Incredibles 2 (شگفت انگیزان ۲)

نقد و بررسی

کارگردان: Brad Bird (برد برد)
نویسنده: Brad Bird (برد برد),
8.1
80
0.94

خلاصه داستان:

شگفت انگیزان قانونا اجازه فعالیت در نقش سوپر قهرمان را ندارند. با این حال مادر خانواره سعی در مبارزه با شصیتی خبیث را دارد و پدر به امور خانه می رسد


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

دنباله‌های عناوین سینمایی معمولاً تنها به دو دلیل ساخته می‌شوند: دلیل اول این است که شاید یک دنباله‌ی بسیار خلاقانه بر اساس فیلم اول قابل تولید کردن باشد و دلیل دوم هم چیزی نیست جز درآمد بسیار زیاد فیلم اول. همانند بسیاری از دنباله‌هایی که «پیکسار» ساخته است، «شگفت‌انگیزان 2»(Incredibles 2) به این دلیل ساخته شد که «دیزنی» فرصتی بسیار طلایی برای سلطه بر گیشه‌ها و درآمد بالا را در آن دید( بگذریم از این نکته که آن‌ها امسال با دو فیلم از استودیو «مارول» به هر صورت بر گیشه حکمرانی کرده و می‌کنند). البته این بدان معنی نیست که فیلم‌های سرمایه و درآمد محور نمی‌توانند سرگرم‌کننده و جذاب باشند؛ «شگفت‌انگیزان 2» بهترین دنباله‌ای است که «پیکسار» از زمان «داستان اسباب‌بازی 3»(Toy Story 3) ساخته است(بالاتر از عناوینی مثل «دانشگاه هیولاها»(Monsters University)، «در جست و جوی دوری»(Finding Dory) و عناوین شکست‌خورده‌ای مثل «ماشین‌های 2 و 3»(Cars 2 & 3)). اما با توجه به انتظاراتی که داشتیم و همین‌طور محدودیت‌های داستانی و همچنین محدودیت‌هایی که از سوی شخصیت‌ها تحمیل شده است، «شگفت‌انگیزان 2» آن حس تازگی، طراوت و نبوغ و خلاقیتی که نسخه‌ی قبلی از خود نشان داده بود را کم دارد. اشتباه برداشت نکنید؛ این انیمیشن خوب و سرگرم‌کننده است اما شگفت‌انگیز نیست.

در سال 2004 و هنگامی که «شگفت‌انگیزان» به روی پرده رفت، ژانر ابرقهرمانی در جایگاه بسیار متفاوت‌تری با مکانی که امروز در آن قرار دارد بود. هنوز خبری از دنیای سینمایی مارول نبود. بتمن هنوز وارد فاز «شوالیه تاریکی» خود نشده بود. سوپرمن شکست‌ناپذیر نه «هنری کیویل» بلکه «کریستوفر ریو» بود. «مرد عنکبوتی»(Spider-Man) و مردان-اِکس(X-Men) هنوز در ابتدای راه خود بودند. به نوعی می‌توان «شگفت‌انگیزان» را «ددپول»(Deadpool) آن زمان دانست که رده‌بندی سنی آن کمی پایین‌تر بود. «شگفت‌انگیزان» که توسط کارگردان خلاق عنوان «غول آهنی»(The Iron Giant) یعنی آقای «برَد بِرد» ساخته شده بود، به حق به عنوان یک موفقیت بسیار بزرگ دیگر برای «پیکسار» شناخته‌ می‌شد. بیش از 14 سال زمان لازم بود تا دنباله‌ی این اثر ساخته شود و بخش عظیمی از آن به این خاطر بود که آقای «بِرد» مشکلاتی در نوشتن قسمت جدیدی برای این مجموعه که بتواند در حد و اندازه‌های قسمت اول باشد داشت.

اگرچه که در واقعیت و جهانِ ما بیش از یک دهه از زمان به روی پرده رفتن «شگفت‌انگیزان» می‌گذرد(اگر کسی که این فیلم را زمانی که به مهدکودک می‌رفت تماشا کرده باشد، امروز قائدتا در دانشگاه خواهد بود) اما در زمان داخل فیلم حتی ثانیه‌ای هم به جلو نرفته‌ایم. «شگفت‌انگیزان 2» دقیقا از همان جایی شروع می‌شود که «شگفت‌انگیزان» پایان یافته بود در حالی که یک شرور جدید به نام «آندرماینر» به شهر حمله کرده است. آقای شگفت‌انگیز(با صداگذاری کرگ. تی نلسون)، «الاستی‌گرل»(با صداگذاری هولی هانتر) با همراهی دو فرزند خود یعنی «وایولت»(سارا وَوِل) و «دش»(هاک میلنر) به عنوان یک گروه 4 نفره کار می‌کنند. البته دوست قدیمی آن‌ها یعنی «فروزون»(ساموئل ال. جکسون) نیز کمکشان می‌کند. «شگفت‌انگیزان» موفق می‌شوند که خطر را رفع کنند البته در این مسیر، به طور همزمان خسارت عظیمی هم به شهر وارد می‌کنند. اگرچه آن‌ها به خاطر شکستن محدودیت ابرقهرمانی تحت‌تعقیب قرار نمی‌گیرند اما مجبور می‌شوند که وارد گمنامی‌ شوند.

