Like Stars on Earth (ستاره های روی زمین)

کارگردانان : Aamir Khan, Amole Gupte

نویسنده : Amole Gupte

بازیگران: Darsheel Safary, Aamir Khan, Tanay Chheda

خلاصه داستان :

این فیلم در مورد پسر هشت ساله‌ای (بازی دارشیل سفری) است که در مدرسه همیشه خرابکاری به بار می‌آورد و نمراتش هم خوب نیست اما معلم او (بازی عامر خان) متوجه می‌شود که…

 

 

 

[nextpage title=”خلاصه فیلم ستاره های روی زمین در مورد دانش آموزان LD”]

 

ایشانت دانش آموز پایه سوم است. این دانش آموز به علت ضعف در دروس، دو سال است که در این پایه مشغول به تحصیل می باشد. مشکلات او در درسها همچنان از سال قبل همراه با اوست و به همین علت از طرف معلمان و خانواده و حتی همکلاسی هایش تحقیر و مورد تمسخر قرار می گیرد.جدا از مسایل درسی ایشانت در نقاشی و تعدادی از کارهای دستی دارای استعداد عجیبی است.

ایشانت در قسمت ۱ به معلمش گفت که کلمات در جلوی چشمانش می رقصند اما معلم فکر کرد که او قصد مسخره کردنش را داشته است. این مشکل یکی از مهمترین مشکلات او بود. لازم به توضیح است که ایشانت دارای برادری است که در درسهایش بسیار زرنگ و موفق است. این باعث شده است که همیشه او را الگوی ایشانت قرار دهند و همیشه او را با برادرش مقایسه می کنند. در لینک زیر مادر ایشانت در حال گفتن دیکته به او است که به مشکلات ایشانت بیشتر پی می برد.

پدر ومادر ایشانت به علت وضعیت بد درسی او به مدرسه فرا خوانده می شوند که….

همانطور که در قسمت ۳ مشاهده کردیم مدیر مدرسه ایشانت را کودکی دارای مشکلات ذهنی معرفی می کند و به پدر و مادر او توصیه می کند که او را به مدرسه کودکان استثنایی ببرند. پدر او تصمیم می گیرد که در همین میانه سال تحصیلی او را به یک مدرسه شبانه روزی ببرد اما ایشانت از این تصمیم بسیار ناراحت و نگران است. به همین دلیل گاهی از خود مقاومت نشان می دهد و بعضی از مواقع هم کابوس دور شدن از خانواده اش را می بیند. پدر بالاخره ایشانت را به مدرسه شبانه روزی می برد. در این مدرسه هم اوضاع تحصیلی ایشانت همانند گذشته است و به علت تحقیر مکرر معلمان ایشانت بیشتر سرخورده و از درس بیشتر و بیشتر دلسرد می شود. اما به طرز معجزه آسایی اوضاع تغییر می کند. معلم هنر این مدرسه به جای دیگری می رود و مدیر مدرسه تصمیم می گیرد معلم هنر موقتی را به این مدرسه بیاورد. این معلم که قبلا با کودکان استثنایی کار کرده و همچنین آموزشهای ویژه ای را دیده است با مشاهده وضعیت ایشانت تصمیم می گیرد که به سراغ خانواده او برود تا به مشکلات ایشانت بیشتر پی ببرد. با ورود معلم به خانه آنها ‌ نقاشی های بسیار زیبا از ایشانت را برروی دیوار اتاق ایشانت و همچنین بر روی کاغذ مشاهده می کند که حیرت این معلم را برمی انگیزد. او به مشکل ایشانت پی برده است و به خانواده آنها می گوید که……

درقسمت پنجم مشاهده کردیم که معلم با معرفی شخصیتهای بزرگ جهان که دارای مشکلات یادگیری همانند مشکلات یادگیری که ایشانت با آن درگیر بود پرداخت. او با این کار به ایشانت و هم کلاسی هایش نشان داد که می توان در دروس و حتی زندگی آینده با وجود مشکلات هم به پیشرفت رسید. بعد از این کار معلم ایشانت به پیش مدیر مدرسه می رود و با تشریح مشکل ایشانت از او می خواهد که اجازه دهد که در طول هفته چند جلسه به صورت انفرادی با او در آموزش دروس کار کند. مدیر مدرسه راضی شد و معلم ایشانت….

