Life of Pi (زندگی پای) / فیلم آنگ لی و یکی از مدعیان اسکار


خلاصه داستان:

خانواده ای به خاطر شرایط نامناسب مالی مجبور به فروش باغ وحش خود می شوند. در پی این معامله، این خانواده به همراه حیوانات باغ وحش خود، سوار یک کشتی به مقصد کانادا می شوند٬ اما در راه٬ کشتی غرق شده و از این خانواده تنها پسری زنده می ماند که روی قایقی به همرا


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Richard Curtis (ریچارد کورتیس)

نمره 10 از 10

یک پسر هندی و یک ببر بنگالی: فیلم، داستانی شبیه به داستانی که یک قرن قبل برای کودکان نوشته شد، دارد. داستانی از رودیارد کیپلینگ در مورد موگلی و شر خان در کتاب جنگل و همچنین داستانی دیگر از هلن بانرمن با نام داستان سامبوی سیاه کوچولو که متاسفانه نژاد پرستانه بود. این داستان هم شبیه همان هاست. با این تفاوت که در این یکی باید پسر را پای بنامید و ببر بنگال را ریچارد پارکر. و آن ها را در یک قایق نجات در آب های آزاد اقیانوس آرام به دام بیندازید. پسر را در موقعیت مبارزه با یک حیوان وحشی قرار دهید که بر سر تلاش برای بقا و به دست آوردن قلمرویی برای خود مبارزه می کند. با این خلاصه ای که گفتم احتمالا ماهیت داستان زندگی پای، نوشته یان مارتل را که در سال 2002 برنده جایزه بهترین نویسنده مرد شد، فهمیده اید. شکی نیست که این فیلم، افسانه ای عالی است که پر شده است از ناامیدی ها و قهرمان بازی ها. اما کارگردانی که فیلمی می سازد در مورد یک انسان و حیوانی وحشی، گرفتار چه چیزی شده است؟ حماقت یا نبوغ؟

 

آنگ لی، کارگردان تایوانی الاصل در زندگی پای که دو ماه قبل در فستیوال فیلم نیویورک در میان تشویق تماشاگران به نمایش در آمد، داستانی عجیب و جدید را ساخته و شاهکاری دیدنی را در ورای ظهور احساسات به نمایش گذاشته است. از اولین تصویری که نشان داده می شود که در آن یک خرس کوچک در حال بغل کردن درختی است و یک مرغ مگس خوار هم بالای آن در پرواز است و به نظر می رسد که داخل سینما به پرواز درآمده، فیلم می فهماند که در پی مبهوت کردن مخاطب با استفاده از تکنیک هایی در سینمای سه بعدی است که قبلاً دیده نشده اند. زندگی پای نوآوری هایی را در سیستم سه بعدی که با آواتار جیمز کامرون آمد، به وجود آورده است و با پیشرفت دادن تکنولوژی دادن حرکات انسانی به انیمیشن که در خیزش سیاره میمون ها دیده بودیم، دنیایی شگفت انگیز و تماشایی را به وجود آورده است. تماشاگران، گروهی از ماهی های پرنده را می بینند که به قایق حمله می کنند یا ببر را می بینند که با کفتار بدذات درگیر می شود و چشم هایشان را می بندند و با خود فکر می کنند که امکان ندارد این اتفاق ها واقعی باشد و بعد چشم هایشان را باز می کنند و در نهایت ناباوری درمیابند که این اتفاقات واقعاً در حال رخ دادن است.

کارگردانی مثل رابرت زمه کیس باید به این داستان نوجوانانه در مورد پای (با بازی سوراج شارما) علاقه مند شده باشد. پای تنها انسانی است که بعد از غرق شدن کشتی و از بین رفتن تمام خانواده اش، جان سالم به در می برد و در اقیانوس پهناور به همراه یک موجود وحشی که می تواند در یک چشم بر هم زدن او را بکشد، سرگردان شده است. زمه کیس از تکنیک دادن حرکات انسانی به انیمیشن در فیلم های کودکانه خود استفاده کرده است. مثل قطار سریع السیر قطبی و در درام مربوط به عصر تاریکی یعنی بیوولف و در فیلم آخر خود رانده شده، تام هنکس را در یک جزیره صحرایی متروک رها کرده بود.

