Life of Pi (زندگی پای) / فیلم آنگ لی و یکی از مدعیان اسکار


خلاصه داستان:

خانواده ای به خاطر شرایط نامناسب مالی مجبور به فروش باغ وحش خود می شوند. در پی این معامله، این خانواده به همراه حیوانات باغ وحش خود، سوار یک کشتی به مقصد کانادا می شوند٬ اما در راه٬ کشتی غرق شده و از این خانواده تنها پسری زنده می ماند که روی قایقی به همرا


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Richard Curtis (ریچارد کورتیس)

نمره 10 از 10

یک پسر هندی و یک ببر بنگالی: فیلم، داستانی شبیه به داستانی که یک قرن قبل برای کودکان نوشته شد، دارد. داستانی از رودیارد کیپلینگ در مورد موگلی و شر خان در کتاب جنگل و همچنین داستانی دیگر از هلن بانرمن با نام داستان سامبوی سیاه کوچولو که متاسفانه نژاد پرستانه بود. این داستان هم شبیه همان هاست. با این تفاوت که در این یکی باید پسر را پای بنامید و ببر بنگال را ریچارد پارکر. و آن ها را در یک قایق نجات در آب های آزاد اقیانوس آرام به دام بیندازید. پسر را در موقعیت مبارزه با یک حیوان وحشی قرار دهید که بر سر تلاش برای بقا و به دست آوردن قلمرویی برای خود مبارزه می کند. با این خلاصه ای که گفتم احتمالا ماهیت داستان زندگی پای، نوشته یان مارتل را که در سال 2002 برنده جایزه بهترین نویسنده مرد شد، فهمیده اید. شکی نیست که این فیلم، افسانه ای عالی است که پر شده است از ناامیدی ها و قهرمان بازی ها. اما کارگردانی که فیلمی می سازد در مورد یک انسان و حیوانی وحشی، گرفتار چه چیزی شده است؟ حماقت یا نبوغ؟

 

آنگ لی، کارگردان تایوانی الاصل در زندگی پای که دو ماه قبل در فستیوال فیلم نیویورک در میان تشویق تماشاگران به نمایش در آمد، داستانی عجیب و جدید را ساخته و شاهکاری دیدنی را در ورای ظهور احساسات به نمایش گذاشته است. از اولین تصویری که نشان داده می شود که در آن یک خرس کوچک در حال بغل کردن درختی است و یک مرغ مگس خوار هم بالای آن در پرواز است و به نظر می رسد که داخل سینما به پرواز درآمده، فیلم می فهماند که در پی مبهوت کردن مخاطب با استفاده از تکنیک هایی در سینمای سه بعدی است که قبلاً دیده نشده اند. زندگی پای نوآوری هایی را در سیستم سه بعدی که با آواتار جیمز کامرون آمد، به وجود آورده است و با پیشرفت دادن تکنولوژی دادن حرکات انسانی به انیمیشن که در خیزش سیاره میمون ها دیده بودیم، دنیایی شگفت انگیز و تماشایی را به وجود آورده است. تماشاگران، گروهی از ماهی های پرنده را می بینند که به قایق حمله می کنند یا ببر را می بینند که با کفتار بدذات درگیر می شود و چشم هایشان را می بندند و با خود فکر می کنند که امکان ندارد این اتفاق ها واقعی باشد و بعد چشم هایشان را باز می کنند و در نهایت ناباوری درمیابند که این اتفاقات واقعاً در حال رخ دادن است.

کارگردانی مثل رابرت زمه کیس باید به این داستان نوجوانانه در مورد پای (با بازی سوراج شارما) علاقه مند شده باشد. پای تنها انسانی است که بعد از غرق شدن کشتی و از بین رفتن تمام خانواده اش، جان سالم به در می برد و در اقیانوس پهناور به همراه یک موجود وحشی که می تواند در یک چشم بر هم زدن او را بکشد، سرگردان شده است. زمه کیس از تکنیک دادن حرکات انسانی به انیمیشن در فیلم های کودکانه خود استفاده کرده است. مثل قطار سریع السیر قطبی و در درام مربوط به عصر تاریکی یعنی بیوولف و در فیلم آخر خود رانده شده، تام هنکس را در یک جزیره صحرایی متروک رها کرده بود.

