Saw (اره)

Saw

کارگردان : James Wan

نویسندگان : James Wan, Leigh Whannell

بازیگران : Leigh Whannell, Cary Elwes, Danny Glover

خلاصه داستان : دو مرد در حالی که یک جسد بین‌شان قرار دارد، در لانه مخفی یک قاتل سریالی بنام «جیگساو» به هوش می آیند. آن دو باید از قوانین مشخصی پیروی کنند و کارهای خواسته شده را انجام دهند، تا از این بازی مرگبار که برایشان تدارک دیده شده، زنده به در آیند.

 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۷.۵ از ۱۰ (۳ از ۴)

 

 

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/6358/Download-Saw-1-Rebirth-Free.jpg«اره/ Saw» فقط و فقط مخصوص طرفداران فیلم‌های ترسناک پر از خون و خونریزی است. برای لذت بردن از خشونت محض «اره» باید عاشق فیلم‌هایی باشید که در سنت‌های تئاتر گراند گویینول[۱] پاریس غوطه‌ورند. گرچه بخش زیادی از این فیلم به تنش و وحشت روانی متکی است، اما از خشونت حال به هم زن و احشایی، به خصوص در ۱۵ دقیقه آخر، چیزی کم ندارد. در طول این ۱۵ دقیقه است که سلیقه کارگردانی جیمز وان کمی پررنگ‌تر می‌شود و او با دور شدن از تاریکی ملهم از آثار دیوید فینچر وارد عرصه خود تقلیدی می‌شود. تا دلتان بخواهد خون و حملات عصبی در این فیلم وجود دارد، که ممکن است باعث شود برخی بیننده‌ها بیش از حد به خود بپیچند. «اره‌ی» مبتنی بر یک مفهوم هیجان انگیز و ۹۰ دقیقه اکشن خوب فیلم قابل پیشنهادی است اما تنها در صورتی که این نوع فیلم‌ها را دوست داشته باشید.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/6358/the-hand-trap_2014-11-19.jpgفیلم با نمایش آدام (با بازی لی وانِل که فیلمنامه نویس این کار هم هست) و لارنس (با بازی کَری اِلِس) زنجیر شده به لوله های یک حمام فراموش شده، که حداقل بیست سال از آخرین نظافتش می‌گذرد و انسان را یاد قبرستان می‌اندازد، شروع می‌شود. غل و زنجیرها مانع از حرکت این دو می‌شوند به طوری که نمی‌توانند یکدیگر یا جسدی که روی زمین بین آن دو افتاده را لمس کنند. هیچکدام به یاد نمی‌آورند که چگونه آنجا آمده‌اند و هیچ‌یک نمی‌توانند به این پرسش کلیدی پاسخ دهند که «آخر چرا من؟» فردی که آن‌ها را اسیر کرده سرنخ‌ها و ابزارهایی را برایشان گذاشته است: یک اسلحه خالی، که به طرز مأیوس کننده ای دور از دسترس آن‌ها است؛ یک ضبط صوت؛ دو اره؛ یک تلفن همراه، و دو نخ سیگار. این‌ها همگی جزئی از یک بازی هستند و اگر آدام و لارنس خوب بازی نکنند، یکی از آن دو یا هر دویشان کشته خواهند شد. و در مورد لارنس، خطر فراتر از این سلول زیرزمینی است و همسرش (با بازی مونیکا پاتِر) و دخترش (با بازی مَکِنزی وِگا) را نیز تهدید می‌کند.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/6358/Saw_2014-11-19.jpgمعلوم می‌شود که آدام و لارنس بازیچه های یک قاتل سریالی منحصر به فرد (قاتل جیگساو) هستند. قاتلی که کاری می‌کند تا قربانیانش خود به زندگیشان پایان دهند. و در حالی که این جانی سایه به سایه آدام و لارنس را دنبال می‌کند، خود توسط یک مأمور پلیس سابق ترشرو (با بازی دَنی گِلووِر)، که به دنبال گرفتن انتقام همکار مرحومش است، تعقیب می‌شود. توضیح بیشتر ممکن است داستان را لو دهد.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/6358/bathroomjpg-b21b2b_2014-11-19.jpg