اما لی با شیوه ای آرام تر است و به لجاجت و سرسختی یک تازه کار رفتار می کند. وقتی به او بگویی که ساختن فلان پروژه غیر ممکن است بیشتر او را به آن علاقه مند می کنی. او به دانشگاه ایلینویز آمد و اولین فیلمش را در شهر نیویورک ساخت و با ساختن فیلم «حس و حساسیت» نوشته جین آستن، خودش را در یک فرهنگ بیگانه دیگر رها کرد. او حماسه هنرهای رزمی یعنی فیلم ببر غران، اژدهای پنهان را بازسازی کرد و با ساختن رومانسی در مورد یک گاوچران همجنس باز با نام کوهستان بروکبک یک اسکار به دست آورد.

حالا او فیلمی را ساخته است در مورد نوجوانی که همزمان هم نوح پیغمبر، هم رابینسون کروزوئه و هم زیگفرید است و با تمام مسائل زندگی در دریا مواجه می شود و به همه این ها یک اورانگوتان، یک کفتار و یک میلیون میمون را هم اضافه کنید به علاوه این که دشمن قسم خورده و تنها همراهش هم یک ببر بالغ است و همه این ها باعث به وجود آمدن موقعیتی می شود که از لحاظ داشتن سختی و مشکلات منحصر به فرد است. یک دهه قبل ساخته شدن فیلمی مثل زندگی پای غیر قابل تصور بود. مگر این که لی می توانست یک ببر به شدت آرام را به خدمت بگیرد و یک تعداد بی نهایت از بازیگرانی که شبیه پای باشند را در اختیار داشته باشد تا هر بار ببر به هر کدام پنجه زد یا بلعیدشان، یک نفر دیگر را جایگزین کنند! اما حالا به لطف پیشرفت های تکنولوژی و آمدن نسل جدید هنرمندان و تدوینگران و وصله زن ها، ساختن این فیلم امکان پذیر شده است.

زندگی پای با فیلمنامه ای نوشته دیوید مگی، همه اش هیجانی و توفانی نیست. المان های مختص آنگ لی را دارد. کشمکش هایی که در یک خانواده با محبت وجود دارد که در فیلم «حس و حساسیت» آن ها را نشان داده بود، در این جا هم در ارتباطات پای جوان (که از سن ۱۲ سالگی توسط آیوش تاندون بازی می شود) با پدرش (عادل حسین) که در شهر هندی پوندیشری، صاحب یک باغ وحش است و مادرش (نماد تابوهای هندی) نشان داده می شود. داستان های عشقی گزنده که قبلاً در فیلم های دیگر لی مثل طوفان یخ، کوهستان بروکبک و شهوت؛احتیاط نشان داده شده بود، در اینجا آرام تر و با تامل بیشتر در دوستی بین پای جوان و یک دختر (با بازی شراوانتی ساینات) که در کلاس رقص با هم آشنا می شوند، خود را بروز داده است.

وقتی پدر پای مجبور به فروش باغ وحش پوندیشری می شود، خانواده و حیواناتش را سوار یک کشتی باری به مقصد کانادا می کند. طوفان کشتی را غرق می کند و والدین پای را می کشد و حیوانات هم ناپدید می شوند (یک سکانس فوق العاده دیگر) و باعث می شود پای سفری در اقیانوس آرام را آغاز کند که هفت ماه به طول می انجامد. سفری که یادآور کوچ خود آنگ لی است که او را از تایوان به آمریکا آورد بعد هم به انگلستان و بلخره او را به سرزمین مادری اش بازگرداند. جایی که در آن یک مخزن عظیم آب ساخت تا صحنه های مربوط به دریا را فیلمبرداری کند. این ماجراجویی پای در کنار قدرت تصمیم گیری اش، روح او را هم به آزمایش می گذارد و او را به گذر از سه مذهب وادار می کند و در آخر او را به اوج روشنگری می رساند همه این ها را پای در بزرگسالی (با بازی عرفان خان) برای یک نویسنده کانادایی تعریف می کند. صحنه های مربوط به دوران امروز با وجود این که خان، داستان را با اندوه و وقار تعریف می کند، اما تنها نقطه نازیبای فیلم است.

