«در محوشدگی» (In the Fade)

کارگردان: Fatih Akin (فتیح آکین)
نویسنده: Fatih Akin (فتیح آکین),
7.1
65
0.76

خلاصه داستان:

در میان جامعه ترکهای ساکن هامبورگ در آلمان، زنی می‌خواهد انتقام خانواده‌ خود را بعد از انفجار بمب بگیرد.


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

❽❽ اینکه بگوییم بسیاری از بخش‌های «در محوشدگی»(In the Fade) توسط «کروگر» به یکدیگر مرتبط شده اند گزافه گویی نیست. به عنوان ملغمه ای از، عصبانیت، خشونت و غم و اندوه، او شخصیت اصلی به شدت منحصر به فرد و جدیدی است. مادری سیگاری و دارای تتو که تنها یک قدم تا غرق شدن کامل فاصله دارد.

Jake Coyle The Associated Press

❽❽ اگرچه فیلم ته مایه‌های سیاسی نیز در درون خود دارد اما همچنان عملکردش در سطحی بالاتر است؛ انسانی که سعی در پیدا کردن راهی به سوی آینده دارد و در این راه دست به اقداماتی می‌زند که فارغ از منطق، حس، شعور و شفقت هستند.

James Berardinelli ReelViews

⓿❽ علی‌رغم شکست در فیلم سال قبل خود یعنی «خداحافظ برلین»(Goodbye Berlin)، آقای «آکین» این بار با اثری جنایی و هیجان‌انگیز که بر مبنای قتل‌های گروه‌های نئونازی در آلمان است بازگشته است.

Deborah Young The Hollywood Reporter

❼❼ «در محوشدگی»(In the Fade) به طریقی بسیار دردناک و آرام با عقاید افراطی برخورد می‌کند در حالی که مرکز همه این گزاره ها بر روی «کاتیا» است و نقش آفرین این شخصیت یعنی «دایان کروگر» موفق شده تا زندگی و انسانیت را به این فیلم که ابداً از آن بهره نمی‌برد تزریق کند. بی شک کنکاش در فیلم آقای «آکین» به نوع خود واجب است و موضوع آن نیز بسیار مهم، اما عملکرد خیره کننده «کروگر» باعث شده تا این مسائل بسیار با اهمیت‌تر جلوه کنند.

Andrew Crump Paste Magazine

 

⓿❼ پایان فیلم گیج کننده است؛ در حالی که فیلم می‌خواهد ویرانگر باشد اما جنبه‌های سیاسی و شخصی داستان به جای اینکه یکدیگر را آشکار سازی کنند دچار نوعی بن بست می شوند. خانم «کروگر» اما که برنده عنوان بهترین بازیگر زن جشنواره کن شد عملکردی بسیار درخور تحسین از خود نشان می‌دهد.

A.O. Scott The New York Times

⓿❻ چیزی بسیار آشنا درباره ساختار و بن‌مایه این فیلم وجود دارد گرچه که اثر در کل هنری و قدرتمند است. آقای «آکین» و نویسند دیگر یعنی «هارک بوم» داستان را به گونه ای نوشته اند که بسیار شبیه به دیگر آثار این دسته از فیلم‌ها شده است.

John Bleasdale CineVue

⓿❹ درام انتقام جویانه متوسط «فاتح آکین» یعنی «در محوشدگی»(In the Fade) فیلم تلوزیونی برتر هفته است؛ بی تردید می‌توان گفت که ضعیف است و غیر معقول.

