It (آن)


خلاصه داستان:

با آغاز ناپدید شدن بچه ها در شهر کوچک دری (Derry)، یک گروه از جوانان شجاع تصمیم می گیرند تا در مقابل یک ﺩﻟﻘﮏ ﺗﺮﺳﻨﺎﮎ که ﭘﻨﯽ ﻭﺍﯾﺰ ‏(Pennywise) نام دارد بایستند، اما آنها با بزرگترین ترس زندگیشان ربرو می شوند، با موجودی ﻣﺎﻭﺭﺍﻟﻄﺒﯿﻌﻪ ﺷﯿﻄﺎﻧﯽ که در قالب یک دلقک


خلاصه نظر منتقدان:

تصویربرداری وحشت‎انگیز باعث فرار «آن» از فیلمنامه‎ای ضعیف می‎شود


نقد و بررسی فیلم به قلم Eric Kohn (اریک کوهن)

نشریه IndieWire

نمره 6.7 از 10

تماشای «آن» روی پرده‎ی سینما نشان می‎دهد رمان «استفان کینگ» واقعا چقدر عجیب بوده است. اقتباس از یک کتاب 1000 صفحه‎ای برای یک فیلم سینمایی (یا نیمی از آن)، یعنی همان کاری که کارگردان «آندرس موشیتی» انجام داده، به خودی خود کاری دشوار است، چه رسد به آنکه با رمانی طرف باشید که یک لاک‎پشت کهکشانی و یک دلقک تغییر شکل دهنده‎ی فناناپذیر هم داشته باشد که از وحشت کودکان تغذیه می‎کند. در اقتباس سینمایی «آن»، نویسندگان «چیس پالمر»، «گری داوبرمن» و «کری فوکوناگا» (که آخری در یک مقطعی کارگردان نیز بود) تغییرات زیادی در کتاب «کینگ» ایجاد کرده‎اند. بعضی‎ از این تغییرات خوبند و برخی هم بد، اما همه‎ی آن‎ها در خدمت شیوه‎ی قصه‎گویی سه بخشی هستند.

 

احتمالا مهم‎ترین تغییر این است که داستان به جای 1957 تا 1958، طی 1988 تا 1989 رخ می‎دهد، تابستانی که هفت نوجوان منزوی که خودشان را «کلوپ بازندگان» می‎نامند دور هم جمع می‎شوند تا با هیولایی مبارزه کنند که کودکان شهرشان «دری، ماین»، را می‎کشد. (نیمه‎ی دوم رمان، ادامه‎ی مبارزه‎ با «آن» 27 سال بعد، در فیلم بعدی این مجموعه به نمایش درخواهد آمد.) این آپدیت منطقی است چون سی و چند ساله‎های امروزی در دهه‎ی 80 میلادی به دنیا آمده‎اند نه دهه‎ی 50 میلادی. بهانه‎ی خوبی هم هست برای ارتقای دیالوگ‎ها با کمی حواشی کمیک، که باعث می‎شود «فین ولفهارد» که در سریال «چیزهای عجیب‎تر» او را دیده بودیم، بتواند در تمام صحنه‏هایی که حضور دارد به عنوان «ریچی توزیر» عقل کل و جسور ظاهر شود. اما به نظر می‎رسد وسوسه‎ی استفاده از نشانه‎های فرهنگی آشنا زیاد بوده، و ارجاعات فیلم به «مایکل جکسون و بچه‎های جدید محله» کمی بیش از حد معمولند، که باعث از دست رفتن آن حس کلاسیک رمان «کینگ» در این فرآیند می‎شود.

