Saw (اره)


خلاصه داستان:

دو مرد در حالی که یک جسد بین‌شان قرار دارد، در لانه مخفی یک قاتل سریالی بنام «جیگساو» به هوش می آیند. آن دو باید از قوانین مشخصی پیروی کنند و کارهای خواسته شده را انجام دهند، تا از این بازی مرگبار که برایشان تدارک دیده شده، زنده به در آیند.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

«اره/ Saw» فقط و فقط مخصوص طرفداران فيلم‌هاي ترسناک پر از خون و خونريزي است. براي لذت بردن از خشونت محض «اره» بايد عاشق فيلم‌هايي باشيد که در سنت‌هاي تئاتر گراند گويينول[۱] پاريس غوطه‌ورند. گرچه بخش زيادي از اين فيلم به تنش و وحشت رواني متکي است، اما از خشونت حال به هم زن و احشايي، به خصوص در ۱۵ دقيقه آخر، چيزي کم ندارد. در طول اين ۱۵ دقيقه است که سليقه کارگرداني جيمز وان کمي پررنگ‌تر مي‌شود و او با دور شدن از تاريکي ملهم از آثار ديويد فينچر وارد عرصه خود تقليدي مي‌شود. تا دلتان بخواهد خون و حملات عصبي در اين فيلم وجود دارد، که ممکن است باعث شود برخي بيننده‌ها بيش از حد به خود بپيچند. «اره‌ي» مبتني بر يک مفهوم هيجان انگيز و ۹۰ دقيقه اکشن خوب فيلم قابل پيشنهادي است اما تنها در صورتي که اين نوع فيلم‌ها را دوست داشته باشيد.

 

فيلم با نمايش آدام (با بازي لي وانِل که فيلمنامه نويس اين کار هم هست) و لارنس (با بازي کَري اِلِس) زنجير شده به لوله هاي يک حمام فراموش شده، که حداقل بيست سال از آخرين نظافتش مي‌گذرد و انسان را ياد قبرستان مي‌اندازد، شروع مي‌شود. غل و زنجيرها مانع از حرکت اين دو مي‌شوند به طوري که نمي‌توانند يکديگر يا جسدي که روي زمين بين آن دو افتاده را لمس کنند. هيچکدام به ياد نمي‌آورند که چگونه آنجا آمده‌اند و هيچ‌يک نمي‌توانند به اين پرسش کليدي پاسخ دهند که «آخر چرا من؟» فردي که آن‌ها را اسير کرده سرنخ‌ها و ابزارهايي را برايشان گذاشته است: يک اسلحه خالي، که به طرز مأيوس کننده اي دور از دسترس آن‌ها است؛ يک ضبط صوت؛ دو اره؛ يک تلفن همراه، و دو نخ سيگار. اين‌ها همگي جزئي از يک بازي هستند و اگر آدام و لارنس خوب بازي نکنند، يکي از آن دو يا هر دويشان کشته خواهند شد. و در مورد لارنس، خطر فراتر از اين سلول زيرزميني است و همسرش (با بازي مونيکا پاتِر) و دخترش (با بازي مَکِنزي وِگا) را نيز تهديد مي‌کند.

معلوم مي‌شود که آدام و لارنس بازيچه هاي يک قاتل سريالي منحصر به فرد (قاتل جيگساو) هستند. قاتلي که کاري مي‌کند تا قربانيانش خود به زندگيشان پايان دهند. و در حالي که اين جاني سايه به سايه آدام و لارنس را دنبال مي‌کند، خود توسط يک مأمور پليس سابق ترشرو (با بازي دَني گِلووِر)، که به دنبال گرفتن انتقام همکار مرحومش است، تعقيب مي‌شود. توضيح بيشتر ممکن است داستان را لو دهد.

