Mary (مری)


خلاصه داستان:

داستان این فیلم درباره ی خانواده ایی است که قصد دارند تا قایقی را خریداری کنند تا از طریق اجاره آن برای خود شغلی ایجاد کنند اما قایقی که آنها می خرند دارای راز های وحشتناکی می باشد و …


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

The Playlist ( امتیاز ۷.۵ از ۱۰ )
درگیرکننده، جذاب و با ریتم مناسب؛ « مری » بر اکثر مشکلات فیلمنامه‌ی مشکل‌دارش فائق می‌آید تا بتواند خود را به عنوان یکی از ورودی‌های جدید این ژانر معرفی بکند. درست است که فیلم گاها دچار لغزش‌های متعددی می‌شود اما در نهایت موفق می‌شود تا مسیر درست خود را پیدا بکند.

 

نوئل موری – Los Angeles Times ( امتیاز ۴ از ۱۰ )
این ایده که از یک قایق برای نجات دادن یک رابطه ازدواج استفاده شود، آن هم در لحظه‌ی آخر خیلی حرکت جذابی است. « اولدمن » و « مورتیمر » درامای موجود در این اثر را به خوبی بازی کرده اند. خیلی بد است که آن‌ها فرصت چندانی پیدا نمی‌کنند تا ترس موجود در آن را نیز ایفا بکنند.

 

چاک بوون – Slant Magazine ( امتیاز ۳.۸ از ۱۰ )
با توجه به این نکته که فیلم‌سازان قصد ندارند ارتباط روانی-جنسی بین مرد و روح زن قایقی او را مورد وارسی قرار بدهند، فیلم « مری » در نهایت این‌گونه به نظر می‌رسد که هیچ خط اصلی داستانی‌ای ندارد و صرفا یک سری خط داستانی متراکم و بدون ارتباط است.

 

ویلیلم بیبیانی – The Wrap ( امتیاز ۳.۸ از ۱۰ )
« مایکل گوی » که هم به عنوان کارگردان و هم به عنوان فیلمبردار در این اثر حضور داشته است، در زمینه‌ی استفاده از دوربین برای خلق فضاهای بسته‌ی ترسناک عملکرد خیلی بهتری دارد تا در بازی گرفتن از بازیگران خود.

شیلا او مالی – RogerEbert.com ( امتیاز ۳.۸ از ۱۰ )
متاسفانه مضمون این اثر – که از قضا خوب هم هست – تبدیل به داستانی واقعا ترسناک نمی‌شود علی‌رغم اینکه فرصت‌های خیلی زیادی برای این کار داشته است.

 

دنیس هاروی – Variety ( امتیاز ۳ از ۱۰ )
جدا از صحنه‌های Jump Scare عادی، فیلم « مری » اتمسفر تعلیق چندانی ندارد و دلیل آن را هم می‌توان این دانست که ذات و هویت نیروی ماورالطبیعه موجود در این فیلم مشخص نیست.

 

جینت کتسولیس – The New York Times ( امتیاز ۳ از ۱۰ )
حذف‌شدن‌های بخش‌هایی از روایت و همچنین کلیشه‌های بصری موجود در این اثر باعث شده اند تا فیلم « مری » تجربه‌ای بسیار ناراضی‌کننده باشد.

 

فرانک شک – The Hollywood Reporter ( امتیاز ۳ از ۱۰ )
واقعا هم باید موجود ماورالطبیعه‌ای در کار می‌بود تا بتوان چنین بازیگران بااستعدادی را راضی کرد در چنین فیلم کلیشه‌ای و سطح پایینی به ایفای نقش بپردازند.

 

رندی کوردوا – Arizona Republic ( امتیاز ۳ از ۱۰ )
کارگردان فیلم علاقه‌ی زیادی به شوکه‌کردن لحظه‌ای بینندگان دارد که این قضیه در نهایت بسیار خسته‌کننده می‌شود.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه ReelViews

نمره 5 از 10

به هنگام تماشای « مری » ( Mary ) باید به خوبی به یاد داشته باشیم که بازیگران هم مثل ما باید هزینه‌هایی را در زندگی شخصی خود پرداخت کنند، قبض برق بدهند و یا مواردی از این قبیل. به همین دلیل است که بازیگر برنده‌ی اسکاری مثل « گری اولدمن » و بازیگر زن محترمی مثل « امیلی مورتیمر » را می‌توان در اثری سطح پایین مثل « مری » دید. « مری » یک فیلم در سبک خانه‌های روح‌زده است که اتفاقات آن بر روی یک قاشث بادی روی می‌دهند. این پیش‌زمینه‌ی داستانی آنقدر ها هم بد نیست اما نویسنده‌ی این فیلم یعنی « آنتونی جاسوینسکی » با فیلم‌نامه‌ای بسیار قابل پیش‌بینی و همراهی کارگردان یعنی آقای « مایکل گوی » که کاملا فراموش کرده است تنها راه جواب دادن و کارا بودن همچین آثاری این است که اتمسفری بسیار قوی برای آن بسازند، توانسته اند تا اثری بسیار ضعیف را خلق بکنند. وقتی که حرف از فیلم‌های دریایی باشد، « طوفان کامل » ( The Perfect Storm ) ساخته‌ی « ولفگانگ پیترسن » اثر بسیار ترسناک‌تری به نسبت مری است.

