Lone Survivor (تنها بازمانده)

کارگردان: Peter Berg (پیتر برگ)
نویسنده: Peter Berg (پیتر برگ),
7.5
60
0.76

خلاصه داستان:

هدف عملیات بالهای سرخ، دستگیری یا از پا درآوردن یکی از رهبران رده بالای طالبان است. چهار مأمور ویژه به زمین منتقل می شوند تا او را هدف بگیرند. مشکلی که با آن روبرو می شوند این است که تجهیزات رادیویی و تلفن ماهواره ای شان، هیچ یک به خوبی کار نمی کنند و به


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

در کوه های افغانستان، یک مرد، مجروح و در حال خونریزی، با احتمال بسیار ضعیف زنده ماندن، مبارزه می کند. در این نقطه است که تمرکز فیلم «تنها بازمانده» اثر پیتر برگ از اینکه یک فیلم جنگی باشد تغییر می کند و توجه خود را به داستانی درباره ی زنده ماندن معطوف می کند. حالا که به گذشته نگاه می کنیم، اینکه تمام نیروهای عملیات نظامی بالهای سرخ، در کیسه های مخصوص حمل جنازه به وطن بازنگشتند، نوعی معجزه است. مسئله این نیست که عملیات ضعیف و ناشیانه برنامه ریزی شده بود، اما با وجودی که روی روش های ارتباطی نامطمئن و امتحان پس نداده ای بیش از حد حساب کرده بودند، رویداد عجیب و تأسف باری همه چیز را نقش بر آب کرد. نتیجه، مرگ 19 نفر از نظامیان آمریکا بود که موقع انجام کاری رخ داد که در ابتدا عمل چندان خطیری به نظر نمی آمد.

فرصت ساخت «تنها بازمانده» “جایزه” ای است که کارگردان آن پیتر برگ، در ازای کارگردانی فیلم «کشتی جنگی» برای استودیوی یونیورسال پیکچرز، نصیب خود کرده است. استودیو توافق کرده بود تنها در صورتی بودجه ی ساخت «تنها بازمانده» تأمین کند که برگ ابتدا کارگردانی «کشتی جنگی» را به پایان برساند؛ فیلمی که از دید استودیو امید می رفت بتواند جایگاه خود را به عنوان مدعی جدید مجموعه فیلم های دنباله دار و پرفروش در فصل تابستان پیدا کند. که البته همه ی ما خوب می دانیم شرایط به چه شکل پیش رفت و نتیجه چه بود.

«تنها بازمانده» با نگاهی به کتابی نوشته شده توسط مارکوس لوترل ( تنها بازمانده ی واقعی آن عملیات) و بر اساس وقایعی که در کوه های هندوکش در استان کونار در ماه ژوئن به صورت عملیات زمینی رخ داد، ساخته شده است. فیلم با معرفی چهار شخصیت اصلی به ما شروع می شود که همه ی آنها از اعضای نیروی ویژه ی Navy SEAL هستند و در نهایت کارشان به نزاع تن به تن با دشمن آنهم با نفراتی چندین برابر بیشتر از آنها می کشد. علاوه بر لوترل (مارک والبرگ)، با فرمانده ی عملیات مایکل مورفی (تیلور کیسچ)، دنی دایتز (امیل هرش) و مت اکسه اکسلسون (بن فاستر) نیز آشنا می شویم. دریابان اریک کریستنسن، فرمانده ی کل گروه ویژه ی شماره 10، احتمالاً به این دلیل که اریک بانا نقش او را بازی می کند، زمان زیادی روی پرده حضور دارد. بخش معرفی در «تنها بازمانده» همان خصوصیات همیشگی را دارد، تصاویری مجزا که طراحی شده اند تا ویژگی های انسانی افرادی را که در انتها در شرایط خطیری قرار می گیرند، به نمایش بگذرانند. تأثیرگذاری این صحنه ها محدود است. به جز لوترل، باقی شخصیت ها عادی و معمولی به نظر می رسند.