برادر و خواهر جدیدی به نام‌های «وینستون و اولین دیاوور»(با صداگذاری «باب ادنکیرک» و «کترین کینر») وارد داستان شده‌اند که قصد دارند دولت را وادار کنند تا قانون ضدقهرمانان را ملغی کند. این پروسه‌ی «وادار» کردن شامل این می‌شود که به جهان نشان بدهند که «قهرمانان» ارزشمند هستند و «الاستی‌گرل» به عنوان چهره‌ی این حرکت و جنبش شناخته می‌شود. پس در حالی که «خانم شگفت‌انگیز» وقت خود را صرف مبارزه با جرم و جنایت می‌کند که شامل مبارزه با یک ابرشرور جدید به نام «اسکرین اسلیور» می‌شود، «آقای شگفت‌انگیز» داخل خانه‌ مانده تا از بچه‌ها مراقبت بکند. «وایولت» مشکلاتی با پسرها دارد. «دش» نمی‌تواند «ریاضیات نوین» را متوجه شود و بچه کوچک خانواده یعنی «جک جک» هر گونه‌ نیروی ماورایی غیرقابل‌ پیش‌بینی و باورنکردنی که فکرش را بکنید را در خود دارد. وقتی که به «آقای شگفت‌انگیز» فکر می‌کنیم، به‌گونه‌ای به یاد فیلم «تالی»(Tully) می‌افتیم و مصائبی که بزرگ‌کردن بچه‌ها توسط تنها یکی از پدر یا مادر ممکن است داشته باشد. المان‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم این اثر را به چیزی بیشتر از یک انیمیشن ابرقهرمانی برای کودکان تبدیل می‌کند.

شخصیت‌های این اثر به طرز بسیار بارزی همان هایی هستند که در فیلم اصلی عاشقشان شدیم و آن‌ها را شناختیم. به وسیله‌ی جادوی انیمیشن، شخصیت‌ها دقیقا شبیه همان چیزی هستند که در نسخه‌ی اصلی دیده بودیم. اگرچه بسیاری از آثار اخیر «پیکسار» بر روی بیشتر کردن کیفیت تصاویر گذشته تمرکز کرده بودند، «شگفت‌انگیزان 2» به تکرار کردن میمیک‌ها و چهره‌ی گذشته‌ شخصیت‌ها رضایت داده است. این مسئله هیچ ایرادی ندارد. «شگفت‌انگیزان 2» عالی به نظر می‌رسد همانطور که «شگفت‌انگیزان» عالی بود. اگرچه که همه‌ی بازیگران پیرتر از گذشته شده اند اما صدای آن‌ها ثابت مانده است و اکثر کسانی که در فیلم اول نقش ایفا کرده بودند موفق شده اند تا باز هم در این عنوان حضور داشته باشند(یک استثنای مهم؛ «اسپنسر فاکس» که در فیلم اول نقش «دش» را ایفا کرده بود دیگر به بلوغ رسیده است و مشخصا صدای او دچار تغییر شده است. «هاک میلنر» موفق شده تا جای او را به خوبی پر کند). «کترین کینر» و «باب اودنکرک» به عنوان شخصیت‌های جدیدی وارد داستان شده اند که عوامل محرک آن‌ها، بیش از حدی که واقعی به نظر برسد مثبت هستند.

تقریباً همچون تمامی فیلم‌های دیگری که «پیکسار» ساخته است، این اثر نیز به گونه‌ای خلق شده تا در 2 سطح مختلف برای کودکان و بزرگ‌سالان جذاب باشد اگرچه در این مورد به نظر کفه‌ی ترازو تا حدی به سمت بزرگ‌سالان سنگینی می‌کند. لحظات و تصاویر زیادی وجود دارند که جلوی خستگی کودکان را بگیرند(اگرچه برخی علی‌الخصوص در لحظات پایانی فیلم ممکن است که خسته‌کننده شوند چرا که فیلم برای یک انیمیشن کمی طولانی است- مدت زمان فیلم نزدیک به دو ساعت است). اما لحظاتی که درگیر شخصیت مادر داستان هستیم بیشتر به درد بزرگسالان می‌خورد تا کودکان.

آقای «برد» که بعد از تجربه‌ای ناموفق در «سرزمین فردا»(Tomorrowland) توانسته عواملی که باعث شده نسخه اول «شگفت‌انگیزان» موفقیت شگفت‌انگیزی کشف کند را به این اثر هم تزریق کند. در دوره‌ای که انیمیشن‌ها بسیار بزرگ و ابرقهرمان‌ها بسیار بزرگ‌تر شده اند، تصور اینکه «شگفت‌انگیزان 2» نتواند بر گیشه‌ی این ماه حکمرانی کند سخت است. فیلم مرزهای جدیدی را نمی‌شکافد یا به اندازه‌ی نسخه‌ی اول طناز نیست. اما سرعت روایت بالاست، سرگرم‌کننده است و مهم‌تر از همه اینکه شما را ناامید نخواهد کرد. این انیمیشن به ما این فرصت را می‌دهد تا با شخصیت‌های محبوب خود بار دیگر ارتباط برقرار کنیم و اگرچه که سن و سالی از همه‌ی ما گذشته است اما علاقه ما به آن‌ها همچنان ثابت مانده است.

مترجم: امید بصیری

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

1
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
payman hosseyni Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
payman hosseyni
Member
Member
payman hosseyni

انیمیشن شگفت انگیزان ۲ ، شگفت انگیز نیست، این جمله کوتاه خلاصه همه این انیمشن دو ساعتی هست، داستان خوبی داره، تم های قسمت اولش رو داره ، رنگ و لعاب خوبی داره و سرعت روایت داستان در بیشتر زمان فیلم مناسبه، اما شگفت انگیز نیست! دلیلش رو شاید در دو مورد کلی بشه تشریح کرد: ۱- دنیایی که دی سی و مارول خلق کردند و حالا به کارخانه ای برای شخصیت پردازی تبدیل شدند ، دیگه تکرار انیمیشن ۱۴ سال قبل لطفی نخواهد داشت، حتی اگر خانواده محبوب شگفت انگیزان باشه، فقط همین رو مقایسه کنیم که تعداد شخصیت… ادامه »