نقد و بررسی فیلم پذیرایی ساده

کارگردان: مانی حقیقی
نویسنده: مانی حقیقی,
0.0
0
0.00

خلاصه داستان:

این فیلم داستان زن و مردی است که در فضایی سرد و کوهستانی میان مردم پول پخش می‌کنند...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم مهدی افشارها

نقد و بررسی فیلم «پذیرایی ساده»

بعضی اوقات سوژه یا همان موضوع فیلم به نظر برخی جذاب و به نظر برخی دیگر غیر جذاب است. نکته جالب آنکه موضوع فیلم، نه در حرف، بلکه در عمل برای اکثریت تماشاگران (حتی آنها که ادعای سینمایی بودن را دارند) مهم ترین عامل تعیین ارزش یک فیلم است. مثلا افرادی زیادی هستند که صرفا به دلیل نوع نگاه خاص آنها به مساله یهودیان (که کاری به درست و غلط آن ندارم) فیلم فهرست شیندلر را بی ارزش می دانند و وقتی پای “موضوع” به میان می آید،عوامل دیگر، برایشان از آخرین اولویت برخوردار است . در مورد فیلم «پذیرایی ساده» هم این مثال صادق است. اما اینبار در جهت عکس!

راستش نوشتن درباره پذیرایی ساده، در شرایطی که بسیاری به تعریف و تمجید از آن پرداخته اند و آن را بهترین فیلم جشنواره می نامند،  کاری سخت است. مخصوصا اگر بخواهی بگویی فیلم اگر نه یک فیلم ضعیف، بلکه اثری کاملا “متوسط” است! پذیرایی ساده، نه ابتدایی دارد، نه وسطی و نه انتهایی. البته شاید بسیاری از این موضوع خوششان هم بیاید. اما خب، در فیلمنامه، چهارچوب هایی از پیش تعیین شده هستند که معمولا توسط عموم فیلمساز ها (حالا امثال کیشولوفسکی به کنار) رعایت می شود. مثلا در کتاب فیلمنامه نویسی معروف سید فیلد ، معمولا مثلا 20 درصد را به ابتدای فیلم و معرفی آن اختصاص می دهند، 60 درصد را به پرداخت مسائل عنوان شده در ابتدا و رویداد های دیگر تخصیص می دهند و 20 درصد انتهایی فیلم، نتیجه گیری نهایی و .. است. مانی حقیقی، بازیگر / کارگردان «پذیرایی ساده» با ساخت این فیلم، عملا تمامی قائده های معمول و دستور العمل های کلی تعیین شده درباره فیلمنامه نویسی را لگد مال می کند و آنان را به سطل زباله پرتاب می کند! هر چند نوشته های سید فیلد و امثال وی، درباره فیلمنامه و ساختار آن وحی منزل نیستند، اما خب، مانی حقیقی هم کیشولوفسکی نیست!!

خلاصه داستان «پذیرایی ساده» این است: یک زن و مرد (که آخر هم متوجه نشدیم که چه نسبتی با هم دارند -هر چند که احتمالا کارگردان میخواسته بگوید این موضوع اهمیتی ندارد-) ، در اتوموبیل لکسوس گرانقیمت خود نشسته اند. بر روی سقف اتوموبیل خود یک خروار چوب ریخته و آن را بسته  و پشت اتومبیل خود هم 200 کیسه پر از اسکناس تلنبار کرده اند. هدفشان هم آن است که به هر نحوی که شده از شرّ این 200 کیسه پول راحت شوند و هر کیسه را به فردی بدهند. فیلم هم درباره عکس العمل کسانی است که به روش های مختلف پول به آنها داده می شود.  این تمامی داستان از ابتدا تا به انتها بود. بدون آنکه کوچکترین جزئی از آن را جا انداخته باشم! البته از حق نگذریم، چیزی که کارگردان سعی در نشان دادن آن به ما داشته نه این داستان، بلکه جزئیات و واکنش های متقابل گیرندگان و دهندگان پول است.