 

 

«اره» در ایجاد تنش تا زمانی که این حباب در اوج داستان می‌ترکد فوق‌العاده عمل می‌کند. اشتباهاتی در فیلم وجود دارند که تازه کار بودن وان در کارگردانی فیلم‌های بلند سینمایی را لو می‌دهند: ضرباهنگ فیلم همیشه عالی نیست، چند تدوین ضعیف دیده می‌شود و گاهی اوقات بیش از حد به حرکات نمایشی با دوربین رو می‌آورد. علاوه بر این، دیالوگ لی وانِل نیاز به بازنویسی دارد. «اره» مانند یک پازل جیگساو (تقلید از اسم مستعار قاتل) ساخته می‌شود به طوری که هر صحنه قطعه جدیدی را آشکار می‌کند. این رویکرد غیرخطی به ما اجازه می‌دهد تا به مرور دریابیم که تا چه حد اسیرکننده آدام و لارنس خطرناک و مهلک است. او یک روانی باهوش است، نه فردی که تفنگش را به سمت پلیس گرفته و درباره انگیزه‌هایش برای ارتکاب جرم توضیح می‌دهد و منتظر است تا به او کلک بزنند و زمین‌گیرش کنند.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/6358/maxresdefault_2014-11-19.jpgگرچه هدف اصلی وان ایجاد تعلیق از طریق ابهام است، ولی هنگام نشان دادن تصاویر موحش از چیزی مضایقه نمی‌کند. گرچه ممکن است وان از این مقایسه خوشحال شود، ولی این یک فیلم «روانی» یا «هالووینی» نیست که بر تصورات بیننده برای حدس زدن تصاویر غیرقابل تعمق متکی باشد. نسخه اولیه «اره» از سیستم درجه بندی فیلم‌ها توسط انجمن تصاویر متحرک آمریکا به خاطر نمایش بیرحمانه خون، درجه NC-17 دریافت کرده بود. برخی از لحظات گرافیکی فیلم حذف شدند، با این حال به سختی می‌شد به آنچه باقی مانده بود درجه R داد. بیننده های حساس ممکن است هر چند وقت یک بار هنگام تماشای یک سکانس دلهره آور روی از صفحه نمایشگر برگردانند.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/6358/saw1-2.jpgنقش اصلی فیلم به کَری اِلِس، بازیگری شاخص که فرصت کمیابی برای ایستادن در صدر لیست بازیگران یک فیلم به دست آورده است، تعلق دارد. غیر از چند لحظه در انتهای فیلم، اِلِس با اعتماد به نفس و عزم راسخ نقش خود را بازی می‌کند. او با وانِل فیلمنامه نویس، که اجرای متعادلش آن قدر قوی است که به ما اجازه می‌دهد کاراکترش را باور کنیم، همبازی است. بازیگران مکمل شامل دَنی گِلووِر، که خیلی بد بازی می‌کند، مونیکا پاتِر و دینا مِه‌یِر، در یک نقش کوچکتر، هستند.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/6358/S1_2014-11-19.jpg

 

ژانر وحشت به میدان مینی از کلیشه‌ها و پیرنگ های تکراری تبدیل شده است که ایجاد اشتیاق برای تماشای فیلم‌های جدید را دشوار می‌کند. جذابیت‌های جدید کالای اعلایی هستند، بنابراین وقتی یکی مثل جیمز وان یکی از این کالاها را پیدا می‌کند، به سادگی می‌توان از اشتباهات تازه کار بودنش رد شد. تازگی و انرژی «اره» مقابل فرمول دائمی داستان گویی فیلم‌های ترسناک می‌ایستد و ثابت می‌کند که کیفیت‌های «ستون مثبت‌ها» می‌توان بر یک پایان ضعیف غلبه کند. افرادی که این فیلم را در طول هفته اکرانش در آمریکای شمالی از ۲۹ تا ۳۱ اکتبر می‌بینند، هالووین دلهره آوری را پشت سر خواهند گذاشت.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمد رضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

