Oblivion (فراموشی)


خلاصه داستان:

سال 2077 است. زمین به یک زباله دانی متروک و بایر تبدیل شده است. این امر نتیجه ی نبردی میان انسان ها و موجودات فضایی است که 60 سال قبل رخ داده است. بشریت جنگ را برده اما زمین را از دست داده است...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

 

این روزها کمتر پیش می آید که با یک فیلم علمی تخیلی روبرو شویم که بر مبنای ایده و فکر ساخته شده باشد، بنابراین وقتی چنین فیلمی بر روی پرده برود، نشان دهنده ی یک تغییر خوشایند در روند فیلم های فانتزی و فضایی احساساتی ای است که این ژانر را تحت سلطه ی خود درآورده اند. با وجود اینکه «فراموشی/ Oblivion» به اندازه ی کافی با صحنه های اکشن پر شده تا مانع از خستگی و بی حوصلگی مخاطبان بی توجه شود، این فیلم هنوز هم از 90 درصد فیلم هایی که در هالیوود به عنوان علمی تخیلی شناخته می شوند، محتویات علمی تخیلی ناب و حقیقی تری دارد. محتوای علمی تخیلی فیلم آنقدرها هم سخت نیست که در رده ی آثار برگرفته از نوشته های ایزاک آسیموف قرار بگیرد، اما از بسیاری از فیلم هایی که در صدر جدول فروش قرار می گیرند، بسیار اصیل تر می نماید و همین نکته ممکن است در نهایت به ضرر فیلم باشد. با وجود چندین صحنه ی تیراندازی، زد و خورد، تعقیب و گریز و تصادف، «فراموشی» فیلمی نیست که مورد علاقه ی نوجوانان و جوانان کم سن و سال قرار بگیرد. خط داستانی فیلم بیش از حد فشرده و متراکم و ریتم آن بیش از حد نامنظم است.

کار ساده ای ست که آنقدر «فراموشی» را بکوبیم که دیگر چیزی از آن باقی نماند. ناهماهنگی ها و تناقضات و حفره های زیادی در فیلم وجود دارند. مشکل به نسبت میان محتوا و زمان نمایش برمی گردد. مواد اولیه ی داستان بسیار بیشتر از آن هستند که به زور در 126 دقیقه جای داده شوند. داستان فرعی فیلم به تنهایی می توانست چنین زمانی را به خود اختصاص دهد. در نتیجه چیزهایی هستند که از آنها چشم پوشی شده و توضیحاتی هم حذف شده اند. توجیه و استدلال منطقی آوردن برای بیشتر چیزهایی که توضیح داده نشده اند کار سختی نیست، اما همین که این استدلال آوردن ها امری لازم هستند، به خودی خود آزار دهنده است.

«فراموشی» درباره ی ذات هویت است، موضوعی رایج در کارهای علمی تخیلی سطح بالا. آیا یک فرد به واسطه ی دی ان ای/ DNA خود تعریف می شود؟ یا مجموعه ی خاطرات شخص هستند که او را تعریف می کنند؟ چه چیزی ذات اصلی بشر بودن را تشکیل می دهد؟ فیلم های «سفرهای ستاره ای/Star Trek» (به ویژه در «نسل بعد/ The Next Generation ») به دفعات به این سؤال اشاره می کند، مانند آنچه در بازسازی جدید مجموعه ی « Battlestar Galactica » اتفاق می افتد. «فراموشی» علاوه براین به دیگر موضوعات رایج در فیلم های علمی تخیلی نیز اشاره ای دارد. اما من در این نوشته چیزی از آنها نمی گویم، به این دلیل که اشاره به آنها می تواند به نوعی موجب لو رفتن داستان بشود. داستان فیلم چند نکته ی غافلگیری هم در خود دارد. 