 

«اره» در ايجاد تنش تا زماني که اين حباب در اوج داستان مي‌ترکد فوق‌العاده عمل مي‌کند. اشتباهاتي در فيلم وجود دارند که تازه کار بودن وان در کارگرداني فيلم‌هاي بلند سينمايي را لو مي‌دهند: ضرباهنگ فيلم هميشه عالي نيست، چند تدوين ضعيف ديده مي‌شود و گاهي اوقات بيش از حد به حرکات نمايشي با دوربين رو مي‌آورد. علاوه بر اين، ديالوگ لي وانِل نياز به بازنويسي دارد. «اره» مانند يک پازل جيگساو (تقليد از اسم مستعار قاتل) ساخته مي‌شود به طوري که هر صحنه قطعه جديدي را آشکار مي‌کند. اين رويکرد غيرخطي به ما اجازه مي‌دهد تا به مرور دريابيم که تا چه حد اسيرکننده آدام و لارنس خطرناک و مهلک است. او يک رواني باهوش است، نه فردي که تفنگش را به سمت پليس گرفته و درباره انگيزه‌هايش براي ارتکاب جرم توضيح مي‌دهد و منتظر است تا به او کلک بزنند و زمين‌گيرش کنند.

گرچه هدف اصلي وان ايجاد تعليق از طريق ابهام است، ولي هنگام نشان دادن تصاوير موحش از چيزي مضايقه نمي‌کند. گرچه ممکن است وان از اين مقايسه خوشحال شود، ولي اين يک فيلم «رواني» يا «هالوويني» نيست که بر تصورات بيننده براي حدس زدن تصاوير غيرقابل تعمق متکي باشد. نسخه اوليه «اره» از سيستم درجه بندي فيلم‌ها توسط انجمن تصاوير متحرک آمريکا به خاطر نمايش بيرحمانه خون، درجه NC-17 دريافت کرده بود. برخي از لحظات گرافيکي فيلم حذف شدند، با اين حال به سختي مي‌شد به آنچه باقي مانده بود درجه R داد. بيننده هاي حساس ممکن است هر چند وقت يک بار هنگام تماشاي يک سکانس دلهره آور روي از صفحه نمايشگر برگردانند.

نقش اصلي فيلم به کَري اِلِس، بازيگري شاخص که فرصت کميابي براي ايستادن در صدر ليست بازيگران يک فيلم به دست آورده است، تعلق دارد. غير از چند لحظه در انتهاي فيلم، اِلِس با اعتماد به نفس و عزم راسخ نقش خود را بازي مي‌کند. او با وانِل فيلمنامه نويس، که اجراي متعادلش آن قدر قوي است که به ما اجازه مي‌دهد کاراکترش را باور کنيم، همبازي است. بازيگران مکمل شامل دَني گِلووِر، که خيلي بد بازي مي‌کند، مونيکا پاتِر و دينا مِه‌يِر، در يک نقش کوچکتر، هستند.

 

 

ژانر وحشت به ميدان ميني از کليشه‌ها و پيرنگ هاي تکراري تبديل شده است که ايجاد اشتياق براي تماشاي فيلم‌هاي جديد را دشوار مي‌کند. جذابيت‌هاي جديد کالاي اعلايي هستند، بنابراين وقتي يکي مثل جيمز وان يکي از اين کالاها را پيدا مي‌کند، به سادگي مي‌توان از اشتباهات تازه کار بودنش رد شد. تازگي و انرژي «اره» مقابل فرمول دائمي داستان گويي فيلم‌هاي ترسناک مي‌ايستد و ثابت مي‌کند که کيفيت‌هاي «ستون مثبت‌ها» مي‌توان بر يک پايان ضعيف غلبه کند. افرادي که اين فيلم را در طول هفته اکرانش در آمريکاي شمالي از ۲۹ تا ۳۱ اکتبر مي‌بينند، هالووين دلهره آوري را پشت سر خواهند گذاشت.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمد رضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

این مطلب در راستای پروژه بزرگ نقد فارسی جهت ارائه نقد و بررسی تمام فیلم های با اهمیت تاریخ سینما منتشر شده است. برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه فرمایید.