نکته جالب توجه درباره دو کاراکتر اصلی فیلم آنکه علیرغم فرصت زمانی کافی، که در اختیار این دو کاراکتر قرار گرفته بود، من نتوانستم  درک درستی از شخصیت آنها بدست آورم. (البته این موضوع هم احتمالا تعمدی بوده است) در مقطعی، مرد، (با بازی مانی حقیقی) مانند شخصیتی بیر حم، بی عاطفه و بسیار سنگدل ظاهر می شود که احساسات انسان ها را به راحتی هر چه تمام له کرده و تفاله آنها را فیلمبرداری می کند. اما همان مرد در نمای بعدی، 180 درجه تغییر حالت می دهد که برای دفاع از انسانی مرده در برابر سگ های گرسنه، تا آخرین نفس می جنگد. زن (با بازی ترانه علیدوستی) هم شخصیت به طور کلی انسان دوست تر از مرد دارد اما هر آنچه که ما از وی در فیلم می بینیم و می توانیم او را بشناسیم، از روی مخالفت های مکرر با مرد است. و الا خود چیزی برای معرفی ندارد.

فیلم «پذیرایی ساده» به دلیل به میان آمدن موضوع پول و تلفیق آن با ژانر سفر جاده ای، مورد علاقه بسیاری قرار گرفت. البته از حق نگذریم، من هم از این ترکیب خوشم آمد و آن را دوست داشتم اما اینکه صرفا به خاطر موضوع فیلم و نا متعارف بودن فیلم در پرداخت به این موضوع، آن را یک فیلم بزرگ بنامیم، چیزیست که معمولا جو زده های هنر و سینما آن را انجام می دهند.

بازی مانی حقیقی در فیلم در حد متوسط و حتی ضعیف جای می گیرد. زیباترین لحظات فیلم، آنهایی هستند که مربوط به مکالمه مانی حقیقی با مردی است که برای دفن کودک یک روزه خود، سعی در کندن زمین دارد.  شاید صرف محوریت شخصیت مانی حقیقی در آن صحنه ها باشد که ممکن است عده ای را مجاب کند که وی نقش خود را به خوبی اجرا کرده است. اما صحنه های دو نفره مانی حقیقی و ترانه علیدوستی، بخصوص در داخل اتوموبیل و  در ابتدای فیلم، کافیست تا بازی مانی حقیقی نمره قبولی نگیرد. ترانه علیدوستی هم یک بازی معقول و به نسبت خوب از خود نمایش داده است. ترانه علیدوستی صرفا با ایفای نقش خود می تواند نمره قبولی بگیرد (و نه بیشتر) و اینکه برخی بازی او را شایسه دریافت سیمرغ جشنواره فجر می دانند، در نظر من بسیار عجیب است! (البته شاید اوضاع جشنواره آنقدر خراب است که ..)

اما مانی حقیقی، در زمینه کارگردانی، بر خلاف بازیگری، نمره قابل قبولی می گیرد. او آنچه که به عنوان فیلمنامه (چه آن را دوست داشته باشم و چه دوست نداشته باشم) داشته است  را با ظرافت و زیبایی تمام به فیلم برگردانده است.

باید بگویم موضوع فیلم بسیار زیباست و این موضوع، به علت گستردگی خود، می تواند انتخاب های بسیاری را در پیش روی فیلمساز (در اینجا فیلمنامه نویس) قرار دهد. برگزیدن تعدادی از انتخاب های بیشماری که موضوع در اختیار فیلمساز قرار می دهد، و تحت تاثیر قرار دادن تماشاگر با مساله “قدرت پول” کار چندان دشواری نیست اما «پذیرایی ساده» همین که در نشان دادن این موضوع، در کلیشه های رایج گرفتار نمی شود، جای امیدواری بسیار دارد. قدرت پول می تواند انسان را دروغ گو، رذل و پست کند، یا مردی را نسبت به سرنوشت نوزاد خردسال خود (هر چند مرده) بی تفاوت کند موضوعاتی است که برخی ممکن است با دیدن آن از این رو به آن رو شوند و برای فیلمساز هورا بکشند. اما فیلمساز لا اقل این شهامت را داشته که انسان هایی را هم مانند پیرمرد ساده دل در کوه که برای بازگرداندن پول به صاحب آن تا نیمه شب منتظر می ماند را هم نشان دهد. با تمامی این احوال، من ایده های نوی فیلمساز را دوست داشتم و از آنها لذت بردم

فارغ از بحث موضوع، فیلم «خیلی دور و خیلی نزدیک» را بسیار شبیه به «پدیرایی ساده» می بینم. در آن فیلم پزشکی برای کمک به فرزند بیمار خود، عازم سفری جاده ای می شود. اما کسی که واقعا نیاز به کمک دارد، خود پزشک است و نه فرزند او. این موضوع، درباره دو شخصیت اصلی داستان هم صدق می کند اما با این تفاوت که این کجا و آن کجا!