 

به عنوان فیلمی که روی شخصیت پردازی وقت می‎گذارد و تک تک فریم‎ها را پر از جزئیات می‎کند (برنامه کودکی که طی فیلم در پس زمینه از تلویزیون پخش می‎شود و به کودکان توصیه می‎کند بروند در فاضلاب بازی کنند، حرکت جالبی است) عجیب است که از ظرافت خاصی برخوردار نیست. به لایه‎ی داستانی مربوط به سوء استفاده‎ی جنسی که در کتاب خیلی نامحسوس باقی می‎ماند اینجا خیلی واضح‎تر پرداخته شده؛ اهمیت مثلث عشق موجود بین سه نفر از «بازندگان» نیز نسبت به منبع اصلی خیلی پررنگ‎تر شده. با چنین توجهاتی به جزئیات، و این همه جزئیاتی که باید به آنها پرداخته شود، فیلمنامه در بعضی مقاطع با مشکل مواجه می‎شود، و روایت داستانی گاهی به خوبی جلو نمی‎رود، به خصوص از نظر دیالوگ‎ها. اما وقتی زمان عناصر ترسناک فرا می‎رسد (که خیلی هم زیاد هستند) همان روش اولیه مبدل به یک نقطه مثبت می‎شود.

 

«موشیتی» در زمینه‎ی طراحی موجودات ترسناک متبحر است، و تصویربرداری کابوس‎ها را به بهترین شکل ممکن انجام می‎دهد. وقتی ماوراءالطبیعه با زندگی عادی درهم آمیخته می‎شود و بزرگ‎ترین ترس‎های قهرمان جوان ما مبدل به واقعیت می‎شوند و او را تعقیب می‎کنند (مثل آن صحنه‎ای که یک جسد سوخته‎ی بدون سر، «بن هنسکام» (جرمی ری تیلور) خجالتی و چاق را در کتابخانه و زیر نور سبز و عصبی کننده‎ی فلورسنت تعقیب می‎کند) می‎تواند خیلی خوفناک باشد. جذامی که «ادی کاسبلارک» (جک دیلان گرازر) خیالاتی را در کتاب ارعاب می‎کند، خون‎آلود و ناقص‎الخلقه به تصویر درآمده، و خونی که از حمام «بورلی مارشا» (سوفیا لیلیز) فوران می‎کند هم غلیظ و چسبناک است. حتی یک بازآفرینی جدید از «آن» هم می‎بینیم، یک نوازنده‎ی فلوت ناقص‎الخلقه، محصول تغییراتی در کاراکتر «استن یوریس» (ویات اولف).

 

البته همه‎ی اینها پیش‎نمایشی برای واقعه‎ی اصلی هستند، بازآفرینی اصلی «آن»، «پنی‎وایز، دلقک رقاص» (بیل اسکارسگارد). نقش‎آفرینی «اسکارسگارد» دنباله روی «تیم کوری» سال 1990 در مینی سریال «آن» است، ادای دیالوگ‎ها با لحنی ناخوشایند و شل و بریده، که می‎توان آن به خرگوش کارتونی تشبیه کرد که ناگهان چندین بخش از کلمات را با غرغر از عمق گلو بیان می‎کند. نقش‎آفرینی فیزیکی او، اما، تماما شامل حرکت اندام‎ها در جهات عجیب و حرکات غیر طبیعی تند و تیز است، که گاهی سرعتش بیش‎تر می‎شود تا رعب و وحشت بیشتری القا کند. دندان‎های لایه لایه‎اش نیز که به صورت دیجیتالی ارتقا یافته‎اند و واقعا عجیب و غریب شده‎اند، باعث تداعی بیگانه‎ای عجیب‎الخلقه در ذهن می‎شوند که گویا از عمیق‎ترین نقاط اقیانوس بیرون کشیده شده.

