If I Stay (اگر بمانم)


خلاصه داستان:

دختری جوان به نام میا هال (کلویی گریس مورتز) پس از یک تصادف به حالت اغما می رود و این شروع یک تجربه خروج روح از بدن برای “میا هال” می شود که تصمیم او را برای تلاش جهت بیدار شدن و ایجاد تغییرات در زندگی اش معنا می بخشد و …


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 6.3 از 10

 

«اگر بمانم/ If I Stay » به این سؤال مهم پاسخ می دهد که اگر فیلمنامه ی فیلم «حس ششم» توسط «نیکولاس اسپارک» نوشته می شد، فیلم چطور از کار در می آمد. مشخص است که اسپارک هیچ ربطی به این فیلم ندارد، فیلم بر اساس یک رمان محبوب برای گروه بالغین جوان نوشته ی «گیل فورمن» ساخته شده است، اما جوّ آن مشابه است. از عنصر ماوراء طبیعی که این اثر را از سایر رمان های عاشقانه ی مخصوص نوجوانان متمایز می کند، به خوبی استفاده نشده است. طرح اصلی داستان می توانست در چندین شکل متفاوت و جذاب دیگر به کار بسته شود، اما این اتفاق نیفتاده است. «اگر بمانم»، وقتی مایه ی اصلی آن در نظر گرفته شود، شبیه به یک ماجرای عشقی دبیرستانی پیش پا افتاده است که نشان می دهد چطور آدم هایی متفاوت جذب هم می شوند. آنچه به فیلم جان می دهد و علاقه ی ما را حفظ می کند نه ساختار فلش بک فیلم و نه استفاده از حالت وهمی روح مانند، بلکه نقش آفرینی درخشان «کلوئی گریس مورتز» است.

“زمان حال” فیلم یک روز برفی در مدرسه های پورتلند است. دانش آموز سال آخری دبیرستان میا (کلوئی گریس مورتز) پدر و مادرش، کت (میریل انوس) و دنی (جاشوآ لنرد) و برادر کوچکترش، تدی (جیکوب دیویس) را در یک برنامه ی گردش خانوادگی که به یک فاجعه ختم می شود همراهی می کند. 15 دقیقه بعد از شروع «اگر بمانم»، میا در یک آمبولانس در راه بیمارستان است. دنی و تدی هم در راه هستند اما گفته می شود کت در صحنه ی تصادف اتومبیل جان سپرده است. در این نقطه، داستان با حضور “روح میا” که جسم او را تا بیمارستان همراهی می کند، از سیر معمول دور می شود. این “روح میا” می تواند حرکت کند و شاهد وقایع باشد اما نمی تواند اثری از خود به جا بگذارد. مهم تر از همه او می تواند به خاطر بیاورد و این مسئله به او امکان می دهد تا زمانی که آینده ی میای نوجوان در میان زمین و هوا معلق است، داستان زندگی گذشته ی او را بازگو کند.

گرچه بیشتر زمان فیلم به رابطه ی عاشقانه ی میان میای ویلن سل نواز و یک خواننده ی گروه راک اند رول به نام ادام (جیمی بلکلی) اختصاص یافته، که ماجرای عاشقانه ی آنها آنقدر معمولی هست که چند نقطه ی تاریک در خود داشته باشد. کشش میان دو بازیگر غیر صمیمانه است و زوج میا/ادام بیشتر شبیه به یکی از آن جفت های بیچاره و ناامید دوره ی دبیرستان می ماند که احساس میانشان شعله ور شده است و بیشتر به عنوان آتشی روشن است که می تواند روح مردد دختر را از ترک کردن جسم خرد شده اش منصرف کند. اگر کارگردان فیلم «آر. جی. کاتلر» سعی می کرده تا به واسطه ی این رابطه ی عاشقانه به چیزی عمیق دست پیدا کند، تیرش به خطا می رود. از طرف دیگر، یک جنبه ای که با موفقیت روبرو می شود در رابطه ی دوست داشتنی میا با والدین و برادرش نهفته است. در دوره ای که تقریباً همه ی خانواده هایی که روی پرده ی سینما می روند ناکارآمد و دچار مشکلات جدی هستند، مواجه شدن با خانواده ای که در آن والدین به یکدیگر و فرزندانشان علاقه ی زیادی دارند و نزاع و دعوا در حداقل مقدار ممکن دیده می شود و تأکید بر حمایت و پشتیبانی از اعضاست، برای بیننده روحیه بخش است. عناصر کوچک دوست داشتنی زیادی در فیلم وجود دارند و همانطور که فلش بک ها پیش می روند و داستان را بازگو می کنند، این موارد عمق فاجعه را بیشتر نشان می دهند. در انتها، عشق میان میا و ادام، وقتی در سایه ی کلیت داستان دیده می شود، شبیه به چیزی تصنعی و جزئی به نظر می رسد.