اما لی با شیوه ای آرام تر است و به لجاجت و سرسختی یک تازه کار رفتار می کند. وقتی به او بگویی که ساختن فلان پروژه غیر ممکن است بیشتر او را به آن علاقه مند می کنی. او به دانشگاه ایلینویز آمد و اولین فیلمش را در شهر نیویورک ساخت و با ساختن فیلم «حس و حساسیت» نوشته جین آستن، خودش را در یک فرهنگ بیگانه دیگر رها کرد. او حماسه هنرهای رزمی یعنی فیلم ببر غران، اژدهای پنهان را بازسازی کرد و با ساختن رومانسی در مورد یک گاوچران همجنس باز با نام کوهستان بروکبک یک اسکار به دست آورد.

حالا او فیلمی را ساخته است در مورد نوجوانی که همزمان هم نوح پیغمبر، هم رابینسون کروزوئه و هم زیگفرید است و با تمام مسائل زندگی در دریا مواجه می شود و به همه این ها یک اورانگوتان، یک کفتار و یک میلیون میمون را هم اضافه کنید به علاوه این که دشمن قسم خورده و تنها همراهش هم یک ببر بالغ است و همه این ها باعث به وجود آمدن موقعیتی می شود که از لحاظ داشتن سختی و مشکلات منحصر به فرد است. یک دهه قبل ساخته شدن فیلمی مثل زندگی پای غیر قابل تصور بود. مگر این که لی می توانست یک ببر به شدت آرام را به خدمت بگیرد و یک تعداد بی نهایت از بازیگرانی که شبیه پای باشند را در اختیار داشته باشد تا هر بار ببر به هر کدام پنجه زد یا بلعیدشان، یک نفر دیگر را جایگزین کنند! اما حالا به لطف پیشرفت های تکنولوژی و آمدن نسل جدید هنرمندان و تدوینگران و وصله زن ها، ساختن این فیلم امکان پذیر شده است.

زندگی پای با فیلمنامه ای نوشته دیوید مگی، همه اش هیجانی و توفانی نیست. المان های مختص آنگ لی را دارد. کشمکش هایی که در یک خانواده با محبت وجود دارد که در فیلم «حس و حساسیت» آن ها را نشان داده بود، در این جا هم در ارتباطات پای جوان (که از سن ۱۲ سالگی توسط آیوش تاندون بازی می شود) با پدرش (عادل حسین) که در شهر هندی پوندیشری، صاحب یک باغ وحش است و مادرش (نماد تابوهای هندی) نشان داده می شود. داستان های عشقی گزنده که قبلاً در فیلم های دیگر لی مثل طوفان یخ، کوهستان بروکبک و شهوت؛احتیاط نشان داده شده بود، در اینجا آرام تر و با تامل بیشتر در دوستی بین پای جوان و یک دختر (با بازی شراوانتی ساینات) که در کلاس رقص با هم آشنا می شوند، خود را بروز داده است.

وقتی پدر پای مجبور به فروش باغ وحش پوندیشری می شود، خانواده و حیواناتش را سوار یک کشتی باری به مقصد کانادا می کند. طوفان کشتی را غرق می کند و والدین پای را می کشد و حیوانات هم ناپدید می شوند (یک سکانس فوق العاده دیگر) و باعث می شود پای سفری در اقیانوس آرام را آغاز کند که هفت ماه به طول می انجامد. سفری که یادآور کوچ خود آنگ لی است که او را از تایوان به آمریکا آورد بعد هم به انگلستان و بلخره او را به سرزمین مادری اش بازگرداند. جایی که در آن یک مخزن عظیم آب ساخت تا صحنه های مربوط به دریا را فیلمبرداری کند. این ماجراجویی پای در کنار قدرت تصمیم گیری اش، روح او را هم به آزمایش می گذارد و او را به گذر از سه مذهب وادار می کند و در آخر او را به اوج روشنگری می رساند همه این ها را پای در بزرگسالی (با بازی عرفان خان) برای یک نویسنده کانادایی تعریف می کند. صحنه های مربوط به دوران امروز با وجود این که خان، داستان را با اندوه و وقار تعریف می کند، اما تنها نقطه نازیبای فیلم است.

