Jurassic World (دنیای ژوراسیک) + بازبینی تصویری


خلاصه داستان:

۲۲ سال پس از پایان ماجراهای «پارک ژوراسیک» (نسخه اصلی فیلم در سال ۱۹۹۳ به کارگردانی استیون اسپیلبرگ)، این محل به صورت یک پارک تفریحی توریستی درآمده و دایناسورهای واقعی قرون کهن (که توسط دانشمندان دوباره خلق شده و امکان حیات یافته‌اند) در آن قرار دارند.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

بازبینی تصویری فیلمJurassic World (دنيای ژوراسيک)

دانلود این ویدئو با کیفیت 360p (اینجا) و 720p (اینجا) یا مشاهده با کیفیت بالا از طریق یوتوب (ایجا).

مشاهده آنلاین بازبینی ویدئویی از طریق آپارات.

 

 

بيست و دو سال از زمانی که «پارک ژوراسيک»(Jurassic Park) در عصر مدرن فيلم سازی کامپيوتری ساخته شد می‌گذرد. «پارک ژوراسيک» به نخستين فيلمی تبديل شد که در ساختش از پيشرفته‌ترين فناوری جلوههای ويژه آن دوران برای غافلگير و شگفت زده ساختن ما استفاده شده بود. استيون اسپيلبرگ به ما اجازه داد تا باور کنيم که دايناسورها واقعی بودند. قسمت دوم اين فيلم در سال ۱۹۹۷ با عنوان «دنيای گمشده»(The Lost World) ساخته شد و ظاهراً تصميم کمپانی يونيورسال برای کاهش بودجه ساخت قسمت سوم اين فيلم در سال ۲۰۰۱ پايانی بود بر اين حماسه. با اين حال، بعد از يک وقفه چهارده ساله تی رکسها، ولوسيراپتورها و همنوعانشان برمیگردند. با تهيه‌کنندگی اسپيلبرگ و کارگردانی کالين تروورو، زمان بازگشتن به دنيایی که در آن پشههای ما قبل تاريخ کاری می‌کنند که جانوران منقرض شده به تکاپو بيفتند فرا رسيده است.

در «دنيای ژوراسيک»(Jurassic World) تنها يکی از کاراکترهای سه گانه اول – بی دی وونگ در نقش دکتر هنری وو- حضور دارد اما اين يک اشکال نيست. [چون] تمام ابزارهای لازم موجود هستند: کريس پِرَت در نقش اوون و برايس دالاس هاوارد در نقش کلير نقشهای قهرمانانه (مثبت) فيلم را بر عهده دارند، تای سيمپکينس در نقش گری و نيک رابينسون در نقش زک آدم بدهای فيلم هستند، عرفان خان جانشين جان هاموند شده و وينسنت دی اونوفريو از آن شخصيت‌های نچسب نظامی با اهداف خاص خودش است. البته، راستش اين است که آدم‌ها هيچ‌وقت موضوع اصلی فيلم‌های پارک ژوراسيک نبوده‌اند، حال می‌خواهد نقش آلن گرانتِ سم نيل باشد يا نقش ايان مالکومِ جف گلدبلوم. اين فيلم‌ها درباره دايناسورها بوده‌اند. در «دنيای ژوراسيک» ارجاعات زيادی به «پارک ژوراسيک» وجود دارد (از جمله تی رکس) اما هيچ يادی از نيل يا گلدبلوم نمی‌شود.

اين فيلم بهترين دنباله از مجموعه «پارک ژوراسيک» است و به مراتب بهتر از اپيزودهای ۲ و ۳، آن حس فيلم اول را در ما بيدار می‌کند. شروع فيلم همراه با فرصتی است که به ما داده می‌شود تا خود را در جو يک پارک تفريحی تماماً دايناسوری- بزرگ‌تر از هر چيزی که هاموند بتواند تصور کند- غرق کنيم. بدون شک، از هيچ گونه هزينهای مضايقه نشده است. تراژدی‌های «پارک ژوراسيک» اول خيلی وقت است که تمام شده‌اند و همراه با اسکلت ويزيتور سنتر دفن و به باد فراموشی سپرده شده‌اند. نسخه جديد به مدت يک دهه است که باز است- اين مدت برای کم رنگ شدن نگرانی‌ها درباره توجه بيننده ها کافی است. دايناسورها ديگر به تنهایی کافی نيستند. مشتريان خواستار چيزی بزرگ‌تر و وحشيانه تر هستند.