سال 2077 است. زمین به یک زباله دانی متروک و بایر تبدیل شده است. این امر نتیجه ی نبردی میان انسان ها و موجودات فضایی است که 60 سال قبل رخ داده است. بشریت جنگ را برده اما زمین را از دست داده است. نجات یافتگان به سیاره ی تیتان فرار کرده اند و آنجا یک منطقه ی مهاجرنشین ساخته اند. بقایای درخشانی که از “وطن” به جا مانده اند توسط تعدادی فضاپیمای بی سرنشین و مراقبان انسان شان محافظت می شوند. در همین حین، دشمن به کلی از بین نرفته است. نجات یافتگان جدا افتاده در خرابه های شهرهای قدیمی مخفیانه حرکت می کنند و هر از گاهی به فضاپیماها حمله کرده و آنها را ناقص می کنند. ایستگاه های تغییر ماهیت شناور و بزرگی ساخته شده اند تا آب را به نیروی بخار تبدیل کند و آن را به تیتان بفرستند تا برای منطقه ی مهاجرنشین انرژی فراهم کنند.

جک (تام کروز/ Tom Cruise) و ویک (آندره آ رایزبورو/ Andrea Riseborough) یک “تیم” هستند که به پایان دوره ی مأموریت خود به عنوان مراقبان زمین نزدیک می شوند. از آنجاییکه حافظه ی هر دو پیش از مأموریت پاک شده است، هیچ کدام درباره ی به یادآوری روزهای زندگی شان، پیش از اینکه در یک آپارتمان با معماری سبک صنعتی-تجاری که به منطقه ی ساحل شرقی اشراف دارد، حرفی نمی زنند. آنها ازدواج نکرده اند اما رابطه ی شان مانند یک زوج ازدواج کرده است. ویک با فرمانده ی از راه دورش سالی (ملیسا لئو/ Melissa Leo) در ارتباط می ماند و جک با یک فضاپیمای پرسرعت به اطراف پرواز می کند و موقعیت فضاپیماهای بی سرنشینی را که آسیب دیده اند شناسایی کرده و به تعمیر آنها می پردازد.

اما در حالیکه ویک به گذشته علاقه ای ندارد و می خواهد هر چه زودتر به تیتان بازگردد، جک خواب یک زن زیبا و مرموز به نام جولیا (اولگا کریلنکو/ Olga Kurylenko) را می بیند و ادعا می کند خواب ها بیشتر شبیه به خاطرات هستند. علاوه بر این، او شیفته ی زمین شده و می خواهد آنجا بماند. جک حتی یک اتاقک موقتی ساخته که در یک منطقه ی امن، جایی که گهگاهی فضاپیمای خود را فرود می آورد تا کمی استراحت کند، واقع شده است.

 

در سالهای دهه ی 2000، تام کروز برای بازی در فیلم های علمی تخیلی آمادگی و علاقه نشان داد، گرچه بعد از فیلم «جنگ دنیاها/War of the Worlds» محصول 2005، این اولین حضور مجدد او در این گونه فیلم ها به شمار می رود. او آنچه را که برای ایفای این نقش لازم است در خود دارد: همان نیرومندی و قوای جسمانی که در مجموعه فیلم های «مأموریت غیرممکن/ Mission: Impossible» نیز به او کمک کرد. آندره آ رایزبورو شخصیتی را نشان می دهد که از احساسات تهی است. سطحی بودن این تصویر بیش از آنکه نشانه ی عدم توانایی او باشد، عمدی و از روی قصد قبلی به نظر می رسد. در حالیکه به هیچ وجه ارتباط گیرایی میان او و تام کروز برقرار نمی شود، نمی توان این نکته را به رابطه ی کروز و اولگا کریلنکو با آن بازی اثیری اش تعمیم داد. نقش آفرینی او در این فیلم در مقایسه با آنچه در فیلم «به سوی شگفتی/To the Wonder» به نمایش گذاشت زمینی تر است اما چهره ی پیام رسان و پرمعنی او اینجا نیز به اندازه ی فیلم مالیک ارزشمند و کمک کننده است و بازی او در کنار کروز نیز گیرا و جذاب است. مورگان فریمن/ Morgan Freeman (که سیگار برگی به لب دارد) و نیکولای کوستر والدو/ Nikolaj Coster-Waldauدر نقش های فرعی به عنوان انسان های فراری که روی زمین زندگی می کنند، ایفای نقش کرده اند.