«اگر بمانم» برای همان گروهی ساخته شده است که درام «بخت پریشان» را که همین تابستان اکران شد و فیلمی بهتر و خالصانه بود، تحسین و تمجید کردند. آن فیلم هوشمندانه تر بود و بهتر نوشته شده بود و استحقاق اشک هایی را که با دیدن آن جاری می شد داشت. «اگر بمانم» از تماشاگران می خواهد موقع تماشای آن دستمال کاغذی همراه داشته باشند اما داستان آن به شکلی واضح دست کاری تر شده است و از تازگی و هوشمندی ای که نگذاشت «گناه ستارگان ما» به فیلمی افسرده کننده تبدیل شود، بی بهره است. با اینکه «اگر بمانم» سعی می کند در راستای حمایت از زندگی گام بردارد، بیشتر اثری ناامید کننده است زیرا بازگشت های مکرر فیلم به زمان حال نامعلوم و وحشت افزا بر روی همه چیز پرده ای تیره می کشد.

بازی همه ی اعضای گروه بازیگران قوی و تأثیرگذار است و همه ی آنها به خوبی در نقش های خود جای می گیرند. مورتز به شکلی ویژه خوب بازی می کند. او به میا حالتی انسانی و باورپذیر می دهد. اینکه ما عمیقاً با گرفتاری این شخصیت همذات پنداری می کنیم، همانقدری که مدیون فیلمنامه است، به مورتز هم بستگی دارد. مورتز در نقش روح، به شکلی مناسب گیج و گنگ است، اما او در صحنه های فلش بک که به هیجانات و دلشکستگی بعد از اولین عشق محکوم به شکست ش اشاره دارند، به زیبایی می درخشد. یکی دیگر از کسانی که بازی برجسته ای ارائه داده «استیسی کیچ» است، بازیگر کهنه کار سرسختی که در نقش پدربزرگ میا اغلب در پیش زمینه ی داستان باقی می ماند تا اینکه فیلمنامه به او این فرصت را می دهد که در کنار تخت میا دیالوگی تکان دهنده بیان کند.

یکی از کنجکاوی برانگیزترین جنبه های «اگر بمانم» روشی است که فیلم به طوری شدید مذهب و عالم روحانی را نادیده می گیرد. با استثناء در نظر گرفتن تصویر یک “نور سفید” نامشخص، این فیلم در هیچ جای خود به “خدا” (به عنوان یک وجودِ موجود) اشاره ای نمی کند. برای فیلمی که تا این حد به موضوع مرگ می پردازد، چنین حذف کردنی عجیب به نظر می رسد. من نمی دانم آیا این یکی از خصوصیات کتاب است یا خیر، اما به نظر می رسد شخصیتی که در برزخ گیر افتاده است بایستی درباره ی زندگی بعدی و قلمرو قدرتی که هستی او را کنترل می کند، کنجکاوی هایی داشته باشد. عدم تمایل فیلم برای پیش رفتن تا این حد وپرداختن به این موضوع، که شاید از این باور نشأت گرفته باشد که چنین چیزی برای گروه مخاطب هدف بیش از حد عمیق و هستی گرایانه خواهد بود، مهم ترین نقص آن است. «اگر بمانم» داستان عاشقانه ی قابل قبولی را به تماشا می گذارد اما در پرداختن به موضوعات مهم تر ضعیف و سطحی عمل می کند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: الهام بای