لی برای آمادگی برای ساختن چالش های ترسناک این فیلم که هیچ ستاره ای در آن بازی نمی کند و بودجه اش بالغ بر ۷۰ میلیون دلار بوده است، یک پیش نمایش ۷۰ دقیقه ای از قسمت میانی فیلم را که در قایق نجات می گذرد را ساخت (برای دیدن این ۷۰ دقیقه اضافه در نسخه دی وی دی زندگی پای بی صبرانه انتظار می کشم) بعد یک تیم مسحور کننده دیجیتالی را آورد تا ببر را به صورت زنده در قایق بگذارند. وقتی در یک نشست مطبوعاتی از شارما در مورد ماه ها زندگی با یک ببر پرسیدند، در جواب گفت: «زندگی روی قایق واقعا غریبانه و تنها بود. هیچ ببری در کار نبود.» با این وجود، هنوز هم این موجود وحشی یعنی ببر، خیلی زنده، قابل لمس و باشکوه به نظر می رسد. به همان اندازه که نقاشی هنری روسو با عنوان ببری در طوفان استوایی زنده بود که البته عنوان این نقاشی برای این فیلم هم نامی مناسب است.

تفاوت نقاشی با زندگی پای در این است که در این یکی فک بیننده باز می ماند! لی اقیانوس آرام را طوری نشان می دهد که مثل یک آینه مواج است که آسمان با چنان وضوحی در آن انعکاس می یابد که به نظر می رسد پای در یک لحظه هم زیر آب است هم بالای ابرها. در مواقعی از فیلم، لی توهمات پسر را که ناشی از سوءتغذیه است نشان می دهد. مثلاً در قسمتی که زیر آب است، چهره دوست دخترش را در یک ماهی می بیند. فیلمبرداری کلودیا میراندا (فیلمبردار مورد عجیب بنجامین باتن) و شفافیت لنز دوربینش به اندازه شفافیت رویایی طب دار و بی واسطه است. به جای جاذبه تصویری دو معشوق از دو گونه مختلف که در آواتار نشان داده شد، در این فیلم، رویا یا کابوس در منطقه ای دوردست که آن را زمین می نامیم اتفاق می افتد. ما در این فیلم اتفاقات الهی و ترسناکی را می بینیم که با سیر گذار روح مشکل دار پای آشکار نمی شوند و در مواقعی از دریچه چشمان ببر به آن ها می نگریم.

مقایسه زندگی پای با آواتار به این معنا نیست که فیلم لی می تواند در فروش با فیلم جیمز کامرون رقابت کند. اما پای یک جهش بزرگ به سمت جلو و بالا است که می تواند پیشرفتی در مدیوم سینما باشد. واقع گرایی به ندرت در این فیلم همراه با سحر و جادو بود و هرگز در هیچ فیلمی این چنین واقعی نبوده است.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: شبنم سیدمجیدی

 

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی”ممنوع است و شامل پیگیرد قضایی می شود.

 


95
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
95 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
63 Comment authors
ادیسیوسm2حجتواحیدیکتاناچیتی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
حسین عسگریان
Guest
Member
حسین عسگریان

من ۱۲ بار فیلمو دیدم .. یادمه بار اول توی شرایط خوبی از لحاظ روی نبودم ولی باید بگم بعد از دیدن این فیلم پشتک میزدم… من از این فیلم کلی اعتقاد به دست اوردم .. ودر اخرمیدونم که فکر من در مقابل این فیلم مانند قطره در مقابل دریاست) بهترین فیلم زندگی من هست بهنام: آرش۱۳۵۱: Pooryaa:آخر فیلم pi به اون نویسنده میگه که من برات ۲ تا داستان متفاوت گفتم . تو کدومو ترجیح میدی ؟ و نویسنده جواب میده اونی که توش ببر داشت . چون داستان بهتری بود . pi میگه در مورد خدا هم همین… ادامه »

حسین عسگریان
Guest
Member
حسین عسگریان

من ۱۲ بار فیلمو دیدم .. یادمه بار اول توی شرایط خوبی از لحاظ روی نبودم ولی باید بگم بعد از دیدن این فیلم پشتک میزدم… من از این فیلم کلی اعتقاد به دست اوردم .. ودر اخرمیدونم که فکر من در مقابل این فیلم مانند قطره در مقابل دریاست)
بهترین فیلم زندگی من هست

احمدرضا .الف.ر.
Guest
Member
احمدرضا .الف.ر.