هدف عملیات بالهای سرخ، دستگیری یا از پا درآوردن یکی از رهبران رده بالای طالبان است. چهار مأمور ویژه به زمین منتقل می شوند تا او را هدف بگیرند. مشکلی که با آن روبرو می شوند این است که تجهیزات رادیویی و تلفن ماهواره ای شان، هیچ یک به خوبی کار نمی کنند و به این ترتیب وقتی بایستی تصمیم مهمی گرفته شود، تماس پیوسته قطع و وصل می شود. سپس، هنگامی که خود را استتار کرده اند، سه نفر چوپان وارد مسیری می شوند که به پناهگاه آنها منتهی می شود. در صحنه ای که به عنوان جالب توجه ترین سکانس فیلم به چشم می آید، نیروهای ویژه بایستی تصمیمی مربوط به مرگ و زندگی بگیرند: از قوانین جنگی پیروی کنند و اسیران غیرمسلح خود را آزاد کنند یا انسانهایی را که فکر می کنند احتمال دارد جاسوس های طالبان باشند، بکشند. طی اقدامی که باعث شده است لوترل تا این حد به کند و کاو در افکار و اعمال خود دست بزند و با توجه به رایج بودن پی بردن به اشتباهات پس از صورت گرفتن اقدام غیرقابل جبران در ارتش، مأمورهای ویژه چوپان ها را آزاد می کنند. کمتر از دو ساعت بعد، آنها مورد حمله ی ناگهانی قرار می گیرند و سه نفرشان جان سالم به در نمی برند. بدتر از این، یک هلیکوپتر که برای نجات آنها آمده بود مورد حمله ی تیربار ها قرار می گیرد و آمار جان باختگان را خیلی بیشتر می کند.

استفاده ی ترکیبی برگ از تجهیزات معمولی و ساده تر در کنار دوربین روی دست، کارایی خود را در ثبت تنش و غوغای صحنه های نبرد ثابت می کند. آمریکایی ها تنها به خاطر سلاح های حمله کننده ها مجروح نمی شوند، بلکه موقع عقب نشینی روی مسیر گل آلود و شیبداری که پر از خرده سنگ و آشغال و تکه های ویرانه های ساختمان هاست نیز زمین می خورند. برخورد فیلم با نبرد به سبکی غم انگیز و وحشت آور واقع گرایانه است. یک سکانس طولانی که با آتش گرفتن اولین نیروی ویژه آغاز شده و با به خواب رفتن لوترل در حالت استتار تمام می شود، نمایشگر فیلمسازی در اوج قدرت و اشتیاق خود است. «تنها بازمانده» در نشان دادن آنچه بر سر این افراد آمد، رویه ای آشکار و تصویری اتخاذ می کند و برای افرادی که معتقدند فیلم های جنگی بایستی از نمایش خشونت های واقعی پرهیز کنند، مناسب نیست. برخی جنبه های فیلم به « Lions for Lambs» اثر رابرت ردفورد (که ممکن است در بعضی قسمت های خود از عملیات بالهای سرخ الهام گرفته شده باشد) شباهت دارند، اما فیلم حاضر اثری متمرکز تر است که پیشروی داستان خود را با چابکی ادامه می دهد.

نقش آفرینی ها قوی هستند اما از آن نوعی نیستند که احتمال داشته باشد برای کسب جایزه در نظر گرفته شوند. مارک والبرگ علت پیوستگی فیلم است و در نقش مردی که با وجود تحمل مقدار زیادی آزار و شکنجه های جسمی، باز هم برای زنده ماندن تقلا می کند، باورپذیر ظاهر شده است. به هیچ کدام از بازیگران دیگر زمان کافی داده نشده تا شخصیتی ملموس و واقعی به وجود بیاورند. حضور اریک بانا به خصوص به هدر رفته است، گرچه گفته شده است که او بعد از خواندن فیلمنامه حاضر بوده تنها برای اینکه در این فیلم حضور داشته باشد، هر نقشی را بپذیرد.