کارهای مربوط به جلوه های ویژه درجه یک هستند. بیشتر این جلوه ها شامل خلق کردن نیویورک و واشنگتن دی.سی پس از یک دوره ی تحولات عظیم است و شامل نمادهای خاصی مانند ساختمان امپایر استیت، پنتاگون، مجسمه ی یادبود واشنگتن، مجسمه ی آزادی و پل بروکلین می شود. بدیهی است که این اولین باری نیست که ما اینگونه چیزها را می بینیم – فیلم «سیاره ی میمون ها/Planet of the Apes» از پیشروان این گونه به شمار می رود- اما در این فیلم این عمل به همان خوبی و با کیفیتی انجام شده که در هر جای دیگر ممکن بود. افکت های صوتی که شامل یک موسیقی متن پرتپش و لرزاننده هم می شود، آنقدر کوبنده هستند که به یادماندنی باشند. گرچه لحظاتی وجود دارند که آنها توجه بیش از حدی به خود جلب می کنند.

این فیلم دومین تجربه ی کارگردانی ژوزف کوسینسکی/ Joseph Kosinski است که با فیلم پرادعا تر « ترون: میراث /TRON: Legacy» پا به این عرصه گذاشت. در این فیلم، او از روی فیلمنامه ای کار می کند که خودش هم در نگارش آن مشارکت داشته و بر اساس رمان تصویری ای نوشته شده که آن هم اثر خودش است. بنابراین اوست که باید بابت نقاط ضعف فیلم سرزنش شود، به خصوص نقاط ضعف داستان و مشکلات مربوط به ریتم فیلم. در عین حال او می تواند اعتبار ساخت فیلم از روی این داستان را به خود اختصاص دهد، داستانی که آنقدر کنجکاوی برانگیز است که تماشاگرانی را به سینما بکشد که از فیلم هایی که در آینده می گذرند، توقع چیزی بیش از چندین انفجار و نبرد فضایی دارند.

مانند فیلم «اطلس ابری/Cloud Atlas»، «فراموشی» هم فیلم نقص داری است اما بعضی از این نواقص نتیجه ی جاه طلبی بیش از حد است. علاوه بر این، با وجودی که ممکن است بگویند که در کل فیلم «فراموشی» شخصیت ها نسبت به ایده ها و سیر داستان در اولویت دوم قرار دارند، من شخصاً متوجه شدم برایم مهم است که در انتها چه بلایی سر شخصیت ها می آید و آن لحظه ی آخر در رابطه با مفهوم هویت بر چه چیزی دلالت می کند.

 

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: الهام بای

 

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات“منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

51
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
51 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
31 Comment authors
131rezasiamakعلی طباطباییBehrouz Rarman 69 Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 25258 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/oblivion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 35985 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/oblivion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/oblivion/ […]

زانیار007
Guest
Member
زانیار007

رضا بیگی:فقط میتونم بگم شبیه فیلم ماتریکس بود از همه بیشتر زمانی که تام کروز به پیش رئیس ربات ها رفت مانند رفتن نئو به شهر ماشین ها و رویارویی با رئیس ماشین ها نمیودنم چرا نظرتون منفی خورده ولی انضافا خیلی شبیه ماتریکس بود و اونم از روی انسانیت و اون حسو روحش خواست که با واقعیت روبرو بشه و اینجا هم یکی از جک ها واقعا وارد عمل شد حتی همه ی جک های دیگه هم همان خاطرات را داشتند ولی شماره ۴۹ وارد عمل شد و ۵۲ نیز که درگیر شد و دختره رو دید مشکوک شد… ادامه »