پس از انجام فعالیتهای متنوع و گوناگون آموزشی از طرف معلم و پیشرفت ایشانت در زمینه ی درسی پدر ایشانت به مدرسه می آید و با معلم پسرش صحبت می کند و می گوید آقای معلم خانمم در زمینه ی مشکل ایشانت از اینترنت مقالاتی را مطالعه کرده است. خواستم به شما بگویم که ما به فکر پسرمان هستیم. معلم در جواب پدر ایشانت می گوید…..

بعد از این ملاقات پدر ایشانت در حالی که از پله ها پایین می آید ایشانت را در حال خواندن اطلاعیه ای درحیاط مدرسه مشاهده می کند. این اطلاعیه راجع به مسابقه ی نقاشی بین معلمان و دانش آموزان این مدرسه ی شبانه روزی است. پدر وقتی پیشرفت ایشانت در خواندن را می بیند از فرط خوشحالی شروع به گریه می کند و از آنجا می رود.

بالاخره روز مسابقه فرا می رسد. ایشانت صبح زود از خواب بیدار می شود و…

همانطور که مشاهده کردید ایشانت همان دانش آموزی بود که نمی توانست بند کفش و یا دکمه های پیراهن خود را ببندد. اما حالا او با کمک معلم خود اینچنین مرتب و منظم شده است. مسابقه شروع می شود و دانش آموزان و معلمان مشغول کشیدن نقاشی های خود می شوند…..

تهیه کننده: حمید محمدی

منبع: بلاگ اختلالات یادگیری سقز

 

 

[nextpage title=”در دنیای ذهنی کودکان: نگاهی به فیلم «ستاره های روی زمین»”]

 

ستاره‌های روی زمین نخستین تجربه کارگردانی عامرخان است که آن قدر موفق از آب در آمد تا بهترین فیلم سال ۲۰۰۸ هند در جشنواره فیلم فیر و جشنواره ملی هند شناخته شود.

این فیلم قصه دو برادر است که یکی درس خوان و دیگری تنبل و بازیگوش است. برادر تنبل که ایشانت نام دارد، درس نمی خواند از مدرسه غیبت و با بچه ها دعوا می کند، امتحانات را از بیست، دو تا پنج نمره بیشتر نمی‌گیرد تا اینکه پدرش مجبور می شود، او را به مدرسه شبانه روزی بفرستد.

این فیلم محصول سال ۲۰۰۷ سینمای هند به کارگردانی عامر خان است که تهیه‌کننده اصلی و بازیگر نقش اول فیلم هست. فیلمنامه آن را آمول گوپتا نوشته‌است. آهنگسازان موسیقی متن فیلم شانکار مهدیوان، احسان نورانی و لوی مندونزا هستند. ساتیاجیت پانده مدیر فیلمبرداری، شروتی گوپته و دیپا بهاتیا تدوینگر، و پریانجالی لاهیری طراح لباس این درام هندی بوده‌اند.

دارشیل سفری نقش کودک فیلم و عامرخان نقش معلم او را بازی می‌کنند. تیسکا چوپرا، ویپین سارما، ساچت اینجاینر و تانای چدا هم دیگر نقش‌های مهم فیلم را بازی کرده‌اند. آبیشک باچان هم حضور کوتاهی در نقش خودش در فیلم دارد. در جایی از فیلم به این که آبیشک باچان ستاره سینمای هند در کودکی لکنت زبان داشته‌است اشاره می‌شود. جالب اینجاست که عامرخان برای نقل زندگی آبیشک در دوران کودکی از آمیتا باچان پدر او اجازه گرفته بود.

ستاره‌های روی زمین با استقبال خوبی از سوی منتقدان سینمایی روبرو شد و جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم‌فیر ۲۰۰۸ و بهترین فیلم خانوادگی جشنواره ملی فیلم هند را از آن خود کرد و به عنوان فیلم منتخب هندی برای شرکت در جشواره اسکار ۲۰۰۹ انتخاب شد.

هزینه تولید ستاره‌های روی زمین حدود ۲٬۱ میلیون دلار بود و فروش آن در گیشه سینماهای هند به حدود ۲۰ میلیون دلار رسید که حکایت از موفقیت تجاری بزرگی برای این فیلم داشت. این فیلم در چندین کشور دیگر هم اکران شد و در آمریکا بیش از ۱٬۲ میلیون دلار فروش داشت.

عامرخان کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر این فیلم از معروف‌ترین بازیگران سینمای هند است که در سال‌های اخیر به تهیه‌کنندگی هم روی آورده‌است. ستاره‌های روی زمین نخستین و تنها فیلمی است که او کارگردانی کرده‌است و برای آن جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فیر را هم دریافت کرد.