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


44
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
44 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
مهدی پیرفلکطاهرروشنک غفورطاهر فرج زادهجواد تايتانيك Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 44116 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 38580 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/if-i-stay/ […]

Old Sky
Member
Member
Old Sky

دوستان تعریف و تمجید ما از بازی کلوئی فقط بر نمیگرده ب تم سکسی بودنش! که شما ازش خوشتون نمیاد. اگه کمی توجه به زبان بدن و تن صدا و ایراد دیالوگاش در بازیش داشته باشین متوجه ظهور یک ستاره خواهید شد و چقدر جالب که انقدر زود کسی تونست رو دست جنیفر بیاد. یقینا در آینده، بیشتر از مورتز خواهیم شنید.

حسین007
Guest
Member
حسین007

نقد عالی بود.
در واقع این فیلم رو نمیتونم بدون بازی مورتز تصور کنم.فیلم احساسی بود که کاملا ارزش نگاه کردن داره.طبق نقد سایت بازی بی نظیر مورتز ادمو جذب فیلم میکنه. من خوشالم که این فیلمو نگاه کردم.

حسین007
Guest
Member
حسین007

نقد عالی بود.
در واقع این فیلم رو نمیتونم بدون بازی مورتز تصور کنم.فیلم احساسی بود که کاملا ارزش نگاه کردن داره.طبق نقد سایت بازی بی نظیر مورتز ادمو جذب فیلم میکنه. من خوشالم که این فیلمو نگاه کردم.

mermaid
Guest
Member
mermaid

فیلمو بخاطر کلوئی تصمیم گرفتم ببینم ولی واقعا لذت بردم.فیلم پراحساس وخوبی بود،با اینکه فیلم خط زمانی ثابتی نداشت ولی فیلمنامه منسجمی داشت.بازیگراهم عالی بودن،طوری بازی میکردن که حسشونو درک میکردی بخصوص سکانس پدربزرگه تو بیمارستان.آخرشم که خوب تموم شد!

هستی
Guest
Member
هستی

فیلم بسیار زیبایی بود! 😥

heaven_smile77
Guest
Member
heaven_smile77

با سلام. فیلم رو دیدم. فیلمی بسیار کسالت بار با روندی بسیار کند بدون هیچ فراز یا فرود قابل بحثی. به نظرم فیلم نه در طرح موضوع درام و نه در موضوع عشقی خودش هیچ کار مثبتی انجام نمی ده و به هیچ عنوان نمی تونه بیننده رو با خودش همراه کنه. بازیگر نقش اول فیلم هم به طور حتم از اساس انتخاب اشتباهی بوده و نتونسته بازی جالبی رو ارائه بده. برای نمونه نگاه کنید به صحنه ای که در بیمارستان به خاطر خبر بدی که شنیده پس از دویدن در راهرو زمین می خوره و شروع به گریه… ادامه »

طاهر
Guest
Member
طاهر

سلام . خانم روشنک، شما یکبار دیگه فیلم رو ببینید، ولی بدون توجه به آراش کلویی و نحوه لباس پوشیدنش و نحوه ست کردن خودش، فقط لطفاً فیلم رو ببینید و بازی ها رو، نه آرایش ها و لباس ها و غیره را … فکر کنم متوجه منظور من شدید. مرسی

روشنک غفور
Member
Member
روشنک غفور

برای اونایی که خیلی فیلم می بینند مزخرفه…ته کلیشه…اینقدر هم kissداره که میخوای بالا بیاری……

طاهر فرج زاده
Guest
Member
طاهر فرج زاده

فیلم، یک فیلم بسیار زیبا و خوش ساخت بود، همه چیز داشت، خانواده، عشق، هنر، زیبایی، فداکاری، دوستی، اعتقاد، ایمان، احترام، و و و … یک بازی متحد و زیر پوستی،همه چیز عاشفانه بود، حتی گریه های پدربزرگ، فیلمی که باید دیده شود، حرف برای گفتن داشت، کاش که زندگی ما هم، قصه ای از قصه های عاشقانه ی این چنینی بود، ای کاش.

