دزدان دریایی کارائیب ۴


خلاصه داستان:

«جک اسپارو» و «باربوسا» که به دنبال یافتن چشمه‌ی جوانی هستند، در میابند که «سیه ریش» و دخترش نیز در جستجوی همان چشمه‌اند.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم میثم کریمی

نقد و بررسی کامل فیلم

در گیر و دار فیلمهای معناگرای جشنواره کن، بالاخره قسمت چهارم دزدان دریایی کارائیب که کارش را با تبلیغاتی عظیم قبل از آغاز جشنواره شروع کرده بو1د، به نمایش درآمد. تبلیغات پر هزینه ایی که برای دزدان دریایی کارائیب در نظر گرفته شده بود، سبب شد تا سیل عظیمی از جمعیت برای تماشای این فیلم به  سینمای نمایش دهنده فیلم هجوم بیاورند که این امر بعضاً حتی سبب ایجاد بازار سیاهی هم شد! ( هرچند که به سرعت این قضیه خاتمه یافت ). 3 قسمت قبلی دزدان دریایی کارائیب روی هم رفته فروشی نزدیک به 7/2 بیلیون دلار در سرتاسر جهان داشته اند که از این حیث برای کمپانی دیزنی بسیار پر سود بوده است. اما چهارمین قسمت از دزدان دریایی کارائیب نسبت به قسمت های قبل تغییراتی داشته که مهمترین آنها خروج اورلاندوم بلوم و کیرا نایتلی از جمع بازیگران فیلم و سپردن سکان هدایت فیلم به راب مارشال بود. عنوان فیلم هم ( روی امواج بیگانه ) برگرفته از رمانی به همین به قلمِ تیم پاورز است که شخصیت اصلی آن دزدی دریایی به نام جک بود. البته الهام گیری از رمان مذکور در همین حد بوده و شخصیت جک اسپارو به کلی متفاوت از جکِ داستان تیم پاورز است. داستان روی امواج بیگانه به این شرح است :

جک اسپارو ( جانی دپ ) در ادامه ماجراجویی هایش اینبار توسط دوست دختر سابق اش ، آنجلیکا ( پنه لوپه کروز ) فریب می خورد و به کشتی پدرش بلک بیرد ( ایان مک شین ) آورده می شود. بلک بیرد از اسپارو می خواهد تا نقشه محل سرچشمه جوانی را به او نشان دهد چون ظاهراً اسپارو تنها کسی است که به خوبی این محل را می شناسد. اسپارو ناچار می شود تا پیشنهاد بلک بیرد را بپذیرد. حالا وی باید با دختری که سابقاً به او بسیار علاقه مند بوده و البته او را ترک کرده بود، راه سرچشمه جوانی را پیش بگیرد و بدش هم نمی آید که در این مسیر یادی از گذشته کند!. اما او نمی داند که خوش رفتاری آنجلیکا با وی به دلیل هدف مشترکی است که آنها دارند یا اینکه آنجلیکا هنوز عاشق اوست. در طرف دیگر، رقیب همیشگی اسپارو یعنی کاپیتان باربوسا ( جفری راش ) حالا دیگر بازنشسته شده و بجای غارت کشتی ها، نماینده تام الاختیار پادشاه انگلستان برای یافتن سرچشمه جوانی شده است. باربوسا باید قبل از رقبای اسپانیایی اش به سرچشمه جوانی برسد و آن را برای پادشاه انگلستان به ارمغان آورد. اما او نمی داند علاوه بر رقبای اسپانیایی اش ، دشمن همیشگی او،  جک اسپارو نیز در جزیره مذکور حضور دارد و…

