Jurassic World (دنیای ژوراسیک) + بازبینی تصویری

 

کارگردان : Colin Trevorrow

نویسندگان : Colin Trevorrow, Rick Jaffa, Amanda Silver, Derek Connolly

بازیگران : Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Ty Simpkins

هزینه تولید: ۱۵۰ میلیون دلار

محصول کشور: ایالات متحده آمریکا | چین

کمپانی توزیع کننده: Universal Pictures

خلاصه داستان : ۲۲ سال پس از پایان ماجراهای «پارک ژوراسیک» (نسخه اصلی فیلم در سال ۱۹۹۳ به کارگردانی استیون اسپیلبرگ)، این محل به صورت یک پارک تفریحی توریستی درآمده و دایناسورهای واقعی قرون کهن (که توسط دانشمندان دوباره خلق شده و امکان حیات یافته‌اند) در آن قرار دارند.

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

بازبینی تصویری فیلمJurassic World (دنیای ژوراسیک)

دانلود این ویدئو با کیفیت ۳۶۰p (اینجا) و ۷۲۰p (اینجا) یا مشاهده با کیفیت بالا از طریق یوتوب (ایجا).

مشاهده آنلاین بازبینی ویدئویی از طریق آپارات.

 

 

 

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۷.۵ از ۱۰ (۳ از ۴)

 

 

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/JurassicWorld1.jpgبیست و دو سال از زمانی که «پارک ژوراسیک»(Jurassic Park) در عصر مدرن فیلم سازی کامپیوتری ساخته شد می‌گذرد. «پارک ژوراسیک» به نخستین فیلمی تبدیل شد که در ساختش از پیشرفته‌ترین فناوری جلوههای ویژه آن دوران برای غافلگیر و شگفت زده ساختن ما استفاده شده بود. استیون اسپیلبرگ به ما اجازه داد تا باور کنیم که دایناسورها واقعی بودند. قسمت دوم این فیلم در سال ۱۹۹۷ با عنوان «دنیای گمشده»(The Lost World) ساخته شد و ظاهراً تصمیم کمپانی یونیورسال برای کاهش بودجه ساخت قسمت سوم این فیلم در سال ۲۰۰۱ پایانی بود بر این حماسه. با این حال، بعد از یک وقفه چهارده ساله تی رکسها، ولوسیراپتورها و همنوعانشان برمیگردند. با تهیه‌کنندگی اسپیلبرگ و کارگردانی کالین تروورو، زمان بازگشتن به دنیایی که در آن پشههای ما قبل تاریخ کاری می‌کنند که جانوران منقرض شده به تکاپو بیفتند فرا رسیده است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/JurassicWorld2.jpgدر «دنیای ژوراسیک»(Jurassic World) تنها یکی از کاراکترهای سه گانه اول – بی دی وونگ در نقش دکتر هنری وو- حضور دارد اما این یک اشکال نیست. [چون] تمام ابزارهای لازم موجود هستند: کریس پِرَت در نقش اوون و برایس دالاس هاوارد در نقش کلیر نقشهای قهرمانانه (مثبت) فیلم را بر عهده دارند، تای سیمپکینس در نقش گری و نیک رابینسون در نقش زک آدم بدهای فیلم هستند، عرفان خان جانشین جان هاموند شده و وینسنت دی اونوفریو از آن شخصیت‌های نچسب نظامی با اهداف خاص خودش است. البته، راستش این است که آدم‌ها هیچ‌وقت موضوع اصلی فیلم‌های پارک ژوراسیک نبوده‌اند، حال می‌خواهد نقش آلن گرانتِ سم نیل باشد یا نقش ایان مالکومِ جف گلدبلوم. این فیلم‌ها درباره دایناسورها بوده‌اند. در «دنیای ژوراسیک» ارجاعات زیادی به «پارک ژوراسیک» وجود دارد (از جمله تی رکس) اما هیچ یادی از نیل یا گلدبلوم نمی‌شود.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/JurassicWorld3.jpgاین فیلم بهترین دنباله از مجموعه «پارک ژوراسیک» است و به مراتب بهتر از اپیزودهای ۲ و ۳، آن حس فیلم اول را در ما بیدار می‌کند. شروع فیلم همراه با فرصتی است که به ما داده می‌شود تا خود را در جو یک پارک تفریحی تماماً دایناسوری- بزرگ‌تر از هر چیزی که هاموند بتواند تصور کند- غرق کنیم. بدون شک، از هیچ گونه هزینهای مضایقه نشده است. تراژدی‌های «پارک ژوراسیک» اول خیلی وقت است که تمام شده‌اند و همراه با اسکلت ویزیتور سنتر دفن و به باد فراموشی سپرده شده‌اند. نسخه جدید به مدت یک دهه است که باز است- این مدت برای کم رنگ شدن نگرانی‌ها درباره توجه بیننده ها کافی است. دایناسورها دیگر به تنهایی کافی نیستند. مشتریان خواستار چیزی بزرگ‌تر و وحشیانه تر هستند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/JurassicWorld4.jpgکلیر جدی، سرسخت و سختکوش مأموریت دارد که پارک را باز نگه دارد- وظیفه بزرگی که مستلزم یک فضای آینده نگرانه و ارتش کوچکی از دستیاران مراقب تجهیزات الکترونیکی است. اوون، مسئول نگهداری از ولوسیراپتور، راهی برای کنترل –البته تا جایی که قابل کنترل باشند- باهوش ترین دایناسورهای این جزیره پیدا کرده است.. روزی که همه چیز به هم می‌ریزد، برادرزاده های کلیر، گری و زک، مسئول مراقبت از پارک هستند. وقتی که آخرین سرگرمی دنیای ژوراسیک، یک ایندومیتوس رکس جهش یافته، از قفسش فرار می‌کند و تمام ۲۲۰۰۰ بازدید کننده ایسلا نوبلار را یک لقمه چرب و نرم تصور می کند، بلبشویی به پا می‌شود که بیا و ببین. به یاد جملات یان مالکوم «همه چیز با اوووووووه ، آآآآآآه شروع می‌شود. بعد همه فرار می‌کنند و…. جیغ می‌کشند.»

