Nebraska (نبراسکا)

کارگردان: Alexander Payne (الکساندر پین)
نویسنده: Bob Nelson (باب نلسون),
7.7
86
0.91

خلاصه داستان:

وودی یک اعلان مسابقه ی بخت آزمایی را توسط پست دریافت می کند. این برگه یکی از همان اعلان های شرکت "Publishers Clearing House" است که در آن نوشته: "اگر" شماره ی منحصر به فرد شما انتخاب شده باشد "ممکن است" 1 میلیون دلار پول نقد برده باشید. وودی "ممکن است بر


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 8.8 از 10

حس نوستالژی می تواند چیز فوق العاده ای باشد، به خصوص وقتی یک کارگردان دست به تنظیم و متعادل کردن آن بزند و آن را به بازی بگیرد. الکساندر پین با فیلم «نبراسکا» – که بر اساس فیلمنامه ای از باب نلسون ساخته شده – برشی بسیار مشخص از فرهنگ آمریکایی را مورد هدف قرار می دهد که اغلب به سبک کارهای نورمن راکول به شیوه ای احساسی و خیالی تصویر شده است. تصمیم او برای ساخت فیلم به شکل سیاه و سفید، ویژگی ای خارج از مرزهای زمانی به آن می بخشد و انتخاب او برای آغاز «نبراسکا» با لوگوی دهه های 50 و 60 کمپانی پارامونت، داستان را از زمان حال دور می کند. گرچه از سرنخ ها (مانند مدل ماشین ها در جاده) واضح است که داستان در عصر حاضر رخ می دهد. فیلم حال و هوای یک فیلم جدید را ندارد اما پین نمی خواهد بینندگان اش در آرزو و حسرت سالهایی آسوده تر غرق شوند. به جای آن، او درباره ی رکود ارزش های آن “دوران قدیم” و این سوء تفاهم که تنها به این خاطر که چیزی دوره های گذشته را به یاد می آورد، پس الزاماً “بهتر” است، سخن می گوید.

 

مانند فیلم های قبلی پین، این اثر هم میان مرزهای کمدی و درام رفت و برگشت می کند، بی آنکه وقتی تغییر لحن می دهد کوچکترین اثری از خام دستی و سر هم بندی دیده شود. چهارچوب اصلی فیلم یک سفر جاده ای است – یکی از عناصر نسبتاً آشنای فیلم های پین – اما شخصیت ها طبق توقعی که هالیوود به ما آموخته با یکدیگر رابطه ندارند. لحظاتی از یکی شدن و به هم نزدیک شدن در فیلم وجود دارند اما اغلب آنها یک طرفه هستند، زیرا یکی از شخصیت ها به مرحله ای از زندگی اش رسیده که نمی تواند به سادگی تغییر کند. سالخوردگی یا آلزایمر دارد ذره ذره او را از درون می بلعد و با وجود اینکه تقریباً سالم است، مشخص است که مرگ او نزدیک است. ناراحت کننده است؟ گاهی اوقات. اما علاوه بر این در مواقع دیگر بسیار خنده دار است.

بیشتر پیشگویی های اسکاری در رابطه با فیلم «نبراسکا» درباره ی بروس درن خواهند بود، که نقش وودی گرنت، پیرمردی هشتاد ساله را بازی می کند که به هیچ وجه در الگوی “پیرمرد ساده و دوست داشتنی” جای نمی گیرد. او زود جوش، کله شق و تقریباً ناخوشایند است. درن شخصیت وودی را به شکل کسی به نمایش می گذارد که حس دلسوزی ما را برمی انگیزد ولی الزاماً نسبت به او حس دوستی و رفاقت پیدا نمی کنیم. او مواظب است که وودی را به شکل یک شخصیت تصویر کند، نه یک کاریکاتور. او نه یک پیرمرد بد اخلاق و ترشرو است نه کسی مانند آقای پاتر (شخصیت منفی در فیلم «چه زندگی شگفت انگیزی است»). با اینحال، ویل فورته (یکی از بازیگران قدیمی برنامه ی «Saturday Night Live») که یک نقش سرراست را بازی می کند و نشان می دهد یک بازیگر نقش های دراماتیک عالی است، به همانقدری که درن تأثیرگذار و یکدست بازی می کند، شایسته ی تحسین است. فورته، در نقش پسر مدت ها صبور و پر تحمل وودی، پیچیدگی احساساتی را که فرزندان بزرگسالِ پدر یا مادری رو به نیستی تجربه می کنند به نمایش می گذارد، احساساتی نظیر حس گناه، ناامیدی، عصبانیت، خشم و چندین حس دیگر. نقش فورته به خاطر ذات خود نسبت به نقش درن کمتر به چشم می آید اما نقش آفرینی او به همانقدر استادانه است. در آخر جون اسکویب را داریم که در نقش کتی همسر وودی، در هر صحنه ای که حاضر می شود همه ی توجه ها را به خود جلب می کند. کیت زنی است جسور، بد زبان که نمی ترسد آنچه در ذهن دارد به زبان بیاورد و حجم بالایی از بار طنز فیلم را به دوش می کشد. گرچه این اثر به هیچ وجه تنها سهم او در کل فیلم نیست.

