Match Point (امتیاز نهایی)

کارگردان : Woody Allen

نویسنده : Woody Allen

بازیگران : Scarlett Johansson, Jonathan Rhys Meyers, Emily Mortimer

خلاصه داستان : “کریس ویلتون” بازیکن سابق تنیس به دنبال شغل مربی گری است.او با “تام” آشنا می شود و خواهر او “کلوئی” عاشق “کریس” می شود اما چشمان او به دنبال نامزد”تام” است.هر دو آنها می دانند رابطه شان اشتباه است اما…

 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

منتقد: جیمز براردینلی-امتیاز ۸٫۸ از ۱۰ (۳٫۵ از ۴)

 

 

درباره‌ی «ملیندا و ملیندا» فیلم ناموفق قبلی «وودی آلن» این‌گونه نوشتم: « فیلم‌های اخیر آلن به آثاری به شدت متوسط تبدیل شده‌اند که گاها سرگرم‌کننده از آب درمی‌آیند؛ اما غالبا ناامیدکننده‌اند. به این دلیل که بعضی از آن‌ها نوید دوران اوج این فیلمساز را می‌دادند که متاسفانه به ثمر ننشسته‌اند. من دیگر انتظار شاهکار از وودی آلن ندارم…». بی‌شک بیش از یک دهه از فیلم‌های ماندگاری که آلن خلق کرده، می‌گذرد. “امتیاز نهایی” را می‌توان جزو بهترین آثار او نامید که شیوه‌ای غیرمنتظره و تاثیرگذار دارد. نه تنها می‌توان این را بهترین فیلم جدی فیلمساز قلمداد کرد، بلکه شاید بتوان گفت به دلیل شیوه‌ی روایت متفاوتش حتی طرفداران دوآتیشه‌ی آلن نیز به سختی قادر به تشخیص سبک تثبیت‌شده‌ی او خواهند بود.

 

Match Point (2005)برخی از تفاوت‌ها در نگاه اول مشخص است: خود آلن را روی صحنه نمی‎بینیم (اشاره به بازیگری او در فیلم‌هایش)، محل وقوع داستان از نیویورک به لندن انتقال یافته و عوامل و تیم بازیگری عمدتا انگلیسی هستند. جوانب دیگر اهمیت زیادی ندارند. صدای معمول آلن بر فیلم‌هایش در این اثر غایب است. “امتیاز نهایی” با شخصیتی‌ عصبی سر و کار ندارد و خبری از عاشقانه‌های ماه دسامبر و می در آن نیست. کمدی موجود در فیلم، حداقل است. این فیلم درباره‎ی گسترش خصوصیات شخصیتی و افتادن تدریجی کاراکتر در ورطه‌ای هیجان‌انگیز می‌باشد. و آلن بار دیگر اثبات می‌کند که استاد گمراه‌کردن مخاطب است. ابتدا گمان کردم می‌دانم پایان فیلم چه رخ می‌دهد ولی… اشتباه می‎کردم.

 

«کریس ویلتون (جاناتان ریس میِرز)» یک تنیس‌باز حرفه‌ای بازنشسته، اکنون مربی تنیس در یک باشگاه شیک انگلیسی‌ست. یکی از اولین مشتری‌های او مرد خوش‌برخوردی به نام «تام هیویت (متیو گود)» است که چنان‌چه سلایق کریس را نزدیک به خود می‌بیند (همچون علاقه به رمان، اپرا و …)، او را برای اجرای شبانه‌ی یک اپرا دعوت می‌کند. در آن‌جا کریس با خانواده‌ی تام آشنا می‌شود. اعضای خانواده‌ی او را «الک (برایان کاکس)» پدر تام، «اِلانور (پنلوپه ویلتون» مادرش و «کلویی (امیلی مورتیمر)» خواهر تام تشکیل می‌دهند. کریس و کلویی به هم علاقمند شده و قرار ملاقات می‌گذارند. کلویی در دام عشق این ورزشکار جذاب گرفتار می‌شود. احساسات کریس چندان آشکار نیست؛ او به کلویی علاقه دارد اما نه آن‌طور که خود را به آب و آتش بزند بلکه می‌داند شاید تحت تاثیر خانواده‌ی هیویت قرار گرفته‌باشد. تا این که سر و کله‌ی «نولا رایس (اسکارت جوهانسون» نامزد آمریکایی و سرسخت تام پیدا می‌شود. کریس در یک نگاه جذب نولا می‌شود. به نحوی که حتی هنگام خواستگاری از کلویی و ابراز علاقه به او، باز هم به نولا فکر می‌کند و به نظر می‌رسد این نیز همچون دیگر عشق‌های پوشالی، سرنوشتی جز نابودی نخواهد داشت.