Peter Bradshaw The Guardian


نقد و بررسی فیلم به قلم Peter Bradshaw (پیتر بردشاو)

نشریه گاردین

نمره 4 از 10

درام انتقامی بی‌مایه فاتح آکین، در بهترین حالت یک فیلم تلویزیونی است؛ ضعیف، خنثی و دور از مسائل روز. «در محوشدگی» قصه زنی آلمانی است که همسر ترک و پسر کوچکش را در بمب‌گذاری تروریستی از دست می‌دهد. وقتی سیستم قضایی مزخرف نمی‌تواند گناهکاران بی‌شرم و گستاخ را به سزای اعمال‌شان برساند، زن دست به کار می‌شود و خالکوبی سامورایی نیمه‌کاره‌اش را کامل می‌کند و آستین‌ها را بالا می‌زند تا کار را تمام کند؛ خانواده همسرش و اطرافیان هم به‌دلیل خط قرمزهای قانونی یا غیرقانونی ترجیح می‌دهند سکوت کنند. آن‌ها از قصه کنار گذاشته می‌شوند و میدان را برای بلوند انتقام‌جو خالی می‌کنند.

آکین فیلم را با الهام از حملات نژادپرستانه نازی‌ها به اقلیت‌ها در آلمان بین سال‌های 2000 تا 2007 ساخته است؛ موضوعی که تا وقتی ادامه دارد، می‌توان به آن پرداخت، زنده‌بودن راست افراطی در اروپا و عادی‌سازی مسئله بیگانه‌هراسی و ترغیب به آن در سیاست جریان اصلی هنوز هم مسئله روز است، اما در سال 2017 به نظر می‌رسد فیلم با این خط داستانی به نوعی می‌خواهد از اشاره‌کردن به مسئله آشکارتر و مهم‌تر حملات داعش و اسلام‌هراسی فزاینده پرهیز کند. فیلم از زیر بار این‌ مسائل شانه خالی می‌کند و در نهایت، رنج و دغدغه درونی نینجا (قهرمان داستان)، درامی لیبرال، مضحک و بی‌اهمیت می‌سازد.

سکانس افتتاحیه فیلم که ازدواج نوری و کاتیا را در زندان نشان می‌دهد، سبک ویژه‌ای دارد، اما بعد حمله تروریستی اتفاق می‌افتد. آکین درماندگی احساسی را به‌خوبی منتقل می‌کند و همین‌طور عداوت بین مادر کاتیا، آنه‌ماری و والدین نوری، علی و هولیا. در ادامه کاتیا ذره‌ذره به شک می‌افتد که پلیس قصد دارد با مقصر جلوه‌دادن همکاران قدیمی نوری (که قبلا فروشنده موادمخدر بوده) پرونده را ببندد، اما ناگهان خبر می‌رسد چند نازی دستگیر شده‌اند و همه این ماجراها کنار گذاشته می‌شود، نوعی ساده‌انگاری که فیلمنامه آکین به‌سادگی به آن تن داده است.

بخش محاکمه در دادگاه، با بازی خوب یوناس کریش، کنترل‌شده و قابل‌باور است. دنیس موچیتو هم در نقش وکیل کاتیا خوب ظاهر شده است. شاید اگر فیلم یک درام دادگاهی معمولی بود، نتیجه بهتری حاصل می‌شد. بعد از اعلام حکم دادگاه، اکشن قصه آغاز می‌شود و از این‌جا به بعد فیلم به‌شکل عجیبی باورناپذیر و سطحی می‌شود. کروگر همه تلاشش را کرده، اما نمی‌توان گفت نقش‌آفرینی‌اش خوب است؛ البته فیلمنامه و کارگردانی هم چیز زیادی در اختیارش نگذاشته است. اکشن به فداکاری مضحکی ختم می‌شود که باید در مرحله ویرایش فیلمنامه دور ریخته می‌شد. «در محوشدگی» نه بهترین تصویری است که از کروگر دیده‌ایم، نه بهترین اثر آکین.

مترجم: لیدا صدرالعلمایی

روزنامه آسمان آبی

نقد و بررسی فیلم به قلم RogerEbert (راجر ایبِت)

نشریه شیکاگو سان تایمز

نمره 9 از 10

آخرین نمای «در محوشدگی» فاتح آکین، فیلمساز ترک-آلمانی، به نوعی مهم‌ترین صحنه فیلم است؛ کلیدی برای بازشدن رمز اصلی قصه. نمایی وارونه از دریا که بستر صحنه آخر فیلم در کناره ساحل را واژگون می‌کند و زاویه دیدی را که به قصه داشتیم به چالش می‌کشد و در نتیجه همه آن المان‌های به ظاهر معمولی فیلم را – زنی که خواهان اجرای عدالت برای مرگ همسر و فرزندش است- تخریب می‌کند. این نمای وارونه شاید می‌خواهد بگوید در همه این مدت آن‌چه می‌دیدیم، دنیایی وارونه بود.