داستان زمانی شکل می گیرد که وودی یک اعلان مسابقه ی بخت آزمایی را توسط پست دریافت می کند. این برگه یکی از همان اعلان های شرکت “Publishers Clearing House” است که در آن نوشته: “اگر” شماره ی منحصر به فرد شما انتخاب شده باشد “ممکن است” 1 میلیون دلار پول نقد برده باشید. وودی “ممکن است برده باشید” را “برده اید” معنی می کند و تصمیم می گیرد که بایستی از خانه اش در شهر بیلینگ ایالت مونتانا به دفتر شرکت در شهر لینکولن ایالت نبراسکا سفر کند تا جایزه اش را بگیرد. دیوید می داند پدرش هیچ چیزی نبرده است اما به هر حال موافقت می کند که او را تا آنجا برساند. در طول راه آنها برای دیدار خانوادگی با یکی از خویشاوندان وودی توقف می کنند و او به هرکسی که حاضر باشد گوش کند می گوید که چیزی نمانده تا میلیونر شود. وقتی دیوید سعی می کند با او مخالفت کند هیچ کس به حرفش گوش نمی دهد. و این هنگامی است که لاشخورها شروع به حلقه زدن می کنند.

«نبراسکا» اثر سرگردانی است. محتوای آن شخصیت ها و گفتگوها هستند. چیز زیادی نیست که به عنوان طرح داستانی در نظر گرفته شود. این فیلم حتی از فیلم «درباره ی اشمیت» یا «Sideways» هم مینیمالیستی تر است. «نبراسکا» فیلمی است درباره ی روابط بین انسان ها و اینکه بوی پول چگونه می تواند بر روی شیوه ی برخورد دوستانه ی آنها تأثیر بگذارد. فیلم درباره ی ذات بشر سخن می گوید و نشان می دهد که لازم نیست کسی حتماً در شهری بزرگ زندگی کند تا زیر فشار حرص و طمع قرار بگیرد.

تکان دهنده ترین صحنه ی «نبراسکا» وقتی است که وودی، کیت و پسرانشان دیوید و راس (باب اودنکرک) در خانه ی ویرانه ای که وودی بچگی خود را در آن گذرانده است، گشت می زنند. وودی مانند یک راهنمای سفر مینیمالیست، شرح می دهد که چه کسی در کدام اتاق زندگی می کرده است اما نگاه مبهم و پریشانی که در چشمانش است باعث می شود آدم فکر کند که چقدر از وجود او در زمان حال است و چقدر از آن در گدشته غرق شده است. این یکی از آن تجربه های همگانی است که هر کسی که به سن مشخصی رسیده باشد می تواند آن را درک کند: شما می توانید دوباره به خانه بازگردید اما به احتمال زیاد آنجا دیگر همان خانه ای نیست که پشت سر رها کردید. سفر در زمان تنها از راه خاطرات ممکن است.

«نبراسکا» فیلم بی نظیر و تکان دهنده ای است و درست همانقدر عنصر کمدی در خود دارد که آن را از لغزیدن به قلمرو تراژدی باز دارد. این فیلم به خوبی در میان سایر آثار پین جای می گیرد و کسانی که از کارهای قبلی او لذت بردده اند احتمال به یقین این یکی را هم تحسین خواهند کرد. ما به فیلم های بیشتری که مانند «نبراسکا» باشند نیاز داریم. متأسفانه زمانی که آدم به قشر محدودی که ممکن است بلیط های این فیلم ها را بخرند فکر می کند، به نظر می رسد تنها زمانی که خواهیم توانست چنین آثاری را ببینیم، موقعی است که احتمال حضور در فهرست های اسکار وجود داشته باشد. داستان گویی مبتنی بر شخصیت روز به روز بیشتر به چیزی متعلق دوران قدیم تبدیل می شود؛ دورانی که فیلم ها به صورت سیاه و سفید بودند، حتی اگر شخصیت های آنها اینگونه نبودند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم:الهام بای