لی برای آمادگی برای ساختن چالش های ترسناک این فیلم که هیچ ستاره ای در آن بازی نمی کند و بودجه اش بالغ بر ۷۰ میلیون دلار بوده است، یک پیش نمایش ۷۰ دقیقه ای از قسمت میانی فیلم را که در قایق نجات می گذرد را ساخت (برای دیدن این ۷۰ دقیقه اضافه در نسخه دی وی دی زندگی پای بی صبرانه انتظار می کشم) بعد یک تیم مسحور کننده دیجیتالی را آورد تا ببر را به صورت زنده در قایق بگذارند. وقتی در یک نشست مطبوعاتی از شارما در مورد ماه ها زندگی با یک ببر پرسیدند، در جواب گفت: «زندگی روی قایق واقعا غریبانه و تنها بود. هیچ ببری در کار نبود.» با این وجود، هنوز هم این موجود وحشی یعنی ببر، خیلی زنده، قابل لمس و باشکوه به نظر می رسد. به همان اندازه که نقاشی هنری روسو با عنوان ببری در طوفان استوایی زنده بود که البته عنوان این نقاشی برای این فیلم هم نامی مناسب است.

تفاوت نقاشی با زندگی پای در این است که در این یکی فک بیننده باز می ماند! لی اقیانوس آرام را طوری نشان می دهد که مثل یک آینه مواج است که آسمان با چنان وضوحی در آن انعکاس می یابد که به نظر می رسد پای در یک لحظه هم زیر آب است هم بالای ابرها. در مواقعی از فیلم، لی توهمات پسر را که ناشی از سوءتغذیه است نشان می دهد. مثلاً در قسمتی که زیر آب است، چهره دوست دخترش را در یک ماهی می بیند. فیلمبرداری کلودیا میراندا (فیلمبردار مورد عجیب بنجامین باتن) و شفافیت لنز دوربینش به اندازه شفافیت رویایی طب دار و بی واسطه است. به جای جاذبه تصویری دو معشوق از دو گونه مختلف که در آواتار نشان داده شد، در این فیلم، رویا یا کابوس در منطقه ای دوردست که آن را زمین می نامیم اتفاق می افتد. ما در این فیلم اتفاقات الهی و ترسناکی را می بینیم که با سیر گذار روح مشکل دار پای آشکار نمی شوند و در مواقعی از دریچه چشمان ببر به آن ها می نگریم.

مقایسه زندگی پای با آواتار به این معنا نیست که فیلم لی می تواند در فروش با فیلم جیمز کامرون رقابت کند. اما پای یک جهش بزرگ به سمت جلو و بالا است که می تواند پیشرفتی در مدیوم سینما باشد. واقع گرایی به ندرت در این فیلم همراه با سحر و جادو بود و هرگز در هیچ فیلمی این چنین واقعی نبوده است.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: شبنم سیدمجیدی

 

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی”ممنوع است و شامل پیگیرد قضایی می شود.

 


97
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
97 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
63 Comment authors
ادیسیوسm2حجتواحیدیکتاناچیتی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
kololo
Guest
Member
kololo

به نظرم داستان اول درسته چون تو سکانس اخر که ببره یک لحطه می ایسته داره به پی فکر میکنه پس حتما ببره واقعیه…

x
Guest
Member

در این فیلم واقعا به این فکر افتادم که اگر عقل و فکر و نظم نبود نمیتوانستند ببری را به این جلوهای کامپیوتری درست کنند بنابرین اگر یک عادل وناظم اون بالاها نبود امسال این فیلم برنده جلوهای کامپیوتری نمیشود

Vahid
Member
Member
Vahid

حسن:یکی از دوستانم یه چیزی بهم گفت منم به شک انداخت به نظر اونایی که زندگی پی رو دیدن فیلم داره تناسخ رو مطرح میکنه؟ من که یه چیزایی دیدم به شک افتادم نظر شما چیه؟