 

این مطلب در راستای پروژه بزرگ نقد فارسی جهت ارائه نقد و بررسی تمام فیلم های با اهمیت تاریخ سینما منتشر شده است. برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه فرمایید.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

22
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
22 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
mohammadاحمد مولاییmoonahmad.bمهدی زرنگار Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/saw/ […]

hamlet
Member
Member
hamlet

amiiin:اقا این دکتر گوردون اخرش فرار کرد یا مرد؟؟

فرار کرد توی قسمت هفتم هم دوباره نشونش میده

amiiin
Guest
Member
amiiin

اقا این دکتر گوردون اخرش فرار کرد یا مرد؟؟

ماندی
Guest
Member
ماندی

یک و سه بسیار فیلم با بیامی بودن هرچند شاهکار نبود ولی جالب بود

احمد مولایی
Guest
Member
احمد مولایی

یکی ازبهترین فیلمی که تا کنون درحوزه سینمادیدهام وبارها آن راتماشاکردهام وهربرای برای من جذاب ترمی گردد ومن بادید خون وخونریزی نگاه نمی کنم بلکه بانگاه روانشناسی وعاقبت خطاهایی که فرددرزندگی داشته وبایدروزی جوابگوباشد

moon
Guest
Member
moon

من عاشق این فیلم هستم مخصوصا همین معمایی که هر قسمت عجیب تر به نظر میاد و بارها و بارها فیلم و دید و اصلا هم ترسی یا دلهره ای نداشت 🙂 برای من جذابیت فوق العاده ای داره کاش جان نمیمرد چون خیلی دوسش داشتم 🙁 بی صبرانه منتظر قسمت ۸ هستم

sssssssss
Guest
Member
sssssssss

اخر همه قسمت هاش ( به جز ۲ ) خیلی جالب تموم میشد …
البته ۲ هم بد نبود

ahmad.b
Guest
Member
ahmad.b

به نظر من اره از اون دسته فیلمایی هست که نمیشه گفت اخر هر قسمت چه اتفاقی میفته مثلا تو اره۱ هیچکس نمیتونست حدس بزنه که اونی که اون وسط تو خون غلطیده همون قاتل اصلیه یا تو قسمت دوم فیلم معلوم نبود که قاتل هدفش مامور هافمنه.اره بخاطر خون و خونریزی نیست که فیلم محبوبی شده بلکه به خاطر اینه که تا اخرای هر قسمت معلوم نیست هدف اصلی قاتل چیه یا اصلا قاتل چه کسیه.میشه گفت که نقطه قوت این فیلم میتونه همین باشه که هر کسی میشینه پای این فیلم به سختی پا میشه.خلاصه بگم من عاشق… ادامه »

مهدی زرنگار
Guest
Member
مهدی زرنگار

به نظرم این فیلم شاهکار بود
به خصوص قسمت اول و چهارمش
بسیار فیلم عمیق و تامل برانگیز بود

xion
Guest
Member
xion

به نظر من این فیلم ترسانک نیست دیدن تصاویر خون وخون ریزی وهمین طور کشتار وحشانه آدمها.

علی64
Guest
Member
علی64

کسانی که به این فیلم امتیاز منفی میدن مشخصا از دیدگاه هنری نگاه نکردن
به گفته کارگردان خود فیلم این فیلم برگرفته شده از همان جهنم است.وبا هر دستی بدی باهمان دست تحویل میگیری.با مصاحبه ای که با او ودخترش انجام شد دخترش پدرش را مردی مهربان توصیف کرد.حتی خود جمز گفت که خودم از بعضی صحنه ها میترسم اما فقط میخواستم به مردم نشان دهم که هر بدی که کنید این میتواند شبیه جهنم باشد

رافع میهن
Guest
Member

AGH79:فقط همین اره قشنگ بود.قسمت به قسمت چرت تر می شد.