کلير جدی، سرسخت و سختکوش مأموريت دارد که پارک را باز نگه دارد- وظيفه بزرگی که مستلزم يک فضای آينده نگرانه و ارتش کوچکی از دستياران مراقب تجهيزات الکترونيکی است. اوون، مسئول نگهداری از ولوسيراپتور، راهی برای کنترل –البته تا جایی که قابل کنترل باشند- باهوش ترين دايناسورهای اين جزيره پيدا کرده است.. روزی که همه چيز به هم می‌ريزد، برادرزاده های کلير، گری و زک، مسئول مراقبت از پارک هستند. وقتی که آخرين سرگرمی دنيای ژوراسيک، يک ايندوميتوس رکس جهش يافته، از قفسش فرار می‌کند و تمام ۲۲۰۰۰ بازديد کننده ايسلا نوبلار را يک لقمه چرب و نرم تصور می کند، بلبشویی به پا می‌شود که بيا و ببين. به ياد جملات يان مالکوم «همه چيز با اوووووووه ، آآآآآآه شروع می‌شود. بعد همه فرار می‌کنند و…. جيغ می‌کشند.»

عليرغم داشتن رزومهای نه چندان قوی (فيلم غيرمتعارف «امنيت تضمين نمی‌شود»( Safety Not Guaranteed))، تروورو توانسته «دنیای ژوراسيک» را به سان يک حرفهای کارگردانی کند. او خيلی خوب کار کرده است و به شخصيت‌های دوبعدی تا جایی که لياقت دارند ميدان داده است و توانسته سکانس‌های اکشن را مانند يک کارگردان قديمی هاليوودی از آب در بياورد. او به فيلم‌های هيولایی زياد ديگری ارجاع می‌دهد از جمله آثار شناخته شده ای مانند کينگ کنگ(King Kong)، گودزيلا(Godzilla) و و موارد کمتر شناخته شده ای مانند «پرندگان»(The Birds) و به خصوص «بيگانگان»(Aliens). سبک او نيمی اسپيلبرگ و نيمی کامرون است.

گرچه «دنیای ژوراسيک» يک فيلم هيولایی پرهزينه است، اما فيلمسازهای اين فيلم فاصله زيادی از تيغ نقدهای اجتماعی ندارند. آن‌ها به معرفی يکی از چالش‌های آزاردهنده پيش روی پارک‌های تفريحی می‌پردازند: آن‌ها بايد مدام سطح هيجان سيستم‌های تفريحی خود را بالا ببرند تا بتوانند مشتری‌هایی که به سادگی خسته می‌شوند را برگردانند. اين را می‌توان به عنوان يک مشخصه کلی در فيلم‌های دنباله دار به طور کلی و «پارک ژوراسيک» به طور خاص مشاهده نمود. يک تی رکس برای فيلم اول کافی بود. حالا بعد از سه فيلم ما به يک آی رکس بزرگ‌تر و بدجنس‌تر نياز داريم. «دنيای ژوراسيک» همچنين از برخی مؤلفه های «بيگانگان» استفاده می‌کند به خصوص وقتی که وارد دنيای نظامي –صنعتی می‌شود و اين که چگونه طرز فکر سرباز ها به مسلح کردن دايناسورها گره خورده است.

مايکل جياچينوی آهنگساز به اهميت استفاده از تم‌های آيکونی جان ويليامز به جای کنار هم چيدن آن‌ها (کاری که در «مرد پولادین»(Man of Steel) صورت گرفت) واقف است. جياچينو نه تنها ترکيبات ارکسترایی کاملی از زيباترين نوع موسيقی را در اختيارمان می‌گذارد، بلکه در مواقع لزوم بيشتر وارد جزئيات می‌شود. جلوه های دايناسوری، هم کامپيوتری و هم انيماترونيک، خيلی بهتر از نمونه های فيلم‌های قبلی هستند، اما با توجه به اين که چقدر فناوری در طول اين سال‌ها پيشرفت کرده است اين امر چندان غافلگير کننده نيست. نسخه سه بعدی چيزی جز تلف کردن وقت و پول نيست و بهتر از آن اجتناب شود. نسخه سه بعدی تنها به اين دليل تهيه شده است که اين تلقی در هاليوود به وجود آمده که تمام پرفروش‌های تابستان بايد به صورت سه بعدی عرضه شوند تا مشروع شناخته شوند.