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها،وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع:سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


33
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
33 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
هایدیننیشتمان روجیارalimallahکولی وشpeugeot Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 85450 more Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/nebraska/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 52634 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/nebraska/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/nebraska/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 91408 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/nebraska/ […]

trackback
Member

[&#8230 ;] Nebraska (نبراسکا) &#8211 ; نقد فارسی [&#8230 ;]

ZZahra
Guest
Member
ZZahra

خیلی زیبا بود، انگار قصه جوانی میانسالی و پیری رو روایت می کرد، دوستانی که این فیلم براشون جذاب بوده توصیه می کنم فیلم August: Osage County هم بسیار جذاب است مثل این فیلم روایتگر جوانی میانسالی و پیری است.

ZZahra
Guest
Member
ZZahra

خیلی زیبا بود، انگار قصه جوانی میانسالی و پیری رو روایت می کرد، دوستانی که این فیلم براشون جذاب بوده توصیه می کنم فیلم August: Osage County هم بسیار جذاب است مثل این فیلم روایتگر جوانی میانسالی و پیری است.

هایدین
Guest
Member
هایدین

واقعا فیلم عال بود من که چندبار دیدم
از اینکه حس فرزند بودن به چالش میکشه
واقعا زیبا بود ممنون از نقدی که گذاشتین

نیشتمان روجیار
Guest
Member
نیشتمان روجیار

این فیلم از اوناست که باید دیده بشه
به نظر من که عالی بود

alimallah
Guest
Member
alimallah

خیلی خیلی خوب بود
با یک موسیقی متن فوق العاده

کولی وش
Guest
Member
کولی وش

mohamma111d:

هوشنگی:واقعا پیر آدم درمیاد این فیلمو تا تهش ببینه

دوست عریز شما کلا بیخیال فیلم خوب دیدن شو![/quote

mohamma111d:

هوشنگی:واقعا پیر آدم درمیاد این فیلمو تا تهش ببینه

دوست عریز شما کلا بیخیال فیلم خوب دیدن شو!

اگه ۷ سامورایی رو ببینی چی میگی! لا مسب مختو میکپونه ولی یکی از برترین فیلم هاست! من نپسندیدم شاید از کودنی من باشه!

peugeot
Guest
Member
peugeot

بر خلاف نظر بعضی دوستان به نظرم سیاه و سفید بودن فیلم ایده ی خوبی بود..بعد زمان کلا از فیلم حذف می کنه انگار که فقط قصه ی یه پیر مرد که نمی دونیم تو چه زمانیه…اگه به قاب های گرفته شده هم دقت کنید همه چیز ساکن و بی حرکته و حتی آدم های تو خیابونن بی حرکتن

mohamma111d
Guest
Member
mohamma111d

هوشنگی:واقعا پیر آدم درمیاد این فیلمو تا تهش ببینه

دوست عریز شما کلا بیخیال فیلم خوب دیدن شو!

محمود
Guest
Member
محمود

یکمی خاطرۀ فیلم the straight story رو برام زنده کرد. هردو فیلم های اثرگذاری هستن

رضا میرزاد
Guest
Member
رضا میرزاد

یکی از بهترین فیلمهای جاده ای بود که تا حالا دیده بودم احساس بودن برای کسی که دیگه عملا فراموش شده و احساس بیخودی میکنه رابطه بین پدر وپسر که در جریان سفر شکل میگیره تماشای فرهنگ غرب میانه امریکا نگاه های آخر فیلم و برخورد دوست دختر قبلی وودی با پسر اون و دیدار وودی پشت فرمان ماشین

free human
Guest
Member
free human

عالی بود این فیلم میشه گفت واقعا تاثیرگذار بود…اشکمو چند دقیقه اخرش دراورد!

میرزا
Guest
Member
میرزا

فیلمش واقعا خوبه. به نظر من این فیلم سفر به آینده‌س. آینده‌ای که همه ما کم و بیش اون رو تجربه می‌کنیم. آدم‌های دور و برمون. خاطرات و روابطمون. گذشته‌ای که برای ما همین روزهایی هست که داره می‌گذره و …

mahbod
Guest
Member
mahbod

مانیفست پنهان در فیلم درباره فیلم دو سکانس قرینه تو فیلم هست، یکی وقتی که وودی سنگ نگارههای پرابهت تراشیده شده روی کوهو نگا میکنه و با تلخی و غرو لند میگه اینا ناقصن، قبل از این هم توی ماشین وقتی پسرش پیشنهاد میده که برن این کوهو ببینن میگه فقط یه تیکه سنگه جیو میخوای ببینی، دومی وقتیه که داره مزرعه پدریشو که توش بزرگ شده و یه منظره ساده است نگا میکنه پسرش ازش میپرسه به اندازه کافی نگا کردی؟ میگه فقط چندتا درخت پیرو علف هرزه. ولی با میل نگاه میکنه غر نمیزنه داره لذت میبره دیگه… ادامه »