نویسنده{jcomments on}: مهدی افشارها

اختصاصی سایت نقد فارسی

هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق منبع: سایت نقد فارسی مخالف قانون بوده و مدیریت سایت هیچ گونه رضایتی در این مورد ندارد و شرعا حرام میباشد.


ممکن است شما دوست داشته باشید

34
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
34 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
سیاوشمجتبینیما هوشمندمهساpopy Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/pazirayi-sadeh/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/pazirayi-sadeh/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 77876 more Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/pazirayi-sadeh/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/pazirayi-sadeh/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/pazirayi-sadeh/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/pazirayi-sadeh/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 87177 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/pazirayi-sadeh/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/pazirayi-sadeh/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/pazirayi-sadeh/ […]

سیاوش
Guest
Member
سیاوش

شاهکار مانی حقیقی
کهنه نمیشه این فیلم

مجتبی
Guest
Member
مجتبی

کل تاریخ نشان داد که همه ی جنگها یا بر سر خاک و یا بر سر زن و یا بر سر پول بوده

نیما هوشمند
Guest
Member
نیما هوشمند

در فیلم نشان داده می شد که بعضی ها واقعا برای پول زندگی نمی کنند مثل آن مرد که به قول ترانه از تذکره الاولیا آمده بود اما آن کارگر که پول را میان ماسه ها یدا کرد سریع عوض شد و منکر پول شد یا ان دو برادر که سر اینکه پول مال کدامشان است ؟ واقعا هنوز خانواده هایی هستند که با ده میلیون تومان بسیاری از مشکلات مالیشان حل میشود. آن موقع که موتور سوار ها آمدند اصلا حس خوبی نداشتم ، احساس کردم یک مشت لاشخور دور یک آهو جمع شده اند. بعضی ها برای پول،… ادامه »

مهسا
Guest
Member
مهسا

فیلم جالبی بود . هم جالب هم سراسر خشم ! جوری که بیننده رو هم تو بعضی قسمتا عصبانی میکرد . از طرف دیگه هم درسته که یکم ابهام فیلمو قشنگ میکنه ولی مبهم بودنش دیگه فیلمو لوس کرده بود . همین که اصلا مشخص نشد اینا با هم چه نسبتی دارن ؟چرا با اینکه هدفشون این بود که از شر این پولا خلاص بشن وقتی میدیدن تونستن پولو به کسی بدن بازم اذیتشون میکردن !! چرا کاوه نزاشت اون پدر بچشو خاک کنه و بعدش خودش اونو خاک کرد !! شخصیتای فیلم افراد عقده ای بودن به نظر من… ادامه »

popy
Guest
Member
popy

فیلم خوبی است چون حقیقی فلسفه خونده فیلمش خیلی زیبا در اومده است سوالات زیبایی در مورد اخلاق مطرح میکنه ! کلا فیلم عمیقی است که همه را بازی میده !

نويد
Guest
Member
نويد

جالبه، جناب منتقد هر جا نقدش رو متوجه بخشی از فیلم یا ضعف‌های اون می‌کنه( از جمله اینکه می‌گه آخرش نفهمیدیم نسبت این دو نفر چی بود، سریع بعدش یه تبصره اضافه می‌کنه به اون و می‌گه: احتمالا از قصد بوده این تصمیم. یا پس از ایرادش می‌گه: شاید از روی غرض چنین تصمیمی گرفته شده! خب عزیز منتقد شما چیزهایی رو ضعف می‌دونی که خودت داری می‌گی کارگردان از مقصود خاصی توی اونها پیروی می‌کرده. یعنی هدف فیلم و منظور فیلم با توجه به اون تصمیمها شکل می‌گرفته نه یک بی‌خبری و نابلدی ساختاری! نقدت آبکی و دم‌دستی بود… ادامه »