عامرخان در سال ۱۹۶۵ در بمبئی به دنیا آمد. در ۱۹۷۳ در کودکی بازیگری را تجربه کرد و کار حرفه‌ای خود را در دهه ۱۹۸۰ آغاز کرد. در سال‌های ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ برای نخستین بار جایزه بهترین بازیگر جشنواره ملی فیلم هند و جایزه ویژه هیئت داوران را دریافت کرده و در سال ۱۹۹۶ پس از هشت بار نامزدی برنده جایزه بهترین بازیگر در جشنواره فیلم فیر برای بازی در فیلم راجا هندوستانی شد. جایزه‌ای که عامرخان برای فیلم باج نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی هم دریافت کرد. باج همچنین اولین تجربه تهیه‌کنندگی او هم بود. وی در سال‌های اخیر در برنامه‌های یونیسف و دولت هند برای مبارزه با سوء تغذیه کودکان هم شرکت دارد.

 

 

[nextpage title=”عامر خان در فیلم «ستارگان روی زمین»”]

 

فیلمی درباره ارتباط یک پسربچه خوانش‌پریش و معلم او به نمایندگی از سینمای هند برای شرکت در بخش اسکار بهترین فیلم خارجی به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی شد.

خلاصه فیلم: ایشان " پسر بچه ۸ ساله ای که به خاطر تنبلی و کند ذهنی در درسهایش و شیطنت زیاد در مدرسه و همسایگی اهالی مدرسه و همسایگان را کلافه کرده است. پدر و مادرش از دست او بسیار ناراحت هستند , تا اینکه تصمیم می گیرند او را به مدرسه شبانه روزی به شهر دیگری بفرستند. ایشان از این موضوع بسیار ناراحت است اما نمی تواند مقاومت کند. بعد از مدتی در مدرسه شبانه روزی و شکایت اهالی مدرسه از او , معلم هنر جدیدی به نام " رام " به مدرسه آنها می آید و متوجه مشکل ایشان که در واقع عدم توانایی تشخیص حروف الفباست، می شود و…

رویترز اعلام کرد "ستارگان روی زمین" که دسامبر پارسال در سینماهای هند اکران شد، اولین تجربه کارگردانی عامر خان بازیگر معروف سینمای هند است. وی در این فیلم نقش معلمی را به عهده دارد که وقتی اطرافیان یک پسربچه خوانش‌پریش از پیشرفت او قطع امید می‌کنند، به کمکش می‌آید.

سونیل دارشان رئیس هیئت انتخاب هند درباره "ستارگان روی زمین" گفت: این فیلم تمام معیارهای لازم را برای نمایندگی سینمای هند در اسکار دارد. "ستارگان روی زمین" مورد تحسین همه قرار گرفت، نقش‌آفرینی‌های آن فوق‌العاده است، به لحاظ فنی برتر است و یک پیام انسانی قوی با ماهیت جهانی دارد.

"ستارگان روی زمین" امسال در پنج رشته نامزد دریافت جوایز فیلم‌فیر بود و در سه بخش بهترین فیلم، کارگردان و فیلمنامه (امول گوپته) برنده شد. دارشیل سفری بازیگر ۱۳ ساله این فیلم نیز پارسال جایزه بهترین بازیگر نوجوان دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم بمبئی را دریافت کرد.

عامر خان متولد ۱۹۶۵ در بمبئی بیش از ۳۰ سال سابقه حضور در سینمای هند را دارد و در حدود ۴۰ فیلم نقش آفرینی کرده است. از فیلم‌های معروف او می‌توان به "دل"، "غلام"، "من"، "لاگان: روزی روزگاری در هند" و "رنگ زرد بزن" اشاره کرد.

پارسال فدراسیون فیلم هند FFI تریلر "اکلاویا: گارد سلطنتی" با بازی آمیتاب باچان را به عنوان نماینده این کشور در بخش اسکار بهترین فیلم‌غیرانگلیسی‌زبان برگزید که انتخابی بسیار جنجالی بود و فدراسیون به اعمال نفوذ در روند انتخاب متهم شد.

FFI‌ گفت این بار تمام دستور‌عمل‌ها را رعایت کرده است. هند در اسکار چندان موفق نبوده است. آخرین باری که فیلمی از این کشور به جمع پنج نامزد نهایی راه پبدا کرد سال ۲۰۰۲ و با فیلم "لاگان" عامرخان بود.

