Monsters, Inc. (شرکت هیولاها)

 

 

 

 

 
 
ژانر : انیمیشن، ماجرایی، کمدی

 

 

کارگردان : Pete Docter

نویسنده : Pete Docter

 

 

تاریخ اکران : ۲۰۰۱

 

زمان فیلم : ۹۲ دقیقه

زبان : انگلیسی

درجه سنی : G

مشاهده تریلر این فیلم(کلیک کنید)

 

صداپیشگان:

John Goodman

Billy Crystal

Mary Gibbs

Steve Buscemi

 

 

 

 

 

 

نقد و بررسی این هفته نقد فارسی، به جهت یاداوری بخشی از خدمات مرد بزرگ دنیای تکنولوژی ، استیو جابز، به کارتونی اختصاص پیدا کرده که عملا وجود آن و همچنین وجود زیباترین انیمیشن های ۱۲ سال اخیر دنیای سینما، مدیون این مرد و شرکتی می باشد که وی آن را تاسیس کرد.  مردی که اساسا وجود انیمیشن های داستان اسباب بازی، Up، شگفت انگیز ها، پیدا کردن نیمو و .. مدیون او و کمپانی او، پیکسار می باشند.

تصویر استیو جابز، در مراسم اکران انیمیشن شرکت هیولاها

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/monster/monster/657567567.jpg

نقد و بررسی کامل فیلم

Monsters, Inc. (شرکت هیولاها)

منتقد : مهدی افشارها (امتیاز : ۳٫۵ ستاره از ۴ ستاره)

به طور کلی، کارتون ها و انیمیشن ها به دو دسته تقسیم می شوند. کارتون هایی که اثر  دراز مدت آنها بیشتر از اثر کوتاه مدتشان بوده اند  و انیمیشن هایی که علی رغم فروش هایی بالا  ، بعد یک ماه یا حداکثر یکسال فراموش خواهند شد. از انیمیشن های گروه اول می توان به نام های سیندرلا، زیبای خفته، سفید برفی و هفت کوتوله، پیدا کردن نمو و داستان اسباب بازی اشاره کرد. در مورد گروه دوم هم میتوان از تمامی انیمیشن های دیگر، بجز آن تعداد محدودی که در دسته اول جای می گیرند نام برد. این دسته بندی، ارتباط چندانی به کیفیت فنی ساخت ندارد و آنچه که بیشتر در این باره اهمیت دارد، توانایی برقراری ارتباط نسل های مختلف، با انیمیشن مورد نظر می باشد.  داستانی مانند سیندرلا ، حداقل برای کودکان هیچ نسلی قدیمی نخواهد شد. یکی از معدود انیمیشن های سه بعدی، که به اعتقاد من، اثر درازمدت آن، به مراتب بیش از اثر کوتاه مدت آن خواهد بود، کارتون زیبای شرکت هیولاها، محصول سال ۲۰۰۱ شرکت انیمیشن سازی پیکسار می باشد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/monster/monster/78678679.jpgدر انیمیشن شرکت هیولاها، جهان هستی، به دو دنیای متفاوت تقسیم شده است. ۱٫ دنیای انسان ها ۲٫دنیای هیولاها. راه ورود هیولاها به دنیای انسان ها، تنها و تنها از طریق کمد دیواری خانه انسان ها می باشد. هم اکنون، دنیای هیولاها با بحران انرژی مواجه شده است . مهمترین منبع تهیه انرژی در این دنیا، از طریق ترساندن کودکان انسان ها توسط این هیولا ها می باشد. صدای جیغ کودکان، قادر به تولید نوعی از انرژی است که در دنیای هیولاها، این انرژی کاربرد های بسیار زیادی دارد. روش کار هم به این صورت است که هیولاها از طریف کمد دیواری، به اتاق کودکان می روند، آنها را می ترسانند و صدای جیغ آنها را در کپسولی ذخیره می کنند. سپس از طریق همان کمد دیواری، به دنیای خود باز می گردند. داستان این انیمیشن هم حول ترسناک ترین هیولای این جهان با نام سالی و همکارش، مایک وازوفسکی و اتفاقی که برای این دو می افتد می چرخد. تمامی این مقدمات  را شما در همان ۳ یا ۴ دقیقه ابتدایی فیلم و با هنرمندی و سادگی هر چه تمام متوجه می شوید!