 

با وجود اینکه «پنی‎وایز» واقعا وحشتناک است، در مجموع «آن» بیشتر آدم را عصبی‎ می‎کند تا اینکه بخواهد مو را بر تن او سیخ کند. در به تصویر کشیدن خشونت علیه کودکان، از هیچ تلاشی دریغ نشده، که یعنی این فیلم شاید برای پر و پا قرص‎ترین هواداران نوجوان رمان‎های «استفان کینگ» نیز مناسب نباشد. اما به جز ظهور گهگاه برادر کوچک «بیل دنبرو» (جایدن لیبرر) یعنی «جورج» (جکسن رابرت اسکات) که مرگش به دست (یا به دندان) «پنی‎وایز» داستان را به راه می‎اندازد، اضطراب فیلم کم و گذرا است تا آرام و خزنده. قطعا صحنه‎های ترسناک خوبی هم وجود دارند، اما وقتی لحن فیلم عوض می‎شود، بازگشتی در کار نیست.

 

با تمام این اوصاف، برخی جنبه‎های «آن» در ذهن شما حک می‎شوند. فیلمبرداری «چانگ چونگ-هون»، کارگردان بصری باسابقه‎ی «پارک چان-ووک»، به فیلم غنا و بافتی می‎دهد که فراتر از بسیاری از فیلم‎های هالیوودی است، چه رسد به فیلم‎های ژانر وحشت. این را با طراحی صوتی غران و طراحی تولید دقیق فیلم ترکیب کنید، صحنه‎های شگفت‎انگیزتر فیلم نیز بدون تردید خلاقانه‎اند، مانند صحنه‎ای شیطانی که «بازندگان» یک خانه‎ی متروکه را بازرسی می‎کنند. شاید نویسندگان، بهترین اقتباس ممکن را از کتابی غیرقابل اقتباس به ما داده‎ باشند. اما انسان در عجب می‎ماند، که اگر استودیو نیازی به جمع و جور کردن این داستان بی‎نظم و پراکنده حس نمی‎کرد، شاید می‎توانست مبدل به یک داستان تاریخی و ماندگار شود.

 

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: علی دواچی

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

15
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
15 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
maxxxEAUNESbenjaminbehnam1 Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/it/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/it/ […]

ali goli
Member
Member
ali goli

فیلم را دیدم و بر قبر پدرش خندیدم
جدای از اینکه فیلم هرچی بود الا ترسناک بازم خوب نبود و هیچ چیز نویی هم نداشت
سلیقه رو به زوال

Me
Guest
Member
Me

[quote name=”..fhfh”]نقد فیلم IT اول باید به کارگردان تبریک گفت که بدون استفاده از هیچ بازیگر معروف و یا سوپر استار توانسته فیلمی پرطرفدار و پرفروش بسازد … ( قابل توجه کارگردانان ایرانی ) سپس باید توجه کرد که فیلم از روی داستانی نوشته ی استفن کینگ ساخته شده و داستان و فیلم نامه دارای پشتیبانی قوی می باشد … ( قابل توجه نویسندگان ایرانی ) .[/quote] البته باید توجه کرد که فین وولفهارد محبوبیت زیادی داره و همین باعث شده که خیلی از طرفدارهای سریال “چیزهای عجیب” که فین در اون نقش مایک رو بازی میکنه سمت این فیلم… ادامه »

TheMdsN
Guest
Member
TheMdsN

به نظر من فیلم از جنبه خوب یا بد بودن لب مرز واقع شده.درسته که فیلم مقدمه ی نسبتا کافی رو برای شخصیت ها مهیا کرده اما اکثر این مقدمه ها از تک بعدی بودنشون خارج نشدن.با اینکه سوفیا لیلیز(بورلی) نقششو خب بازی کرده اما علت رفتار های پدرش و رابطه این دو نفر بدون دلیل رها شدن.مشکل دگ شروع بی مقدمه فیلم هست.وقتی یه فیلم یا حتی یه دنباله ای از فیلم ساخته میشه مخاطبان در شرایط برابر قرار میگیرند چه اون هایی که از محتوا آگاهی دارند و چه کسانی که برای اولین باره با این اثر روبرو… ادامه »