نحوه روایت داستان در روی امواج بیگانه در مقایسه با قسمت های قبلی، تفاوت چندانی نکرده و کماکان ریتم کمدی و ماجراجویی خود را حفظ کرده است. این ویژگی از جهاتی ضعف محسوب می شود چراکه بعد از سه قسمت، رنگ و تازگی خود را از دست داده و به ورطه تکرار افتاده، اما از طرفی دیگر این روایت تکراری بدون شک مورد پسند طرفداران سری دزدان دریایی کارائیب قرار خواهد گرفت. 2نحوه ی روایت داستان در روی امواج بیگانه کماکان به این شکل است که جک اسپارو به دنبال دستیابی به منافع شخصی خود با سوء استفاده از دیگران است و دیگران هم به خیالِ کمکِ اسپارو به آنها، با او همراه می شوند اما سر بزنگاه از او فریب می خورند؛ در 3 قسمت قبلی این فیلمنامه از لحاظ مالی  بسیار موفق از آب درآمد اما از لحاظ کیفی، روندی نزولی طی کرد و در انتهای دنیا به اوج تنزل خود رسید. با اینحال همانطور که گفتم، روی امواج بیگانه از لحاظ روایت داستان کماکان روش مشابه قسمت های قبلی را پیش گرفته و اگر جزو طرفداران آن بوده باشید به راحتی می توانید از آن لذت ببرید.

اما اگرچه روایت فیلم به سُنت خود پایبند مانده، اما بازیگران، نسبت به 3 قسمت قبلی تغییرات زیادی کرده اند. آورن آویو که یکی از تهیه کنندگان ارشد کمپای دیزنی به حساب می آید، طی اظهار نظری قبل از نمایش فیلم گفته بود : ما به دنبال تغییرات زیادی در سری دزدان دریایی کارائیب هستیم و می خواهیم آن را به نقطه اوج خودش برسانیم!. این اظهار نظرها نه با تغییر سبک روایی داستان ، بلکه با تغییرات گسترده بازیگران فیلم به ثمر نشست. کیرا نایتلی و اورلاندوم بلوم که در سه قسمت قبلی حضور پر رنگی داشتند، در این قسمت به صورت کامل از داستان حذف شده اند و بجای آنها پنه لوپه کروز به فیلم اضافه شده است. شخصیتی که کروز آن را ایفا می کند، دختری است به نام آنجلیکا که عشق سالهای دور جک اسپارو به حساب می اید. پنه لوپه کروز با آن لهجه شیرین اسپانیایی اش و البته چابکی و رفتار موذیانه اش ، به خوبی توانسته جای خالی نایتلی و بلوم را پُر کند. در اینکه تماشاگران عادت به تماشای نایتلی و بلوم در فیلم داشتند شکی نیست اما با حذف آنها از فیلم،فضایی ایجاد شده تا بیشتر به جک اسپارو پرداخته شود. به عبارت دیگر، روی امواج بیگانه برخلاف سه قسمت قبلی، به طور کامل به چند موضوع نمی پردازد ( به عنوان مثال رابطه عاطفی الیزابت و ویل ) و بیشتر تمرکز خودش را بر روی کاپیتان جک اسپارو و دشمن همیشگی ، باربوسا ، قرار داده. این تغییر یکی از نکات مثبت فیلم به شمار می آید. حالا دیگر عاشقان جک اسپارو می توانند مدت زمان بیشتری را با این کاپیتان عجیب و غریب سپری کنند و بُعد جدیدی از شخصیت او را هم در قالب رابطه عاطفی ببینند. شیمی عالی بین دپ و کروز، بهترین لحظات فیلم را رقم زده است..

جلوه های ویژه فیلم مطابق انتظارم در مقایسه با 3 قسمت قبلی یک سرو گردن بالاتر است. روی امواج بیگانه اولین قسمت از سری دزدان دریایی کارائیب اس3ت که شما می توانید آن را بصورت 3 بعدی تماشا کنید. قبل از آغاز تصویربردازی فیلم، اعلام شده بود که قرار است روی امواج بیگانه با دوربین های 3 بعدی فیلمبردازی شود اما بعد از مدتی اعلام شد که به دلیل کاهش هزینه های تولید، فیلم بصورت 2 بعدی فیلمبرداری شده و سپس به 3 بعدی تبدیل شده است!. اما این به این معنی نیست که روی امواج بیگانه در بحث جلوه های ویژه فیلم کسل کننده ایی است. صحنه های مبارزه افراد اسپارو با پری های دریایی! به زیبایی هر چه تمام تر به تصویر کشیده شده و همچنین 30 دقیقه پایانی فیلم نیز آکنده از ریخت و پاش های کامپیوتری است که فقط در دزدان دریایی کارائیب می توانید نمونه آن را بیابید. در کل، تجربه تماشای 3 بعدی روی امواج بیگانه فوق العاده است. تماشای جلوه های ویژه روی امواج غریبه که همگی آنها در دریا و ساحل اتفاق می افتد، یکی مفرح ترین تجربه هایی است که می توانید در تابستان پیدا کنید.