ساتیا‌جیت رای، فیلمساز فقید سینمای هند سال ۱۹۹۲ اسکار افتخاری یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرد. بهانو آتاییا نیز سال ۱۹۸۲ برای فیلم "گاندی" ساخته ریچارد آتن بورو برنده اسکار بهترین طراحی لباس شد.

منبع: مهر

 

 

[nextpage title=”درباره ی «ستاره های روی زمین»”]

 

فیلم در باره ی یک بچه ی ۹ ساله به نام ایشانت بود که ۲ سال در کلاس سوم در جا زده بود. ایشانت نمی توانست بخواند و بنویسد و در همه ی درسها ضعیف بود برای همین معلمها، همکلاسیها و حتی پدر و مادر ایشانت فکر می کردند که این بچه عقب افتاده ست و باید در مدارس استثنایی درس بخواند.

– اما آقا معلم هنر به پدر و مادر ایشانت گفت مشکل بچه شان اختلال واژگان هست به این معنی که ایشانت نمی تواند حروف را از هم تشخیص بدهد مثلا فرق بین دو حرف b و d را نمی فهمد…در عوض ایشانت درزمینه ی نقاشی نابغه ست.

– معلم هنر در کلاس به بچه ها گفت: نوابغی مثل آلبرت انشتین – لئوناردو داوینچی – ادیسون – پیکاسو – والت دیسنی – آگاتا کریستی و… همگی دچار اختلال واژگانی بودند و در خواندن و نوشتن مشکل داشتند.

بعد از تمام شدن کلاس آقا معلم به ایشانت گفت که خودش هم در بچگی دچار چنین مشکلی بوده و پدرش همیشه بهش می گفته تو هیچ چی نمی شی و به هیچ جا نمی رسی !

– یک روز پدر ایشانت به مدرسه آمد و به معلم هنر گفت:"ما به فکر ایشانت هستیم، همسرم از وقتی فهمیده مشکل پسرمان چیست، مطالب زیادی در باره ی اختلال واژگان تو نت خونده". آقا معلم گفت خوشحالم که به فکر پسرتان هستید اما به فکر بودن یعنی اینکه بچه را بغل کنید و ببوسید، بهش بگویید دوستت دارم و اگر مشکلی پیش آمد بیا پیش خودم، بهش بگویید چی شد که افتادی… اشکال نداره من باهاتم !

– آقا معلم به پدر ایشانت گفت:"آیا همسرتون توی نت، در باره ی جزایر دورافتاده چیزی خونده ؟ در جزایر دورافتاده، وقتی افراد بومی می خوان قسمتی از جنگل رو تمیز کنند درختها رو قطع نمی کنند بلکه می رن اونجا و شروع می کنند به فحش دادن و بد و بیراه گفتن ! بعد از مدتی درختها خشک می شن و خود به خود می افتند و می میرند!"

– آقا معلم با استفاده از خاک، خمیر مجسمه سازی و رنگ به ایشانت خواندن و نوشتن یاد داد ( یعنی چیزهایی که بچه ها عاشقش هستند ) و با استفاده از پله، جمع و تفریق را یادش داد: ۴ تا پله برو بالا…حالا ۷ تای دیگه برو بالا…الان ۸ تا بیا پایین…جواب چند می شه؟

– و سرانجام آقا معلم در آمفی تئاتر مدرسه، یک مسابقه ی نقاشی بین دانش اموزان مدرسه با معلمها برگزار کرد، برنده ی مسابقه ایشانت بود، نقاشی ایشانت فوق العاده زیبا بود…آقا معلم تو این مسابقه دوم شد. مدیر مدرسه اعلام کرد که نقاشی ایشانت روی جلد دفاتر بچه ها چاپ می شود.

فیلم ستاره های روی زمین برای دریافت جایزه ی اسکار معرفی شده بوده و نمی دانم چرا این فیلم زیبا که سرشار از پیامهای تربیتی بود برنده ی جایزه ی اسکار نشد.

– آهنگهای فیلم یکی از یک زیباتر و لطیف تر و رویایی تر بودند. متن این آهنگها در باره ی کودکان بود یعنی ستاره های روی زمین و گلهای باغ زندگی.

