Immortals (فنا ناپذیران)


خلاصه داستان:

بعد از مدتها جنگ خدایان و تایتان ها، سرانجام خدایان فاتح این جنگ می شوند تا صلح و ثبات را به بشریت باز گردانند. اما شکست تایتان ها به معنای ریشه کنی ظلم و ستیز در جهان نیست چراکه اینبار نوبت به یک شیطان بسیار خشن و ظالم به نام «پادشاه هایپریون» است که با


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

نقد و بررسی فیلم

فیلم Immortals مانند فرزند نامشروع دو فیلم 300 و Clash of the Titans می ماند و با اینکه نسبت به فیلم دوم پیشرفت قابل توجهی دارد، از فیلم اول عقب می ماند. همانطور که در غالب فیلم های Tarsem Singh کارگردان فیلم (The Cell) دیده می شود، داستان ضعیف فیلم در سایه ی ویژگی های بصری فیلم، گم می شود. فیلم Immortals از اساطیر یونان به عنوان نقطه ی آغاز بهره می جوید اما شباهت های آن به افسانه سرایی های معمول، به سرعت از بین میرود. Charles  و Vlas Parlapanides نویسندگان فیلمنامه بی آنکه در چهارچوب سرگذشت حقیقی تسئوس یا خدایان المپ محصور بمانند، قصه ی خود را روایت کرده اند.

داستان زمینه ای فیلم Immortals چنین است که بعد از جنگی خونین که با پیروزی خدایان ( به رهبری زئوس) پایان یافته،  تیتان ها در سیاهچاله های اعماق کوه تاراتاروس زندانی شده اند. شاه هایپریون (Mickey Rourke) باور خود به خیرخواهی خدایان را از دست داده است (آنها اجازه دادند همسر و فرزندش کشته شوند) و می خواهد آتش نبرد را مجدداً شعله ور سازد. برای اینکار، باید کمان اپیروس را که محل آن از چشم انسان ها و موجودات نامیرا پنهان است، به دست آورد. او به جستجوی فیدرا پیشگوی معبد اوراکل (Frieda Pinto) می رود، چون فکر می کند فیدرا  می تواند “ببیند” کمان کجاست. تسئوس (Henry Cavill) سربازی که می خواهد از هایپریون به خاطر کشتن مادرش انتقام بگیرد، قبل از اینکه فیدرا به چنگ او بیفتد، به محافظت از فیدرا می پردازد. تسئوس و فیدرا به همراهی استاوروس (Stephen Dorff) در تلاش برای پیدا کردن کمان هستند تا نگذارند هایپریون آن را بیابد و تیتان ها را آزاد کند. در همین حین زئوس (Luke Evans) و سایر خدایان المپی تنها شاهد ماجرا هستند، زیرا یکی از دستور های خدای نخستین آنها را از اینکه مستقیماً دست به اقدامی بزنند که در زندگی انسانها تأثیری داشته باشد، منع می کند.

از لحاظ بصری فیلم Immortals با توجه به تصاویر هنرمندانه از صحنه های کشتار (که گهگاه به صورت تصویر آهسته نمایش داده می شوند)، جزئیات نمایشی، و لحظات فوق العاده ی زورآزمایی های مردانه، به شدت یاد آور فیلم 300 است و به هیچ وجه نمی شود تصور کرد این تشابهات تداعی کننده غیر عمدی باشند. سبک کاری Tarsem (که گاهی اوقات به طعنه فقط به همین نام خوانده می شود) با وجود استفاده از سایه و تاریکی از Zack Snyder جذاب تر است، اما به هیچ وجه نمی تواند در پرداخت قسمت های کشتار، آن هیاهوی شکوهمند خونین و قدرتمند را به نمایش بگذارد. در فیلم 300 یورش ها فوق العاده هیجان برانگیزند و فیلم Immortals با اینکه همه ی تلاش خود را کرده، موفق به بازنمایی آن نیست. سخنرانی تحریک کننده ی تسئوس پیش از نبردی مهم یاد آور سخنرانی های مشابه هنری چهارم و ویلیام والاس است اما ظاهر آن به شخصیت King Leonidas با بازی Gerald Butler نزدیکتر است.