mahsa latif
Member
Member
mahsa latif

مدیر سایت دسماله…مراجع قضایی چیه اینجا نوشتی…ساندیسی

آرمین
Guest
Member
آرمین

جناب آقای مهدی افشارها تعجب میکنم که شما خودتون رو یک منتقد سینمایی میدونید (یا اینکه بعضیها میدونن). متنِ بینهایت خام و ناشیانه ای بود.

sina sina
Guest
Member
sina sina

اگر بطور احتمالی منتقد متوجه نبود که فیلم چه کاربردی دارد و اصلا با چه طرز فکر و چه پشتوانه ای ساخته شده لزوم به نوشتن نقد ندارد . مسعود فراستی میگوید عباس کیارستمی فیلمساز نیست . در صورتی که بزرگترین سینماگران جهان من جمله گدار ، هانکه ، برادران داردن و خیلی دیگر از یزرگان از او به عنوان بهترین ها یاد کردند . سینمای مانی حقیقی دوست دارد که وامدار آن سینما باشد با اضافه کردن درام امروزی و خشونت سادیستی جالب فیلمنامه های خودش . ( این فرم از فیلمنامه رو توی کارگران مشغول کارند هم استفاده… ادامه »

حــسیــن
Guest
Member

به نظر من فیلم حرف هایی زیادی برای گفتن دارد…در تیتراژ ابتدایی فیلم مانی حقیقی خیلی آشکارا نشان میدهد که در دنیای او هیچ چیز درست کار نمیکند.پس ما نباید دنبال فرمول های فیلمنامه و اینجور چیز ها برویم.واصلاً نباید دنبال خیلی چیز های روتین دیگری باشیم ولی در مجموع فیلم فوق العاده ایه!!!مرسی از نقدتون…

علیرضا پارسی
Guest
Member
علیرضا پارسی

نحوه مواجهه منتقد محترم با این فیلم از اساس مشکل داره، این یه فیلم با روایت کلاسیک مثل یه کمدی رمانتیک که نیست، قرار نیست که شما داستان فیلم رو دنبال کنید و به یه نتیجه ای برسید، فیلم تشکیل شده از پاساژهای که هرکدوم قراره یه مفهوم رو به ذهن تماشاگر متبادر کنند و کل بحث پخش پول بهانه های که نویسندگان و کارگردان حرف خودشون رو بزنند، فیلم هر فرضیه ای رو در یک داستانک میسازه در پاساژ بعدی از هم میپاشونه، شخصیت ها از خیرینی دلپاک و مهربون به افرادی سادیستی که از آزار دیگران لذت در… ادامه »

downlodi
Guest
Member
downlodi

اخه ناقد عزیز دیگه پیغمبر تر از سید فیلد نبود که مثال میاری اخه مگه قرآنه اون کتاب مزخرف سید فیلد حداقل منابعتو جدید کن

Admin
Member

فیلم با مقایسه کیفیت سینمای ایران در حد خوب است و در مقیاس کلی در حد متوسط!
هیچ گونه غرضی هم نداشتم! تازه باید ار رفتار حرفه ای و در چهارچوب ادب مانی حقیقی هم در هنگام نمایش فیلم در جشنواره فجر تشکر کنم. اما به هر حال باعث تغییر نظر من نمیشه.

در پایان هم بگم که خیلی دور و خیلی نزدیک رو که در پایان با این فیلم مقایسه کردم رو یکی از بهترین های تاریخ سینمای ایران میدونم

milad barzideh
Member
Member
milad barzideh

فیلم فوق العاده س و نقد مغرضانه

امیل
Guest
Member
امیل

آخرش که نوشتید : این کجا و آن کجا !
منظورتون اینه که کدوم بهتره ؟
البته من هردو فیلم رو ندیدم .