منبع: راز نهان

 

 

[nextpage title=”کوتاه از فیلم «همه ی ستاره های روی زمین»”]

 

وقت پرواز است. نگاه کن ! ابر ها کنار رفتند و آن ستاره هویدا شد. بال بگشا! مقصد همانجاست که دلت آنجاست. بر گرفته از فیلم هندی " همه ی ستاره های روی زمین ". حرف فیلم این بود که بچه ها با هم فرق دارند و هر کدام در زمینه ی خاصی استعداد دارند. یاد نوشته ای از بوسکالیا افتادم با این مضمون که آدم ها با هم فرق دارند. حتی طبیعت هم از همسانی گریزان است اما نظام آموزشی ما همواره تلاش دارد که بچه ها و آدم ها را شبیه هم کند. هر فردی یک آدم منحصر به فرد است. من باید دنبال خود منحصر به فرد خود باشم نه اینکه خودم را شبیه کسی کنم که در آنصورت بهترین و اولین نخواهم بود؛ در بهترین حالت شاید بهترین دومین شوم.

منبع: ansuyebisu.blogfa

—-

" ستاره های روی زمین " داستان یک پسر هشت ساله و فضای ذهن خلاقش است و اینکه چطور اطرافیان درکش نمیکنند و چون ذهن رها و جستجوگرش به هیچ اصولی تن در نمیدهد مدام در مدرسه و خانه به خاطر بازیگوشی و تنبلی در درسها توبیخ و تنبیه میشود تا یک روز که معلم هنر و نقاشی جدید با لباس دلقک و فلوتش از راه میرسد و تماشاچی دنیایش میشود، " ایشان " به هیچ وجه به معلم اجازه ورود به دنیای درونش را نمیدهد. حتی خودش هم با درونش قهر کرده و دیگر نقاشی نمیکشد… معلم جستجو میکند و میتواند بفهمد که ایشان یک بچه فوق العاده باهوش است که نیاز به فهمیده شدن و درک شدن و کمک دارد و پا به پایش می آید تا دنیای درونش را با هم کشف کنند و با هم از پس یاد گرفتن الفبا و ریاضیات و درس های دیگر برمی آیند.اما رسالت روح کنجکاو ایشان یاد گرفتن چیزهای تکراری و چهارچوب دار نیست. او خالق است. خالق تصورهای ذهنیش روی صغحه سفید کاغذ به کمک رنگ.. و نهایتا این اوست که در مسابقه نقاشی مدرسه که بچه ها و معلمها همگی شرکت دارند و حتی خود معلم نقاشی، نفر اول میشود… و نفر دوم معلم نقاشی است که ایشان را وسط یک دنیا رنگ کشیده بود…

منبع: جایی برای آرامش

6
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Javad.mاميرحامديمحمد ثمینvdsh Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Javad.m
Guest
Member
Javad.m

با سلام.کسانی که از این فیلم انتقاد میکنن و میگن سینمای چرت خدمتشون عرض کنم که ۱۰۰درصد مطمعنم این فیلم بی نظیره.بالیوود بهترین فیلمارو میسازه که واقعا بی نظیرن.این فیلم بی نظیره امکان نداره سکی این فیلمو دیده و باشه و بگه که بده.توصیه میکنم این فیلمو ببینید.امیر خان از بهترین بازیگرهای دنیاست اما شاهرخ خان اول هست.

اميرحامدي
Guest
Member
اميرحامدي

فیلم فوق العاده زیبایی است. سینمای هند علیرغم تصور بسیاری از دوستان بسیار سینمای قدرتمندیست. اگرچه هدف اصلی این سینما همانند هالیوود و آنچه از ابتدا سینما بخاطرش بوجود آمد، پولسازیست ولی از هر نظر یعنی امکانات فیلم سازی، بازیگران و کارگردانان حرفه ای و بطور کل هم سخت افزاری هم نرم افزاری بسیار قدرتمندست و اگر کسی بخواهد فیلم ارزشی و…. در این سینما تولید کند همه چیز در اختیار دارد. همانند فیلم حاضر که با بودجه ی کمی هم ساخته شده. سینمای هند پیشینه ی درخشانی دارد ولطفا تنها آن را در قالب معروف به فیلم هندی جستجو… ادامه »

محمد
Member
Member
محمد

یه فیلم چرت از سینمایی چرت.

ثمین
Guest
Member
ثمین

با سلام میخواستم بدونم فلسفه این فیلم برگرفته از مگتب روسو می باشد؟

vdsh
Guest
Member
vdsh

با سلام میخواستم بدونم فلسفه فیلم گرفته شده از مکتب روسو است؟

آنا
Guest
Member

خیلیییییییییییییییی عالی بود. 🙄

با تشکر از شما بابت این که در مورد ستاره های روی زمین نوشتید. ۸)
بای -بای 😀