«دنيای ژوراسيک» امکان ساخت فيلم بعدی را باز می‌گذارد، اما در حالی که اين يک تجربه پاپ کرنی لذت بخش است، ولی به عنوان يک فيلم مستقل بهترين نتيجه را می‌دهد. تروورو و نويسندگان همکارش به خاطر درآوردن دو ساعت ديگر خوب از ايده «پارک ژوراسيک» شايسته تقدير هستند، اما چيز بيشتری نمی‌توان گفت. به نظر ساخت نسخه ديگر از اين فيلم کار احمقانه ای است. اما شايد بنا بر انگيزه های مالی اين اتفاق در آينده رخ دهد. در حال حاضر، فقط «دنيای ژوراسيک» را داريم که بر باقيمانده های فسيل شده يک فيلم دوست داشتنی بنا شده است و برخلاف نظر برخی‌ توانسته به آن حيات دوباره ببخشد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

22
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
22 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
lolipopalireza ghazbanpourbent benصابرFrancis Underwood Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
lolipop
Guest
Member
lolipop

فیلم خـوبی بود !
بنظرم این نسخه حداقل از قسمت دوم و سوم ژوراسیک اسپیلبرگ بهتر بود و اینکه این فیلم تقریبا همه رو راضی میکنه و بدون شک برای من خیلی جذاب تر از سایر بلاک باستر ها از جمله Captain America و Avengers و Fast & Furious بود

Member
Member

جذاب و تماشایی

نیمی
Guest
Member
نیمی

سلام یه گروه تلگرام تازه تاسیس برای فیلم دوستا هرکی خواست بیاد این لینکشه https://telegram.me/joinchat/BG3FEAIblYCwLAhr9ieyag

mahdi zei
Member
Member
mahdi zei

i.m:سلام
بر اقا مهدی که فک کنم مشهدیه
و شهاب
اول اینکه ویدیو کامل بازبینی هاتون کجاس؟
یک تیکه آپاراته یه تعداد اینجا
بعد کجا میشه با هم گفت و گو کنیم
چرا یه سایت مستقل نمیزنید
من همه ویدیو هاتون رو دیدم فقط نقد godzila خیلی بد بود باید کمتر میدادید

سلام به غیر از چرندیات ۲ که آپارات حذف کرد همه ویدئو‌ها اونجا هست.
سلام به غیر از چرندیات ۲ که آپارات حذف کرد همه ویدئو‌ها اونجا هست. شما میتونین به ایمیل برنامه ایمیل بزنین. projector@baazbini.com

i.m
Guest
Member
i.m

alianse:دوستان یه سوال من که فیلم های قبلی این سری رو ندیدم میتونم این فیلم رو ببینم یعنی مثل Mad Max و Star Trek ریبوت شده؟؟این سوال رو درمورد Terminator Genisys هم دارم

سلام دوستم
من قسمتهای قبل پارک رو دیدم
به نظر من این قسمت از ژوراستیک مستقله
ولی جذابیت بصری داره بدون فیلمنامه قوی

alianse
Guest
Member
alianse

دوستان یه سوال من که فیلم های قبلی این سری رو ندیدم میتونم این فیلم رو ببینم یعنی مثل Mad Max و Star Trek ریبوت شده؟؟این سوال رو درمورد Terminator Genisys هم دارم

i.m
Guest
Member
i.m

سلام
بر اقا مهدی که فک کنم مشهدیه
و شهاب
اول اینکه ویدیو کامل بازبینی هاتون کجاس؟
یک تیکه آپاراته یه تعداد اینجا
بعد کجا میشه با هم گفت و گو کنیم
چرا یه سایت مستقل نمیزنید
من همه ویدیو هاتون رو دیدم فقط نقد godzila خیلی بد بود باید کمتر میدادید

CR.7
Guest
Member
CR.7

فیلم متوسطی بود.
ایراد مهمش این بود که از داستان اصلیش که باید درمورد دایناسورها میبود فاصله گرفت.
یکم بچگانه درستس کردند.
من خودم قسمتهای قبلش رو که اسپیلبرگ کارگردانی کرده بود رو خیلی بیشتر دوست دارم.فیلم اسپیلبرگ یه چیز دیگست.
ولی این فیلم خیلی بهتر از فیلم های اکشن کسل کننده و اغراق امیزی مثل ترنسفورمرز و اونجرز و … بود