میثم
Guest
Member
میثم

اقا اون جکه که با چفیه بست اخر فیلم اومد پیش جولیا و ن بچه 😐 میخواستم بگمککه برای بینندگان مبهم نباشه به نظر من اخر فیلم به داستانی که یکی از افراد اءمه از اون سوال میپرسه قبل از ما چی موجداتی بوده هفتاد بار می فرمایند انسان و هفتاد بار هم انسان به نظر من تپی این فیل م میخواست ی پیغامی رو برسونه که انسان اینقدر پیشرفت میکنه که اخرسر تمام پیشرفتاش رو میخوره و از اول شروع میکنه 😥 😕 😳

محمد. حسینی
Guest
Member
محمد. حسینی

به نظر من خیلی جاهاش. میتونه. جزیی. از جنگ. نرم. باشه و رو ذهن ها تاثیر بزاره، خب واقعا نمیشه هالیوود رو دسته کم گرفت قطعا پشت داستان این فیلم کلی نقشه و هدف بوده در کل چون از نظر جلوه های ویژه و گرافیک ما ایرانی ها توانایی ساختن. همچنین فیلمی رو نداریم نباید از فیلم ایراد بگیریم ولی بازم میگم همش جزیی از جنگ نرم بود. و یه چیز که جا موند. اون تت. همون سفینه که آخر فیلم نشون میده به نظرم خیلی بی معنی میومد همش مکعب و هرم های مشکی و تنها دم و دستگاهش… ادامه »

131reza
Guest
Member
131reza

کلا فیلم چرتی بود یارو آخر داستان زنده میشه اون سفینشون کلا منفجر این جعبه سیاه از کجا اومده

siamak
Guest
Member
siamak

amirkhan:

sayezibayi:بنظرم شباهت خاصی به فیلم Moon داشت.
البته بنظرم Moon قشنگتر بود

دقیقا نظر منم همینه

آره شبیه moon بود و این ایده رو زودتر moon استفاده کرده و moon فیلم قشنگی بود ولی به نظر من در oblivion گذشته از جلوه های ویژه شاهد موسیقی جذاب و جلوه های بصری غنی و پرهیز از دیالوگ های خسته کننده و طولانی هستیم که در moon جای خالی اینارو حس میکنیم

علی طباطبایی
Guest
Member
علی طباطبایی

واقعا فیلم جالبی بودوبازیگران هم به خوبی درفیلم بازی کردند.تام کروزبسیارجالب بازی کرد.موسیقی هم فوق العاده بود. 😆

Behrouz R
Member
Member
Behrouz R

بازیه فوقالعاده، داستان خیلی خوب، معناگرا، موسیقی متن محشر، و کارگردانی بسیار خوبِ این فیلم، منو یکی از طرفداران خودش کرد و یکی از بهترین فیلمهای sci-fi.
در مورد پایان فیلم هم بگم که همچین هم که دوستان میگن بد نبود.
خلاصه اینکه من خیلی خوشم اومد، جدا از بحث های نمادگرایی و اینکه هر کسی نصبت به دانسته های خودش چه نظری و چه برداشتی از فیلم داره. که فکر نکنم اینجا جاش باشه، فیلم خیلی خوبی بود.

arman 69
Guest
Member
arman 69

توجه: خطر لو رفتن داستان درک من از این فیلم در ابتدای فیلم، ماجرا اینطور روایت می شه که در جنگی که در شصت سال پیش اتفاق افتاده، زمینی ها پیروز شده اند ولی سیارشون رو از دست دادن و الان بازمانده های انسانها در سیاره ای به اسم تایتان زندگی می کنن… اما نکته اساسی فیلم اینه که این حرف، فقط تلقین فضایی هاست!!! اتفاقا نهایتا معلوم می شه که فضایی ها برنده جنگ شده اند و با در اختیار گرفتن دو انسان( که تام کروز و همکارش باشن!)هم حافظه اشون رو پاک کردن و هم یه عالمه از… ادامه »

