If I Stay (اگر بمانم)


خلاصه داستان:

دختری جوان به نام میا هال (کلویی گریس مورتز) پس از یک تصادف به حالت اغما می رود و این شروع یک تجربه خروج روح از بدن برای “میا هال” می شود که تصمیم او را برای تلاش جهت بیدار شدن و ایجاد تغییرات در زندگی اش معنا می بخشد و …


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 6.3 از 10

 

«اگر بمانم/ If I Stay » به این سؤال مهم پاسخ می دهد که اگر فیلمنامه ی فیلم «حس ششم» توسط «نیکولاس اسپارک» نوشته می شد، فیلم چطور از کار در می آمد. مشخص است که اسپارک هیچ ربطی به این فیلم ندارد، فیلم بر اساس یک رمان محبوب برای گروه بالغین جوان نوشته ی «گیل فورمن» ساخته شده است، اما جوّ آن مشابه است. از عنصر ماوراء طبیعی که این اثر را از سایر رمان های عاشقانه ی مخصوص نوجوانان متمایز می کند، به خوبی استفاده نشده است. طرح اصلی داستان می توانست در چندین شکل متفاوت و جذاب دیگر به کار بسته شود، اما این اتفاق نیفتاده است. «اگر بمانم»، وقتی مایه ی اصلی آن در نظر گرفته شود، شبیه به یک ماجرای عشقی دبیرستانی پیش پا افتاده است که نشان می دهد چطور آدم هایی متفاوت جذب هم می شوند. آنچه به فیلم جان می دهد و علاقه ی ما را حفظ می کند نه ساختار فلش بک فیلم و نه استفاده از حالت وهمی روح مانند، بلکه نقش آفرینی درخشان «کلوئی گریس مورتز» است.

“زمان حال” فیلم یک روز برفی در مدرسه های پورتلند است. دانش آموز سال آخری دبیرستان میا (کلوئی گریس مورتز) پدر و مادرش، کت (میریل انوس) و دنی (جاشوآ لنرد) و برادر کوچکترش، تدی (جیکوب دیویس) را در یک برنامه ی گردش خانوادگی که به یک فاجعه ختم می شود همراهی می کند. 15 دقیقه بعد از شروع «اگر بمانم»، میا در یک آمبولانس در راه بیمارستان است. دنی و تدی هم در راه هستند اما گفته می شود کت در صحنه ی تصادف اتومبیل جان سپرده است. در این نقطه، داستان با حضور “روح میا” که جسم او را تا بیمارستان همراهی می کند، از سیر معمول دور می شود. این “روح میا” می تواند حرکت کند و شاهد وقایع باشد اما نمی تواند اثری از خود به جا بگذارد. مهم تر از همه او می تواند به خاطر بیاورد و این مسئله به او امکان می دهد تا زمانی که آینده ی میای نوجوان در میان زمین و هوا معلق است، داستان زندگی گذشته ی او را بازگو کند.

گرچه بیشتر زمان فیلم به رابطه ی عاشقانه ی میان میای ویلن سل نواز و یک خواننده ی گروه راک اند رول به نام ادام (جیمی بلکلی) اختصاص یافته، که ماجرای عاشقانه ی آنها آنقدر معمولی هست که چند نقطه ی تاریک در خود داشته باشد. کشش میان دو بازیگر غیر صمیمانه است و زوج میا/ادام بیشتر شبیه به یکی از آن جفت های بیچاره و ناامید دوره ی دبیرستان می ماند که احساس میانشان شعله ور شده است و بیشتر به عنوان آتشی روشن است که می تواند روح مردد دختر را از ترک کردن جسم خرد شده اش منصرف کند. اگر کارگردان فیلم «آر. جی. کاتلر» سعی می کرده تا به واسطه ی این رابطه ی عاشقانه به چیزی عمیق دست پیدا کند، تیرش به خطا می رود. از طرف دیگر، یک جنبه ای که با موفقیت روبرو می شود در رابطه ی دوست داشتنی میا با والدین و برادرش نهفته است. در دوره ای که تقریباً همه ی خانواده هایی که روی پرده ی سینما می روند ناکارآمد و دچار مشکلات جدی هستند، مواجه شدن با خانواده ای که در آن والدین به یکدیگر و فرزندانشان علاقه ی زیادی دارند و نزاع و دعوا در حداقل مقدار ممکن دیده می شود و تأکید بر حمایت و پشتیبانی از اعضاست، برای بیننده روحیه بخش است. عناصر کوچک دوست داشتنی زیادی در فیلم وجود دارند و همانطور که فلش بک ها پیش می روند و داستان را بازگو می کنند، این موارد عمق فاجعه را بیشتر نشان می دهند. در انتها، عشق میان میا و ادام، وقتی در سایه ی کلیت داستان دیده می شود، شبیه به چیزی تصنعی و جزئی به نظر می رسد.