آکین که با فیلمش در بخش رقابتی جشنواره کن حضور یافت، نتوانست به جوایز مهمی دست پیدا کند، اما یک‌بار دیگر همه را تحت‌تاثیر قرار داد. او طی این سال‌ها گاهی به‌خوبی توانسته زاویه دید خودی-غیرخودی و تجربه تعلق‌داشتن به دنیاهای متفاوت را به نمایش بگذارد، حتی در فیلم‌هایی که با محوریت ترک‌ها نساخته، اما در عین حال گاهی به‌سادگی به ورطه ساده‌انگاری و کلیشه می‌افتد و سقوطش هم برگشت‌ناپذیر است. «در محوشدگی» در بعضی لحظات به همین فضای کلیشه نزدیک می‌شود، اما تصمیم قطعی را باید پس از دیدن دوباره فیلم گرفت. بعد از تماشای فیلم در جشنواره، هر چه بیشتر می‌گذرد، احساس می‌کنم شاید این یکی از بهترین‌ ساخته‌های آکین باشد. نیمه اول فیلم از نظر احساسی آزاردهنده است، کاتیا می‌فهمد که همسر ترکش، نوری و پسرشان روکو در یک بمب‌گذاری در محل کار نوری کشته شده‌اند.

همه فراز و فرودهای احساسی کاتیا و دقایق هولناک و عذاب‌آورش با جزئیات تمام تصویر شده است. آکین هیچ‌چیز را نگفته نمی‌گذارد و کروگر اندوه، خشم و رنج کاتیا را زندگی می‌کند، نه اغراق می‌کند و نه آن را تقلیل می‌دهد. فیلم در واقع سه بخش دارد؛ پس از خانواده، به بخش عدالت می‌رسیم که ماجرای پر از تعلیق دادگاه یک زوج نئونازی است که به اتهام بمب‌گذاری دستگیر شده‌اند. در این فصل، «در محوشدگی» به یک درام دادگاهی استاندارد تبدیل می‌شود که البته به زیبایی نوشته شده و در اجرا هم تاثیرگذار است. فیلم به همین ترتیب قصه را پیش می‌برد و هیچ بخشی از آن به نظر نابجا و بی‌معنا نیست؛ روندی آرام و نرم است که در ژانرهای مختلف با مهارت هرچه تمام‌تر حرکت می‌کند. شاید به نظر بیاید ایده نئونازی‌های مسئول بمب‌گذاری و شبکه بین‌المللی فاشیستی که بنا بر اطلاعات فیلم، از آن‌ها حمایت می‌کند، صرفا یک ساختار روایی خیالی است، اما در انتهای فیلم، آکین در توضیحی یادآوری می‌کند سازمانی زیرزمینی با گرایش راست به‌نام سوسیالیست‌های ملی زیرزمینی در اوایل سال 2000 با هدف کشتار ترک‌ها در آلمان فعالیت می‌کردند. اما اگر صحنه پایانی فیلم را دوباره به یاد بیاوریم، می‌فهمیم «در محوشدگی» فراتر از این‌هاست. در نمای پایانی آکین از ما می‌خواهد دنیایی را تصور کنیم که در آن تروریست یک زن سفیدپوست زیبا نیست، بلکه کسی است که به ما آموخته‌اند نباید با او همدردی کرد.

مترجم: لیدا صدرالعلمایی

روزنامه آسمان آبی


ممکن است شما دوست داشته باشید

15
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
15 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 44082 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 27747 more Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 36312 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/in-the-fade/ […]