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/JurassicWorld5.jpgعلیرغم داشتن رزومهای نه چندان قوی (فیلم غیرمتعارف «امنیت تضمین نمی‌شود»( Safety Not Guaranteed))، تروورو توانسته «دنیای ژوراسیک» را به سان یک حرفهای کارگردانی کند. او خیلی خوب کار کرده است و به شخصیت‌های دوبعدی تا جایی که لیاقت دارند میدان داده است و توانسته سکانس‌های اکشن را مانند یک کارگردان قدیمی هالیوودی از آب در بیاورد. او به فیلم‌های هیولایی زیاد دیگری ارجاع می‌دهد از جمله آثار شناخته شده ای مانند کینگ کنگ(King Kong)، گودزیلا(Godzilla) و و موارد کمتر شناخته شده ای مانند «پرندگان»(The Birds) و به خصوص «بیگانگان»(Aliens). سبک او نیمی اسپیلبرگ و نیمی کامرون است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/JurassicWorld6.jpgگرچه «دنیای ژوراسیک» یک فیلم هیولایی پرهزینه است، اما فیلمسازهای این فیلم فاصله زیادی از تیغ نقدهای اجتماعی ندارند. آن‌ها به معرفی یکی از چالش‌های آزاردهنده پیش روی پارک‌های تفریحی می‌پردازند: آن‌ها باید مدام سطح هیجان سیستم‌های تفریحی خود را بالا ببرند تا بتوانند مشتری‌هایی که به سادگی خسته می‌شوند را برگردانند. این را می‌توان به عنوان یک مشخصه کلی در فیلم‌های دنباله دار به طور کلی و «پارک ژوراسیک» به طور خاص مشاهده نمود. یک تی رکس برای فیلم اول کافی بود. حالا بعد از سه فیلم ما به یک آی رکس بزرگ‌تر و بدجنس‌تر نیاز داریم. «دنیای ژوراسیک» همچنین از برخی مؤلفه های «بیگانگان» استفاده می‌کند به خصوص وقتی که وارد دنیای نظامی –صنعتی می‌شود و این که چگونه طرز فکر سرباز ها به مسلح کردن دایناسورها گره خورده است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/JurassicWorld7.jpgمایکل جیاچینوی آهنگساز به اهمیت استفاده از تم‌های آیکونی جان ویلیامز به جای کنار هم چیدن آن‌ها (کاری که در «مرد پولادین»(Man of Steel) صورت گرفت) واقف است. جیاچینو نه تنها ترکیبات ارکسترایی کاملی از زیباترین نوع موسیقی را در اختیارمان می‌گذارد، بلکه در مواقع لزوم بیشتر وارد جزئیات می‌شود. جلوه های دایناسوری، هم کامپیوتری و هم انیماترونیک، خیلی بهتر از نمونه های فیلم‌های قبلی هستند، اما با توجه به این که چقدر فناوری در طول این سال‌ها پیشرفت کرده است این امر چندان غافلگیر کننده نیست. نسخه سه بعدی چیزی جز تلف کردن وقت و پول نیست و بهتر از آن اجتناب شود. نسخه سه بعدی تنها به این دلیل تهیه شده است که این تلقی در هالیوود به وجود آمده که تمام پرفروش‌های تابستان باید به صورت سه بعدی عرضه شوند تا مشروع شناخته شوند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/JurassicWorld8.jpg«دنیای ژوراسیک» امکان ساخت فیلم بعدی را باز می‌گذارد، اما در حالی که این یک تجربه پاپ کرنی لذت بخش است، ولی به عنوان یک فیلم مستقل بهترین نتیجه را می‌دهد. تروورو و نویسندگان همکارش به خاطر درآوردن دو ساعت دیگر خوب از ایده «پارک ژوراسیک» شایسته تقدیر هستند، اما چیز بیشتری نمی‌توان گفت. به نظر ساخت نسخه دیگر از این فیلم کار احمقانه ای است. اما شاید بنا بر انگیزه های مالی این اتفاق در آینده رخ دهد. در حال حاضر، فقط «دنیای ژوراسیک» را داریم که بر باقیمانده های فسیل شده یک فیلم دوست داشتنی بنا شده است و برخلاف نظر برخی‌ توانسته به آن حیات دوباره ببخشد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