 

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

28
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
28 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
mohammadاحمد مولاییmoonahmad.bمهدی زرنگار Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/saw/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 48218 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/saw/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 58002 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/saw/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 71106 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/saw/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/saw/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/saw/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/saw/ […]

hamlet
Member
Member
hamlet

amiiin:اقا این دکتر گوردون اخرش فرار کرد یا مرد؟؟

فرار کرد توی قسمت هفتم هم دوباره نشونش میده

amiiin
Guest
Member
amiiin

اقا این دکتر گوردون اخرش فرار کرد یا مرد؟؟

ماندی
Guest
Member
ماندی

یک و سه بسیار فیلم با بیامی بودن هرچند شاهکار نبود ولی جالب بود

احمد مولایی
Guest
Member
احمد مولایی

یکی ازبهترین فیلمی که تا کنون درحوزه سینمادیدهام وبارها آن راتماشاکردهام وهربرای برای من جذاب ترمی گردد ومن بادید خون وخونریزی نگاه نمی کنم بلکه بانگاه روانشناسی وعاقبت خطاهایی که فرددرزندگی داشته وبایدروزی جوابگوباشد

moon
Guest
Member
moon

من عاشق این فیلم هستم مخصوصا همین معمایی که هر قسمت عجیب تر به نظر میاد و بارها و بارها فیلم و دید و اصلا هم ترسی یا دلهره ای نداشت 🙂 برای من جذابیت فوق العاده ای داره کاش جان نمیمرد چون خیلی دوسش داشتم 🙁 بی صبرانه منتظر قسمت ۸ هستم

sssssssss
Guest
Member
sssssssss

اخر همه قسمت هاش ( به جز ۲ ) خیلی جالب تموم میشد …
البته ۲ هم بد نبود

ahmad.b
Guest
Member
ahmad.b

به نظر من اره از اون دسته فیلمایی هست که نمیشه گفت اخر هر قسمت چه اتفاقی میفته مثلا تو اره۱ هیچکس نمیتونست حدس بزنه که اونی که اون وسط تو خون غلطیده همون قاتل اصلیه یا تو قسمت دوم فیلم معلوم نبود که قاتل هدفش مامور هافمنه.اره بخاطر خون و خونریزی نیست که فیلم محبوبی شده بلکه به خاطر اینه که تا اخرای هر قسمت معلوم نیست هدف اصلی قاتل چیه یا اصلا قاتل چه کسیه.میشه گفت که نقطه قوت این فیلم میتونه همین باشه که هر کسی میشینه پای این فیلم به سختی پا میشه.خلاصه بگم من عاشق… ادامه »

مهدی زرنگار
Guest
Member
مهدی زرنگار

به نظرم این فیلم شاهکار بود
به خصوص قسمت اول و چهارمش
بسیار فیلم عمیق و تامل برانگیز بود

xion
Guest
Member
xion

به نظر من این فیلم ترسانک نیست دیدن تصاویر خون وخون ریزی وهمین طور کشتار وحشانه آدمها.

علی64
Guest
Member
علی64

کسانی که به این فیلم امتیاز منفی میدن مشخصا از دیدگاه هنری نگاه نکردن
به گفته کارگردان خود فیلم این فیلم برگرفته شده از همان جهنم است.وبا هر دستی بدی باهمان دست تحویل میگیری.با مصاحبه ای که با او ودخترش انجام شد دخترش پدرش را مردی مهربان توصیف کرد.حتی خود جمز گفت که خودم از بعضی صحنه ها میترسم اما فقط میخواستم به مردم نشان دهم که هر بدی که کنید این میتواند شبیه جهنم باشد

رافع میهن
Guest
Member

AGH79:فقط همین اره قشنگ بود.قسمت به قسمت چرت تر می شد.

