Promising young Woman (زنی جوان با آینده‌ای درخشان)

کارگردان: Emerald Fennell (امرالد فنل)
نویسنده: Emerald Fennell (امرالد فنل),
7.5
72
0.91

خلاصه داستان:

زن جوانی که از یک واقعه غم‌انگیز در گذشته خود آسیب دیده است ، به دنبال انتقام از کسانی است که از مسیر او عبور می کنند.


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

دن مکا – the Film Stage – 83 از 100

زنی جوان با آینده‌ای درخشان تا ابد سرگرم کننده خواهد ماند.

آنتونی کافمن – Screen Daily – 80 از 100

زنی جوان با آینده‌ای درخشان یک اوج اعجاب برانگیز می‌سازد.

جیسون بیلی – The Playlist – 75 از 100

غیرقابل انکار است که فلن در این فیلم دارد با دینامیت بازی می‌کند.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه reelviews

نمره 7.5 از 10

« زنی جوان با آینده‌ای درخشان » فرخنده جسارت آغازین کار « امرلد فنل » بازیگر/نویسنده به عنوان کارگردان غیرقابل وصف است.یه کمدی سیاه با رنگ و بوی یک فیلم هیجانی است؟ آیا یک فیلم با پیامی جدی است که طعنه‌آمیز ارائه می‌شود؟ در حقیقت فیلم اندکی از همه این‌هاست ، و کلیت تولید فیلم خشن و نافرمان است، عصاره‌ای بی‌نقص از عصر جنبش #meToo.

            وقتی برای اولین بار « کسندرا » با بازی « کری مولیگان » را می‌بینیم او شبیه کارکتری آشنا است، دختری سی و اندی ساله که کالج را ترک کرده و همچنان با اولیا زندگی می‌کند ( با بازیگری « کلنسی براون » و « جنیفر کولیج ») و دوست‌پسری ندارد و در شغلی بدون آینده گرفتار شده است. روزهایش را بی‌هدف به انتها می‌رساند و شب‌ها به بار رفته و می‌نوشد و اجازه می‌دهد پسرهایی که دنبال خوابیدن با افراد مستی که از دادن (یا منع) رضایت عاجزند به او نزدیک شوند. دیرتر مشخص می‌شود این کار کیسی دلایل بیشتری از آن چیزی که به نظر می‌رسد دارد. این کار کیسی ریشه در گذشته دارد، گذشته‌ای که باعث شد او از دانشکده پزشکی انصراف دهد و تنهایی رو انتخاب کند. آن طور که پسرهایی که فکر می‌کنند که او راحت به دست می‌آید کشف خواهند کرد، او مست نیست و بعد از اینکه او به آن پسرها شانسی برای انجام دادن کار درست می‌دهد، به آن‌ها درسی در مورد حمله کردن به زنان مست می‌دهد.

            دیدن اینکه چگونه این فیلم می‌توانست به یکی از آن انتقام‌های زنانه تبدیل شود آسان است اما فنل چیز بیشتری از استثمار در ذهن داشت. در حالی که فنل از برخی از استعاره‌های معمول این ژانر استفاده می‌کند اما او کیسی را به شخصیتی عمیق‌تر از استریوتایپ «زن مظلوم دیوانه شده» تبدیل می‌کند.

            طبیعی است که کارگردانی تازه‌کار با چنان دستورکار جاه‌طلبانه‌ای به مشکلاتی هم بربخورد. روایت گاهی اوقات متلاشی و تکه تکه است و بیان گاهی اوقات عجیب و غریب است. بیست دقیقه انتهایی سرعت عجیبی دارد و به طرز غریبی طرح نگاری شده است.

            امکان دارد برخی بگویند کری مولیگان از « شرم »  به این خوبی نبوده است و از  « آموزش » شانس در دست گرفتن صحنه به این صورت را نداشته است. مولیگان در این فیلم با بازی تاثیرگذار و محکم سایرین احاطه شده است.

            هم پررنگ کردن و هم غافل ماندن از علت دیوانگی کیسی اشتباه است.  علت اینکه تشویقش خیلی آسان است این است که او قربانیانش را صرفا بر اساس خوی درندگی و تهاجمیشان انتخاب می‌کند. فنل با زنی جوان با آینده‌ای درخشان شاهکار نکرده است و به موفقیت بزرگی دست نیافته است اما چیزی ساخته است که عموما دلپذیر است تا نامطبوع. ترکیب ژانرها به زنی جوان با آینده‌ای درخشان قدرت می‌بخشد.

مترجم: پدرام موسی‌پور


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of