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/monster/monster/456456456.jpgسالی در حال حاضر، قهرمان شرکت هیولاها، (شرکتی که به تولید انرژی از طریق جیغ کودکان است) می باشد. بچه انسان ها  با دیدن سالی، چنان می ترسند و چنان جیغ های بنفشی می زنند که سالی را به قهرمان واقعی دنیای هیولاها، به جهت تولید انرژی تبدیل کرده است. قانون اصلی شرکت هیولاها این است: هیچ شی و موجودی از دنیای انسان ها نباید وارد شرکت هیولا ها شود. اشیاء و موجولات دنیای انسان ها، آنقدر برای دنیای هیولاها خطرناک و سمی(!) هستند که امکان دارد باعث نابودی این دنیا نیز بشود. شما در ابتدای مشاهده می کنید که بر پشت یکی از هیولاهایی که برای ترساندن کودکی به اتاق او رفته بود جورابی چسبیده است و او ندانسته، این جوراب را از دنیای انسان ها به دنیای هیولاها می آورد و می بینیم تیم های نظامی و انتظامی هیولاها، برای دفع خطر این جوراب، چنان بلایی سر این جانور نگون بخت می آورند که توصیف نکردنی است.

داستان از آنجا شکلی جدی به خود می گیرد که سالی، نیمه شب، جهت کنجکاوی داخل اتاقی می شود اما ندانسته باعث ورود نه یک شی، بلکه اینبار کودک یک انسان به دنیای هیولاها می شود. حالا او می خواهد با باز گرداندن هر چه سریعتر این کودک به دنیای انسان ها، از شر او  راحت شود و خود و جهان هیولاها را از خطرات ناشی از وجود این کودک نجات دهد. اما این کار به این سادگی ها هم امکان پذیر نیست. کم کم و با گذشت زمان، رابطه ای عاطفی بین سالی و این کودک شکل می گیرد و سالی متوجه می شود که تمامی خطراتی که تاکنون درباره دنیای انسان ها تصور می کرده دروغی بیش نبوده. در همین میان توطئه ای برای سوء استفاده از کودکان، در دنیای هیولاها در جریان است که سالی ندانسته، خود را داخل این توطئه می یابد.

داستان انیمیشن شرکت هیولاها،  شاید در ابتدا کمی پیچیده و نا ملموس به نظر بیاید. کمی از این پیچیدگی، شاید به دلیل موضوع کاملا اورجینال فیلم می باشد که باعث می شود، تماشاگر بدون هیچ گونه آشنایی و پیش زمینه ای به دیدن آن برود. اما روایت این داستان به ظاهر پیچیده، آنقدر زیبا و ساده است که عملا داستان هیولاها را فیلمی کاملا مناسب و قابل فهم، حتی برای کودگان زیر ۸ سال هم می کند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/monster/monster/54645645.jpgدنیای انیمیشن سه بعدی، در این چند سال اخیر، شاهد پیشرفت های شگرفی از لحاظ فنی بوده است. برای مثال کافیست شما اکنون، ۱۰ دقیقه از انیمیشن داستان اسباب بازی ۱ را مشاهده و سپس ۱۰ دقیقه از انیمیشن داستان اسباب بازی ۳ را ببینید. شما به راحتی می توانید تفاوت کیفیت و جزئیات صحنه در این دو انیمیشن را متوجه شوید. اما همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردم، در ماندگاری یک انیمیشن،  جزئیات و کیفیت صحنه، تاثیر چندانی ندارد (اگر این اینطور بود، شرک ۳ و ۴ اکنون باید به ماندگار ترین آثار کارتونی جهان تبدیل می شدند). شرکت هیولاها شاید از لحاظ فنی و زیبایی های بصری با انیمیشن های یکی دو سال اخیر قابل مقایسه نباشد اما  قواعد ماندگاری در قلب کودکان نسل های مختلف را بلد است و به راحتی می تواند مورد توجه بسیاری از کودکان و حتی بزرگسالان، حتی در نسل های آینده واقع شود.

صدا گذاری، صدا برداری موسیقی و در یک کلام، صدا، در این انیمیشن مثال زدنی است. چه از لحاظ سمعی و چه بصری  ، کودک فیلم، بسیار بامزه و دلچسب، از آب در آمده است. موسیقی بسیار زیبا و تتاثیر گذار است. این موسیقی قادر است به راحتی فیلم را لحظاتی به اثری اکشن هیجانی، و تنها در دقایقی دیگر، به انیمیشنی رمانتیک و درام تبدیل کند. این موسیقی زیبا، توانست اسکار بهترین موسیقی اورجینال را هم برای آقای رندی نیومن، آهنگساز این فیلم به ارمغان بیاورد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/monster/monster/8756698698.jpg

فیلمنامه و بالتبع، شخصیت پردازی در این فیلم فوق العاده است. شخصیت پردازی در این فیلم آنقدر خوب است که آنچه که در این فیلم باعث ایجاد هیجان در شما می شود را باید، نه در صحنه های اکشن، بلکه در نگرانی های بینندگان درباره سرنوشت نهایی شخصیت های اصلی این فیلم جستجو کرد. فیلمنامه هنرمندامه پیتر داکتر، توانسته داستانی به ظاهر پیچیده را به اثری لذت بخش برای مخاطبین اصلی آن، یعنی کودکان تبدیل کند.

