Mississippi Burning (می‌سی‌سی‌پی می‌سوزد)

کارگردان: Alan Parker (آلن پارکر)
نویسنده: Chris Gerolmo (کریس گرولمو),
7.8
65
0.83

خلاصه داستان:

میسی سیپی، سال ۱۹۶۴٫ سه کارمند دولت – دو سفیدپوست و یک سیاه‌پوست – که برای ثبت نام رأی دهندگان سیاه‌پوست به جساپ کانتی می‌روند، شبانه در جاده‌ای روستایی به قتل می‌رسند. دو مأمور FBI، «آلن وارد» (دفو) و «روپرت آندرسن» (هاکمن) ...


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

10 از 10 – USA Today

درامی قدرت‌مند در مورد قتل سه فعال حقوق مدنی در جنوب است. « جین هکمن » و « ویلم دافو » ماموران ویژه اف‌بی‌آی برای بررسی این پرونده هستند. این فیلم یک مدعی بر حق اسکار است.

8 از 10 – The New York Times

برای افرادی که چنین مکان‌‌هایی را می‌شناسند، آقای پارکر که انگلیسی هم هست بافت جنوب را به دقت هر چه تمام در می‌آورد.

8 از 10 – Empire

به علت بازی‌های به یاد ماندنی، کارگردانی تهاجمی و سرعت بالا می‌توان گفت که این سینما برتر است، هر چند که فیلم دقت تاریخی کافی را ندارد.


نقد و بررسی فیلم به قلم

نشریه washington post

نمره 9 از 10

« میسیسیپی می‌سوزد » پیچیدگی و دردناک بودن راه حقوق مدنی را در قالب یک فیلم مهیج نشان می‌دهد.

به طرز اعجاب برانگیزی درست در میان کلبه‌ها و لانه‌های مرغ در خیابان مین، میسیسیپی و در آن مرداب تاریکی که « کلن » به اموراتش رسیدگی می‌کند جسد سلاخی شده سه کارگر حقوق مدنی مدفون را می‌یابد.

علاوه بر اجساد این کارگران، پیچیدگی، ظرافت و سبک‌سری نیز غوطه‌ور شده‌اند.

« الن پارکر » و نویسنده فیلم، « کریس ژرولمو » یک شهر مرزی که در آن کلاه سفیدها کت و شلوار مشکی می‌پوشند و کلاه مشکی‌ها شمد سفید می‌پوشند و مردم واقعی باید به جایی در غرب بروند را ساختند. « الن وارد » و «روپرت اندرسن » با غرور لیبرال خود وارد شهر می‌شوند تا پرده از راز سه فعال مفقود بردارند و کلانتر « استاکی » و معاونش « پل »  و جامعه‌ای متعصب و درون‌زاد را سر جای خود بنشانند.

در کشمکش بین شخصیت‌های فیلم به دیالوگی جالب می‌رسیم که نمایانگر بینش کارگردان به مسائل است. دافو گفت: «بعضی از چیزها ارزش مرگ را دارند.» در جواب هکمن گفت: «مردم اینجا معتقدند بعضی از چیزها ارش کشتن را دارد.»

پارکر به شما کشتار را نشان می‌دهد؛ به علاوه، زجرکش کردن، سوختن و ترس در شب تحت تعقیب گرازهای وحشی قرار گرفتن در آن سوی حصار را با « کو کلوکس کلان » هم می‌دهد. و سینماتوگرافر « پیتر بیزیو » اطمینان حاصل می‌کند که شما زیبایی را درون هیولاها ببینید. در یک صحنه تسخیرکننده، او از یک آسمان باشکوه « مگنولیا استیت » بلافاصله به چهره مرد سیاه‌پوست جوانی که در لانه مرغ پنهان شده است و از ترس یک گروه پارتیزان قاتل به خود می‌لرزد می‌رود.

پارکر و ژرولمو میخواهند انتقام مردگان را بگیرند و این متعصبین را به دستان پرتوان عدالت بسپارند. می‌توانست فیلم وسترن خوبی باشد اما هر گونه ارجاعی توسط این کارگردان بریتانیایی به جنوب و جنگ‌های واقعی برای حقوق مدنی صرفا تصادفی شمرده می‌شود.

مترجم: پدرام موسی‌پور


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of