شاید ناخواسته به مسئله تناسخ اشاره شده باشه ولی فیلم نخواسته هیچ دینی رو برتر از دیگری نشون بده… نه اسلام، نه مسیحیت، نه بودایی، نه یهودی…

ahmaad
Guest
Member
ahmaad

king sholtz: ahmaad:سلام.میگم میشه یه فرضیه دیگه هم قبول کرد و اون اینکه پای اشپز رو تو کشتی (جنگلی که روی اب قرار داشت) کشته اونجا هم اگه یادتون بلشه ببر ( پای)فقط یکی از اون موجودات رو میکشه بعد وقتی میخواست از جنگل بزنه بیرون (کشتی) گفت چون میدونستم عاقبت موندن چیه زدم به دل دریا شاید منظورش این بوده که پای بعد از قتل در کشتی از کشتی با قایق فرار میکنه چون داستان دوم هم دروغ داشت گفت مادرم روی بسته های موز خودشو رسوند به قایق بنظر میرسه دو داستان گفته شده دروغ بوده و داستان… ادامه »

frank castle
Member
Member
frank castle

ahmaad:سلام.میگم میشه یه فرضیه دیگه هم قبول کرد و اون اینکه پای اشپز رو تو کشتی (جنگلی که روی اب قرار داشت) کشته اونجا هم اگه یادتون بلشه ببر ( پای)فقط یکی از اون موجودات رو میکشه بعد وقتی میخواست از جنگل بزنه بیرون (کشتی) گفت چون میدونستم عاقبت موندن چیه زدم به دل دریا شاید منظورش این بوده که پای بعد از قتل در کشتی از کشتی با قایق فرار میکنه چون داستان دوم هم دروغ داشت گفت مادرم روی بسته های موز خودشو رسوند به قایق بنظر میرسه دو داستان گفته شده دروغ بوده و داستان سومی باید… ادامه »

ahmaad
Guest
Member
ahmaad

سلام.میگم میشه یه فرضیه دیگه هم قبول کرد و اون اینکه پای اشپز رو تو کشتی (جنگلی که روی اب قرار داشت) کشته اونجا هم اگه یادتون بلشه ببر ( پای)فقط یکی از اون موجودات رو میکشه بعد وقتی میخواست از جنگل بزنه بیرون (کشتی) گفت چون میدونستم عاقبت موندن چیه زدم به دل دریا شاید منظورش این بوده که پای بعد از قتل در کشتی از کشتی با قایق فرار میکنه چون داستان دوم هم دروغ داشت گفت مادرم روی بسته های موز خودشو رسوند به قایق بنظر میرسه دو داستان گفته شده دروغ بوده و داستان سومی باید… ادامه »

1mag
Guest
Member
1mag

این فیلم یک شاهکار مطلق است!همین و بس 🙄

MTQ
Guest
Member
MTQ

O85er/er: Pooryaa:آخر فیلم pi به اون نویسنده میگه که من برات ۲ تا داستان متفاوت گفتم . تو کدومو ترجیح میدی ؟ و نویسنده جواب میده اونی که توش ببر داشت . چون داستان بهتری بود . pi میگه در مورد خدا هم همین طوره . خواهش میکنم یکی این موضوع رو برای من تشریح کنه . منظورش چیه ؟ تا ***م آروم نمیشم . به نظر من داستان دوم واقعیت داره!!من اینطوری برداشت کردم که pi برای اینکه بتونه غم از دست دادن نزدیکانش تحمل کنه شروع به یک خیال پردازی میکنه و ما حدود ۶۰ درصد از فیلم… ادامه »

amir a
Member
Member
amir a

Pooryaa:آخر فیلم pi به اون نویسنده میگه که من برات ۲ تا داستان متفاوت گفتم . تو کدومو ترجیح میدی ؟ و نویسنده جواب میده اونی که توش ببر داشت . چون داستان بهتری بود . pi میگه در مورد خدا هم همین طوره . خواهش میکنم یکی این موضوع رو برای من تشریح کنه . منظورش چیه ؟ تا ***م آروم نمیشم . به نظر من داستان دوم واقعیت داره!!من اینطوری برداشت کردم که pi برای اینکه بتونه غم از دست دادن نزدیکانش تحمل کنه شروع به یک خیال پردازی میکنه و ما حدود ۶۰ درصد از فیلم شاهد… ادامه »

