ای است. نحوه‌ی فیلم‌برداری و طراحی سکانس او در صحنه‌ای که شامل یک وسیله‌ی نقلیه‌ی بسیار بزرگ و یک مانع در مسیر می‌شود، همانقدر که باعث ترشح آدرنالین بوده به همان اندازه هم مفرح ذات و باعث خنده است. « والبرگ » به نظر آرامش بیشتری در این اثر دارد، آرامشی که در مدت‌های طولانی از او ندیده بودیم و علی‌رغم اینکه او « وینستون دوک » مدت زمان کافی را در کنار هم سپری نمی‌کنند که رابطه‌شان شکل بگیرد اما رابطه‌ی وی با « آلن آرکین » از پختگی کامل برخوردار است.

باید به « برگ » تبریک گفت چرا که خودش هم احتمالا می‌داند که در حال ساخت چه فیلم احمقانه‌ای است.

این دومین فیلم تولیدی « برگ » و « والبرگ » در شهر بوستون است. با وجود وظایف نویسندگی‌ای که به عهده‌ی « برایان هلگیلند » قرار گرفته ( حداقل تا حد زیادی )، تصویری که از « بین‌تون » می‌بینیم بسیار دقیق است. او قبلا و در سال ۲۰۰۳ هم فیلم « رودخانه‌ی مرموز » ( Mystic River ) را برای « دنیس لیهان » اقتباس کرده بود. اگرچه منصفانه نیست که بگوییم موقعیت اثر برای داستان بسیار حیاتی است اما اصلا نمی‌شود که این شهر را با مکان دیگری اشتباه گرفت.

با در نظر گرفتن این نکته که معیار بالاتری با وجود اکران پرده‌ای ایجاد شده است، بسیار سخت است که بتوان « اسپنسر محرمانه » را به کسی پیشنهاد داد. فیلم خیلی ویژگی مثبت خاصی ندارد گرچه کاملا سرگرم‌کننده است. اگرچه برای استریم‌کردن این اثر جایگاه بسیار خوبی برای بینندگان خواهد داد و ارزش سرمایه‌گذاری این شرکت را داشته است. اگر گذراندن دو ساعت وقت چیزی است که از یک فیلم انتظار دارید، « اسپنسر محرمانه » به خوبی از عهده‌ی آن برخواهد آمد.

 

مترجم: امید بصیری


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of