گور وربینسکی که وظیفه کارگردانی 3 قسمت قبلی سری دزدان دریایی کارائیب را برعهده داشت ، در روی امواج غریبه حضور ندارد بجای کارگردانی قسمت چهارم، تصمیم گرفت تا انیمیشن موفق رنگو را کارگردانی کند. وربینسکی کارگردان موفقی بود که توانسته بود 3 قسمت قبلی این سری را به فروشی خارق العاده در سرتاسر جهان برساند. اما مطمئناً کمپانی دیزنی هم متوجه این موضوع شده بود که روند کیفی فیلم در هر قسمت در حال نزول است و این چیزی نبود که دیزنی بخواهد درباره اش ریسک کند. بنابراین تغییر کارگردان در قسمت چهارم متحمل به نظر می رسید اما زمانی که نام راب مارشال به عنوان کارگردان روی امواج غریبه اعلام شد، همه شگفت زده شدند. راب مارشال کارگردانی است که عمده شهرت اش را بخاطر ساخت فیلمهای موزیکال از جمله شیکاگو و نُه به دست آورده است و حضور او در دزدان دریایی کارائیب می توانست عواقب سنگینی برای تهیه کنندگان به همراه داشته باشد. راب مارشال اگرچه در روی امواج غریبه توانسته اکشن لازم را به تماشاگر ارائه کند، اما انتفاد به او به دلیل پرداختن به رابطه یک مبلغ مذهبی با پری دریایی در روی امواج غریبه وارد است. وجود این رابطه عاطفی در فیلم لزومی نداشت و تنها استنباطی که می توان از آن داشت همان مثال معروف” آب بستن به فیلم ” است!. از طرف دیگر کثرت وجود صحنه های جنگ با شمشیر ، بعد از مدتی ملال آور و خسته کننده می شود که اگر جانی دپ و حرکات بامزه او نبود، شاید تبدیل به سوهان اعصاب هم می شد.

جانی دپ کماکان اصلی ترین دلیل برای تماشای دزدان دریایی کارائیب است. دپ که بعد از 4 سال دوباره لباس کاپیتان جک اسپارو را بر تن کرده ، کماکان قبراق و سرحال است. تکه کلام ها و شخصیت خبیث و در عین 4حال دوست داشتنی جک اسپارو هنوز هم بعد از گذشت 4 قسمت از فیلم،  جذاب و تماشایی است. پنه لوپه کروز هم در اولین حضورش در سری دزدان دریایی کارائیب، موفق عمل کرده. شخصیت آنجلیکا که در بیشتر مدت زمان فیلم در کنار جک اسپارو حضور دارد، فرصت کم نظیری در اختیار تماشاگران قرار داده تا این دو بازیگر توانا را که پیش از این در فیلم blow نیز با یکدیگر همبازی بودند، بار دیگر در کنار هم ببینند. نکته جالب درباره پنه لوپه کروز این است که تهیه کنندگان روی امواج غریبه به دلیل اینکه کروز در هنگام فیلمبرداری باردار بود، تصمیم گرفتند تا از خواهر او ( مونیکا کروز ) در بعضی از صحنه های فیلم استفاده کنند! به همین دلیل نماهای نزدیک را از پنه لوپه و نماهای دورتر ( که بیشتر مربوط به اکشن می شد ) را از مونیکا گرفتند!.جفری راش هم که جزو  معدود بازماندگان سه قسمت قبلی در دزدان دریایی کارائیب به حساب می آید، کماکان در نقش باربوسا خبیث است! سکانس های رویارویی باربوسا و جک اسپارو ، هیجان انگیز ترین بخش فیلم را تشکیل می دهد.