حسین:پسرکی که در دوران کودکی ۳ آیین بزرگ زمان خودش رو تجربه میکنه و جالب اینه که هر ۳ دین رو همزمان با هم داره. به دریا میفته و اونجا تقریبا به کفر کشیده میشه و……… این فیلم رو میشه یک فیلم چندلایه و جذاب دونست. لایه اول یک داستان جذاب و شیرین که بیننده رو پای فیلم میشونه. لایه دوم پسرک زمانی از این لایه پرده بر میداره که داستان واقعی رو برای ۲ تا مامور ژاپنی در بیمارستان تعریف میکنه. لایه سوم:بحث مذهبی فیلم هست.(این بخشش به نظرم بهترینشه) پسرک بنا به فرهنگ خانوادگی و اکثریت جامعه با… ادامه »

sepide
Guest
Member
sepide

تو این فیلم پای برای شناخت خدا اول باکریشنا آشنا میشه بعد با چندروپیه به طرف کلیسامیره و بامسیحسیت آشنامیشه و بعد باصدای اذان به طرف اسلام میره .اما یه بی اعتمادی کلی بهش دست میده که دیگه تحقیق رو رهامیکنه و این بی اعتمادی از آزمایش پدرش شروع میشه که کلا رو زندگیش تاثیرمیزاره. چندسال بعد در طوفانی گرفتارمیشه و در این طوفان پدر ومادروبرادرشو از دست میده و باچند حیوان که نماد روح افرادن مدتی رو سپری میکنه وسعی میکنه اعتماد ازدست رفته رو برگردونه تا اینکه به جزیره ای میرسه که شکل انسان هستش . و این… ادامه »

ldkh
Guest
Member
ldkh

سلام

س سینما
Guest
Member
س سینما

حسین:پسرکی که در دوران کودکی ۳ آیین بزرگ زمان خودش رو تجربه میکنه و جالب اینه که هر ۳ دین رو همزمان با هم داره. به دریا میفته و اونجا تقریبا به کفر کشیده میشه و……… این فیلم رو میشه یک فیلم چندلایه و جذاب دونست. لایه اول یک داستان جذاب و شیرین که بیننده رو پای فیلم میشونه. لایه دوم پسرک زمانی از این لایه پرده بر میداره که داستان واقعی رو برای ۲ تا مامور ژاپنی در بیمارستان تعریف میکنه. لایه سوم:بحث مذهبی فیلم هست.(این بخشش به نظرم بهترینشه) پسرک بنا به فرهنگ خانوادگی و اکثریت جامعه با… ادامه »

افشین
Guest
Member
افشین

/حامد/: محمد علی:این فیلمو وقتی دیدم تا چند روز فقط تو فکر بودم ولی به نتیجه ای نرسیدم،نگا کنینpi در آخر دو داستان تعریف میکنه،در هر دو داستان هم معادل سازی میشه،سوالی که پیش میاد اینه که این داستانی که توش ببر بود اصلیه یا اونی که مادرشم توش بود،اگه جواب اونیه که مادرشم توش بود پس در فیلم piیه جورایی روانیه،چون خیلی از اتفاقا معادل سازی نمی شه.یه چیزه دیگه هم فکرمو مشغول کرده بود.لحظه ای که اون جزیره رو از دور نشون میده شبیه یک آدمه که دراز کشیده،اگه شما هم دیدین لطفا تفسیرشو بگین.ممنون دوستان سلام دوست… ادامه »

حسين
Guest
Member
حسين

پسرکی که در دوران کودکی ۳ آیین بزرگ زمان خودش رو تجربه میکنه و جالب اینه که هر ۳ دین رو همزمان با هم داره. به دریا میفته و اونجا تقریبا به کفر کشیده میشه و……… این فیلم رو میشه یک فیلم چندلایه و جذاب دونست. لایه اول یک داستان جذاب و شیرین که بیننده رو پای فیلم میشونه. لایه دوم پسرک زمانی از این لایه پرده بر میداره که داستان واقعی رو برای ۲ تا مامور ژاپنی در بیمارستان تعریف میکنه. لایه سوم:بحث مذهبی فیلم هست.(این بخشش به نظرم بهترینشه) پسرک بنا به فرهنگ خانوادگی و اکثریت جامعه با… ادامه »

مهسا
Guest
Member
مهسا

من این فیلمو ۲ بار دیدم.جدا عالیه.خیلی پی و ریچارد پارکر رو دوست دارم.