امیر رسولزاده
Member
Member
امیر رسولزاده

فیلم نسبتا قشنگی بود! فقط انتظار هیولای عظیم الجثه تر و ترسناک تری رو داشتم،هیولایی که با دیدنش مو به تن آدم سیخ بشه و قدش حداقل از درخت های توی چزیره بلندتر باشه.ولی واقعا هیولای توی فیلم،زیاد ترسناک و رعب آور نبود و فقط بخاطر خط داستانیش بود که ادامه فیلم رو دنبال میکردم،وگرنه از دایناسور اصلی فیلم زیاد انتظار نداشتم که قیامت به پا کنه و محشر راه بندازه! (به شخصه فکر میکنم هیولای داخل دریاچه که اوایل فیلم حضور داشت و مردم روی صندلی برای دیدنش نشسته بودن،به مراتب از هر نظر ترسناک تر و غول پیکر… ادامه »

bent ben
Member
Member
bent ben

سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما شد

alireza ghazbanpour
Member
Member
alireza ghazbanpour

James Berardinelli:دومین افتتاحیه ی تاریخ سینما، توی ۳ روز ۲۰۴ میلیون دلار!!!اونجرز تنها با ۳ میلیون دلار بیشتر صدر نشینه.قسمت دومشم با این همه دک و پز سوم شد با تنها ۱۹۱ میلیون دلار.البته فروش جهانی فیلم هم از ۵۰۰ میلیون دلار گذشت.

آمار ۲۰۴ میلیون فروش آمار رسمی نبود و حدس و گمان بود بعد از ۲ روز آمار رسمی میگه که فروش ۳ روز ۲۰۸٫۸ میلیون دلار بوده و رکورد اونجرز رو زده

bent ben
Member
Member
bent ben

mulhollan:سری های قبلی این فیلم زیاد جالب نبود یه جواریی بچه گانه و انگار که برا بچه ها ساخته شده بودش و هیجانی از نوع بامزه داشت ! امیدوارم این قسمت کمی جدی تر و بدون حضور بچه ها در قالب نقش اصلی ، فیلمی با کمی جاشنی دلهره و ترس و البته ماجراجویی و اکشن بسیار بالا و کمی خشن!!! شاهد باشیم.

سری های قبلی عالی و خوش ساخت و پر خرج و نفس گیر بودن . هنوزم که هنوزه کلی خاطره رو زنده می کنند

صابر
Guest
Member
صابر

اگه نسخه های قبلی این فیلمو نبینیم این فیلمو میفهمیم؟اصلا ربطی داره؟

Francis Underwood
Member
Member
Francis Underwood

دومین افتتاحیه ی تاریخ سینما، توی ۳ روز ۲۰۴ میلیون دلار!!!اونجرز تنها با ۳ میلیون دلار بیشتر صدر نشینه.قسمت دومشم با این همه دک و پز سوم شد با تنها ۱۹۱ میلیون دلار.البته فروش جهانی فیلم هم از ۵۰۰ میلیون دلار گذشت.

یولبارس
Member
Member
یولبارس

قسمت یک و دوم اش رو خیلی دوست دارم…
منتظرشم بشدت…

mulhollan
Guest
Member
mulhollan

سری های قبلی این فیلم زیاد جالب نبود یه جواریی بچه گانه و انگار که برا بچه ها ساخته شده بودش و هیجانی از نوع بامزه داشت ! امیدوارم این قسمت کمی جدی تر و بدون حضور بچه ها در قالب نقش اصلی ، فیلمی با کمی جاشنی دلهره و ترس و البته ماجراجویی و اکشن بسیار بالا و کمی خشن!!! شاهد باشیم.

bent ben
Member
Member
bent ben

تو هفته اول ۵۱۱ میلیون دلار در جهان فروخته و طوفانی آغاز کرده

اوراکل:الان تو باکس بودم فروش اولین هفته این فیلم ۲۱۰ میلیون دلار زده بود ینی رکورد اونجرز زد؟؟؟ 😮 😮 😮 😮

نه

۲۰۴ تا فروخته در آمریکا

Member
Member

فیلمهایی که موضوعشون درباره دایناسورها باشه را دوست دارم.
سری های قبلی این فیلم خیلی قشنگ بودند.
این سری هم امیدوارم قشنگ و جذاب باشه. 🙂

مهرداد امینی نسب
Member
Member
مهرداد امینی نسب

دست گلت درد نکنه آقای سیلاوی عزیز با ترجمه های به موقع و جامعت خسته نباشی

mulhollan
Guest
Member
mulhollan

وای که چه شود ! بی صبرانه منتظر این فیلم هستم حتی بیشتر از انتقام جویان

اوراکل
Guest
Member
اوراکل

الان تو باکس بودم فروش اولین هفته این فیلم ۲۱۰ میلیون دلار زده بود ینی رکورد اونجرز زد؟؟؟ 😮 😮 😮 😮

محمد
Member
Member
محمد

با تشکر از مترجم.یکی از فیلمهایی که منتظرشم.
منتقد این همه تعریف و تمجید کرده بعد داده ۷.۵!!!