با ایجاد یک بازسازی سینمایی از رویدادهایی که با جزئیات دقیق در کتاب آمده بودند در کنار چیزهایی که لوترل در چندین مصاحبه در سال 2007 مطرح کرده بود، میتوان گفت که «تنها بازمانده» حق مطلب را در مورد داستان لوترل ادا می کند. میتوان «تنها بازمانده» را یک شرح واقعه ی پوچ گرایانه (نیهیلیستی) از مأموریتی شکست خورده که در آن تقریباً همه ی شخصیت ها کشته شده اند در نظر گرفت و یا روایتی از شهامت و زنده ماندن درباره ی اینکه چطور یک انسان بر احتمالات غلبه کرد و به وطن بازگشت. بیشتر فیلم های جنگی سعی می کنند از نظر زمینه ی وقوع داستان و مقصود و هدف نهایی خود گسترده و جامع به نظر بیایند. «تنها بازمانده» بازی در زمین کوچکتری را انتخاب می کند و به نوبه ی خود موفق هم می شود.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: الهام بای

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها،وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع:سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


39
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
39 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
32 Comment authors
behnamkavehرضا محسنی نسبThe four peopleسعید... Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/lone-survivor/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/lone-survivor/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/lone-survivor/ […]

behnam
Member
Member
behnam

یه فیلم خوش ساخت آمریکایی
ای کاش ما هم بتونیم واسه شهیدامون همچین فیلمایی بسازیم که تو سراسر جهان بتونیم دیدگاه هارو نسبت به خودمون مثبت کنیم.

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/lone-survivor/ […]

kaveh
Guest
Member
kaveh

عالی بود عین واقیعیت.مگه افغانی ها اونم از نوع طالبانیش غیر از اون چیزی هستن که نمایش داده شد.
ما قرنها باید بگذره که همچین فیلمایی بتونیم بسازیم.

رضا محسنی نسب
Guest
Member
رضا محسنی نسب

ملت یه جوری انتقاد میکنن. که انگارتو سینمای ما سالی سه چهار تا از این فیلما ساخته میشه؟!

The four people
Guest
Member
The four people

nic

سعید...
Guest
Member
سعید...

فیلم یسیار عالی است،
من از ۱۰ ، ۱۰ میدم.
فقط فهمیدم که کتاب lone survivor در امریکا است،
و دنبال این کتاب میگردم.
اگه نسخه ایرانی این کتاب هست،
لطفا اطلاع بدید…
ممنون

جیم میم
Guest
Member
جیم میم

آقای reza110
نقدی که خوندید فقط به فارسی ترجمه شده بود و نقدکننده ایرانی یا افغانی نبوده که بخواد از جنگ انتقاد کنه. یه هالیوودیه دیگه بوده که بیشتر از دید فنی فیلم رو نقد کرده.
اتفاقاً فیلم رسالت خودش رو خوب انجام داده.
با حماسه سازی از یک افتضاح نظامی و قهرمان سازی از یک شکست خورده، بنظرم خوب تونسته روی مخاطب امریکاییش تأثیر بذاره و مخالفتهای داخلی دربرابر جنگ رو تبدیل کنه به افتخار به امریکایی بودن.
کاش فیلمسازهای ما هم یادبگیرند و مثل شیار۱۴۳ فیلمهای فرهنگ ساز بیشتری در سینمای دفاع مقدس ببینیم.

reza110
Guest
Member
reza110

نقد بالا چرت بود فقط به جوایز و مسایل غیر ضرور اشاره کرده… به تفکر نشسته در پشت فیلم کاری نداره سرباز آمریکایی به عنوان یک انسان متمدن شجاع – با احساس – نترس – نوع دوست – قهرمان -وطن پرست و یک انسان خارق العاده نمایش داده می شود و افغانها که کشورشان مورد تجاوز قرار گرفته به عنوان مشتی بربر و وحشی و دزد که حتی به حلقه سرباز هم رحم نمی کنند نمایش داده می شوند . این انسانهای نوع دوست با این تجهیزات و پایگاه بگرام و… در افغانستان چه می کنند؟ در ضمن احمد شاه… ادامه »