وحید قدیانی
Member
Member
وحید قدیانی

بسیار فیلم زیبا و احساسی بود ، سوژه فیلم تقریبا نو بود حس نوستالژیک سراسر حس میشد مخصوصا درک این حس توسط دیوید خیلی خوب به تصویر کشیده شده، فضای موزیک فیلم مملو بود از موزیک کانتی و این فیلم رو زیبا تر میکرد ، احساس دیوید به خانوادش خیلی خوب بود ، همچنین رفتار وودی بسیار پر معنی بود ، دوستانی که فرد مسن تو خانوادشون دارن حتمن خیلی خوب درک میکنن ، فقط نفهمیدم چرا فیلم رو سیاه و سفید ساخته ! اگر ندیدین حتمن ببینین حس های خوبی میگیرین ازش

rezaiv
Guest
Member
rezaiv

فیلم زیبایهه …
سیاه سفید بودن فیلم فیلمو کمی متفاوت کرده ولی ای کاش نبود . چون در فیلم از مناظر فوق العاده زیبایی فیلمبرداری شده که رنگی بودن اون خیلی جذاب ترش میکرد . سیاه سفید بودن یکم تکراری و خسته کننده کرد فیلمو بنظرم

Russell
Guest
Member
Russell

واقعا فیلمش جالبه
من که خیلی خوشم اومد
حتما برین ببینید
Long Live Crowe

Abe
Member
Member
Abe

خیلی فیلم زیبایی بود. با اینکه داستان خانوادگی و اجتماعی داشت، اما لحظه ای از جذابیت این فیلم کم نکرد. بازیگران فیلم هم که کارشونو عالی انجام دادند. ایده فیلمبرداری سیاه-سفید هم جالب بود. به نظر من جزو ۵ فیلم برتر سال هستش.

صادق حنیفی
Guest
Member
صادق حنیفی

واقعا فیلم معرکه ای بود .
خیلی زیباست … تحسین برانگیزه

هوشنگ هوشنگی
Guest
Member
هوشنگ هوشنگی

واقعا پیر آدم درمیاد این فیلمو تا تهش ببینه

javid
Guest
Member
javid

یاد فیلم مرثیه ای برای یک رویا افتادم.تلاش زن برای رفتن به تلویزیون

مهرداد کمال
Guest
Member
مهرداد کمال

من الکسانر پین را با درباره اشمیت شناختم البته انتخاباتشو ندیدم میگن اون فیلم سکوی پرش ریز ویترسپون بوده بعدش فیلم معرکه راههای جانبی رو ساخت که یکی از بهترین کمدی های متفاوت در مورد ادم های حقیقی تلقی میشه اثر بعدیشم فرزندان که توی اسکار هم موفقیت هایی داشت در موردش میشه گفت یکی از بهترین وگزیده کارترین کارگردان وفیلم نامه نویساست

مهران ----
Member
Member
مهران ----

sohrab:خیلی فیلم قشنگیه.برین سینما ببینین.

باشه حتماً. فردا میرم سینمای جوادیه میبینم 😆

ali
Member
Member
ali

خیلی فیلم قشنگیه.برین سینما ببینین.

زهرا
Member
Member

تشکر فراوان از سرکار خانم بای به خاطر ترجمه شون. خسته نباشن.

علیرضا نوری
Member
Member

به شدت منتظرشم

علیرضا
Member
Active Member
علیرضا

"بروس درم" بازیگر فوق باتجربه‌ایه. بازیگر دهه‌ی شصتیه و هنوز که هنوزه هم پرکاره. هنوزم هر سال ۳-۴ تا فیلم بازی میکنه که بازیگرای جوان نمیتونن انقدر بازی کنن. سال ۶۱ شش تا سریال بازی کرد!
الکساندر پین هم که کارش واقعاً درسته. باید درام دلنشسینی باشه.

مهران ----
Member
Member
مهران ----

ممنون بابت ترجمه
با توجه به نقد باید فیلم خوبی باشه

sepanta arya
Member
Member
sepanta arya

قشنگه داستانش تکراری نیست یا حداقل من ندیدم .