دانیال
Guest
Member
دانیال

Pooryaa:آخر فیلم pi به اون نویسنده میگه که من برات ۲ تا داستان متفاوت گفتم . تو کدومو ترجیح میدی ؟ و نویسنده جواب میده اونی که توش ببر داشت . چون داستان بهتری بود . pi میگه در مورد خدا هم همین طوره . خواهش میکنم یکی این موضوع رو برای من تشریح کنه . منظورش چیه ؟تا ***م آروم نمیشم . من در مورد توضیحاتی که دوستامون دادن یه جورایی موافقم ولی میخوام یه چیزایی رو اضافه کنم که شاید سوال شما رو کامل تر کنه اولین و اصلی ترین سوال در مورد داستان دوم آخر فیلم اینه… ادامه »

MTQ
Guest
Member
MTQ

Pooryaa:آخر فیلم pi به اون نویسنده میگه که من برات ۲ تا داستان متفاوت گفتم . تو کدومو ترجیح میدی ؟ و نویسنده جواب میده اونی که توش ببر داشت . چون داستان بهتری بود . pi میگه در مورد خدا هم همین طوره . خواهش میکنم یکی این موضوع رو برای من تشریح کنه . منظورش چیه ؟ تا ***م آروم نمیشم . این فقط"نظر" منه: ما داستان رو از اول دنبال کردیم و خقیقت رو میدونیم چون در جریان فیلم بودیم مثل pi.همه چیزو با جزییات دیدیم.و بهش ایمان داریم. اون مسئولین بیمه جای ما نبودن. خاصیت آدم… ادامه »

MTQ
Guest
Member
MTQ

به نظر من این فیلم : وارسته از دین و مذهب به طور مستقیم وارد مقوله ی اصلی یعنی خداوند میشه و این موضوع که بسیاری از جهان در اون متفق القول هستند میتونه پتانسیل خوبی برای نزدیک کردن اعتقادات و افکار داشته باشه. کیفیت بالا و فضا های زیبای فانتزی تو فیلم بسیار انسان رو تحت تاثیر قرار میده و مخو فیلم میکنه. البته ناگفته نماند این فیلم مستقیما به وضع اقتصادی هندوستان حمله کرده و با دیدی نقد کننده سر منشاء همه ی مشکلاتی که برای "پای" پیش میاد رو دلیل شروع سفر و این وضع نا به… ادامه »

MTQ
Guest
Member
MTQ

حسن:یکی از دوستانم یه چیزی بهم گفت منم به شک انداخت به نظر اونایی که زندگی پی رو دیدن فیلم داره تناسخ رو مطرح میکنه؟ من که یه چیزایی دیدم به شک افتادم نظر شما چیه؟

با سلام دوست عزیز
به نظر من داستان فیلم و محتواش خیلی غنی تر از این موضوعاته و اون تشبیهات سکانس های آخر صرفا جنبه ی نمادی دارهکه به مضامینی چون جنگنده و اصلاحگر بودن انسان اشاره میکنه.
با این حال نظر شما محترمه 🙄

LORD
Member
Member
LORD

روح اله:از دیدن فیلم خیلی لذت بردم . یک فیلم معنا گرا و پرمحتوا با ساختاری مدرن . اگر رمانی که این فیلم از اون اقتباس شده رو بخونید بیشتر به عظمت کار آنگ لی پی میبرید . فیلمی مثل آرگو اگر صد تا اسکار دیگه هم بهش بدن ( بهش بدن , نه اینکه بگیره ) بازم باید جلوی این شاهکار اقتباسی تعظیم کنه . نتایج اسکار ۲۰۱۳ به من یاد داد که اسکار ملاک خوبی برای امتیاز دادن به یک فیلم نیست . یه نگاه به فیلمهای صدر لیست آی ام دی بی و سایت اند ساوند بندازید…… ادامه »

روح اله
Guest
Member
روح اله

از دیدن فیلم خیلی لذت بردم . یک فیلم معنا گرا و پرمحتوا با ساختاری مدرن . اگر رمانی که این فیلم از اون اقتباس شده رو بخونید بیشتر به عظمت کار آنگ لی پی میبرید . فیلمی مثل آرگو اگر صد تا اسکار دیگه هم بهش بدن ( بهش بدن , نه اینکه بگیره ) بازم باید جلوی این شاهکار اقتباسی تعظیم کنه . نتایج اسکار ۲۰۱۳ به من یاد داد که اسکار ملاک خوبی برای امتیاز دادن به یک فیلم نیست . یه نگاه به فیلمهای صدر لیست آی ام دی بی و سایت اند ساوند بندازید…