bladerunner
Guest
Member
bladerunner

فیلم کاملا ضد ایلومیناتی و ضد صهیونیزم است سالی همان مثلث تک چشم که نماد اصلی فراماسونری و ایلومیناتی است نقش منفی داستان است خلاف انچه تاکنون در هالیوود دیده بودیم .روی سفینه جک هارپر هم شش ضلعی روی پرچم اسراییل وجود دارد که در اصل سفینه متعلق به سالی{فراماسونری}است ومثلث تک چشم بهمراه شش ضلعی باهم نقش منفی دارند که باید نابود شوند ساخت چنین فیلمی در هالیوود بسیار عجیب است.سردسته لشکر درون ها در انتهای فیلم که نابود میشوند عدد ۱۹۱ رادارد که کنایه از ۹۱۱ عدد مقدس صهیونیزم است

رضا 598
Guest
Member
رضا 598

فیلم خوبی بود فقط یه سوال !
جک هارپری که دستش رو بهد از مبارزه اونیکی جک می بنده و در آخر فیلم پیداش میشه بعد از اینکه دستش رو باز می کنه به نظرتون چی کار کرده؟بدو بدو رفته یه جایی قایم شده که تو آخره فیلم بیاد نتیجه اشتراک گذاری دی ان ای شبیه سازی خودش رو در گونه انسانی با اشک و لبخند نگاه کنه؟!!!!! 😀 🙂

3265655656
Guest
Member
3265655656

مهبد تتلو:آبلوین فیلم دلچسبی نمیشه باور کنین.اما یکی از پر زحمت ترین فیلم های چند سال اخیره که واقعا روش کار شده اما مردم ایرانی زیاد با فیلم های فضایی حال نمیکنن.اما این فیلم سینما های آمریکا رو تصخیر میکنه.

من ایرانیم و از فیلم فضایی خیلی بیشتر از فیلم هایی دیگه مثه پالپ فیکشن خوشم میاد.

feri:خیلی فیلم خوبی بود وقتی تماشا میکردم احساس میکردم دارم خواب میبینم فضای فیلمش شبیه یک رویا بود مثل پرومتیوس.خیلی خوب بود این فیلم

دمت گرم خیلی باحالی مثه پروموتئوس با این فیلم حال کرد.

حسين
Guest
Member
حسين

اولش که دیدم فیلم فضائیه با خودم گفتم این فیلم هم حتما باز فقط پره از صحنه های اکشن و تکنولوژی های عجیب و تکراری تقلیدی از فیلم های دیگه این ژانر . ولی جدا از این مباحث انصافا تا حدودی فیلم معناگرا بود و راز آلود و البته مبهم مثلا من یه مساله مهمی که از فیلم نفهمیدم این بود که تا قبل از این جک و ویکا مسلما خیلی دیگه از اینها هم اومده بودن و رفته بودن . چرا این جک این عکس العمل ها رو داشت و این حس انسانی قوی رو ، مگه شبیه سازیش… ادامه »

هانیه
Guest
Member
هانیه

نیما هوشمند:در کل فیلم خوبیه و صحنه های اکشن خوب از آب در اومده فقط اخر فیلم رو ***یدم چطور تام …. موند ؟ نقطه چین گذاشتم تا آخر فیلم لو نره 😀 دوست عزیز میخام براتون توضیح بدم ولی شاید داستان فیلم لو بره…ولی میگم اون جک که اخر فیلم شما دیدی همون شخصی نبود که اون بالا منفجر شد…اگه دقت کرده باشید اخرای فیلم که جک به فضا رفت تا مثلان اون شخص بیگانه رو تحویل سالی بده دید که یه عالمه ادم شبیه سازی شده از خودش و ویک اونجا بود…وسطای فیلم هم دیدیم که جک توی… ادامه »

علی کوثری
Guest
Member

شادکام:به تظرم فیلم متاثر از سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین rq170 توسط ایران بود و یه کمی هم جنبه آخرالزمانی داشت (جنگ تمدنها).
مثلث ناقص یا هرم ناقص با یک چشم قرمز رنگ نماد جریان فراماسونهاست……

فکر می کنم تنها ارتباطی که نداشت همین کامنت
بود.