دزدان دریایی کارائیب : روی امواج غریبه در مقایسه با قسمتهای قبلی پیشرفتی به حساب نمی آید اما پسرفت هم محسوب نمی شود. فیلم کماکان یک جک اسپارو دارد که دیدن چندین و چند باره ی او باز هم عطش طرفدارانش را سیراب نمی کند. مطمئن باشید اگر جانی دپ تا بدین حد در شکل دادن به شخصیت جک اسپارو موفق نبود، پرونده این فیلم مدتها پیش بسته شده بود. این را هم باید اضافه کنم که اورن تاکید کرد: امیدوار است روی امواج بیگانه، اولین قسمت از سه گانه آینده دزدان دریایی کارائیب باشد. پس باید منتظر قسمتهای بعدی هم باشید.

منبع :viеmag.ir

تهیه و تنظیم : سایت نقد فارسی


72
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
72 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
53 Comment authors
sahbaجك گونجشكههدیهwg Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
جانی دپ
Guest
Member

چقدر معروف شدم ۸) ۸) ۸) ۸) ۸) ۸) 😮 😮 😮

به آفرین
Guest
Member

این فیلم عالی بود و هیچ اشکالی نداشت از نظر من بهترین فیلم جهان بود به قول همه دزدان دریایی کاراییب در انتهای جهان 😆 😛

الی
Guest
Member
الی

وااااااااااااااااااای عالیه.فیلمی که بازیگرش جانی دپ باشه معلومه قشنگه!الحق که خیلی فیلمه قشنگیه.من خودم میخوام برم زبان اصلیشوبخرم آخه تلویزیون نصف بیشترفیلموسانسور کرده درضمن فیلمو ازوسطاش شروع کرده.من خواهرم دیده و میگه!!!!!!!درهرحال عالیه عالی! ۸) 😆 😆 😆 😀

حمید
Guest
Member
حمید

عالیه . جالب اینه که بازیگر های خانم این فیلم همیشه…. استارهای معروف

monji
Guest
Member
monji

oltitotiypti;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

monji
Guest
Member
monji

من فقت یکی رو دوست دارم اونم جک گنجشکه بود 😛 😉 🙂 8) 😆 😀 :sigh: 🙄 😛 😛 😛

جانی دپ2
Guest
Member
جانی دپ2

چرا دانلود نمی شه قسمت ۴رش

جانی دپ
Guest
Member
جانی دپ

:lol:من از خودم خوشم میاد

مجید جین بنتنر
Guest
Member
مجید جین بنتنر

فقط جک اسپارو

به آفرین
Guest
Member

خوب بود.

به آفرین
Guest
Member

من این فیلم راخیلی دوست دارم عالی بود.

الهام
Guest
Member
الهام

من عاشق این فیلمم عالی بود.عالی 🙄

امین
Guest
Member

ایول
کی دی وی دی رو می دن بی رو ن:lol:

امير حسين
Guest
Member
امير حسين

فیلمش خوبه فقط ای کاش شخصیت ویلیام ترنر هم توش بود.فیلم بدون اون معنی نداره!!!

Mohsen
Guest
Member
Mohsen

لینک دانلود این فیلم با دوبله فارسی وجود داره؟؟

ستاره
Guest
Member
ستاره

سلام نقد خوبی بود.مرسی. فلم هم عالیه. منتظر قسمت های بعد هستم.

آرش باهر
Guest
Member
آرش باهر

🙂 فیلم بسیار خوبیست

hamidreza
Member
Member
hamidreza

تنها نکته مثبت فیلم عشق من جک گنجشکست.
موقع دیدن فیلم احساس میکردم اومدن از هیچ یه داستان درآوردن و فیلمشو ساختن که فروش کنه.
امیدوارم قسمت های بعدی ساخته نشه تا کاپتان جک اسپارو همیشه تو ذهن موندگار بشه

ملوان زبل!!!!
Guest
Member
ملوان زبل!!!!