حامد
Member
Member
حامد

محمد علی:این فیلمو وقتی دیدم تا چند روز فقط تو فکر بودم ولی به نتیجه ای نرسیدم،نگا کنینpi در آخر دو داستان تعریف میکنه،در هر دو داستان هم معادل سازی میشه،سوالی که پیش میاد اینه که این داستانی که توش ببر بود اصلیه یا اونی که مادرشم توش بود،اگه جواب اونیه که مادرشم توش بود پس در فیلم piیه جورایی روانیه،چون خیلی از اتفاقا معادل سازی نمی شه.یه چیزه دیگه هم فکرمو مشغول کرده بود.لحظه ای که اون جزیره رو از دور نشون میده شبیه یک آدمه که دراز کشیده،اگه شما هم دیدین لطفا تفسیرشو بگین.ممنون دوستان سلام دوست عزیز.… ادامه »

محمد علی
Guest
Member
محمد علی

این فیلمو وقتی دیدم تا چند روز فقط تو فکر بودم ولی به نتیجه ای نرسیدم،نگا کنینpi در آخر دو داستان تعریف میکنه،در هر دو داستان هم معادل سازی میشه،سوالی که پیش میاد اینه که این داستانی که توش ببر بود اصلیه یا اونی که مادرشم توش بود،اگه جواب اونیه که مادرشم توش بود پس در فیلم piیه جورایی روانیه،چون خیلی از اتفاقا معادل سازی نمی شه.یه چیزه دیگه هم فکرمو مشغول کرده بود.لحظه ای که اون جزیره رو از دور نشون میده شبیه یک آدمه که دراز کشیده،اگه شما هم دیدین لطفا تفسیرشو بگین.ممنون دوستان

m.karimi
Guest
Member
m.karimi

عزیزانی که به شناور بودن موز گیر دادین. بابا فیلم پر از معجزه است ! دیگه روی آب موندن ۴تا موز که واسه خدا کاری نداره و دقیقا داره غیر فیزیکی بودن قضیه و معجزه رو نشون میده. توی تک تک سکانس ها .

Realism
Guest
Member
Realism

من نمى دونم آخه کدوم احمقى مى آید دروغى را میگوید که همه راستش را مى دانند آخه کجاى فیلم حرف از شیطان پرستى شد میایید میگید پاى اعتقاد به شیطان پرستى داشت اه اه اه بعد یک سرى ادم نفهم میان میگن داشت خدا را مسخره میکرد این فیلم تا حالا به هیچ خدایی توهین نکرده و همش ضر مفت یک مشت گوساله است و بس 😡

بنده خدا
Guest
Member
بنده خدا

دوستان ساده نباشید حتما به این صفحه سر بزنین و کامل بخونیدش از دکتر زرشناس بررسی کامل:

http://mouood.org/home/item/13105-زندگی-پای؛-ترویج-ایمان-گرایی-در-هالیوود.html

بنذه خدا
Guest
Member
بنذه خدا

مقداد:نکته بد این فیلم اینه که در نهایت پی خودش رو استاد مذهب کابالا(فرقه فراماسونری و شیطانی) معرّفی می کنه. با وجودی که پی به این مذهب اعتقاد داره اعتقاد به خدا بی معنیه!
ضمن اینکه کارگردان اعتقاد به کابالا رو بدون هیچ توضیحی(برای تحریک بیشتر مخاطب برای فهمیدن اون) و در اخر فیلم(بیشتر در ذهن مخاطب بمونه) قرار میده.

;کدوم دیالوگ؟ زیرنویس دیدین؟

بنذه خدا
Guest
Member
بنذه خدا

اما به نظرم پسرک به هیچ کدوم از دیناش ایمان راسخ نداشت…! 🙂 برای سرگرمی و همونطور که خودش میگفت برای معنا دادن به زندگیش بود نه پایبندی ماندگار.و در کل باید قبل ساخت یه دستی به کتاب حداقل میکشید.طرفدارا! مخلصیما ولی فیلمه دیگه میتونه مشکل داشته باشه.

بنذه خدا
Guest
Member
بنذه خدا

این دیالوگ اورجینال نیست…اون از خدای دریا(یاهرچی!)تشکر میکنه.

