Something Borrowed (قرض گرفته شده)


خلاصه داستان:

ریچل یک وکیل با استعداد و موفق است که مدت هاست با دارسی دوست است و دوستان بسیار نزدیک و صمیمی برای یکدیگر به حساب می آیند تا اینکه ریچل با اتان آشنا می شود. مردی که به او علاقه مند می شود اما بعد از چند روز متوجه می شود که اتان نامزد دارسی است و حالا ریچ


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Roger Ebert (راجر ایبِت)

نشریه شیکاگو سان‌تایمز

نمره 5 از 10

نقد و بررسی کامل فیلم 

یکی از اصلی ترین مشکلات فیلم “قرض گرفته شده”  شده این است که بازی خانم کیت هادسن زیادی موثر از آب در آمده!  او نقش دارسی ، بهترین دوست شخصیت اصلی داستان یعنی “راشل” با بازی (جنیفر گودوین) را ایفا می کند. دارسی دختری زیبا، بلوند، ثروتمند و البته خودسر و لجوج است.  وی همواره با سرسختی و لجاجتی خاص، به روشی که خودش می خواهد رابطه اش با طرف مقابل را پیش می برد. در آغاز فیلم می بینیم که دارسی مخواهد  با پسری به نام دکس( با بازی کولین اگس فیلد) ازدواج کند.  اما نکته مهم این است که دوست دارسی یعنی راشل، از دوران مدرسه عاشق این پسر بوده اما تاکنون موقعیتی پیش نیامده که این دو بتوانند به هم برسند. مسلما ازدواج  دارسی با دکس، نمی تواند نتایج خوبی در آینده رابطه دارسی و راشل داشته باشد.

شیوه روایت داستان کمابیش به همانند کلیشه های این گونه فیلم ها است(البته این مورد در اینجا اجتناب ناپذیر بوده است) . با نزدیک شدن به زمان برگزاری مراسم عروسی ، راشل و دکس در می یابند که این دو همیشه عاشق هم بوده اند! اما حالا چکار می توانند بکنند؟ راشل نمی خواهد به رابطه اش با بهترین دوستش (دارسی) لطمه ای وارد آید. از سوی دیگر مادر دکس  هم به شدت درگیر افسردگی است. به نظر می رسد تنها راه نجات وی از این بیماری ازدواج دکس باشد.

ازدواج، آنهم تنها به دلیل نجات شخص دیگری از بیماری های روحی ، خود دکس را هم به زیر سوال می برد. این موضوع به دلیل اینکه مادر دکس ( با بازی جیل اکنبری)  رفتارهای متغیری داشته و گاه شاد و گاه ناراحت است ، صحت بیشتری می یابد. من معتقدم (اما کاملا مطمئن نیستم ) سورپرایز نهایی فیلم هم به نوعی نتیجه اثرات رفتارهای دمدمی مزاجانه مادر دکس می باشد!

و اما کیت هادسون ، وی نقش یک الکلی را بازی می کند. این موضوع به وضوح روشن است اما به شما قول می دهم که در نقدهای دیگر چنین شرح و توضیحی از وی را نخواهید یافت. نشانه های خطرناک الکلی بددن بدیم شرح است:  الکلی بودن از جمله داشتن یک گیلاس شراب در دست در هنگام بازی بدمینتون کنار دریا، سفارش شش لیوان مشروب و نوشیدن مشروب تقریبا در تمامی صحنه ها و همچنین نوشیدن الکل در تما لحظات فیلم (به جز لحظات پوشیدن لباس عروسی) . اگر شما الکلی نیستید و می خواهید با یک فرد الکلی ازدواج کنید ، بهتان توصیه می کنم به هیچ عنوان برای خوشحال کردن مادرتان این کار را انجام ندهید!

کیت هادسون آنقدر نقش دارسی را خوب بازی می کند که سبب می شود فیلم از دیگر نمونه های مشابه فاصله بگیرد. شاید کاراکتر کیت هادسن برای فیلمی شبیه به این،  بیش از حد سنگین باشد. دکس و راشل هم انسان هایی آرام ، بی آزار و زیبارویی هستند که به دیگران اجازه دخالت  تصمیم های کلیدی زندگی شان را بگیرند. این دو ، بازیگرانی بسیار جذاب و خوش چهره هستند که به اعتقاد من همین جذابیت زیاد این دو، تا قبل از آنکه فیلم عمق بیشتری به داستان و کاراکتر های داستان خود بدهد، به فیلم ضربه زده است.  گودوین یکی از آن چهره هایی را دارد که اصلا نمی توانید فکر بکنید این انسان امکان دارد مشخصه بدی هم در وجودش داشته باشد.

فیلم دو شخصیت مرد دیگر به نام های اتان (با بازی جان کریسنیک) و مارکوس (با بازی استیو هاوی) نیز دارد. اتان به نوعی محرم اسرار راشل به حساب می آید و آن ها ساعات نهار را با هم می گذرانند. او با در نظر گرفتن کل ماجرا ، از راشل خواهش می کند برای یک بار هم شده احساسات خود را ابراز کند و اجازه ندهد دارسی همیشه برنده باشد. این راشل بود که دارسی را به دکس،البته برای تحقیقات جرم شناسی، معرفی کرد و به هر حال خود او وی را در این مسیر قرار داد. اتان نیز دوست دختری زیبا و شهوانی با نام کلیر (با بازی اشلی سیمپسون) دارد. اتان نیز از بودن با کلیر احساس رضایت ندارد . البته  لازم است این نکته را یادآوری کنم  که زیبایی و دلفریبی خانم اشلی سیمپسون در نقش کلیر فوق العاده است.

اگر مادر دکس چیزی نمی گوید ، اما پدر او ، جملاتی مادر  را  در عین کوتاهی و قدرت  به نحوی بیان می کند که  پسرش را برای این ازدواج ترغیب کند. مشکل این است که پدرهای کمی در دنیا پیدا می شوند که پسرشان را به ازدواج با یک زن الکلی تشویق کنند . البته پدر دکس هنوز ظاهر و استیل دارسی را در هنگام بازی بدمینگتون ندیده است،  وگرنه اینقدر برای ازدواج پسرش با دارسی پافشاری نمی کرد.

شیوه روایت داستان در فیلم “قرض گرفته شده” ، بخصوص در نیمه دوم فیلم،  بسیار عالی و بدون نقص است .  شاید این امر به این دلیل باشد که در این قسمت از فیلم، تمام بازیگران شخصیت اصلی خود را رک و صادقانه نشان می دهند و فیلم در این باره به حاشیه نمی رود. شاید به همین دلیل باشد که ما هیچ وقت به اندازه کافی عاشق هیچ کدام از این شخصیت ها نمی شویم. دکس بیش از حد ضعیف است ، راشل بیش از حد شیرین است و اتان هم از مشکلی چون راشل رنج می برد ، تنها مارکوس است که به نظر می رسد به آنچه شایسته وی است ، دست می یابد.

مترجمان :احسان رضایی و مهدی افشارها

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق منبع: سایت نقد فارسی مخالف قانون بوده و مدیریت سایت هیچ گونه رضایتی در این مورد ندارد و شرعا حرام میباشد.

 


7
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
احسان ریاحین Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/something-borrowed/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/something-borrowed/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/something-borrowed/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/something-borrowed/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/something-borrowed/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/something-borrowed/ […]

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

فیلم خوبی بود و درسهای زیادی به انسان میده.