22
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
22 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
lolipopalireza ghazbanpourbent benصابرFrancis Underwood Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
lolipop
Guest
Member
lolipop

فیلم خـوبی بود !
بنظرم این نسخه حداقل از قسمت دوم و سوم ژوراسیک اسپیلبرگ بهتر بود و اینکه این فیلم تقریبا همه رو راضی میکنه و بدون شک برای من خیلی جذاب تر از سایر بلاک باستر ها از جمله Captain America و Avengers و Fast & Furious بود

Member
Member

جذاب و تماشایی

نیمی
Guest
Member
نیمی

سلام یه گروه تلگرام تازه تاسیس برای فیلم دوستا هرکی خواست بیاد این لینکشه https://telegram.me/joinchat/BG3FEAIblYCwLAhr9ieyag

mahdi zei
Member
Member
mahdi zei

i.m:سلام
بر اقا مهدی که فک کنم مشهدیه
و شهاب
اول اینکه ویدیو کامل بازبینی هاتون کجاس؟
یک تیکه آپاراته یه تعداد اینجا
بعد کجا میشه با هم گفت و گو کنیم
چرا یه سایت مستقل نمیزنید
من همه ویدیو هاتون رو دیدم فقط نقد godzila خیلی بد بود باید کمتر میدادید

سلام به غیر از چرندیات ۲ که آپارات حذف کرد همه ویدئو‌ها اونجا هست.
سلام به غیر از چرندیات ۲ که آپارات حذف کرد همه ویدئو‌ها اونجا هست. شما میتونین به ایمیل برنامه ایمیل بزنین. projector@baazbini.com

i.m
Guest
Member
i.m

alianse:دوستان یه سوال من که فیلم های قبلی این سری رو ندیدم میتونم این فیلم رو ببینم یعنی مثل Mad Max و Star Trek ریبوت شده؟؟این سوال رو درمورد Terminator Genisys هم دارم

سلام دوستم
من قسمتهای قبل پارک رو دیدم
به نظر من این قسمت از ژوراستیک مستقله
ولی جذابیت بصری داره بدون فیلمنامه قوی

alianse
Guest
Member
alianse

دوستان یه سوال من که فیلم های قبلی این سری رو ندیدم میتونم این فیلم رو ببینم یعنی مثل Mad Max و Star Trek ریبوت شده؟؟این سوال رو درمورد Terminator Genisys هم دارم

i.m
Guest
Member
i.m

سلام
بر اقا مهدی که فک کنم مشهدیه
و شهاب
اول اینکه ویدیو کامل بازبینی هاتون کجاس؟
یک تیکه آپاراته یه تعداد اینجا
بعد کجا میشه با هم گفت و گو کنیم
چرا یه سایت مستقل نمیزنید
من همه ویدیو هاتون رو دیدم فقط نقد godzila خیلی بد بود باید کمتر میدادید

CR.7
Guest
Member
CR.7

فیلم متوسطی بود.
ایراد مهمش این بود که از داستان اصلیش که باید درمورد دایناسورها میبود فاصله گرفت.
یکم بچگانه درستس کردند.
من خودم قسمتهای قبلش رو که اسپیلبرگ کارگردانی کرده بود رو خیلی بیشتر دوست دارم.فیلم اسپیلبرگ یه چیز دیگست.
ولی این فیلم خیلی بهتر از فیلم های اکشن کسل کننده و اغراق امیزی مثل ترنسفورمرز و اونجرز و … بود

