Scream 4 (جیغ ۴)

کارگردان: Wes Craven (وز کریون)
نویسنده: Kevin Williamson (کوین ویلیامز),
6.2
52
0.59

خلاصه داستان:

سیدنی (با بازی نوا کمپل) که اکنون نویسنده مشهوری شده، بعد از 10 سال از اتفاقات نخستین فیلم جیغ به شهر زادگاهش بازگشته اما وقوع اتفاقات وحشتناکی این اخطار را مبنی بر بازگشت قاتل نقاب بر چهره به تماشاگران می دهد!


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Roger Ebert (راجر ایبِت)

نشریه شیکاگو سان‌تایمز

نمره 5 از 10

نقد و بررسی کامل فیلم

باعث خوشحالی بسیار است که بگویم خوشبختانه کاراکتر های مجموعه فیلم های جیغ، فیلم های ترسناک دیگری نیز تماشا کرده اند. برخی اوقات آنها به نحوی با یکدیگر صحبت می کنند گویی مشغول صحبت در چت روم وبسایت های ترسناک می باشند. “جیغ 4” فیلم آقای وس کراونس، به عنوان چهارمین قسمت از این مجموعه آغازی هوشمندانه دارد که شامل صحنه های وحشت آور سه فیلم قبلی به صورت پشت سر هم، جهت  یاداوری اتفاقات گذشته به بینندکان می باشد. فیلم با یادآوری این صحنه ها این پیام را به ما می رساند که “جیغ 4” از تمام اتفاقات گذشته آگاه است و اکنون زمان آن است که پا پیش بگذارد و آن را ادامه دهد.

قضیه از این قرار است که یک جامعه ستیز روانی به شهر وودسبرو بازگشته است، شهری که شاهد اتفاقات بسیار فجیع و وحشتناکی بوده است. سوال این است که با توجه به این اتفاقات چطور هنوز کسی حاضر است در این شهر زندگی کند چه برسد به آنکه زندگی کند و فیلم ترسناک هم ببیند! این قاتل گاهی اوقات موجودی ماوراء الطبیعه هم به نظر می آید. او می تواند به طور همزمان در مقابل درب جلو و همچنین درب پشتی خانه ها باشد و دقیقا پیش بینی کند که قربانیان اش دقیقا چه زمانی و کجا خواهند بود.  در نتیجه این امر تعداد جنازه ها در فیلم به طرز بیرحمانه ای بالا می رود تا آنجا که شما را با این سوال تعجب آور روبرو می کند که نکند قرار است تمام بازیگر های فیلم جیغ 4 کشته شوند و کسی نماند! (مثلا فیلم با نمای یک اتاق که تلفی هم در آن مشغول به زنگ خوردن است تمام شود! هه هه !)

در اینجا با با یک ایده پوچ گرایانه سیاه مواجه هستیم که  به هواداران فیلم های جیغ متوسل است.  این ایده می گوید هیچ کس لایق مردن نیست اما تعداد بسیاری، آنهم به شکلی بسیار وحشتناک و فجیع و در حالی کع خون از رگهایشان فوران می کند کشته می شوند. چرا آنها باید بمیرند؟ چه انگیزه این قاتل برای کشتن انسانها تا به این حد بالاست؟ انگیزه این قاتل در انتهای فیلم برای ما مشخص می شود اما من تا آنجا پیش نمی روم تا بخواهم این نکته را لو بدهم!

نوا کمپل در قالب شخصیت سیدنی پرسکات باری دیگر به فیلم جیغ بازگشته است، دختری که برای تبلیغ کتابی که نوشته است ( و پرفروش هم شده) به شهر زادگاهش، وودسبرو بازگشته است. اگر من بودم از آن جهنمی که فیلم جیغ اصلی در “آنجا رخ داده بود تا آنجا که ممکن بود دور می شدم و دیگر نزدیک به آنجا هم نمی شدم. اما خوب. این خانم بازگشته است! آقای دیوید آرکت نیز در نقش کلانتر محلی بازگشته و کورتنی کاکس، گزارشگر روزنامه نیز اینبار با نقش همسر دیوید (کلانتر) بازگشته است.

دختر دایی سیدنی با نام جیل (با بازی اما رابرتز) یک دختر 17، 18 ساله جوان است که اکثر اوقات خود را به جواب دادن تلفن و یا باز کردن در بر روی اشخاصی که نباید این کار را بکند می باشد. آدم های داخل فیلم مثلا تحصیل کرده هستند. آنها می دانند که در فیلمی ترسناک، وقتی در یک راهروی تاریک قدم بر می دارید این امکان وجود دارد که کسی به شکلی ناگهانی از پشت و یا از روبرو بر سر شما بپرد! ااما نکته جالب این است: آنها به تلفنی جواب می دهند که در پشت خط به آنها می گویند “اکنون صورت من آخرین تصویری است که در زندگی ات می بینی” . بعد ناگهان زنگ خانه به صدا در می آید. به نظر شما آیا آنها در را باز می کنند؟ البته که باز می کنند!

آقای کارل مالدن در این باره جمله جالبی گفته. او می گوید : سخت ترین کاری که تاکنون به عنوان یک بازیگر مجبور به انجام آن بوده ام این است که طوری بازی کنم که مثلا نمی داند تا چند لحظه دیگر قرار است ضربه ای سخت با قوطی آبجو بر سرم وارد شود. الان وقت آن رسیده که کارل عزیز از این دخترها چند درس بازیگری یاد بگیرد! آنها در تمام طول فیلم و در صحنه های خطرناک آن، به نحوی به این سمت و آن سمت حرکت می کنند انگار نه انگار که قرار است تا لحظاتی دیگر چاقویی بر شکم آنها وارد شود و آنها را بکشد!