 

Match Point (2005)مسلما نمی‌توانم چیزی بیشتر از این درباره‌ی پرده‌ی آخر بگویم چون دادن هرگونه اطلاعات جزئی دیگر از داستان آن، از میزان لذت بیننده خواهد کاست. تنها می‌توان گفت این فیلم با چیزی که در ظاهر نشان می‌دهد بسیار متفاوت است و همین نکته باعث ارتقای درجه‌ی کیفی “امتیاز نهایی” از یک فیلم شخصیت‌محور منسجم به اثری شبه‌شاهکار می‌شود. هیچ‌کدام از فیلم‌های آلن از زمان «جنایات و بزهکاری‌ها» (۱۶ سال قبل از این اثر) چنین تاثیرگذار نبوده. در دورانی که این فیلمساز تلاش می‌کند تا پشت سر هم فیلم‌هایش را (البته نه چندان باکیفیت) عرضه کند، “امتیاز نهایی” همچون یک الماس درخشان و شاخص در کارنامه‌ی هنری پرتراکم او می‌درخشد.

 

این داستان درباره‌ی کریس است که نقش آن را جاناتان ریس میرز به خوبی ایفا می‌کند. اگرچه جنبه‌های شخصیتی کاراکترش چندان تعریفی ندارد، اما نقش کریس را خالصانه بازی می‌کند. او ضعف‌هایی دارد اما شیطان‌صفت نیست. کریس آدم متملّق و چاپلوسی‌ست که از هر چیز و هر کس برای منفعت و پیشرفت خود استفاده می‌کند. انگار نیازی شدید دارد که دیگران او را دوست داشته باشند. میرز توانسته به آسانی جنبه‌های متفاوت این شخصیت پیچیده را به نمایش بگذارد.

 

امیلی مورتیمر و اسکارلت جوهانسون در نقش دو زنِ از لحاظ اخلاقی کاملا متفاوت با هم ظاهر شده‌اند. مورتیمر در نقش کلویی، زنی حامی و بالغ که انکار همسرش درباره‌ی داشتن رابطه‌ای مخفی را قبول می‌کند و هدف ابتداییش از ازدواج نوه‌دار کردن والدینش است. مورتیمر به راحتی در قالب نقشش فرو رفته. در آن سو جوهانسون در نقش زنی خودپسند و حمایت‌طلب است. همان معیارهایی که کریس را به سمت او متمایل می‌کنند و برای بنای یک رابطه‌ی دلخراش طولانی مناسب هستند. این نقش به جوهانسون فرصت کافی را داده تا از اغواگری زنانه‌اش استفاده کند. برایان کاکس و پنلوپه ویلتون هنرپیشه‌های باسابقه‌ی انگلیسی، در نقش‌های مکمل به عنوان پدر و مادر خانواده‌ی هیویت جلوی دوربین رفته‌اند.

 

Match Point (2005)یکی از نقاط قوت بارز “امتیاز نهایی” این است که به خوبی توانسته میزان خیانت لازم برای فرسایش سنگ‌بنای یک ازدواج را به تصویر بکشد. بیشتر فیلم‌هایی که به حیطه‌ی این موضوع وارد می‌شوند تلاششان چیزی جز یک لحن ملودراماتیک بی‌ظرافت نیست. رویکرد آلن واقع‌گرایانه و آرام‌تر است. با این فیلم به لایه‌های مختلف این رابطه‌ی مخفی پی می‌بریم؛ احساسات آتشین ابتدایی، پیش‌رفتن رابطه به شکلی عادی و در نهایت بیداری شخصیت‌ها و درک تمایز میان حقیقت و خواسته‌هایشان. برای نولا این سوال مطرح می‌شود که آیا کریس همسرش را ترک می‌کند. کریس نیز در این اندیشه است که آیا در این شرایط متزلزل تسلیم زندگی راحتش به زنی که با او آرامش پیدا می‌کند ، کار درستی‌ست.