اسماعیل
Guest
Member
اسماعیل

فیلمایی رو که هالیوود می سازه واقعا جذابه عاشقشونم…

حجت مغنی
Member
Member
حجت مغنی

ebigoli:[quote]نقل قول hosein 88: این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی hosein 88: ebigoli:این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی hosein 88: ebigoli:این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی فیلم departed بهترین فیلم کمدی بود که تا بحال دیده بودم. همینطور والبرگ با طنزهاش لطف خاصی به فیلم بخشیه… ادامه »

شاه محمود
Guest
Member
شاه محمود

بخدا هر کی با افغانها در بیوته همینه 😥 😥

arashatefi
Guest
Member
arashatefi

بســـــیار عالی بود این فیلم ارزش چندبار دیدنش رو داره

jgsjdadsf
Guest
Member
jgsjdadsf

فیلم دو قسمته ، قسمت اول که مربوط به درگیری طالبان و نیروهای امریکاییست که با یک دلیل مسخره ازاد کردن اسرای طالبانی صورت میگیره که ( نمیدونم این امریکایی ها چرا بینندگان فیلم هاشون رو خر فرض می کنند !! ) تا خوابیدن تنها بازمانده که اثری شبیه به بسیاری از فیلم های اکشن هالیوودی و معمولی است البته با پرداختی خوب که طرفداران اکشن رو راضی می کنه ولی در قسمت دوم که حس و حال نجات به دست افغانی هاست واقعا عالیه و از منظر فیلمسازی فوق العادست . اگرچه من همه این فیلم رو در راستای… ادامه »

حاج کاظم
Guest
Member
حاج کاظم

اخراجی ها به سبک و سیاق هالیوودی…تاثیر سینمای پرقدرت دفاع مقدس ایران بر هالیوود را در این فیلم ببینید

شاندرمن
Guest
Member
شاندرمن

افغانیهایی که عربی پاکستانی حرف می زنند، کلاشینکفهایی که کارایی خودشون از دست داده اند، بی سیم های طالبانی آنتن می دهند آمریکاییها خیر…فرماندهانی که در زمان ماموریت و قطع تماس راحت در پایگاه می خوابند،هدف گیری ضعیف و تیرهایی که از فاصلۀ دو متری به سر سرباز آمریکایی نمی خورد هدف گیری آر پی جی از n متری به هلیکوپتر می خورد با شلیک اول، سربازانی که وجودشان نیاز به ربات را از بین می برد با بدنهایی ضد گلوله ضد ضربه قابلیت پرش تا عمق صد متری بدون کمترین آسیب، (اصابت حتی یک گلوله در کل بدن اسپاسم… ادامه »

Ahmad Reza ro
Guest
Member
Ahmad Reza ro

مارک والبرگ با اون لباس های افغانی خیلی باحال شده بود.

viva
Guest
Member
viva

AGH79:قشنگ بود ولی از این لحاظ خیلی مسخره بود که یارو ۲۰ تا تیر میخورد تو کمرش از ۵۰ متر ارتفاع میفتاد یه تیر هم میخرود تو مغزش باز زنده می موند

خب اصل این فیلم در مورد این عملیات و رشادت سر بازان امریکایی بود دیگه ، نمیتونستن با یه تیر بکشنشون میخواست قوی بودن و از جان گذشتگی سربازای امریکایی رو نشون بدن . نکته جالب فیلم برای من هم اون فرد افغانی ( محمد گلاب ) بودهم که باعث نجات یافتن جون سرباز امریکایی میشه

ehsansadri21
Guest
Member
ehsansadri21

این فیلم هم مثل محافظت از سرباز رایان عالی بود. و مارک والبگ من ۷ ۸ تا فیم ازش دیدم. واقعا لذت میبرم.

alireza ghazbanpour
Member
Member
alireza ghazbanpour

قشنگ بود ولی از این لحاظ خیلی مسخره بود که یارو ۲۰ تا تیر میخورد تو کمرش از ۵۰ متر ارتفاع میفتاد یه تیر هم میخرود تو مغزش باز زنده می موند

mas
Guest
Member
mas

فقط می تونم بگم عالی بود.