بنذه خدا
Guest
Member
بنذه خدا

فیلم فوق العاده ست اما باعث نمیشه پیامش وحی منزل باشه چون بنظرم منابع موثق و حرفه ای برای اظهارنظر نداشتن.مگر اینکه لی در این قالب سعی به فروش و جلب نظر-خدای نکرده داشته باشه. امروز برای چندین بار ۳ بعدیشو بلوری دیدم با دوبله عالی.ولی قضاوت با شما و خداتون…

TX
Guest
Member
TX

این دیالوگ فیلم که پی به ماهی میگه محشره
"ازت ممنونم که به این شکل درومدی تا زندگی منو نجات بدی"

مجید فندروسی
Guest
Member

با سلام خدمت دوستان
منم فیلم رو خیلی پسندیدم. مطمئنا زحمت زیادی روش کشیده شده بود.
از لحاظ مذهبی یه پیام مهم داشت اونم این که جهت و هدف تمام ادیان یک چیزه، اونم خداست. که این رو با ظرافت خاصی بیان می کرد.
از لحاظ عاطفی من رابطه ی بین پای و پارکر رو به رابطه ای که تام هنکس تو فیلم دور افتاده با توپ والیبال برقرار بود شبیه دونستم که در جفتشون، جدایی دلگیر بود. که این هم اثر همنشینیه. باقی نکات رو دوستان گفتند. البته باید دومین بار هم ببینم، با یه بار نمیشه کامل درکش کرد.

مقداد
Guest
Member

نکته بد این فیلم اینه که در نهایت پی خودش رو استاد مذهب کابالا(فرقه فراماسونری و شیطانی) معرّفی می کنه. با وجودی که پی به این مذهب اعتقاد داره اعتقاد به خدا بی معنیه!
ضمن اینکه کارگردان اعتقاد به کابالا رو بدون هیچ توضیحی(برای تحریک بیشتر مخاطب برای فهمیدن اون) و در اخر فیلم(بیشتر در ذهن مخاطب بمونه) قرار میده.

واقع گرا
Guest
Member
واقع گرا

من این فیلم را بهترین فیلم دنیا می دانم به شخصه دوستان تو رو به خدایی که می شناسید خواهش میکنم الکی ایراد نگیرید بعضی ها با توجه به ان دو داستان فکر می کنند که مثلا نویسنده منظور بدی داشته پس بذارید رفع ابهام کنیم ۱)این فیلم نویسنده ندارد زیرا بر اساس یک کتاب این فیلم ساخته شده ۲)در تمام طول فیلم موضوع بر میگردد به اثبات وجود خدا پس سازندگانش نمی ایند خود را ضایع کنند و خدا را بد جلوه دهند ۳) در فیلم پی به تک تک خدا ها احترام میگذارد پس می خواهند بگویند که… ادامه »

P78
Member
Member
P78

من بار اول که دیدمش (خسته هم بودم)، گفتم خیلی خسته کننده و … ولی همون شب با خانواده دیدمش، واقعا مجذوبش شدم. ۳۰ دقیقه اولی یک شاهکار بود. در دریا مقدار خیلی کمی از جذابیتش رو از دست می ده ولی جلوه های ویژه ی شاهکارش مانع خستگی میشه. نیمساعت پایانی هم شاهکاری بود واسه خودش. (جمله بعدیم اسپویلره) اون قسمتی که ریچارد پارکر بدون هیچ عکسالعملی می رو تو جنگا خلی منو بغض گرفت. دقیقا همون جوری که پسره دوست مخ*ترش رو ترک کرد

مریم ترابی
Member
Member

به نظر من مفهوم اصلی فیلم اینکه انسان برای ایمان اوردن به خدا و پیدا کردنش حتما لازم نیست به کلیسا و یا مسجد همون طور که در ابتدای فیلم میبینیم بره بلکه همین طبیعت و مخلوقات خدا هستند که جلوه ای از وجود خدا رو در برابر انسان قرار میدندو اثباتی برای وجود خدا هستند

پارکا
Guest
Member

ایمان:این فیلم انقدر خوش ساخت و درجه ۱ که من ۲-۳ دفعه دیدمش تا حالا و واقعاً محشره,اما با دوستانی که می گن این فیلم فقط یه شاهکاره اقتباسی و مدرنیته ی سینماست مخالفم, چون دیالوگای پایانی فیلم به قدری صزیح و بی پرده است که کاملا القای ایدئولوژی می کنه، پیشنهاد می کنم یه بار دیگه این دیالوگ هارو بخونید: "پای: من برات دو تا داستان درباره اتفاقاتی که در اقیانوس افتاد تعریف کردم. در هیچکدومشون دلیل غرق شدن کشتی نبود و هیچکس نمیتونه اثبات کنه که کدوم داستان واقعی بوده و کدوم نبوده. در هر دو داستان، کشتی… ادامه »