 

“امتیاز نهایی” به مثلث شخصیتی کریس/ نولا / کلویی و به پنهان‌کاری و جهل خودخواسته‌ی آن‌ها می‌پردازد که در این جهت فیلم تاثیرگذاری است. ولی آلن تمام سعی خود را برای ارتقای این روابط انجام داده و همین نکته باعث ماندگاری فیلم می‌شود. برای اولین بار طی چند سال اخیر، مهارت و چیره‌دستی وودی آلن دوباره برای ما آشکار شد. اگر تجربه‌ی فیلمسازی در لندن این‌چنین برای او مفید بوده، بهتر است مدتی به این شهر نقل مکان کند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: بابک مؤیدزاده

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

10
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
naghdooneerahaviDexter Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
naghdoonee
Member
Member
naghdoonee

دستتون درد نکنه بابت نقدای خوبتون
منم دیدگاه خودمو توی اینستاگرام نوشتم
پیج نقدونه(naghdoone)
https://instagram.com/p/BooMTLkAGwV/

Member
Member

اسپویل!!!
خیلی خوب بود.مدرن ترین کار وودی آلن بود. یجورایی دلم میخواست کریس هم گیر بیفته و هم نه. ولی آیا کشتن نولا ضروری بود؟ :((

naghdoonee
Member
Member
naghdoonee

ای برادر قصه چون پیمانه است، معنی اندر وی به سان دانه است
کلویی و نولا دو شخصیت درون کریس بودند که یکی میل به شهوت و دیگری میل به عشق بود، که کریس شهوت درونش رو قربانی کرد تا عشق رو درک کنه

bigbang
Guest
Member
bigbang

این فیلم میخواد بگه که تو این دنیا جایی برای ارزش های انسانی چون عشق، انسانیت، صداقت و عدالت وجود نداره و آدمی هم سر بزنگاه همه ی اینها رو زیر پا میگذاره…

naghdoonee
Member
Member
naghdoonee

من نظری متفاوت با شما رو دارم ، به نظر من میخواست بگه شانس با کسی خواهد بود که به سمت عشق میره و هوس رو سرکوب میکنه

Naghdoone در اینستاگرام ( تحلیل کامل)

bigbang
Guest
Member
bigbang

این فیلم میخواد بگه که تو این دنیا جایی برای ارزش های انسانی چون عشق، انسانیت، صداقت و عدالت وجود نداره و آدمی هم سر بزنگاه همه ی اینها رو زیر پا میگذاره…

Dexter
Member
Member
Dexter

فیلم ارجاع آشکاری هم به کتاب جنایت و مکافات داستایوسکی داشت. نشون دادن کتاب در همون اول فیلم هم یک جورایی به اصطلاح براعت استهلال بود.
فیلم شاهکاری نبود. زمانش هم کمی طولانی بود.

Dexter
Member
Member
Dexter

فیلم ارجاع آشکاری هم به کتاب جنایت و مکافات داستایوسکی داشت. نشون دادن کتاب در همون اول فیلم هم یک جورایی به اصطلاح براعت استهلال بود.
فیلم شاهکاری نبود. زمانش هم کمی طولانی بود.

مجید؛ عشق فیلم
Guest
Member
مجید؛ عشق فیلم

من ۲۰۱۶ این فیلم رو دیدم.. فیلم رو دوست داشتم اما ۸٫۸ واقعا زیاده! حداکثر ۷٫۴

shervin
Guest
Member
shervin

فیلمی غیرقابل پیش بینی!!! پایان غافلگیر کننده و متفاوتی داشت که در جهت همون بیانیه ابتدای فیلم شانس و تصادف بود. بازی ها و کارگردانی هم خوب بود.