اردشیر
Guest
Member
اردشیر

من تو دو روز ۶ بار نگاش کردم
حرف نداره این فیلم

ارنولد
Guest
Member

فیلمش حرف نداره 😆

L.A. AHMADI
Guest
Member
L.A. AHMADI

تنها بازمانده فیلمی کامل است ودر کل میتواند تصویری در نوع خود جالب از واقعه ارائه دهد اما در مورد مارک والبرگ در مورد تفلون بودن وی نظر بسیار سخت گیرانه است اگر افرادی که به ظاهر سینما شناسی هستنند میگویند تفلون است انگار فیلم وسینما را حتی از دور هم ندیده اند
چون همه چیز را مسخره میدانند.

frank castle
Member
Member
frank castle

این فیلم شاهکاره چون صحنه های اکشنش همه واقعی بودن

peyman a
Member
Member
peyman a

ebigoli:[quote]نقل قول hosein 88: این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی hosein 88: ebigoli:این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی hosein 88: ebigoli:این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی فیلم departed بهترین فیلم کمدی بود که تا بحال دیده بودم. همینطور والبرگ با طنزهاش لطف خاصی به فیلم بخشیه… ادامه »

داریوش شبانکاره
Member
Member
داریوش شبانکاره

خشونت غیر قابل احتراز فیلم به خوبی نشان داده شده.البته باز هم این تکاوران آمریکایی هستند که مورد ظلم وستم قرار گرفته اند . بماند که ماهیت پلید و انحرافی طالبان و این فرقه های انحرافی مورد تایید نیست. ولی فیلم معرکه بود…….

Abe
Member
Member
Abe

sirmo: ebigoli:[quote]نقل قول hosein 88: این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی hosein 88: ebigoli:این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی hosein 88: ebigoli:این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی فیلم departed بهترین فیلم کمدی بود که تا بحال دیده بودم. همینطور والبرگ با طنزهاش لطف خاصی به فیلم… ادامه »

sirmo
Guest
Member
sirmo

ebigoli:[quote]نقل قول hosein 88: این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی hosein 88: ebigoli:این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی hosein 88: ebigoli:این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀 شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی فیلم departed بهترین فیلم کمدی بود که تا بحال دیده بودم. همینطور والبرگ با طنزهاش لطف خاصی به فیلم بخشیه… ادامه »

007
Guest
Member
007

من خودم دیدم معرکه بود

majid41181
Guest
Member
majid41181

کسی که این نقدو نوشته فیلمو نگاه نکرده
خیلی حال بهم زن بود نقدش

Abe
Member
Member
Abe

[quote]نقل قول hosein 88:
این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀

شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی

hosein 88:

ebigoli:این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀

شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی

hosein 88:

ebigoli:این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀

شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی

فیلم departed بهترین فیلم کمدی بود که تا بحال دیده بودم. همینطور والبرگ با طنزهاش لطف خاصی به فیلم بخشیه بود 😀

امیرهوشنگ انصاری
Member
Member
امیرهوشنگ انصاری

ایول خیلی وقت بود منظر یک فیلم اکشن خوب بودم.

bent ben
Member
Member
bent ben

من بهش ۷ از ۱۰ می دهم

فیلم خوبیه

hosein 88
Guest
Member
hosein 88

ebigoli:این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀

شما حتما departed روندیدی که این حرفو میزنی

Abe
Member
Member
Abe

این مارک والبزگ خیلی نچسبه عین تفلون میمونه. هر فیلمی بازی میکنه فیلمو کمدی میکنه. 😀

milad afshar
Member
Member
milad afshar

فیلم خوبی بود