« گری اولدمن » به نشان می‌دهد که چقدر بازیگر خوبی است آن هم با این نکته که حوصله‌ش سر ساخت این فیلم سر نرفته است و این مسئله در فیلم هم مشخص نیست. او شخصیت خود یعنی « دیوید » را خیلی جدی گرفته است. « مورتیمر » از سوی دیگر اما مشخصا در حالت « چک را بگیر و فرار کن » قرار داشته است اگرچه اگر بخواهیم عادلانه صحبت کنیم باید گفت که شخصیت او در این فیلم به خوبی پرداخت شده است. تنها چیزی که بیشتر از تصمیمات او زیر سوال است در واقع محرک‌های او برای انجام اقداماتش است. باقی بازیگران درست به اندازه‌ی شخصیت‌هایی که بازی کرده اند به یاد ماندنی نیستند.

رویکرد فیلم « مری » که از ترتیب زمانی استفاده نمی‌کند ( و داستان اصلی را از طریق فلش‌بک به ما نشان می‌دهد ) باعث کاهش تنش و تعلیق در اثر شده است و در همان شروع کار به ما می‌گوید که « دیوید » مرده است. در شروع فیلم زنی ( شخصیت مورتیمر ) را می‌بینیم که زخمی و کبوده شده است. او را برای بازجویی به اداره‌ی پلیس می‌آورند. فیلم این‌گونه به ما می‌گوید که حال بچه‌های او خوب است اما زن در قضیه‌ی نابودی و غرق شدن یک قایق بادی متهم است. او این اتهام را رد نمی‌کند و به بازجو ( با بازی جنیفر اپوزیتو ) داستان پشت اقدامات خود را می‌گوید. قصه‌ی او از جایی شروع می‌شود که « دیوید » یک قایق دست دوم به نام « مری » را خریداری می‌کند و جایی هم تمام می‌شود که سفر دریایی فاجعه‌بار او با حضور روحی که در این قایق ساکن است و باعث دیوانگی و مرگ است همراه می‌شود. هیچ دلیل مشخصی برای عدم ادامه دادن این سفر به ما داده نمی‌شود.

گاها در حین تماشای این اثر می‌توان دید که فیلم در صورتی که فیلمنامه‌ی قوی‌تری می‌داشت و کارگردان خلاق‌تری بالای سر آن حضور می‌داشت چه کیفیت بالاتری می‌توانست پیدا بکند. فیلم در اکثر لحظات خود فوبیا و ترس گیر افتادن در یک فضای بسته را با یک قاتل فراطبیعی به ما تزریق می‌کند. البته فیلم نمی‌تواند آن حالت ایزوله‌شدن در میان این حجم از آب با کمترین شانس و امید برای نجات یافتن را درست نشان بدهد. یکی از بهترین فیلم‌های ترس-در-دریایی که می‌توانم به یاد بیاورم فیلم « سکوت مرگبار » ( Dead Calm ) محصول سال ۱۹۸۹ است اگرچه که هیولای آن فیلم انسانی تشکیل از گوشت و پوست و استخون با بازی « بیلی زین » بود. کارگردان آن اثر یعنی « فیلیپ نویس » به نحو احسن از محیط و فضای اثر استفاده کرده بود تا تعلیق و تنش را در آن بالا ببرد. در این فیلم اما کارگردان از آن به عنوان یک عامل فرعی استفاده کرده است.

پیچش داستانی انتهای اثر هم قابل انتظار است و هم شدیدا غیرخلاقانه. هیچ‌گونه منطقی پشت آن نیست اما اینگونه حرکات را معمولا فیلم‌های ترسناک دست دوم پیاده می‌کنند و به نظرم همین قضیه عدم استفاده از رویکرد خط داستانی مستقیم با ترتیب زمانی را توجیه می‌کند. حضور « اولدمن » فیلم را به بیشتر از چیزی که لیاقتش را دارد تبدیل می‌کند. فیلم بدون حضور او تلاش مضحک می‌بود؛ یک داستان ترسناک سطحی که چیزی براش تماشا نداشت. با حضور اما حداقل لذت دیدن بازی خوبش در فیلم می‌تواند آن را کمی قابل تحمل‌تر بکند. فیلم « مری » کمی معمولی‌تر از یک فیلم بد است اما هیچ چیز جذابی در آن وجود ندارد که بتواند توجه علاقمندان به فیلم‌های ترسناک را به خود جلب بکند.

مترجم :امید بصیری


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of