Tarsemقصد ندارد توجه اصلی تماشاگران به داستان فیلم باشد. این داستان دستمایه ای برای نمایش مراسم کشتار، پرداخت اغراق آمیز به نبردهای حماسی، و چالش های میان خدایان و تیتان هاست. خدایان المپ با خصوصیاتی کاملاً انسانی تصویر شده اند (به خصوص با نمایش تغییر چهره های چندباره ی زئوس به شخصیتی با بازی John Hurt) و تیتان ها به صورت شک برانگیزی شبیه فراریان موردور در فیلم های Peter Jackson هستند. فیلم Immortals طوری ساخته شده که تماشای آن مخاطب را به فکر و اندیشه وا ندارد. برای رسیدن به این مقصود، قهرمان اصلی اندامی عضله ای و مردانه دارد (بعد از دیدن این فیلم در نظر گرفتن Henry Cavill به عنوان شخصیت سوپر من برای مخاطبان راحت تر است). هنرپیشه ی نقش اول زن زیبا و جذاب است (چهره ی Freida Pinto تماشاگر پسند است – برای نمایش برهنه ی قسمت های دیگر اندام او از بازیگر بدل استفاده شده است). و شخصیت منفی فیلم هم کریه المنظر است (شرارت به خوبی در چهره ی Mickey Rourke موج می زنذ). موسیقی متن دلهره آور فیلم که ساخته ی Trevor Morris است هم به خوبی با ظاهر آن همخوانی دارد. فیلم Immortals از هر گونه عنصر ممکن برای افزایش تنش در فضا بهره جسته است.

همان سبک نمایشی برجسته در جان بخشیدن به شخصیت های یک کمیک استریپ که تجربه ی خوشایندی برای تماشاگران فیلم 300 به وجود آورد، فیلم Immortals را در مقامی بالاتر از فیلم نا امید کننده ی Clash of the Titans قرار می دهد. تکنیک 3D از سایر تجربه های قبلی بهتر اجرا شده و این شاید به دلیل استفاده ی جلوه های ویژه در ابعاد گسترده تر باشد که اجرای آن را آسان تر می کند. این فیلم همانقدر به اساطیر یونان وفادار است که Thor به خدایان باستانی اسکاندیناوی! اما این امر در نهایت موضوع مهمی نیست. هدف اصلی Tarsem فراهم کردن تجربه ای خارج از عرف برای مخاطب است که این به هدف رسیده است. شگفتی و تعجب کاملاً در تماشاگران دیده می شود. این فیلم موفق شده در این فصل از سال که سالن های سینما معمولاً فضایی آرام دارند، با انگیزش و ترشح آدرنالین بر اثر هیجان در مخاطبان، به فضای سینمایی گرمایی تازه ای ببخشد.

مترجم : الهام بای

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق منبع: سایت نقد فارسی مخالف قانون بوده و مدیریت سایت هیچ گونه رضایتی در این مورد ندارد و شرعا حرام میباشد.


ممکن است شما دوست داشته باشید

23
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
23 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
عباسسیدمحسنزینبfrank castleمهرداد امینی نسب Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/immortals/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/immortals/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/immortals/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 9086 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/immortals/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/immortals/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 85232 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/immortals/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/immortals/ […]

سیدمحسن
Guest
Member
سیدمحسن

همدیگر رو متهم به بی سوادی نکنیم . این فیلم به شدت با نگاه آخرالزمانی آمیخته است خانمی که گفته داستان به ۱۵۰۰ سال قبل از اسلام مربوط میشه حتما مطالعه شون کمتر از کسیه که زیر سوال بردنش . هیچکدام از خدایان در این قالب تعریف نشدن و تیسوس نیز فرزند پادشاه اتن بوده نه یک زانیه. واقعیت اینه که نظریه پردازا به طور مستقیم هزینه توهین به عقاید رو نمی پردازن و با کارهای طولانی مدت زمینه سازی میکنن و به هدفشون میرسن . ناجی در مسیحیت مسیحه و فرزند مریم ولی در عقاید یهودیه پسر مریم و… ادامه »