حسن
Guest
Member
حسن

یکی از دوستانم یه چیزی بهم گفت منم به شک انداخت به نظر اونایی که زندگی پی رو دیدن فیلم داره تناسخ رو مطرح میکنه؟ من که یه چیزایی دیدم به شک افتادم نظر شما چیه؟

مرجان
Member
Member
مرجان

این فیلم عالی بود.فوق العاده بود در طول یک روز ۲ بار نگاش کردم ولی واقعا حقش تو اسکار خورده شد یعنی واقعا ارگو از این بهتر بود؟یا از لینکلن؟

arbab
Guest
Member
arbab

هنوز هیچ کس نمی تونه دقیقا توضیح بده که ما چطور و برای چی به اینجا اومدیم و اون چیزی که در پایان قراره برای هر کدوم از ما اتفاق بیفته پیش خواهد اومد. مهم اینه که هر کس روش خودشو برای مواجه با اون داره و این اختیار ماست!

pooryaa
Guest
Member
pooryaa

pooryaa: آرش۱۳۵۱: Pooryaa:آخر فیلم pi به اون نویسنده میگه که من برات ۲ تا داستان متفاوت گفتم . تو کدومو ترجیح میدی ؟ و نویسنده جواب میده اونی که توش ببر داشت . چون داستان بهتری بود . pi میگه در مورد خدا هم همین طوره . خواهش میکنم یکی این موضوع رو برای من تشریح کنه . منظورش چیه ؟ تا ***م آروم نمیشم . برداشت من اینه که داستان اول واقیت و داستان دوم روح جریانیه که توی اون قایق اتفاق افتاده وقتی میگه خدا هم همین طور می خواد بگه همون طور که کفتار روح آشپز/ شامپانزه… ادامه »

pooryaa
Guest
Member
pooryaa

واقعا محشره،کل فیلم هر لحظش غیر قابل پیش بینی تو آخر فیلم میگه کدوم داستان بهتره(یعنی کدوم دوست داری باشه؟با کدوم راحت تری؟با کدوم حال میکنی؟)داستان اعتقاد ما آدم ها از خدا هم همینجوریه یعنی خدارو هر جور که خودت حال میکنی حس کن،همونجوری که پای داستان اول باور کرده البته این نظر منه برداشت خیلی روون و خوبیه . من فکر میکنم یه برداشت میتونه این باشه : داستان اول به دلیل وجود عناصر نا ملموسش برای اکثر آدم ها غیر قابل باوره ولی تعداد اندکی مثل اون نویسنده هستن که داستان رو باور میکنن و میتونن از تموم… ادامه »

pooryaa
Guest
Member
pooryaa

آرش۱۳۵۱: Pooryaa:آخر فیلم pi به اون نویسنده میگه که من برات ۲ تا داستان متفاوت گفتم . تو کدومو ترجیح میدی ؟ و نویسنده جواب میده اونی که توش ببر داشت . چون داستان بهتری بود . pi میگه در مورد خدا هم همین طوره . خواهش میکنم یکی این موضوع رو برای من تشریح کنه . منظورش چیه ؟ تا ***م آروم نمیشم . برداشت من اینه که داستان اول واقیت و داستان دوم روح جریانیه که توی اون قایق اتفاق افتاده وقتی میگه خدا هم همین طور می خواد بگه همون طور که کفتار روح آشپز/ شامپانزه روح… ادامه »

بهنام
Guest
Member
بهنام

آرش۱۳۵۱: Pooryaa:آخر فیلم pi به اون نویسنده میگه که من برات ۲ تا داستان متفاوت گفتم . تو کدومو ترجیح میدی ؟ و نویسنده جواب میده اونی که توش ببر داشت . چون داستان بهتری بود . pi میگه در مورد خدا هم همین طوره . خواهش میکنم یکی این موضوع رو برای من تشریح کنه . منظورش چیه ؟ تا ***م آروم نمیشم . برداشت من اینه که داستان اول واقیت و داستان دوم روح جریانیه که توی اون قایق اتفاق افتاده وقتی میگه خدا هم همین طور می خواد بگه همون طور که کفتار روح آشپز/ شامپانزه روح… ادامه »