امیر رسولزاده
Member
Member
امیر رسولزاده

فیلم نسبتا قشنگی بود! فقط انتظار هیولای عظیم الجثه تر و ترسناک تری رو داشتم،هیولایی که با دیدنش مو به تن آدم سیخ بشه و قدش حداقل از درخت های توی چزیره بلندتر باشه.ولی واقعا هیولای توی فیلم،زیاد ترسناک و رعب آور نبود و فقط بخاطر خط داستانیش بود که ادامه فیلم رو دنبال میکردم،وگرنه از دایناسور اصلی فیلم زیاد انتظار نداشتم که قیامت به پا کنه و محشر راه بندازه! (به شخصه فکر میکنم هیولای داخل دریاچه که اوایل فیلم حضور داشت و مردم روی صندلی برای دیدنش نشسته بودن،به مراتب از هر نظر ترسناک تر و غول پیکر… ادامه »

bent ben
Member
Member
bent ben

سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما شد

alireza ghazbanpour
Member
Member
alireza ghazbanpour

James Berardinelli:دومین افتتاحیه ی تاریخ سینما، توی ۳ روز ۲۰۴ میلیون دلار!!!اونجرز تنها با ۳ میلیون دلار بیشتر صدر نشینه.قسمت دومشم با این همه دک و پز سوم شد با تنها ۱۹۱ میلیون دلار.البته فروش جهانی فیلم هم از ۵۰۰ میلیون دلار گذشت.

آمار ۲۰۴ میلیون فروش آمار رسمی نبود و حدس و گمان بود بعد از ۲ روز آمار رسمی میگه که فروش ۳ روز ۲۰۸٫۸ میلیون دلار بوده و رکورد اونجرز رو زده

bent ben
Member
Member
bent ben

mulhollan:سری های قبلی این فیلم زیاد جالب نبود یه جواریی بچه گانه و انگار که برا بچه ها ساخته شده بودش و هیجانی از نوع بامزه داشت ! امیدوارم این قسمت کمی جدی تر و بدون حضور بچه ها در قالب نقش اصلی ، فیلمی با کمی جاشنی دلهره و ترس و البته ماجراجویی و اکشن بسیار بالا و کمی خشن!!! شاهد باشیم.

سری های قبلی عالی و خوش ساخت و پر خرج و نفس گیر بودن . هنوزم که هنوزه کلی خاطره رو زنده می کنند

صابر
Guest
Member
صابر

اگه نسخه های قبلی این فیلمو نبینیم این فیلمو میفهمیم؟اصلا ربطی داره؟

Francis Underwood
Member
Member
Francis Underwood

دومین افتتاحیه ی تاریخ سینما، توی ۳ روز ۲۰۴ میلیون دلار!!!اونجرز تنها با ۳ میلیون دلار بیشتر صدر نشینه.قسمت دومشم با این همه دک و پز سوم شد با تنها ۱۹۱ میلیون دلار.البته فروش جهانی فیلم هم از ۵۰۰ میلیون دلار گذشت.

یولبارس
Member
Member
یولبارس

قسمت یک و دوم اش رو خیلی دوست دارم…
منتظرشم بشدت…

mulhollan
Guest
Member
mulhollan

سری های قبلی این فیلم زیاد جالب نبود یه جواریی بچه گانه و انگار که برا بچه ها ساخته شده بودش و هیجانی از نوع بامزه داشت ! امیدوارم این قسمت کمی جدی تر و بدون حضور بچه ها در قالب نقش اصلی ، فیلمی با کمی جاشنی دلهره و ترس و البته ماجراجویی و اکشن بسیار بالا و کمی خشن!!! شاهد باشیم.

bent ben
Member
Member
bent ben

تو هفته اول ۵۱۱ میلیون دلار در جهان فروخته و طوفانی آغاز کرده

اوراکل:الان تو باکس بودم فروش اولین هفته این فیلم ۲۱۰ میلیون دلار زده بود ینی رکورد اونجرز زد؟؟؟ 😮 😮 😮 😮

نه

۲۰۴ تا فروخته در آمریکا

Member
Member

فیلمهایی که موضوعشون درباره دایناسورها باشه را دوست دارم.
سری های قبلی این فیلم خیلی قشنگ بودند.
این سری هم امیدوارم قشنگ و جذاب باشه. 🙂

مهرداد امینی نسب
Member
Member
مهرداد امینی نسب

دست گلت درد نکنه آقای سیلاوی عزیز با ترجمه های به موقع و جامعت خسته نباشی

mulhollan
Guest
Member
mulhollan

وای که چه شود ! بی صبرانه منتظر این فیلم هستم حتی بیشتر از انتقام جویان

اوراکل
Guest
Member
اوراکل

الان تو باکس بودم فروش اولین هفته این فیلم ۲۱۰ میلیون دلار زده بود ینی رکورد اونجرز زد؟؟؟ 😮 😮 😮 😮

محمد
Member
Member
محمد

با تشکر از مترجم.یکی از فیلمهایی که منتظرشم.
منتقد این همه تعریف و تمجید کرده بعد داده ۷.۵!!!