عباس
Guest
Member
عباس

زینب:از کدوم سایت باید دانلود کنم؟ 🙁 🙁

http://www.new3.mykavirmusic176.com

زینب
Guest
Member
زینب

از کدوم سایت باید دانلود کنم؟ 🙁 🙁

frank castle
Member
Member
frank castle

spartacus:

barney sawyer:این فیلم دربرابر نبرد تایتان ها قرار می گیره اون فیلم بیشتر دنبال اکشن جوون پسند بود ولی این جا فضا تاریک تر کمی رئال تر و خشن تر شده

هیچ فیلمی نمی تونه حق مطلب رو درباره میتولوژی یونان بهتر از سری بازی های خدای جنگ ادا کنه

امیدوارم فیلمشو بسازن

یکی از آرزوهای زندگیم اینه فیلم god of war رو بسازن

نه ترو خدا همون گندی که به مکس پین و رزیدنت اویل زدن بس بود

مهرداد امینی نسب
Member
Member
مهرداد امینی نسب

barney sawyer:این فیلم دربرابر نبرد تایتان ها قرار می گیره اون فیلم بیشتر دنبال اکشن جوون پسند بود ولی این جا فضا تاریک تر کمی رئال تر و خشن تر شده

هیچ فیلمی نمی تونه حق مطلب رو درباره میتولوژی یونان بهتر از سری بازی های خدای جنگ ادا کنه

امیدوارم فیلمشو بسازن

یکی از آرزوهای زندگیم اینه فیلم god of war رو بسازن

frank castle
Member
Member
frank castle

این فیلم دربرابر نبرد تایتان ها قرار می گیره اون فیلم بیشتر دنبال اکشن جوون پسند بود ولی این جا فضا تاریک تر کمی رئال تر و خشن تر شده

هیچ فیلمی نمی تونه حق مطلب رو درباره میتولوژی یونان بهتر از سری بازی های خدای جنگ ادا کنه

امیدوارم فیلمشو بسازن

عادل
Guest
Member
عادل

فیلم از تلفیق فیلم ۳۰۰ و Titan ! بازی ها انگار روی صحنه تاتر انجام میشد. با وجود قدرت گرافیکی و افکتهای کامیپوتری بسیار زیبا حتی بزرگترین صحنه های مبارزه این فیلم، حتی به پای بی اهمیت ترین صحنه ی جنگ فیلم ۳۰۰ هم نمیرسید. داستان فوق العاده ساده بود! یعنی اواخر فیلم احساس میکنی ده دقیقه از فیلم گذشته و هنوز داستان اصلی شروع نشده. تصویر خدایان و روابط اونا مسخره ترین تصویری بود که توی این سبک فیلم ها معرفی میشد. دیدن میل گرد و خاموت های صنعتی ساختمان اونم توی فیلم آدم رو شوکه میکرد!! به نظر… ادامه »

امین درودی
Guest
Member
امین درودی

بطور واضح بله نظر دوستان محترم فیلم رو دیدم ابتدای فیلم با یک چیزی شبیه کعبه شروع شده و ادم هایی توش اسیرن و …. و اینها رو یه پیشگو زن میبینه و یک نفر اونها رو با کمان افسانه ای آزاد میکنه که مرد شرور فیلم میباشد همون پیشگو هم باز چندین بار بدن خودشو در معرض نمایش میزاره که به اطلاح اونها اینجوری باید باشه اما در یونان باستان اینچنین چیزی نبود اصلا پیشگویی هم نبود البته اونها کلی خدا دارند یعنی از هر چیزی میترسند خداشون میکنند مثل دریا یا غرش اسمون و غیره و همه چیزشون… ادامه »