علی کوثری
Guest
Member

با سلام

عالی بود
روی بلوری هم اومده. دیدم.
البته به خوبی پرومتئوس و moon
نبود.حتی ما ۵۰ سال دیگه هم نمی تونیم
یک ثانیه از این رو بسازیم. پس ایراد
گیری نکنید.

dream
Guest
Member
dream

آقا شما که اینقدر به مسائل دینی حساسید موندم چرا میشینید این فیلم ها رو نگاه می کنید. به قول دوستمونsorena شما برید بشینید فیلم اخراجی ها یا قلاده های طلا رو ببینید حالشو ببرید. این فیلم ها برا بعضی مفزا سنگینه

sorena 007
Guest
Member
sorena 007

من نمیدونم چرا بعضی از دوستان هر چی می بینن می خوان با عقاید دینی خودشون مقایسه کنن….. برای این دوستان عشق نان موتور ۱۰۰۰۰ کافیست…..

sorena 007
Guest
Member
sorena 007

فیلم خوبی بود…یعنی عالی بود…… ازش دیدنش لذت بردم…….

FARAZSSSS
Guest
Member
FARAZSSSS

آشغال – مزخرف – تقلیدی و تکراری – گنگ و مبهم

– تجاری – تام کروز داغون کن

m mm
Member
Member
m mm

امیر:موضوع اصلی فیلم که در پشت صحنه های این فیلم میباشد انکار وجود خداست به نحوی که فرمانده اصلی که یک زن می باشد در واقع خود یکی از بیگانه هاست و قصد دارد توسط خود انسانها نسل بشر را از بین ببرد ، در واقع این فیلم تلقین می کند که خدا (در این فیلم دلتا که همان خالق شبیه ساز میباشد)دروغگویی (نعوذبالله)بیش نیست.هدف اصلی چنین فیلمهایی فقط و فقط تعدّی با خدای اکبر است بله درسته و خیلی چیزای دیگه ای که لازم به برسی داره از بعضی از کامنت ها خوشم میاد که چنین دیدگاهی نسبت به… ادامه »

شادکام
Guest
Member
شادکام

به تظرم فیلم متاثر از سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین rq170 توسط ایران بود و یه کمی هم جنبه آخرالزمانی داشت (جنگ تمدنها).
مثلث ناقص یا هرم ناقص با یک چشم قرمز رنگ نماد جریان فراماسونهاست……

amirkhan
Guest
Member
amirkhan

sayezibayi:بنظرم شباهت خاصی به فیلم Moon داشت.
البته بنظرم Moon قشنگتر بود

دقیقا نظر منم همینه

amirkhan
Guest
Member
amirkhan

در مجموع فیلم بدی نبود سرگرم کننده بود ولی تکراری بود سناریوی این دسته از فیلمهای تخیلی دیگه داره خیلی به هم شبیه میشه بهتره یه ایده جدید رونمایی بشه

امیر
Guest
Member
امیر

موضوع اصلی فیلم که در پشت صحنه های این فیلم میباشد انکار وجود خداست به نحوی که فرمانده اصلی که یک زن می باشد در واقع خود یکی از بیگانه هاست و قصد دارد توسط خود انسانها نسل بشر را از بین ببرد ، در واقع این فیلم تلقین می کند که خدا (در این فیلم دلتا که همان خالق شبیه ساز میباشد)دروغگویی (نعوذبالله)بیش نیست.هدف اصلی چنین فیلمهایی فقط و فقط تعدّی با خدای اکبر است

حمیدرضا پهلوان
Member
Member
حمیدرضا پهلوان

بنظرم شباهت خاصی به فیلم Moon داشت.
البته بنظرم Moon قشنگتر بود

33s33
Guest
Member
33s33

بدیش این بود که دقیقا بعد از battlestar galactica دیدمش داستان خیلی شبیه بود فقط فرقش این بود که mp3 شده بود زیادی فشرده سازی خلا شخصیت پردازی هم با صحنه های اکشن پر شده بود مطمئنا اگه انقدر نزدیک بخ battlestar ندیده بودم بیشتر ازش لذت می بدم ولی در کل با همه ایراد های داستانیش فیلم سرگرم کننده و لذت بخشیه

amin_lancaster
Guest
Member
amin_lancaster

هر فیلمی که تام کروز نقش اولش بشه اون فیلم عالیه….