میدونی چرا قسمت به قسمت چرت تر میشد؟؟؟؟
واسه اینکه تو هرچقدر بیشتر نگاه میکردی بیشتر نمیفهمیدی! 😀 😀 😆 🙂 😛 خخخخخ

کارن
Guest
Member
کارن

سلام.به نظرم اصلا این فیلم ترسناک نیستش و معرفی اون به عنوان یه فیلم ترسناک اشتباه هستش و باید گفت یه فیلمه هیجانی هستش

روزبه عشق تعلیق
Guest
Member
روزبه عشق تعلیق

Mohammadg77:من سال هاست دنیای سینما رو دنبال میکنم و فقط باید بگم که فیلمی از این بهتر تا به حال پیدا نکردم این یکی از فیلم های محبوب منه خیلی ها از این فیلم فقط و فقط خون میبینن اما موضوع اصلی ای که کارگردان و نویسنده روش اصرار دارند یه معمای پیچیدست که در طول فیلم حل میشه این معما اگر شخصی بهش دقت کنه و ببینه که تک تک کسانی که کشته میشن به چه جرمی به چه شکلی و در چه حالتی هستند این فیلم برای او در نهایت لذت پایان میپذیره و حتی یکسری موضوعاتی که… ادامه »

Mohammadg77
Guest
Member
Mohammadg77

من سال هاست دنیای سینما رو دنبال میکنم و فقط باید بگم که فیلمی از این بهتر تا به حال پیدا نکردم این یکی از فیلم های محبوب منه خیلی ها از این فیلم فقط و فقط خون میبینن اما موضوع اصلی ای که کارگردان و نویسنده روش اصرار دارند یه معمای پیچیدست که در طول فیلم حل میشه این معما اگر شخصی بهش دقت کنه و ببینه که تک تک کسانی که کشته میشن به چه جرمی به چه شکلی و در چه حالتی هستند این فیلم برای او در نهایت لذت پایان میپذیره و حتی یکسری موضوعاتی که… ادامه »

کاوش
Guest
Member
کاوش

قبل از این فیلم، فیلم های زیادی دیده بودم اما آنچه باعث شد به دنیای پرهیجان سینما علاقه مند شوم و دیدن فیلم ومطالعه در عرصه سینما را جدی بگیرم دیدن همین فیلم بود.اینکه سینما قادر است یک بیننده را از ابتدا تا انتهای فیلم میخکوب کند به من ثابت شد.یکی از بهترین فیلم های ژانر وحشت که هر بار دیدنش حسی نوستالژیک برای من دارد.در ضمن از دوبله ی شاهکار آن نیز باید یادی کنم که بی شک ازشاهکارهای دوبله سالهای اخیر است.

الف
Guest
Member
الف

امان از این حمومای متروکه 😉

mahdi1987
Guest
Member
mahdi1987

۳ قسمت اول خوب بود فضاسازی و فرم و محتواش جالب بود، باعث میشد بشینی ببینی اما کم کم مزخرف شد، نسخه آخرش واقعا چرت بود :zzz

تو این نوع سبک کولکسیونر ۲۰۱۳ عالی بود 😉

saeed TBZ
Guest
Member
saeed TBZ

EAUNES:اصلا با سری فیلماش حال نکردم…قشنگ رو اعصاب آدم راه میرفت

خب عزیز از همون قسمت اول ولش میکردی. معلومه چیزی داشته که سری شو دیدی کلک 😉

shahriar shahsavari
Member
Member
shahriar shahsavari

من عاشق قسمت اول دوم چهارم و شیشمم واقعا این چارتا قسمتش فوق العادس

Younes
Member
Member
Younes

اصلا با سری فیلماش حال نکردم…قشنگ رو اعصاب آدم راه میرفت

alireza ghazbanpour
Member
Member
alireza ghazbanpour

فقط همین اره قشنگ بود.قسمت به قسمت چرت تر می شد.