جواد تايتانيك
Guest
Member
جواد تايتانيك

(توجه توجه:‌ممکنه با خوندن این متن بخشی از فیلم براتون لو بره) بازی میس کلوئی در این فیلم تحسین برانگیزه. و یه جاهاییش حداقل من رو یاد فیلم کری میندازه. به خصوص اونجایی که در جمع طرفداران راک خودشو از اونا نمیدونه یا تو دبیرستان تو لاک خودشه. و به پسر بازی و این جور مسائل توجهی نداره. در مورد فیلم روندش خسته کننده بود. و البته در حین فیلم زیادی از من گریه گرفت. بعدشم که کلا از خودم و زندگی ناامید شدم.:) و تایید میکنم فیلم روح بخش و امیدوار کننده ای نبود. این که دوستان عزیز گفتند… ادامه »

جواد تايتانيك
Guest
Member
جواد تايتانيك

Jump Street:الان همه میان کامنت میذارن :
وای عاشق کلوی ام!
به خاطر کلویی هم شده میبینم!
این منتقده هیچی حالیش نیست.کلویی و فیلم بد!
کلویی مریل استریپ آینده است!!!!
وای چقدر خشوگله
وای من عاشق اینم
….!!

با تمام احترام به نظر شما و البته عشاق این خانوم که من جزء اونا نیستم ولی به علاقشون احترام میزارم. به شما عرض میکنم که کسی که فیلم مورد علاقش Jump Street بهتره به سلیقه دیگران احترام بزاره. مطئننا مثلا بنده علیرقم تنفری که از فیلم محبوب شما دارم. نمیام در صفحه مربوط به اون فیلم بی ارزش، علاقتون رو به سخره بگیرم.

Sina031
Guest
Member
Sina031

فیلم زیبایی بود یکم داستان کم میاره ولی بازی های خیلی زیبایی داره به خصوص نقش اول فیلم که فوق العاده بود 😥

fariba1996
Guest
Member

موزیکای فیلمو دوس داشتم ۸)

سحر
Guest
Member
سحر

من این فیلمو دیدم
به نظرم قشنگ بود. موضوع عاشقانه اش خاص نبود و جذبم نکرد اما داستان روابط میا با خانواده اش خیلی روم اثر گذاشت و خیلی گریه کردم
بازی اش فوق العادع بود. تو هیچ صحنه ای احساس تصنعی بودن نمی کنید

fariba 1996
Guest
Member
fariba 1996

من این فیلمو نگاه کردم همه چیزش عالیه عالی بود تنها ایرادی که میتونم از این فیلم بگیرم اینه که صحنه های رمانتیکش واقعا زیاد بود بنظر من اگه به اندازه بود خوب میشد.
رمانشم خوندم ولی بنظر من فیلم خیلی جالب تر از رمانه وقتی رمانو میخوندم یه خورده حوصلم سر رفت چون خیلی زیاد درمورد جزعیات نوشته بود

امیرحسین p
Guest
Member
امیرحسین p

جای شایلیین وودلی تو نقش اول خالیهاین کلوی مورتز خیلی رو مخه فقط خوشگله

مهرداد امینی نسب
Member
Member
مهرداد امینی نسب

خوشحالم که کلوئی مورتز فقط از نظر من یه بازیگر خوب به حساب نمیاد بعد از دیدن فیلم هوگو و کیک اس متوجه شدم با یه استعداد خوب طرف هستیم و این بازیگر توانا اوج هنر نمایی خود رو حتی تو نقش مکمل در dark shadows نشون داد جایی که خیلی از بازیگر های معروف مثل johney deep,helena carter,Eva green و …حضور داشتند ولی اون از همه بیشتر خودشو نشون داد و این بازی زیبا رو با فیلم کرری تکمیل کرد که دیگه به عنوان یکی از بهترین بازیگر ها ازش نام ببرم و اینم بگم_جنیفر لارنس سر شار از… ادامه »