میدونی چرا قسمت به قسمت چرت تر میشد؟؟؟؟
واسه اینکه تو هرچقدر بیشتر نگاه میکردی بیشتر نمیفهمیدی! 😀 😀 😆 🙂 😛 خخخخخ

کارن
Guest
Member
کارن

سلام.به نظرم اصلا این فیلم ترسناک نیستش و معرفی اون به عنوان یه فیلم ترسناک اشتباه هستش و باید گفت یه فیلمه هیجانی هستش

روزبه عشق تعلیق
Guest
Member
روزبه عشق تعلیق

Mohammadg77:من سال هاست دنیای سینما رو دنبال میکنم و فقط باید بگم که فیلمی از این بهتر تا به حال پیدا نکردم این یکی از فیلم های محبوب منه خیلی ها از این فیلم فقط و فقط خون میبینن اما موضوع اصلی ای که کارگردان و نویسنده روش اصرار دارند یه معمای پیچیدست که در طول فیلم حل میشه این معما اگر شخصی بهش دقت کنه و ببینه که تک تک کسانی که کشته میشن به چه جرمی به چه شکلی و در چه حالتی هستند این فیلم برای او در نهایت لذت پایان میپذیره و حتی یکسری موضوعاتی که… ادامه »

Mohammadg77
Guest
Member
Mohammadg77

من سال هاست دنیای سینما رو دنبال میکنم و فقط باید بگم که فیلمی از این بهتر تا به حال پیدا نکردم این یکی از فیلم های محبوب منه خیلی ها از این فیلم فقط و فقط خون میبینن اما موضوع اصلی ای که کارگردان و نویسنده روش اصرار دارند یه معمای پیچیدست که در طول فیلم حل میشه این معما اگر شخصی بهش دقت کنه و ببینه که تک تک کسانی که کشته میشن به چه جرمی به چه شکلی و در چه حالتی هستند این فیلم برای او در نهایت لذت پایان میپذیره و حتی یکسری موضوعاتی که… ادامه »

کاوش
Guest
Member
کاوش

قبل از این فیلم، فیلم های زیادی دیده بودم اما آنچه باعث شد به دنیای پرهیجان سینما علاقه مند شوم و دیدن فیلم ومطالعه در عرصه سینما را جدی بگیرم دیدن همین فیلم بود.اینکه سینما قادر است یک بیننده را از ابتدا تا انتهای فیلم میخکوب کند به من ثابت شد.یکی از بهترین فیلم های ژانر وحشت که هر بار دیدنش حسی نوستالژیک برای من دارد.در ضمن از دوبله ی شاهکار آن نیز باید یادی کنم که بی شک ازشاهکارهای دوبله سالهای اخیر است.

الف
Guest
Member
الف

امان از این حمومای متروکه 😉

mahdi1987
Guest
Member
mahdi1987

۳ قسمت اول خوب بود فضاسازی و فرم و محتواش جالب بود، باعث میشد بشینی ببینی اما کم کم مزخرف شد، نسخه آخرش واقعا چرت بود :zzz

تو این نوع سبک کولکسیونر ۲۰۱۳ عالی بود 😉

saeed TBZ
Guest
Member
saeed TBZ

EAUNES:اصلا با سری فیلماش حال نکردم…قشنگ رو اعصاب آدم راه میرفت

خب عزیز از همون قسمت اول ولش میکردی. معلومه چیزی داشته که سری شو دیدی کلک 😉

shahriar shahsavari
Member
Member
shahriar shahsavari

من عاشق قسمت اول دوم چهارم و شیشمم واقعا این چارتا قسمتش فوق العادس

Younes
Member
Member
Younes

اصلا با سری فیلماش حال نکردم…قشنگ رو اعصاب آدم راه میرفت

alireza ghazbanpour
Member
Member
alireza ghazbanpour

فقط همین اره قشنگ بود.قسمت به قسمت چرت تر می شد.