midi midi
Member
Member
midi midi

ممنون از ترجمه خوبتون 🙂

آرش1351
Guest
Member
آرش1351

Pooryaa:آخر فیلم pi به اون نویسنده میگه که من برات ۲ تا داستان متفاوت گفتم . تو کدومو ترجیح میدی ؟ و نویسنده جواب میده اونی که توش ببر داشت . چون داستان بهتری بود . pi میگه در مورد خدا هم همین طوره . خواهش میکنم یکی این موضوع رو برای من تشریح کنه . منظورش چیه ؟ تا ***م آروم نمیشم . برداشت من اینه که داستان اول واقیت و داستان دوم روح جریانیه که توی اون قایق اتفاق افتاده وقتی میگه خدا هم همین طور می خواد بگه همون طور که کفتار روح آشپز/ شامپانزه روح مادر… ادامه »

یولبارس
Member
Member
یولبارس

فیلمش رو دیدم، شاهکار بود، دوستان حتما نگاش کنین، امیدوارم اسکار رو این فیلم ببره ، نه لینکلن و آرگو و سی دقیقه بامداد که هرسه تاشون سیاسین.

صدرا
Guest
Member
صدرا

فیلم بسیارخوبی بود اما نقد خوبی نزاشتین

amin parsa
Guest
Member
amin parsa

این فیلم بیشتر شبیه فیلم موبی دیک جان هیوستن می اندازه که خشم نهنگ بزرگ(موبی دیک)چگونه بر شخصت ها تاثیر می گذاره وبرای افراد بد پایان خوشی نیست.و می توان تصور این را داشت که پک همان پی است وتلاطم طوفان نیز جنگ های انفصالی می باشد .در واقعه پی یک انسانی مانند مسیح است وبعد از رنجهای که میکشدبه قرب الهی نزدیکتر می شود.وباآشنای های که به ادیان در روی زمین نیز میگرود.هنوز به ذات الوهیت پی نبرده ودر آخر نیز در آن کشمکش طغیان واقعگر می شود.در پایان فیلم ۲ داستان مطرح می شود وداستانی که ببر به… ادامه »

Pooryaa
Guest
Member
Pooryaa

آخر فیلم pi به اون نویسنده میگه که من برات ۲ تا داستان متفاوت گفتم . تو کدومو ترجیح میدی ؟ و نویسنده جواب میده اونی که توش ببر داشت . چون داستان بهتری بود . pi میگه در مورد خدا هم همین طوره .
خواهش میکنم یکی این موضوع رو برای من تشریح کنه . منظورش چیه ؟
تا نفهمم آروم نمیشم .

negative
Guest
Member
negative

سلام…
داستانی که باعث میشه بخدا ایمان بیاورید….

دوبار پشت سر هم دیدمش…باورم نمیشه…یک داستان با عظمت…..انگ لی چقدر زیبا فیلم رو روایت کرده بود..گرچه بپای کتاب نمیرسه هنوز…ولی یک شاهکار سینمایی….از دستش ندید….

حس عمیق
Guest
Member
حس عمیق

خدا ، دین ، شعور و عشق ، خلق صحنه طبیعی همه چی تو فیلم هست فقط با یه تلویزیون با کیفیت ببینید باورش نکن لذت ببر

saeed ako
Member
Member
saeed ako

این فیلم من رو یاد اون سوال مهران مدیری تو اون برنامه پلاتویی قدیمیش میندازه که تست بازیگری می گرفت وازشون بازیه گیر کردن تو یک آسانسور رو می خواست!!! 😆 😆

اما خداییش موقعیتی که آنگ لی انقدر قشنگ تصویر سازیش کرد واقعا وحشتناکه! 😆 😆

بیشتر مثل گیر کردن تو اتاقکهای فیلم کیوب میمونه… 😆 😆

Negativ.
Guest
Member
Negativ.

نامزد۱۱اسکار_۹بفتا_۳گلدن گلوب..

Batman!
Guest
Member
Batman!

بعدنامزدی درانجمن تهیه کنندگان..حالانامزدانجمن کارگردانان شد..بعیده اسکاربگیره با حمایت همه جانبه از فیلم بیگلو_بن افلک.ولی درخشش انگ لی کافیه..بافیلمی غنی ازمعرفت ودین..