fariba 1996
Guest
Member
fariba 1996

خب مسلما اگه یه دختر دیگه بجای کلویی گریس مورتز بازی میکرد عمرا این فیلمو نگا میکردم بنظر من کلویی در ایفای تمام نقشا یه استعداد خاصی داره که تو خیلی از بازیگرا متاسفانه نمیبینیم…در کل شخصیت باحال و جالبی داره از دیدن فیلماش خیلی لذت میبرم.
جا داره که از شما دوستان عزیز هم تشکر کنم بابت این سایت بروز و عالی.واقعا مرسی :-*

Ali Esmaeilbeyk
Member
Member
Ali Esmaeilbeyk

بازی کلویی رو بیشتر از اما واتسون قبول دارم 😉

mehraiin
Guest
Member
mehraiin

viva:کلوی مورتز ۳>

۳>3>3> 😆

mehraiin
Guest
Member
mehraiin

Jump Street:الان همه میان کامنت میذارن :
وای عاشق کلوی ام!
به خاطر کلویی هم شده میبینم!
این منتقده هیچی حالیش نیست.کلویی و فیلم بد!
کلویی مریل استریپ آینده است!!!!
وای چقدر خشوگله
وای من عاشق اینم
….!!

خب واقغا نمیشه فیلمی که کلویی مورتز توش باشه رو ندید حالا اون فیلم هرچقدرم بد باشه 😆

محمد
Member
Member
محمد

به نظر یه فیلم دوست داشتنی باشه.ولی با توجه به نقد باید خیلی خیلی تکراری باشه.

viva
Guest
Member
viva

کلوی مورتز ۳>

محمدحسین
Member
Member
محمدحسین

Jump Street:الان همه میان کامنت میذارن :
وای عاشق کلوی ام!
به خاطر کلویی هم شده میبینم!
این منتقده هیچی حالیش نیست.کلویی و فیلم بد!
کلویی مریل استریپ آینده است!!!!
وای چقدر خشوگله
وای من عاشق اینم
….!!

علی حالا یکی دوستش داره، کاری از دستمون بر نمیاد، حالا کسی که از کلویی یا هر کس دیگه خوشش بیاد، جرم که نکرده !!

محمدحسین
Member
Member
محمدحسین

ممنون و خسته نباشد خدمت خانم بای !!

به خاطر کلویی مورتز هم شده، حتما نگاه میکنم 😀

Mojtaba Bahremand
Member
Member
Mojtaba Bahremand

ممنون از نقد
تا حدی با نظر jump street موافقم اما مورتز دوست داشتنی ، انقدر قشنگ و تحسین برانگیز بازی کنه ، اونوقت فیلم رو نبینیم! اگرچه این حضور باعث نمی شه ضعفهای فیلم رو نادیده بگیریم .

Nia Javad Hemmat
Guest
Member
Nia Javad Hemmat

Jump Street:الان همه میان کامنت میذارن :
وای عاشق کلوی ام!
به خاطر کلویی هم شده میبینم!
این منتقده هیچی حالیش نیست.کلویی و فیلم بد!
کلویی مریل استریپ آینده است!!!!
وای چقدر خشوگله
وای من عاشق اینم
….!!

درود بر تو

؟؟؟
Member
Member
؟؟؟

الان همه میان کامنت میذارن :
وای عاشق کلوی ام!
به خاطر کلویی هم شده میبینم!
این منتقده هیچی حالیش نیست.کلویی و فیلم بد!
کلویی مریل استریپ آینده است!!!!
وای چقدر خشوگله
وای من عاشق اینم
….!!