«اگر بمانم» برای همان گروهی ساخته شده است که درام «بخت پریشان» را که همین تابستان اکران شد و فیلمی بهتر و خالصانه بود، تحسین و تمجید کردند. آن فیلم هوشمندانه تر بود و بهتر نوشته شده بود و استحقاق اشک هایی را که با دیدن آن جاری می شد داشت. «اگر بمانم» از تماشاگران می خواهد موقع تماشای آن دستمال کاغذی همراه داشته باشند اما داستان آن به شکلی واضح دست کاری تر شده است و از تازگی و هوشمندی ای که نگذاشت «گناه ستارگان ما» به فیلمی افسرده کننده تبدیل شود، بی بهره است. با اینکه «اگر بمانم» سعی می کند در راستای حمایت از زندگی گام بردارد، بیشتر اثری ناامید کننده است زیرا بازگشت های مکرر فیلم به زمان حال نامعلوم و وحشت افزا بر روی همه چیز پرده ای تیره می کشد.

بازی همه ی اعضای گروه بازیگران قوی و تأثیرگذار است و همه ی آنها به خوبی در نقش های خود جای می گیرند. مورتز به شکلی ویژه خوب بازی می کند. او به میا حالتی انسانی و باورپذیر می دهد. اینکه ما عمیقاً با گرفتاری این شخصیت همذات پنداری می کنیم، همانقدری که مدیون فیلمنامه است، به مورتز هم بستگی دارد. مورتز در نقش روح، به شکلی مناسب گیج و گنگ است، اما او در صحنه های فلش بک که به هیجانات و دلشکستگی بعد از اولین عشق محکوم به شکست ش اشاره دارند، به زیبایی می درخشد. یکی دیگر از کسانی که بازی برجسته ای ارائه داده «استیسی کیچ» است، بازیگر کهنه کار سرسختی که در نقش پدربزرگ میا اغلب در پیش زمینه ی داستان باقی می ماند تا اینکه فیلمنامه به او این فرصت را می دهد که در کنار تخت میا دیالوگی تکان دهنده بیان کند.

یکی از کنجکاوی برانگیزترین جنبه های «اگر بمانم» روشی است که فیلم به طوری شدید مذهب و عالم روحانی را نادیده می گیرد. با استثناء در نظر گرفتن تصویر یک “نور سفید” نامشخص، این فیلم در هیچ جای خود به “خدا” (به عنوان یک وجودِ موجود) اشاره ای نمی کند. برای فیلمی که تا این حد به موضوع مرگ می پردازد، چنین حذف کردنی عجیب به نظر می رسد. من نمی دانم آیا این یکی از خصوصیات کتاب است یا خیر، اما به نظر می رسد شخصیتی که در برزخ گیر افتاده است بایستی درباره ی زندگی بعدی و قلمرو قدرتی که هستی او را کنترل می کند، کنجکاوی هایی داشته باشد. عدم تمایل فیلم برای پیش رفتن تا این حد وپرداختن به این موضوع، که شاید از این باور نشأت گرفته باشد که چنین چیزی برای گروه مخاطب هدف بیش از حد عمیق و هستی گرایانه خواهد بود، مهم ترین نقص آن است. «اگر بمانم» داستان عاشقانه ی قابل قبولی را به تماشا می گذارد اما در پرداختن به موضوعات مهم تر ضعیف و سطحی عمل می کند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: الهام بای

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


44
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
44 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
مهدی پیرفلکطاهرروشنک غفورطاهر فرج زادهجواد تايتانيك Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]