Knight of Cups (شوالیه جام‌ها)

کارگردان: Terrence Malick (ترنس مالیک)
نویسنده: Terrence Malick (ترنس مالیک),
5.7
53
0.00

خلاصه داستان:

«شوالیه جام‌ها» به یک نویسنده هالیوودی می‌پردازد که بحرانی اگزیستانسیالیستی را از سر می‌‌گذراند و در روابط پیچیده‌ای از جمله با پدرش و زنان زندگی‌اش گرفتار است.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Eric Kohn (اریک کوهن)

نشریه IndieWire

نمره 7.5 از 10

سابقا فیلم های ترنس مالیک همچون حوادث آسمانی یا اکتشاف گونه ای جدید از دایناسورها و سیاراتی جدید در منظومه شمسی ، کمیاب و نادر بودند.همه بیاد داریم که پس از فیلم “روزهای بهشت “بیست سال منتظر فیلم بعدی مالیک ماندیم و پاداش انتظارمان را با فیلم خط سرخ باریک دریافت کردیم.

 

حال این مرد افسانه ای با اطمینان خاصی در عرصه ی فیلمسازی قدم میگذارد.او در پنج سال اخیر موفق به اتمام و اکران سه فیلم شده است و دو فیلم دیگر را نیز در مرحله ی پس از تولید دارد که هیچ اطلاعاتی از آنها در دست نداریم.

 

شوالیه ی جام ها با تصاویری کاملا “مالیک گونه” آغاز میشود.کریستین بیل که درصحرای وگاس سرگردان است، همچون شان پن در فیلم درخت زندگی قدم برمیدارد، طوری که انگار مالیک میخواهد به ما بگوید که این فیلم ادامه ای غیررسمی بر درخت زندگی است.

 

نماهای موزون پسربچه های بور روی تاب ( که در درخت زندگی نیز دیده شد) تایید میکند که فیلمبردار اثر فقط میتواند امانوئل لوبزکی بزرگ باشد که اوج کارش در فیلم دنیای جدید 2005 باقی میماند.

 

ستاره ی این نمایش بزرگ لوبزکی باقی میماند. مالیک در این فیلم ،نسبت به آثار قبلی اش، علاقه بسیار کمتری به بازیگران نشان میدهد. با اینحال این فیلم تا حدی نیز درباره ی بی علاقگی به بازیگران است. فیلم در لس انجلس و گاها در وگاس جریان دارد.برای مالیک و لوبزکی هالیوود سرزمین پر هرج و مرج و حرمی بزرگ برای جنون است.

 

با این که بیل نقش نویسنده ی آثار کمدی را بازی میکند اما نوشتن یک کلمه یا حتی بر زبان آوردن یک کلمه ی طنز را از وی نمیبنیم.نمایش دادن توانایی هایشخصیت، پیش پا افتاده و غیرضروری است اما نمایش داده نشدن این توانایی ها در این فیلم شخصیت بیل را برخلاف متفکر بودن و در عین حال دوستانه بودنش ، در تجرد رها میکند.

 

روایت این فیلم مثل روایت زندگی شیرین فلینی و زیبایی بزرگ سورنتینو بی قاعده است، دو فیلمی که از نظر مضمون و نه سبک ، فیلم مالیک به آنها نزدیک است.در واقع این فیلم از منظرسبک شناسی بیشتر به بیگانگی رندانه و سرگیجه ی شهری آنتونیونی بخصوص شب ( 1961) نزدیک است. بیل درباره ی ستاره های هالیوودی مینویسد و هر دفعه هم پول خوبی از طرف کمپانی برادران وارنر دریافت میکند.

 

در اینجا نیز مالیک از بازیگرانش میخواهد تا آن حرکت رقص مانند معروف که یکی از المان های خاص آثار او شده را انجام دهند.پوچ و بی روح بودن خیابان های این شهر در کنار برداشت های بلند شگفتی برانگیز و مکاشفه گونه ای که از لس آنجلس گرفته میشود گمراه کننده بودن فضای این شهر را نشان میدهد

 

لوبزکی که محال است نمایی را فوق العاده در نیاورد ، در گرفتن ساختمان ها و سازه ها معجزه میکند. یک نوع زاویه ی خاصی است که او دوست دارد همیشه استفاده کند ، حدودا 45 درجه بالای افق که با این زاویه صورت بازیگران رااز پایین میگیرد و ساختمان ها و آسمان را پشت سرشان در پس زمینه قرار میدهد. گرفتن این نما تبدیل به عادتی برای وی شده و فیلم عملا چیز جدیدی در نمایش خود از این شهر عظیم پوچ ارائه نمیدهد.