Najorsez..
Guest
Member
Najorsez..

فروش کل اثرسه بعدی وجالب آنگ لی به۳۰۳م$رسیده.که جالبه..گرچه فروشش توامریکابه۸۰م$رسیده ولی تعدادسالنهای دراختیارش خیلی کم بود..قطعاازبهترینهای ساله..فروش جهانیش توکریسمس حدود۶۰م$بوده..

a.sadeghi
Member
Member
a.sadeghi

barney sawyer:حیف واقعا حیف که نمی تونیم عظمتی که منقد در باره ۳ یعدی بودن فیلم اشاره کرده رو درک کنیم (سینما ۳ بعدیمون دار هنوز شنل قرمزی ۲ رو نشون میده رنگ آونجرز و آواتار رو به خودش ندیده-اون ور آب هم که دیگه با وضعیت گرونی کی می تونه بره تلویزیون سه بعدی هم شده قیمتش اندازه خون یک آدم تازه مگه چند اینچ باشه که بتونیم حس کنیم)

بخشی از هنر کارگردان در جلوهای سه بعدی قابل درکه(باتوجه به نقد بالا) بخصوص در سینما که متاسفانه خیلی از ما از اون به بهره ایم 🙁

HAMID RASOLI PANAH
Guest
Member
HAMID RASOLI PANAH

شاهکارههه…راجرایبرت توروزنامه شیکاگوسان اونو باارگوو لینکلن وبینوایان و۳۰بامداد از شانسهای اصلی اسکار دونسته

ali 44
Guest
Member
ali 44

امیدوارم ریتم فیلم خوب باشه و خسته کننده نباشه ، فکر نمی کنم دیالوگ زیادی تو فیلم رد وبدل بشه، با این حال فیالای لی بد از آب درنمیان باید دید …….. ۸)

Batman
Guest
Member
Batman

باتوجه به موضوع مهمش که فارغ ازسفرادیسه واریک نوجوان است,فیلم به ادیان,مذاهب میپردازه که جالبه.
گوشی ازواکنش سایرمنتقدینم براتون ترجمه کردم:تومتاکرتیک۷۸امتیازآورده
‏_ایبرت:باشگفتی ازمدیوم سه بعدیش,حتی أثر روبهترازآواتار دربهره گیری ازفناوری دونسته.

‏_استیوپرسال:درنقدش زندگی پی روجهشی در فن بیان_وفن تکنولوژی دونسته.
‏_ادواردکوئنم اونو یکی دشوارترین اقتباسهای اخیر دونسته که تونسته خوب بیان شه.
‏_پیترتراویسم او یک اثرحماسی دونسته در بکارگیری تکنولوژی…
گرچه بودند منتقدایی مثل ای.او.اسکات که ازفیلم زیادخوششون نیامده ولی بازازمدیومش تعریف کردن.

Batman
Guest
Member
Batman

سلام.شاهکاره..باید دیدش.وقتی۲سال پیش کتاب یان مارتل روخوندم,چنان غرق شدم که مدام تصویرسازیهایی ازکتابو باسه خودم میساختم..خیلی خوشحال شدم که فهمیدن قرارآنگ لی بعد۱۱سال ازچاپ کتاب,فیلمشواونم۳‎_Dبسازه..
باتوجه به استقبال شدیدمخاطبان ونظرمثبت نسبی منتقدان حتماباید دیدش.
گرچه امتیازش تومتاکرتیک کمتراز انتظارم شدوپایین ترازلینکلن_مرشد_..است ولی به قول منتقدگاردین:چنان این فیلم دیدنیه,که هالیوودو سوپرایزمیکنه!قطعأازبهترینهای دهه است…
بابت نقدم ممنون.

frank castle
Member
Member
frank castle

حیف واقعا حیف که نمی تونیم عظمتی که منقد در باره ۳ یعدی بودن فیلم اشاره کرده رو درک کنیم (سینما ۳ بعدیمون دار هنوز شنل قرمزی ۲ رو نشون میده رنگ آونجرز و آواتار رو به خودش ندیده-اون ور آب هم که دیگه با وضعیت گرونی کی می تونه بره تلویزیون سه بعدی هم شده قیمتش اندازه خون یک آدم تازه مگه چند اینچ باشه که بتونیم حس کنیم)