وس کراون کارگردان خوبی است و این فیلم هم دارای تعدادی ابتکار و صحنه هوشمندانه می باشد. این فیلم به غرایز طبیعی انسان ها توجهی ندارد اما بازیگران تمام آنچه را کهدر توان دارند بر روی صحنه ها به نمایش می گذارند. کاراکتر ها در جایگاه خود تا حدودی غیر عادی به نظر می رسند. اگر خود شما در شرایطی که این کاراکتر ها قرار دارند بودید، آیا از وحشت خشکتان نمی زد؟! خودتان را لحظه ای جای کلانتر بگذارید. آیا اگر به اندازه یک خیار هم قدرت نداشتید، باز هم حس وظیفه شناسیتان برایتان همه چیز زندگیتان بود؟!

البته شاید نکته فیلم همین باشد. شاید کراون و ویلیامسون مشغول ساخت نقدی طعنه آمیز و انتقادی نسیت به قیلم های پر از خونریزی این ژانر می باشند. آیا آنها مشغول بررسی واکنش بینندگان خوش قریحه تر خود به فیلم و شمردن تعداد تایید های آنها می باشند؟ شاید! آیا هیچ کسی، منظورم هیچ بنی بشری  وجود دارد که طوری “جیغ 4” را تماشا کند گویی که مشغول تماشای اتفاقاتی واقعی است؟! نمیدانم چه بگویم! جیغ 4 دقیقا صحنه هاو اتفاقاتی را پدید می آورند که تماشاگرانش دوست دارند. یک قربانی پس از قربانی دیگر میمیرد، له می شود، تکه تکه می شود، چرخ می شود و حتی پاره پاره می شود. البته شاید تعریف شما از گذراندن اوقاتی خوش، تماشای همین صحنه ها باشد.

مترجم :مهدی افشارها

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق منبع: سایت نقد فارسی مخالف قانون بوده و مدیریت سایت هیچ گونه رضایتی در این مورد ندارد و شرعا حرام میباشد.

 


21
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
21 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
کارن سلیمیParisa PanahiAli Esmaeilbeykkamy benjamin Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/scream-4-4/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/scream-4-4/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/scream-4-4/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/scream-4-4/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/scream-4-4/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/scream-4-4/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/scream-4-4/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/scream-4-4/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/scream-4-4/ […]

کارن سلیمی
Member
Member
کارن سلیمی

سلام.به نظرم فیلم در کل خوب بود هر چند یه سری چیز ها به نظرم توی این فیلم منو اذیت می کرد اولیش این بود که در بعضی سکانس ها انگار داریم یه فیلم کمدی رو می بینیم و فیلم از جدی بودن خارج می شد، مورد دیگه انتخاب پلیس ها بود که اصلا قیافشون به پلیس نمی خورد مخصوصا کلانتر به نظرم باید از بازیگر های جدی تری استفاده می کردن در بعضی نقش ها ،در کل نکته ی مثبت فیلم اخرای فیلم بود که خیلی عالی بود که بیننده هیچ وقت انتظارشو نداشت . در این جا چند… ادامه »

hot boy
Guest
Member
hot boy

فیلم خوبی بود و بر خلاف اکثر فیلم های این زانر پایان خوبی داشت

Parisa Panahi
Guest
Member
Parisa Panahi

یکی از بهترین فیلم هایی که دید همین سری فیلم های جیغ/Scream بودند!

Ali Esmaeilbeyk
Guest
Member
Ali Esmaeilbeyk

یکی از بهترین فیلم هایی که تو عمرم دیدم فیلم های جیغ است واقعا هر ۴ تا شماره این فیلم عالی بودند!!!
ONLY SCREAM MOVIES

kamy benjamin
Guest
Member

فیلم خوبی بود مخصوصا آخرش

Admin
Member

یکی از ۵ فیلم افتضاح تمام عمرم که دیدم. باعث شد دیگه رقبت نداشته باشم فیلم ترسناکی نگاه کنم از اون موقع تا الان.. اگر اخرین ثانیه های عمرم بگن یا همین الان بمیر یا بعد از تماشای این فیلم، مردن در همون لحظه رو انتخاب می کنم!

یولبارس
Member
Member
یولبارس

من که از فیلمش خیلی خوشم اومد، فیلم بااینکه ادامه دهنده ی قسمت های قبلیش بود ولی ایده نویی و ابتکار هم در فیلم دیده میشه.
خوشحالم که نظر منتقد هم در مورد فیلم مثبت بوده.

madara
Guest
Member
madara

هیچی نمیگم جز اینکه خیلی مزخرفه

sia nem
Member
Member
sia nem

وای چه فیلم آشغالی بود نه بازیگری نه هیجان نه فیلنامه نه کارگردانی…..ای کاش دیگه ساخته نشه از این فیلم…اولین جیغ خوب بود اما فقط بدتر شد
بعد از زمانیکه مسخره فیلم جیغ رو دیدم فقط خندم میگیره

نقش خیال
Guest
Member
نقش خیال

همیشه فکر می کردم که مزخرف ترین فیلمی که تا حالا دیدیم فیلم ماچته هست ولی امروز با دیدن جیغ۴ متوجه شدم که فیلمی ازین بدتر نمیشه ساخت، یه فیلم به تمام معنا مزخرف که یک بنجلی در هم آمیخته از لجنزار جیغ ۱و۲ و۳ هست. واقعا مزخرف بود…

esi
Guest
Member
esi

همیشه از خودم این سوالو میپرسم…
آیا هالیوود تا الان فیلمی مزخرف تر از جیغ ساخته؟

محمد
Member
Member
محمد

آخ جان.عشق من این فیلمست