شرکت هیولاها موفق به خلق یکی دو شخصیت از ماندگارترین شخصیت های تاریخ فیلم های انیمیشن شده است. اگر شما حتی فیلم را هم ندیده باشید، من فکر می کنم لا اقل تصویر شخصیت های آن را دیده اید. داستانی دوست داشتنی و قابل هضم از عشق. رابطه عاطفی یک هیولا با یک کودک. فیلمی قابل تامل که بعد از گذشت چیزی در حدود ۱۰ سال و تماشای چندین و چند باره آن،  تماشای آن هنوز برای من لذت بخش بود. چندی پیش اخباری درباره ساخت قسمت دوم این انیمیشن توسط پیکسار شنیدم. برای دیدن قسمت جدیدی از این انیمیشن زیبا، اینبار با حال و هوای تکنولوژی های سال ۲۰۱۱ لحظه شماری می کنم.

مشاهده تریلر این فیلم(کلیک کنید)

نویسنده و منتقد : مهدی افشارها

 

هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق منبع: سایت نقد فارسی مخالف قانون بوده و مدیریت سایت هیچ گونه رضایتی در این مورد ندارد و شرعا حرام میباشد.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

11
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
مهدی محمد نژادehsanamanyمحمد نوریارمینmahmod Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
مهدی محمد نژاد
Guest
Member
مهدی محمد نژاد

ممنون نقد بسیار بسیار خوبی بود و با داستان خوب و کیفیت عالی که داشت من واقعا فکر نمی کردم برای ۲۰۰۱ باشه
فقط در مورد تقسیم بندی باید بگم خیلی از انیمیشن های دیگه رو هم می تونستید بنویسید
یعنی در کنار سیندرلا و سفید برفی و داستان اسباب بازی , انیمیشن هایی مثل شجاع یا ریو ۱ و ۲ هم بسیار به یاد ماندنی هستن 😆

ehsanamany
Guest
Member
ehsanamany

pedram:من عاشق این کارتونم ، مخصوصا با دوبله فارسیش که خیلی کرست 😀 ، ترکی صحبت کردن اون هیولاه واقعا بی نظیره
khkh are yakh bastaniiiiii

محمد نوری
Member
Member
محمد نوری

نقد وبگاه فضای فانتزی بر انیمیشن کارخانه هیولاها Monsters Inc 2001 رو هم حتماً بخونید:

http://www.fazafan.ir/post/36

ارمین
Guest
Member
ارمین

انیمیشن فوق‌العاده و کم نقصی بود که البته استیو جابز خدا بیامرز هم در مراسمش حضور داشت. داستان این انیمیشن کلا تحولی عظیم در صنعت انیمیشن سازی و حتی پیکسار بود.هیولایی که همانند ما انسان ها دنیایی دارند و به زندگی روزمره شون یعنی ترسوندن میپردازن که البته شغلشون اینه. که مثل همه این مانند انیمیشن ها ورود بشر (که اینجا منظور بچه هست)ممنوعه. انیمیشن کارخانه هیولاها طنز های بسیار زیادی رو در خودش جا داده به خصوص شخصیت مایک وزاوسکی که با بذله گویی و خنگ بازیاش همه رو میخندونه. من از اون کساییم که به موزیک انیمیشن ها… ادامه »

mahmod
Guest
Member
mahmod

ببخشید من اخر فیلم را نفهمیدم چی شد؟

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

narges:راستش یه درخواست داشتم ممکنه نقد رقصنده در تاریکی رو هم بگذارید ممنون میشم.

موافقم.فیلم خوبی بود و بازی بیورک هم معرکه بود.

narges
Member
Member
narges

راستش یه درخواست داشتم ممکنه نقد رقصنده در تاریکی رو هم بگذارید ممنون میشم.

pedram
Guest
Member
pedram

راستی اگر امکان داره راجع به فیلم buried یک نقد داشته باشید، مرسی از مدیران خوب سایت نقد فارسی*

pedram
Guest
Member
pedram

اوووووو ۲۰۰۱ ، خیلی قدیمی بود پس 😆

pedram
Guest
Member
pedram

همون جایی که هیولا سبزه وارد یک در میشه و میره به قطب ، خیلی قشنگه
فکر میکنم این فیلم ماله ۴ سال پیش باشه، درسته؟ 😕

pedram
Guest
Member
pedram

من عاشق این کارتونم ، مخصوصا با دوبله فارسیش که خیلی کرست 😀 ، ترکی صحبت کردن اون هیولاه واقعا بی نظیره.