علی اکبر
Guest
Member
علی اکبر

فیلم فیلم خوبی است طوری وقتی شروع به نگاه کردن فیلم می کنی دوس داری تا انتهاش بری……. یه برتری دیگری که فیلم داره وجود تام کروز هستش……. به شخصه تمام فیلم های تام کروز رو نگاه کردم و می تونم به صراحت بگم که اصلاً فیلم ضعیف ازش ندیدم…….. همون طوری که از براد پیت ندیدم…….. مرگان فیرمن رو هم که باید اسمش رو به بازیگر مکمل تغییر بدیم…. نقش دوم خوبی است

رضا بيگي
Guest
Member
رضا بيگي

فقط میتونم بگم شبیه فیلم ماتریکس بود از همه بیشتر زمانی که تام کروز به پیش رئیس ربات ها رفت مانند رفتن نئو به شهر ماشین ها و رویارویی با رئیس ماشین ها

حـامد
Guest
Member
حـامد

فضای فیلم شبیه پرومتیوس بود که خیلی واسم جذاب بود. اما از داستان فیلم خوشم نیومد، مثل اکثر آقار آخرالزمانی ایدئولوژیک بود و خیلی نشانه های روشنی در فیلم بود، شعر مربوط به روم باستان که می گفت "چه چیز بهتر از مردن برای معبد پدرانمان" که به وضوع اشاره به جستجوی اوانجلیست ها برای معبد سلیمان داره که از زمینه های برپایی آخرالزمان هست، تا دو ستاره داوود روی ماشین پرنده ی جک. شباهت های زیادی هم به فیلم ماتریکس داشت، جک که تکثیر شده بود شبیه مامور اسمیث ماتریکس، و رحم هایی که انسان ها رو به عنوان… ادامه »

feri
Guest
Member
feri

خیلی فیلم خوبی بود وقتی تماشا میکردم احساس میکردم دارم خواب میبینم فضای فیلمش شبیه یک رویا بود مثل پرومتیوس.خیلی خوب بود این فیلم

نیما هوشمند
Guest
Member
نیما هوشمند

در کل فیلم خوبیه و صحنه های اکشن خوب از آب در اومده

فقط اخر فیلم رو نفهمیدم چطور تام …. موند ؟

نقطه چین گذاشتم تا آخر فیلم لو نره 😀

ARIA
Guest
Member
ARIA

فیلم زیبا و نسبتا غیر قابل پیش بینی ای هست و جلوه های ویژه فوق العاده کار شده ب نحوی ک اصلا ب غیر واقعی بودنشون نمیشه راحت اذعان کرد. فیلم نامه و شخصیت پردازی فیلم هم بنظر من بی نقص بود .پیشنهاد میکنم حتما نگاه کنید و امتیاز من ۸ از ده هست

مجتبی
Guest
Member
مجتبی

فیلم خوبیه. هالییود دست بردار فیلمهای فضایی نیست.در کل برای یکبار دیدن خوبه

مهبد تتلو
Guest
Member
مهبد تتلو

آبلوین فیلم دلچسبی نمیشه باور کنین.اما یکی از پر زحمت ترین فیلم های چند سال اخیره که واقعا روش کار شده اما مردم ایرانی زیاد با فیلم های فضایی حال نمیکنن.اما این فیلم سینما های آمریکا رو تصخیر میکنه.

tania
Guest
Member
tania

😡

kamy benjamin
Guest
Member
kamy benjamin

تام کروز نقش اول باشه فیلم عالیه

حیف که باید تا بلوری صبر کرد