Jumping the Broom (پرش از جاروب)


خلاصه داستان:

داستان این فیلم درباره ازدواج دختر جوانی است از طبقه مرفه با مردی دیگر از طبقه پایین تر. این فیلم مشکلات بوجود آماده از طرف خانواده های این دو را به جهت تفوت در سطح طبقاتی نشان می دهد. این دو جوان پس از 6 ماه نامزدی، مجبورن


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Roger Ebert (راجر ایبِت)

نشریه شیکاگو سان‌تایمز

نمره 7.5 از 10

نقد و بررسی کامل فیلم

مادر  داماد یک کارگر ساده اداره پست بروکلین است. اما خانواده عروس در خانه بسیار بزرگ ساحلی خود و در مجاورت باغ های انگور زندگی می کنند. عروس و داماد عاشق یکدیگرند اما خانواده های شان اصلا چنین رابطه ای با همدیگر ندارند. همین  موضوع برای خلق داستانی رومئو ژولیتی کافیست که در Jumping The Broom هم موفق از آب در می آید.

این فیلم از آن جمله فیلم هایی است که تصمیم گرفتم برخی از نکاتی را که در حین تماشای فیلم متوجه آن ها شدم را کاملا نادیده بگیرم. لحظات خوبی در همه فیلم ها وجود دارد و این موضوع ، اثبات خوبیست از چرایی آنکه برای چه من از لغت ناقص، که دیگر منتقدان در نقد های بسیار دقیق و میکروسکوپی فیلم ها به کار می برند، متنفرم . فیلم یک اثر کامل و بی نقص نیست.  نقش های مادران کمی اغراق شده است اما ما کاری به بحث های جامعه شناسانه نداریم. ما به دنبال سرگرم شدن  هستیم و هرچه شخصیت ها رفتار  هرزه تری داشته باشند ، فیلم سرگرم کننده تر خواهد بود! چنین نکاتی نیز در فیلم دیده می شود و از این نظر ، آنجلا بست و لورتا دوین با بازی ظرافتمندانه و دقیق خود ، عملکرد خوبی از خود به جای گذارده اند.

ازدواج میان دو خانواده آمریکایی-آفریقایی از دو طبقه متفاوت صورت می پذیرد. تیلورها از قشر کارگرها و واتسون ها از خواص پولدار حاکم بر جامعه هستند. آقای واتسون در اصل رفتاری چون یک ارباب با دیگران دارد.

ما دختر واتسون، به نام سبرینا (با بازی پائولا پاتون)، را برای بار نخست بعد از یک پارتی ، می بینیم. البته حضور سبرینا در همچین پارتی هایی به موضوعی تکراری و البته خسته کننده برای او تبدیل سده است. او از مردانی که تنها به علت هوسرانی چند روزی را با وی سر می کنند ، خسته شده و به بهترین دوستش شوندا ( با بازی تاشا اسمیت) ، می گوید می خواهد چون یک دختر خوب  ، از چنین مردانی دوری کند تا اینکه سر انجام او آقای رایت را ملاقات می کند. (فیلم به تهیه کنندگی بی شاپ تی جی جیکس که پرهیز از الکل را هم تحسین برانگیز می داند ، ساخته شده است. این اسکار لوانت بود که گفت ، وقتی که به گذشته باز می گردم ، دوریس دی را حتی پیش از آن که یک باکره باشد ، می شناخته ام).

آقای رایت به شکل جیسون (لز آلونسو) متجسم می شود که خانه ای نقلی و زیبا در وال استریت دارد (که البته چیز عجیبی نیست). با اینحال جیسون مردی است که هر مادری آرزو دارد دخترش با چنین کسی ازدواج کند. اما خانم واتسونِ بَسِت چنین وضعی ندارد. خانم تیلور با توهین مادر عروس روبرو می شود که با ایمیل با وی ارتباط برقرار کرده است ، ایمیل ! تا چه حد توهین آمیز است؟

مادر ها در روز جشن برای نخستین بار همدیگر را ملاقات می کنند. ملاقات آن ها شاهکاری از دیالوگ های لطیف و محترمانه نیست ، بلکه دوین و بست رفتاری گستاخانه با هم دارند که تن همه را می لرزاند. شاید که آنچه سبب می شود کار به ضرب و جرح و قتل عام نکشد ، حضور برخی از شخصیت های سرگرم کننده فیلم در این صحنه ها است.

زوج هایی که همدیگر را در جشن می بینند، از شانس خوبی برخوردارند. سباستین جوان (با بازی رومئو میلر) هنگامی چشمش به شوندا (دوست سبرینا ) می افتد، به آسانی به این نکته ایمان می آورد. شوندا  به اندازه کافی مسن نیست تا بتوان گفت که می تواند جای مادر سپاستین باشد اما سن او به اندازه ای هست که بتوان وی را به عنوان خواهر جوان تر مادر سباستین معرفی کرد!  او صادق ، خستگی ناپذیر و عاشقی دلخسته است. شونداتحت تاثیر صمیمیت این مرد جوان قرار می گیرد، گاهی اوقات مانند یک مادر جوان، به سپاستین مسائلی با سپاستین آموزش می دهد و البته شاید پیش خودش دوست داشته باشد رابطه جنسی هم با سپاستین برقرار کند

در این میان حتی رابطه ای گسترده تر و عمیق تر نیز میان ساقدوش عروس با بازی میگان گود و سر آشپز با بازی گری دوردان نیز وجود دارد.

عنوان فیلم (پریدن از روی جاروب)  از سنت باستانی روزهای بردگی که خانواده تیلور آن را گذرانده اند ، می اید. هنگامیکه خانم واتسون متوجه این موضوع می شود ،می گوید «خانواده ما برده نبوده اند ، ما برده دار بوده ایم.» با اینکه تردیدی ندارم این موضوع صحت دارد ، مطمئنم نه خانم واتسون و نه هیچ خانواده آمریکایی آفریقایی دیگری حاضر نخواهد شد چنین چیزی را در ملا عام به زبان آورد.

تصویر سازی فیلم با ظرافت خاصی صورت پذیرفته است. چیزی در مورد مراسم عروسی وجود دارد که ساختاری خوشایند و مناسب را به فیلم می بخشد . لحظه اجتناب ناپذیری که به نظر می رسد تمامی شادی ها رنگ خواهند باخت ، به خوبی قابل پیش بینی است. بازیگر ها به خوبی انتخاب شده اند و می دانند چه کاری انجام دهند. مراسم به شکلی دلپذیر برگزار می شود. سبرینا و جیسون تبدیل به زوجی دوست داشتنی می شوند. و در آینده به آنچه میان مادرانشان روی داد ، خواهند خندید. اما نه در آینده ای چندان نزدیک!

مترجمان :احسان رضایی

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق منبع: سایت نقد فارسی مخالف قانون بوده و مدیریت سایت هیچ گونه رضایتی در این مورد ندارد و شرعا حرام میباشد.

 


6
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/jumping-the-broom/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/jumping-the-broom/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 5563 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/jumping-the-broom/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/jumping-the-broom/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/jumping-the-broom/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/jumping-the-broom/ […]