anti FFF
Guest
Member
anti FFF

matador: سادات:این فیلم توهینی واضح به *** و به ویژه شیعه است. این فیلم می گوید از شکافتن کعبه(مولا علی ع از شکاف کعبه برون آمد)اجنه و شیاطین برون می‌آیندو پنج فرزند زئوس(تقلیدی از پنج تن آل عبا)که اتفاقا یکی زن و چهارتن مردند و به طور کاملا تصادفی همانند پنج تن عزیز ما می‌میرند (برای مثال زن با نیزه ای از پهلو کشته می شود)و … کل پیام فیلم کمال اعجاز انگی این حرفها از خود ایشون نیست، اتفاقا من هم این چرندیات رو از صدا سیما شنیدم؛ جالب بود تو همون برنامد کلی چرندیات در مورد انیمیشن های… ادامه »

محمدصادق
Guest
Member
محمدصادق

سلم مگه مکعبی که اول فیلم نشون میده کعبه نیس؟؟؟؟اون پنجره هایی که نشون میده معماری اسلامی هست و اون ۵ نفر ۵ تن آل عبا هستن که هشون مثل ۵ تن ما به شهادت میرسن………

سجاد
Guest
Member
سجاد

مگه شمایی که میگید این فیلم توهین به کسی نیست منتقد سینما هستید؟

علي علي
Guest
Member
علي علي

خاک تو سر اونایی که این فیلم رو ساختن و بین ما پخش کردند به وضوح داره این فیلم به مامسلمین و مسیحیان توهین می کنه و از نظر عرف و شرع خرید و فروش و حمایت از سازندگان فیلم حرام می باشد.
ان شاالله خدا ذلیلشون کنه. جیز جیگر بگیرن.

الهام بای
Member
Member
الهام بای

سادات:این فیلم توهینی واضح به اسلام و به ویژه شیعه است. این فیلم می گوید از شکافتن کعبه(مولا علی ع از شکاف کعبه برون آمد)اجنه و شیاطین برون می‌آیندو پنج فرزند زئوس(تقلیدی از پنج تن آل عبا)که اتفاقا یکی زن و چهارتن مردند و به طور کاملا تصادفی همانند پنج تن عزیز ما می‌میرند (برای مثال زن با نیزه ای از پهلو کشته می شود)و … کل پیام فیلم کمال اعجاز انگیز که به طور عجیبی شبیه انرژی هسته ای است مال ابرقدرت های غرب است. اگر نالایقی (شما بخوانید جمهوری اسلامی) آن را به دست آورد دنیا را به… ادامه »

سادات
Guest
Member
سادات

این فیلم توهینی واضح به اسلام و به ویژه شیعه است. این فیلم می گوید از شکافتن کعبه(مولا علی ع از شکاف کعبه برون آمد)اجنه و شیاطین برون می‌آیندو پنج فرزند زئوس(تقلیدی از پنج تن آل عبا)که اتفاقا یکی زن و چهارتن مردند و به طور کاملا تصادفی همانند پنج تن عزیز ما می‌میرند (برای مثال زن با نیزه ای از پهلو کشته می شود)و … کل پیام فیلم کمال اعجاز انگیز که به طور عجیبی شبیه انرژی هسته ای است مال ابرقدرت های غرب است. اگر نالایقی (شما بخوانید جمهوری اسلامی) آن را به دست آورد دنیا را به… ادامه »

dani
Guest
Member
dani

این فیلم میخواد بگه انسان باید به خودش و قدرت خودش ایمان داشته باشه نه اینکه به دعا برای خدا بپردازه و منتظر نیروهای ماورائی باشه.

behrad zarei
Member
Member
behrad zarei

سلام
فیلم قشنگی بود اما خیلی تخیلی و تعداد خدایان و تایتان ها با تعداد خدایان یونانیان یکی نبود.