این قسمت دزدان دریایی کارائیب هم مثل بقیه قسمت هاش محشره!مخصوصا با بازی فوق العاده و استثنایی *جانی دپ*عزیزم هم محشر تر میشه!!!….قربونش برم….!!!مرسی از همگیP< بای بای…

یه بنده خدا
Guest
Member

سلام..خسته نباشید…..میخواستم ببینم اجازه هست از مطالب سایتتون برای وبلاگمون استفاده کنیم….البته فقط اگه راضی باشید.
مؤید باشید

عشقم جانی
Guest
Member
عشقم جانی

دزدان دریایی کارائیب همیشه باسه ی من بهترین فیلم بوده چرا؟
چون جک اسپارو توشه 🙂

وریا
Guest
Member
وریا

وقتی می توانیم خوب درک کنیم که چقدر برای این فیلم زمان و هزینه صرف شده است که پشت پرده فیلمو نگاه کنیم.

امیر
Guest
Member
امیر

Johnny ESHGHE!!!!!!!!!!! 😉 😉
Kheili harfaee ke mizane khafanan@@@@

بنیامین
Guest
Member
بنیامین

Johnny 😆 😆

محمدانور
Guest
Member
محمدانور

l

armin
Guest
Member
armin

نقد و بررسی خوب وکاملی بود من عاشق فیلم دزدان دریایی هستم چون فیلم زیباوجالبی است ومن فکرمی کنم به خواطربازی جانی دپ است.
جانی وعشقه…

سینا حیدری
Guest
Member
سینا حیدری

فیلم خیلی خوبی بود

pooria
Guest
Member
pooria

$۱,۰۰۷,۷۰۳,۰۰۰

سعید
Guest
Member
سعید

این فیلم در تمامه سری هاش عالی بوده.طنز دپ واقعا بی نظیره.من عاشق ری اکشناشم.

mahsa
Guest
Member
mahsa

salam man hameye ghesmatasho didam vali khodaye 1.2.3 oon behtar bood o 4 esh yejoori bood man faghat be khatere johnny depp az filmesh khosham oomad

cyrus
Guest
Member
cyrus

واقعا جای تعجب داشت که این فیلم رو به مارشال دادندولی خوشبختانه تا الان ۹۶۰ میلیون دلار فروش کرده

mohsen
Guest
Member
mohsen

دپ واقعا بهترین بازیگر دنیاست.

alireza
Guest
Member
alireza

نقد خیلی خوبی بود .من یه توصیه به دوستان دارم هری کی فیلم دزدان دریایی کارائیب رو ندیده حتما بره تهیه کنه ببینه چون واقعا محشره ممنون.
و در آخر اینکه من یکی از ترفدارهای جوونی دپ هستم و خیلی هم دوسش دارم .

مغز متفکر
Guest
Member
مغز متفکر

نقد بسیار عالی بود 😀 😆 🙄

MKH
Guest
Member
MKH

سلام
نقد خوبی بود دمتون گرم
من عاشق فیلم دزدان دریایی هستم و خواهم بود
فقط یه سوال؟
کی دی وی دیش یا فیلمش میاد بیرون که ما بتونیم ببینیمش؟ ممنون میشم اگه میدونید جواب بدید

mehran kh
Member
Member

به نظرم یا ریسک ساخت مابقیش رو نکنن یا بازیگران مکمل بهتری برای جک اسپارو بگذارن ، من که به شخصه دلیل اینکه قصد دارم قسمت ۴ رو ببینم جانی دپ چون اصلا از فیلم تعریف نشنیدم….

مرتضی
Guest
Member
مرتضی

از فیلمش خوشم نمیاد چون مفهوم خاصی نداره و کلیشه ای هست
با تشکر

omid
Member
Member
omid

سلام فکر کنم این مطلب که قسمت اول از دو قسمت دیگه بهتر بود درسته این قسمتو هنوز ندیدم از نقدتون ممنون

حمیدرضا
Member
Member
حمیدرضا

سلام

نقد خوبی بود

ممنون
من کلا عاشق سری دزدان دریایی هستم

mehrdad
Member
Member
mehrdad

فیلم حتی اگه مشکلاتی هم داشته باشه بازی جانی دپ کافیه تا فقط به هنر نمایی این ستاره نگاه کنیم و کمتر به فکر مشکلات جزئی فیلم باشیم.
دزدان دریایی کارائیب به جز جلوه های ویژه خاصی که داره همیشه مدیون بازی فوق العاده دپ بوده و هست قسمت جدید این فیلم هم که به نظر دقایق بیشتری رو باید از هنرنمایی جانی دپ لذت ببریم