Younes
Member
Member
Younes

اصلا در حد و ادازه یک فیلم ترسناک نبود

bent ben
Member
Member
bent ben

فیلم خوبی بود ولی نه آنقدر که انتظار می رفت

آنابل ۲ خیلی سرتر و ترسناک تر و عالی تر بود

inaghd.ir
Guest
Member
inaghd.ir

[quote name=”..fhfh”]نقد فیلم IT اول باید به کارگردان تبریک گفت که بدون استفاده از هیچ بازیگر معروف و یا سوپر استار توانسته فیلمی پرطرفدار و پرفروش بسازد … ( قابل توجه کارگردانان ایرانی ) سپس باید توجه کرد که فیلم از روی داستانی نوشته ی استفن کینگ ساخته شده و داستان و فیلم نامه دارای پشتیبانی قوی می باشد … ( قابل توجه نویسندگان ایرانی ) حال به نکاتی در مورد فیلم می پردازم : در این فیلم موجودی به شکل دلقک وجود دارد که دارای طبیعتی وحشی است و علاقه مند به کشتن مردم به خصوص کودکان … و… ادامه »

name
Guest
Member
name

[quote name=”..fhfh”]نقد فیلم IT اول باید به کارگردان تبریک گفت که بدون استفاده از هیچ بازیگر معروف و یا سوپر استار توانسته فیلمی پرطرفدار و پرفروش بسازد … ( قابل توجه کارگردانان ایرانی ) سپس باید توجه کرد که فیلم از روی داستانی نوشته ی استفن کینگ ساخته شده و داستان و فیلم نامه دارای پشتیبانی قوی می باشد … ( قابل توجه نویسندگان ایرانی ) حال به نکاتی در مورد فیلم می پردازم : در این فیلم موجودی به شکل دلقک وجود دارد که دارای طبیعتی وحشی است و علاقه مند به کشتن مردم به خصوص کودکان … و… ادامه »

..fhfh
Guest
Member
..fhfh

نقد فیلم IT اول باید به کارگردان تبریک گفت که بدون استفاده از هیچ بازیگر معروف و یا سوپر استار توانسته فیلمی پرطرفدار و پرفروش بسازد … ( قابل توجه کارگردانان ایرانی ) سپس باید توجه کرد که فیلم از روی داستانی نوشته ی استفن کینگ ساخته شده و داستان و فیلم نامه دارای پشتیبانی قوی می باشد … ( قابل توجه نویسندگان ایرانی ) حال به نکاتی در مورد فیلم می پردازم : در این فیلم موجودی به شکل دلقک وجود دارد که دارای طبیعتی وحشی است و علاقه مند به کشتن مردم به خصوص کودکان … و فقط… ادامه »

c-na
Guest
Member
c-na

من تازه این فیلم رو دیدم میتونم بگم حیف به اون حجم ۱ونیم گیگ که بهش دادم
فیلم واقعا مزخرف بود میشه گفت از صد درصد ۳۰ درصدش ترسناک بود
کلا فیلم ایراد داشت
مگه میشه بچه چهارده سیزده ساله با دیدن چیزای ترسناک گریش نگیره یا مشکل روانی پیدا نکنه
طوری بچه ها نقش بازی کرده بودن انگار آدم بزرگن هنوز روابط عاشقانشون هم هیچ که خیلی این فیلم مزخرف بود البته واسه بچه ها این فیلم خیلی خوبه چون من وقتی این فیلم رو داشتم تماشا میکردم حس میکردم دارم به برنامه کودک نگاه میکنم

بهنام
Member
Member
بهنام

سلام دوستان

گروه نقد فیلم با چت ازاد هرکسی خواست جوین بشه
t.me/joinchat/FAkgfkEJiPol0JsXhiTWBQ

مکس 2
Guest
Member
مکس 2

تو کی میای دیگه نمی تونم بدون تو زندگی کنم 😥

مکس
Guest
Member
مکس

عاشقشم 😥

my winnipeg
Guest
Member
my winnipeg

ایت اسم خاصه.چرا ترجمش کردین!؟