siavash
Guest
Member
siavash

رضا:نقد خوبی بود . متاسفانه حتما جشنواره ی فجر سطحش خیلی پایینه که همچین فیلم هایی درش راه یافته و مورد توجه هم قرار می گیره . من فیلم رو ندیدم ولی با نقد خوب اقای افشارها در چند و چون این فیلم قرار گرفتم . اگه اقای مانی حقیقی یه فیلم کلاسیک درست و حسابی میدید و حداقل سعی می کرد از اون تقلید کنه شاید می تونست یه چیز قابل تحملی رو دربیاره . ولی با این شرایط فکر کنم که سینمای ایران نه تنها ره به جایی نمیبره بلکه در وادی سقوط هم قرار خواهد گرفت .… ادامه »

علی d
Guest
Member
علی d

بابا چرا همیشه باید از رو یه چارچوب که فلان کتاب یا فلان کسک گفته فیلم ساخت؟ چرا ما همیشه به اتفاق های هنریی که آوانگاردن- گارد می گیرم.
به نظرم فیلم متفاوت خوبی بود.
با این تفسیر شما بخوایم به بقیه ی فیلم ها نگاه کنیم مثلا فیلمی مثل اتوبوس شب هم بد بوده . . .
کلا بشینیم من مادر هستم و سام و نرگس بسازیم حال کنیم دیگه؟ خوبه؟

الهه
Guest
Member
الهه

کاملا کسل کنندهههههههه. اصلا جالب نبود صحنه های تکراری در کوهستان

امین ناصری
Member
Member
امین ناصری

فیلم فوق العاده بود ، مخصوصا سکانس قبرستان با اون دیالوگ های زیبایش …

ناشناس
Guest
Member
ناشناس

چقدر جالبه که آدم راجع به فیلمی که ندیده فقط از روی نقدش نظر بده اوه اوه اوضاع خیلی خرابه. خوب چرا فیلم میسازن اصلا" به جاش نقد بنویسن بخونیم فقط . هان؟ میدونید روشنفکر یعنی چی؟میدونید جهان سومی یعنی چی؟ هر وقت نظرات و میخونم میفهمم و افسوس میخورم.

ممنون از نقد خوبتون

رویا
Guest
Member
رویا

فیلم کسل کننده و بی معنی ای بود.کارگردان هم نفهمیده چی ساخته فقط دنبال پولش بوده بیچاره در سردرگمی و گیجی به سر می بره

رضا
Guest
Member
رضا

نقد خوبی بود . متاسفانه حتما جشنواره ی فجر سطحش خیلی پایینه که همچین فیلم هایی درش راه یافته و مورد توجه هم قرار می گیره . من فیلم رو ندیدم ولی با نقد خوب اقای افشارها در چند و چون این فیلم قرار گرفتم . اگه اقای مانی حقیقی یه فیلم کلاسیک درست و حسابی میدید و حداقل سعی می کرد از اون تقلید کنه شاید می تونست یه چیز قابل تحملی رو دربیاره . ولی با این شرایط فکر کنم که سینمای ایران نه تنها ره به جایی نمیبره بلکه در وادی سقوط هم قرار خواهد گرفت .… ادامه »

صنم سالم حقیقی
Guest
Member
صنم سالم حقیقی

من این فیلم را در جشنواره دیدم … … و یک سوال برام پیش آمد… اگر آقای حقیقی این فیل رو درست نمیکردن کسی به ایشون گیر میداد که چرا فیم درست نکرد ی …
این درست هستش که سینما ایران مقدار زیادی از سهمی و ارث پدری ایشون هستش
ولی آخه برا چی این کار و میکنی چرا خودت رو خراب میکنی برا چی الکی ژست روشن فکری میگیری ، چرا باقی کارت تو همون دست شوئی خونه تموم نکردی و کار و به سینما کشور کشوندی

گلشید
Guest
Member
گلشید

ممنون بنظرم نقد خوب و منصفانه ای بود-باز هم نقد فیلم های ایرانی را قرار دهید

Mohammad
Member
Member
Mohammad

چرا سایتو ف یلتر کردن؟؟؟؟؟ یهو تصمیم گرفتن سایتارو ف یلتر کنن!!! آخه سایت نت آهنگم ف یلتر شده!!

ویرایش: الان دوباره تست کردم. دیگه ف یلتر نیست!