امیرمحمد
Guest
Member

واقعاحیف شد این فیلم اگه بخاطرداشته باشیدتواسکار۱۹۹۸همه توجه هاروتایتانیک بود درصورتی که محرمانه ی لس آنجلس بهتربودودرآینده ی نچندان دورمتوجه ی اشتباه خودشون میشندکه اسکار بهترین فیلم به آرگودادند

reza partovi
Guest
Member
reza partovi

salam dame hamatun garm,khaili lezat bordam,az in bebad awalin siti ke wase naghde film bekhunam in site.mamnun az hamatun,khaili yad gereftam

حسین راد
Member
Member
حسین راد

دانیال: Pooryaa:آخر فیلم pi به اون نویسنده میگه که من برات ۲ تا داستان متفاوت گفتم . تو کدومو ترجیح میدی ؟ و نویسنده جواب میده اونی که توش ببر داشت . چون داستان بهتری بود . pi میگه در مورد خدا هم همین طوره . خواهش میکنم یکی این موضوع رو برای من تشریح کنه . منظورش چیه ؟تا ***م آروم نمیشم . من در مورد توضیحاتی که دوستامون دادن یه جورایی موافقم ولی میخوام یه چیزایی رو اضافه کنم که شاید سوال شما رو کامل تر کنه اولین و اصلی ترین سوال در مورد داستان دوم آخر فیلم… ادامه »

شکوفه
Guest
Member
شکوفه

من واقعا برای این سایت متاسفم من واقعا نمی فهمم شما این نقدها رو از کجا میارین . باید به روح اثر بیشتر بها بدید چیزی رو در مورد فیلم بگید که ادم نمیدونه چیزی که دید بیننده رو عوض کنه اگر فیلم شبیه یک شعر باشه نقد خوب حکم ترجمه اون شعر رو داره . در انتخاب نقدها تون بیشتر دقت کنین و سعی کن ید بیشتر نقد سازنده ترجمه کنید

لیلا
Guest
Member
لیلا

فیلم شاهکار بود.عاشقش شدم.اولین فیلمی که بعد از سالها برای بار دوم و همون روز دیدمش.به نظرم این فیلم شایسته ی اسکار بهترین فیلم بود.خیلی وقت بود که خودم و باورهام رو گم کرده بودم باعث شد به یاد بیارم گذشته و اعتقاداتم رو.به نظرم خدا در درون ماست و دین بهانه ایست برای باور خدا.نیرو و قدرت خدا و نیروی برتر در وجود ماست فقط باید یاد بگیریم چطوری این نیرو رو فعال کنیم.

hosseingamer
Guest
Member
hosseingamer

dalton:

Liva:آیا کسی متوجه شده در این فیلم جزیره ای که پای بهش میرسه شبیه یک انسانه لطفا دو باره ببینید در یک صحنه جزیره را کامل نشون میده مثل یک آدم دراز کشیده است … به نوعی خصلت آدمها هم هست که ظاهر زیبا مثل روز جزیره دارند ولی از درون مثل شب جزیره هستند .

خیلی خوب نکته بینی کردین من اصلا متوجه نشده بودم.خیلی جالب بود.

فکر کنم منظورش از اون که شبیه زن بود همون ویشنو خدای هندوها بوده که دراز میکشیده و انسانهارو تو رویاهاش میدیدهو شاید اون مارکتها هم استعاره ای از جامعه ی انسانی بوده باشه.

مجید ق
Guest
Member
مجید ق

واقعا فیلم محشری بود! الان میخوام بعد از خواندن نظرات شما عزیزان یه بار دیگه فیلم را با دیدی بازتر ببینم
در کل موضوع فیلم به شعر زیر خلاصه می شه (به نظر من البته 🙂 ) :
پیش ما سوختگان مسجد و میخانه یکیست / حرم و دیر یکی، سبحه و پیمانه یکیست / اینهمه جنگ و جدل حاصل کوته نظریست / گرنظر پاک کنی کعبه و بتخانه یکیست!