 

در زندگی خانوادگی بیل اندک جذابیت دراماتیکی نیز دیده میشود – او یک برادر از دست داده ،که احتمالا خودکشی کرده است، و همچنین برادر دیگرش(وس بنتلی) با پدر غم زده یشان مشکل دارد. در این نقش نسبتاً کوتاه، “برایان دنهی” با همان قدرت و صلابت آرتور میلری همیشگی خود راه می رود، و آن چهار شانگی وی نیز به عنوان یک جلوه ی ویژه ی خاصی برای “لوبزکی” به حساب می آید که میتواند از آن در قاب های خود استفاده کند.

 

اما “مالیک”تا جایی که میتواند از درام میکاهد – ما وارد سکانس های شلوغی میشویم که دیالوگ ها و تک گویی های بازیگران با موسیقی کلاسیک (“گریگ”، “وویچ کیلار”، “توماس تالیس فانتاسیا” ) پوشانده میشود.

 

یحتمل این فیلم را میتوان ضیافت لب خوانان نامید، با اینحال این گواهی است بربی اعتمادی “مالیک” برکلمات ، حداقل در صحنه هایی که دیالوگ ها چهره به چهره ادا میشوند. او هنوز عاشق تگ گویی خارج از قاب است و بیل جملاتی مثل ” تکه هایی از یک مرد”، “کجای کار اشتباه کردم؟ ” رابه سختی زمزمه می کند.

 

شوالیه جامها یک کارت تاروت ( کارت های طالع بینی)- سرباز قلب است که نشان گر بی قراری، ماجراجویی عاشقانه، خستگی، خواب دیدن، و گاهی اوقات کلاهبرداری است. “مالیک” فیلمش را با دیگر کارت های تاروت از قبیل: ماه، مرد اعدام شده، راهبه ی اعظم، مرگ ، متمایز کرده است.

 

رفته رفته دیدگاه او نسبت به زنان مشکل‌دار می شود . شش بازیگر زن از زندگی “ریک” فرار می کنند، و باید گفت که فعل “فرار” واقعا فعل مناسبی است. به غیر از بلانشت در نقش همسر سابق او، سایر زنان فقط برای خوشگذرانی کوتاه مدت در زندگی بیل امده اند.

 

کمتر بازیگری دعوت ترنس مالیک را رد میکند و این در مورد ستاره های جوانی چون : ایموجن پوتس،فریدا پینتو،ترزا پالمر،ایزابل لوکاس،ناتالی پورتمن نیز صادق است. با حرکات رقص مانند و بت وارگی آن ها جلوی دوربین ، احساس میکنند که انگارب رای نقش الگا کورلنکو در فیلم ” به سوی شگفتگی” تست میدهند..

 

ترنس مالیک که در بهترین کارش سبکی جدید در فیلم برداری و تدوین پایه گذاریکرد،بنظر میرسد که در “شوالیه جامها”به منبع الهام خود ( هر کس یا هرچیز که میخواهد باشد) خیانت کرده است.این اثر را میتوان فاصله ای بین موفقیت های کوتاه او نامید. کارنامه ی حرفه ای وی عالی است . اما این بخش از کارنامه بسیار پوچ و تهی بنظر میرسد.

 

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: حسین ملاشاهی زارع

منتقد: تیم رابی-امتیاز 6 از 10 (2.5 از 4)

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

21
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
21 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Fereshte 555Clown Clownyشایان23m.p Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 93042 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 40698 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 10573 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/knight-of-cups/ […]

reza 75
Guest
Member
reza 75

😉 😀 😡

Fereshte 555
Guest
Member
Fereshte 555

فیلم به زندگی فراتر از زمین تاکید داره و اونو هدف زندگی میدونه.ریک مسیری رو میره ک به اون هدف برسه.
ولی مقصود فیلم اینک برای پرواز و رسیدن به هدف باید از تموم موارد مادی و غریزه استفاده کرد و در هیچ زمینه ای کنار گذاشته نمیشن ک این یه باور غلطه

Clown Clowny
Member
Member
Clown Clowny

فیلم بده

شایان23
Guest
Member
شایان23

فیلمش خیلی خوب بود…شاید جزو بهترین کارهای ترنس مالیک نباشه اما بازم کار پر معنیه مخصوصا نیمه اولش

m.p
Member
Member
m.p

شوالیه جامها فیلم فوق العاده ایه و متاسفانه منتقدان جریان اصلی همچین فلیمهایی را برنمی تابند.