مجید ق
Guest
Member
مجید ق

من کاری ندارم نظرت درسته یا غلط! ولی با زاویه دید جدیدی که بهم دادی و طرز برداشتت حسابی حال کردم، هرچند که شخصا ترجیح میدم داستان اول درست باشه! :-* 🙂

faraz razi
Member
Member
faraz razi

Liva:آیا کسی متوجه شده در این فیلم جزیره ای که پای بهش میرسه شبیه یک انسانه لطفا دو باره ببینید در یک صحنه جزیره را کامل نشون میده مثل یک آدم دراز کشیده است … به نوعی خصلت آدمها هم هست که ظاهر زیبا مثل روز جزیره دارند ولی از درون مثل شب جزیره هستند .

خیلی خوب نکته بینی کردین من اصلا متوجه نشده بودم.خیلی جالب بود.

Liva
Guest
Member
Liva

آیا کسی متوجه شده در این فیلم جزیره ای که پای بهش میرسه شبیه یک انسانه لطفا دو باره ببینید در یک صحنه جزیره را کامل نشون میده مثل یک آدم دراز کشیده است … به نوعی خصلت آدمها هم هست که ظاهر زیبا مثل روز جزیره دارند ولی از درون مثل شب جزیره هستند .

ایمان
Guest
Member
ایمان

این فیلم انقدر خوش ساخت و درجه ۱ که من ۲-۳ دفعه دیدمش تا حالا و واقعاً محشره,اما با دوستانی که می گن این فیلم فقط یه شاهکاره اقتباسی و مدرنیته ی سینماست مخالفم, چون دیالوگای پایانی فیلم به قدری صزیح و بی پرده است که کاملا القای ایدئولوژی می کنه، پیشنهاد می کنم یه بار دیگه این دیالوگ هارو بخونید: "پای: من برات دو تا داستان درباره اتفاقاتی که در اقیانوس افتاد تعریف کردم. در هیچکدومشون دلیل غرق شدن کشتی نبود و هیچکس نمیتونه اثبات کنه که کدوم داستان واقعی بوده و کدوم نبوده. در هر دو داستان، کشتی… ادامه »

pooryaa
Guest
Member
pooryaa

توی مراسم اسکار یه جمله ای در مورد فیلم گفته میشه که میتونه جواب خیلی از سوالات دوستان باشه .
برنده جلوه های ویژه فیلم رو این طور توصیف میکنه : فیلمی که سوال اصلیش اینه که چیزی که بهش اعتقاد دارین واقعیه یا جعلی ؟

سامان
Guest
Member
سامان

سلام
به نظر دوستان محترم فلسفه و مفهوم اینکه ببر دراخر از پای خداحافظی نکرد چی میتونه باشه با توجه به اینکه در سکانس اخر تصویر پای در ذهن ببر بود

صادق پارسانیک
Member
Member
صادق پارسانیک

ضمنا برخی دوستان برداشتشون از این فیلم ضد خدایی بودن بود.باید بگم مشکل از ما نیست مشکل ازین مملکته که افکار ماهارو تیره و همه چیز داخل رو خوب و الهی و همه جیز خارجی رو شیطانی معرفی کرده. دیگه خیلی تندش کردیم.اگه تو این فیلم از خدا صحبت نبود که اتفاقا بود این فیلم تمام درس های زندگی رو به شما یاد میده.دوستان این فقط یک فیلم نبود. منطقی فراتر از نوشتار یا تصاویر هستش که شاید بعضی از ماها نخوایم اونو درک کنیم…..

صادق پارسانیک
Member
Member
صادق پارسانیک

من این فیلمو تازه دیدم . دیگه نیازی به تعریف نیست چون همه شاهد این بودیم که یک شاهکار در سینما خلق شد.بدون شک بهترین فیلم ۲۰۱۲ بود.حتی بالاتر از فیلم هایی مثل شوالیه سیاه و بینوایان یا پرومتئوس . خودتون میدونید چقدر انتخاب سخته ولی من این فیلمو به خاطر این که تو هیچ زمینه ای کمبود نداشت بهترین انتخاب میکنم.میدونم نظر اکثریت هم همینه.واقعا هنر آنگ لی رو باید ستود . من که بعد از فیلم با این که تنها بودم ولی به خاطرش دست زدم.من الکی از فیلمی تعریف نمیکنم و تمام جوانبشو در نظر میگیرم ولی… ادامه »